llirnwr Itriïterljr Qlmtmt EERSTE BLAD Uit de Pers. BINNENLAND. V. HOUTHANDELJ. VAN SCHIJNCEL CO. ABONNEMENT» 'er Kwarten' In I allien en In plant len wnnr n egmitsrhnp «evwUlgrf Is f2 33 Franco per post f 2.35 portnknsteri Per wepk f 0.18 Vnor liPt Huitenlnnd bij wekelijk- iche tending 4 50 Bu flugelijksrhe tending .5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zmidngsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbam Dagelijks verschijnc nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken No. 4041 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsLI Elke Pegel meer0-22V< 'rgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.38 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordi berekend f Ittfl 14e Jaargang lit nummer bestaat uit DRIE bladen VOLKSSOUVEREINITEIT OP DE PROEF Het Algemeen Kiesrecht voor man en voor vrouw is van de zijde der- genen, die de volkssouvereiniteit huldi gen, altijd voorgesteld als een zeei begeerlijk goed. Welk groot geluk be- teekende het niet, wanneer iedereen boven een zekeren leeftijd door zijn stem invloed zou kunnen uitoefenen op de samenstelling der volksvertegen woordiging, en indirect op de formatie van een ministerie. Zulk een waarde wordt hieraan in ons land gehecht, dat elke kiezer zelfs wettelijk verplicht wordt in het stem bureau te verschijnen. Gelijk het Alge meen Kiesrecht feitelijk het stempel drukt op een eeuw van volksontwikke ling, zoo wil de stemplicht ervoor zorgen, dat elk te boek staand kiezer nu toch ook telkens weer herinnerd wordt aan dit hoogtepunt van mensche- lijken vooruitgang. Nog deelen in alle zoogenaamde beschaafde landen de vrouwen nog niet in dit voorrecht, of het geheele stelsel wordt aan de vuurproef onderworpen, en in vele landen heeft het zijn roem al ten volle overleefd. Het Algemeen Kiesrecht wil eiken burger gelijk aanslaan. Maar het blijkt nu, dat de voorstanders der volks souvereiniteit hier toch te hoog gemikt hebben. In ons eigen land is een wet op komst, waardoor verhinderd zal wor den, dat de openbare college's leden kunnen hebben, welke in de practijk den eed op de Grondwet overtreden. Wij vinden dit prachtig en hoogst nuttig. Maar het Algemeen Kiesrecht is daar na toch geen algemeen kiesrecht meer. De individualistische opvatting der staatsleer, kind van de Fransche Revolutie, is hier gestruikeld bij de toepassing harer eigen beginselen. In 't algemeen trouwens is het leer zaam hoe weinig er is overgebleven van de verwachte nuttige werking van het allemanskiesrecht. Dit bedoelde toch een voortdurend contact tusschen regeering en En plaats nu eens land naast land, en het zal bljjken hoe weinig, op eenige uitzonderingen na, dit contact betet- kent. In talrijke landen wordt hel bewust in de kiem gesmoord. Bewust, dat is het tragische juist. Liep het zoo, na herhaalde mislukkin gen, dan kon men het betreuren, maar behoefde dit niet een expresselij k verlaten van den als noodzakelijk voorgespiegelden weg te beteekenen. Maar het staat vaak anders. In Duitschland heeft de meer derheid der kiezers gewenscht, dat zij ontheven zou worden van haar taak. In schijn mag het Parlement blijven zitten, maar de afgevaardigden mogen niet als vertegenwoordigers van ver schillende partijen optreden, en zien evenmin ooit tegen de regeering ver zetten. Van volksinvloed, zooals dit ln liberale handboeken is geleerd, heeft dit niet veel weg. Het is nog een stukje decorum, hetwelk de regeering van daag of morgen misschien wel eens kan gebruiken. Is het in Amerika heel veel anders*; Heeft het Parlement zich daar ook niet gehaast na de verkiezing den President als het ware tot dictator te verheffen? Misschien zagen de volks vertegenwoordigers tegen hun zware taak op, en vonden zij het prettig in den President een man te zien, die het wel durfde. De noodige eenheid om beslissingen te nemen was toch niet te bereiken, en toen liet men zich maar naar huis zenden. In andere landen is het niet zóó ver gegaan. Maar volmacht voor vele maanden gaf men toch gaarne aan de regeering, en holde zoo het met gejuich binnengehaalde stelsel toch evengoed uit. En, wonderlijke ontwikkeling der dingen, afgevaardigden, die vroeger altijd opkwamen voor het permanent recht der volksvertegenwoordigers zich te kunnen uitspreken over regeerings- daden, vinden het, als zij minister zijn, de natuurlijkste zaak der wereld, hun vroegere opvattingen te vergeten. De moeilijke tijden zijn hiervan de oor zaak, zal men zeggen. Maar met dit al, het verheerlijkt stelsel is dan toch bij zonder slecht ingericht voor alle om standigheden. En de omstandigheden wisselen nu eenmaal regelmatig in het leven. Nu weer gaat Polen het Algemeen Kiesrecht uithollen en in Ierland komt ook een zware bui opzetten. Het heette, dat het individualistisch kiesrecht het geluk aan de massa zou brengen, en de massa, waarvoor dit geluk dan bestemd is, gaat er steeds minder voor gevoelen. Werkstakingen zijn ervoor geproclameerd; barricaden zijn ervoor opgericht in de straten; jarenlang heeft het sappen toegevoerd aan de partijen, welke het op hun program hadden staan. En vóór de overwinning over de geheele linie is behaald, grijpt de teleurstelling mil- lioenen aan. Uit alle kringen en standen, niet het minst uit (He groepen, welke zich benadeeld, achtten, omdat het kiesrecht hen vroeger passeerde. Dit alles is toch wel zeer merkwaar dig. De anti-revolutionaire volksgroe pen hebben nooit het Algemeen Kies recht volgens hun beginselen kunnen verdedigen. Zij hebben dit stelsel aan vaard, zonder enthousiasme. Zij dach ten zich een andere methode tei bevestiging der volks vrij heden. Deze gang der historie moet dus toch wel hun volle belangstelling hebben. Ook wat dit betreft, zal men zich waar schijnlijk moeten bezinnen. DE BEGINSELEN DER S.D.A.P. MOETEN WORDEN HERZIEN, OMDAT ZE NIET JUIST ZIJN Het Utrechtsche raadslid Mr. H. B. J. Waslander schreef in de Sociaal-Democraat een artikel, waaraan wij het volgende ont- leenen: „Wij moeten onze grondslagen (begin selen) herzien, omdat gebleken is, dat ze niet juist zijn. De teleurstelling, twijfel en verwarring die nu op dit oogenblik in onze rijen heerschen zijn vooral voortgekomen uit het feit. dat in Duitschland de sociaal-de mocratie heeft „gefaald" en uit het feit, d#t wij in ons eigen land teleurstellende verkiezingen hebben gehad, nadat wij sinds een reeks van jaren niet in staat waren geweest onzen aanhang in het Ntr derlandsche volk belangrijk te kunnen versterken. De crisis heeft in Duitschland èn in ons land velen in nood gebracht, maar zij heeft dien velen niet de overtui ging gegeven dat het socialisme uitkomst brengen kan. Andere West-Europeescho landen geven een beeld, dat belangrilh anders is. Wij mochten het marxisme zóö verstaan, dat het voorspelde een meei constanten opgang en vooruitgang „Steeds meer" zouden toch de arbeiders tot ons komen; „steeds meer" zou het proletarische bewustzijn versterkt wor den. De economische voorwaarden voo*. de vestiging van het socialisme schijnen aanwezig; zoo ooit, dam moeten juist ln deze tijden groote massa's in het socialis me de eenige uitkomst gaan zien. Duide lijk echter schijnt uit de feiten te volgen: die massa wil het socialisme niet. Is de (marxistische) leer van den klas- sestrijd juist? Ik meen, dat de feiten ons dwingen tot de erkenning, dat zij niet meer als juist kan worden aanvaard, ln het bijzonder niet in zooverre zij nauw verbonden is aan de marxistische leer van de maatschappij-ontwikkeling en aan de leer van het historisch materialisme. Het proletarische klasse-bewustzijn blijkt lang niet zoo intens en in lang niet zoo grooten omvang aanwezig te zijn en lang niet zoo belangrijk toe te nemen als de marxistische leer onderstelt. De ruimten waarbinnen zich het -bewustzijn van den arbeider kan bewegen, bij een gegeven „economischen onderbouw", hebben blijk baar veel wijdere grenzen dan het marxis me onderstelde". Hij concludeert, dat de leer van het his torisch materialisme niet in haar ouden vorm kan worden gehandhaafd en dat een psychologische oriënteering „een ander beela zal geven van het wezen, den aard en de werking van het „klasse-bewustzijn", en te vens zal dwingen tot de erkenning dat de ontwikkeling van het moderne kapitalisme niet zoo gelijkvormig is verloopen, dat te genover elkaar staan de klasse der kapita listen en de klasse der arbeiders. Behouden kan en moet echter blijven de opvatting, dat klassetegenstellingen zijn en dat er een klassestrijd bestaat, al zal ook in deze woordsamenstellingen het begrip „klasse" ©enigszins anderen inhoud krijgen dan het tot dusver, in de marxistische leer, had". OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BU Kon. besluit ls verleend de eere-medallle jrbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in goud, aan C. Brepman, te Alkmaar, kapitein in t van de NV. MU. „Alkmaarsche Packet" CONSULAIRE DIENST okken. De heer A.^ Bi M Casernadak. 1 der Nederlanden te Zagreb. de heer DIRECTE BELASTINGEN ENZ. HET ONTWERP DER RIJNVAART-ACTE HET BRITSCHE COMPROMIS VOORSTEL DIT HET VERSLAG DER RIJNVAART-COMMISSIE Onlangs hebben wij aldus het Dagbl. van Noord Brabant de hoofdtrekken ge publiceerd van het ontwerp eener nieuwe Rijnvaartacte, zooals de Rijnvaartcommissie het in haar zitting van November 1932 heeft vastgesteld. Behalve van dat ontwerp mochten wij ook inzage ontvangen van het protocol der beraadslagingen in die zitting der commis sie. Het is natuurlijk niet doenlijk het ver slag van de besprekingen hier woordelijk weer te geven. Wij laten hier enkele belang- lijke gedeelten van het verslag in het kort volgen. Onze lezers zullen eruit ontwaren, welken inhoud de Belgische regeering in het veilige geheim der vergaderingen van de Rijnvaartcommissie weet te geven aan haar „toenaderingsgedachte" jegens Neder- Op de laatste vergadering van de Novem- berzitting 1932 der Rijnvaartrcommissie kwam het netelige punt van het gebied van toepassing der nieuwe Rijnvaartacte (art 1 van het ontwerp) ter sprake. De commissie had de discussie hierover al dus voor het laatst bewaard. Een speciaal comité had zich met de voorbereiding be ziggehouden, en daartiij een Nederlandsch en een Belgisch voorstel ter onderzoek ge kregen. Over geen van beide kon overeen stemming worden bereikt, waarop de Brit- sche gedelegeerde, Sir John Baldwin, een bemiddelend voorstel had gedaan, dat nu als voorstel van het comité ter tafel wordt gebracht De Nederlandsche commissaris Kröller krijgt het woord. Hij wil thans in deze zaak, waarover de discussie reeds is uitgeput, al leen eraan herinneren, dat de Nederlandsche regeering niet wil toestemmen in een uit breiding van het gebied van toepassing der Rijnvaartacte buiten datgene, wat reeds in de oude Acte werd voorzien. De noodzake lijkheid van Nederlands toestemming daar toe is uitdrukkelijk als tegenbeding voor behouden bij het protocol, waarbij Neder land tot de Rijnartikelen van het Tractaat van Versailles toetrad. De Belgische commissaris, De Ruelle, be strijdt dit beroep op het protocol. Reeds thans heeft de Rijnvaartcommissie zekere bevoegdheden op de Rijnmonden. Het gaat er slechts om eenige wijziging te brengen in de bepalingen over het regienj der mondingen. De hoofdzaak van het Bel gische voorstel is, dat de bepalingen over on derhoud en verbetering van den waterweg ook op de mondingen toepasselijk zullen worden hetgeen van uitnemend belang is voor de Belgische havens. De (waarnemende) voorzitter Sir John Baldwin zet uiteen, dat het bijzondere co mité geen mogelijkheid zag, om hetzij door de Belgische delegatie het Nederlandsche voorstel te doen aanvaarden, hetzij het Bel gische door de Nederlandsche. Het comité meende een plan te moeten opstellen, dat een practische oplossing gaf Het gaat in werkelijkheid om de zgn. Tusschenwateren deze worden volgens de Nederlandsche dele gatie door Nederland, zij het naar zijn oor deel onverplicht, in goeden staat onderhou den. Het comité meende dat Nederland dan wel zou kunnen aanvaarden, dit onderhoud krachtens een verdragsverplichting te be werkstelligen, en dat België daartegenover van zijn verder gaande wenschen zou kun nen afzien. M. de Ruelle verklaart, dat de Belgische delegatie het bemiddelende voorstel niet kan aannemen, omdat het niet de wenschelijke waarborgen geeft voor het verkeer tusschen den Rijn en Antwerpen. Om alleen van de uitvoering van werken te spreken: van het geen het voorstel van het comité inhoudt is de draagwiidte niet zeker. De Belgische regeering staat erop, dat duidelijk worde bedongen, zonder mogelijk heid van twijfel, dat de waterweg van de Waal naar de zee-Schelde steeds zal worden onderhouden en verbeterd, zooals 't op den Rijn zelf moet geschieden. De heer Kröller is van oordeel, dat als men op Nederland het stelsel wilde toepas sen dat de Belgische delegatie aanbeveelt, het eenvoudiger zou zijn te zeggen, dat alle wateren die met den Rijn in verbinding staan, onder de benaming „Rijn" begrepen worden. Gegeven de aardrijkskundige toe stand van Nederland is zulk een systeem ontoelaatbaar. Bij de discussies heeft men zich niet ge baseerd op het feit, dat de Nederlandsche regeering niet toestemt in een uitbreiding het gebied van toepassing der Rijnvaart acte, zooals in het begin dezer vergadering nog is verklaard. Toch was die verklaring, die slechts een bij herhaling uiteengezet standpunt bevestigde, duidelijk en ondub- RIJKS ADVOCAAT a.s. benoemd tot RUksadv Groningen, mr R Röi den Rijksadvocaat al plaatsvervanger REGISTRATIE EN DOMEINEN BU beschikking van den minister van Flnan- ën Is de ontvanger der registratie en domel- ?n mej. J. A. Engels, verplaatst van het kan toor Beetsterzwaag naar het kantoor Emmen; de ontvanger der registratie en domeinen C. A Mensch, van het kantoor IJsselsteln naar cantoor Alfen a. d. RUi DEFENSIE BU beschikking van den minister van Defen- ïlnlstratle der le kl. itus geplaatst te Den VVillemsooid; ls de off let kl. K C J Lugten den 25en H.Ms Heem? Ier 2e klasse AUDIENTII 4 il op Woensdag 16 en die van _n Economische Zaken zal op Donderdag 17 Augustus niet plaats hebben. Sociale Zakei belzinnig. „Onder die omstandigheden en op last mijner regeering blijft mij slechts over te verklaren, dat tot haar leedw en met waardeering voor de moeite die in de eerste plaats u, mijnheer de voorzitter, maar ook de andere collega's zich getroost hebben om ons gemeenschappelijk werk voortgang te doen vinden, de Nederlandsche delegatie niet in staat is om verder deel te nemen aan besprekingen der Rijnvaartcom missie over een ontwerp van herziening der Rijnvaartacte, De voorzitter kan zich slechts neerleggen bij de weigering der Nederlandsche regee ring, al betreurt hij deze. Toch moet de com missie een artikel hebben over het toepas singsgebied van de Acte. Hij verzoekt daar om Jc andere delegaties den tekst dien het speciale comité heeft voorbereid, aan te nemen. De andere delegaties motiveeren hun hou ding met uitzondering van de Belgische, die reeds had gezegd het ontwerp niet te aan vaarden, terwijl de Nederlandsche delegati natuurlijk niet aan discussie en stemming deelneemt na haar verklaring. De Duitsche delegatie meent zich te moeten onthouden, gegeven de hooge belangen, waarom het voor de direct betrokken landen gaat. De Britsche Fransche, Italiaansche en Zwit- sersche delegaties stemmen voor, de Belgi sche stemt tegen. „Belgisch Generaliteitsland' In aansluiting op het bovenstaande werd door Mr. J. Zaaier, eveneens in het Dag blad van Noord Brabant een beschouwing geschreven, waaraan wij het volgende ont- Er is na kennisneming van de discussie in de Rijnvaartcommissie geenerlei twijfel meer mogelijk: bij den aanslag die via dezt commissie op de Nederlandsche souvereini- teit over zijn delta wordt gepleegd, staat België in het eerste gelid. Wanneer Neder land zich niet „vrijwillig" als Belgisch Ge neraliteitsland wil laten behandelen, dan zal België het wel weten te dwingen, door het tot Europeesch Generaliteitsland te ver lagen. De door Frankrijk verkondigde „evo lutie van het moderne rivierenrecht" moet dit bedrijf als dekmantel dienen. Nederland weet, aan welke bevriende mogendheid het dit ontwerp eener nieuwe Rijnvaartacte te danken heeft. Toch heeft juist België tegen het ontwerp gestemd, hoewel dit, overeenkomstig Bel- gië'8 wensch, de geheele Nederlandsche delta onder de curateele van de Rijnvaart- commissie wil brengen. Waarom? Het blijkt uit de discussie, en verder uit het door België zelf gedane voorstel, dat als bij lage achter het protocol is opgenomen. België wil langs een omweg bereiken, wat het van Nederland maar niet vermocht los te krijgen: de verlenging van den Rijn tot in België. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat men voor Nederland een rechts plicht schept om een Moerdijkkanaal te gra ven. Dit zou dan moeten gebeuren onder voorwendsel van „verbetering van den vaarweg^'. Hetgeen het ontwerp der Rijn vaartcommissie op dit cardinale punt in houdt, is inderdaad niet volkomen duidelijk, zoodat België niet precies weet, in welke mate deze bepaling als wapen tegen Neder land bruikbaar zal blijken. Het wenscht daarom, dat de „zeer duidelijke garantie' van artikel 43 van het ontwerp betreffende goed onderhoud en verbetering, ook op de Tusschenwateren zal gelden. Het is in het eigen Belgische voorstel voor een nieuwe Rijnvaartacte merkwaardig om te zien, hoe dit reeds overal met het be staan van dien kunstmatigen Belgischen Rijnmond rekening houdt. De strekking van dit ontwerp is verder, om daar waar verplichtingen worden opge legd deze te beperken tot de werkelijke oe- verstaten van den Rijn, en dus aan België alle voordeelen van de positie van Rijnoever staat te verzekeren, zonder het tevens met lasten te bezwaren. Eindelijk de oogen open? Misschien dat het gebeurde in de Rijnvaart commissie in staat is om eindelijk de oogen te openen aan sommigen onzer landgenoo- ten, die nog steeds niet wilden zien wat de Belgische Rijnpolitiek inderdaad is: een streven om den Rijn in alle opzichten, feite lijk, oeconomisch en juridisch, tot in België te verlengen, waarbij België alle voordeelen van het bezit van den Rijnmond zou ge nieten, en Nederland ten behoeve van Bel gië met de lasten bezwaard zou blijven. Zij zullen dan tevens ontwaren, wat het werkelijke beletsel is voor een goede ver houding tusschen Nederland en België: de Belgische politiek, die Nederland niet als een bevriende mogendheid, maar als een ver slagen vijand wil zien. Zoo was deze poli tiek in 1919, en zoo is zij tot op den huidi- gen dag gebleven. REIZEN NAAR DUITSCHLAND GEKNOEI MET PASPOORTEN! De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland heeft een aanschrijving gericht tot alle Burgemeesters in deze pro- .'incie waarin hij erop wij,t, dat sinds in Duitschland verscherpte deviezenmaatrege- len worden genomen en van meegenomen marken aanteekening wordt gehouden in de paspoorten, het herhaaldelijk voorkomt dat de betrokkenen om de consequenties van die aanteekening te ontgaan een of meer bladzijden uit hun passen scheuren, deze vervangen door andere enz. Het ligt voor de hand dat het opzettelijk beschadi gen eventueel vervalschen van paspoorten is te beschouwen als het misbruik maken daarvan. De Commissaris verzoekt den Bur gemoesters derhalve bij aanbieding ter ver lenging van paspoorten op bovenstaand misbruik te doen letten en indien daarvan iets blijkt de gevraagde verlenging te wei geren en aanvragen voor een nieuw pas poort naar hem te verwijzen. DE FEESTEN TE ELBURG Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Elburg had Dinsdagavond het open luchtspel plaats. De toeschouwers hadden zich op de wallen verzameld. Het spel werd een waar succes. 3000 toeschouwers woon den het spel, dat het huwelijk van Reinald de Vos van Steenwijk en Aleid van Putten in 1398 aanschouwelijk voorstelde, bij. Voor het openluchtspel was het in de stad El- burg niet druk. Men verwacht dat de druk te hedenavond aanmerkelijk grooter zal zijn. Hedenmiddag wordt op de terreinen van Oud-Elburg een muziekfeest gehouden, terwijl voor hedenavond een groot vuur- werk op het programma staat. Gezellige drukte! Vrijdagochtend werd door het Fanfare corps van Elburg opnieuw een rondgang door het stadje gemaakt Om negen uur gaf het dames-, kinder- en mannenkoor een concert op de Markt, dat veel luisteraars trok. Om tien uur begonnen de volksspe len, die tegen half twaalf waren afgeloo- pen. Het was inmiddels voortdurend druk ker geworden. Tegen één uur marcheerden een aantal muziekcorpsen van de Noord- Veluwsche fedgratie van Muziekverenigin gen het dorp binnen. Zij verzamelden zich op het schoolterrein van de Christelijke school. Het muziekfeest werd daarop ge opend door den burgemeester Jhr. Feith. De muziek verenigingen, een stoet vormen de van ongeveer 200 man, maakten een rondgang door Elburg en brachten daarbij verechillende nummers ten gehoor. Daarna begaven zij zich naar Oud-Elburg, waar een muziekuitvoering werd gegeven, waarna de beschikbaar gestelde medailles werden uit gereikt In het stadje heerschte, vooral in de avonduren, een gezellige drukte. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Het ontwerp der Rijnvaart-acte. Het overleden Statenlid C. Warnaer G.Lzn (blz. 2) De spanning in Ierland in verband met den voorgenomen opmarsch der blauwhem- den. die inmiddels verboden is en daarna af gelast Machado, de President van Cuba, schijnt voorloopig vervangen te zijn door generaal Herrera, den minister van oorlog Jaarvergadering Chr. Nat Werkmansbond (blz. 5) Op onderzoek in Duitschland (XXIV). (blz. 9) Met de N.C.R.V. naar de Fjorden (IV). (blz. 10) Wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet Des avonds had de tweede opvoering van het openluchtspel plaats, welke werd bij gewoond door de heeren De Vos van Steen- wijk, resp. oud-directeur van het kabinet der Koningin en voorzitter der Eerste Kamer, beiden afstammelingen van vorst Reynout de Vos van Steenwijk, die Elburg stadsrechten heeft verleend. SANEERING DER SPOORWEGEN JUISTERE VERDEELING VAN LASTEN Extra auto- en bus-belasting Naar de „Telegraaf' weet'mee te deelen, zal getracht worden de spoorwegsituatie te saneeren door de invoering van een extra- belasting op het automobielverkeer langs den weg meer in het bijzonder het vrachtvervoer en het autobusverkeer welke heffing een opbrengst wordt becijferd van 6 a 7 millioen per jaar. De bedoe ling van deze heffing is niet alleen het scheppen van nieuwe inkomsten ter dekking het tekort, maar tevens om een princi pieel meer gelijke verdeeling van lasten tus schen de verschillende middelen van voer te land in het leven te roepen. De leidende gedachte is hierbij om alle transportmiddelen meer dan tot dusver ge schiedde te doen bijdragen in de kosten van het verkeersapparaat in zijn geheel. Naar aangenomen wordt zal deze betere verdee ling een gunstigen terugslag op het spoor wegverkeer uitoefenen, dat volgens bereke ning in 1930 reeds een nadeel ondervond van de auto-concurrentie dat op 11 mil lioen wordt gesteld. Door dezen maatregel wordt het mogelijk geacht, dat de spoorwegen, mede aan de hand van verder in te voeren bezuinigingen en rationalisatie, zullen kunnen kooien tot het opstellen van een sluitende exploitatie rekening. HET CADEAUSTELSEL Het Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel heeft de gegevens ver zameld omtrent de werking van het cadeau stelsel in Nederland dezer dagen gepubli ceerd. Het onderzoek omvat o.a. een 9000-tal organisaties, instelingen en firma's, terwijl de gegevens werden ontleend aan de 1870 in gekomen ingevulde vragenlijsten, waaruit o.a. bleek dat 95 pet van de belanghebben den, die hun antwoord inzonden, tegen het cadeaustelsel is en van deze categorie zich bovendien 90 pet. vóór wettelijke regeling van dit verkoopsysteem verklaart. Deze zeer vele gegevens zijn overzichtelijk :n groepsgwijze in het rapport verwerkt, terwijl de cijfers der vele groepen weer zijn samengevat in een algemeen overzicht Dit rapport en het schema van Wet, aan bevolen door den Middenstandsraad wordei. thans door de betrokken instanties nader bestudeerd, waarna de minister van Econo mische Zaken t.z.t zijn standpunt in deze aangelegenheid zal bepalen. RIJKSSTRAATWEG ZWOLLE-LEEUWARDEN DE HOOFDBRUG TE HEERENVEEN De nieuwe Hoofdbrug te Heerenveen, ia den Rijksstraatweg ZwolleLeeuwarden* zal 17 dezer officieel voor het verkeer open gesteld worden. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND _De Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is van verlof teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. C. WARNAER G.LZN. t HET OVERLEDEN STATENLID. In aansluiting op ons bericht van melden we nog, dat de heer Warnaer 19031930 onafgebroken lid van den Ge meenteraad van Dirksland was en van 1923 1930 Wethouder. Voorts was de overledene ambtenaar van den burgerlijken stand, lid van de Schat- nngscommissie en bestuurslid van het Van Weel-Ziekenhuis. Vooral ook was hij bemind als Voorzitter der Hulpcentrale van A. R. Kiesvereenigin- gen op Goeree en Overflakkee. Verder was de heer Warnaer lid van de Waterleidings-commissie, van de Flakkee- sche Verkeers-commissie, van de Gewest. Landstormcommissie en bestuurslid van de Chr. U.L.O.-school te Middelharnis. Als man van breede blik heeft hij zich doen kennen, als man van gezag en invloed wist hij steeds het gehoor van de Prov. Staten te boeien en in die kwaliteit heeft hij belangrijke zaken voor de A. R-partij en voor het eiland Goeree en Overflakkee bepleit. In de „Maas- en Scheldebode" van van daag wordt het velerlei werk van den over ledene dankbaar herdacht; o.m. werden artikelen opgenomen van de heeren W. J. Donkersloot Lzn., J. H. Dijkers en J. Autsema. Opvolger Prov. Staten. Als opvolger van den heer Warnaer als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland zal vermoedelijk optreden de heer G. van Andel, burgemeester van Zuidland. Jhr. J.C.W.STRICK v. LINSCH0TEN t. In den ouderdom van 74 jaar is in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Den Haag overleden de oud-burgemeester van Beverwijk Jhr. J. C W. S trick van Linschoten. De overledene, die in De Bilt (U.) is go- boren, was 1 Och 1880—14 Mei 1889 secreta ris en ontvanger van Anna Paulowna; en van 24 Mei 18896 Jan. 1893 secietaris van Haarlemmcrliede en van de thans opgehe ven gemeente Spaarnwoude; van 7 Jan. 189314 Maart 1898 burgemeester van Texel; en van 15 Maart 18.9S—1 Jan. 1933 burgemeester van Beverwijk. De overledene was Officier in de Orde an Oranje-Nassau. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DflM ZAGERIJ EN SCHAVERJJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1