O Ammonsalpeter „SI." Het broodkoren der wereld pokmsh; 'WIJ HELPEN U TIJDENS DE CRISIS- Bernard Motorpomp. VAN ROSSUM's MOTOREN, Papendrecht To,61D77dt NS PRAATUURTJE LAND. FN TUINBOUW No. 199 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Htttiiliiilüiiittiilii MB— Land- en Tuinbouw' bereikt duizenden boeren en tuinders De Amerikaansche tarweoogst mislukt De tarwevoorraden maken echter productie beperking noodig. Menigeen zal bij het lezen der berichten, Öat de tarweoogst in Amerika zoo goed als mislukt is, gedaoht hebben, dat dit een 1 niet te versmaden meevaller is voor de wereldtarvvepositie, die er niet rooskleurig voorstond bij al de overschotten der laatste jaren. Inderdaad is het zoo, dat, wat wel eer als een vloek beschouwd werd (het mis lukken van een graanoogst) thans als een zegen moet aangemerkt worden- I En in dit verband moet het wel degelijk van beteekenis geacht worden, dat Amerika in dit seizoen niet genoeg tarwe voor eigen consumptie heeft geoogst; een gebeurtenis, die sirid9 Amerika als een tarwe-exportee- rend land optrad- dat is dus sinds 1870'75. nog niet is voorgevallen. Strenge vorst in den winter, droogte en i warmte in het voorjaar en den zomer deden de oogsten voor bijna 40 pet mislukken- I zoodot hoogstens 9.200 mill. K.G. zal ge oogst worden bij een normale oogst van 15000 mill. K.G. Voor eigen gebruik heeft Amerika noodig I ongeveer 1300 mill., zoodat hei neen niet moet importeeren, zooals voor de hand ligt I om te zeggen doch het kan nu een ge- deel e van de sedert 1928 Steeds grooter wordende voorraden consumeeren en dus minder aanbieden op do wereldmarkt ,Want er blijft toch nog wel wat om op de markt te brengen. Van de vorige overschot ten is nog een kleine 10.000 jnill- K.G. over zoodat Amerika dat in het vorig seizoen j nog 28 d 30.000 mill. K.G. kon aanbieden dit jaar „slechts" 22.000 mill. K.G. kam leve- De gedeeltelijke oogstmislukking van dit jaar zal op de wereldmarkt niet veel in- vloed uitoefenen, want in andere exportee- rende landen, als Canada, Australië, Argen tinië en het Donaugebied zijn de oogsten normaal, althans niet beduidend afwijkend en uit oude oogst zijn er ook nog voorraden I hoewel op geen stukken na zooveel als in Amerika het geval is. Hier komt nog bij, dat Rusland (evenals altijd een onbereken- 1 bare factor) volgens berichten die men mis schien eenigszins betrouwen kan straks ook weer eens op de wereldmarkt zal ko men met, wie weet hoe groote voorraden. Dat de oogst in Amerika is mislukt zal 'dus alleen voor Amerika zelf van beteeke- tris .zijn, door een hoognoodige afname van een deel der angstig groot wordende over- I schotten. Thans ziet men dan ook wel in, dat er Verandering moet komen in de graanipoli- I itiek en dat het hoog noodig is om tot be- i perking van de bebouwde oppervlakte over ie gaan- Men wil dan komen- geleidelijk aan, tot leen beperking van de tarweproductie- tot de grootte der binnenlandsche behoefte. Men zal begrijpen, dat dit gemakkelijker gezegd is dan gedaan, in een land met zulke uit gestrektheden als daar. Maar hoe het dan ook mag gaan in de toekomst, voor dit jaar is de tarwevoorraad op de wereld nog wel zoo groot dat men Svaarschijnlijk weinig opleving in den ham del zal zien. Zelfs is het tegendeel te ver wachten. Want behalve dat door soberder levens wijze het gebruik van tarwe en meel (bloem) afneemt, kan men in de landen van Europa die gewoon zijn tarwe te importee ren een vergrooting van den oogst, verge leken met andere jaren .waarnemen. Een ergrooting van ca. 8 pet. van de gemiddel de oogst der voorafgaande vijf jaren, dus ongeveer 2000 millioen K.G. Buiten Europa is ook nog wat tarwe noodig. In het geheel zal volgens den bekenden deskundi gen, Broomhall, de afname boven eigen ver bouw in de importlareden bedragen 72 mill, luarten (52 voor de Europeesche landen en 20 voor de andere) of 567 mill, bushel, dit is ongeveer 15.600 mill- K.G. Maar de voor export vrijkomende hoeveel heden overtreffen ondanks Amerika's mis oogst deze benoodigde afname nog vrij be duidend. daar deze geschat woxxit op onge- 900 millioen bushel, of ruim 24000 mil lioen K.G. Het ziet er dus naar uit dat door over matige aanvoeren de prijs nog concurree- rend zal blijven. De op de conferentie te Lomden gehouden samenspreking over mogelijke productie beperking mag dus wel ernstig opgevat worden. Dat ze daarbij de eisch gesteld hebben dot de Europeesche afnemers die op hun beurt weer andere producten exportee ren ook mee zullen werken is zeer begrijpe lijk. Het systeem der autarkie Je zelfge noegzaamheid is op den algemeenon wereld handel vam funesten invloed. De menschheid zou zeer gebaat zijn met terugkeer tot den vrijen wereldhandel. Wij vreezen echter dat daar in de naaste toe komst nog wel niet ve«l van zal komen. Integendeel dat meerdere landen hoewel in beginsel er afkeerig van gedwongen zul len worden tot een min of meer sterk door gevoerde autarkie. Dat tot deze landen ook Nederland zal behooren durven wij niet ontkennen. Maar wanneer wij er toe overgaan dan is het voor zeker omdat de nood ons is opgelegd. Nu de KAMERPLANTEN weer gaan groeien, hebben zij regelmatig oplosbare Kunstmest noodig. Dit is de goede bloem- en zaadwinkels A 40 cent per flesch. Vraagt de gratis Kleorenioto's van Uw planten met aanwijzing over het kweeken en verzorgen, bij de Bloem- en Zaadwinkels die POKON-vertegenwoor- diger zijn, van: H. P. BENDIEN POKONFABRIEK NAARDEN eenigszins ingehaald. Het gewas kan goed 1 tot vrij goed genoemd worden. De stand van kanariezaad, kool zaad en blauwmaanzaad is sinds het vorige bericht aanmerkelijk verbeterd. Deze gewassen vertoonen een goeden stand. De karwij ondervindt nog de gevolgen van het optreden van de rups van de karwij- mot. De oogst van dit product is dientenge volge slechts vrij goed. Het mosterdzaad is eenigszins in stand achteruitgegaan; toch staat dit gewas evenals spinazie- en suikerbieten zaad, goed. De consumpti e-a ardappelen staan goed tot zeer goed. Hetzelfde kan van de fabrieksaar dappelen gezegd wor den. In het algemeen zijn de cijfers voor dit laatste gewas nog iets liooger dan voor het eerste. suikerbieten en voederbieten beloven eveneens een goeden oogst De u i e n staan in Zeeland eenigszins dun. fn Noordholland hebben ze van de made en van de uienvlieg tc lijden. De stand is vrij De klavers staan goed tot vrij goed. De regenval heeft een gunstigen invloed uitgeoefend op den grasgroei, zoodat de stand van weilanden goed tot vrij goed geworden is. Het vroeg gemaaide hooi is goed binnen gekomen. De hoeveelheid liet ten gevolg»» droogte en koude in den groeitijd te ;chen over. In verband met den hollen stand en de geringe ontwikkeling van het- ondergras werd veel gras later dan normaal gemaaid. Voor zoover dit gewas niet werd 'ingekuild, heeft het in vrij ernstige mate van den regen stand der landbouw gewassen 13 Juli 1.1. Uit de St. Ct. nemen we het volgende over aangaande de stand onzer landbouwgewas sen op 13 Juli 1.1. Na een droge periode in Juni was de re genval voor de ontwikkeling der gewE gunstig; de stand is dientengevolge beter dan ten tijde van het vorige oogstbericht. De granen beloven een goeden oogst. Hoewel de droogte in het voorjaar zou doen ver- waohten, dat de halmgewassen stevig van stroo waren, zijn de granen door zware re genbuien en sterken wind hier en daar nog al gelegerd. Het gewas van de tarwe minder zwaar dan in het vorige jaar. Uit noordelijk Groningen, westelijk Over ijssel en uit Limburg wordt het in vrij sterke mate optreden »van voetziekte gemeld. Deze ziekte werkt het legeren in de hand. Veelal legeren bij de tarwe slechts de rassen met slap stroo. De veldboonen vertoonen een goeden stand. In Groningen is de peulzetting op vele gronden belemmerd door droogte en warmte in den voorzomer. Zooals ook reeds in het vorige oogstbericht werd medege deeld, loopt de stand van de erwten vrij 6terk uiteen. Het optreden van St. Jans ziekte en knopmade was daarvan mede de oorzaak. In Zeeland worden de schokkers vrij slecht genoemd. De bruine boonen hebben een goeden stand. In Groningen is het vlas te kort geble ven; in Zeeland werd de achterstand Nog nooit heeit U een motorpomp kunnen koopen voor I 225.— van een kwaliteit en met een capaciteit dan de DUIZENDEN zijn er bij de Nederl. kweekers en aannemers in bedrijf gJBRT Laat U zonder eenige verplichting met een Bemaid-poinp een demon stratie geven. IMPORTEURS: —Een onzer hoeren is eiken Dinsdagmiddag ta spraken tusschen 2 en 5 uur in Café SUISSE te Rotterdam. J\|oodtoestand van Engel- sche aardappelkweekers Dumping van Nede 'andsche aard appelen op de Engelsche markt. De „Daily Express' van 25 dezer bevat een uitvoerig artikel over den noodtoestand der Engelsche aardappelkweekers, waarin o.a. de beschuldiging wordt geuit, dat door mid del van dumping de Nederlandsche aard appelen de gevaarlijke concurrenten voor het Engelsche product zouden zijn geworden. De bestaande Engelsche tarieven zouden te gunstig zijn en in het artikel worden hooge invoerrechten geëischt om de Engelsche aardappelenikweekers tegen de buitenland- sche concurrentie te beschermen. Het verlies, dat de Engelsche aardappel industrie heeft geleden wordt op niet min der dan twaalf millioen pondsterling ge schat. De prijzen der Engelsche aardappelen daalden verleden week tot 50 shilling per pond, wat voor de kweekers een verlies van 12 10 sh. per acre beteekent. In Groot-Brit- tannië zijn ongeveer 700.000 acres in gebruik voor de aardappelteelt. Irx deafgeloopen periode zou volgens den landbouw-correspondent van de „Daily Ex pres" Nederland 40.000 cwts (1 cwt 1 hun dred weight 50,8 K.G.) aardappelen in Engeland hebben ingevoerd, waarbij nog 6000 cwts uit. België en Spanje komen. In een interview dat genoemde correspon dent met een vooraanstaande aardappelkwee ker uit Lincolnshire had verklaarde deze, dat de Nederlandsche in voor bevorderd werd door de gunstige voorwaarden, die de Engel sche regeering toeliet Tot het begin van Juli was deze invoer gering omdat tot dan toe een invoerrecht van 4 13 s. 4 d. per ton werd geëischt welk recht thans verlaagd is tot 2 per ton, juist op het oogenblik dat de Engelsche aardappeloogst op de markt kwam. De betrokken kweeker deelde mede, dat hij een groote order had gereed gemaakt Voor Noord-England, doch juist een dag te voren had vernomen, dat 8000 cwts aardap pelen uit Nederland te Sunderland waren aangekomen en 5000 cwts te Newcastle. Deze aardappelen zouden zoo goedkoop boord\ ri aan genoemde haven worden afgeleverd, dat de kweeker geen kans zag daar tegen te con- rurreeren en zijn zending dan ook niet durf de wegsturen. Het gevolg is, dat, hoewel de Oogst rijk is, bijna nergens in Lancashire wordt gerooid. Nog geen 10 pet van de aard appelopbrengst is tot nog toe geoogst. Velen, die in dit bedrijf gewoonlijk werk vinden, loopen op het oogenblik werkloos rond ot werken één dag per week terwijl de meesten gvn deze werkloozen geen uitkeering ki van deze werkloozen zelfs geen uitkeering krijgen. De kweekers zelf, die in het geheel voor geen steun in aanmerking komen, zijn er minstens zoo erg aan toe. Het artikel eindigt met een bitter verwijt a«n de Engelsche regeering, die niet ingrijpt op het oogenblik, dat dit noodig is. Misschien aldus de schrijver dat tegen het na jaar iets gedaan zal worden, doch dan zal dit weer gepaard gaan met bet oude verwijt aan het adres van de Engelsche kweekers, dat zij weer een over-product ie hebben ver- porzaakt. Dat moet dan volgens ons (Red. L- en T.) heel snel gegaan zijn, al gelooven we wel, dat de export van aardappelen naar Enge land uit ons land na 1 Juli 1.1. wegens lager invoerrecht eri abnormaal lage prij zen hier te lande enorm is toegenomen. Doch in Juni waren wij bij Juni 1932 ook ver ten achter. Irj Juni 1932 exporteerde we J4% millioen K.G. aardappelen naar Enge land en in Juni van dit jaar nog geen 2% millioen K.G. De achterstand een beetje in halen is nog zoo verkeerd niet. EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L). BERICHTEN VAN DEN P. D. i£7en gevaarlijke ziekte der populieren De piantenziektenkundiige Dienst te Wa- geningert, brengt het navolgende ter kennis van belanghebbende kwekers en telers van populieren. Een ook in Nederland reeds lang beken de ziekte der populairen blijkt dit jaar, vooi al bij pas geplante en zich nog op de kwee kerij bevindende heesters, in zeer ernstige mate op te treden. Deze ziekte wordt ver oorzaakt door een zwam, wetenschappelijk bekend onder de naam Dothichiza populeas In het veelvuldig voorkomen op de kwee- kerijen ligt een ernstig gevaar voor verdere verbreiding met het plantgoed. Daarom wordt hier vooral aandacht geschonken aan de verschijnselen bij jonge boomen. De eerste dezer verschijnselen op de stam metjes zijn bruine, eenigszins ingezonken, spoedig beurs aanvoelende plekken, bijna .altijd rondom een afgesneden zijtakje; is een takje aangetast, dan wordt dit geheel door een ingezonken ring omgeven, die zich bij een zijtakje of uitgeloopen oog bevindt. Weldira vormen zich op deze plekken tal van speldenknopgroote bobbeltjes, de vrucht lichaampjes der zwam, waarin sporen wor den gevormd, die bij vochtig weer als een geleiachtige massa naar buiten komen en ,op allerlei wijze naai' nog gezonde takken én naar andere boommen kunnen worden vervoerd. Komen zij daar terecht op bla deren, dan kunnen deze worden aangetast; zij worden dan grijs of zwartachtig van kleur en verwelken; de zwam schijnt door den bladsteel in de jonge twijgen en van daar in dikkere takken en stammen te kun groeien, waarna de boven omschreven plekken zich vormen. Zeer waarschijnlijk kan zij zich ook vestigen op wonden, door snoeien ot andere oorzaken ontstaan en bij heesters in de kweekerij op stompjes der takken, die bij den snoei blijven zitten, van waaruit ze n de stammetjes groeit. De boven beschre- ■en plekken, die daar dan ontstaan, zijn meestal niet grooter dan een kinderhand; de bast is gedood en het hout eronder is bruin gekleurd; aan de randen is de bast overlangs opengescheurd. Rondom do plek is onder den bast een min of meer dikke wal van wondweefsel gevormd, waardoor boom bracht de infectie tot staan te brengen. Ook op zeer jonge, in het voor jaar geplante stekken kan de ziekte reeds oorkonten; bij een oog bevindt zich dan eveneens een zieke, platte, door scheurtjes omgeven plek. Bij uitgeplante heesters sterft niet zelden het gélipele topeinde tot op en kele metei's boven den grond af; de bast is dan rondom aangetast en gedood; over al op den zieken en dooden bast verschijnen de bovengenoemde bobbeltjes met spoien. Om te voorkomen, dat de ziekte een groote uitbreiding aanneemt, hetgeen in het voorjaar kan geschieden door overbrenging met aangetaste plantheesters en in dezen tijd door de op de zieke plekken gevormde sporen, is het van het hoogste belang, dal ieder kweeker van populieren zijn aanplant met groote zorgvuldigheid nagaat en on- verbiddellijk elke aangetaste stek of hees ter wegneemt en verbrandt. Met het oog op de reeds bestaands aanplantingen vooral, maar ook met het oog op den overgang dei ziekte op de nog gezondie exemplaren op de kweekerij, is het uitermate wenschelijk, dat dit zoo algemeen mogelijk e zoo spoedig' mogelijk geschiedt Als tweede maatregel kan een zorgvuldige bespui ting der overgebleven exemplaren met Bordeauxsche pap of Bourgondische pap warden aanbevolen, die men na een week of vier moet herhalen. Elke kweeker moet geregeld zijn populieren blijven nazien en elk exemplaar, dat bovengeschreven ver schijnselen vertoont, verbranden. In het a.s. voorjaar dient het nieuwe stek met de grootste zorgvuldigheid te worden uitgekozen, opdat men zeker is geen stek ken met zieke plekken te planten. Zoodra de jonge bladeren verschenen zijn, is het wenschelijk stekken en heesters op de kwee kerij met Bordeauxsche of Bourgondische pap te bespuiten. Wanneer deze maatregelen algemeen wor den doorgevoerd, zal het waarschijnlijk mogelijk zijn aan de uitbreiding der ziekte nog paal en perk te stellen, waardoor de kans op groote verliezen in de aanplantin gen zeer veel kleiner wordt. MARKTOVERZICHT MESTSTOFFEN Stikstofmeststof fen. Ofschoon er nog steeds een behoorlijke vraag naar stik stof blijft, kan men nu toch merken, dat het seizoen gaat afloopen en we weldra in de doode periode zullen komen. Wel is de toe stand tegenover vroegere jaren in zooverre eranderd, dat een kleine vraag feitelijk het geheele jaar door blijft bestaan, zoodat er in het nu afgeloopen seizoenjaar geen enke le week geweest is zonder orders voor direct gebruik, terwijl we vroeger maandenlang geen verbruik hadden. Maar we naderen nu toch snel den tijd voor zomeraankoopen en opslag. Echter ook dit jaar zijn de producenten na wekenlange oorbereidingen, weer niet klaar, weer niet tot overeenstemming gekomen. We gaan de laatste Juli-week in en we meenen ook wel te mogen verwachten, dat deze ons einde lijk de regeling voor het nieuwe seizoen zal brengen. Maar zekerheid is er ook nu niet en het is ook nog mogelijk, dat men ons be gin Augustus nog in de onzekerheid laat. We kunnen de gedachte niet van ons af zetten. dat hier invloeden werken, die er op een of andere wijze belang bij hebben om de zaak te rekken. Thomasmeel. De offertes van thomas- meel uit België blijven schaarsch en daar de kooplust der importeurs bleef bestaan, gingen de prijzen boord/spoorvrij fabriek in België verder omhoog. In overeenstemming daarmede werden ook de noteeringen in het binnenland aanmerkelijk verhoogd. Wel ble ken er nog enkele importeurs beneden de marktpariteit te verkoopen. doch de onver kochte hoeveelheden zijn slechts gering. In het algemeen kan men zeggen, dat er dezen zomer flink gekocht is, hetgeen oor spronkelijk niet verwacht kon worden, daar toch de campagne hooger is ingezet dan het vorige jaar. De noteeringen in Luxemburg zijn ook to hoog voor onze markt en zouden op onge veer 13% cent spoorvrij aan den IJsel uitkomen, zoodat import daar vandaan voor- loopig tot de onmogelijkheden behoort. De prijzen waren aan het eind der voriga week: Disponibel: te Gronfngen 13.7 ct., te Zutphen, Deventer, Hasselt en Wageningen 12.9 ct. Superfosfaat. Er is in de laatste da gen ook eenige beweging gekomen in de supermarkt. Er werden meerdere zaken af gesloten in Nederlandsche super, zoodat de markt weer een basis heeft gekregen. Deze ligt nog iets onder de prijzen van het vorige seizoen. Daar echter superfosfaat op het oogenblik nog goedkooper is dan thomasmeel, ver wacht men ook op de supermarkt een flinke kooplust De noteeringen zijn thans: Nederlandsche Super (ultra) bd/sp. op auto Groningen 14% 1.G5, 17% 1,95, 18% 2.05, 19%% 2.20; bd/vr. fabr. Kral. Veer/Pernis resp. 155, j 1,85, 1,95, '2,10. K A S K I T ter vervanging van stopverf Firma DE VRIES VAN DER Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 SMEERKIT ideaal dekmiddel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt LEEDEN DORDRECHT Alle je wat doeit, 'dan moet je het goed Boen. Dat vind ilk ook. Dat vinden bldjfcbaar die boeren in Slees- Svijk ook. Daar hebben ze Zaterdagnacht die meflk- leveranties stop gezet en ie dus de reeds lang dredge nde MELK STAK ING BEGONNEN De meeste zuivelfabrieken éloten bun [poorten, dde door politie bewaakt worden, terwijl poQitie-patroudlllee in aaito'6 langs de Wegen surveiQleeren. Volgens een mede- deeding van de 6talkinigsJeiKidng zou 98 pet Van de boeren aan de staking deelnemen. Zij d/ie dit weigeren ruien udt die boeren- Organisatie worden gezet Aan de massa-meeting tusschen Apennade fen Hadereleben hebben volgens de etakings leiders ongeveer 100-000 betoog ere deelge nomen- die bij duitzenden met extra-treinen Werden aangevoerd. Dat wordt drus daar een heette fiilim, zooals toen da.t zegt Meax ik ga liever naar DE WESTLANDFILM Die heb ik Maandag genie n bij onze tocht Öoor het WesUand en zooails uit het onider- sdhriift van de foto, die bij het verslag over jddie tocht in orus blad stond, was ik totaal sprakeloos ren ai het genot, dat we genoten Ge kunt het me trouwens op die foto wel aanzien. Als ge maar witst, wiie ik was. Maax ik zou ven die film iets zeggen. Ze te gemaakt door de Ioro, die eerste Neder- tamdBche filmindustrie. De badioaüng was oan een fiflmpje van 40 M. te vervaardigen, doch ze is wat langer geworden en we heb ben oms een kwartiertje heel aardig ge- -nueeerd. De opnamen warep heel scherp en dus heel diuddelijk, en de beelden waren de moeite oan te zien dubbel en dwars waard- Deze film zai, als er reben'ng mee gehou den wordt met wat ook door ons daarover is merkt, na afloop van de vertooning, zeker een goede propaganda voor het West- land maken. En dat .verdient het ten vollek DE DRUIVEN MOETEN OP en dat kan heel geschikt, als ieder zijn por tie maar neemt Verleden jaar en ook het jaar daarvoor zijn er heel wat druiven-eters gekweekt Want het is heel vreemd, doch het Nederlandsche product kende het pu bliek als zoodanig niet Druiven eten, dat kwam voor enkele jaren niet op in het hoofd van den doorenee-Nederlander, t Was een ongekende weelde, die alleen- naar men meende, heel, heel goed gesitueer den zidh konden veroorloven. Maar det te anders geworden en nu worden heel wat Hollandsohe druiven door het gewone Ne derlandsche publiek geconsumeerd. Maar de heerlijke vruoht moet nog meer gepopulariseerd worden. En geen beter middel is daarvoor don het bevorderen vam het bezoek aan het West land om daar, op de kweekerij zelf, druiven te eten- Dam proeft men eerst hoe een goede druif smaakt. We hebben heusdh het buitenland wiet noodig om het onzegbare aroma, en de fijne smaak yam fflu&t te genieten. Dat kan men Weetlandsch fruit bij uitstek, zoowel de druiven als van de perziken en de meloenen. En als dat nog niet genoeg is, dan drinkt men gezondheid bij glazen vod door WESTLANDSCHE WIJN voor het eten te drinken. Dat geeft een goede eetlust en wegens het loge alcohol gehalte en het ontbreken van allerlei rom mel, d-ie men anders wel eens in zulke dranken aantreft, moet deze wijn zeer aan te bevelen zijn. Wij dronken ze na onze schitterende tocht door het Westlamd hadden goede eetlust. Maar eerlijkheids halve moet gezegd, dat ook andere factoren daarop invloed kunnen gehad hebben. Het voor ons nog al ongewoon lange verblijf in de buitenlucht, alsmede het goede voor beeld, dot anderen gaven, zoowel vóór als tijdens het diner 't Was een eenheidsfront voor WestLamd- eche belangen. Men spreekt tegenwoordig ook wel van eenheidsfronten voor groene belangen of neen werkt die zwak-aloohoUSsche Westlandedbe wijn nog zoolang na? 'k bedoel EEN GROEN FRONT In de laatste dagen heeft de voorzitter van de Zeeuwsdhe Mij- vam Landbouw, Mr P. Dielemae, daar weer eens voor de zoo- veelste maal op gewezen. Nu is dat wel aardig en het maakt voor den buitenstaan der nogal wat vertooning els een A.R. zoo spreekt (het Handelsbad nam een deel van de rede met instemming over) doch het inderdaad zoo heel- heel weinig. 't Is vaar, voor in het onzinnige doorge voerd seperisme voelen wo nietB. Maar om de C.B.T.B- te bestrijden moet men met betere argumenten komen dan deze, die wat erg naar de treinoaupé, naar de auto bus, naar de soos ruilken. Algemeenheden, woorden, frasen als: Kunnen wij nog niet één front vormen? Eén groen fr-nt? Ketent de nood nu nog niet allen samen? 16 de politiek zoo diep inge kankerd?. -Neen, 'i is politiek om zoo tc spreken. Want de heer D. weet heel goed, dat er door de verschillende landelijke land bouworgamisatie6: de Chr. Boeren- en Tuin- derebond, de Keth. Boeren en Tuinders en het Kon- Ned. Landbouw-Comité één front is gevormd. En die treden (de bladen ver melden het geregeld) gezamenlijk op. Daarvan gaat macht uit Dat deze. ver schillende gezindheden omvattende drie organisaties gezamenlijk de belangen der boeren behartigen en bepleiten ter plaatse waar het hoort, dot moet dóór invloed heb ben. Trouwens hoe veel z.g. neutrale orga nisaties, waar de A.R. voorzitter van de Zeeuwsche Mij- v. Landbouw zooveel voor voelt, zijn er niet? In elke provincie toch? Moet dat geen eenheid worden? Als met i'n pathos gesproken wordt over het .be vorderen der onwaarachtigheid" dan zegt men. als men allies weet: hm, hm! En wat zegt men als men leest? In München wonden de Hollandsche aard appelen veel gevraagd en nu heeft het Naari- departemeret van Landbouw in Beieren aan de Landbouwkamers aldaar een brief ge schreven, en daarin staat: „De koopers van de Hollandsche vroege aardappelen zijn hoofdzakelijk leden van den Strijdhond van den handeldrijvenden middenstand. Als de door de N.S.DA.P. daartoe geroe pen standeorganisatie van den Duitsclïèn •lardappölhaodel, edschen wij van onze le den, dat zij buitenlandsche vroege aardap pielen slechts op de merkt brengen, voor zoover binnenlandsche niet meer beschik baar zijn. Leden, die annoodig den invoer van vroege aardappelen bevorderen boven de uoodxakelijke behoefte, hebben in de rijen van de D.L-B. geen plaats en zullen daarom ook bij de toekomstige oonoe verkonding voor den handel in Iv-dem-pro- du eten, met leege honden moeten weg gaan." M.a-w. zoolang er nog één Duitsche aard appel is, geen Hottttandsche aardappelen koopen. La'en wij hier ook maar eens zoo doen -t de Duitsche weren. En met da Duit- echwe, die hier w *.9q en onze landmen n werklooshz"1 br«r.g«u uizenden Duit- hens (lazen met mn Srovo'i .ateL we er nog toe, ct- verman h er Du'tech» »xn- den, enz. Alles over onzen kant laten gaan mag, als Duits chlend zóó gaat doen, niiet r. Dat gedoogt onze Nationale eer niet, gedoogt ook niet de hier voornamelijk door Duitsche maatregelen hongerlijdende boer en tuinder. Hier heeft onze Regeering een taak om te protesteeren. Ni-et over eenige maanden, doch nu. Maar wij vreezen als we zien de langzame gang aan de departementen, waar men MEER DAN EEN JAAR TE LAAT MET HET VERSLAG OVER DEN LANDBOUW komt. Een verslag waar telkens naar uitgezien wordt. Een verslag, dat vooral thans een bron moet zijn om steeds weer noodig zijn de gegevens te putten. Een verelag dat vroeger vóór "28 steeds op tijd kwam d- ongeveer Junii-Juló. En nu te het veredag over 1931 pas voor een paar weken ver schenen. Het verelag over 1931. In dezen tijd een jaar later dan gewoon. Nu het zoo noodig eerder dan gewoon had moeten verschijnen. Dat had ook gekund. „De Boerderij" merkt op: „Wanneer onvoldoend» personeel tenge volge van bezuiniging hier de oorzaak is, zooals wordt gezegd, don mag hier zeker gesproken worden ven zuinigheid die de wijsheid bedriegt Wij weten dat het hier inderdaad mis plaatste zuinigheid is. Na 't vertrek van de tegenwoordige burge meester van Harderwijk, die vóór zijn heen gaan, met ijver steeds dit Verslag vnl. ver zorgde, is het misgegaan. Het verelag over 1929 verscheen..Juini 1931. 't Vensdag over 1930 kwam najaar 1931- Het daaropvolgend verelag, dat ener 1931, kwam.... nu pa6.. Men wilde gwn geschikte plaatsvervanger De minister, dril weten wij, wiflde in 19'28 toen de Jong Saakes ven-trok, geen gelden uittrekken yoo* een plaatsvervanger, pok niet in lager rang. Dat is behartigen van landbouwbelangen ten departemente. Daarnaar streeft wed, we zijn ervan ovo? tuigd, de heer Bückmann, die op de verga-, darng van de Ovorijsselscihe Landbouwmaat- schappij zei, dat hij niet vecht voor de mar» garine, tegen de boter, voor of tegen de bo- terproduoenten of voor of tegen een andere groep van zuivelfabniikanten, doch alleen DE BELANGEN VAN DEN NEDER- LANDSCHEN BOER Zooals we opmerkten, we gpdooven dit .an den Regeertngsoommdeeanis. En we hebben nog nooit iemand gehoord, die ons durfde tegenspreken els we in onze ge sprekken bij heithaling beweerden, wat hij thans zeflf zegt Dit iB geen vleien, heefle- maal niet, onze pennen krasten ook wed eens tegen elkaar. Maar we meenen, dat groote morenen in moeilijke, heed moeilijke positie geplaatst de eere toegebracht moet worden, döo huin toekomt en waarvan de uitamg steun kan geven bij de moeilijke en ondankbare taak. dde ze hebben. Of de adviseurs, waarop een regeerings- commnssaris, dae uitte ra ard ook niet «Mes kan weten, dezelfde lof kan toegebracht worden zouden we durven betwijfelen- Mis schien zou het anders en beter gaan e s meer belanghebbenden bij het belang der boeren en minder bij dat ren margarine en boterproducenten als noodzakelijke advi- serurrs optraden. In elk geval de boeren vertieren zoo lang Mmeabend hun vertrouwen in de C.Z.Z. on danks het feit dat ze ellen de regeerings- commisaaris hoog houden. En vertrouwen moet er zijn. Absoluut Andere loopt het geheel mis. De boeren zijn, heusoh, de wanhoop nabij En, de heer B- zei het zelf te Zwolle, op de gevolgde weg kunnen we niet doorgaan. Maar daarover misschien later eens. 't Ié nu tijd. Tot do volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3