Jlirttiue gtiltët.ift Gfourattt BINNENLAND. Gemengd Nieuws* ^aONNCttBNl "Vir kwnrTnn' In lalden en in plant •en wnnr n «ur-ntsclinp gevestigd is >2 35 Franr» pei pnst f 2.35 portokosten Pei week f0 18 Vmu tiet Buitenland bij wekelijk »che tending «4.50 Bu dageiijks-rhe tending „5.50 Alles bi) vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4042 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels 1 Lm 0.22V Elke regel meer 'cgez. Mpdedeellngen ran 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD GUNSTIGE UITLATINGEN Nu den laatsten tijd herhaaldelijk de klacht wordt beluisterd, dat de gemeente lijke autonomie van bovenaf wordt be dreigd, kan het zijn nut hebben kennis te nemen van enkele maatregelen of uitspra ken, die van tegengestelde gezindheid ge tuigen. Men zal zich herinneren, dat de instel ling der Salariscommissie-Schouten in gemeentelijke kringen vrees heeft doen ontstaan, dat straks een volledige nivellee ring der loonen van het personeel, in dienst van Rijk, provincie of gemeente, aanstaan de zou zijn. Uit een beslissing der Kroon ten aan zien van de gemeente Kerkrade blijkt thans wel, hoe Minister de Wilde bij de beoordeeling van een salariskorting let niet alleen op de onderlinge verhouding tus- Bchen de loonen van verschillende perso neelsgroepen in dezelfde gemeente, maar ook op het peil der salarissen in verband met den aard en de positie der bepaalde Wij achten dit advies aan de Kroon van zeer groote beteekenis, omdat daarin wordt rekening gehouden met het eigen karakter der gemeente en zoodoende verzet wordt aangeteekend tegen een in deze dagen al verder om zich grijpend nivelleerings- Btreven. Dit moet aan de erkenning van de indi vidualiteit en de zelfstandigheid der ge meenten ten goede komen. Daar is nog een tweede uiting van mi nisterieel beleid, die een bijdrage levert voor de bevordering der gemeentelijke zelf standigheid. En dan denken we aan het rondschrijven, uitgegaan van minister Marchant aan verschillende gemeentebesturen, waarbij de opheffing van een belangrijk aantal kleine openbare lagere scholen wordt in over weging gegeven. Natuurlijk ware het ook mogelijk geweest dat het minimum-aantal leerlingen, ver- eischt voor de stichting en voor het bestaan eener openbare school, bij de wet zoodanig werd opgevoerd, dat de verdere existentie aan deze lilliputondernemingen voor goed werd onmogelijk gemaakt. Dan was buiten de gemeentebesturen om over deze zaak beslist. En het is heel goed denkbaar, dat het als nog tot een dergelijke oplossing zal moeten komen, wanneer mocht blijken, dat de medewerking van de zijde der gemeente besturen op dit punt onvoldoende is. Intusschen heeft de minister er de voor keur aan gegeven een anderen weg in te slaan, en wij stellen het op prijs, dat op deze wijze een beroep wordt gedaan op het verantwoordelijkheidsbesef der vroede va deren, dat immers een eerste voorwaarde is voor de handhaving der plaatselijke zelf standigheid. Dit erkend en bevorderd te zien van de zijde der Regeering, stemt tot voldoening. En waar onzerzijds meer dan eens alarm moest worden geslagen met het oog op in grijpende maatregelen van bovenaf, wilden we ook niet nalaten melding te maken van enkele gunstige uitspraken, nu zich daar toe de gelegenheid aanbood. „NOG STUDEERENDE" Eenigen tijd geleden heeft het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche ge meenten zich gewend tot den Minister van Sociale Zaken met een verzoek om ver lenging van den termijn voor de herziening der plaatselijke bouwverordeningen. In verband met de plaats gehad hebben de wijziging der Woningwet is vereischt, dat de herziening vóór 19 Augustus a.s. haar beslag heeft gekregen, hetgeen dan door den Minister aldus wordt opgevat, dat op dit tijdstip de verordening door den Raad behoort te zijn vastgesteld. Een verzoek van bovenvermelde vereeni ging om langs den weg van wetswijziging den fatalen termijn te verschuiven meent de Minister niet te kunnen inwilligen, eerstens wijl daartoe de tijd te kort is, maar verder ook omdat volgens de meening van den bewindsman de gemeanten twee jaar den tijd hebben gehad voor de her ziening. Dit laatste moge nu naar de letter jiuist zijn, f e i t e 1 ij k faalt dit beroep. Niet onvermeld mag blijven, dat versch 1- lende geaieentebesturen aanstonds de her ziening der bouwverordening hebben ter hand genomen, maar de uitvoering van dit voornemen hebben opgeschort op instigatie van een van 's Ministers ambtcnar-m, den betrokken inspecteur der Volkshuisves ting. Deze functionaris verzocht zelf niets min der, dan dat de gemeentebesturen de zaak nog maar wat zouden laten rusten, wijl de Inspecteur zelf nog „studeerende" was. Later is er, nog niet zoo heel lang gele den, door onderling overleg van verschil lende Inspecteurs een modelbouwverorde ning tot stand gekomen, maar men kan toch bezwaarlijk eischen dat gemeente besturen, die zichzelf respecteeren, een con cept-verordening klakkeloos overnemen, ook al komt die van bevoegde hand. Daarom achten wij 's Ministers beroep op den ruimen tijd van herzienftig niet geheel redelijk. En wij vertrouwen dat, wanneer den Minister de houding van een of mogelijk meerdere zijner vertegenwoordigers ware bekend geweest, het antwoord eenigszins anders zou hebben geluid. Oranje-Herdenking te Dillenburg De officieele herdenking in den hof en op het gazon voor het slot Indrukwekkende Godsdienstoefening OFFICIEELE BERICHTEN Guayra (Venezuela), bulten !<&nds schatkist. Het Nederlanden nt-district, alsmede P.T.T. Bü Kon. besluit ls met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot referendaris der P.T.T., P. C. Sant. thsns referendaris 2e kl. B(J beschikking van den directeur-generaal der Pos'terüen, Telegrafie en Telefonie is met Ingang van 1G Augustus 1933 aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Tele foonkantoor te Lochem, de referendaris 2 der P.T.T. C. Dogterom. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Van den Heuvel heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd of de ze bereid is noodzakelijke werken tot onder houd van wegen en vaarten, die niet uitge voerd kunnen worden, omdat de water schapsbesturen de uit deze werken voort vloeiende kosten, niet op de ingelanden kun nen verhalen, in aanmerking te doen ko men als objecten voor werkverschaffing. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN In verband met de circulaire betreffende de opheffing van openbare scholen heeft mej. Groeneweg aan den Minister van Onderwijs gevraagd, of deze bereid is, b.v. door wijziging in de redactie van genoemde circulaire maatregelen te treffen om te voor komen, dat al te haastig voorstellen tot op heffing worden voorbereid en aangenomen, waarbij de burgerij geen tijd wordt gelaten om zich een bezonken oordeel te vormen en het opheffingsbesluit achteraf zal ge voeld worden als een overrompeling. Voorts vraagt mej. Groenenweg of de Minister be reid is om met verdere bezuinigingsmaat regelen, waarvan de gevolgen voor onder wijs en/of personeel -liet meer te achterha len zijn, te wachten tot Zijn Exc. de gelegen heid gevonden heeft zijn program van be zuiniging voor de naaste toekomst kenbaar te maken aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voor zoover mogelijk daarover met de Volksvertegenwoordiging overleg te plegen. DE HEER J. DE KADT UIT DEN STAATSDIENST WEGENS REVOLUTIONAIRE GEZINHEID Den secretaris der O.S.P., den heer J. d e Kadt, die tot 31 Juli buitengewoon verlof als ambtenaar P.T.T. had, is 25 Juli met 1 dezer „eervol ontslag als zoodanig, op grond in revolutionaire gezindheid" verleend. Naar de Fakkel mededeelt, had hij echter met 1 Aug. ontslag aangevraagd en is 29 Juli „de beschikking d.d. 25 Juli, waarbij aan voornoemden ambtenaar ongevraagd eervol ontslag werd verleend", ingetrokken en ver vangen door eervol ontslag op verzoek. DE ZU1DERZEESTEUNWET De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet schijnt telkens onaangename verrassingen te brengen. Thans wordt gemeld, dat weer een kleine dertig visschers van de uitkee- ring zijn uitgesloten, omdat zij vroeger wei eens op een logger of ter koopvaardij geva ren hebben. De administratie oordeelt, dat zij zulks thans weer moeten doenhoe wel de eigenlijke haringvisschers en de zee lieden van de koopvaart zelf geen plaats kunnen vinden. Vandaar onrust op Urk en ontstemming. Burgemeester Gravestein weet er ook geen weg mee. Hij durft de menschen niet aan hun lot overlaten en kan ook moeilijk hulp verleenen, omdat de gemeentekas leeg is. Er is thans nog een uitkeering op gemeen- tekosten verleend, doch hoe het verder zal gaan is niet te zeggen. Naarstig wordt naar oplossing gezocht GEEN CRISIS-INKOMSTEN BELASTING SCHIJNT VOORLOOPIG NIET NOODIG TE ZIJN. In de Memorie van Antwoord op het ont- werp-Omzetbelasting, deelde minister Oud mede, dat hij het heffen van een crisis-in komstenbelasting overwoog. Het N. v. d. D. meent te weten, dat de Re geering er i|: geslaagd is, de begrooüng in evenwicht te brengen, zonder gebruik te maken van de baten, die uit deze crisis- inkomstenbelasting zouden moeten voort vloeien. In ieder geval komt de nieuwe be- lastig op het thans bij den Raad van State in onderzoek zijnde begrootingsontwerp niet voor. Of deze belasting later door een afzonderlijke wet zal worden ingevoerd, zal geheel afhangen van de ontwikkeling welke de Rijksfinanciën zullen nemen. Na de bruiloft trokken Willem en Juli ana met hun gevolg naar Dillenburg en op het hoogste punt aan de grens tusschen Siegen en Nassau op de Kalte Eiche wer den zij afgewacht door de Nassauïsche ra den, die hun kostbare geschenken aanboden Ook onze weg voert hier langs. Veel gemak kelijker dan hun is ons de reis, maar toch verwondert een Nederlander er zich telkens weer over, hoe gemakkelijk auto's de steil ten beklimmen. Het Westerwald, aan welks oostgrens Dil lenburg ligt. is een arme dorre vlakte, waar het koren slechts zeer schraal en dun groeit, waar 's winters zulke ijzige winden waaien, dat de burgers zich ertegen trach ten te beschermen door de mesthoopen voor hun woonkamers te leggen. Werken in het zweet uws aanschijns is hier het parool en de bevolking draagt het merk van hun land in het wezen: die het eens begonnene niet los laten, Wie het volk heeft leeren kennen, en wie ook eenigszins 's Prinsen wezen heeft ge zien, begrijpt, dat Prof. van Schelven het eerste hoofdstuk van zijn biografie kon noe men.- Een Boergondiër en toch een man uit het Westerwald. Dillenburg zelf draagt alle kenmerken van een stadje, dat alleen leeft voor en van het slot, waarvan thans vrij wel niets over is; door de volharding den heer Schweiser is een groot, deel der fundamenten uitgegraven, maar wie daaruit zich een voorstelling maakt, hoe eens het slot was, heeft een sterke verbeeldings kracht. Slechts de linde, waaronder Prins Willem in 1569 de Nederlandsche afgezanten ont ving, heeft de vele aanvallen doorstóan, maar kwijnt thans ondanks alle zorgen. In een tegen den berg aangelegen kapel zien we de graven van vele Nassauer graven. Maar ook hier is verwoesting aangericht en alle afstammelingen zijn in één groote kelder verzameld, op Juliana en Willem de Rijke na, wier kisten men kan herkennen Als voor 400 jaar leefde ook heden de be volking door de burcht; niet alleen op deii dag der feestrit, ook den voorafgaanden en volgenden ontmoetten wij telkens ridders, pages, landsknechten en edelvrouwen. Kleu rig en fleurig was deze tocht van den Prins met zijn volledig gevolg door de stad. Zeer velen waren ook Woensdag gekomen om hem te zien, zoodat hij telkens toejuichin gen in ontvangst moest nemen. Grooten- deels dezelfde personen traden ook des na middags op in het openluchtspel, dat voor de ruïne werd opgevoerd; alleen Prins Wil lem was volkomen getransformeerd. In plaats van de jonge slanke man vervulde bij de voorstelling een oude dikke (maar dan wel zeer dikke) tooneelspeler de rol van den Prins. Zeer weinig was hij door gedrongen in het Prinselijk leven, in een enkele scène was hij zelfs belachelijk; het is te meer te betreuren, omdat verschillen de van de andere rollen in dit door een Dillenburger geschreven stuk door leeken- stadgenooten alleszins voldoende werden vertolkt Juliana deed ernstig haar best een lief moedertje te zijn, maar om haar zoon over het hoofd te strijken, moest ze op het puntje van haar teenen gaan staan. De in houd van het stuk is historisch niet geheel Juist; te sterk werkt de schrijver met engelen in menschengedaante, als hoedanig de Nas- sauers optreden, en met duivelen uit de laagste regionen der hel, zooals Alva, Var- enz. In een der tafreelen lijkt de schrijver wel het verhaal van Christus en de zondares te imiteeren: Oranje wandelt rond, luid geschreeuw weerklinkt en een „Dirne" achtervolgd door Alva's soldaten en het volk, rent het tooneel op, hangt zich aan Oranje, die een rede houdt over aller zonde, waardoor zelfs Alva's ve teranen bewogen vyorden. De vrouw wordt natuurlijk gered en het melodrama wordt besloten met het Wilhelmus. Maar tegenover dergelijke vrijheden (die ons toch altijd nog liever zijn dan die de Fransche schrijver zich permitteerde, toen hij de moord van Balthazar Gerard voort liet komen uit minnenijd tusschen hem en den Prins) staan vele aardige tafreeltjes, waarvan wij dan speciaal die van den hof nar en de speelman zouden willen noemen Na dit opgwekte volksfeest keerde in Diez de ernst weer terug. Klaarblijkelijk werd vrij algemeen deze herdenking in het Slot Oranienstein als 't hoofdpunt be schouwd, want hier waren zeer vele auto riteiten aanwezig. Het Slot ligt even buiten het stadje en diende den vorsten sinds de 17e eeuw tot buitenverblijf. In zijn bouw doet het zeer sterk denken aan Het Loo. ook hier middendeel met twee zeer diepe vleugels. Waar het Slot thans als herstellingsoord voor in Duitschland wonende Nederlanders gebruiktwordt, was het mogelijk, dat een deel der gasten hier onder was gebracht, voor wie verbeelding heeft een prachtoord om te fantaseeren over het leven, dat Willem V tijdens zijn ballingschap hier heeft geleefd. Wat er nog over is van de rijke verza meling kunstschatten, die in den Napoleon tischen tijd naar Parijs is meegenomen, is verzameld in enkele zalen. Grootendels Heeft dit betrekking op Prins Willem V. Voor deze gelegenheid was de collectie, dank zij de zorgen van den heer Heek. uit gebreid, zoodat en vrij volledig overzicht kon worden gegeven van zijn leven. Als bijzondere attentie werd Zaterdag middag in de in Rococostijl versierde Slot kapel, die zich voor dit doel uitstekend leende, muziek uitgevoerd, door Mozart voor de dochters van Willem V gecom poneerd. Doch te voren had de officieele herdenking plaats in den hof en op het gazon voor het Slot. Voor den aanvang inspecteerde de derde zoon van den vroegeren keizer, Os car, vergezeld door den Prins von Wied en den landgraaf von Hessen. Na een welkomstwoord door den burge meester hield de oud-burgemeester en Ne- derlandsch vice-consul Robert Heck, eer. zeer goede en boeiende rede, waarin hij de kunstliefde van de Oranjes behandelde. Hij toonde zich een zeer grondig kenner van zijn onderwerp. Muziek van de S.A.-kapelle luisterde op voortreffelijke wijze de plechtigheid op. Nog werd het woord gevoerd door den gouwleider der regeering, waarna met hel Deutschlandlied en het Wilhelmus de plechtigheid ten einde was. Na het concert vereenigden de officieele gasten zich aan een maaltijd, terwijl de overigen nog eens naar het Slot wandel den om de feestbelichting door kaarsen te aanschouwen. Gistermorgen vond te Diez a. d. Lahn de kerkelijke herdenking plaats, waarbij als sprekers optraden Dekan Ziemendorff te Diez en Dr. K. Dijk te Den Haag. Zooals men weet, vertoeft een groot reis gezelschap van de Ned. Chr. Reisver. op het oogenblik te Diez. Mede met het oog daarop werd een predikatie in het Duitsch, zoowel als in het Hollandsch gehouden. Ook werd de Duitsche liturgie afgewisseld door het zingen van psalmen in Holland- sche berijming. Dekan Ziemendorff sprak naar aan» leiding van Phil. 127. De man die deze woorden schreef, stond op de grondslag van het geloof en daarvoor heeft hij z'n gansche leven gestreden. Willem van Oranje's wieg stond in Duitschland, z'n levenswerk heeft hij ge vonden in Nederland. Dit verbindt ons te zamen. We hebben een gemeenschappe lijke strijd te voeren. Oranje's strijd heeft ons veel te leeren. Wij, Duitschers, weten wat het beteekent. nu twintig jaar reeds achtereen te kampen. Toch willen we niet klagen, maar God danken, dat Hij ons deze strijd heeft waar dig gekeurd. Wanneer de innerlijke vrijheid verwor ven is, staan we weer als een vrij volk te midden der andere volken. Hoe hebben de Nederlanders de vrijheid verworven? Doordat ze een van God gegeven „Führer" hadden. Ook wij hebben om een leider ge beden, en we durven het met dank erken nen, dat hij ons is geschonken, tot wien we in verouwen kunnen opzien. Wij Duitschers moeten weer leeren de oude Germaansche trouw, het zich durven toevertrouwen aan den leider. De vrijheid openbaart zich ook daarin, dat ze dulden kan, terwille van het eene doel, zonder hetwelk we geen eenheid, geen volksgemeenschap bereiken kunnen. Waaruit zullen we de krachten, hiervoor noodig, putten? Oranje zei, dat we op den Potentaat der Potentaten mogen vertrou wen, die ons verlossen zal. Laat dan het evangelie het richtsnoer van ons leven zijn. Het Duitsche volk verlangt naar en strijdt om den vrede. We zullen niet ver sagen, maar we zijn ons ervan bewust, dai God ons de rechte weg toonen zal. Dan mogen we Hem uit ons gansche hart aan roepen: Heer, maak ons vrij! Dr. D ij k brengt allereerst dank voor de groote vriende lijkheid, dat dit kerkgebouw gastvrijheid mag worden genoten. Zegene God kerk en volk. Wien de Zoon vrijmaaekt, zal waarlijk vrij vs. 10 i 47 10b. We zijn hie ngekomen te gedenken uw weldadighe den". Dit zegt ons allereerst, dat ken mogen? kunnen en moeten. Gedenken is geen woord voor het kind van deze tijd. De moderne mensch wil breken met wal voorbijging. Hiertegenover leidt het Woord van God ons naar het verleden. Het heder: roept, de toekomst wenkt, maar eerst zul len we gedenken, wat het vrleden ons te zeggen heeft. Waarheen moeten we onze gedachten lei den en om wien moeten ze zich concen- treeren? De Psalm geeft het antwoord: U w weldadigheden. In dat licht bezien we de historie van ons eigen land en volk, zien we de heldenfiguur van Prins Willem. Wie heeft hem aan Nederland geschon ken; wie heeft hem teruggeleid tot het geloof van zijn vrome moeder; wie heeft zijn ziel vervult met het heilig idealisme, wie heeft zijn strijd gekroond met zege praal? Het is alles God. Ons volk is niet beter dan andere. Gode alleen de eer. In de tekst wordt gesproken van schil den. Een schild dient tot beveiliging van het leven in de strijd. Zoo mogen de vor sten schilden zijn, die God gebruikt om hel volk te bedekken met hun koninklijke waardigheid en zoo noodig, met hun le ven. Zoo'n schild Xvas Willem van Oranje. Godes zijn de schilden der aarde. De vor sten regeering bij Zijn gratie. Hij is zeer verheven. In de historie klinkt de stem van Hem, Die zeide: Mij is gegeven alle macht, in hemel en op aarde. Dit gedenken moet tenslotte geschieden in Gods tempel. De plaats der gedachtenis is 's Heeren huis. Hier is God in Christus tegenwoordig. Willem van Oranje was nooit als hij zich niet had leeren onderwerpen aan Gods wil. Hij heeft de heilige strijd gestreden. Jezus Christus is het schild, en onze Koning is van den Heilige Israels. Wie dit glooft, ervaart, hoe goed het is, Zijn hoede veilig te zijn. Aan het slot van de godsdienstoefening werden twee coupletten van het Wilhelmus en het Deutschland-lied gezongen. De uitzending werd verzorgd door N.C.R.V. en is naar ons ter oore kwam, allerwege goed overgekomen. Zij, die niet meer bleven om de herha ling van de Zaterdagherdenking in het Slot bij te wonen, gingen huiswaarts, dank baar, dat het Duitsche volk getoond had de beteekenis van 'n Oranje als leider te be seffen en veelal met een bede in het hart voor dit zoo verwante volk. ONTSLAGEN BIJ DE LIMBURGSCHE MIJNEN MEEST VREEMDE WERKKRACHTEN. Naar het Nieuws v. d. Dag verneemt zal tegen 1 September a.s. op de Staatsmijnen aan ongeveer 200 arbeiders, nagenoeg allen buitenlandsche krachten, ontslag worden jezegd. Een en ander staat in verband met den steeds kleiner wordenden afzet van kolen. Ook bij de Oranje-Nassaumijnen zal binnenkort tot ontslag van tal van bui tenlandsche arbeiders moeten worden over gegaan, wanneer de toestand niet veran- HARING NAAR RUSLAND Omtrent den verkoop van haring naar Rusland, waardoor thans de oude voorraad van Scheveningen en Vlaardingen vrijwel geheel is opgeruimd, verneemt Visscherij- nieuw. dat Rusland een crediet bedongen heeft van 14 maanden. Zonder steun van de Reedersvereeniging, voegt het blad eraan toe, zou een dergelijke verkoop nooit tot stand zijn gekomen. Slot en stad Dillenburg, waar Prins Willem geboren werd. AMSTERDAM DE GEMEENTEREKENING-1932 Een tekort van f 1.257.744.30 De Gemeenterekening 1932 sluit, aldus het „Nieuws van den Dag", met een tekort van f 1257.744.30, welk tekort dus ten laste de begrooting voor 1934 behoort te ko men, naar B. eu W. bij de indiening van deze rekening aan den Raad mededeelen. Wat den gewonen dienst betreft, sluit de rekening van den ontvanger met een voor- deelig saldo van f 2.498.119.98. Evenwel moest bij het sluiten van den dienst nog worden uitgegeven f 6.044.002.98, en bleef te ontvangen f 2.28S.138.70, vormende een ra- deelig verschil van f 3.755.864,2S. De bij het sluiten van den dienst nog uit te geven en nog te ontvangen bedragen zul len worden toegevoegd aan den dienst 1933. Tegenover dit nadeelige verschil vary f3.755.864.28 kan worden gesteld het vooy- deelig saldo, volgens de rekening van den ontvanger, ad f2.498.119.98, zoodat, né dc/.e wijziging, de begrooting voor 1933 admini stratief zal sluiten met een tekort vnn f 3.755.8(44.28 -- f 2.49S.119.98 f 1.257.744/30. Het feitelijke resultaat van den dienst tt)32 ~2 crisisdienst buiten beschouwing gela ten is dus, dat deze sluit met een tekort van f 1.257.744,30. DE O.S.P. DRAAGT STOKKEN Door de politie verboden De O.S.P. heeft een clublokaal aan de Dis- cusstiaat, aldus meld de „Msb.", en van daaruit maken d" leden militaire marschen Als 't even kan Rookt „EDELMAN' Voornaamste Nieuws. fblz. 1) Oranje-herdenking te Dillenburg, fblz. 2) De President van Cuba, Machado, is naar de Bahoma-eilanden gevlucht. De Cespedes is tot voorloopig President benoemd. Balbo's eskader is Zaterdagnamiddag te Ostia neergestreken en heeft daarmede de merkwaardige reis, tweemaal over den Oceaan, volbracht De leider is tot luchtmaar schalk bevorderd. De Zondag is in Dublin rustig voorbij ge gaan; de stad was in een gewapend kamp veranderd. De Valera neemt krachtige anti- terreur-maatregelen. (blz. 3) Verschenen is de agenda van de a.s. Gene rale Synode der Geref. Kerken te Middelburg (blz. 5) Zondagmorgen had to Overschie een ern stige botsing plaats tusschen twee touring cars. Dertig personen werden gewond, waar onder vijf ernstig. Te Hoogeveen zakte een auto door een brug. Twee personen werden door de lading bedolven en gedood. (blz. 8) Het programma van het Nat. Huldigings défilé op 9 Sept. as. in de omliggende straten. Zij dragen daarbij stokken van circa 70 c.M. lengte, welke met een riem om de pols zijn bevestigd, 's Avonds na de oefeningen worden de stok ken weer bij het clublokaal ingeleverd. Een dezer nachten om 1 uur trof een agent zoo'n O.S.P.-er met een stok op straat aan. De agent heeft hem toen dit wapen ontnomen. Naar wij vernemen heeft de po litie nu ook verboden in den vervolge zulke stokken te dragen. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amsterdam is in de Bilderdijkstraat bij het Kwakersplein een 51-jarige vrouw onder een auto geraakt. Zeer ernstig gewond is zij naar een der Ziekenhuizen vervoerd. Te Bus6um sloeg op den Nieuwen 's-Gra vel an dscheweg een taxi, die over een pasge- teerd weggedeelte reed, met zulk een vaart tegen een boom. dat de 20-jarige mej. J« b ranken, uit Bussum, door de achterruit sloeg. Een slagader werd doorgesneden; ze is naar de Majellastichting vervoerd en verkeert In Bij Heesch (N.-Br.) hadden bjj een bot sing tusschen twee auto's de inzittenden, die uit de wrakstukken moesten worden bevrijd, hadden alle min of meer ernstige verwondin- en kneuzingen bekomen aan handen, ge laat en beenen. Doktoren uit O as en Nistelróde verleenden de eerste hulp. De auto's waren geheel vernield. Te Wassenaar reed op den Rijksstraat weg de 26-jarige motorrijder J. uit Amster dam tegen een auto aan. Hij raakte zijn stuur kwijt en werd door een andere anto tegen den grond gereden. Met een gecompliceerden oeenbreuk werd hij per ziekenauto naar een ziekenhuis te Amsterdam getransporteerd. De motorrijder L. uit Den Haag werd op den Wassenaarschen Slag door eenige fietsers aangereden. Hij kwam te vallen en werd met een hersenschudding en een gebroken mid- üenhandsbeentje naar het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag overgebracht. DOODELIJK ONGELUK MET DORSCHMACHINE Men meldt ons ui. Hoofddorp (N.H.): Zaterdagavond bevond zich de 66-jarige arbeider T. Leenhouts boven op een dorsch- machine, staande op liet erf van Koeckhoven aan de Hoofdweg, alhier, om eenige werk zaamheden te verrichten. Vermoedelijk is de man mis gestapt en in het ronsel van de machine terecht gekomen. De arbeider, die bij hem was, bemerkte het ongeluk en zette de machine onmiddellijk stop. Toen L. er uit gehaald was, bleek zijn linkerarm ver brijzeld en zijn hoofd ernsti* verwond. Dr. van Haeringen, die het eerst assistentie ver leende, constateerde de dood. DE „LUTINE" Bij Terschelling was men weer begonnen met het leegpompen van den toren boven het goudschip de „Lutine" ooch door de hooge deining werd men genoodzaakt de erkzaamheden te staken. j Behalve de duiker Sperling heeft men thans ook een Duitsche duiker aangenomen. Deze man zou bij het duiken een nieuwe methode volgen. Niet door luchtkanalen van boven uit krijgt hij zijn zuurstoftoevoer, doch geheel an alle hulp van buiten duik» hij mét een kalium-patroon jn zijn mond, terwijl hii daarbij zijn neus afsluit

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1