Land- en Tuinbouw. DAMRUBRIEK VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 We hebben daarover reeds een meegedeeld en kunnen er nog aan dat ln de veelzijdig samengestelde van advies als regeerlngsadviseurs z ben Mr. F. J. Lletaert Peerbolte. Generaal van de Volksgezondheid ei H. C. U E. Berger. Directeur van artsenUkundlg-Staatstoezicht. Zulks >rdlgin g met het ^algemeen g i die beperking aldus advies wenschelük deed zijn. UITVOERING LANDBOUWCRISISWET. Aansluiting bij een crisisorganisatie verplicht. Bö Kon. besluit ls ter uitvoering van artikel bepaald 11 der Landbouw-Crislswet, De minister kan als voorwaa sluiting als georganiseerde bU organisatie aangewezen rechl bezittend lichaam. In de statuten moet o.m. bepaald worden, dat over de georganiseerden tuchtrecht kan worden u1£ZSü. e eorg&ntseerde kan afhankelijk worden gesteld van het oordeel van een or de toelating als georgani seerde kan met uitsluiting van andere organen rechtstreeks worden opgedragen aan den Baad van Discipline. Toelating als georganiseerde kan afhankelijk Worden gesteld van onderteekenlng van een schriftelijke aanvraag waarbij de aanvrager zich verklaart te onderwerper reglementen en verdere door crisis-organisatie op grond als crisls- tspersoonliJkhetd De georganiseerden zün verplicht: Regeering tei crisis-organisatie, -ouwelijk en zon- of te nemen voorts de statuten, reglementen besluiten van de organen der st, prompt, geti verzwijging de 1 woorden, welke de organen der crisls-organt- satie zullen stellen; 3. alles na te laten, wat Indrulscht tegen het doel der crisis-organisatie en tegen de Regee. Tingsmaatregelen. Overtreding van de ln het vorige artikel om schreven verplichtingen wordt disciplinair ge straft met geldboete van ten hoogste tien dui. zend gulden of schrapping als georganiseerde met ontzegging van het recht, om opnieuw zoodanig te worden toegelaten voor ten hc UIT HET SOCIALE LEVEN ZESDE CHR. SOC. CURSUS TE LUNTEREN Voorloopig programma Bovengenoemde cursus, te houden van 25 tot en met 29 September a.s., staat onder lei ding van den heer C. Smeenk, en zal gewijd zijn aan de behandeling van de volgende vraag stukken: Fascisme, Nationaal-Socialisme, Corporatieve Staat. Over dit onderwerp zullen inleidingen gegeven worden door Mr. G. E. van Walsum, adjunct-secretaris van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam en Dr. C. Beekenkamp, adjunct-secretaris van de Dr. Abraham Kuyperstichting, te Leiden, a. De invloed van Staatkundige maatregelen op het bedrijfsleven, b. Werkloosheid, Loon en Werk tijd in verband met bedrij fstechniek en com mercieel beheer. Voor deze onderwerpen zul len als inleiders optreden de heer JA. Stapel kamp, secretaris van het Chr. Nat. Vakver bond in Nederland en de heer G. Ekkel^ zitter van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas", beiden te Utrecht. Voor de behandeling dezer onderwerpen, Wordt voldoende tijd gereserveerd, zoodat de discussie volledig tot haar recht zal kunnen komen. Dr. M. J. A. de Vrijer, Ned. Herv. pred. ee Amsterdam, zal spreken, over: Statische en Dynamische Armoede. De dagen te Lunteren zullen worden aange vangen en besloten met een korte godsdienst oefening, waartoe zich beschikbaar stelden: Ds. G. Smeenk, Geref. predikant te Blokzijl, Ds. B. E. J. Bik, Henst. Evang. Luth. pred. te Enkhuizen, Ds. N. H. Kuipéri, Ned. Herv. predikant te Acquoi (Gld.) en Ds. P. Prins, Geref. predikant te Deventer. Overigens is de dagindeeling vrijwel gelijk m die van vroeger te Lunteren gehouden Cursussen. Deelnemers aan dezen cursus gelieven zich vóór 10 September op te geven by den secre taris-penningmeester der commissie voor sa menwerking, den heer J. S. Ruppert Jr., Stad houderlaan 45, Utrecht, postrekening 95612, telef. 12443. In „De Volkskrant" lezen wij: Gelijk men weet, had de directie van de Sphinx te Maastricht in een nadere be spreking de vorige week aanleiding gevon den tot nadere overweging van het door den rijksbemiddelaar prof. Jesephus Jitta gedane bemiddelingsvoorstel plus enkele in de besprekingen geboren wijzigingen, zoo als een terugbrengen van de loonsverlaging in 6 op 4 maanden, enz. Van de directie is thans, naar wij verne men, bericht ontvangen, dat zij het bemid delingsvoorstel met die wijzigingen aan vaardt, zoodat op redelijke gronden mag worden aangenomen, dat het dreigende con flict van de baan gaat Met de arbeiders zal nu worden vergaderd. Er kan thans direct begonnen worden aan de onderhandelingen over het collectief contract, wat naar wij voorts vernamen, zal geschieden onder leiding van mr. B. van Spaendonck in Tilburg. CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJF In een te Dedemsvaart gehouden gecom bineerde besturenvergadering van de sa menwerkende Landarbeidersbonden is be sloten niet accoord te gaan met het door de landbouwers ingenomen standpunt Men be sloot dit aan de landbouwers mee te deelen evens, onder bereidverklaring tot ver dere besprekingen, een ultimatum te stellen tegen Maandag 2$ Aug. e.k. De toestand wordt dus dreigend en het schijnt dat een conflict hier niet te vermijden zal zijn. De moderne en Christelijke landarbeiders bonden hebben de landarbeidersstaking te Vriescheloo (Gr.) opgeheven. Alle landbou wers hebben de naleving van loonovereenkomst toegezegd. Gemengd Nieuws DE ZIEKTE VAN WEIL Men meldt ons uit Zwolle: Alhier is een tweede geval van de ziekte van Weil geconstrateerd, hetwelk ontstaan schijnt te zijn na het zwemmen in de Overijsselsche Vedht. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN In het Alg. Politieblad vestigt de commis saris van politie te Heerlen de aandacht der Nederlandsche politie-autoriteiten, in het bijzonder der Nederlandsche mijnstreek, op de volgende ongewenschte vreemdelingen van Duitsche nationaliteit, beiden aanhan gers van de N.S.D.A.P., welke op last van dezen commissaris Nederland hebben moe ten verlaten bij gebreke waarvan zij zouden zijn uitgeleverd, doch welke personen mo gelijk weer naar Nederland zouden kunnen terugkeeren. Ten eerste: Gustav Nadler, ge boren te Altona 7 Dec. 1895 en ten tweede Herman Rothenberg, geboren te Schwerte 26 Jan. 1906. EEN GEMEEN SUJET Te Bussum is een zekere W., uit Huizen (N.-H.), gearresteerd, die vrouwen aanrand de en een jongeman plotseling aanviel'en met een mes een steek in de zijde en in den arm toebracht. >agstukken gcldti WIT BEGINT VOORDEEL IN DE OPENING. De Amsterdamsche speler F. Raman, kam pioen van Nederland, componeerde deze opening. Wit: Zwart: 1. 32—28 18—22 2. 3732 12—18 3. 41—37 18—23 4. 46—41 13—18 5. 31—26 9—13 6. 34—30 20—25 Redacteur: W. HOEKSTRA, Tulpeboomstraat 6. Den Haag. Alle Inzendingen betreffende deze rubriek te zenden aan bovenstaand adres. De volgende opening werd in een party toe gepast door den oud-wereldkampioen Her- i Hoogland. 46 47 48 49 50 8. 24—30 A 9. 34 X24? 22—27 1318 wint 1 schijf. A 9. 34X25 14—19 10. 25X23 22—28 11. 33X22 13—18 12, 22X13 8X46 13. 38—32 46X34 14. 40X29 gelijk Wit: 1. 33—28 2. 39—33 3. 44—89 4. 49—44 5. 31—27 6. 87—31 7. 27—22 8. 31X22 9. 34—80 10. 41—37 11. 47—41 18—23 12—18 7—12 2—7 20—24 14—20 18X27 10—14 16—21 21—26 17—21 Nu forceert wit schyfwinst 47 48 49 50 12. 22-17 11X22 13. 28X17 23—29 (verpl.) 14. 32—28 21—27 15. 39—34 12X21 16. 34X23 8—12 17. 37—31 26X37 18. 42X22 12—18 19. 23X12 7X27 20. 44—39! enz. En tot besluit een openings-variant van den Franschen speler Lieubray. Wit: Zwart: 1. 33—28 IS—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 31—27 20—24 5. 34—30 14—20 6. 3025 10—14 7. 40—34 24—30 8. 35 X 24 20X 40 9. 45 X 34 1—7 10. 49—44? 1 2 3 4 f 46 47 48 49 50 1015—20 11. 44—40 A 23—29 12. 33X15 18—22 13. 27X18 13X35 A 33—29 dam door 23—24, 17—22, 11X31, 3328. Op alle andere zetten volgt: 2329, 14—20. BLINDSPEL Joor W: GARDNER III (Slot) Dat een uitstekend geheugen een onmis baar vereischte is is een verkeerd idee. D a ta s, de geheugen-man van de Varitetien- voorstellingen, moet eens gezegd hebben: •,men kan leeren alles te onthouden". Ik ge loof, dat, evenals andere organen van het lichaam- het geheugen gespecialiseerd kan worden en aldus geschikt worden voor schijnbaar onmogelijke daden in een zekere richting. Ik vroeg eens aan den ex-kampioen Mar tins of hij opnieuw alle soorten spel. welke hij geanalyseerd had opnieuw kan rang schikken. „Neen, mijn zoon", was het ant woord, „het geheugen is gelijk een emmer vol water, als je er meer ingiet zal het oude water er uit loopen, en precies een der, als je een nieuw spel leert, dan ver geet je veel van het oude". Simultaan blind-spel kan geheugen-gym- nastiek genoemd worden» de groote moeilijk heid is oogenblikkelijk een zeker spel op een bord weer te rangschikken als de zet opgenoemd wordt Bij het spelen van bijv. zes spelen, is er weinig moeite, maar bij het spelen van een grooter aantal, is de blind-spel er geneigd ze te verwarren, tenzij hij een zekere methode volgt. Ik heb vaak als „teller" voor Strickland gefungeerd en bij meer dan zes borden liet hij gewoonlijk het nummer van het bord en de naam van de opening noemen bij elke zet Bij zijn exhibition van 20 spelen werd een groot aantal openingen regelma tig en anders, in een zak gedaan en elke speler trok er een uit, terwijl Strickland de keus had van kleur. Wanneer dus de spre ker (teller) bij elk bord de opening noem de, wist de expert direct den stand. Voor de hedendaagsche spelers worden al leen het nummer der borden en de zet ge noemd, hetgeen hun taak heel wat moeilijker maakt Gewoonlijk open ik onregelmatig maar op andere tijden maak ik mijn taak makke lijker door mijn spelen in methodische vorm te openen. Als een blind-speler 7 partijen met zwart speelt kan hij in volgorde ope nen met 12—16, 11—16, 11—15, 10—15» 10—14, enz. en als het nummer van het bord ge noemd wordt, weet hij direct hoe hij op dat bord begon. Als regel speel ik 14 borden, 7 van elke kleur. Bij het spelen van wit wordt de moeilijkheid vergroot als de zwar ten gevarieerd beginnen. In zulk een geval moet men op zijn hoede zijn en nota nemen van de onregelmatige openingen. In de meeste gevallen is 1115 echter de eerste zet en de blind-speler kan zijn taak gemak kelijker maken door zijn eerste antwoorden op zulke zetten methodisch te doen, zoo als no. 1, 11—15, 2420, no. 2, 11—15, 24- 19» no. 3, 1115» 2319, dus elk spel op een herkenbare manier afgescheiden houden van de andere. Ik zou den jongen blind- speler willen aanraden een band over de oogen te gebruiken, daar ik bevonden heb, dat door zoo te doen de gedachte meer op het werk geconcentreerd wordt. Voor exhibition doeleinden is het bestu- deeren van blind-spel nutteloos voor den nieuweling, daar, onverschillig hoe be kwaam hij mocht worden, zelfs al speelde hij 50 of meer partijen tegelijk, men slechts verdeeld over zijn kunnen zou denken, hij niet het meerendeel won. De bruikbaar heid ligt in het feit dat men in staat is een partij afdoend met een vriend te bespreken als geen bord beschikbaar ia Het is ook mogelijk een boek over het damspel te raadplegen zonider zijn toevlucht te nemen tot een bord. Ik zal eindigen met een paar woorden over de gevolgen van blind-spel. Een zer leidende medici heeft naar vermeld wordt op de medische conferentie van vo rig jaar beweerd» dat blind-schaken in staat was krankzinnigheid te veroorzaken en gaf daarbij 3 voorbeelden. In een van deze werd krankzinnigheid door autoritairen ont kend, terwijl in de andere gevallen geloof ik de ziekte duidelijk het gevolg was van andere oorzaken. Een der spelers» naar mij verteld werd, wist niets van blind-spel af. Ik kan met eenige kennis van practische zijde mee spreken, daar niemand in dit °P' zicht grootere inspanning ondergaan heeft - 3 30301 y u u a VI H D Een beetje vuur van uw sigaar of een wegge worpen lucifer een windvlaag - enhetbosch staat in lichterlaaie I ROOK NIET IN BOSCH OF HEI Ik heb van geen enkele exhibitie welk ik tot to® gegeven heb, vermoeidheid onder vonden, noch heb ik na het spelen niet kunnen slapen maar ik heb even gezond geslapen alsof ik een dag in de open lucht gewerkt had. Als er een geestelijke zwak heid in een persoon is, dan zal, welk stok paardje hij ook berijdt, dit even zeker die zwakheid verergeren als blind-spel. De vraag kan gesteld worden: „Is blind scha ken niet moeilijker dan blind-dammen?" De spelers, die beide spelen bestudeerd en gespeeld hebben zeggen van niet» want hoewel het aantal stukken bij schaken grooter is, hebben zij verscheidene en dui delijke kenteekenen» welke het geheugen helpen, een element dat bij het damspel ontbreekt Overgedrukt van de Yorkshire Weekly Post, 14. 21, 28 Febr. 1908 LICHAMELIJKE OEFENING WANDELEN „THE WANDERERS" BODEGRAVEN Voor de afstandsmarsch van de Wandel sportvereen. „The Wanderers" te Bodegraven op Zaterdag 9 Sept. a.s. blijkt veel animo te zyn. Reeds thans zijn enkele extra pry zen beschikbaar gesteld voor deelnemende Ver- eenigingen. De circulaires welke alle bijzonderheden om trent den marsch bevatten, worden dezer dagen verspreid. Het inleggeld is vastgesteld op f 0.60 per persoon. Inschrijving kan geschieden by den heer N« J. van Leeuwen, Overtocht 74, Bodegraven en Mej. Fiep Regeer, Haarlemmerstraat 108, Leiden. WANDELSPORT IN HET WESTLAND De Westlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer heeft ten behoeve van den nationalen wandeltocht door het Westland van „Steeds Voorwaarts'' een zilveren me daille beschikbaar gesteld. ZWEMMEN H OVER HET HARINGVLIET De 20-jarige 0. van Nierop te Rotterdam en de 16-jarige D. Hogerwerf te Stad aan het Haringvliet, hebben Dinsdagavond bij goed weer, te ongeveer 5 uur, vanaf de Stadscha haven, een goed geslaagde poging gewaagd, om het Haringvliet tusschen Stad aan 't Ha ringvliet en Tien Gemeten, een afstand van pl.m, 2% K.M., over te zwemmen. De vader van Hogerwerf heeft den tocht per roeiboot meegemaakt. Eenmaal aan den overkant, wilde van Nierop ook den terugtocht zwem mende ondernemen, wat hem dan ook ge lukte. Zoo heeft van Nierop dezen tocht van 5 K. M. in anderhalf uur afgelegd. Zoowel Hogerwerf als van Nierop waren aan 't einde van deze prestatie niet overdadig vermoeid* VOOR ONZE VROUWEN Als kinderen spelen Moeder heeft visite en mag eigenlijk niet gestoord worden. Dan wordt aarzelend de deur geopend, haar kleine dochtertje steekt haar kopje om den hoek van de deur en zegt: „Mammie, ik heb zoo'n mooie piano. Mag ik je hem eens laten zien?" Het kind is al weg en komt dan terug, haar schortje vol lange blokken. Op den grond wordt de piano opgebouwd: twee dwarshouten een flinke afstand van elkaar verwijderd, daar over zes kleinere blokken op korteren af stand. Met een ander blok wordt er dan op de „piano" geslagen en werkelijk het instru ment klinkt. Moeder kan er zelfs „Drie kleine kleutertjes" op spelen. In de kinderkamer wordt „telefoneeren" gespeeld. Eerst spreekt men door de holle hand, maar spoedig komt een jongen op het idee zelf een apparaat te gaan vervaardigen. Uit de keuken worden twee beschuittrom mels gehaald, een lang touw wordt moeder afgebedeld. In den bodem van de trommels worden gaten geboord, daar wordt het touw doorgehaald en vastgeknoopt, en nu is het „telefoneeren" tweemaal zoo leuk. Groote broer heeft een gitaar gekregen op zijn verjaardag en de kleine broertjes en zusjes zijn verrukt over de mooie „muziek". Zooiets moesten zij ook kunnen hebben. Een van de kinderen weet er al een te maken. Een plankje van een sigarenkist, waarover dunne elastiekjes gespannen worden. Als er nu niet de nagel over gestreken wordt, ko men er echte tonen. Uit deze drie voorbeelden uit het leven, wordt ons duidelijk: het kind is in zijn we reld, de wereld van het spel, een uitvinder. Opbergen van bont en kleeren Wanneer men kleeren of bont wil opber gen, moet men die maatregelen nemen, waardoor er zoo min mogelijk kans bestaat, dat er mot in komt en dat ze kreukelen. Daarom moet men eerst zorgen, dat alles, wat opgeborgen wordt, schoon is, bijv. vet- tice randen van kragen worden met ammo nia of bpnzine schoongemaakt, vlekken wor- den uitgemaakt, kapot goed versteld, katoe nen goed wordt gewasschen, doch niet ge steven en alles wordt goed uitgeklopt, af geborsteld en liefst eenigen tijd in de zon Haakwerk In den zomer heeft het breien, zelfs voor de anders vlijtig hand werkende vrouw, geen bekoring. Maar dat is niet het gevaJ met haken; hiervan zijn de mogelijk heden onbegrensd. We kunner. bijna wel zeggen, dat, behalve ondergoed en mantels, alles zelf te haken is. De luchtige, dunne blouses met pofmouwtjes, bubi-kraagjes en strikjes van gelakt satijn zijn al lemaal gehaakt en volgens de laatste mode. Heel apart is de gehaakte jumper in twee kleu ren, bijv.: van licht- en donkei- blauw, of andere tinten met een van voren oploopend gedeelte en een breede kraag. Het kleine co quette mutsje vormt er een g<- heel mee. Voor sportdoeleinden is de overblousende jumper, met de origineele koordversiering en hooge halssluiting de dracht Maar behalve de jumpers zijn er nog vele andere dingen te ha ken. Daar zijn de handschoenen- taschjes, die in passende of con- trasteerende kleur bij het toilet worden gehangen. Bont en bonten randen van man tels enz. worden voor het ophangen goed na gezien, het bont extra met een rietje uitge klopt. Daarna vouwt men alles voonzichtitg en netjes op, legt er papier tusschen en vult de mouwen mgt papier op. Kragen worden zooveel mogelijk rechtgehouden, moffen met papier, waarin kamfer, opgevuld. Plooien van rokken, enz. worden óf ingespeld, óf in geregen. Zoowel bont, als kleeren worden gelegd in doozen, waarin men eerst stukjes krantenpapier heeft gelegd. Dan wordt er óf kamfer, óf naftaline, óf tabak, óf peper tus schen gestrooid, alles met krantenpapier af gedekt, de doozen gesloten en aan alle kan ten met krantenpapier dichtgeplakt Zijden en satijnen kleeren zal men liefst niet inpakken, daar ze dan op de vouwen slijten. Men hangt ze, goed bedekt met stof- lakens, in de kast op. Tafelmatjes Wanneer nieuw linoleum wordt gelegd, houdt men dikwijls hoekjes en stukjes over die oogenschijnlijk nergens meer voor kun nen worden gebruikt. Maar netjes in rond jes of in ovale vormen gesneden leveren die restjes keurige tafelmatjes op, geschikt om er heete pannen enz. «p te zetten. Ons wekelijksch knippatroon Ditmaal weder een paar bizonder aardige modellen voor de minder slanken onder onze lezeressen. Nr. 148 is een keurige japon van grijze, blauwe, beige of bruine stof. Een eenvou dig, rustig model. De eenige garneering is een smalle, wit-zijden rand langs de hals uitsnijding, en een aardige knoop. De voor baan van den rok is heel apart, door de aan elkaar gestikte klokstukken. Benoodigd: 5 6 M. stof, en voor het randje 25 c.M. Nr. 153 is een huisjiurk van bedrukt ka toen of mousseline, of een andere goed waschbare stof, afgebiesd met effen mate riaal. Door de schuine punten in de bloese en in den rok maakt de japon zeer slank. De mouw heeft een leuke split, gesloten met een strikje. Benoodigd: 4y2 a 5 M. katoen of mousse line. Beide patronen zijn tegen den prijs van 50 cent per stuk te verkrijgen bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitgeversmaatschap pij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Am sterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan-in postzegels, per postwissel of wel per post giro 41632. De lezeressen worden vriendelijk ver zocht naast het nummer van het patroon ook de verlangde maat, d.w.z. boven-, taille en heupwij dde op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Men voorkomt daarmee ver traging in de toezending. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. Botersaus Benoodigd: 20 gram bloem, 30 gram bo ter, 5 d.L. kokend water, 70 gram boter. Bereiding: boter en bloem vei mengen, water langzaam toevoegen, saus 10 minu ten koken, de 70 gram boter in kleine stuk jes toevoegen. Door deze wordt de saus ge- bondig Amandelcustard Benoodigd: 3 eieren, 20 gram poedersui ker, 25 gram amandelen, L. melk, een weinig zout, 50 gram suiker, citroenschil. Bereiding: men klopt de eiwitten zeer stijf, voegt de gezeefde poedersuiker toe en de gepelde en gemalen amandelen. Men wrijft een warme puddingvorm in met bo ter, doet de massa in den vorm, zoodat 1/3 van den vorm ongevuld blijft om de pudding te laten rijzen, sluit deze en kookt de pudding in een pan met kokend water, gedurende 20 minuten. Men neemt dan den puddingvorm uit het water en laat deze goed bekoelen. Men bereidt ondertusschen een custard. Als deze vla goed bekoeld is, giet men haar in een schotel. Men keërt de pudding óm en zet deze midden op de vla. Bruine ragoutsoep Benoodigd: 1 L. donkere bouillon, 1 Spaansche peper, zout, 1 eetlepel soja, 50 gram boter, 70 gram bloem, 1 uitje. Bereiding: fruit de boter in de koekepan, voeg bloem, ui en Spaansche peper toe. Laat dit samen bruin worden, doe dan den bouillon er langzamerhand bij en kook deze massa 15 minuten. Zeef de soep, voeg de soja en het nat er van er bij. deren, 2Y2 d.L. bessensap, 1 d-L. water, 100 gram suiker. Bereiding: men klopt de eidooiers met de suiker, voegt de bessensap toe en het water en roert de vla op de kachel tot ze gebonden is. Rijst met rabarber Benoodigd 1 K.G. rabarber, 200 gram rijst, 7 d.L. water, 1 theelepel kaneel, 2 be schuiten, 150 gram suiker, zout. 30 Gram Bereiding: de rabarberstelen worden van de buitenste laag ontdaan, in stukken ge sneden en gewasschen. Ópze'ten met de rijst, water en zout, 3 kwartier zachtjes koken, dan de suiker toevoegen. De rijst in een vuurvast schoteltje doen. De beschuiteh fijn stampen, vermengen met Kaneel en wat suiker. De rijst hiermee bedekken, de boter gesmolten er over gie ten, het schoteltje in den oven lichtbruin laten women. Riistebloemsoep Benoodigd: 800 gram kalfspoulet, 40 gram rijstebloem, 1 L. water, 2 d.L. room, 5 gram zout, eiergelei. Bereiding: bouillontrekken van het kalfs- «vleesc-h met het water, ongeveer anderhalf uur koken. Den bouillon zeeven, de koud aangemengde rijstebloem al roerende aan toevoegen, de soep twintig minuten al roe rende ko!' n, dan room toevoegen. Men geel in de dphbe'seentj Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Spiegeleieren, spinazie, botersaus gekookte aardappelen; vanülevla met bitterkoekjes. MAANDAG: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelenamandelcustard. DINSDAG: bruine ragoutsoepkalfsrolladet snijboontjes, gekookte aardappelen; bes senvla. WOENSDAG: rund- en kalfsgehakt, poste lein, gekookte aardappelen; rijst met ra barber. DONDERDAG: saucijsjes, bloemkool, gekook te aardappelen; drie-in-de-pan. VRIJDAG: makreel, ivorteltjes, eiersauss flensjes. ZATERDAG: tuinboonen met spek, gekookte aardappelen; versch fruit. Drie-in-de-pan Benoodigd: 100 gram boekweitmeel, 100 gram bloem, 2 eieren, 100 gram rozijnen, £5 gram gist, een weinig zout, 1 lepel sui ker, 3 d.L. melk, 50 gram reuzel. Bereiding: bloem en meel in een kom doen, een kuil erin maken, hierin de tnvee eieren en het zout De melk even warm ma ken, de gist met de suiker vermengen. Melk en gist bijde eieren voegen. Langzaam het meel vermengen met alle ingrediënten, flink kloppen met een houten lepel, de ge wasschen rozijnen erbij doen, het beslag •een kwartier laten rijzen op een hoek der kachel. Een koekepan goed verwannen, uit wegen met wat zout en een grauw papier. ■Eeu klein gedeelte der reuzel in de pan warm laten worden, van het beslag drie koekjes in de pan oen en eze keeren als zij aan een zijde bruin zijn. Men dient er suiker bij. Elersaus Benoodigd: 2 eieren, 2 d.L. water, 50 gram boter, 3 gram zout, y2 d.L. azijn, 10 gram bloem. Bereiding: men klopt de eieren met het Bout, maakt de bloem aan met het water, voegt de aangemengde bloem bij de eieren; men doet de azijn er bij en laat de saus al roerende op de kachel even binden, men .laat de saus even koken, neemt ze dan van ihet vuur en voegt de boter in klenie stuk jes toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8