ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. EU1TENLAHU SPANNING IN IERLAND Ierland schijnt ertoe voorbestemd te zijn altijd vol van conflicten te blijven. Toen het een Vrijstaat werd, dachten de vroegere meesters, de Engelschen, een daad verricht te hebben, die de zoo lang begeerde rust op het Groene Erin zou brengen. De onderlinge strijd duurde echter onver minderd voort. Eindelijk kwam ze in rustiger banen. De jongste verkiezingen brachten den feilen republikein! De Valera in de hoogste parlementaire positie van minister-president en van toen af zou het, naar veler verwach ting ,wel gaan naar de pacificatie in Ierland zelf, mede doordat het zich nu langzamer hand geheel los zou maken van Engeland. De weigering om de jaarsommen te be talen en de afschaffing van den eed aan den Koning bcteekenden een ernstige breuk met Engeland en de verwachtinig was, dat dit. tot de populariteit van De Valera's bestuur sterk zou bijdragen, omdat de haat tegen de vroe gere verdrukkers den Ieren allen in het bloed zit. De Valera had evenwel de tijdsomstandig- Ihëden tegen. De ge\/olgen van de algemeene crisis werden verscherpt door de speciale po litieke invoerbeperkingen, die Londen op het koppige Ierland losliet. En thans schijnt het zoo ver gekomen te zijn, dat er zich in het land en het parlement een omvangrijke op positie heeft ontwikkeld tegen het bestuur van den eertijds zoo gevierden vrijheidsheld. De Valera tracht de aandacht af te leiden door nieuwe wetsontwerpen tegen de Engel- sche heerschappij. Maar in de Dail-veigadering van Donder dag heeft zijn voornaamste tegenstander Cosgrave, in een bijtenden aanval op de re geering, gezegd, dat deze „getracht heeft haar onmacht te verhullen door een reeks politieke sensaties", doch dat zij in gebreke is gebleven de politieke positie des lands op te voeren en den economischen achteruit gang tegen te houden. Deze regeering, zeide Cosgrave, is de schitterendste mislukking van alle regeeringen ter wereld. De leider van de nieuwe Centrumpartij MacDermott, viel de regeering vooral aan wegens haar „soldaatje-spelen" en zeide, dat wanneer men inderdaad de eenheid van Ier land wil hei-eiken, men moet beginnen met vrede te sluiten met Engeland. Weliswaar bleef de regeering het antwoord niet schuldig en wees zij, bij monde van minister Lemass, op de opening van een reeks nieuwe bedrijven terwijl ze zeide een vast programma te hebben, dat niets met het economisch geschil met Engeland te maken heeft. Doch met dat al ibleef de stemming in de Dail Eireann tegen haar. Dit kwam op ongewoon felle wijze tot uiting toen minister-president De Valera aan het woord kwam. Voor het eerst sinds hij zitting heeft in het parlement, werd hem door interrupties en scheldwoorden het spreken onmogelijk ge maakt, totdat de parlements-voorzitter op stond en boven het lawaai uit schreeuwde, dat de zittinig werd verdaagd tot 27 Septem ber. Het was De Valera niet mogelijk ge weest het standpunt der regeering uiteen te zetten. Dit laatste heeft bijzondere beteekenis om dat de minister-president van plan was te zeggen welke houding de regeering zal aan nemen tegenover de „Nationale Garde", die, onder leiding van den vroegere commissaris van politie O'Duffy, Zondag a.s. te Dublin een grootsch opgezette betooging wil houden. Zooals reeds eerder gemeld, is die „Natio nale Garde" een fascistische partij, bekend onder den naam „iblauwhemden". Het schijnt, dat de regeering van De Vale ra, niet goed den omvang van de beweging kennend, weifelt in Ihaar houding tegenover deze gewapende fascistengroep, die Dinsdag j.l. reeds de aanleiding is geweest tot ern stige straatrelletjes te Dublin. Donderdag liepen in de Iersche hoofdstad wilde geruchten betreffende een te verwach ten staatsgreep en onvermijdelijke botsingen tusschen de fascisten van O'Duffy en het Iersche republikeinsche leger. Honderden blauwhemden kwamen dien dag n.l. uit ver schillende deelen van Ierland naar Dublin. Voor het weekend zijn bovendien verschil lende extra-treinen met. Dublin als einddoel ingelegd. Men verwacht, dat de regeering het doen rijden van die treinen zal verbieden. Hoe het zij, de aanstaande Zondag schijnt een zeer belangrijke dag in Ierland te zullen worden. Generaal O'Duffy verwacht dan 30.000 van zijn aanhangers te kunnen laten defileeren voor het oorlogsmonument, ter herinnering aan de stichters van den Ierschen Vrijstaat Griffins, Collins en O'Higgins. In regeeringskrmgen acht men dit aantal overdreven en tevens, bij wijze van dreige ment, wordt meegedeeld ,dat de sterkte van het republikeinsche leger op 150.000 man te schatten is. Het behoeft geen betoog, dat er een gevaar lijke situatie geschapen wordt door een be tooging van eenige dipaenden fascistische heethoofden, onder controle van een op alles voorbereide troepenmacht. Er behoeft onder zulke broeierige omstandigheden slechts één geweer af te gaan om zeer ernstige gebeur tenissen tot aanzijn te roepen. Met spanning wordt dan ook in Ierland de komende Zondag tegemoet gezien. O'Duffy heeft den opmarsch nu nfflelast DUBLIN, 12 Aug. Vannacht tegen 1 uur werd officieel medegedeeld, dat de Regee ring De Valera had besloten den opmarsch der fascistische blauwhemden op Zondag a.s. op grond van de anti-terreurwet fe verbie den. Kort daarop besloot de leider der Blauw hemden Generaal O'Duffy tegen ieders ver wachting in den opmarsch af te gelasten, nadat hij Vrijdag nog had verklaard, dat deze in elk geval zou doorgaan. Thans zul len inplaats van deze groote opmarsch te Dublin Zondag over een week in alle Ier sche steden en dorpen herdenkingsplechtig heden ter eere van de stichters van den Ierschen Vrijstaat gehouden worden. In de officieele verklaring inzake het opmarsch- verbod wordt o.a. gezegd: „De Regeering is van meening, dat de Nationale garde een gevaar voor de openbare veiligheid vonnt, aangezien haar politiek is gericht op den val der bestaande parlementaire instellingen. De Regeerimg heeft nog in den afgelooper nacht tot omvangrijke beschermingsmaatre gelen besloten die veel gelijkenis vertoonen met de afkondiging van den staat van be leg. Pantserauto's en politietroepen zijn op verschillende punten te Dublin saamgetrok ken. De troepen in de kazerne van Curragh hebben bevel gekregen zich gereed te hou den om onmiddellijk naar Dublin te kun nen vertrekken. Nu Generaal O'Duify besloten heeft de opmarsch niet te laten doorgaan, beoordeelt men den toestand veel kalmer. In een onderhoud verklaarde O'Duffy: „De Nationale Garde kan door geen regeering onderdrukt worden. De Nationale Garde gaat voorwaarts. Elk van haar 40.000 man is bereid elk of fer voor ons land te brengen. DE OPSTAND OP CUBA MACHADO GEVLUCHT? HERREKA ZIJN OPVOLGER? De zaken op Cuba scütijnen nu dan tooh eindelijk het voor President Madhado fatale venloop te hebben, dat hem bij het begin van den gevvapenden opstand voorspeld werd. De laatste dogen leek zijn paleis veel op een bedegerde vestiimg, aoo wordt uit Ha- va rnna gemeld. Er lagen zware barricades wan zandzakken om heen. Troepen met miiitradildeurs bewaakten het paleis aan kanten en naar aartleiiidfing ven het geruoht, «tot de bevolking een aanval op het paleis in den zdn had, werden gister adie straten en wegen in de buurt ontruimd. Er weid ook voortdurend met politie oulo's, voorzien van machinegeweren door de stad I-Iavanna gepatrouadllieerd en op sofridlende plaatsen as het tot schietpartijen gekomen, waarbij aan bedde kanten dooden vielen. Toen bij een schietpartij een Chi nees werd doodgeschoten, werd door det feit groote opwinding veroorzaakt onder de 30.000 Cihdneezen, die in of in de omgeving van Havanna wonen. President Ma aha do ds wiet addOen met de bevodking gebrouaddeerd maar ook een deel van het leger heeft zich, volgens de berich ten, tegen hem gekeerd. En, wet misschien nog erger ie, de regeering der Vereenigde Staten, dfie een zeker recht van controle op Cuba behouden heeft, nadat zij duudertijd Spanje het eiland heeft ontnomen, neemt het tegen Meohado op. Laatstgenoemde heeft het daartegenover niet laten ontbreken aan uitingen van slecht humeur jegens de Ame rikanen. Zoo heeft hij een Amenilkaansche telefoniste uit een der grootste Amerikaan- sdhe hoteds en een drietal Amerikaansche persfotografen laten arresteeren. Op aan drang van den Amerikaanschen consul heeft hij ze weer vrijgedaten. President Machado schijnt nu evenwel den tegenstand op te gewen. Uiit Havanna wordt 't gerucht gemeld, dat hij aan den Amerikaanschen ambassadeur Welifs hieeft doen weten, dat hij zijn functie wiil neerleggen ten gnnste van geneneed Herrena, dan minister van oorlog. Deze clan worden aangestefld tot mdllitaar dictator van Cuba, temvijd Medhado zelf op den ach tergrond zou treden, echter niet om voor goed -van het poldtiielke tooneel te verdwij nen. doch om in stdilte verdere onderhande- iingen te voeren ter definitieve oplossing ven de crisis. Het eveneens te Havanna en Washington verspreide gerucht, dat Machado gevlucht zou zijn, wordt niet bevestigd. Zijn vertrek per auto, onder sterk bewapend gedealde, naar den commandant der troepen, voor het houden van een conferentie, werd zoo uitgelegd en men wist reeds te «eggen, dat hij Ihiiieimee een voorsprong in tijd wilde nemen, teneinde zijn aftreden bekend, te maken eils hij buüten sdhot zou zijn. Men wist ook al te vertdlilen.dat hij aan boord van een schip was pegaan. Het is niet onmogelijk, dat dit de ont- wflkkefling zal zijn van het Cube an sche dra ma, maar vooralsnog wordt de vlucht van Machado tegengesproken. Het leger zal den doorslag geven HAVANNA, 12 Aug. De toestand op Cuba blijft verward. Men krijgt echter langzamer hand den indruk, dat het leger de factor wordt, die tenslotte den doorslag zal geven. Vooral nu het vliegercorps en de be zetting van het tort Cabana, dat Havanna beheenscht, hebben verklaard, dat ook de minister van Oorlog Herrera die voonloo- pig de president! eel e bevoegdheden van Madhado heeft overgenomen, hen als partij ganger van Machado evenmin voldoet. De liberale partij, die achter Medhado staat, zoekt tijd fe winnen om tegenvoorstellen tegenover de voorstellen der appositie uit telwerken. Ook andere in opstand zijnde deelen ven het leger hebben Herrera mede gedeeld, dat zij binnen 24 uur het aftreden van Machado eiechen. De houding der V. S. WASHINGTON, 12 Aug. Op de Ameri kaansche departementen van Oorlog en Marine is dn verhand met den toestand op Cuba den geheeflen nacht doorgewerkt. Men is van meendng, dat ook Herrera als voor- loopig waarnemend President van Cuba onhoudbaar ds. In pofllirtiieke kringen te Washington wordt reeds de vraag overwo gen of de Amerikaansche regeeritiig Macha do zoo noodmg als politieke vluchteling zou bunnen toelaten dn de V. S. DE NAZI-AGITATIE IN OOSTENRIJK COMPLOT TEGEN PRINS STARHEMBERG Uit Innsbrück: De politie heeft luitenant- kolonel Ferdinand von Lütoow en den ambtenaar Eberhard Quirsfeld, die verant woordelijk werden gesteld voor het aanbren gen van hakenkruisen boven het dal der Inn, veroordeeld tot een boete van 50 schil ling en zeven weken arrest In veriband met vermoedens over een complot en een voorgenomen aanslag tegen prins Starhemberg den bondsleider van de Heimatschutz zijn te Weenen gearresteerd de voormalige districtsleider der N.S.D.A.P kapitein Gustav Nohel en Gerhard Brümer Naar VJ). meldt zijn op 't traject tusschen Hundelsmarkt in Stiermarken en Scheifling gisternacht alle wagons van den personen trein 514, die te 24 uur uit Bruck. aan de M)ur vertrekt, met 500 hakenkruizen en scheldwoorden aan het adres van bondskan selier rood beschilderd. Aangezien de trein vanmorgen te 5 uur s vroegtrein naar Bruck terug moest, moest hij in bedrijf worden gehouden tot St Michael, waar andere wagons konden wor den aangekoppeld. ROOSEVELTS HERSTEL- PROGRAM President Roosevelt hoeft gelast, dat alle regeeringscontractcn in het kader van het program .-an het nationaal herstel gebracht moeten worden. Alle leveringen voor open bare werken moeten dus geschieden door huizen, die der. betreffenden code aanvaard hebben. Johnson heeft een oproep tot de natie ge richt, waarin hij het volk met aandrang uitnoodigt, thans in die winkels te Kcopen, v/elke den blauwen adelaar hebben uithangen. Johnson veroordeelde de „ongeloovige jhomassen'* en vraagt van de verbruikers, de firma's te begunstigen, die de loonen •erhoogen. Hij ontkent echter, dat hy zou hebben aangedrongen op een boycot van andere zaken. WERKHERVATTING TE STRAATSBURG. Behalve in het trambedrijf te Straatsburg Reinig den mond met een tandenborstel, die zelf rein ls. Elke gebruikte tandenborstel zonder desinfectle ls een kweekplaats van bacteriën en daarom schadelyk voor den mond. "Sanabros" is de eenige tandenborstel, die zichzelf na leder ge bruik desinfecteert. Elk onderdeel ls voor het juiste reinigen der tanden wetenschappelijk vastgesteld. Schaft U nog heden aan de vei lige, zichzelf desfnfecteerende tandenborstel STAAT VAN BELEG IN ESTLAND ROERIGE JEUGD. Uit Reval: Het Estlandsch telegraaf-agent- schap meldt: Naar aanleiding van een on verantwoordelijke agitatie en de versprei ding van allerhande paniekgeruchten, die de openbare meening verontrusten, heeft dc regeering den staat van beleg afgekondigd. Alle bonden van voormalige frontstrijders, de \ereeniging der socialistische jeugd en twee andere uniform-dragende vereenigin- gen zijn verboden. Er zijn maatregelen getroffen, om de pers en openbare vergaderingen te controleeren. Het blad der voormalige frontstrijders is gisteren in beslag genomen. BALBO'S LAATSTE ETAPPE LISSABON, 12 Aug. Hedenmorgen te 6.10 is het Italiaansche eskader watervliegtui gen onder commando van den Italiaan- schen Minister voor de Luchtvaart, Gen. Balbo uit Lissabon gestart voor de laatste etappe van de Oceaanvlucht naar Chicago en terug. Het eskader vliegt naar Rome en zal zonder tu^sclienlanding het traject af leggen naar de bij Rome gelegen vlieg- haven Ostia. COSIJNS' GONDEL ONTPLOFT Een arbeider gedood Uit Brussel wordt gemeld: Terwijl Cosijns bezig was met een nieuw onderzoek naai* het weerstandsvermogen van den gondel van zijn ballon is de gon del geëxplodeerd. Een arbeider werd gedood, één ernstig gewond. De constucteur liep lichte kwetsuren op. Cosijns zelf bleef onge deerd. GODOS EN ROSSL Codes en Rossi zullen 16 dezer te Le Bour get aankomen en feestelijk worden ont vangen. ROME, 12 Aug. Gisteravond moest het Italiaansah watervliegtuig I.R.A.T.A. didht bij Valencia aan de Spaansche kust een noodlanding maken, omdat de motor wei gerde. Bij het neerkomen op het water sloeg •het toestel over den kop. De 7 inzittenden werden gewond, doch konden alle gered worden. Het ergst gewond is generaal Valle, die Generaal Balbo op zijn. eerste Oceaanvlucht naar Zuid-Amerika heeft vergezeld. Het toestel was het Italiaansche eskader van Generaal Balbo tegemoetgevlo- gen en was op den terugweg naar Italië. PARIJS—BIARRITZ. Vandaag wordt te Le Bourget de luchtlijn ParijsBiarritz geopend, die aansluiting zal geven op het luchtverkeer met Londen en Amsterdam. BLIKSEM IN GROEP KINDEREN. Twee dooden, zeventien gewonden In een kinder-vacantie-kolonie bij Gou- ville sur Mer, waar ongeveer zeven honderd kinderen verzameld waren uit Parijs en an dere streken van Frankrijk afkomstig, sloeg gistermorgen bij een plotseling opkomend onweder de bliksem in een weide, waarop 150 kinderen bezig waren gjmanastiek-oefe- ningen te verrichten. Een jongen en een surveillant werden gedood, zeventien kin deren werden ZEILBOOT OMGESLAGEN. De opvarenden vermist Uit Stettin wordt gemeld: Bij Borkenha- gen in het kleine Haff, werd een gekapseis de zeilboot door schepen geborgen. Aan boord vond men verschillende koffers en dameskleeding. Van de opvarenden ontbreekt ieder spoor. Met beslistheid kan worden aangenomen, dat zij zijn verdronken. Te oordeel en naar de gevonden kleedingstukken moeten 3 4 1 personen aan boord zijn geweest. Op 't Haff waait het hevig en er staat een flinke golf- De staatssecretaris voor het bondsschool- onderwijs heeft den onderwijzers der open bare school van den Mexicaanschen bonds staat Zacatecas de deelname aan iedere godsdienstoefening verboden. In een circulaire wordt, naar de N.CW. C-dienst meldt, verklaard, dat zulk een deelname der onderwijzers geëigend is, bij de leerlingen „fanatisme" te kweeken. HET STERFGEVAL TE BEAURAING. Het blijkt onjuist te zijn, dat de heer Ka- kebeeke uit Goes, die te Beauraing door de warmte werd bevangen en overleed, tot de pelgrims behoorde. De heer Kakebeeke was Protestant en maakte met een vriend een fietstocht door België toen hem te Beau raing het ongeval overkwam. HET LEIDERSCHAP IN DE PRUISISCHE KERK Men schrijft cxns uit Berlijn: Nadat de Oud-Pruisische kerkelijke se naat ds. Müllor uit Koningsbergen heeft benoemd tot landsbisschop voor Pruisen, wordt het volgende medegedeeld: De kerke lijke senaat kiest ds. Miiller uit Konings bergen tot president van den Evangeli- schen Hoogen Kerkeraad. Hij draagt hiei- bij den titel landsbisschop. De president van den F.vangelischen Hoogen Kerkeraad is aan collegiale besluiten van den Evangc lischcn Hoogen Kerkeraad niet gebonden, maar heeft het recht, geheel zelfstandig be sluiten te nemen. De kerkelijke senaat draagt tot de volgende zitting zijn bevoega- heden over aan zijn voorzitter. Door dit besluit van den kerkelijken se naat treedt voor de eerste maal in de ge schiedenis der Oud-Pruisische Unie een geestlijke aan het hoofd van het bestuur der grootste Duitschc landskerk, die in zijn ambtelijke waardigheid bisschop genoemo wordt. Totdusver werden alle ambtelijke besluiten in den Evangelischen Hoogen Kerkeraad door het collegium na stemming zijner leden genomen, terwijl nu de presi dent over sterkere macht gaat bschikken. De kerkelijke senaat, die onge-eer 35 le den telt heeft zijn bevoegdhedt. aan zijn president, ds. Winckler, overgedragen. CHR. NAT. WERKMANSBOND MOTIE TEN DIENSTE VAN DE POSITIE DER LANDARBEIDERS VERZONDEN De resoluties worden eveneens uitvoerig besproken en aangenomen BEHANDELING DER VOORSTELLEN Gistennorgen werd in de Koningszaal van Artis te Amsterdam voortgezet de 39e jaar vergadering van den Ghr. Nationalen Werk mansbond. Aan de orde was het referaat van den heer E. S. van Vee n, van Gramsbergen, die sprak over: Steunmaatregelen voor den landbouw en landarbeidersloonen. Van deze rede gaven we reeds verslag. Aan het slot van zijn betoog stelde spr. de vergadering voor, het hoofdbestuur op te dragen zich tot de regeenng te wenden ei. diende hij daartoe de volgende motie in, te richten tot den Minister van Econo mische Zaken: De Christelijke Nationale Werkmansbond, in Jaarvergadering bijeen; overtuigd van de noodzakelijkheid dei steunmaatregelen voor de door de economi sche crisis zwaar getroffen landbouwbe drijven; mede van oordeel, dat de arbeiders in de gesteunde bedrijven dienen te deelen in de voordeelen die voortvloeien uit de van over heidswege getroffen of te treffen maatrege len, waarvan tot heden slechts weinig viei te bemerken, terwijl de positie van den landarbeider van dien aard is, dat zijn sobei bestaan geen vermindering wettigt; verzoekt Uwe Exc. beleefd, doch met den meesten aandrang bij de uitvoering der re gelen tot steun voor den landbouw hei mAvimnm te willen doen wat in het ver mogen van Uwe Exc. ligt om te voorkomen dat de loonen der landarbeiders in nog meedere mate dalen, alsmede zoodanige maatregelen te willen treffen, dat de arbei ders in de gesteunde bedrijven deelen in de voordeelen ten bate dier bedrijven verkre gen. Discussie Door vele afgevaardigden werd nu gedis cussieerd, zoowel over de beide resoluties van den heer J. Bakker .(gisteren door ons gepubliceerd) als over de motie van den heer E. S. van Veen. Eenige afgevaardigden bepleitten het tot stand komen van contact tusschen de alge meene christelijk-sociale bonden en de Re geering ter behartiging van de besproken zaken. Anderen meenden, dat de looncijfers van den heer van Veen nog te gunstig waren. Men sprak van loonen van f9 per week. Sterk werd betreurd dat de meisjes en vrou wen aan hare natuurlijke taak al meer woi- den onttrokken en in fabrieken dienst doen, terwijl jonge mannen in grooten ge tale doelloos rondloopen. Vele uiteenloopen- de zaken kwamen ter sprake. De sprekers dienden uitvoerig van re pliek. Gewezen werd o.a. op het goede voorbeeld van de Kwatta-fabrieken, waar de meisjes naar huis gezonden werden en Ï'erklooze jonge mannen aan den arbeid onden gaan. Het gevraagde contact miea de Regeering zal echter tot stand komen, indien de Bonden dit wenschen. De gege ven looncijfers zijn gemiddelde cijfers, waarmede toegegeven wordt dat de loonen hier en daar inderdaad zeer laag zijn. Hierna werden de resoluties en de motie nagenoeg ongewijzigd met algemeene stem men aangenomen. Medegedeeld werd dat in de vacature- Joh. van Meggelen als lid van het Hoofd bestuur was gekozen de heer Th. Bloem berg, te Rotterdam- De vergadering werd te ruim 1 uur voor een uur geschorst. Middagzitting 's Middags werden eenige voorstel len behandeld. Die van de afdeeling Almkerk ten aanzien van het aandeel van de landarbeiders in door de Regee ring te verleenen steun van landbouwers, en uitvoering van werken door de Neder- landsche Heidemaatschappij, waren reeds verwerkt in de aangenomen resoluties. Ook de wensch van Harlingen (wijzi ging van het sociaal program) was op gelijke wijze vervuld. B e v e r w ij k stelde voor: De afdeelingen van den Bond mogen nieuwe leden, die in een moderne vakorganisatie georganiseerd zijn, niet inschrijven als lid. Zij, die reeds lid zijn, en georganiseerd in een moderne vakorganisatie, mogen in geen geval een Bestuursfunctie vervullen. Aangenomen werd het prae-advies van het Hoofdbestuur, dat de statuten hierin reeds voorzien. Hengelo vroeg een uitspraak om vrouwen in fabrieken en kantoren zooveel mogelijk te vervangen door mannen. Door de aangenomen resoluties was ook hierin voorzien. Van de afd. De Meern was ingekomen het volgende voorstel: Gezien de groote achteruitgang van alle inkomens en in het bizonder van de plattelandsarbeiders, dringt er bij het Hoofdbestuur op aan, dat het een krachtige actie, zoo noodig met andere Sociale bonden, ontwikkelt om te komen tot, zoo noodig wettelijke verlaging van huishuren. Het prae-advies van het Hoofdbestuur luidde: De Regeering blijkt op dat gebied werkzaam te zijn. Hiermede kon de vergadering zich ver eenigen. Verworpen werden de voorstellen Leiden en Workum tot contributie verlaging. Een voorstel van de afdeeling Rotter dam luidde: Het Hoofdbestuur dringe ei bij de bevoegde autoriteiten op aan om bij volgende voorkomende Jaardagen van H. K. H. de Prinses 30 April, zoo die op Zondag valt en daardoor den volgenden dag Maandag 1 Mei, gevierd wordt, niet toe te laten, dat sfraatdemonstraties van tegen ons Vorstenhuis gerichte organisaties plaats vinden. Bij de dit jaar plaats gehad hebbende feestuiting voor ons Oranjehuis was het pijnlijk te zien gelijktijdig langs de straat optochten, voorzien van doeken en trans paranten, muziek en zang, tegen het Oranje huis en Staatsbeleid. Het Hoofdbestuur kon zich met dit voor stel accoord verklaren, doch adviseerde dit plaatselijk met d» autoriteiten te be spreken. In de middagvergadering werd nog het jaarverslag 1932 van het Fonds U. B. O. (Uitkeering bij Overlijden) goedgekeurd. Aangedrongen werd tot deelname aan het Nationaal Huldigingsdéfilé te Amster dam op 9 September. Gemengd Nieuws. ONDER EEN IJZEREN BALK VERPLETTERD FEN DOODK EEN ERNSTIG GEWONDE. Tijdens werkzaamheden aan de sluis in meertje aan den Ubbergscheweg te Nijmegen, is bij het transport van ijzeren balken, balk losgeschoten en terechtgekomen op de ai'beiders De Haan en Braam. De Haan op slag dood. Braam, die zware inwendige kneuzingen opliep ie in levensgevaarlijken toe stand naar het Ziekenhuis vervoerd. De Haan was ongeveer 40 jaar oud en gehuwd. AFGRIJZELIJK ONGELUK DOOR DEN TREIN ONTHOOFD Toen de goederentrein uit de richting Ruurlo het etation binnenreed, stapte de 55-jarige conducteur G. J. K., die einde van het vorig jaar van Dinxperloo naar Doetinchem overgeplaatst, uit den trein, vóórdat deze stil stond. Hy had het ongeluk te vallen en der den trein te geraken. Vreeselijk verminkt het hoofd was by na geheel afgereden werd het ontzielde lichaam onder den trein vandaan gehaald en per bran card naar het R.-K. Ziekenhuis te Doetinchem BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONKEN Men meldt uit Bergen op IZoom: In het iZeebad „De Duintjes" is de 22-jarige C. W., wonende in de Maarten Trompstraat te Niemy-Borgvliet (Gem. Bergen op Zoom), by het baden verdronken. Niettegenstaande alle hulpmiddelen werden toegepast, w.o. het toedienen van zuurstof door den spoedig aan wezigen geneesheer Van der Kar, kon deze slechts den dood cconstateeren. De oorzaak vermoedelyk hartverlamming als gevolg v het te spoedig zich te water begeven na het avondmaal. In het 'Wilhelminakanaal onder Dongen, ie de 18-jarige van E., die niet zwemmen kon, verdronken. Hy was met een fietsband om, te water gegaan. Plotseling liep de band leeg en van E. verdween in de diepte. Pogingen om hem te redden, faalden. Toen hy was op gehaald, bleken de levensgeesten reeds gewe ken te zyn. Te Vuren dreigde in de Waal de dochter van A. te verdrinken. De heer K.f hoofdonder wijzer te Giessen, wist het mesije te redden. Ook de bakkersnecht J. van M., uit Zaltbom- mel was te water gesprongen. Helaas is hy bij zijn reddingspoging verdronken. Na rui: een uur kunstmatige ademhaling, moest me den dood constateeren. DE SMOKKELENDE WESTLANDERS DE ARRESTANTENWAGEN BLEEF WEG. Vrijdagmorgen zyn drie van de vier pei sonen uit De Lier afkomstig, die zich schuldig hadden gemaakt aan het smokkelen tomaten over de Belgische grens, weer in hun woonplaats teruggekeerd; nadat zij 15 dagen in de gevangenis te Hasselt hadden doorge bracht. Déze drie personen waren veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, welke echter door geldboete vervangen zal kunnen worden. De leider van de smokkel- expeditie, is evenwel in België in bewar.ng gebleven. Het is met de invrijheidstelling van de drie lierenaars niet erg vlot gegaan. Nadat n-1. oe verlangde gelden waren gestort door de ouders van de jongelui, konden zij niet uit de gevangenis te Hasselt worden ontslagen, omdat ergeen arrestantenauto was. Deze moest n.l- de drie personen naar de Holland- sche grens brengen. Door enke'.e personen uit De Lier werd toen men dit vernam de Nederlandsche consul te Brussel om bemiddeling gevraagd, wat tot resultaat had, dat eenige uren later verlof werd gegeven, dat de jongelui per luxe auto naar de grens mochten worden gebracht.. De pl.in. 5400 K.G. tomaten, welke door d douanen waren in beslag genomen, zyn ii België verkocht, en brachten daar 25 cent per K.G. op. De twee vrachtauto's en de luxe-auto zijn in beslag genomen, maar kunnen worden terug gekocht. De leider van de tocht, D., is tot vyf maan den gevangenisstraf veroordeeld. Getracht wordt echter ook hiervoor een geldboete te verkrijgen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Vaals zagen eenige kinderen bij den rijksstraatweg van een passeerende vracht auto eenige peren vallen. Eén van hen, het ongeveer achtjarig zoontje van D., wegwer ker bij de L. T. M., liep naar het midden van den weg om het gevallen fruit op te rapen. Toen hij hiermede weer snel naar zijn kameraadjes wilde terugloopen, botste de kleine tegen een andere juist voorbij rijdende vrachtauto op. De slag was zóó hevig dat het hoofdje van de arme knaap in tweeën spleet en hij op slag dood was. De onmiddellijk geroepen geneesheer kon dan ook slechts den dood constateeren. DOODELIJK MOTORONGELUK Te Velp is de 22-jarige motorrijder J. C. Walej uit Den Haag, in botsing gekomen met een auto uit Winterswijk. Hij werd van zijn motorrijwiel geslingerd. Met een ernstige schedelbreuk bleef de jongeman liggen. Een half uur later is hy aan de bekomen verwon dingen overleden. I)e jongeman kwam de Rembrandtlaan afgereden en zwenkte den Rijksweg op in de richting Rheden, waar hy. den bocht afsneed. Het lyk is in beslag geno- DOODELIJKE VAL De 70-jarige landbouwer A. Overmars te Kaalte (Ov.) is in zyn woning van den zolder gevallen. Hij werd stervend opgenomen. Een uur later overleed hy aan de gevolgen. MASSA-ARRESTATIES TE BREDA. Te Breda is eeu heel dievencompiot ont dekt. Tot nu toe zijn dertien personen, mee- rendeels werkloozen, gearresteerd. EEN ONGEKENDE MUIZENPLAAG Alles wordt kaal gevreten. Men meldt ons uit Lexmond: Door de aanhoudende droogte komt op do uiter waarden bij deze gemeente een ongekende muizenplaag voor. Ook in de polders be gint men er last van te krijgen. Het gras vermindert hierdoor zienderoogen. Weerbericht- Hoogste stand 771,0 te Aberdeen. Laagste stand 754.5 te Reykjavik. Stand vanmorgen haiftwaalf 76S.5 WEERVER WACHTING Zwakke tot matige N. O. tot N. later weer ruimenden wind, gedeelelijk bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, iets wanner. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Over de Britsche eilanden heeft zich het hoogedrukgebiëd verder versterkt Ook over Scandinavië is de barometer gestegen, ter wijl in onze omgeving, na het voorbijtrek ken van het daalgejjied, de luchtdruk weer stijgt. Het daalgebied, dat gisteren bij Bre- tagne lag, trok Oost-Noord-Oostwaarts, pas seerde hedennacht ons land met regen en onweer, en ligt htans in midden Duitsch- land. Behalve in ons land is ook in Zuid- Engeland, België en Noord-Frankrijk regen van beteekenis gevallen (Brussel 8 m.M.-) Ook in Duitschland kwam hedennacht veel onweer voor. Danzig had 20 m.M. regen. Bij IJsland nadert een diepe depressie, die in het Zuiden reeds storm veroorzaakt. Ove rigens is het vrij rustig weer. Alleen aan onze kust is de wind wat toegenomen. In Zuid-Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Zuid-Duitschland is het weel- nog goed. Voor onze omgeving is eenige afname van bewol king met lichte temperatuursstajgingen en weinig of geen regen te verwachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen ihalftwaalf 14.8 gr. 13 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.40 uur, zonsondergang 8.29 uur Maan: Laatste kwartier 5.1)9 voorra. 14 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.42 uur, zonsondergang S.27 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 13 AUGUSTUS. Van 's avonds S.59 uur tot 's morgens 5.12 uur WATERSTANDEN RIVIEREN [(Oude Amsterdamsch® tfld} Heden Vorig Walshut 2.91 2.89 Straateburg -2.82 -2.85 BreisHcö 1.81 1.84 Rheinfelden -0.00 -0.00 Kehl Dledesheim Mannheim Lohr Mains Bingen 4.55 4.58 0.57 0.58 3.28 3.42 1.04 1.05 •0.98 -1.08 1.98 2.04 Canp Ema Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo Heden Vorig 2.15 2.24 1.06 1.07- 2.08 2.15 0.02 0.06 1.86 1.94 -0.54 -0.68 -0.33 -0.39 1.56 1.66 1.31 136 40.60 40.55 10.88 1035 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 Augustus Delfzfjl 4.06 16.16 HeUevoetslnls 7.51 20.09 Terschelling 1.15 13.30 Willemstad 8.52 2138 Harlingen 1.55 14.15 Brouwers h, 7.03 19.21 Den Helder 11.45 Zlerikzee 7.20 19.40 lJmniden 7.64 20.22 Wemeidlnge 7.57 20.07 H.v. Holland 7.09 19.31 Vllssingen 6.15 18.29 Schevemngen 7.19 19.41 Terneazen 6.49 19.03 Rotterdam 9.17 21.20 Hansweert 7.24 1931 14 Augustus Delfzfl! 4.64 17.06 Hellevoetsl. 8.42 21.07 Terschell. 1.58 14.20 Hlllemstad 9.42 22.06 Harlingen 2.35 16.05 Brouwersh. 7.54 20.19 Den Helder 0.20 12.36 Zlerikzee 8.18 20.37 IJmuiden 8.54 21.35 Wemeidlnge 8.45 21.04 HolL 8.02 20.31 Vlisslngen 7.09 19.32 KRAB GEEN PUISTJE OPEN! Men meldt ons uit N. Lekker land: De vrouw van den heer J. V. alhier, I wonende aan de Dorpslaan, krabde een puistje open aan het voorhoofd, met het gevolg dat zij, moeder van vier jonge kin dertjes, in enkele dagen bezweek. EEN VALSCHE BETICHTING In ons nummer van 9 Augustus hadden wij een bericht opgenomen als zou een zekere De L. te Raamsdonksveer in staat van dronken schap gepoogd hebben zijn kinderen te ver drinken. Heel dit verhaal is onjuist. De L., die te Jutphaas werkzaam is, gaat Zaterdags naar Raamsdonksveer. Zondag zeide zyn oudste jongen (8 jaar c.a.), dat hy wou gaan zwem men. De L. zei toen, dat de jongen hem eens moest laten zien, waar hij wou gaan zwem men, waarop de knaap hem (zyn vier-jarig broertje was er ook by) naar het Zuidergat bracht en zei, dat hy daar wou gaan zwem men. De L. merkte toen op, dat het daar ge vaarlijk was en dat, als hij het waagde er te gaan zwemmen, De L. hem wel eens in een sloot zou gooien. Dit was alleen bedoeld, om de jongen van het zwemmen af te houden. Bovendien was De L. niet dronken, zooals het bewuste bericht beweerde, en heeft evenmin een der jongens in he' water gezeten. Men schrijft uit Roermond aan de N.R.C.: Twee Roermondenaren, die op een vacantie- reis per fiets door België trokken, hadden by de Schelde, te St. Anneke, hun kampeertent opgeslagen en alles in gereedheid tot over nachten gebracht. Voor het doen van ink'oopen in de buurt lie ten zij hun tent eenigen tyd onbeheerd; toen zij terugkwamen was hun heele hebben eil houden verdwenen. De kampeertent was afge broken en meegenomen, evenals de rijwielen en koffers, wat voor ieder een schadepost be- teekent van f 200. De politie, by wie aangifte van een en an der werd gedaan, maakte zich niet druk om het geval, weshalve zy zich ten slotte wendden tot het Nederlandsche consulaat. Alle pogin gen, om den consul te spreken te krygen, bleven vruchteloos, zoodat de Limburgers zich genoodzaakt zagen per trein naar Roermond terug te keeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2