VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND NIEUWE DUITSCHE UITDAGING RADIOREDE VAN HABICHT TEGEN DOLLFUSS ONTSTEMMING TE LONDEN Uit Londen wordt gemeld: Ondanks alle protesten te Bez-lijn en de toezeggingen der Duitsche regeering heeft de Duitsche nazi inspecteur voor Oostenrijk, Habidht Woens dagavond andermaal gelegenheid gekregen te Muenchen een radiorede te houden tegen Oostenrijk. Den Oostenrijkschen bondskanselier be titelde Habicht als lid van een terroristen bende, wiens regeering tot alles, behalve tot iets goeds in staat was. De stappen der mogendheden te Berlijn zouden niet de geringste uitwerking hebben. Er zou geen vrede of stabiliteit in Europa heerschen, zoolang Centraal-Europa niet tot rust is door een Oostenrijkscb Duitsche vereeniging onder nazi-bewind. Als Dollfuss overtuigd is, dat hij het volk achter zich heeft, laat hij dan den moed hebben een beroep op het volk te doen. De nationaal-soc. beweging zal zich gaar ne. verbinden, die uitspraak onvoorwaarde lijk te aanvaarden. De rede van den nationaal-socialist Ha bicht heeft in Londensche kringen een on igunstigen indruk gemaakt Men wijst er op dat het uitsproken van deze rede in strijd is met de toezegging, wel ke de Duitsche regccring aan Italië heeft gedaan, zoodat in liet bijzonder Italië pijn lijk door dit incident moet zijn getroffen. Men spreekt de hoop uit, dat dit bet laatste incident tus\hen Duitschland en Oostenrijk zal zijn. Mocht dit niet liet ge val zijn, dan zullen Engeland en Frankrijk uiet aarzelen, een beroep op het vredesver drag van Versailles en op den volkenbond te doen. Volgens een bericht uit YVeenen is de Oos- tenrijksche regeering voornemens, te Berlijn sen officieel protest tegen deze rede in te iienen. Een kalmer opvatting Nog wordt uit Londen gemeld, dat men verwacht, dat de rede van Habicht is uit gesproken, voordat rijkskanselier Hitier tijd had gehad, om instructies uit Berlijn te sturen. Men neemt aan, dat de Duitsche regeering na haar belofte inderdaad van plan is dere aanvallen op de Oostenrijksche regee ring door middel van de radio te voorko men en hecht daarom vooralsnog geen al te groote beteekenis aan dit op zich zelf staand incident De Fransche ambassadeur te Londen heeft in den loop van den middag een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenland sc-he zaken. De Fransche minister-president Doladier heeft den Engelschen gezant lord Tyrell gis teren in audiëntie ontvangen. De bijeen komst duurde meer dan een uur. Een inspectietocht der Pruisische regeering STAAT VAN BELEG IN IERLAND VERWACHT DUBLIN, 11 Augustus. In verband met de toenemende politieke spanning in den Ierschen Vrijstaat verwacht men algen dat de Regeering de Valera gebruik zal maken van de in 1931 door Cosgrave uit gevaardigde anti-Terreurswet en in geheel Ierland den staat van beleg zal afkondigen. Volgens te Dublin de rondo doende ge ruchten worden door het Iersche Republi- keinsche leger en door de communisten uitvoerige voorbereidingen getroffen voor een aanval op de fascisten. In politieke kring verwacht men, dat de Valera uit tac tische verweging met het verbod van den fascistischen opmarsch op Zondag a.s. tot het laatste oogenblik zal wachten. DE OPSTAND OP CUBA Uit Havanna werd Donderdag gemeld: In weerwil van dwang-methoden van president Machado duurt de algemeene staking voort. Te Santiago heeft de militaire commandant bevolen, dat binnen vijf dagen alle zaken moe ten zijn heropend. Winkeliers en zakenlieden, die aan dit bevel geen gehoor geven, zullen als revolutionairen worden beschouwd. Het uitvoerend comité van de liberale par tij, die Machado steunt, vergaderde vandaag, om te beraadslagen over het bemiddelings voorstel van de Vereenigde Staten, inhouden de, zooals men weet, dat (Machado zich zou terugtrekken, waarna een bij alle partijen ge- LINDBERGH SOMBER GERUCHT Te Kopenhagen liep gisteren het gerucht, dat Lindbergh op Groenland, op een tocht van Julianehaab naar Angmagsalik .ver ongelukt zou zijn. Later werd officieel vernomen, dat hei bestuur van Groenland geenerlei inlichting heeft ontvangen, dat Lindbergh verongelukt zou zijn. Lindbergh bevindt zich bij sheriff Ibsebs aldus luidt het laatste Ass. Press-telegram uit Julianehaab. Hij was van plan gister middag naar Angmagsalik te vliegen, maai werd daarin door mist verhinderd. Men achtte het waarschijnlijk, dat hij zijn vlucht zou uitstellen. KOPENHAGEN, 11 Aug. Volgens de laat ste ontvangen berichten bevindt Lindbergh en zijn vrouw zich veilig te Julianehaab op Groenland. Het valsche gerucht schijnt te zijn ontstaan door een vermeend radio- gram. Te New York waren reeds extra edities op straat verschenen, die het alar- meerende nieuws brachten. HET HAZARDSPEL IN FRANKRIJK Het „Journal Officiel" publioeert eenige uitvoeringsbepalingen inzake het goed keuren van roulette en trente-et-quarante. Een bijzondere commissie bij het ministerie van binnenlandsche zaken wordt belast met het onderzoek der aanvragen der casi no's. De licentie komt onmiddellijk te ver vallen, wanneer het casino niet meer in staat mocht zijn de inzetten der spelers uit te betalen. Voor toegang in de speelzalen worden dagkaarten tot den prijs van 5 en 10 francs uitgegeven. De casino's mot. ten belangrijke garanties stellen om een normaal verloop van het spel te waarbor gen. ONDERWERPING DER OPSTANDIGE SYRIëRS De Syrische stammen, die de grens van Irak hadden overschreden, hebben zich onvoorwaardelijk onderworpen aan de troepen van Koning Feisal. Een bezoek aan het concentratiekamp Sonnenburg (Van onzen Duitschen correspondent). Hilde is een uitstekende hulp in onzo huishouding, maar in haar hart is zij een vurige aanhangster van Moskou gebleven. Zij is van Duitsch-nationalen huize en haar ouders hebben het steeds betreurd, dat zij verkeer had met een fanatieken communist. Sedert eenige maanden zit haar Willy in bet concentratiekamp te Sonnenburg en Hilde zou natuurlijk graag nauwkeurig weten, hoe 't daar met hem gaat. De brie ven, welke zij vrij geregeld van hem ont vangt. zeggen weinig en een reisje naar Sonnenburg kost meer dan haar bescheiden beurs verdragen kan. Liever stuurt zij Wil ly elke week wat sigaretten en levensmid delen en bovendien is haar toegestaan zijn wasch bij te houden. Nauwelijks heb ik aan de Pruisische re geering te kennen gegeven, dat ik ook het voormalige tuchthuis te Sonnenburg wensch te bezoeken, of ik werd telefonisch uitgenoodigd Ik bevind mij in gezelschap van Ministe- rialdirigent Fischer, Ministerialrat Dr. Ja- nich en Regeeringsraad Schubotz, drie amb tenaren, die in voortdurende samenwerking met den inmiddels tot ministeriaalraad be vorderden leider der Geheime Staatspolitie, Diehls, over het lot der politieke gevange nen beslissen. Het is een tocht van eenige uren, want Sonnenburg ligt in de buurt van Küstrin en onderweg heeft men gelegenheid allerlei interne aangelegenheden te bespreken. Zoo komt mij ter oore, dat men voornemens is binnenkort het concentratiekamp Oranien- burg, waarheen juist deze week de rond- vonkdelinquenten Alfred Braun, Dr.Flesch, Dr. Giesecke, thans ook de redacteur der „Brandenburger Zeitung", Friedrich Ebert, de zoon van wijlen den eersten rijkspresi dent, voorts de S.P.D.-afgevaardigden Ktinstler en Heilmann getransporteerd wer den, te sluiten, daar het resultaat van deze inrichting niet aan de verwachtingen der regeering heeft voldaan. In den Pruisischen staat zullen dan voorloopig nog maar Uric concentratiekampen blijven: Wij glijden met een vaartje van 80 K.M. door de Markische Schweiz, genieten van het schilderachtige landschap en stappen te Küstrin even uit, om het Slot en de Kom- mandantur te bewonderen, waar Frederik de- Groote als kroonprins wegens verzet te gen bet streng bewind van zijn vader ves tingstraf moest ondergaan. Hier volg ik den volgenden gedachtengang: „Verzet tegen 't staatsbewind moet streng gestraft worden. Maar daarom mogen we den pnlitieken ge vangene nog lang niet over één kam sche- ren met den beroepsmisdadiger. Ik stel voor, dat de intellectueelen gesorteerd worden. Velen van ben kunnen bruikbaar materiaal worden voor den nieuwen staat. Komen zij in een andere omgeving, misschien komen zij onder onzen invloed dan ook op andere gedachten. Wij zullen ons een lijst laten voorleggen van de gevangenen, die even tueel voor de veenontginning bij Osnabrück in aanmerking komen". Uit het optreden van den commandant en den directeur van Sonnenburg kan ik af leiden, dat men Hals over kop worden een aantal S.A.- en S.S.-mannen bijeen gecommandeerd en de inspectie kan beginnen. Het gerucht, dat de S.A.- en S.S.-mannen wegens ongeschiktheid vervangen moesten worden door agenten der Pruisische politie, blijkt onjuist te zijn. Deze stramme jonge kerels maken op mij een gunstigen indruk, ook al zijn velen hun ner nog te jong om het lot van den politie- ken gevangene in vollen omvang in zich op te nemen. Hun dienst beperkt zich tot de controle der geïnterneerden en hierbij staan zij onder de directe leiding van een drietal oudere beambten. Het aantal gevangenen bedraagt op het oogenblik ruim 800 man, waaronder slechts 9 Joden. Sonnenburg werd nog in 1931 als tuchthuis benut en gold door zijn moderne inrichting als een model, hoe gevangenen, die een zwaar von nis moeten ondergaan, behandeld kunnen worden. Van een tuchthuis is natuurlijk geen spra ke meer en bij onze rondwandeling, welke ruim vier lange uren duurt, wordt 't mij duidelijk, waarom velen, die te Berlijn ge arresteerd werden, er de voorkeur aan ge ven in Sonnenburg geïnterneerd te worden. Het is juist etenstijd en ik volg een aantal gevangenen naar een der groote slaapzalen. Zij nemen plaats aan een lange tafel en de vette bokking schijnt hun uitstekend te smaken. Ik waag waar zij allen vandaan komen en als op commando staan ze op van hun plaats en antwoorden in koor: „Uit Silezië!" Op mijn vraag, waar 't hun beter bevalt, wordt mij verteld, dat zij 't in Sonnenburg best kunnen uithouden. De dienst stelt geen hooge eischen en tweemaal per dag hebben zij een pauze van anderhalf uur. Sommigen hebben plaats genomen aan bun bed, daar de ruimte der zaal niet toelaat dat allen aan een disch zitten. Door de werkplaatsen, waar bedden gere pareerd en schoenen bezoold worden, gaan wij de kelders bezichtigen, waar de voor raad levensmiddelen nauwkeurig staat aan gegeven. De voorraad groente, meel, boter, margarine, kaas en worst wordt vastge steld, om na te gaan of de gezamenlijke kos ten in overeenstemming zijn met de toela gen der regeering. Hier ontmoet ik een jon gen predikant, Pfarrer Bartbel, die zich komt aanmelden bij den commandant om de geestelijke verzorging der geïnterneerden ter hand te nemen. Op zijn verzoek gaan wij de kerk binnen, welke een nogal ver waarloosden indruk maakt. Het orgel is ver dwenen en niemand weet waar 't gebleven is en ook van het altaar is niet veel over gebleven. Een nader onderzoek onder tech nische leiding zal berekenen hoeveel er toe noodig is om de ruimte weer voor haar doel geschikt te maken. Ds. Barthel behoort tot de Duitsche Christenen en hij schijnt een ernstige opvatting van zijn moeilijke taak te hebben: „Minstens driemaal per week wil ik spreekuur houden om de mef - schen wat nader te leeren kennen. Het zullen wel overwegend mannen zijn die uit de kerk getreden zijn, dus zal 't mij niet gemakkelijk vallen ze voor liet geestelijk le ven terug te winnen. Wie dat wenscht, kan catechisatie krijgen, maar dwang wordt hier niet uitgeoefend. Eiken Zondag denk ik te spreken om althans den eerbied voor de kerk op te wekken". Onder de gevangenen te Sonnenburg be vinden zich enkele bekende figuren, de com munistische landdagafgevaardigde Kasper, een agitator, wiens naam Auslander luidt, de predikant Heise uit Kuntz, die van den kansel af tegen Hitier ageerde, de bekende publicist von Ossietzki, die in de „Welt- biihne" zijn afkeer van het huidig bewind herhaaldelijk tot uiting bracht. Qp mijn verzoek wordt deze laatste geroepen en ik k \n tegenover een bejaard heertje te staan, die zich naar de omstandigheden geschikt schijnt te hebben: „Tot productief werk kom ik in deze omgeving weliswaar niet, maar ik kan lezen, zooveel ik maar wil. Mijn vrouw bezoekt mij geregeld en door brief wisseling blijf ik in contact met de buiten wereld". Juist terwijl we ons onder vier oogen zoo onderhouden, hoor ik den commandant een naam afroepen. Hij spoedt zich naar boven, waar een S.S.-man tegen het verbod staat te rooken. Ik sla het gade, hoe deze we gens overtreding der dienstvoorschriften op staanden voet wordt ontslagen Ik vraag, of er een algemeen rookverbod bestaat. Neen, dat niet. maar binnenshuis en vooral tijdens den dienst mag niemand rooken. Dc dienstdoende arts vertelt mij dat gevangenen die nerveus zijn vaak meer mogen ronken dan anderen, daar het roo ken voor hen een ontspanning beduidt. Wij dalen het trappenhuis van vijf etages, dat aan het Huis van Bewaring aan den Alexanderplatz doen denken, af, om ook de cellen van ben te controleeren die zich strafbaar hebben gemaakt. Van de twaalf cellen blijkt er slechts één bezet te zijn. Een jonge communist ontkent alles wat hem ten laste wordt gelegd, hoewel de rapporten bewijzen, dat hij nog den laatsten tijd straf bare handelingen heeft begaan. Ik vraag den commandant, of in bepaalde gevallen ook lichamelijke straf wordt toegepast: „Ik geef de voorkeur aan andere middelen. In ernstige gevallen valt de middagpauze uit, wordt het warme middagmaal niet toege staan en mogen geen geschenken ontvan gen worden. In den werktijd moeten bij voorbeeld cellen en toiletten schoongemaakt worden, een baantje waar niemand veel voor voelt". Op de binnenplaats zie ik een aantal ge vangenen wandelen en ontdek onder hen den vriend van onze schoonmaakster. Ik begeef me naar buiten en begroet hem op de thans algemeen gebruikelijke wijze. Hij kijkt verrast en noemt mijn naam. Op mijn verzoek mag hij uit 't gelid treden sn met mij praten: „Ik ben hierheen gekorven om vast te stellen hoe jullie 't hebben. Heb je bepaalde wenschen of klachten?" „Het is me hier erg meegevallen, maar toch ben ik blij, dat we binnenkort naar Os nabrück getransporteerd worden om mee te werken aan de veenontginning. Dan zijn w< meer buiten en kan er gerégeld gewerkt worden. Wilt u aan Hilde zeggen, dat /e niet bezorgd hoeft te zijn? Ik zou natuurlijk graag haar bezoek ontvangen, maar ik weet dat ze het geld liever voor levensmiddelen en sigaretten uitgeeft. Ook daar ben ik dankbaar voor". Ik lees den jongen zijn fanatieke ge2 heid uit de glinsterende oogen en besef, het ook deze regeering niet gemakkelijk zal vallen, de gelijkschakeling op politiek ge bied door te zetten. Er zullen ook in het Derde Rijk menschen blijven, die voor een nationale herleving in den tegenwoordigen vorm niets over hebben. Laat in den nacht rijden we langs de Frankfurter Allee Berlijn binnen. Toen Zondag op het Tëmpelhofpr Feld honderd duizend S.A.-mannen marcheerden en dus de controle der schupo minder streng was, hebben opnieuw communisten een demon stratie ondernomen en het viel de politie niet gemakkelijk de orde te herstellen. Het gevolg van dit verzet zal straks een nieuwe razzia zijn. GROOTE LUCHT-AFWEERMANOEUVRES TE TOKIO Woensdag tot en met Zaterdag worden te Tokio groote luchtmanoeuvres gehouden, waar aan de geheele bevolking moet deelnemen. Vier dagen lang zullen Japansche bombarde mentseskaders de Rtad uit alle richtingen aan vallen. Alle ter beschikking staande afweer middelen in de Japansche hoofdstad zullen hierbij toegepast en beproefd worden, in het bijzonder de middelen tot bescherming van het spoorwegverkeer. Alle reizigers hebben door middel van circulaires instructies gekregen zoodra de treinen des nachts de gevaarlijke zóne naderen, de gordijnen neer te laten, zoo dat de treinen uit de lucht niet gezien kunnen worden. Alle spoorwegemployé's moeten waar nemingen doen om zoo spoedig mogelijk de nadering van vijandige vliegtuigen te kunnen signaleeren. Nader wordt gemeld: Toen de deelnemende vliegtuigen gesigna leerd werden op vrij grooten afstand van stad loeiden de sirenes en in elke straat i den de maatregelen getroffen, die men r< sedert eenige weken had voorbereid. In elke wijk patrouilleerden leden der jeugdorganisa ties door de straten, gaven instructies, hiel pen bij de uitvoering daarvan en bezetten de eerste hulp- en de afweerposten, terwijl af weergeschut op daken en in parken op de van te voren vastgestelde plaatsen werd opgesteld. Na eenigen tijd werd een drukke verkeers- brug als vernield gesignaleerd, terwijl van bank werd gemeld, dat het gebouw in brand stond. In en oogwenk waren brandweer, poll- litie, ambulances en padvinders ter plaatse. In ischolen en openbare gebouwen waren z.g. hospitalen ingericht en de aankomst aldaar van auto's met draagbaren, waarop z.g. ge wonden lagen, die door verpleegsters met gas maskers naar binnen werden gedragen, vol tooiden den indruk alsof men hier met een echten aanval te doen had gehad. Tegen den avond werd 'n nieuw alarm gege- jn, waardoor de stad in korten tijd in 't don ker moest worden gehuld. Ook deze oefening slaagde volkomen, want in een oogenblik was zoowel de straatverlichting als de verlichting van particuliere en openbare gebouwen, licht reclames enz. gedoofd. Aan de manoeuvres nemen, behalve de ge heele Japansche luchtmacht, nog 15.000 man militairen met artillerie, politietroepen en eenige tienduizenden leden van semi-militaire jeugdbonden deel. Het doel van de manoeuvres is de samen werking van de bevolking op te voeren, zoo dat bij werkelijke aanvallen geen paniek ont- EET ECHTPAAR MOLLISON De vlieger James Mollisan keert per schip naar Londen terug, waar hij toezicht zal houden op den bouw van het nieuwe vliegtuig, dat hem aangeboden is. Zijn H-htgenoote blijft nog eenigen tijd in de Vereenigde Staten, waar zij een bezoek aan verschillende steden en de tentoonstelling van Chicago zal brengen. MEN MOEST HAAR DE TRAP OPDRAGEN Van kind af rheumatische pijnen Kan nu weer dansen en spelen Zij was nog maar twaalf jaar oud, toen zij aan rheumatiek begon te lijden. Dus is het niet te verwonderen dat zij thans, nu zij van deze kwaal bevrijd is, danst en speelt met do kinderen, hoewel zij 30 ie. In de volgende -woorden beschrijft zij zelf hoe zij haar leven veranderde: „Op twaalfjarige leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar geleden moest ik 's avonds de trap opgedragen worden. Ook had ik rheumatische koorts. Toen begon ik met Kruschen Salts en dank zij dit mid del ben ik weer geheel in orde en dan6 en speel nu met de kinderen. De flacon Krusdhen staat altijd bij ons op tafel en in eiken kop thee of koffie neem ik een klem beetje. Zoodoende weet ik zeker, dat ik eiken dag mijn vaste dosis inneem. Ik ben nu 30 jaar, maar voel me veel jonger." Mevr. P. M. R. Rheumatiek wordt veroorzaakt door on voldoende werking der inwendige organen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en een daar mee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen ge zondheidstoestand. En deze stoffen onder mijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, gere gelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, ongetwij feld het peil Uwer gezondheid zullen verla- gfen. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen vcorkomt dit. Want de zes verschillende zou ten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen versohaffen U nieuwe levens lust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) EILAND VERDWENEN. Het eiland Ganges, dat in de atlassen wordt aangeduid in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan 30 gr. N.B. en 150 gr OX. is volgens de jongste berichten geheel verdwenen. Een Japansch eskader, dat zoo juist i: teruggekeerd van een uitgebreiden onder zoekingstocht in den Stillen Oceaan, zegt in zijn rapport geen spoor meer van hel eiland te hebben kunnen ontdekken. DE ONTVOERINGEN IN AMERIKA. De politie te New-York heeft den man ge arresteerd die opgetreden is als bemidde laar in de ontvoering van O'Connell. Hij zal wegens medeplichtigheid aan de ontvoering moeten terechtstaan. Zooals eerder gemeld werd is John O'Con nell, de 24 jaar oude neef van den beken den democraat in New-York, op 7 Juli ont voerd en op 30 Juli vrijgelaten, nadat een losprijs van 40.000 dollar voor hem was be taald. De ontvoerders hadden eerst een prijs van 250.000 dollar geëischt. HIJ HAD GELD TE VEEL. Uit Weenen: Terwijl de sneltrein Praag- Weenen door het station Duernkrut reed, werd uit een eerste klas coupé een massa verscheurde honderd shilling-biljetten buiten geworpen. Het stationspersoneel raapte de stukken op en bij onderzoek bleek, dat de ver scheurde bankbiljetten echt waren. Wie de reiziger is, die aldus zijn geld- portefeuille lichter heeft gemaakt, is nog niet bekend. Schoolnieuws. EXAMENS-NOTARIAAT STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT D P Oosterbaan. EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG, 10 Aug. Akte NV: gest de hee- ren C Klompenhouwer, Hillegersberg en H C de Kluizenaar. Lonneker. Akte NIII: gesl. de heeren S A Tlmmers, Den Haag; G J Vriesen, Arnhem en H v d Wlldt, Rotterdam. EX.-LICHAMELIJKE OEFENING UTRECHT. 10 Aug. Akte M.O. Geëx. 10 cand. Gesl. de heeren J Ruys, Den Haag; J H M Schaeffer, Schiedam, en W Seebregts, Tilburg. EXAMENS-ENGELSCHE TAAL UTRECHT. 10 Aug. Akte M.O. A. Gesl. de ïmes A M Mulock Houwer. Leiden: Th JAM de Neyn van Hoogwerf, Haarlem: J A E Pluii Haag: en A Viehoff, Amsterdai H W J Lindeman. Balk; J M Woerden: F Roosjen, Nijmegen, EXAMENS-BOEKHOUDEN. DEN HAAG. 10 Aug. Akte M.O. Gesl. de hee- n S v Spiegel, Deventer; D Stunnenberg, Nfl- egen; A J Trlmbaer, Tilburg; H G Venema, Doezum; A P G Verhelst, Tilburg: A Verhoe ven, Deventer: J v d Wees. Den Haag; E Wie- gand, en J C Zwan, belden te Amsterdajn. EXAMENS-HOOFDAKTE. AMSTERDAM, 10 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de dames A v Ree en A C Veldman. ARNHEM, 10 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de hee jn W G Peters, Nijmegen; G W Peusken, Har- fen: K T Postma, Barneveld; G H H Roosen, Barohem; en J H v d Wetering, Eibergen. BREDA, 10 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de da- es C L v Delft. Den Bosch; E A A Geurts. F C M Gloudeonans. belden Schijn del: M C C Ooms. G G A Spruit, en C M Wisman, allen te Tilburg. GRONINGEN, 10 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de jeren R Bok, Bargercompascuum; T Holwerda KommerztJl en J W Zonderman. Belllngwolde DEN HAAG. 10 Au?. Gesl. de dames C J M Bogaard», V M C Cools, en A v Overbeke. allen Den Haag, en de heer G v Hejjen Oord, Ha- zerswoude. HAARLEM, 10 Aug. Geëx. 6 cand. Gesl. mej. E M J Roozen, Haarlem, en de heer A Grum- ne, Dulvendrecht. ROERMOND, 10 Aug. Geëx. 7 cand. Gesl. de leeren M v d Heyde, Susteren; Th Hobblng. Maastricht, en J P Ploemen, Heerlen. ROTTERDAM. 10 Aug. Commissie I. Geëx. 8 land. Gesl. de heeren C N A Berghout. Hille- jersberg; Ph BUI, Overschle; H A Schoonveld. Vlaardlngen; J J H Smeets. Groningen. ROTTERDAM, 10 Aug. Commissie II. Geëx. 8 cand. Gesl. de heeren J L Bol. Capelle a d IJssel. J A M v Helden, Nleuwerkerk (Z.) en ind. Gesl. de heei Gisbergen, Vleu'Sn: A J M n. Zeist; J H A Th PereU, Eemnes en J H E Wessels, Alm EXAMENS-FRANSCHE TAAL UTRECHT. 10 Aug. Akte L.O. Gesl. de dames K Bliek. Brakel; G J Bongere, Zetten; J Du- mont, Roermond; A C v d Hof, Zetten; L C R tl Volde. RotterdamEB Vlug, Den Haag. M Vuyk. Aerdenhout; A G Wlelenga, Utrecht, en A P M WUsbek. Eind hoven. en de heeren IJ. ten Slethoff, Amster dam; T Straatsma. Sneek; P J Tolhuizen, Roo sendaal. en P ZUlstra, Zuidwolde (Dr.). EXAMENS-ENGELSCHE TAAL UTRECHT. 10 Aug. Akte L.O. Geëx. 42 cand Gesl. de dames N Bakker. Amsterdam; M C C A van Lange. Gouderak: M de heeren W Boon. Coevorde: J N Braun. Eindhoven. F J J W Huest. Zui dert. H C W v Hagen. Dokkum; J Koetsie Ermelo; F Lettinga. Oosterbeek: A J M Lol man. Heemstede; P v d Maale. Hilversum: F Meiburg, Waddin Maastricht; G Ru tc- Venlo; B G T: etra, Rijswijk (Z.-H.). NeUens. Driehuis; i te Rotterdam. J. H. NUsten J de Beus te Uithoorn: J L Bink te Molenschot gem. GlIze-ReUen. A. BlokzUl PieterzUl. gem. GrUpskerk, M H Llnssen Beek (L.). P. H. van Roojj te St. Oedenrode (N. Br.) en A. A. M. van Tuijl te Eindhoven Afgewezen 3 cand. Teruggetrokken 3 cand. EXAMENS-HANDENARBEID DEVENTER, 10 Aug. Gesl. de heeren G. Bun- nlnk te Haaksbergen. F. D. Brugman te Zut- fen. G. van Driel te Apeldoorn en C. A. Engel- i j R N L Löwensteln, belden t Boxmeer. H C M Beukers te Dei Bosch. F H M Damen te Kaatsheuvel, C Dros te Eindh(| en, H J Haerkens te St. Anthonis Tli. C. C. v. d. Hoeven te Eindhoven. M L Gemengd Nieuws. VREESELIJK ONGELUK TE ZEIST Gisteravond heeft op het tramperron een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 50-jarige mevr. H. uit Amersfoort om het leven kwam. Mevr. H., die door haar zus ter naar de tram werd gebracht, heeft tram, komende uit Driebergen, aangezien voor een tram waarmede zij moest vertrek ken. Toen zij poogde in te stappen viel zij tusschen 2 wagons in en kreeg eenige voer tuigen over het lichaam, waardoor zij on- midellijk werd gedood. Haar zuster, die het ongeluk zag gebeuren, kreeg een zenuwtoe val en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. TWEE KNAPEN SPOORLOOS VERDWENEN HUN HOL IN DE BOSSCHEN GEVONDEN De 'Volkskrant meldt, dat sinds verleden week Donderdag twee zoontjes van 10 en 12 jaar, van den lanbouwer T., uit het dorp Zeelst, spoorloos verdwenen zijn. Daar de jongens niet gezegd hadden waar heen ze gingen was zoeken hopeloos. Direct ging men op onderzoek uit, doch men vond geen spoor, totdat vier veldwachters de bos- schen onder Zeelst doorkruisten met sterke lampen. Een der veldwachters stuitte op eens op een hol dat zeer kunstig gemaakt was: Overwelfd met latwerk had men daar over zakken gelegd en daarover heen mos. zoodat men het hol bijna niet kon zien. In het hol waren drie emmers aanwezig, drie groote brooden, vorken, enz., bijna een heele keukenvoorraad. De borden waren in een mooi gemaakt rek gezet. Aan eenige voor werpen in het hol aanwezig bemerkten de veldwachters dat de gezochte jongens hier moesten geweest zijn, maar de vogels waren gevlogen, zeker op het zien van de lichten der veldwachters. Hoewel men de bosschen verder heeft afgezocht zijn de jongens nog steeds niet terecht. BOUWSTELLING INEENGESTORT VIER MANNEN GEWOND Te Middelburg is in de Segeerstraat, waar een kerk van de Geref. Gemeente in aanbouw is, een bouwetelling naar beneden gekomen. Op het moment dat het ongeluk plaats had, bevonden zich op deze stelling zezO.i perso- Twee hunner wisten zich vast te grijpen, vijf werklieden vielen van een hoogte va meter naar beneden. Vier hunner werden wond. Twee bekwamen vleeschwonden en den zich naar huis begeven. Een persoon be kwam een dijbeenbreuk, terwijl de andere ver wondingen aan de borst bekwam. DE MOORD TE BERCHEM. Inzake den moord te Berchem by Oss is t een onderzoek gebleken, dat het slacht offer op de plaats, waar het lijk is gevonden moet zyn vermoord. Het misdrijf vertoont sterke overeenkomst met den moord, welke in November 1932 op dezelfde plaats op den caféhouder J. van der Pas is gepleegd. Men ■ermoedt dat er minnennijd in het spel is geweest. Ook zou er meermalen twist geweest zyn tusschen de beide neven en onlangs een ■echtparty hebben plaats gehad, waarbij een 'an hen messteken opliep, waarvan de lit- teekens nog zichtbaar zyn. TOMATEN-SMOKKELAARS GEARRESTEERD De verdachten A. v. d. B., W. D. en C. K. uit De Lier (Z.-H.) die aan de Belgische grens te Hasselt op heeterdaad werden be trapt bij het smokkelen van tomaten, wer den vandaaf tegen cautiestelling van f 12.500 elk, voorloopig op vrije voeten ge steld. De leider C. D., blijft voorloopig in Hasselt in voorarrest. POGING TOT OMKOOPING De Haagsche recherche heeft aangehou den ter zake van poging tot omkooping van eén ambtenaar een te Breda wonende stu dent, die aan een beambte van de Lands drukkerij een contante som va'n f 100 als mede een schuldbekentenis van f3000 had aangeboden, indien deze hem de opgaven r het derde gedeelte van het notarieel- men had willen verstrekken. Nadat, pro ces-verbaal tegen hem wa> opgemaakt, ls de student heengezonden. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand 768.3 te Groningen en Han nover. Laagste stand 752.S te Haparanda. Stand vanmor :n halftwaalf 767.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige wind, aanvankelijk meest uit Oostelijke richtingen, later moge lijk veranderlijk, gedeeltelijk bewolkt moge lijk aanvangelijk eenige regen of onweer, weinig verandering in imperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.6 gr. C. 12 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.38 uur, zonsondergang 8.31 uur Volle jMaan 8.52 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEEBEN: 12 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.01 uur tot 's morgens 5.10 uur J WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tijd) Heden Vorig Walshut Straateburg -2.85 -2.92 Brels-» 1.81 1.94 Rheinfelden -0.00 -0.00 Kehl 3.04 3.12 Maxau 4.58 4.73 Diedeshelm 0.J8 0.61 Mannheim 3.42 3.55 Lohr 1.05 1.10 Mains -1.C8 -1.14 Bingen 2.04 2.08 Heden Voria Coblenz Trier Keulen Rührort Weael Emmerik Dusseldorf Maastricht 40.55 40.55 Venlo 10.85 10.82 107 1.08| 2.15 2.201 0.06 0.03 I 1.94 2 00 -0.63 -0.72 -0.33 -0.50 I 1.66 1.80 1.36 1.47 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 Augustus Delfzijl 3.31 16.38 Hellevoetsluls 7.08 19.27 Terschelling 0.39 12.51 Willemstad 8.05 10.24 Harlingen 1.20 13.40 Brouwersh. 6.20 18.39 Den Helder 11.15 23.45 Zierikzee 6.51 jO.CO lJmulden 7.09 19.32 Wemeldinge 7.16 19.28! H-v. Holland 6.25 18.48 Vllssingen 5.30 17.43 Scheveningen 635 18.58 Terneuzen 6.( 4 18.18 1 Rotterdam 837 20.38 Hansweert 6.44 18.50 VERDRONKEN De 21-jarige P., te [Domburg, die zich met zijn zuster in zee begaf om te baden, werd j door een sterlken draaistroom verrast Het I meisje riep om hulp en men slaagde erin haar te redden, doch P. werd door den stroom mede gesleept. Zijn lijk is Jcort daar na aangespoeld. Het 3-jarig dochtertje van den beer M. v. d. B., wonende aan den Lijnderdijk nabij Halfweg (N.-H.), is in een onbewaakt oogen blik bij de ouderlijke woning in de Ring vaart geraakt en verdronken. Te Haarlemmermeer is het 8-;arig dochter- Je van M. v. d. Bos te water geraakt en verdronken. 3n een onbewaakt oogenblik viel Woensdag middag het Lf4-jarig zoontje van den heer v. d. T. in Oud-Bodegraven in de Wetering. Het kind verdronk jammerlijk. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekker, mochten niet baten. DOOR DE HITTE BEZWEKEN B. v. d. P., te Oss, die met een koe op weg was naar de weide, werd door de warmte bevangen. Hy zakte in elkaar en was op slag dood. ECONOMIE EN FINANCIEN GROOTHANDELSINDEXCIJFER In Juli in vergelijking met Jnni onveranderd gebleven. t Centraal Bureau voor do Statistiek I deelt het volgende mede, betreffende de index- I - --s van groothandelsprljzen over Juni 1933. 1901/19101913 1901/1910 1913 BU beschouwing der Indexcijfers (basis 1913 100) over Juli 1933 ln vergelijking met die der voorgaande maand blijkt, dat het algemeen Indexcijfer gelUk ls gebleven en dat der voe dingsmiddelen met 1 punt is gestegen. Deze -töglng wordt, veroorzaakt door het artikel aand Juni nog kt werden ge- dappele aantal goedkoope Tegenover een prijsstijging van 15 artikelen (10 voedingsmiddelen) met in totaal 78 punten (w.o. aardappelen alleen met 38) staat een -trUsdallng van eveneens 15 artikelen (9 voe- lingsmiddelen) met in totaal 54 punten (w.o. De stijging van Juni op Juli uitgedrukt In •rocenten Is als volgt: aardappelen 57.3, haver .1.4. thee 11.0. macaroni 10.0. Zweedsch vuron- 'out 5.9, lijnolie 5.6. melk 4.7. vlas 4.0. T-Uzer 1.8. rogge 3.6, gerst 3.2. rundvleesch 1.8, run- Ierhuiden 1.6. tarwezemelen 1.2. en boter 0.6; de daling, uitgedrukt ln procenten is voor: kaas 15.6. peper 10.7. koffie 7.0. petroleum 6.2. eieren 5,9. zilver 5.4. hooi 5.3. kalfsvleesch U. S. STEELCORPORATION Onuitgevoerde orders gedaald. 1 Augustus j.l. bedroegen de onuitge- le orders der U. S. Steelcorporatlon 2.020.000 tons tegen 2.107.000 tons per 1 Juli. Er Is dus een daling mot 87000 tons te consta-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2