ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 DERDE BLAD PAG. 10 BINNENLAND WIJZIGING DER LAGER ONDERWIJSWET DE NIEUWE LEERLINGEN- SCHAAL WORDT SNELLER INGEVOERD! Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging der wet van 30 Dec. 1932 tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Onderwijs, dat artikel XIV eer ste lid der wet van 30 December 1932 aan de scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs, die over het jaar 1932 in aan merking komen voor Rijksvergoeding een overgangstermijn van twee jaren geeft zich aan te passen aan de nieuwe leerlingen- schaal van art. 28 der L. Onderwijswet 1920, welke krachtens art. XIII van eerstgenoem de wet tot en met 31 December 1937 geldt. Aanvankelijk was de Minister van oor deel, dat hij uit deferentie voor de Staten- Generaal geen stappen behoorde te doen om in dezey kort voor de Kabinetswijziging tot stand gekomen regeling verandering te brengen. De voortgaande achteruitgang van den geldelijken toestand van het Rijk en de gemeenten noopt hem echter dit standpunt prijs te geven. Het verkorten van den overgangstermijn is een eenvoudig middel om een aanmerke lijke kostenbesparing te krijgen. Teneinde den gemeente- en schoolbesturen gelegen heid te geven nog tijdig de noodige maat regelen te kunnen treffen inzake het ontslag van onderwijers en tevens om de organisa tie van de school tijdens het schooljaar niet in de war te sturen, wordt voorgesteld de gewijzigde leerlingenschaal in to voeren zoodra het op 31 December 1933 loopend schooljaar of de op dien datum loopende schoolcursus is geëindigd. De besparing, welke de invoering van de gewijzigde leer lingenschaal met zich brengt, zal aldus in 1934, zij 't ook gedeeltelijk, worden bereikt. Een becijfering aan de hand van de laat ste bekende gegevens heeft uitgewezen, dat door inkorting van meerbedoelden termijn over het volle jaar 1934 2396 onderwijzers aan het gewoon lager onderwijs en 129 on derwijzers aan het uitgebreid lager onder- tvijs minder voor rekening van het Rijk zullen kunnen worden gebracht, wat, naar den maatstaf van een gemiddeld salaris van onderscheidenlijk 2000 en f 3000 een besparing oplevert van 5.179.000. Door het invoeren van de nieuwe leerlin genschaal in den loop van 1934, n.l. bij het begin van het in dat jaar aanvangend schooljaar, zal dit bedrag ongeveer de helft lager zijn. Hierop komt dan tevens in min dering een bedrag van aan de betrokken onderwijzers toe te kennen wachtgelden, hetwelk tengevolge van verschillende on zekere factoren, welke hierbij een rol spe len, niet met juistheid kan worden bepaald. Drieërlei wijzigingen Het komt 'den Minister wenschelijk voor van deze gelegenheid gebruik te maken om de Lager Onderwijswet 1920 in drieërlei op zicht te wijzigen of aan te vullen. De eerste aanvulling betreft de wachtgeldregeling van de onderwijzers. De Minister acht het van belang onder zekere voorwaarden de oudere onderwijzers, die van 60 jaar en ouder, te vrijwaren voor de padeelige gevolgen van het niet-aanvaarden eener nieuwe betrek king. Die voorwaarde moet naar de meening van den Minister hierin bestaan, dat de be palingen betreffende het vervallen of ver minderen van het wachtgeld slechts buiten werking worden gesteld voor hen, wier wachtgeld 65 pet. van de laatstelijk geno ten jaarwedde bedraagt, omdat er dan voor het Rijk vrijVel geen financieel nadeel aan verbonden zal zijn. In de tweede plaats acht de Minister een aanvulling van art. 79 der wet gewenscht. De Minister is van oordeel, dat deze bezui nigingsmaatregel van de Regeering, waar mede de besturen van bijzondere lagere scholen uit den aard der zaak niet hebben kunnen rekening houden, redelijkerwijze voor de besturen niet mag leiden tot geheel of gedeeltelijk verlies van de waarborgsom. Voorts heeft artikel IV ten doel de her plaatsing van de wachtgelders bij het bij zonder onderwijs eenigermate te bespoedi gen. De wet behandelt de openbare scholen als een eenheid, maar ten aanzien van de bijzondere scholen worden alle instellingen of vereenigingen, die een of meer scholen besturen, geïndividualiseerd, zonder eenig verband van gelijke richting in aanmerking te nemen. Het komt den Minister voor, dat dit ver band van gelijke richting zonder bezwaar kan worden gezocht in de aansluiting van de school bij eenzelfde commissie van be roep, als bedoeld in art. 92 der Lager On derwijswet 1920. Een zoodanig voorstel werkt in het belang van het Rijk als van de wachtgelders zelf en stelt de schoolbesturen in het algemeen niet voor verplichtingen, welke zij in rede lijkheid niet zouden kunnen aanvaarden. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Door den heer Drop is aan den minister van Waterstaat gevraagd, of het waar is, a. dat een reorganisatie van den baken- en politiedienst op de groote rivieren in over weging en voorbereiding is en dat met het oog daarop de aanbesteding van den bouw van motorbooten heeft plaats gehad, die in dienst zijnde stoomvaartuigen moeten ver vangen; b. dat indertijd overleg over deze reorganisatie aan de bijzondere commissie van overleg bij den waterstaatsdienst is toe gezegd en waarom dit overleg tot nu toe niet heeft plaats gehad? Bij een bevestigend antwoord hierop, verzocht hij, of de Minis ter dan het bedoelde overleg alsnog wil be vorderen en een beslissing over de reorga nisatie van dezen dienst wil uitstellen tot dat dit overleg is geëindigd. Tenslotte vraagt hij of deze reorganisatie een bezuini ging brengt en of de Minister bereid is om trent dit laatste een volledig overzicht te verschaffen. AANLEG VERBINDINGSWEG TE DE WERKEN EN SLEEUWIJK Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, met toepassing van de wet van 27 Maart 1915, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1932, van perccclen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rech ten, noodig voor het aanleggen van een ver bindingsweg tusschen den rijksweg en den Sleeuwijkschen dijk te De Werken en Sleeu- wijk. MR. D. FOCK Naar de Tel. verneemt heeft de minister van staat, mr D. Fock, het voornemen te kennen gegeven tegen 15 October a~s. het voorzitterschap van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" neer te leggen. De partijnaad van de Lib. Staatspartij is in verhand hiermede samengeroepen op 23 September e.k. in het Carlton Hotel te Am sterdam, terwijl op 14 October in een bui tengewone algemeene vergadering in de vacature zal worden vooreien. Als opvolger van mr Fock komt, volgens het blaxi, ern stig in aanmerking een der beide vice-' zitters der liberale partij, mr W. C. Wen- delaar, burgemeester van Alkmaar. HET BOOMKWEEKERSCREDIET DE WAARBORGEN In verband met het door het Rijk te ver leenen boomkweekerscrediet is op initiatief van B. en W. van Boskoop een bijeenkomst gehouden van gemeentebesturen uit de Rijnstreek, waarin besloten is den betrok ken gemeenteraden voor te stellen, dat de voor dit crediet benoodigde waarborg zal worden gegeven door de gemeente waar de credietaanvrager is gevestigd, ongeacht de vraag, in welke gemeente het bedrijf wordt uitgeoefend. FLAKKEE POLDERBESTUURDER NIET TOEGELATEN Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben met vernietiging van een besluit van het bestuur van de polders, loozende door het Oudeland van Oude Tonge, B. v. Vugt niet toegelaten als lid van genoemd bestuur. LEGER EN VLOOT VRIJWILLIGE LANDSTORM Op 23 Augustus as. vertrekt een gedeelte an de afd. Zeeland van het Vrijw. Land storm Korps Motordienst naar de Harskamp voor het houden van schietoefeningen. DE ONTWERP-GEMEENTEBEGROOTING SLUITEND ZONDER BELASTINGVERHOOGING Naar „Het Volk" meldt, is het college van B. en W. er dezer dagen in geslaagd een ontwerp voor een sluitende begrooting ge reed te krijgen. De tegenstelling tussdhen de meerderheid en de minderheid van het college is niet overbrugd. Deze minderheid (bestaande uit de sociaal-democratische wethouders De Miranda en Boekman, de heer Polak is wegens ongesteldheid afwezig) zal in de toelichting tot de begrooting haar stand punt nader toelichten. Volgens de „Standaard" zouden B. en W erin zijn geslaagd de ontwerp-begrooting- 1932 sluitend te maken zonder verhooging der belastingen. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangenomen, Naar Nieuwerkerk (|Z.) carid. M. G. Westerhof te Harendermolen (Gr.) AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. E. Prinsen hoopt, wegens ingang van zyn emeritaat, Donderdagavond 7 Sept. a.s., van de Geref. ^.erk te Enschedë, afscheid te nemen. Ds. J. W. BRASS. Ds. J. W. Brass, predikant der Evang.- Lutherseho Gemeente te Rotterdam, heeft, naar wy vernemen, om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat aangevraagd. Bronchitis een hartaandoening noodzaakten hem ziekteverlof aan te vragen. Gedurende een 15-tal maanden vertoefde hy te Hilversum. In Juni j.L stond zijn medicus hem toe weer e preeken. Hij heeft toen de eerste maal bad de Gemeente het kerkgebouw versierd drie keeren te Rotterdam het Woord bediend, nu ar was toch weer genoodzaakt verder rust te nemen Thans is emeritaat3ver zoek noodig geworden. Ds. Brass is 69 jaar oud Hij heeft 37 ienstjaren In 1896 werd hjj proponent bij de Hersteld Evang.-Luthersche Kerk. Op 30 Augustus van hetzelfde jaar deed hij intrede als predikant bij de Ev.-Luth. Kerk te De Rijp, in 1901 te Pekela, in 1905 te Leiden cn 8 Juli 1917 te Rotterdam. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK nentwingste zitting. Aan de Alg. Synode is mededeeling gedaan, dat de Synodus contracta het besluit van hpt Prov. Kerkbestuur van Gelderland tot ontzetting uit het ambt van den heer E. Reeser heeft beves tigd. Besloten wordt aan den Raad van Beheer mede te deelen, dat het Huish .Reglement goedgekeurd is, uitgenomen de bepaling over de rechtspersoonlijkheid. Besloten wordt voorts, bij de nieuwe uitgave van de Regle menten, daarin ook het Huishoudelijk Regle ment van den Raad van Beheer op te nemen. De vice-president brengt verslag uit over s registers van den secretaris. Tijdens de zittingen van de Synode zijn ingekomen 76 i uitgegaan 627 stukken. In behandeling komt het antwoord van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht op door de Synodale Commissie gevraagd advies betref fende het toezicht op Diaconie-goederen te Renswoude. Besloten wordt het stuk aan de Alg. Syn. Comm. te retourneeren, met verzoek, daarnaar te willen handelen, daar de Synode zich ver- eenigt met het advies van het Prov. Kerk bestuur. Het verzoek om voorlichting, ingezonden door middel van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht, inzake het volgens Art. 66 Regl. Vac. af te geven getuigschrift, zal beant woord worden met een verwijzing naar de m de Synode voorloopig aangenomen toevoeging dit artikel dat een bewijs eischt, dat de premiën voor Pensioenfonds en Kas tot aan vulling Rijksemeritaatspensioen zijn voldaan. Eenige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst te Groningen, zal medegedeeld worden, dat de Synode met groote belangstel ling zal kennis nemen van den uitslag der door die Vereeniging uit te schrijven prijsvragen. Kennisname geschiedt van venschillende door de Alg. Syn. Comm. verrichte handelingen. Aan den Protestantschen Wereldbond (Int. Verb, tct verdediging van het Protestantisme) zal wederom een toelage van M. 50 worden geschonken. Het beheer over de verschillende fondsen, wordt wederom aan de Synodale Commissie opgedragen. Bij de bespreking van het Reglement den Schippersraad, stelt de heer Tammens voor, in Art. 12 by te voegen, dat benoeming van (hulp)-prediker(s) (en) godsdienstonder wijzer (s) geschiedt: in overleg met de Syn. Commissie. Met deze toevoeging wordt het Huishoudelijk Reglement goedgekeurd. Het verslag van het Waalsch Comité v< de Waldenzer Kerken in Italië, wordt met dankbaarheid aanvaard. Het gewaagt van de in September 1932 op bijzondere plechtige wijze gehouden Synode der „Eglises Vaudoises" te Chaufora. Meer dan duizend toeschouwers stonden ge schaard om het monument opgericht ter her innering aan de Synode van 1532, die door net ontvangen van de Hervormers Farel, Saunier en Olivetan, besloot de Evangelische Leerstel lingen aan te nemen, zooals die door de Her vormers waren opgesteld; verder in de (Ker ken) Eglises Vaudoipes de Presbyteriaansche organisatie in te stellen en op haar kostèn de eerste Bijbelvertaling in het Fransch uit te geven. Afgevaardigden uit Engeland, Frankrijk, Schotland, Zweden, Zwitserland, Amerika en België, waren daarbij tegenwoor dig. Het verslag getuigt van een fris sche n geest onder de jeugd, die openlijk en moedig de Waldenzer beginselen belijdt van trouw aan Jezus Christus en aan Zijn Woord, waarover de ouderen zich verheugen. „Eenheid", dat is het parool dat ook hier, gelijk overal in Italië, heerscht. In de organisatie der Waldenzer Jeugd 5: de Kerk gelden „recht en plicht". De leus fe: Christus dienen door de Kerk. In het volgend verslag hoopt men nader mededeeling te kunnen doen over het leven der Waldenzer Kerken in Italië, en wel, de toename der Protestantsche beweging en over de financieele moeilijkheden. Met blijdschap neemt de Synode kennis deze mededeelingen van het Waalsch Comité- die getuigen van de schoonheid en liefelijk heid van het werk onder de Waldenzen. Na afdoening van enkele aangelegenheden van huishoudelijken en administratieven aard, spreekt de President een woord van dank al lereerst tot de beide kerkelijke hoogleeraren, die, met hun zeer gewaardeerde adviezen, der Synode zeer van dienst zijn geweest. De oudq Grieksche wijsgeer Thales, die het water als •-element aannam moet eens geantwoord hebben, dat het moeilijkste dit was: zich zei- te kennen en het gemakkelijkste: een an der raad te geven. Als Thales nu nog leefde, hy' dit laatste zeker niet meer zeggen. Vervolgens richt hij woorden van dank tot den Secretaris voor zijn nauwgezetten arbeid, voor hij meermalen het applaus der Sy node mocht inoogsten. Verder dankte hij den vice-president, die met zijn groote werkkracht zooveel heeft kunnen doen in de Synode, naast zijn omvangrijken arbeid in de Gemeente, en daarom wel een omnis homo zou kunnen ge noemd worden. Vervolgens richt de president zich tot de geheele Synode en zegt, dat de Kerk bij haar etreven om het Evangelie van Christus in toe passing te brengen, steeds met veel teleur stellingen zal hebben te worstelen, imaar dat wij toch altijd hiervan verzekerd mogen blij- i, dat de Geest des Heeren altijd blijft wer ken. Daarom moeten wij ons niet laten ont moedigen door teleurstelling, maar het oog omhoog richten en vol van goeden moed allés verwachten van de gunst en genade die ons in Christus van God verzekerd is. Met den wensch, dat in ons aller leven de H. Geest de troost, en aller deel moge zijn! voor eeuwig, wil hij deze 118de vergadering der Synode eluiten. Prof. Brouwer spreekt zijn hartelijken dank t aan den president voor zijn leiding van |de vergaderingen, wat hij deed met zooveel ken- n levenskracht, welke alleen een uiting kan zijn van een verborgen leven, waarvoor in eerbied stilstaat. Hij wenscht hem toe, dat hij nog vaak de vergaderingen der Synode met zulk een frischheid zal mogen leiden, als nan, die een open oog heeft voor de nieu we dingen, die in dezen tijd van overgang ln wording zijn. Prof. Korff dankt eveneens den president >or de vriendelijke woorden en voor de wijze, waarop hij voor het eerst in de Synode ont vangen is. Hy heeft alle eerbied gekregen voor de Synode en vooral voor de buitenge woon practische werkwijze. Vervolgens spreekt nog de vice-president eenige hartelijke woorden, waarna de presi dent eindigt met gebed en deze 118de verga dering der Synode voor gesloten verklaart. TOELAGEN UIT DE FONDSEN VAN DE ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit haar fondsen de volgende toelagen verstrekt: Fonds voor noodlijdende kerken en personen: Drlel. voor herstel van de pastorie f 1.150; Sluipwijk. voor herstel consistoriekamer en kerkgebouw f 1500: Purmerland en den lip, voor herstel consistoriekamer, kerk en pasto rie f 600; Watergang, voor herstel pastorie. f300; Zunderdorp, voor herstel kerkgebouw ->rle f 900: Hv Sebaldeburen. voor nieuwe pastorie f 2000:Mus- selkanaal voor nieuwe kerk f 2000: Stc voor herstel kerkgebouw f 5000; Moerdijk. Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften: Beekbergen f 300; Dieren f 200: Millingen 50; Vreewijk f f 300. Ter Neuzen f 100, Hoornsterzwaag f 750, De, Krlm f150, Dedemavaart f 200, Lutten 300. Wanneperveen f 100, Blokzlill f200, Opende Batenburg f 475. Leeuwen f355, Winsst f 671, Druten f289, Maasbommel f175, Ett« f200, Ravenswaay f 675, Aseh f 300, Buurma 'sen f 275, Zoelmond f 300, Wadenoyen f225. Est .f575; Etershelm f225. Warder f175. Kb kerke f 425, Mc-liskerke f 779. Sirjansland f 625, Ouwerkerk f 225. Dreischor f 225. K; Hoogland f 200, Odttk f 100. Cothen f 125, langbroek f 275, Werkho' r 50. Schalkwijk -edqk f 525, Terhoi f 401. Adoiard f275. Wedde f 320. Krewerd f 225, Ten Boer f 100, Lellens i 545, Kolham f 325, Brecol f 561. Helvolrt f 755. Boxtel f 175, Hecswük en Dinther f 375, f 225, Lith f 275. Engelei t 475, Oye: f 325, Etten f275, Di diecht f 355. Drunen f 875. Baardwijk f 735. Uitwijk f210. Valkenswaard f 775. Deurne f 575, St. Oedenrode f 525. Oirschot f f.i, Veld hoven f 825. Someren f 775. Bergeyk f 745; Ueeze en Leende f 705, Hoogeloon f 725. As- ïen f 825, Helenaveen f 870. Bladel f 625, Bu- del f 615. Veghel f 585. Weert f 840. Gulpen f 775, Beek f 635, Urmond f 515. Stevensweert f 725, Meerssen f 400. Vaals f 675, Gennep if 667. Grevenbleeht f 650. Grolloo f415. Boven- f 500, Eesch f 550, Frederiksoord f 107. ?n f 225, en Pesse f 300. fTdo^of van I va. Generale kas: Arnhem f 250, DlnXjusrlo f 150, Doetlnohem 400, 's-Gravenlhage f 600, Rotterdam f 850, ozenburg f 200. Vreewijk f 500. Charlois f 500. Waardtngen f 500. Leldlen f 200. Ooltgensplaat f 400. Amsterdam f 1000. Amsterdam f 500. Sleten f 600, Haarlem f 200. Schoten 800, Urk f 300. Etemshaim f 300. Wissekerke f 100. Hanow&ert f 250. Ter Neuzen f 200. Amerongen f250.' Ooaterwlefuim\f 50, Hindyloopen f 300, Zwolle f 300, OvencUnkol fSOO, Gla> rbrug f 750, Saaxuim f 401. Groningen f 250, Peererd f 655. Vlagtwedde 700, Brcede f561. Dassen f 100, VaUkens,waard f200. Veghel f 500. Helenaveen flOO, Oirsohot f 300. Heerlen f 750, Heerlen 750, Heerflen f 200. Heerlen f 900. Heerlen f 900. Kaartten f 900. Heerten f 400, Slt- tamd f 900, Eindhoven f 2000, Eindhoven f1000. Stevensweert f 100, Weert f 100. Zuid- lde f 350, Schoonebeek f 250, Nieuw-Dordrecht f500. Nieuw-Dordrecht f750. Nieuw-Dordrecht f 250. Nieuw-Amsterdam f 500. Schoonoord f 200. f 500. Emmer-Compaeouum f 300, id onder de Hervormde Neder landers ln Dultschland f 2000, Noord-Frankrijk f100. Davos f 200, voor den arbeid onder de blnnenadhippeiTS f 2000. voor hot opvoedimgs- Valkenlieide f 2400. aan versdhillende f 14.925, suppletie-toelage aan het foinds ter voorziening in de geestelijke behoef- ippletle-toedagen aan het Fonds .rbatering der 6ohraaLste prodiikantstraik- ten f 18.448. ALLE-DAG KERK. Te Den Helder hoopt men een „Alle- Dag-Keric" te kunnen instellen. Reeds is <iz.armee een aanvang gemaakt. WIJDINGSWOORD IN INDÏE Op initiatief van Ds. K. Kostelijk, wordt te Soerabaja eiken Woensdagavond van 7 tot half 8 vanuit de Studio der Soerabajasche Radio-Vereeniging een wijdingswoord bij toer beurt door een der predikanten gesproken. Sprekers zullen: Ds. D. F. Bartlema (vloot- predikant), Ds. H. A. C. Hildering (voor ae Zending onder de Javanen)Ds. K. Kostelijk, te Soerabaja; Ds. P. Veerihuizen, te Soera baja en Ds. E. F. Wildervanck te Manado. Verschillende zangers en zangeressen hebben hun medewerking toegezegd. De eerste uit zending had plaats op 2 Augustus. DOMINEE EN BEGRAFENIS. In een artikel in de „Winschoter Courant" wijst Ds. J. van Rossum, Ned. Herv. predi kant te Bellingwolde, op het feit, dat de be langstelling in het Kerkelijk godsdienstig leven in zijn gemeente zeer matig is te noe men. De meesten gaan in alle onverschillig heid de Kerk voorbij. Dit vooropstellende, noemt hij het een in consequentie, dat door de laatsten toch in 6ommige gevallen, bijv. bij begrafenissei de hulp van den ambtelijken vertegenwooi diger der Kerk wordt ingeroepen. „Bij een nette begrafenis hoort nu eenmaal eei; minée" en „men kan toch niet als een hond begraven worden". Ds. van Rossum verklaart, dat de predi kant, die nog eenig gevoel heeft voo waardigheid van zijn ambt, er zich tegen behoort te verzetten, dat men hem op de zelfde lijn gaat stellen als den doodbidder, de nette lijkkoets en de volgwagens, die nu eenmaal bij een fatsoenlijke begrafenis on vermijdelijk zijn. Gemelde predikant verklaart, dat door hem om die reden, hoe ruim van hart hij overigens is, voortaan geen begrafenissen zullen worden geleid in gezinnen, waar van eenige belangstelling in het Kerkelijk gods dienstig leven geen spoor te vinden is. Eenigen tijd geleden hebben we mededeeling gedaan van het feit, dat, volgens een ministe- rieele beschikking, de kwitanties wegens be taalden kerkelijken omslag van bedragen bo ven f 10 gezegeld moeten zijn. Van deze beslissing zal ongetwijfeld door alle Kerkvoogdijen in ons land met belang stelling kennis genomen worden, te meer daar het in de bedoeling ligt van den fiscus, de in den loop der jaren aldus te weinig betaalde zegelbelasting alsnog te achterhalen. Daar zeer waarschijnlijk verscheidene Kerke lijke administraties in dezen natuurlijk geheel ter goeder trouw reeds jaren ln verzuim zijn geweest, kan dit voor de Rijks kas wellicht nog een belangrijke bate ople veren. Naar aanleiding hiervan schrijft de „N. Dokkumer Ct": .Deze uitspraak zal zeer veel Kerkvoog dijen en Kerkelijke administraties verontrus ten. We vroegen den heer S. van Straten, reeds sedert jaren boekhouder van de Kerke lijke Administratie der Geref. Kerk van Dok- kum, om zijn meening over dit besluit, daar de Geref. Kerk hier ter plaatse haar bewij- van ontvangst der gelden ook niet heeft gezegeld en zij dus voor het geval dat zy onder dit vonnis zou vallen, ten eerste worden gedupeerd. De heer Van Straten deelde ons als zijn ge voelen mede, dat z.i. wel onderscheid ge maakt moet worden tusschen een kerkelijken aanslag, gegrond op de belasting naar het in komen, zooals dat bij vele Herv. Gemeenten het geval is, en de wijze waarop in onze Geref. Kerk het benoodigde geld binnenkomt, waar namelijk zonder eenigen dwang ieder zelf bepaalt wat hy kan afstaan voor den i dienst". Tot zoover de „N. Dokkumer Crt.". Mr. G. H. A. Grosheide, te Amsterdam. t wien de „Heraut" zich om advies wendde, deelde mede, dat ook z.i. de kwitanties de vrijwillige bijdragen aan de Geref. Kerk van zegel zyn: ten eerste om de door den heer Van Straten genoemde reden; en tweede omdat door de betaling van deze bij- HET OUDE TRIER Zondag j.1. heeft in de oude stad Trier een eigenaardige plechtigheid plaats gehad- welke door zeer vele vooraanstaande per soonlijkheden werd bijgewoond, namelijk 't ten toon leggen van het zoogenaamde „Hei lige Kleed", dat volgens Roomsch-Katho- lieke overlevering, hetzelfde zou wezen als het kleed zonder naad, door Jezus Christus gedragen. Wij zullen aan de tentoonstelling van dit kleed en de daaraan gepaard gaande ver eering verder geen woorden wijden- doch liever het een en ander verhalen over deze reeds tweeduizend jaar oude Moezelstad. Augustus, de eerste Romeinsche Keizer, heeft Trier als Romeinsche nederzetting op gericht, toen hij in het jaar 15 voor Christus in Germartië vertoefde. In werkelijkheid is Trier echter veel ouder. Het bestond reeds het duistere verleden, toen hier aan de heidensche godinnen Aveta en Icoveillauna offers werden gebracht en men den vreese- lijken God Pisinto, die menschenoffers verg de, aanbad. Geschiedschrijvers hebben niets over dit tijdperk bericht De vondsten- welke men echter voortdurend in de buurt wan Trier, bij opdelvingen maakt, herinneren aan deze tijden, aan de vroegste geschiedenis der menschheid De Romeinsche nederzetting heeft zich op indrukwekkende tvijze ontwikkeld. Onge veer in het midden van de derde eeuw ha Christus werd de stad Keizerlijke Residen tie. Ten tijde van Keizer Ivonstantijn, die te Trier van 306 tot 312 Hof hield, bereikte de Colonia Augusta Treverorum (Keizerstad der Trevieren, zoo luidde de naam van Trier in den Romeinschen tijd) haar hoog- sten bloei. Dit tijdperk duurde tot het einde van de vierde eeuw. In deze dagen ontston den de omlijningen van het tegenwoordige Trier- ontstonden op zijn grondgebied de heerlijke gewrochten van Romeinsche bouw kunst, waarvoor ook de moderne mensch in eerbied het hoofd buigt Geen tweede Duit sche stad, ja geen enkele stad ten Noorden van de Alpen bezit dergelijke gewrochten, velkc herinneren aan den tijd, waarin de roem van Trier grooter was dan die van Keulen, waarin de Moezelstad het centn an de macht der Romeinsche Keizers in het Germaansche Noorden- en het Romein sche hoofdkwartier in den geweldigen strijd tusschen Romeinen en Germanen was. Zwaar en indrukwekkend- zwart van het stof van duizenden jaren, haast angstwek kend in haar vormen, verheft zich aan de breede Nordallee, welke van het station naar de Moezel loopt de Porta Nigra, het best geconserveerde Romeinsche monument in Duitschlarwl. De poort is een overblijfsel van de geweldige stadsmuur, welke door de Romeinen- als bescherming tegen de Ger maansche stammen, werd opgericht De „Porta Nigra" is geen eenvoudige poort, maar een systeem van poorten. De bovenverdiepingen waren vroeger sterk ver schanst Donker en ernstig, als een waar schuwing, veriieft zich nog heden de weste lijke toren- in zijn oorspronkelijke hoogte. Om deze eeuwenoude poort speelt zich het moderne verkeer af. Reeds vroeg werd eer Christelijke kerk in het gebouw onderge bracht en hierdoor werd het beschermd. De kerk was aan den Heiligen Simon gewijd. In de sage van het Rijnland leeft zij echter voort als de „Duivelskerk". Niet ver van de Zwarte Poort, in de na- hijheid van het vriendelijke Marktplein, staan twee verdere proeven van Romein sche bouwkunst: de Dom en de basiliek. In hun kern zijn beide gebouwen Romeinsch. Van de basiliek zijn alleen de Zuid- en de Oost-wand later ontstaan. Zij bevat nog overal de typische smalle Romeinsche bak- steenen. Voor welke doeleinden Dom en basiliek, welke in do tweede helft van de IVde eeuw zijn ontstaan, in den Romein schen tijd hebben gediend- is onbekend. Wellicht zijn het gedeelten van het Keizer lijk paleis geweest De uitgestrektheid der vertrekken zou zulks kunnen bewijzen. Vol gens één geleerde was de basiliek ten tijde van de Romeinen een overdekte markt. Aan den zuid-oostelijken ingang van de stad staan, indrukwekkend en met klimop begroeid, de verweerd 3 overblijfselen van de keizerlijke „thermen" of badinrichtingen. Dit moet een gebouw van reusachtige af metingen zijn geweest Nog duidelijk is de plaats te herkennen, waar de warme baden werden genomen. De kanalen, waar langs het warme water werd geleid- zijn nog aanwezig en men meent ook de plaats waar zich het enorm groote koudwaterba^ bevond, te hebben vastgesteld. De leegten van de meter-hooge vensters staren als uit gedoofde oogen in een nieuwe onbegrepen Niet zoo indrukwekkend, maar van groote historische waarde, zijn de Barbara-ther- men. Zij bevinden zich in het midden van de woonstad. De Barbana-thermen waren 't volksbad. Het gedeelte van het gebouw, het welk zich boven de aarde verhief, is ver dwenen. Maar de onderaardsche inrichting is zeer goed behouden gebleven. Aan de ovens, de verwarmingskanalen en .t water bekken herkent men het typische Romein sche volksbad. Vondsten van onschatbare waarde heeft men bij opdelvingen hier ter plaatse gemaakt, zoo bij voorbeeld de copie van de prachtige „Amazone" van Phidias, welke thans in het ,-Provinzialmuseum" te Trier kan worden bewonderd. Buiten de stad, in het gebied van de blauwe druiven, vinden wij het Amphithea ter. Van dit eigenaardige monument, het welk meer gereconstrueerd dan behouden schijnt te zijn, hebben de practische bewo ners van Trier in den loop der eeuwen steenen weggehaald voor het bouwen van hun huizen. Zoo verdween de steenen tliea- tetruimte tot op een kleine rest Goed ge conserveerd is echter de geweldige kelder van de arena. Het is onbekend- wie hier op zijn verschijnen in de arena heeft gewacht: mensch of dier. Op den terugweg naar de stad komen wij langs het dal van de Altbach. Nog een paar jaar geleden bloeiden in dit dal de rozen van de bloemenliefhebbers der stad. Heden lijkt het haast op een slagveld met loop graven. Dr Lösohke zocht hier naar de stee nen oorkonden uit het verleden. Hij heeft reeds de grondvesten van ongeveer veertig tempels bloot gelegd, maar oneindig veel schatten schijnen in de aarde verborgen te liggen. Elke god en godin bezat op dit oude tempelterrein een heiligdom. De Romeinen hebben goden meegebracht in het land van Rijn en Moezel- toen zij hier als overwin naars kwamen. Wij brengen nog een bezoek aan de „Römerbrücke", de Romeinsche brug, een eigenaardig bouwwerk met talrijke pijlers en bogen, hetwelk Trier verbindt met den anderen oever van den MoezeL Men is het er niet over eens» of deze brug geheel of slechts gedeeltelijk door Romeinsche han den is gebouwd. In zijn kern is dit bouw werk echter zeker van Romeinschen oor sprong. Het plan bestaat helaas deze brug te verbreeden, waardoor zij zeker iets van haar tegenwoordig karakter en haar aan trekkelijkheid zal verliezen. Maar de mo derne tijd en het geweldige verkeer stellen hooge ieschen! dragen geen rechten als stemrecht en derge lijke worden verkregen. Wanneer deze twee redenen ook in Ge meenten van andere Kerken aanwezig zijn, behoeft van de bijdragen dus ook geen zegel belasting betaald te worden, aangenomen al thans, dat de geciteerde opvatting juist is. CHR. GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREEN. Woensdag werd te Utrecht in de Chr. Geref. Kerk aan de Wïttevrouweeingel de Jaarver gadering gehouden van de Cnr. Geref. Zon- oagschoolvereeniging „De Zaaier" onder lei ding van den Voorzitter Ds. W. F. Laman, van Middelharnis. ha ae opemng door den Voorzitter, sprak de Voorzitter van de Utrechtsche Regehngs- commissie een welkomstwoord, waarin hy oen wensch uitte, dat de vergadering een goed /er loop zou mogen hebben. V ervolgens sprak ue Voorzitter ©en ope ningswoord over het onderwerp: „Zieien vangen' -naar aanleiding van het woord van den Spreukemdicnter: „Wie zielen vangt is wijs". Hij betoogde, dat zielen vangen een hoogst moeilija werk is en ook een hoogst verantwoordelijk werk. De Zondags- schoolonaerwijizer moet traoliten de zie) van het kind te ieeren kennen, om bevattelijk het Evangelie den kinderen te kunnen ver kondigen. Hij zal dit alleen kunnen, wan neer hij zelf de kraoht des Heiligon G-ees- tes heeit ervaren en leelt naar het Woord van God. Het jaarverslag van den Secretaris, den heer W. de Vries, van Groningen, getuigde van een bevredigenden gang van het vu- eemgingsleven. Meer activiteit kan en moet echter nog worden ontwikkelt^ Het verslag van den Penningmeester, den heer D. Kruit, uit Leiden, werd goedge keurd, evenals dat van den administrateur van het orgaan, den heer J. H. van Nielen, van Den Haag. ÏJe heer Kruit, altredend als Penning meester, was niet herkiesbaar. Besloten werd de functie van Penningmeester op te dra gen aan den administrateur. De algemeene plaatsvervanger, de heer K. van Dongen, van Rotterdam, werd als zoo danig herkozen. ln de middagvergadering werden aerst nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Voorts trad als referent op Ds. D. Hen stra, van Dokkum, die sprak over: „De Zon- dagsschookinderwijzer'Een goed Zondags- schoolonderwijzer, aldite Spr., doet het werk niet uit liefhebberij, maar uit liefde tot den Christus. Hij wees voorts op eeuige alge meene eischen, die de Zondagsschoolooder- wijzer moet bezitteu. Bovenal moet hij een voudig en smakelijk verteilen kunnen, ter wijl bij zelf moet beleefd hebben, hetgeen hij aan de kinderen als pracüschen zin van de vertelling wil bijbrengen. Op dit referaat volgde drukke gedachten-wis seling. Na de rondvraag werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geaioten. GODSDIENSTSTATISTIEK DER WERELD Volgens Zeitechr. für Missionskunde und Rel.-wissenschaft, ziet de godsdienststatistiek der wereld er aidus uit: het Christendom 710.000.000, het Jodendom 14.200.000, de Is lam 235.000.000, het Hindoeïsme 250.000.000, de Sikreligie 3.283.000, het Parsisme 101.778, het Boeddhisme 300.000.000, de Chinee sche volksreligie 270.000.000, het Shintoisme 16.000.000, lagere godsdienetvormen 75.000.000. De gezamenlijke bevolking der aarde bedraagt 1.900.000.000. Er zyn dus „maar" 35.000.000 godsdienstloozen. De wereld is dus 98.2 pCt. godsdienstig. Daarvan behoort nog niet het derde deel tot het Christendom. Maar hoevelen van deze 710 millioen Chris tenen maken met hun geloof ernst? Hoevelen aanvaarden in de practyk de eereplichten van den „Christen-naam" en toonen het te weten it ze naar Christus zyn genoemd? CHRISTENEN EN ISRAËLIETEN. Te Amsterdam zal een zestal samen komsten voor Christenen en Israëlieten gehou den worden. Het programma luidt: 12 Get.: Dr. K. H. Miskottei Christelijk ..lisverstand aangaande het Jodendom; 9 Nov. I'rof. Dr Ph. Kohnstamm: De psychologie van het Antisemitisme; 14 Dec. Di. W. J. de Wilde» De Joodsche Messiasver wachting in verleden en heden; 11 Jan. Sir Leon Levison. presi dent of the International Hebrew-C^iristen Alliance: Present-day-problemen of the Hebrew-Christian; 15 Febr. Dr. W. ten Boom; Het Zionisme in het licht van het Evangelie; 15 Maart Prof. Dr. H. Ph. Ehrenberg (Hei delberg) Die Znkunft der Juden. ISLAM-PROPAGANDA In de Inlandsche bladen treffen wy, aldus -3 „Deli Courant", in den laatsten tijd voort durend berichten over het voortschrijden van den Islam in de Batak-landen, soms ten koste "in de Christengemeente. Zoo wordt er op gewezen, dat in de nabij heid van Porsea, waar het vorig jaar reeds honderden tot den Islam zyn overgegaan veelal heidenen, doch soms ook Christenen deze bekeeringen nog steeds doorgaan. Een Mohammedaansche Batak, Hadji M. Ja- n, eigenaar van een batikkery op Java, heeft zoo juist bij een bezoek aan Tamboenan, den kampong, waar hy vandaan kwam, vier dui zend gulden geschonken voor een nieuwe mos kee. Hy beloofde, dat er nog meer geld zou wordon gezonden door de Bataksche geloofs- genooten op Java. ZENDING Zendingshospitaal te Poerwo- e d j o Aan deze stichting is benoemd zus ter H. Nieboer, thans hoofdverpleegster aan het Ziekenhuis ,^-Ion Rept>s" te Den Haag. Zij nam de benoeming aan en hoopt 1 Decem ber a.s. in functie te treden. GIFTEN EN LEGATEN. Te H a r 1 i n g e n is, naar rieseh Dbl." meedeeit, door wylen mej. B. Holstein gele gateerd: Voor de Geref. Kerk van Harlingcn f 10.000; voor den Evangehsatiearboid van deze Kerk, met name onder de rypere jeugd f 8000; voor de Vrije Universiteit te Amsterdum f 10.000; vc.or de Zending van de Geref. Kerken van Friesland f 3000; voor de Evangelische Broe dergemeente te Zeist f 3000; voor do Anti-rev. Kiesvereeniging te Harlingcn f 3000; voor de Kon. W'ilhelminaschool te Harlingen t 2000; voor de Chr. Bewaarschool te Harlingen f 3000 en voor de Zending onder de Joden vanwege de Geref. Kerken in Nederland f8000. Van deze legaten zyn sommige gebeal of gedeeltelijk met vruchtgebruik beUe* Kunst en Letteren. „DE OPSTAND1GFN" IN HET KROATISCH De roman „De Opstnndigen" door Jo van \mmers-Kü!ler is in Joego-S'.ivië (in de Kroatische taal) onder de titel „Upomice" verschenen, terwijl het boek in de Poolsche taal ter perse is. Thans zijn er in elf talen boeken van Jo an Ammers-Küller verschenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9