SCHOOL-EN KERKMEUBELEN immune i\ ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND- DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK BEDENKELIJKE SPANNING In Oostenrijk zijn eenige Duiteche onder denen, w.o. journalisten, gearresteerd, naar aanleiding van door hen geschreven artike len over Oostenrijk. De Duitsche geheime slaatspol ti-e heeft als repretai'.Ue een Oostenrijkere als ongevvensohte vreemde lingen uitgewezen en kondigt nog meer represailles aan als Oostenrijk niet ophoudt met zijn vervolging van Duatechere. Het Duitsche gezantschap te Wee non heeft hij de Oosten rij ksch regeering stappan gedaan en de toezegging verkregen, dat de zaak zoo snel mogelijk zal worden afgedaan. De in nauwe relatie met de Oostenrijk- 6che regeeriing staande Reichspost, weet te melden, dat de politie een geheime centrale die een omwenteling in Oostenrijk voorbe reidde, op het spoor is gekomen, doch dat nadere bijzonderheden door de politie ge heim worden gehouden. Op het bureau dezer centrale zou n rapporten over den politieke» toestand de Bondslanden, gecodeerde partij-docu menten en andere gesohriften van beteeke- nis hebben gevonden. Onder den titel: Gruwelberichtgeving in Oostenrijk, deelt hot blad mede, dat de ge arresteerde journalisten Schepky en lloeiuig, alsmede de voormailige not.-soc. hoofdredac teur Kott, uit Oostenrijk zuilen worden uit gewezen. Omtrent de arrestatie van Riedü, de cor respondent van de „Germania", meldt hel blad, dat in zijn woning concepten zijn ge vonden van voor Duitsche bladen bestemde art kelen, diie berekend waren op schending ven het prestige van Oostenrijk in het bui tenland. DE ACTIE TEGEN DE MARXISTEN IN DUITSCHLAND De hoofdcommissarissen van politie te Hamburg en Lüheck hebben bevolen de mar xistische leiders aansprakelijk te stellen voor misdrijven, begaan door hun partijge- nooten, wanneer deze niet gearresteerd kun nen worden. Tevens worden dan al de vol wassen familieleden van de vermoedelijke daders in arrest gesteld. Te Lübeck werd een communistische koe rier in de woning van een arbeider gear resteerd. Bij de hiuszoeking vond do politie een hoeveelheid illegale communistische vlugschriften: Behalve de koerier werden nog vijf personen gearresteerd. Vrijdag werd in de stadswijk Sahlutup een grooto razzia gehouden, waarbij eveneens een hoeveel heid illegaal propagandamateriaal alsmede dolken, geweren, boksbeugels, gummistok ken, pistolen en munitie gevonden werden. Te Wamie is een geheime communisti sche organisatie ontdekt. Zestig leden van deze organisatie, welke zich voordeed al» een „Geselligkeitsverein", werden in hechte nis genomen. De politie te Hamburg heeft 14 personen In hechtenis genomen, die tot de roode marine behoorden. Te Wandsbeck werd een geheime drukkerij ontdekt DE OUD-RIJKSDAGPRESIDENT LOEBE GEINTERNEËRD. Op bevel van den commissaris van politie te Breslau zijn de te Berlijn gearresteerde oud-Rijksdagpresident Paul Loebe en de vroegere soc.-dem. Rijksdagafgevaardigde Dr. Hamburger naar het concentratiekamp te Durrgoy overgebracht. Eveneens werd daarheen gebracht de vrouw van den zich reeds eenigen tijd in het concentratiekamp bevindenden oud-Oberpresident Luedemann wegens het verspreiden van valsche bewe ringen over het kamp. De journalist Kunde, uitgever van het vroegere te Breslau ver schijnende blad „Greifer", is gearresteerd. ARISCHE SOLDATENVROUWEN Er ia een verordening voor de rijksweer verschenen, volgens welke, soldaten dde in het huwelijk wenechen te treden, moeten bewijzen, dat hun aanstaande ran Arische afstamming is en dat onder haar familie geen personen voorkomen, die tot 6taate- vijandelijke organisaties behooren. DE ANARCHIE TE STRAATSBURG DE MILITAIRE MACHT GEMOBILISEERD Men meldt uit Straatsburg: Thans heeft ook het spoorwegpersoneel be sloten zich bij de staking aan te sluiten. Het personeel van het gemeentelijk abattoir is eveneens in staking gegaan. De voorraad vleesch is nog slechts voldoende tot Zondag, terwijl het kalfsvleesch reeds uitverkocht is. De tramdirectie heeft het personeel aange zegd, dat ieder, die niet onmiddellijk het werk hervat, ontslagen zal Worden. Alle on derhandelingen bleven zonder resultaat Een algemeen vergaderingsverbod is uitgevaar digd. De politie is versterkt door afdeelin- gen uit Mulhouse, Nancy en andere steden. Volgens de laatste berichten zijn tijdens de gevechten In totaal zestig personen gearres teerd, onder wie vijf Duitsche Hitlerianen, die in het bezit waren van verboden wape nen. De prefect van het departement van den beneden-Rijn, de inspecteur-generaal van de politie in den Elzas, en de militaire gou verneur van Straatsburg, hebben 700 man troepen gemobiliseerd, om de straten van Straatsburg te zuiveren en alle barricades en steenhoopen, waarmede de stakers de politie bestoken, op te ruimen. Gister was te Straatsburg de toestand vrij rustig. Er zijn geen teekenen die wijzen op overeenstemming tusschen werkgevers en arbeiders. Het Centraal Comité der Fran- sche communistische partij publiceert in de „Humanité" een in het Fransch en Duitsch gestelde oproep, om de staking vol te houden. Naar uit Poona wordt gemeld, is Gandhi Vrijdagmiddag veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, nadat hij de voorwaarden, die de regeering voor zijn vrijlating had gesteld, had afgewezen. Een boycot van Engelsche zaken is weer begonnen. DE STAKINGSKOORTS IN PENSYLVANIE Persoonlijk ingrijpen van Roosevelt. Roosevelt tracht persoonlijk een einde te maken aan de mijnstaking in Pcnsylvanië. waarbij thans 35.000 mijnwerkers betrok ken zijn. Indien de mijneigenaars uit. eigen bewe ging geen bevredigende code voor den eer sten September aan hem voorleggen, zal Roosevelt hun tot aaneming van zijn eigen code kunnen dwingen. Ongeveer honderd duizend arbeiders van verschillende industrieën bevinden zicli thans in Pennsylvanië in staking, waar in Juli in totaal 163 stakingen werden gepro clameerd. Reinig den mond met een tandenborstel, die zelf rein ls. Elke gebruikte tandenborstel zonder desinfectie ls een kweekplaats van bacteriën en daarom schadelijk voor den mond. "Sanabros" is de eenige tandenborstel, die zichzelf na leder ge bruik desinfecteert. Elk onderdeel is voor het Juiste reinigen der tanden wetenschappelijk vastgesteld. Schaft U nog heden aan de vei lige, zichzelf destnfecteerende tandenborstel Prijs 1.60 Alom verkrijgbaar Ned. Octrooi 24216 Nederlandsch fabrikaat N.V. Handelsvereen. H. H. Baggelaar. A'dam e&naü™*' BALBO VLIEGT OVER DE AZOREN Naar uit Shoal Harbour wordt gemeld, heeft Balbo formeel verklaard, dat hij zijn voornemen, naar Valencia te vliegen, in verban.- met den voortdurenden dichten mist boven Ierland definitief heeft opgege ven. Balbo zal over de Azoren naar Lissabon vliegen. De hulpschepen hebben reeds een desbetreffende aanwijzing gekregen. De st«rt is te verwachten voor 10 Augustus. DE VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER Kapitein Seattle zal bij Chicago starten voor zijn vlucht naar de stratosfeer. De weerberichten melden een gebied van hoogen druk boven de Staten Wisconsin, Iowa, Illinois en omgeving. Momenteel wordt de ballon gevuld met chemisch gezui verd waterstoffen, -waarvoor 750 stalen cy linders noodig zijn. De doorsnede van den ballon bedraagt 35 Meter. De wanden van den gondel, die 100 K.G. weegt, zijn slechts 3y2 m.M. dik. De langwerpige gondel vam den sneeuwwitte ballon heeft een doorsnede van 7 Meter, en bestaat uit een magnesium- legeering. Seattle is voornemens verscheidene uren in de stratosfeer te blijven en het dalen ge durende dezen tijd te voorkomen door ver- sohillende instrumenten met parachutes naar beneden te werpen. Een groote mensohenmenigte vertoeft in afwachting van de opstijging in de omgeving van het stadion Soldeesfield. Een later bericht meldt dat de kapitein vanmorgen is opgestegen. EEN GASAANVAL OP DE NEW-YORKSCHE BEURS STEMMING: HUILEN, HUILEN Vrijdagmiddag ontstond op de beurs te New-York groote opwinding door het bre ken van een ammoniakhouder. De vertrek ken vulden zich buitengewoon snel met giftige gassen, zoodat de bezoekers over haast moesten vluchten. De beurs moest worden gesloten. Arbeiders met gasmas kers togen daarop in het gebouw aan het werk. De beurs, die in normale omstajidigheden te 3 uur sluit, eindigde thans te 12 uur. Uit het onderzoek is gebleken, dat de breuk in de ammoniakbuis werd veroorzaakt door dat twee traansg^sbommen in de ventilatie inrichting waren geworpen. Tweeduizend beursbezoekers verlieten met tranende oogen het gebouw. De daders zijn onbe kend. GEWELDIGE BRAND TE CORINTHE 's Nachts is te Corinthe, de bekende stad in Griekenland een groote brand uitgebro ken, die enorme schade heeft aangericht. Het vuur brak uit op een met houten huizen bebouwd plein, vanwaar de vlammen met een razende snelheid naar de omliggende gebouwen oversloegen. De bewoners van het geteisteAie stadsgedeelte werden uit den slaap geschrikt en moesten in allerijl hun woningen verlaten om buiten de brajncLzöne te komen. Meer dan honderd winkels en magazijnen met groote voorraden brandden af. Ook een voornamelijk uit prachtige pijn- boomen bestaand park, werd door het vuur aangetast en vernield. Aangezien de brandweer van Corinthe het vuur alleen niet meester kan worden, zijn verscheidene auto's van de brandweer uit Athene ter assistentie naar Corinthe ver trokken. De met het oog op de vele aardbe vingen uit beton opgetrokken n'l'uwe bouw werken, zijn, ook als zij midden tusschen de brandende huizen liggen, door het vuur ge spaard. De geheele „Agora", het antieke marktplein van Corinthe, is door het vuur verwoest De brand is thans gebluscht Meer dan 300 voor het meerendeel nietrverzekerde huizen en barakken zijn vernield. De schade bedraagt vele millioenen. Van de algemeene opwinding hebben vele dieven en plunder aars gebruik gemaakt om hun slag te slaan. EEN ZWEEFVLIEGER Zevenendertig uur in de lucht De Duitscher Kurt Schmidt is er in ge slaagd 37 uren met een motorloos vliegtuig in de lucht te blijven. Hij heeft het z.g.n. rereld-record met ongeveer 16 uren gebro- Uit Oost-lndie BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof is de behandeling in hoo- beroep begonnen van de zaken der Euro- peesche dienstweigeraars, korporaal-ma chinist Teune cn matrozen der eerste klas se Byleveld en Wysake, allen beschuldigd van opruiing. Tijdens zijn pleidooi gewaagde de ver dediger, de officier van administratie Van 't Hof van de lichte straffen in Nederland aan burger-opruiers opgelegd, die nooit worden ontslagen, doch daarentegen nog in de Tweede Kamer komen. De advocaat-viscaal requireerde bevesti ging van de vonnissen van den Zeekrijgs raad te Soerabaja resp. een jaar, een jaar en zes maanden, en acht maanden gevange nisstraf, allen met aftrek van den tijd, door gebracht in voorloopige hechtenis, met ont slag uit den dienst- De uitspraak werd bepaald op 11 Aug. DE POSTDIEFSTAL. SOERABAJA, 4 Aug. (Aneta). Bij de be handeling door den Raad van Justitie werd tegen den postambtenaar B., beschul digd van den postdiefstal ten bedrage van f 50.000, een gevangenisstraf van vijf jaar geëischt, onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis. W 11 W HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL. 492 Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgelfabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Heteren, L. G. Bruijn, rustend predikant te Den Haag. Ds. G. VAN DIJK Azn. In den toestand van Ds. G. van Dijk Azn.. te Breda, kwam een gunstige wending. De schouder geneest goed en waarschijnlijk laat hij het Diaconessenhuis weldra, om thuis verder behandeld te worden. De gemeentelijke arbeid kan dan weer worden hervat. GRAFSTEEN-Ds. B. TICHELMAN De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Scheven'ngen heeft, blijken: „Schev. Kerkbode", met groote instemming van alle verdere kerkelijke colleges het nemen opgevat, een gedenksteen te plaatsen op het graf van den zoo diepbetreurden predi kant Ds. B. Tichelman en van zyn gade er KERKINSTITUEERING In zake het institueeren van een Geref. Kerk te Visvliet verneemt de „N.Pr.Gron. Ct.", dat door den Kerkeraad van Burum het advies der Classis Kollum n.l. combinatie de Kerken Burum en Visvliet, niet is opge volgd, zoodat het zelfstandig verklaren de Kerk van Visvliet op de eerstvolgende Clas sisvergadering opnieuw een punt van overwe ging zal uitmaken. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Vijftiende zitting. Voorlezing ge schiedt van de circulaire, door den heer Bokma opgesteld, waarin de Synode tot Kerkeraden, Class. Besturen en Kerkvisita- een opwekking richt, om in dezen hartigen. De President doet eenige mededeelingen en leest een tweetal brieven voor betreffen de het werk onder Protestantsche Neder landers wonende in Noord-Frankrijk en rondom Parijs. Ds. Hulsbergen heeft reeds een bezoekreis daarheen volbracht gelijk 10 jaar geleden Dr. Smit. Gebleken is, dat rondom Parijs ruim 4000 Nederlanders wo nen doch niet bekend is van welke geloofs belijdenis. Over een groote uitgestrektheid in Noord-Frankrijk zijn thans naar schat ting 200 250 Hollandsche families woon achtig. De heer Sevenster, directeur van het Landbouw-consulaat der Nederlandsche Regeering, kan daarover inlichtingen ver schaffen. Besloten wordt namens de Ned. Herv. Kerk aan Ds. Hulsbergen op te dra gen, weer een bezoekreis te maken, om de Hollanders persoonlijk te bezoeken, of ook eenige predikdiensten te vervullen. Dr. Smit merkt op, dat hij daarbij het best Parijs als centrum en uitgangspunt zou kunnen ne men. Ds. Brandligt merkt nog op, dat de Société Evangelique te Parijs ook eenige arbeid verricht onder de Hollanders in de verstrooiing. Voor het bezoek van Ds. Huls bergen zal een bedrag van f 300 worden uitgetrokken. De heer Bolt brengt rapport uit over een voorstel van de Alg. Syn. Comm. tot wijzi ging van art. 17 al. 4 van het Fonds noodlijdende Kerken en Personen. Het be treft een aanvulling en verduidelijking n.l. dat bij verschil tusschen begrooting en aan besteding, het geval zich voordoen kan, dat een Gemeente de aangevraagde subsidie niet meer of slechts gedeeltelijk behoort te ontvangen. In het tweede geval wordt de toelage percentsgewijze berekend. Het al dus gewijzigde voorstel wordt, op voorstel van de Commissie van rapport, aangeno men en naar de commissie voor eindredac tie overgebracht. Prof. Dr. Brouwer heeft een voorstel in gediend, daartoe strekkende, dat „onopzet telijke gebreken" in een aanvrage niet meer de oorzaak kunnen zijn, dat een rechtszaak niet in behandeling wordt genomen. Daar toe wil hij een verandering brengen in Art. 55 Regl. voor Opzicht en Tucht. Wanneer Iemand b.v. in hooger beroep wil komen en hij verzuimt als bezwaarde het afschrift zelf van de uitspraak in eersten aanleg over te leggen, maar zendt alleen een copie daarvan in, dan is hij niet ontvankelijk in zijn aanvraag, tenzij hij nog vóór den daar voor aangewezen termijn het origineele stuk heeft ingezonden, wat dan dikwijls niet meer kan geschieden. Tengevolge van een formaliteit wordt dan het recht belem merd, immers de rechtzaak kan geen voort- gang hebben. Opgemerkt wordt, dat de secretarissen der besturen doorgaans wel zoo welwillend zijn, gelegenheid te geven kleine fouten te herstellen, maar zij mogen toch niet zóó ver gaan, dat zij feitelijk in de plaats van den bezwaarde zouden treden. Ds. Addink merkt op, dat het soms zeer nuttig kan zijn, dat, wegens formeele fou ten een aanvrage van de baan gaat, n.l. in zulke gevallen, waarin men zijn recht meent te moeten zoeken, dat eigenlijk on recht is. In het rapport der commissie ad hoe werd het voorstel van Prof. Brouwer be perkt tot een enkel geval en dit, volgens de bedoeling van prof. Brouwer vervolgens bij meerderheid van stemmen aangenomen. Van de in de zitting van 2 Aug. aange nomen voorstellen (n.l. omtrent de Jeugd diensten, en de vrijheid der Class, bestu ren, om ook in een andere dan de hoofd plaats der Classe te vergaderen) leest Prof. Brouwer de eindredactie voor. Ds. Boonstra rapporteert over een voor stel, ingediend door Ds. de Vlieger, in ver band met Artt. 6. 7 en 9 van het Regl. voor de pred. tract, en de combinatie van ge meenten. De commissie acht dit voorstel te simplistisch en concludeert tot verwer ping. Aldus besloten. Ds. Bokma brengt rapport uit over de consideraties over een motie door het Class. Bestuur van Wijk ingezonden, waarbij een 14-tal adhaesiebetuigingen. In deze motie wordt de Synode uitgenoodigd, ernstige stappen te willen doen tot combinatie van kleine vacante gemeenten, in het bijzonder in Noord-Brabant. De Commissie van rapport is wel over tuigd van het wenschelijke van het bedoel de in de motie, hetwelk niet voor de eerste maal onder de aandacht van de Synode wordt gebracht, maar is tevens overtuigd van het moeilijke om aan de motie te vol doen. Zij adviseert, dat, desgewenscht, de Class. Besturen op deze zaak gewezen zou den kunnen worden n.l. de combinatie van naburige gemeenten in hun ressort. De president merkt op, dat we nu al ver schillende rapporten hebben gehad over moeilijke voorstellen, waarvan de opstellers schijnen in de meening te verkeeren, dat de Synode en de Alg. Syn. Commissie van het wenschelijke en tevens bijna onmoge lijke van hetgeen zij voorstellen, niet door drongen zijn en de bezwaren van den te- genwoordigen toestand niet gevoelen. Hij stelt dus voor, conform de conclusie van het rapport deze motie van het Class. Best. van Wijk met adhaesiebetuigingen van de Class. Verg. van Wijk enz. voor kennisge ving aan te nemen, met de opmerking, dat het Class. Best. van Wijk een ruimen blik toont te hebben over eigen ressort en, daar mee gewapend, zijn oog ook over het heele terrein der Kerk laat gaan. Maar, gevraagd mag wel worden, of in de Classis Wijk zelf al eenige combinatie door het Class. Be stuur is tot stand gebracht Conform de conclusie voor kennisgeving aangenomen. In bespreking wordt genomen het Verslag van de Legerpredikanten E. L. Nauta en P. Bootsma. Daaruit blijkt, dat door de ont slagname van F. G. Petersen een vacature is ontstaan. Naast de 2 Hervormde leger predikanten is de Remonstrantsche predi kant de heer J. H. Groenewegen werkzaam als vertegenwoordiger der kleinere kerkge nootschappen. Ds. Bootsma heeft thans als standplaats Utrecht Er worden geregeld samenkomsten gehouden, waarin de pas in gelijfde dienstplichtigen met het instituut der geestelijke verzorging in kennis wor den gesteld. Geklaagd wordt er over, dat men weinig medewerking van de Kerkera den ondervindt, aan wie men toch indertijd een Leiddraad heeft toegezonden met wen ken en inlichtingen voor de recruten. Niet steeds wordt de legerpredikant als de ver trouwensman aangezien, van zekere zijde wordt zijn werk vaak verguisd. Op enkele plaatsen evenwel, waar scholen zijn voor Verlofs-Officieren reserveofficieren), heb ben met daar aanwezige leerlingen bespre kingen plaats, welke meer het karakter dragen van een lessenreeks, betreffende vragen van wereldbeschouwing e»i levens houding. Het blaadje „Het Wachtwoord" wordt met andere lectuur verspreid, bezoe ken in ziekenkamers van hospitalen ge bracht, samenkomsten in militaire Tehuizen gehouden, lichtbeeldenavonden gegeven, bij oefeningen en marschen, ook in arrestloka len, gelegenheid gezocht en gevonden, om met tal van jonge menschen, die los staan of vervreemd zijn van kerkelijk en gods dienstig leven, in aanraking te komen. De geestelijke belangen van de Politietroepen, da Koninklijke Marechaussée, de Koloniale Reserve worden behartigd, alsook zorg ge dragen voor godsdienstoefeningen in de /legerplaats bij Oldebroek. De Synode aanvaardt dit verslag met grooten dank, na er miet belangstelling ken nis van genomen te hebben, en zal naar haar vermogen trachten de predikanten in kennis te stellen met dit werk. Besloten wordt het verslag in het Kerkelijk Week blad te publiceeren. Ds. Mulder wijst op het verdrietige van de tegenwerking van z.g.n. anti-militaristi sche predikanten. Op het feit, dat door een predikant 2 X geweigerd is, een soldaat, als ingekwartierde, te ontvangen, en op de handelwijze van een kantonrechter in Fries land. Opmerkelijk is daarbij, dat juist van Doopsgezinde zijde gewaarschuwd werd te-' gen het te ver drijven van zijn „antimili- tarisme", daar toch ieder verplicht is, de wetten des lands te gehoorzamen. Zonder over het beginsel zich te willen uitlaten, zou hij gaarne willen dat de Synode in dezen eenig geluid liet hooren, door b.v. in het Weekblad der Herv. Kerk of per circu laire aan de predikanten ongeveer aldus te schrijven: De Alg. Synode heeft met groote droefheid vernomen, dat er predikanten zijn, die meenen, om gewetenswille te mas ten weigeren te voldoen aan hun verplich tingen, hun opgelegd door de Wetten van den Staat n.l. om militairen in actieven dienst inkwartiering te verleenen. Natuur lijk komen zij deswege in aanraking met den strafrechter. De Synode wil geen ge- wetensrechter zijn, maar is in gemoede er van overtuigd, dat op deze wijze een ge vaarlijke weg wordt bewandeld. Immers ieder staatsburger heeft recht om door mid del van zijn stembiljet en op andere wijze op te komen tegen hem ongevallige of ver keerde wetten. Maar dergelijke ongehoor zaamheid aan de Wetten des lands is on toelaatbaar en te meer, wanneer een voor ganger eener kerkelijke gemeente zich daar »an schuldig maakt. De Synode hoopt, dat dergelijke dingen door de betrokken predi kanten eens zeer ernstig zullen worden overwogen, omdat het in de toekomst aan leiding zou kunnen zijn tot kerkrechtelijke acties en processen en andere onrust in de Kerk. Aldus Ds. Mulder over het „militante antimilitarisme". De president stelt voor deze motie in overweging te nemen. De vice-president meent, dat thans twee machten aan het werk zijn, uitgedrukt in: antimilitarisme en fascisme. Nu wij mid den in deze twee stroomingen in 't volks leven verkeeren, is het niet gewenscht, dat de Synode door een motie eenigszins zich partij stelt. Besloten wordt, dat de Synode zich over een en ander nog eens zal beraden, nadat Ds. Mulder nog verklaard heeft, dat hij her beginsel: vóór of tegen „militarisme", er buiten wil laten. BIJBELONDERZOEK Men schrijft ons: In de afgeloopen week werd in A1 p h e n a. d. R ij n gehouden de gewone jaarlijksche Zomerconferentie tot Bijbelonderzoek en tot versterking der onderlinge gemeenschap. Van GIPSPLATEN H. R. LAUWAARS ZONEN Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 WANDTEGELS VLOERTEGELS Speciaal zuurvrije ZweetiSChe Tegels groot aantal Vergaderingen uit ons land waren de broeders opgekomen. Voorts ook utt België, Duitschland, Engeland en Frankrijk. Een zendelinge uit Noord-China, Miss Han cock, deelde Donderdagmiddag belangrijke din gen mede, over het arbeidsveld waar zij wernt, en ook over de wijze waarop den Chineezen het Evangelie moet worden gebracht. Behandeld werd Jeremia 2126 en Matth. 1618. Velen namen aan de besprekingen deel. Aan de avonden werd telkens voor een groote schare het Woord gepredikt. Bijzonder opgewekt waren ook eiken dag de bidstonden, waarvan de eerste den Maandag vóór het begin der Conferentie werd gehou den, na een maaltijd ter nadere kennismaking. Dien avond werd gewezen op het groote be lang van herderlijke zorg voor de zielen. Schoolnieuws. MICROSCOPEN VOOR MEDISCHE STUDIE J. VERHAVE, Galerij 24 Amsterdam CATALOGUS OP AANVRAAG LEERAARSBENOEMINGEN Hoenderloo Stichting „Hoenderloo") H. Meindert Jr., opzichter-teekenaar bij de gemeente Amstelveen. Als leeraar Bouwkunde. N.O.G. EN B.N.O. Het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwtj- :rs-Genootschop heeft in de algemeene ver gadering geadviseerd niet op de gestelde voor waarden tot fusie met den Bond van Ned. Onderwijzers in te gaan. Als eisch was ge steld, dat de nieuw op te richten Bond zich zal aansluiten bij de A.C.O.P. en het N.V.V., die ten nauwste verwant zijn aan de S.D.A.F. Het N.O.G. stelt zich op het standpunt, dat men moet trachten in de eerse plaats een on afhankelijke vereeniging te stichten. H^t Hoofdbestuur stelde daarom voor de fusie plannen op te schorten tot een volgende al gemeene vergadering, aangezien het haar gewenscht voorkomt, dat deze zaak in de al- deelingen zal worden onderzocht. De vergade ring hechtte aan dit voorstel haar goedkeu- FRIESOHE ONDERWIJSRAAD Te Leeuworden in het Kanselarij'ge bouw is met een toespraak van Dr. G. A. Wum kes de vacantiecursus van den Frieschen On derwijsraad geopend. Er zijn 70 deelnemers. Dr. Wumkes was erkentelijk voor het sut> sidie van de Prov. Staten van Friesland en het feit, dat Gedep. Staten wederom vijf jaar den Onderwijsraad hebben be noemd. Hij betoogde, dat dit voorbeeld ver moedelijk leiden zal tot een rijksregeling van het Friesche onderwijs. Ook bestaat er kans, dat aan een der Nederlandsche Universiteiten vanwege den Onderwijsraad een buitengewone leerstoel voor liet Friesch zal komen. VACANTIECURSUS BINNENVAART Vrijdagavond tegen zes uur is het Instruc tievaartuig „Prinses Juliana", te Dordrecht, aangekomen. Gedurende de ochtenduren heeft de heer J. L. L e n t z, inspecteur van de Bevolkingsre gisters uit Den Haag, een inleiding gehouden over de registratie van de binnenschippers. Spr. wees er in deze inleiding op, dat In onze volksgemeenschap de schipper een uit zonderlijke poeitie inneemt door zijn zwer vend bestaan. Het belang van den schipper bij rechten en verplichtingen is vrijwel gelijk aan dat van andere staatsburgem, doch door de uitzonderlijke verblijf positie is de registratie volgens de werkelijke woonplaats, zooals deze thans geschiedt, voor den schipper niet juist. De heer Lentz concludeerde, dat verbetering van dezen toestand, waardoor aan vele moei lijkheden ten opzichte van de binnenschipperij een einde kan worden gemaakt, ls te verkrij gen, door het stichten van een Centraal Re gister, bijvoorbeeld te Den Haag, met gelijk tijdige vaststelling van de wettelijke regeling van rechten en verplichtingen (kieswet enz.), Door den schippers legitimatiebewijzen te vei strekken moeten zy in elke gemeente van ons land, waar zij zich bevinden, hun rechten kun nen doen gelden en zich van hun verplichtin gen kunnen kwyten. Gedurende de middaguren hield de heer A. Banning, directeur van de Binnenvaart- sohool te Amsterdam, een inleiding ovei uniformiteit van het onderwijs op de Binnen- vaartscholen aan de hand van een ontwerp- leerplan, door hem in samenwerking met den heer A. de Vos, directeur van de Binnen- vaartschool te Rotterdam ontworpen. Over dit leerplan werden uitvoerige bespre kingen gehouden, waarbij in het bijzonder opnieuw naar voren kwam het gebrek lager onderwijs bij de schipperskinderen, t door deze het vakonderwijs zoo moeilijk kun nen volgen. De vacantiecursus van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart is hiermede geëindigd. Het inatructievaartuig „Prinses Juliana' keert heden naar Amsterdam terug. ONTSPANNING SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN Schaken is toch maar een wisselvallig spel. Al kent men de speelsterkte van twee spe lers nauwkeurig, toch kan niemand de uit slag van een willekeurige door hen te spe len partij voorspellen. Niet steeds is de sterkste in staat te winnen en ook de zwakkere wint af cn toe wel eens. Op de lange baan, zooals bijv. op de winterwedstrij- den van de diverse clubs, doet deze omstan digheid zich in veel minder sterke mate ge voelen; daar komen de sterksten in den re gel wel bovenaan. In een wedstrijd als de jaarlijksche na tionale wedstrijd staat het echter geheel anders. Het wedstrijd t .gramma is ten eerste vrij klein, n.l. ten hoogste zeven par tijen. Dan moeten die zeven partijen in vijf dagen afgewerkt, wat, vooral voor de ster kere spelers, een heele krachttoer is. En eindelijk is het tempo, waarin gespeeld wordt, twintig zetten per uur, vrij snel, de meeste spelers zijn een langzamer tempo gewoon. Alles samengenomen zal het dui delijk zijn, dat uithoudingsvermogen op de Bondswedstrijden een factor van voorname boteekenis is cn dat een verstandige, door jarenlange wedstrijd-routine gekweekte, speeltactiek, belangrijk kan bijdragen tot het bereike- van een goed eindresultaat. Evenzeer ligt het voor de hand, dat men steeds weer onverwachte uitslagen tegen komt Eén gewonnen partij meer of minder Weerbericht. BAROMETERSTAND: Hoog6te stand te Groningen en Den Hel-' der 770.3. Laagste 6tand te Helsingfors 750.3. I Stand vanmorgen half twaalf: 769.6 c WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoTol Instituut te De Bilt) c Zwakke tot matige wind uit Oostelijke' richtingen, licht tot half bewolkt, droog, warm weer. THERMOMETERSTAND J Stand vanmorgen half twaalf: 20.0 C. I VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN f OP HEEBEN: 6 AUGUSTUS. c Van 's avonds 9.12 uur tot 's morgens 5.01 uur r Van WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche ttJd} Heden Vorig Walshnt 3.30 3.36 Straatsburg -3.3-2 -3.42 BrelSHoh 2.36 <>.41 Khelnfi-lden -0.0" -3.10 Kehl 3.47 3.62 Maxau 5.16 6.24 Diedesheim 0.61 0.74 Mannheim 4.03 4.11 Lohr 1.23 1.25 Malnz -1.49 -1.53 Kingen 2.39 2.42 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusaeldorf Maastricht Venlo Heden Vort» 0 2.67 2.74 1.11 1.(1 2.53 2.57 0.11 0.14 f 2.43 2.46 lf -1.27 -1.13 -0.95 -0.85 e 2.20 2.18 e 1.81 1.94 b 40.58 40.63 k 10.88 10.78 u HOOGWATER NED. ZEEHAVENS"n 'bij 6 Augustus \Vi Delfzijl 11.43—.— Hellevoetsluts 3.00 15.38te t Terschelling 8.57 21;27 Willemstad 3.48 16.l7hee: Harlingen 9.55 22.25 Brouwerah. 2.12 14.45 Den Helder 6.35 20.25 Zierikzee 2.52 16.15 l-nn IJinuiden 3.05 15.36 Wemeldinge 3.11 16.39 H.v. Holland 2.0S 14.44 Vliasingen 1.14 13.34 Scheveningen 2.18 15.54 Terneuzen 1.49 14.11wei Rotterdam 4.27 16.40 Hansweert 2.46 10.16en mei 7 Augustus piel Delfzijl 0.19 12.27 Hell.v.sl. 3.52 16.llhun Terscnell. 9.40 22.10 Willemstad 4.41 17.üM]"eS Harlingen 10.40 23.05 Brouwersh. 3-04 15.30VPr< Den Helder 8.20 21.05 Zierikzee 3.47 lS.oij ai IJmuiden 3.50 16.19 Wemeldinge 4.04 16.25ae H. v. Holl. 2.59 15.29 Vlisslngen 2.04 14.1lWe Schevening. 3.09 15.39 Terneuzen 2.40 14.5ide Rotterdam 5.20 17.24 Hansweert 3.39 16.60]^n( D sten heeft dikwijls eenige plaatsen verschil invan den eindstand ten gevolge. In het bij zonderreec op den laatsten speeldag komen steeds de verrassingen los. Immers, 's middags om 12 uur worden dan 6teeds alle afgebroken par tijen arbitrair beslist, om 's middags met een schoone lei de laatste ronde te kunnen)len; ingaan, die op haar beurt de noodige illusies/.00 te niet doet, anderen daarentegen onver-*1'3.1 moede kansen biedt. tö01' Het eerste overkwam bijv. in hoofdklasse A mm Heije, die uit zijn beide afgebroken partijen 2 punten kreeg, 's middags remise speelde en daardoor nog de eerste en de tweede plaats te zamen met v. Eijbergen bezette. Kamstra daarentegen, die gisteren nog favo riet was voor de hoogste plaats, verloor een maal en speelde eenmaal gelijk, en won daardoor den 4den prijs. In hoofdklasse B 1 overkwam Kaas (H. Chr.S.V.) iets soortgelijks. Als het hem had meegezeten, had hij nog tot deeling van de hoogste twee prijzen kunnen komen. Een verliespunt in de laatste ronde bewerkte, dat hij als no. 4 eindigde, wat in een zoo sterk bezette groep als de zijne, desniettemin een zeer fraai resultaat mag heeten. In klasse 1 C kwam Geusebroek (H. Chr.S.V.) gelijk met 2 andere spelers boven II aan te staan, wat eveneens een zeer goede f\| prestatie is. Het was de laatste dagen drukker dan ge- en woonlijk met bezoekers. Ook Bogoljuboff ver scheen voortdurend in de speelzaal, doch goeddeels uit zakelijke overwegingen. Zijn boek: „1. d2d4", werd nl. in de zaal ver- A kocht en het exemplaar van iederen kooper Hl werd door Bogoljuboff gesigneerd. Naar wij van hem vernamen, was de verkoop zeer bevredigend. Om half 5 nam het arbitreeren der toen nog niet uitgespeelde partijen een aanvang en precies om 5 uur was de geheele eind uitslag bekend. Wij geven hieronder Bt Al in eenige der genoemde groepen. ^el Hoofdklasse A (de eere-groep)Heije 6laat f de Jong en Weltevreede en speelt gelijk tegen Bergsma, Wackers slaat Kamstra en Qï de Hartogh, speelt gelijk tegen Bergsma en DE verliest van Weltevreede, Kamstra remise i tegen Bergsma, de Jong slaat v. Eijbergen en speelt gelijk tegen Weltevreede, v. Eijber- va] gen 6laat de Hartogh. De eindstand is hier: v. Eijbergen en nr Heije 4Yz, Wackers en Kamstra 4, Welte- nr vreede '3Yz, Dr. Bercsma en de Jong 3, da Hartogh 1%. Hoofdklasse B 1: TreurnietK aas (H. Chr. S.V.) 10, KokGoris 10, v. Ameron- gen—Morrison 1—0, Morrison—Cnossen Yz— Yz, Meijer—v. Amerongen Yzr~Yz- Dl Eindstand: Kok 6, Treurniet 5, v. Ame- DE rongen 4y2, Kaas (H.Chr.S.V.)4-4, Meijer! Eii 3i/o, Goris 3, Cnossen 1 Yz, Morrison Yz- wa Hoofdklasse C: Smitskamp (H.Chr.SJ yri V.)Kreetz 1—0, de Groot Epstein YzYv Koster (Kralingen)Karper 0—1, Vlekke —Polak 0—1. D Eindstand: de Groot 6, Epstein 5^, Karper en H. Smitskamp Jr. (H.Chr.S.V) npi 3V2. Koster (Kralingen), Polak en Vlekke *L 2i/o, Kreetz 2. £2 Hoofdklasse D: Th. P. v. d. Tol (Kra- n| lingen) verliest van Samelius en bezet daar- II door met 5 punten de 2de plaats onder Sa- melius met 5Yz punt. Sti Hoofdklasse F: C. L. R n b o n (H.Chr.S.V.): L° wint van de Gelder en heeft daardoor met 4 punten de 4de plaats. Klasse IA: D. de Vries (H.Chr.S.V.) re- (Jl mise tegen Kaan. Door dezen uitslag bezet ül de Vries de 7de plaats. Klasse 1 C: J. C. Ge use broek (H.Chr. S.V.) slaat Hoen en staat daardoor met bVi punt evenals de Waal en Rutten bovenaan, Klasse 2 C: D. K. Wiel in ga (Amsterd. Schaakver.) verliest van v. Kuyeren en ein- digt daardoor met 1 punt, evenals Degens, T] op de laatste plaats. I 12 In do hoofdklasse en le klasse wonnen de **1 nos. 1 t/m. 4 in de aangegeven volgorde de Ru prijzen, welke uit fraaie luxe en nuttige! Str voorwerpen bestonden. gel Een gemeenschappelijk diner vormde een waardige afsluiting van de wedstrijden. Te .Vo

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2