BATCO COUPONS C-! Chr. Nationale Werkmansbond FOTO CAMERA VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 VERSCHILLENDE REDEVOERINGEN HULDIGING VAN DEN VOORZITTER BELANGRIJKE RESOLUTIES ONTVANGST DOOR HET GEMEENTE BESTUUR Zooals wij reeds meldden, ving gistermor gen de 39e jaarvergadering aan van den Christelijk Nationalen Werkmansbond aan, welke samenvalt met de viering van het 40-jarig bestaan van den Christelijken Werkmansbond te Amsterdam. De vergaderingen worden gehouden in de Koningszaal van Artis, aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. Uit alle oorden des lands waren de afge vaardigden opgekomen, zoodat de groote zaal nagenoeg geheel gevuld was, toen de Bondsvoorzitter, de heer P. J. Nahuizen, van Utrecht, te half twaalf gistermorgen de eerste zitting opende met gebed en Schrift lezing. Nadat gezongen was door de talrijke vergadering sprak de voorzitter de openingsrede uit, waarin hij alle aanwezigen, inzonder heid de afgevaardigden en gasten, een har welkom toeriep. Het Bondsbestuur heeft gaarne de uitnoo- diging der jubileerende afdeeling Amster dam om in haar midden te vergaderen, aanvaard. Spr. wenscht de afdeeling Amsterdam, een der oudste en bloeiendste afdeelingen, met haar 40-jarig bestaan geluk en uitte de beste wenschen voor haar verder bestaan en werken. Spr. sprak zijn blijdschap uit over de aanwezigheid van afgevaardigden cler Ned. Herv. Synode en der zusterverenigingen „Patrimonium", „Maarten Luther" en het Chr. Nat. Vakverbond. V Spr. wees er voorts op, dat de nood der tijden den eisch tot samenbinding en sa menwerking vanallen, die willen leven en werken uit de Chr. beginselen vooral ook op sociaal gebied sterker maakt dan ooit. Velen vragen naar „den sterken man" van wien redding uit al dien nood wordt verwacht. Wij aldus spr. willen daaraan niet mede doen, omdat wij aan onze zijde heb ben „den sterken Held, dien God ons heeft verkoren". Met dankbaarheid wees spr. op zoo veel, wat door Rijk en Gemeente, maar ook door het op initiatief van Prinses Juliana gesticht Crisiscomité gedaan is en Wordt om nood te lenigen en menig bedrijf nog in stand te houden. Doch daardoor wordt de nood niet opgeheven, de nood, die vooral voor de jongeren groot is. Spr. wees op de taak, die ook de C.N.W.B. ten dezen heeft en vroeg of allen in den Bond wel ge daan hebben, wat zij moesten en konden doen. Vele afdeelingen gaven in dit opzicht goede en navolgenswaardige voorbeelden, mogen ze door de minder ijverigen gevolgd worden. Wij zijn aldus spr. een „Chris telijke" Bond en „adeldom verplicht". Spr. herinnerde er verder nog aan, dat de feond zich noemt „Nationaal", en wees erop hoe velen, waarlijk niet enkel Soc.-Dem. of Communisten, het nationale beginsel op den achtergrond dringen. Daarbij wees spr. op de groote beteekenis van de waarachtige nationale gedachte, die ons als Nederlanders nog zoo bevoorrecht boven andere volken, moet bezielen. Spr. citeerde eenige uitspra ken van een Soc.-Dem. als Prof. Goudriaan in zijn jongste boek „Socialisme zonder Dogma's", waar deze zeer enthousiast schrijft ovier dit nationalisme en grooten eerbied en waardeering heeft voor het Huis van Oranje, waaraan ons volk zoo veel heeft te danken, ja, dat voor geheel Europa de baanbreker is geweest voor waarachtigen vrede, voor vrijheid en verdraagzaamheid. Komende tot de Bondszaken sprak spr. er zijn blijdschap over uit dat weer vele nieu we afdeelingen tot den Bond zijn toegetre den en er in menige afdeeling veel en goed werk is verricht, ook voor de beide stichtin gen te Lunteren. Spr. dankte den heer Broen, den propagandist, en de Prov. comi- t:é's voor hun medewerking en wees erop, dat ook de fondsen van den Bond krachtig en gezond zijn. Spr. stipte vervolgens een en ander aan uit de agenda dezer Bondsvergadering en dankte de heeren Bakker en v. Veen, die zich bereid verklaarden een referaat te houden. Hierna herdacht spr. het overlijden van den Bondsbestuurder en trouwen Bonds- makker den heer Joh. van Meggelen, aan wiens nagedachtenis hij enkele gevoelvolle woorden wijdde, die door de aanwezigen staande werden aangehoord. Spr. besloot zijn openingsrede met den Wensch, dat allen zullen medewerken om, deze Bondsvergadering zoo vruchtbaar mo gelijk te doen zijn. Na deze met applaus ontvangen openings rede besloot de vergadering, op voorstel vai/i den voorzitter, wederom onder applaus, tr/t het verzenden van een telegram aan H. M. de Konjngin. —v I De afgevaardigde van R otterdam, me heer N e g r ij n, bracht alsnu in herinneriyig het jubileum van den voorzitter, die pe Bond 25 jaren als zoodanig op voorbeeldige Wijze heeft gediend. Het is hem aangenaam te mogen mededeelen, dat op initiatief van de afdeeling Rotterdam een huldigings comité is gevormd, dat de medewerking van alle afdeelingen mocht ondervinden, en beoogde den voorzitter een blijvend aanden ken namens den Bond aan te bieden. Met eenige toepasselijke woorden onthul de de spreker het geschenk, voorstellende De Arbeid, hetwelk vergezeld ging van een album en een enveloppe. Zeer getroffen dankte de voorzitter voor dit cadeau. De morgenvergadering werd hierna be ëindigd, en de aanwezigen vereenigden zich nu aan een lunch, aangeboden door de jubileerende afdeeling Amsterdam. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werden herko zen als leden van het Hoofdbestuur de af tredende heeren A. Br o e n, P. J a n s e Azn. en J. Koning, tegenover wie geen tegen- candidaten waren gesteld. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. van Meggelen, werd hedenmorgen voor zien. De Bondstaak, vooral nu Over dit onderwerp sprak nu de heer J. B a k k erlid van de Tweede Kamer, die de nadruk er op legde, dat de taak van den Bond van tweeledigen aard is: gees telijk en stoffelijk. Vooral nu, waar wij ons C _j| in een overgangstijdperk V j bevinden, eischt de taak van den Bond ons aller aandacht. Enkele crisis maatregelen liet spr. de revue passeeren, waarbij hij betoogde, dat practi- sclie werkverruiming (aan leggen van wegen en an dere werken van openbaar nut) verre uitgaat boven werkverschaffing, die me nigmaal geen blijvende resultaten afwerpt. Beter dan demoraliseerende steunuitkee- ringen achtte spr. o.m. vrijwillige arbeids plicht, vervroegd pensioen voor ouderen, om daardoor de arbeidsmarkt te verruimen en met name de jeugdige werkloozen te werk te stellen. Voor de kleine zelfstandigen vroeg spr. meerdere ouderdomsvoorziening dan thans door de vrijwillige ouderdomsverzekering geschiedt. Deze groote groep van kleine zelfstandi gen wordt reeds jaren gedupeerd door on voldoende Regeeringsmaatregelen en spr. wenschte daarom ook voor hen een regeling als reeds lang voor loontrekkenden bestaat. Komende tot bespreking van de verande ringen op het gebied van land- en tuinbouw (in verband met de gewijzigde bestaans voorwaarden) betoogde spr., dat gewaakt moet worden zoowel voor de belangen van land- en tuinbouw als voor die van den middenstand en de plattelandsarbeiders. Het meest zorgwekkend verschijnsel ziet spr. in de veranderde geestelijke structuur. In Rusland, Italië en in Duitschland is de vrijheid, ook de geestelijke vrijheid, wegge- bezemd en deze nieuwe geest deinst voor terreur, zij het in verschillenden vorm, niét terug. Bij het overdenken van deze nieuwe geestelijke verschijnselen kan ten opzichte van den Bond van koerswijziging geen sprake zijn. Nimmer, noch door fascisme, noch door communisme, zullen wij ons la ten knechten. Verdieping van onzen arbeid moge het gevolg zijn van de veranderingen, die wij om ons heen waarnemen. De consti- tutioneele grondslagen, van ons Staatsleven en het Huis van Oranje, betoogde spr. onder applaus, mogen niet worden aangetast. Vooral diént gewaakt voor onze jeugdi die aangegrepen dreigt te worden door den nieuwen geest van dezen geweldigen tijd. Daarom bepleitte spr. overleg met de jeugd, waardoor tot stand kome een jeugdorgani satie ten dienste van den Bond. Men grijpe de jonge menschen op alle geschikte wijze aan om ze te behouden voor de beginselen van den Bond. Goed aangepakt, slaagt dit werk, gelijk de ervaring heeft geleerd. Ten opzichte van het jeugdwerk diene de algemeene sociale Bonden en de Christe lijke jeugdorganisaties zich met elkander te verstaan, om op deze wijze ook het vraag stuk van de werkloosheid der jeugd onder de oogen te zien. Het is de iaak van den Bond om den ernst der tijden den leden te doen ver staan, met name ten opzichte van de reeds genoemde opkomende politieke en sociale beginselen. Het komt er op aan om in deze tijden Christelijke mannen van het zuiver ste goud te/blijven; de Christenen van Ne derland, de kerk, de pers, zullen meer aan dacht aan de ontroerende verschijnselen on zer dagen moeten wijden en de Bond moet hierbij het geweten zijn. Zeer moeilijk zal het zuivere Christendom het in de komen de tijden hebben, toch zullen wij blijven op- eischen de glorie van het koningschap van Christus. Dat is de taak van den Bond, vooral nu. Na deze inleidende rede, door de verga dering met ingenomenheid aangehoord, ont stond eenige bespreking over twee. door den spreker voorgestelde den C. N. W. B., gehouden te Amsterdam op 10 en 11 Aug. 1933, spreekt als haar gevoelen uit: dat de productieve werken zooveel moge lijk behooren te worden uitgevoerd door het vrije bedrijf, met verplichtstelling van een percentage werklooze arbeiders, dat gere gistreerd is bij de arbeidsbeurs en hare organen; dat nieuwe productieve werken, zooals kanaliseering, aanleg van wegen, ontwate ring enz., dienen ter hand genomen te wor den; dat, mede in het belang van de tewerk- Heden wordt ;n Artis le Amsterdam de 39e jaarvergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond gehouden. Een foto van het bestuur met Comité. Van links naar rechts de heeren: J. Visser, E. van Veen, J. W. Meijer, P. 3. Nahuisen voorzitterA. Broers, C. Sneep en J. Bakker ROIFILM CAMERA FABR. KODAK Foto maat 6x9 cJA. Voor moment en tijd opnamen op langen of forten afstand. GRATIS gedurende de maanden Juli en Augustu* 1933 voor 't zeer gereduceer de aantal van slechts 300 Batco Coupons; Fabr. Kodak GRATIS voor Uw Zomertijd is fototijd. Hebt U nog geen toestel? Batco helpt U met haar spe ciaal zomeraanbod. Een enorm aantal fotocamera's, fabrikaat Kodak, worden gedurende de maanden Juli en Augustus 1933 gratis beschikbaar gesteld voor het zeer gereduceerde aantal van slechts 300 Batco Coupons. En fotofilms zijn reeds verkrijgbaar vanaf 50 Batco Coupons. Maakt gebruik van deze bij zondere zomeraanbieding! Begint nog heden deze coupons te sparen. Batco de Wereld-Coupons worden verpakt bij de volgende sigarettenmerken van hooge kwaliteit-j CLYSMA No. 30 MAVR1DES (royal) CLIX BRISTOL NORTH STATE GOLD DOLLAR PIRATE FLAG (io stuks) WERELD ..even zeker als de Nederlandsche Bank" stelling van jonge arbeiders, de arbeid van vrouwen en vooral van gehuwde vrouwen, dient te worden beperkt; dat, tevens ter bestrijding der werkloos heid, bij overheidsdiensten de gelegenheid tot vervroegd pensioen in ruime mate wor de opengesteld en cumulatie van inkomens tot het uiterste worde beperkt; dat een billijke verhouding tusschenstad en platteland inzake loon en steunregeling in het leven worde geroepen; dat de werkloosheidsverzekering wettelijk dient te" worden geregeld; dat een wijziging van de Invaliditeitswet, ter opneming van alle arbeiders in de so ciale verzekering dringend noodzakelijk is; dat de Ouderdomswet in dier voege dient te worden gewijzigd, dat met geringe gelde lijke opoffering de kleine zelfstandigen te gen de gevolgen van ouderdom verzekerd kunnen worden, terwijl daartoe voor de 55-jarigen en ouderen een nieuwe overgangs maatregel ter bekoming van ouderdoms rente in het leven dient te worden geroepen; dat in dezen crisistijd met zijn mogelijk vergroeiende maatschappelijke constructie in de richting van autarkie krachtig ge waakt dient te worden voor de belangen vian den middenstand; en machtigt het Hoofdbestuur bij de Over heid zoodanige stappen te doen, waardoor deze in kennis wordt gesteld met de in de ze resolutie uitgesproken verlangens ten aanzien van de behartiging der sociale be langen van verschillende bevolkingsgroe pen, om tevens aandrang op de Overheid uit te oefenen tot het treffen van zoodanige maatregelen, waardoor de in deze bedoelde belangen zouden kunnen worden bevorderd. 2. De vergadering, enz. spreekt als haar gevoelen uit: dat een commissie tot herziening van het sociaal program dient te worden ingesteld; dat de sociale arbeid onder de jeugd be hoort te worden bevorderd, door in samen werking met Christelijke jeugdorganisaties in het algemeen en ter plaatse, de Christe lijke sociale arbeid onder de jeugd te doen plaats hebben in en buiten de bestaande jeugdorganisatie, doch tevens daartoe den weg te openen door de jonge menschen de afdeelingsvergaderingen te doen bijwonen en in het afdeelingsverband te doen opne men, terwijl tevens, waar mogelijk, tot de stichting van jeugdorganisaties dient te worden overgegaan; dat op de afdeelingen aandrang worde uit geoefend om gelegenheid te scheppen, waar de jeugdige werklooze arbeiders op nuttige en aangename wijze bezig gehouden kun nen worden; dat een propagandaweek behoort te wor den ingesteld, waarin een goed voorbereid huisbezoek zal plaats hebben en tevens pro- paganda-samenkomsten of gemeente-avon den kunnen worden gehouden; dat in woord en geschrift het meest krach tige getuigenis uitga onder ons volk ten aanzien van de door ons beleden Christe- telijke beginselen, opdat bij de opkomende geestelijke en maatschappelijke stroomin gen, waardoor de huidige geestelijke en maatschappelijke structuur met revolutie wórdt bedreigd, onverzwakt het koning schap van Jezus Christus voor Staat en maatschappij blijve gehandhaafd, overtuigd jdat alleen daardoor de tijdelijke en geeste lijke belangen van ons volk kunnen worden bevorderd, en verzoekt het Hoofdbestuur ter vervul ling van de in deze resolutie uitgesproken wenschen, de noodige maatregelen te Aangezien de bespreking van deze resolu ties nog al eenigen tijd in beslag zou ne men, werd de verdere behandeling verscho ven tot de vergadering van hedenmorgen. Ontvangst Gemeentebestuur Te 5 uur was de deftige vergaderzaal van de Kamer van Koophandel aan het Dam rak geheel gevuld met de bezoekers der vergadering, die daar werden ontvangen door het Gemeentebestuur. Behalve de bur gemeester waren aanwezig wethouder J. Douwes Jr., de heer J. ter Haar Jr. en de. gemeentesecretaris. De Burgemeester, Dr. W. de V1 ugt, ver klaarde het op prijs te stellen, dat de Bond zijn jaarlijksche vergadering houdt ter plaatse waar hij 40 jaar geleden werd op gericht. In de verloopen 40 jaren is ontzag lijk veel veranderd, ook in uw Bond. Toen nog een klein, onbeteekenend groepje, thans een organisatie, die in den loop der jaren onder Gods zegen en de bezielende leiding van uw voormannen uitgroeide tot 200 af deelingen met 12000 leden. Ook uw Bond, vervolgde de Burgemees ter, heeft meegeholpen om sociale wantoe standen op te ruimen en het levenspeil van den werkman te handhaven en op te voeren Naast deze stoffelijke successen mag even wel gewezen worden op het verheugende feit, dat de C. N. W. B. niet getransigeerd heeft met zijn beginselen, maar fier zijn banier omhoog hief, in diepe afhankelijk heid van God. Uw Bond streeft toch niet in de eerste plaats naar stoffelijke welvaart en broos aardsch geluk, maar allermeest was het u er om te doen den Nederland- schen werkman zijn geloof to doen behou den. Gij, aldus ging de Burgemeester voort, hebt volgehouden. De duizenden onder uw banier protesteeren openlijk tegen hen, die ook in het sociale leven zeilen op eigen kompas en meenen dat het Christendom voor het sociale leven van weinig of geen beteekenis is. De Burgemeester besloot zijn hartelijke toespraak met de hoop uit te spreken, dat de Bond in de gekozen richting moge voort gaan tot zegen en bevordering van waar geluk van hen, die in den C. N. W. B. zich vereenigen. De voorzitter, de heer P. J. Nahuizen, dankt den Burgemeester voor zijn woord van begrijpen van den {londsarbeid en sprak de beste wenschen uit voor Amster dam en het Gemeentebestuur. Feestavond 's Avonds was het feest in Artis' Konings zaal. De afdeeling Amsterdam had dezen feestavond belegd ter viering van het acht ste lustrum. Medewerking werd verleend door het Chr. Zangkoor „G. A. Heinse" en het Muziekgezelschap „Soli Deo Gloria". De heer Silenroc Neziuhknawz declameerde. Het was een aangename, gezellige feesture. VERGADERING VAN HEDEN Heden werd de vergadering van den C.N.WJB. voortgezet. De heer E. S. v. Veen uit Gramsbergen, lid van het Hoofdbestuur, sprak over het onderwerp: moet worden ge constateerd, dat in verschillende krin gen critiek leeft E. S. van Veen ten aanzien der overheidsmaatregelen voor den landbouw. Men redeneert of het doel is belangrijke voordeelen te verschaffen aan bepaalde per- Radio Nieuws. sonen of groepen, die toch niet tot de minst gesitueerde behooren. Deze crisis is opper vlakkig en betreurenswaardig. De economische crisis heeft onze landbouw bedrijven met de felste slagen getroffen. De indexcijfers toonen duidelijk aan de cata strofale daling van de prijzen der landbouw producten; de bedrijfsresultaten, gepubliceerd door de boekhoudkundige bureaux bewijzen, dat reeds in het jaar 1930/1931 de meeste be drijven met zware verliezen werkten of aan de grens van bun rentabiliteit waren ge komen. Inderdaad waren de steunmaatregelen voor den landbouw zoowel economisch als sociologisch onvermijdelijk. Bij het bespreken der positie van den land arbeider memoreert Spr. de resultaten der staatscommissie 1906, ook hetgeen daarom trent gepubliceerd is in 1913. In die publi caties is de optimist van meening: „dat een jonge arbeider zonder bijzondere tegenspoe den tegenwoordig wel zooveel kan verdienen, om levende in een uiterst sober, zij het nette eenkamerwoning, zich gezond te kunnen voeden." Hij die de dingen minder rooskleu rig ziet oordeelt: „dat het gros der land arbeiders in Nederland leeft in kommervolle omstandigheden en door te lage verdiensten zich groote ontberingen moet getroosten". Daarna is de positie van den landarbeider verbeterd. En thans? De loonen zijn gedaald en bewegen zich nog in dalende lijn. Maar het is vooral de groote werkloosheid, die het bestaan van den landarbeider wel zeer sober maakt Niemand zal dan ook mogen ontkennen, dat de positie onzer landarbeiders zoo sober is, dat vermindering daarvan niet gewettigd, is. Tenslotte, dient er verband gelegd te wor den tusschen deze steunmaatregelen en de loonen onzer landarbeiders? Het antwoord uit onze vergadering zal zeker volmondig be vestigend zijn. Immers indien er sprake is van steun aan het bedrijf in tegenstelling met individueele hulp, dienen alle bedrijfs- genooten daarvan de vruchten te plukken. De vraag is gewettigd of deze indirecte middelen voldoende resultaat afwierpen. Bij de onlangs tot stand gekomen wijziging der Crisis-Landbouwwet 1933 is men op dit onderwerp teruggekomen. Bepleit werd „den steun althans voor producten als tarwe, sui kerbieten en vlas afhankelijk te stellen van het hebben eener collectieve arbeidsovereen komst". Inderdaad zou dit een stap in de goede richting beteekenen. Overleg tusschen werk nemer en werkgever zou daardoor bevorderd worden. Of dit voldoende is betwijfelt spr. Bij elke regeling der groote verscheidenheid van steunmaatregelen dient overwogen te worden, op welke wijze deze mede den land arbeider ten goede kunnen komen. Bij het vragen van bepaalde daden hoede men zich voor oppervlakkigheid. Men ver.gete niet, dat het doel is: den boer een sluitende bedrijfsbegrooting te verschaffen en den landarbeider een behoorlijke bestaansmoge lijkheid. Tenslotte stelt Spr. de vraag of het ge- wenscht is ten aanzien dezer dingen bij de regeering te adresseeren. Inderdaad is dit gewenscht Echter niet in deze vorm, dat be paalde punten zouden worden genoemd. Daarvoor zijn de moeilijkheden, die hieraan vast zitten, bij de uitgebreidheid van het aan tal steunmaatregelen, te ingewikkeld. Daar voor wisselen in dezen tijd de omstandighe den ook te snel. Vandaar de laatste wijzi ging der Crisis-Landbouwwet 1933. Derhalve stelt Spr. de vergadering voor het. hoofdbe stuur op te dragen, zich tot de regeering te wenden met het verzoek, het maximum te doen wat mogelijk is, teneinde de arbeiders in de gesteunde bedrijven te laten participee- ren in de voordeelen, die deze regeerings maatregelen ten bate der bedrijven opwerpen. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 21. Intusschen besloot broer Joducus, die zich thuis zat te vervelen, zichzelf eens op 'n gezellige wandeling te mthalen. „Want", dacht hij, „vertier heeft 'n mensch noodig en ik zal er beslist van opfrissehen! „Maar o, wee, daar kwam hij Joris tegen, die nog steeds vol wraakzucht rondliep en hem na tuurlijk voor Pieter aanzag! 22. Nu, ik beloof je, dat Jodocus van z'n wandeling opfrischte en aan vertier geen gebrek had. „Ik zal met je doen, wat je met m'n wagen gedaan hebt!" siste Joris, rood van woede. En och, och, wat kreeg de arme Jodocus me daar een pak rammel! De stak ker dacht minstens, dat er geen stuk aan zijn heele lijf heel zou blijven! Wordt Maandag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3