De dag der 55.000 PALMOLIVE thans fier stu Het goed recht van den Omroep met den Bijbel VRIJDAG 28 JULI 1933 DERDE BLAD PAG. Q PALMOLIVE ZEEP 15 CENT PALMOLIVE ZEEP 15 CENT Hoe het op den Landdag was Bemoedigd vooruit verhieven, braidhiten meer dan 30 trommel silagems tromgeroffel ten geüuoore en 20 be- zudn blazers bazuaingeiklainik. Dan komt een iindrukwek'kentd oogeoibldik. Meer dan 1000 muzikanten, vereeragd in ailile muzriekvereeniigingen, 5 k 5y2 dudzend zangers en zangeressen, en 50.000 bezoekers t den landdag zingen het Lutlhenlaed „Een vaste Burcht is onze God". Het gaat allies keuniig gelijk. De heeT W. van Laar, drie ad meer zulke zaakjes bij de hand heeft gehad, höijtót de situatie schit terend meester te zijn. Zoo werd diit een der machtige oogembïik- ken van den landdag. LANDDAG-IMPRESSIE Hoe geweldige menschenmassa xich op Berg en Bosch had verzameld, blijkt uit deze foto, die een klein deel van het veld laat zien lijken vermoeienden dag 's avonds dankbaar huiswaarts getogen. Doch het doel van dezen sehoonen dag was was bereikt Het doel bereikt. Want deze dag is geworden een grootsche manifestatie van eenheid en kracht Een wapenschouw, waar duizenden en nog eens duizenden getuigden voor het goed recht ooi den Omroep met den Bijbel. Dan moge de neutrale pers deze grootsche feiten verzwijgen of in enkele regelen in een uithoekje van de krant vermelden, dat doet er niet toe. De tegeenstander weet nu, dat er in Ne derland nog is een groot volksdeel dat fier en forsch opkomt voor zijn rechten ook op het gebied van den radio-omroep, bovenal echter opkomt voor de eere van zijn Koning, door het geloof, dat ook de sterkte der va- Negen jaren lang is thaas gestreden voor den Omroep met den Bijbel. In die negen ja ren was er veel strijd, veel arbeid, veel moei te, veel zorg. Maar ook veel, onnoemelijk veel zegen. Gesterkt en bemoedigd is men thans met de duizenden saamgeweest 't Ga nu ook ge sterkt en bemoedigd, fier en in geloofskracht de toekomst tegemoet. Ia het verdere gedeelte van den dag is de drukte in Apeldoorn nog lang blijven voort duren. Ooch dit ging alles buitea het offici- eele gedeelte van het programma om. DE OFFICIEELE ONTVANGST Deze zou om half 5 plaats hebben, maar het is tegen half 6 geworden, doordat het Bestuur gevangen zat op „Berg en Bosch". Met geen mogelijkheid kon de auto die de heeren langs den zonnigen Asselschestraat voeren zou ter gemeentehuis zich door de dicht op een-pepakte menigte baan breken. Niet dan -zeer langzaam en met groote voorzichtigheid bereikte het Bestuur einde lijk het Gemeentehuis, waar het 40 man sterke corps mariniers uit Den Helder was opgesteld. Onder de vroolijke tonen van het oude Wilhelmus reed de auto, waarin het Bestuur had plaats genomen, tusschen de ook hier dichtopeengepakte menigte, die door de politie op goeden afstand werd gehouden, het voor-marktplein op en werd door den Burgemeester naar de Raadzaal geleid, waar het Dagelijksch Bestuur der gemeente bene vens vele raadsleden zoomede vele belang stellenden aanwezig waren, o.a. oud-minister Dr. Schokking en de leden van den Radio- raad. Welkomstwoord Burgemeester Na een oogenblik van stilte trad de burge meester, Mr. Roosmale Nepveu voor de mi crofoon en sprak ongeveer als volgt: Excellentie, Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren, Het is voor het gemeentebestuur van Apel doorn een groot voorrecht U op dezen schoo- nen achtermiddag te mogen ontvangen. In mijn geestesoor klinkt een zucht van ver lichting die bij U opstijgt, omdat deze Land dag zoo goed verloopen is. Het was zeer ze ker voor het Bestuur der N.C.R.V. een groote, zoo niet gewaagde onderneming, dit feest te organiseeren. Groot is in Apeldoorn de dank dat U deze plaats voor den Land dag hebt uitgekozen. U zult hebben opge merkt ,dat er te Apeldoorn niet alleen ruim te te over is om de vele duizenden te ber gen, maar ook beschaduwde ruimte. Het was een opgewekt gezicht zoovele opgeruimde ge zichten te zien. Dat de deelnemers aan den Landdag een aangenamen dag hebben ge had, was mede te danken aan uw initiatief. Waar het bestuur wel behoefte zal hebben aan eenige verfrissching aldus eindigde spreker wilde hij nogmaals verklaren, dat Apeldoorn het op hooge prijs stelt de gasten in haar midden te hebben mogen zien en dat er alle reden is op het verloop van dezen toogdag met satisfactie terug te zien. Antwoord Mr. v. d. Deurne Als voorzitter aldus spreker wil ik ook in dezen kleinen kring uiting geven aan het gevoel van dankbaarheid, dat het ge meentebestuur van Apeldoorn niets nagela ten heeft om dezen Landdag te doen slagen. Deze dank geldt allen die daartoe hun me dewerking hebben verleend, zoowel het Da gelijksch Bestuur der gemeente als de poli tie, die het verkeer in zoo goede banen leid de, en de diensten van gas- en waterleiding en andere diensten, die het bosch in orde hebben gemaakt. Bijzondere dank komt toe aan het College van B. en W., en bovenal aan den burgemeester die, toen een oogen blik moeilijkheden dreigde, direct bereid wa ren deze uit den weg te ruimen. Vooral past het te memoreeren de zeer hartelijke samen werking tusschen B. en W. en N. C. R V- bestuur, waardoor alles zeer gemakkelijk ver liep. Uit den grond van mijn hart aldus ein digde spreker, dank ik Apeldoorn persoon lijk en namens den omroep voor alles wat het gedaan heeft om deze landdag te doen slagen. Na afloop werden verfrisschingen rondge diend en begaf men zich op het balcon om te luisteren naar de muzek van het mari nierecorps, dat eenige vroolijke marschen speelde. Des avonds had in Hotel Bloemink een diner plaats, waar een honderdtal personen aanzaten, o.a. ook de oud-ministers Donner en Schokkng. Den heelen namiddag en avond heerschte er te Apeldoorn een gezellige drukte. De hon derden auto's en autobussen, die zich naar de vier windstreken huiswaarts spoedden, maakten van het heerlijke zomerweer een dankbaar gebruik om de schoone plaats te bezichtigen. Onder het zingen van vroolijke liederen genoten de inzittenden van de schoone la nen en parken. Deze geweldige drukte werd wederom door de goede zorgen van de po litie in goede banen geleid, waardoor opstop ping van het verkeer voorkomen werd. IN HET ORANJEPARK Van 7.00—8 00 had in het Oranjepark een concert plaats door de Stafmuziek der Kon- Ned- Marine- onder leiding van den heer L. H. F- Leistikow waar een zeer gevarieerd programma werd uitgevoerd, terwijl van 89-30 door 't N-C R.V.-orkest onder leiding van den heer Piet van den Hurk eveneens een uitvoering werd gegeven. Den geheelen tijd woonde een groote menigte beide uit- voeringen bij, terwijl de fontein zijn fan tastisch verlichte stralen de hoogte in zond HET VUURWERK Op het vuurwerkterrein zelf werd onder leiding van den heer F. v- Diepenbeek door het Amsterdamsch Orkest bij de duizenden en nog eens duizenden die wachtte op de verrassingen van het te ontsteken vuur werk- er den moed ingehouden. Als slot van den uitstekend geslaagden Radio-Landdag der N-C.R-V. werd des avonds op het schoone en ruime aan de ge meente Apeldoorn behoorende landgoed „Marialust" een groot, uit 20 nummers be staand schitterend vuurwerk, hetwelk aan geboden was door de Apeldoornsche Rege lingscommissie daartoe in staat gesteld door bijdragen van de Apeldoornsche bur gerij- afgestoken- Te 10-15 begroette de omroeper van Hui zen voor de microfoon, omhuld van dia- mantvuur de duizendkoppige menigte op het landgoed en in de lanen en parken daar omheen- terwijl groote waaiers van brillantvuur met draaiende gekleurde zon nen den donkeren zomernacht in vuur en vlam zetten met de woorden: Goeden avond Dames en Heeren, hier is de N-CR.V. Onmiddellijk daarop schoten signaal- bommen- zwermhommen met bouquetten, magnesium luohtslairgen, brillantbommen met gekleurde liohtkogels, chrysantium- sterren, spin- en Japansche vlindersterren de lucht in en veranderden het donkere bosch achter het landgoed in een fantas tisch landschap Toen zich acht groote vuur pijlen met gouden en zilveren regen en meteoorsterren zich daartussehen mengden leek het een Oostersch sprookje- Nu volgde het eene stuk na het andere- waaronder de groote bengaalsche zon, over gaande in een groote palmboom van mag nesium, vergezeld van een fraaie vonken regen, den donkeren avond in hellen dag herschiep Nadat de dubbele vuurtelegraaf zijn werk had verricht en wederom de signaal- en zwermbollen de lucht hadden doen daveren werd een draaiende globe met wisselend© kleuren en witte vonkenregen- geflankeerd door girandoles welke miagnesiumsterren uitwierpen- vertoond. De decoratie welke nu volgde, voorstel lende: ,-Het embleem der N.GR.V", uitge voerd in gekleurd diamantvuur en het ge heel omgeven door brillantfonteinen van jasmijn vuur met fraaie vonkenregen en batterijen van Romeansche kaarsen, welka staartsterren uitwierpen, was een vernuftig uitgedachte reclame. De groote horizontaal draaiende vuurranden van brillantvuur» overgaande in draaiende batterijen van Ro- meinsche kaarsen welke gekleurde licht- kogels, magne9iuxnsterren en fluitende bou quetten magnesiumluchtslangen uitwier pen, maakten een imposante indruk- Nadat nogmaals de lucht door de omhoog geschoten bommen gedaverd had en twee tegen elkaar indraaiende spiraalraderen van brillantvuur en draaiende zonnen, ge flankeerd door draaiende mercuriusstaven met draaiende gekleurde zonnen en waaiers van brillantvuur afgewisseld door een groo te draaiende kleurencirkel met wisselende kleuren en schitterende vonkenregen, ge flankeerd door groote pauwenvecren van wit magnesiumlicht met draaiende zonnen- alles met zeer schitterende vonkenregen en verlichting, het schouwspel al grootscher maakten werd plotseling het terrein en ver er omheen door een groote bengaalsche ver De groote hoeveelheden verzachtende, verjongen de olijf- en palmoliën, die bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep wor den gebruikt, hebben haar sedert jaren een unieke plaats verzekerd op de wereldmarkt. Waar nu bovendien de prijs is vastgesteld op het laagst denkbare niveau - 15 cent per stuk - dient ieder zonder uitzondering de eenvoudige, doch on geëvenaarde Palmolive „2-minuten"-behandeling i regelmatig toe te passen, Eén ding staat vast: de organisatie van den Landdag der N.GR.V- is in uitnemende handen geweest Daaraan niet het minst is te danken dat deze dag zoo bij uitstek goed is geslaagd. Men had op letterlijk alles ge rekend- op aile gebeurlijkheden was men voorbereid, de kleinste kleinigheidjes wa ren met zorg overwogen, en zoo kon het ge beuren, dat er den geheelen dag, ondanks tropische hitte en een uitgebreid program ma, geen enkele wanklank is gehoord van de meer dan 55000 menschen, die dan Landdag bezochten- Woensdagavond heeft de voorzitter van de Organisatie Commissie van den Land dag, de heer D- Peereboom met Mr. A. v- d- Deure en de heer Tolk nog een laatste inspectie-tocht over het terrein gehouden- Alles was in orde- De toogdag kon beginnen. In den vroegen morgen van 27 Juli was Jiet reeds te bemerken. In de treinen op de perrons, op de wegen en langs de straten was er drukte en vertier. Bij boschjes zag men de N-C.R.V-'ers ge tooid met oranje en de toegangskaarten zich op reis begeven. En Apeldoorn wachtte De stroom begint Zoo tegen negen uur begon de groote stroom te vloeien. Toen werden ook de vier groote toegangswegen tot Berg en Bosch opengesteld- Langzaam maar zeker nam de drukte toe om tenslotte in een niet te over- tiene menschenmenigte die alsmaar toe stroomde, over te gaan. Reeds de gewone treinen van het lokale verkeer brachten talrijke bezoekers aan, die zich in groepjes naar Berg en Bosch begar Bij de halte van de N.C.R-V. b heit wel het allerdrukst geweest De hulpperrons- voor deze gelegenheid gebouwd, hadden een lengte van 360 M. Zuid en 300 M. Noord- Er waren 60 wagons dwarsliggers aan verwerkt- Marechaussees te paard en te voet, mili taire rijks- en gemeentepolitie zorgden voor een ordelijk verloop van zaken- De regeling was in een woord schitte rend. De 12 extra-treinen Ieder met een gemid deld aantal van 1500 passagiers, werden tusschen den gewonen dienst door verwerkt alsof er niets aam de hand was. Door een speciaal opgestelde luidspreker riep de heer P. C- Tolk de passagiers een hartelijk welkom toe, waarna de wandeling naar Berg en Bosch een aanvang nam. Wanneer men hierbij voegt de onafgebro ken rij vam auto's en autobussen, dan is eigenlijk haast niet te begrijpen hoe men deze duizenden zoo vlot en ortlelijk in korte ©ogenblikken tijds heeft weten weg te werken- De drukte neemt toe Hef zal tegen tien uur geweest zijn toen de drukte op de hoofdwegen ontzaglijk be gon toe te nemen. Langs alle hoofdwegen voerden ontelbare autobussen uit de richting Arnhem, Amers foort, Zutphen, Deventer enz. duizenden land dagbezoekers aan. Af en toe is er wel eens een opstopping geweest, doch dank zij de voortreffelijke maatregelen door de politie werden ongelukken voorkomen en de „hin dernissen" spoedig weggewerkt. Dat de politie voor een verre van gemak kelijke taak heeft gestaan, blijkt wel uit het feit, dat zij in touw was met een groot corps, bestaande uit 65 politie-agenten, 55 mare chaussees; 2-5 agenten van de miltiaire po litie en 15 rijksveldwachters. Naast de rege ling voor de duizenden „loopende" bezoekers moest gezorgd worden voor een normale parkeering van meer dan 3000 autobussen en auto's waarvoor autopassen waren uitge- Op de parkeerterreinen hebben de bussen hun zwaren last ontladen. Onder het zingen van het N.C.R.V. lied ging het dan naar Berg en Bosch, In Berg en Bosch. uur van den landdag begint te naderen, is een geweldige menschenmenigte op de been. Allen hebben goed en wel hun plaatsje ge vonden, 't Heeft wel af en toe wat moeite ge kost, vooral voor de muziek en zangvereemi- gingen, maar het is dan toch gelukt De zware luidsprekers blijken het terrein volkomen te beheerschen, en dank zij de hulp van de populaire N.C.R.V.-omroepers, de heeren Peereboom en Tolk vindt ieder zijn plaatsje. Om kwart voor elf is alles gereed. Een nooit te vergeten aanblik. 55.000 N.C.R.V.-ers in groote geestdrift bijeen. Het is niet te beschrijven! Men moet dit gezien hébben om er eenigen Indruk van te krijgen. Dit is geen menschenmenigte meer, dit is een eindeloos uitstrekkende, omhoog en om laag golvende menschenzee die niet meer is te overzien. Overal en blies maakt een uiterst feeste lijke indruk. De tienduizenden N.CR.V.-wimpels pare len in den glans der zon. De groote N.CR.V.-vlaggen met hun har monische kleuren verhoogen de feestelijke In het breede middenpad staan de vaan deldragers opgesteld. Zij zullen straks \yan neer meer dan 50 vereenigingen, die met hun vaandels aanwezig zijn, den vaandelgroet brengen. Op het tientallen meters breede podium, versierd met groen, guirlandes en vlaggen, bevinden zich het bestuur, de autoriteiten en de orkesten. Rechts terzijde staan de bazuin blazers die straks den landdag plechtig met bazuingeklank zullen inluiden. Den beiden omroepers gutst het zweet van het gelaat! Zij zijn verantwoordelijk voor dien q van zaken. Alles moet pirecdes op tijd volgens het programma in de gid6 verloop en I Hier klinkt een kort bevel, daar een enkel bevelend woord- Het luikt! Preoies op tijd spoeflit heit N.C.R.V.-orkest een marsch. De vaandeflgiroet begint Liinike bogen voor het po-dii/u/m af de vaam- deils dier muzielkveiroeniilgiilnge n, redhtts die der zangverenigingen. Statiig negen de vaandels voor de hoofdtribune, terwijl de muziek speelde. Tromgeroffel en bazuingeschal Terwijl aflflen zidh van hun zitplaatsen NATIONALE FIGUREN OR DE LANDDAG DE VERDERE DAG Over het verder verloop van den dag hoeft men gister in cwi6 blad uitvoerig kunnen be zeil, Het programma werd stiipt op tijd uit gevoerd en er kwam geen enkele hindernis an den weg. Reet ons dus nog sQeohts eeniige indruk ken te geven van dezen historischen dag. Laten we dan beginnen met te zeggen dat het warm was. Een tropische hitte scheen wel over het aardrijk te zijn nedergedaald en dat is oorzaak geweest dat de grond van Berg en Bosch gister heel wat zweetdrup peltjes heeft ingedronken. Het was er in een woord verbazend warm. Men wist tenslotte met zichzelf veelal geen uitkomst meer. Dat bleek vooral in de pauze toen een ware stormloop begon naar de consumptietentjes, die, zwaar beladen, moei zaam hun last torsten, tot grage koopers deze wat zouden verlichten! Toen eerst bleek ook, hoe vol of het wel was. Immers toen ging de menschenmassa zich verspreiden en moest elk vierkante me- tertje grond zuinig worden uitgebuit Ron dom de ververschingstenten was het dan ook enorm vol. Men zat er dicht en vlak op elkaar, net zooals men het wel eens ziet af geheeld, althans wat de drukte betreft, op een foto van een Amerikaansche badplaats als de duizenden stedelingen zijn gevlucht voor een hittegolf. De wisselkantoren kregen het aatuurlijk erg druk. Men kon er voor een gulden 8 gave penningen bekomen, waarmee men dan aan de tentjes terecht kon en lunchpakket ten, limonade, ijs, enz. kon bekomen. Doch velen hadden ook zelf broodjes mee gebracht en benutten den tijd, om deze, zit tend op het zachte mo9, op te peuzelen. In dien tusschentijd verspreidden vele an deren zich over het terrein om wat verkoe ling te zoeken. De bezienswaardigheden van Berg en Bosch werden daarbij natuurlijk ook in oogenschouw genomen. Speciaal trok wel de aandacht de in werk verschaffing .uitgevoerde vijver met entou rage welke er werkelijk keurig uitziet Zoo heeft men op allerlei wijze den tijd van 12 uur tot half drie bekort Ondanks de warmte vloog de tijd om en was het voor ve len al weer veel te vroeg heropening van den landdag. Hot mnziektournool. Vete bezoekers van den landdag hebben ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om eens een kijkje te gaan nemen op het ter rein waar het muziektournooi werd gehou den en waaraan door een groot aantal mu ziekverenigingen uit het gansche land werd deelgenomen. Men luisterde met groote aandacht en de vereenigingen leverden uitstekend spel. De uitslag van de Jury, bestaande uit de heeren P. L. Gerritse, Voorzitter; Marc. E. Bouwmeester; F. van Diepenbeek; P .v. d. Hurk; W. v. Laar; L. H. F. Leistikow en G. van Ravenzwaay, luidt als volgt: 1. Noord Holland, Chr. Harmonie „Soli Deo Gloria", Weesp 335 p; 2. Overijssel Chr. Muziekvereen. „David" te Zwolle 322 p.; 3. Zeeland. Chr. Muziekvereen. „Oefening na Arbeid", 317 p; 4. Zuid Holland, Chr. Harmo nie Vereen. „Sursum Corda" te Vlaardingen 316 p.; Utrecht, Fanfare „Excelsior" te Spa kenburg 296 p.; Noord Branbant en Limburg Fanfare „E'uphonia" te Bergen op Zoom 247 p.; 7 Drente Chr. Muziekvereen. „Adven do" te Diever 242 p.; 8 Groningen, Chr. Mu ziekvereen. „Oranje" te Groningen 238 p.; 9 Friesland, Chr. Muziekvereen. „De Bazuin" te Rottevalle 217 p.; 10 Gelderland, Chr. Mu ziekvereen. „De Harp" te Arnhem 184 p. De balloirwedstrijd De eigenlijke vastgestelde tijd voor dea ballonwedstrijd was twee uur. Dat is anders uitgeloonen. Reeds dadelijk bij den aanvang van de pauze zijn er een groot aantal los gelaten. Zij dwarrelden even later boven het terrein waar zij door de duizenden vroolijk werden nagestaard. De anderen volgden bij tusschenpoozen. Het is nu natuurlijk afwach ten vanwaar de briefkaarten worden terug gestuurd. Eerst dan kan immers worden uitgemaakt wie tot de prijswinnaars behooren. Daaronder zal echter wel niet behoorein de juffrouw, wier ballon reeds na ruim 100 M op den grond terecht kwam en daar dadelijk schipbreuk leed. Velen zullen nog wel enkele dagen in spanning verkeeren. Gok op de Landdag van de N.C.B V. vielen toiletten te bewonderen. Onze fotograal maakte direct een kiekje van Scheveningsche en Spakenburgsche bezoeksters 'die, hoewel men tegenwoordig hun kleeding ouderwetscn j)emt, toch zich jeugdig van hart toonen, door enthousiast deel te nemen aan de ballonwedstrijd Veel stoL Naast veel warmte was er op het terrein veel stof. Velen hebben dat aan den lijve on dervonden. Alles was natuurlijk van wege de hitte kurkdroog en het geloop van zooveel duizenden menschen deed af en toe ware stofwolken de lucht inrijzen. Velen zijn dan ook als Mooren en nikkers (lichte lijk overdreven) huistoe gegaan. Vanzelfsprekend kregen de verschillende waterkranen het te ontgelden. Het duurde niet lang of de grond daaromheen was in ware modderpoeltjes herschapen. Doch nie mand nam het dezen dag erg nauw. Men was uit, en in een goed humeur. Wie zou dat kunnen verdrijven? Trouwens, wie had zich schooner weder op dezen dag kunnen denken? De omstandig heden voor het houden van dezen dag waren juist bijzonder gunstig. Wat te zeggen als het geregend had of flink gewaaid? Wie zou de 60.0000 menschen bij elkander hebben kunnen houden en de organisat hebben beheerscht? Duizenden zijn dan ook na afloop van den landdag dankbaar voor het genotene huis waarts getogen. Vele Comité's hadden daarbij mooie auto tochtjes georganiseerd en wie in een bus reed had het heerlijk koel. Het landdagterrein is na afloop rustig en langzaam leeggestroomd. Alles had in de meest volmaakte orde plaats al heeft na tuurlijk een dergelijke volksverhuizing wel eenige ongemakken om het lijf. We denken met name aan de organisatie der extratreinen die men natuurlijk niet met een handomdraai voor elkander heeft Doch alles goed en wel, men is na een heer

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9