llirumr £Vütsd)r Courant BINNENLAND. Gemeenteraad van Amsterdam Wij gaan overal mee Gemengd Nieuws. ABONNEMENT, 'er kwartaal In Lelden en In plaat- ten waar n agentschap gevestigd l« ƒ2.33 Franco per pos! 2.35 portokosten. Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending m 4.50 Bu dagenjk^che tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 4028 VRIJDAG 28 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsT—ttT-, L17V? Elke regel mi 0 22M 'ngez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2JÜ Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 14e Jaargano Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad EERSTE BLAD ONTWERP NIEUWE RIJN- VAARTACTE Er is dezer dagen eenigo deining ont staan ten gevolge van een gepubliceerd concept eener nieuwe Rijnvaartacte. Bedoeld concept maakte den indruk, dat buiten- landsche machten zich eenige zeggenschap over onze binnenwateren meendtu te mo gen veroorloven. De Rijn is ongetwijfeld een internationale rivier, maar dat wil niet zeggen, dat dc internationale Rijnvaartcommissie haar au toriteit kan uitstrekken tot alle scheepvaart wateren, waarin nog maar bij mogelijkheid een druppeltje Rijnwater kan worden ver ondersteld, ook al kunnen ze volstrekt niet geacht worden tot den Rijn te behooren. Zulk streven was allerminst nieuw; al leen kwam het ditmaal in een geformuleer- den som tot ons. Van Nederlandsche zijde heeft dit impe rialisme geen gunstig onthaal gevonden en het stelde gerust, dat de Regeering onmid- delijk een verklaring afgaf, waaruit bleek, dat er harerzijds niet aan gedacht wordt aan de nieuwe bepalingen in eenigen vorm sanctie te verleenen. M.a.w.: er komt niets yan, want men kan zo ons niet opleggen. Hier is geen compromis mogelijk. Als een eenig man staat heel ons volk ïen deze achter de Regeering. Laat men dat elders wèl verstaan. MACHTIGINGSWET De door de Tweede Kamer zonder noe menswaardig verzet ten slotte aanvaarde ■wijziging der Crisis-Landbouwwet, is van groote beteekenis. De macht der Regeering op grond van deze wet beperkte zich tot rundvee, stroo- karton en bloembollen. Vooruit was te zien, dat het daarbij niet blijven kon en dat de omstandigheden noodwendig er toe zouden leiden, om aan de overheid veel uitgebrei der bevoegdheid te geven om den lani- bouw-crisisnood te bestrijden. Met clearings- en retorsie-maatregelen al leen kunnen we ons niet redden. Niet al leen tegenover het buitenland moeten we tot verweer in staat zijn, maar ook binnens lands zal tot saneering der bedrijven het noodige moeten kunnen worden gedaan. Anders zouden we onze honderden milli- oenen aan steun in een bodemloozen put blijven gooien. De machtiging, die thans door de Tweede Kamer is gefiatteerd, houdt in, dat als crisisproducten worden beschouwd: melk, met melk- en zuivelproducten, margarine, varkens, varkensvleesch, visch, slachtpaar- den, schapen, paarden- en schapenvleesch, rund- en kalfsvleesch en dierlijke vetten; granen en zaden, fabrieks-aardappelen en aardappelmeel, consumptie-aardappelen, sui kerbieten, griendhout en riet, vlas, kippen en eendeneieren, fruit, zuid-vruchten en warmoezerijgewassen, producten van de bloe menteelt en van de boomkweekerij. Dat wil dus zeggen, dat de minister vrij heid van handelen krijgt ten aanzien van alles wat thans reeds financieel gesteund wordt. De Regeering zal nu snel en beslissend kunnen optreden, indien de omstandigheden zulks eischen. Ze behoeft niet meer achter de feiten aan te komen. Het wil ons voorkomen, dat het genomen besluit eisch des tijds is. Met voorzichtigheid dient evenwel van dc groote macht gebruik te worden gemaakt. Als een economische dictatuur kan meD den nieuwen toestand echter niet beschou wen. De Kamer houdt haar toezicht en met belanghebbenden ial contact worden be waard. Intusschen hopen we bij dit laatste, dat het niet zal zijn: zooveel hoofden, zooveel zinnen, maar dat de Regeering in de te geven adviezen, het noodige zal vinden, dat van practischo bruikbaarheid is te achten en de belangen van het volksgeheel niet uit het oog verliest. DE S.G.P. VOOR DE MACHTI GINGSWET Het maakte soms den indruk alsof er iusschen de S.G.P. en communisten in de Kamer een onuitgesproken bondgenootschap bestond als het tegen de wetgevende maat regelen van minister Verschuur ging, die beoogden onzen land- en tuinbouw in zijn grooten nood steun te bieden. Herhaaldelijk waren beide partijen één in de oppositie en meermalen vertolkte de heer Kersten zijn verzet in zoodanige be woordingen van critisch-opruienden aard, dat van communistische zijde verklaard werd, dat ze uit het hart der onvervalsch- te agenten van Moskou gegrepen waren. Deze benauwende en pijnlijke coalitie schijnt thans verbroken. Immers j.l. Vrijdag stemde alleen de communist Schal- ker tegen do wijziging der Landbouwcrisis- wet, welke aan don minister van Economi sche Zaken, onder controle van het parle ment, vèr strekkende bevoegdheden ver leende. Toch was bij de eindstemming de fractie der S. G. P. wel in de Kamer ver tegenwoordigd: de heer v. Dis had zijn critisch woord, zonder een enkele opbou wende gedachte, gesproken. Minister Verschuur had hem dat zeer ernstig kwalijk genomen en nu vermoeden we, dat de heer v. Dis dermate onder den indruk van den nood des lands en 's mi nisters argumenten gekomen is, dat hem ten slotte de vrijmoedigheid ontbrak on. aan het eind van het debat de zijde van den communistischen opposant te kiezen. En zoo geviel het, dat de heer v. Dis ten slotte zijn stem aan de wijziging der Mach tigingswet niet onthield, hoezeer zijn rede zulks wel In uitzicht gesteld had. We verheugen ons over dezen gang van zaken, die in overeenstemming is met de ernst van den crisisnood. Wanneer de heer Kersten en de zijnen ook in de toekomst de communisten alleen zouden laten staan in het verzet tegen de Regeering bij het vervullen van haar on uitsprekelijk moeilijke taak, zullen we de daad van den heer v. Dis als een moedig overstag gaan weten te waardeeren. DE NIEUWE Z.-AFRIKAANSCHE GEZANT Banden met Nederland Een redacteur van het Neder 1. Corr. Bu reau heeft een onderhoud gehad met Dr. H. D. van Broekhuizen, den nieuwen Zuid- Afrikaanschen Gezant, die gisterochtend te 's-Gravenhage is aangekomen. Dr. van Broekhuizen heeft voorloopig zijn Intrek genomen in Hotel des Indes en heeft daar dezelfde vertrekken betrokken, waar ook de grootvader van zijn echtgenoote, President Paul Krüger gewoond heeft. De stoel, waar eens de president in gezeten had, is in het Hotel steeds bewaard en staat thans wederom in de kamer, die in gericht is als werkkamer voor den gezant Nog een andere herinnering bindt den nieuwen gezant aan Den Haag en Hotel des Indes. In den boerenoorlog trok ook hij, toenmaals nog predikant te Pretoria, te velde. Hij werd gevangen genomen en na zijn weigering om den eed van trouw aan het Engelsche gezag af te leggen, veroor deeld tot gevangenisstraf en later tot ver banning. Hij ging toen naar Holland en ontmoette in Den Haag den bejaarden pre sident Krüger, die eveneens, naar men zich zal herinneren, in ons land een toevlucht had gevonden. De vriendschap tusschen den president en den jongen predikant da teerde reeds vanuit Zuid-Afrika en van zelfsprekend sloten zij zich ook wederom in hun ballingschap aan elkaar aan. Toen leerde Dr. van Broekhuizen ook de klein dochter van den president kennen en kor ten tijd nadien verloofde hij zich met deze [onge dame. Aanvankelijk bestond het plan, dat het huwelijk ook hier gesloten zou worden, doch er waren verschillende moei lijkheden en daarom geschiedde dit later in Zuid Afrika. Vele oude vrienden heeft Dr. van Broek huizen nog in Den Haag. De bloemen, wel ke hem en zijn echtgenoote gisteren reeds werden gezonden ter verwelkoming zijn daar het bewijs van. Na zijn onvrijwillig verblijf in ons land is Dr. van Broekhui zen nog eenige malen In ons land geweest. Zoo promoveerde hij in 1922 aandeLeid- sche Universiteit tot doctor in de theologie. Met de wetenschappelijke kringen in ons land heeft hij steeds het contact behouden. Van verschillende genootschappen en ver- eenigingen in ons land is hij lid. Dr. van Broekhuizen, die in het Overijsselsche dorp je Rijssen geboren is, en als kleine jongen met zijn ouders naar Zuid-Afrika ging, heeft met wijlen den heer Dan. J. de Vil- liers, den eenigen tijd geleden overleden gezant der Unie van Zuid-Afrika, op school gegaan. Met bijzonder genoegen heeft de nieuwe gezant de functie van gezant in Den Haag op zich genomen. Hij hoopt den pioniers arbeid van zijn voorganger, het versterken van de banden tusschen beide stamver wante volken voort te z°tten. Sprekende over de toestanden in Zuid- Afrika, zeide hij, dat de economische toe standen en verhoudingen zoo slecht zijn, dat samenwerking dringend geboden is. De ellende, waarin het land en zijn bevol king verkeert is zóó groot, dat de verschil lende partijen elkaar gevonden hebben, slechts met dit eene doel het volk voorden ondergang te behoeden. Daarvoor zijn alle persoonlijke veeten opzij gezet Wat de verhouding tusschen de betreft deelde Dr. van Broekhuizen mede, dat deze thans buitengewoon goed is. Het Afrikaansch heeft zijn rechten gekregen en is geheel gelijkwaardig aan het Engelsch. Alle ambtenuren moeten twee talen kennen: dat is een voorwaarde voor elke promotie. Daarbij moet echter nooit vergeten wor den, dat het Hollandsch onmisbaar is voor Zuid-Afrika; de Hollandsche taal en letter kunde is de bron waaruit het Zuid-Afri- kaansche cultureele leven bij voortduring putten moet, wil het niet algemeen „veren- ge lscht" worden. Ook op handelsgebied hoopte de heer van Broekhuizen, dat de banden tusschen beide landen nauwer aangehaald worden. Beide landen kunnen elkaar steunen bij de moeilijkheden met den export. In dien Keest hoopte hij hier iets te kunnen berei- Zooals reeds is gemeld is Dr. van Broek huizen vergezeld van ziin echtgenoote, bei de dochters en zijn zoon. Een zijner dochters heeft zich aan de schoone letteren gewijd; haar eerste dicht bundel in het Zuid-Afrikaansch zal binnen kort verschijnen. WIJZIGING AMBTENAREN REGLEMENT VERBODEN ORGANISATIES Een rondschrijven van Minister H. Colijn Onderstaande brief van minister Colijn aan de ministers van de verschillende de partementen is gisteravond door liet Volk gepubliceerd: Bij K.b. van 22 Mei 1933 zijn enkele wij zigingen aangebracht in het algemeen Rijks ambtenaren Reglement. Ter uitvoering van de artikelen 50, derde lid en 9?b, tweede lid van genoemd regle ment zijn door mij de hierbij in afschrift gaande beschikkingen genomen. Ik moge uwe Excellentie verzoeken, de in het Algemeen Rijksambtenaren Reglement aangebrachte wijzigingen en den inhoud van mijn hierbij gaande beschikkingen ter kennis van de onder Haar departement res- sorteerende ambtenaren te brengen. Daarbij ware nadrukkelijk de aandacht er op te vestigen, dat de ambtenaar, die van een vereeniging, waarvan door mij is verklaard, dat zij de behoorlijke vervulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar bren gen of schaden, lid blijft of wordt, of die op eenigerlei wijze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging ol aan van haar uitgaande actie, er op moet rekenen, dat hem ontslag uit den dienst zal worden verleend. Voorts waren de hoofden van dienst uit te noodigen, dergelijke ambtenaren alsmede ambtenaren, die op grond van het eerste lid van artikel 97b voor verwijdering uit den dienst in aanmerking komen, aan Uwe Excellentie voor ontslag voor te dragen. Ik wijs in dit verband op het bepaalde in hei derde lid van evengenoemd artikel. Voor sommige categorieën van ambtena ren, door of vanwege het rijk aangesteld, geldt niet het Algemeen Rijksambtenaren Reglement, doch zijn afzonderlijk in hoofd zaak gelijkluidende ambtenarenreglementen vastgesteld. Het zal aanbeveling verdienen, dat be doelde reg.emoiilen thans aangepast worden aan het gewijzigde algemeen Rijksambtena ren Reglement Ook indien de herziening van evenge noemd reglement wijziging of aanvulling van dienstreglementen enz. ooodig of wen- schelijk maakt, gelieve Uwe Excellentie vooi zooveel haar departement aangaat, daartoe het noodige te verrichten. Gevaarlijke of schadelijke organisaties De minister van staat, voorzitter van den raad van ministers verklaart: 1. dat de na te noemen vereenigingen, t.w.: a de Communistische Partij Holland mei den Communistischen Jeugdbond, den Re- volutionnair Socialistischen Vrouwenbond en alle communistische zgn. mantelorgani saties; b het Landelijk Verbond van Sociaal Anarchisten, de Alarmgroepen en het lan delijk verband van die groepen, alsmede de Bond van Anarcho-Socialisten; c. het Nederlandsch Syndicalistisch Vak verbond met de daarbij aangesloten vak groepen en zijn arbeiders-jeugdorganisatie; cL de Onafhankelijk Socialistische Partij met haar jeugd verbond en arbeidersweer; e. het Nederlandsch Arbeids Secretariaat (N.A.S.) en daarbij aangesloten vakgroepen, de N.A.S.-Jeugdbond, de N.A.S.-Vrouwen bond, de Vereeniging voor Volksontwikke ling, het Antifo, alsmede de Revolutionnair Socialistische Partij; f. de Nationaal-socialistische Nederland sche Arbeiderspartij (N.S.D.A.P. Amster dam); g. de Nationaal-Socialistische Nederland sche Arbeiderspartij (N.S.D.A.P. groep Smit en Haighton, Den Haag); h. de Algemeene Nederlandsche Fascis tenhond (groep Baal's); i. Verbond van Nationaal Solidaristen in Rijks Nederland (groep Sinclair de Roche- j. Verbond van Nationalisten (groep dr. v. d. Myle) om de doeleinden die zij nastreven, of de middelen die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den ambtenaar in rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar kun nen in gevaar brengen of schaden; 2. dat de na te noemen vereenigingen, te weten: de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en de organisaties, aangesloten bij het Ne derlandsche Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.); om de doeleinden die zij nastreven of de middelen, die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den onder het departement van Defensie ressorteerenden ambtenaar van zijn plicht als ambtenaar in gevaat brengen of schaden. Toegelaten insignes Het Volk publiceert verder nog het vol gende besluit van den minister-president: De Minister van Staat, voorzitter van den raad van ministers, heeft goedgevonden: vergunning te verleenen, dat door ambte naren in dienst, of bij gekleed gaan in uniform, behalve het oranje of do nationale kleuren, de na te noemen insignes of onder scheidingsteekenen, voorzoover betrokkenen overigens daartoe gerechtigd zijn, worden gedragen: Het schildje van Eerste Hulp bij Onge lukken; het kruis van verdienste en de me daille van verdienste van het Nederland sche Roode Kruis; de kenteekenen en insig nes, verleend door het Verbond van ver eenigingen voor Veilig Verkeer; de medaille van het Nederlandsch Olympisch Comité; de onderscheidingsteekenen uitgereikt aan de deelnemers van de internationalo af standsmarschcn; het kruis van verdienste en de medaille voor bijzondere toewijding van den Nederlandschen Bond van Vrijwil lige Burgerwachten; het mobilisatie-her..me ringskruis; de groene Esperanlo-ster en voorts speldjes, kunstbloemen, vlaggetjes, enz. welke dienen als bewijs voor de bij drage in een van overheidswege toegestane collecte of inzameling, doch slechts op den dag, waarop deze collecte of inzameling wordt gehouden. 0E KOMENDE HERHALINGS OEFENINGEN ZULLEN 13 DAGEN DUREN Verleden jaar zijn de herhallngsoefenin- gen sterk ingekrompen- vooral die bij de in fanterie. De nood der tijden drong er toe. Op dezen weg kan echter niet steeds verd-er worden gegaan, wil de vaardigheid en ge oefendheid van ons verdedigingsapparaat niet grootelijks worden geschaad en dus zwa-kt. Dit laatete zou wel geheel overeen komstig de verlangens der revolutionair ge zimde elementen zijn, maar een ieder, di overtuigd is, dat ook un dit opzicht de over heid in haar bestuur vooruit behoort te zien, zaJ van meening zijn, dat de Regeering schui dig zou staan tegenover het gansche volk, indien zij 's lands defensie aan een niet te verantwoorden verwordingsproces ten prooi liet worden. We kunnen, gelukkig, gerust zijn: de re geering heeft haar taak verstaan, niu de tijd voor de jaarlijksche herhalingsoefeningen onzer militieplichtigen nadert. Ze toont regeering te zijn, toont, dat zij verantwoor delijk is voor het haar toebetrouwd gezag, maar geeft daarnaast blijk, met de Tnoeilijk- heden van onzen tijd in ernstige mate te willen rekenen. Alzoo: de herhalingsoefeningen zul-len dl» jaar doorgaan. Ze opnieuw inkrimpen, even a>)6 in 1932- was niet meer mogelijk, zonder ernstige bezwaren in het leven te roepen. In het bestaande legeretelsel nl., waarbij het defensieleger uit 15 lichtingen wordt gevormd en waarbij de eerste oefening kort is, is een minstens tweemaal opkomen voor berhaiingBoefeningen noodzakelijk, zoo-well met het oog op de geoefendheid der i schappen als in het belang van cte aanvoe- ringisbekwa amheid van onderofficiers- en officierskader. Het behoeft wed geen nader betoog, vooral het laatste noodig is, wijl de over- groote meerderheid van het oo-rlogskader ge vormd wordt door niet-beroepspersoneel, d' 6 door dienstplichtige- en reserve-officieren en onderofficieren. Vandaar, dat geen afstand kan worden ge daan van de herhalingsoefeningen, indien men prijs stelt op een behoorlijk geoefende weermacht Wat in 1932 plaats had opschuiving van de herhalingsoefeningen is binnen de grenzen van de Dienstplichtwet 1922 thans niet meer mogelijk. Vandaar, dat in de vol- r ende maanden do herhalingsoefeningen bij alle wapens wederom plaats moeten Intusschen er zal rekening worden ge houden met den toestand van '6 lande fi nanciën en daarom zal de duur der oefenin gen met ruim 20 worden verkort. Ze zullen niet 17, maar slechts 13 dagen duren. Wat de infanterie betreft zullen zij afgezien van de zoogenaamde vóór- en detachementen en van het kader worden gehouden voor het 5e, 15e en het 16e Regi ment Infanterie van 14 tot en met 26 Augus tus en voor de overige regimenten van 11 tot en met 23 September. Bij het Regiment Wielrijders worden zij van 4 tot en met 16 September gehouden. De lichtingen 1927 en 1929 zullen bun herhaldngeplicht moeten volbrengen. Hoewel er, volgens onze inlichtingen, geen teekenen zijn, die daarop wijzen- is toch ook weer de mogelijkheid in deze, velen verwarrende tijden, niet geheel uitgesloten, dat onder den invloed van communistische en anti-militairistische ropaganda onrust stokers gedurende de herhalingsoefeningen zullen trachten actie te voeren en tot kwaad willigheid, zoo niet meer, zouden willen aanstoken. Zoodanige pogingen, welke door de militaire autoriteiten wel krachtdadig onderdrukt moeten worden, wijl aansla gen op het gezag, brengen echter voor de er bij betrokkenen altijd ernstige gevolgen mede. De ordelievende manschappen zullen be grijpen, da-t een rustig en ongestoord loop der oefeningen niet alleen hun, r aller belang is. Bij onrust loopeu ook 6teeds onschuldiigen en goed willenden ge vaar. Want het gezag moet „onder alle om standigheden" worden gehandhaafd. Het zal du6 niet aJJeen zaak zijn om de betrekkelijk korte spanne tijds, die onder de wapenen moet worden doorgebracht, door een rustig volbrengen van den eigen plicht als soldaat zoo aangenaam mogelijk te doen zijn- doch het zal bovendien de plicht voor de góed-willenden zijn om hun invloed ten goede te oefenen op mogelijke onruststokers en anti-militairistische propagandisten. Men were die af en toone zich ontoegankelijk voor hun gevaarlijk streven. We vertrouwen echter, dat onze jonge mannen zoo verstandig zijn om zich niet uit de goede riohting te laten voeren. Waar schuwingen zouden dus overbodig geacht kunnen worden. Echter kunnen ze ook geon kwaad. Ieder begrijpt dus thans wel heel goed waar hij aan toe is. Dat was ook vroeger zoo. We hebben de laatste jaren nog al eene herhalingsoefeningen bijgewoond, maar was steeds orde en een behoorlijke plichts vervulling. Pogingen van onverstandige agitators .an buitenaf om den goeden geest te bederven, had-den weinig invloed en suc ces. Zoo zal het et el-li? nu weer zijn. Fn al licht zal de overheid bereid zijn de noodige maatregelen te nemen, om te verhinderen, dat van de in ons la-nd bestaande vrijheid misbruik gemaakt wordt door onruststoken de elementen. ZAANDAMS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN EEN OPLOSSING IN 'T ZICHT? De Zaandamsehe afdeeling der S. D. A. P die gisteravond vergaderde heeft besloten de strantbelasting te aanvaarden- en eveneens 2 pCt pensioenaftrek voor het gemeente- personeel. Met deze twee middelen kan f76.000'op DE SUPPLETOIRE BEGROOTING VOORDRACHT AANGENOMEN MET 21—16 STEMMEN Een beknopte agenda, berekend op één zitting, 't Liep bij den aanvang nog al vlot. Toen kwam de eigenlijke „zaak" waarop de Raad wachtte, de suppletoire begrooting die ons de goedkeuring van de begrooting 1933 moet brengen. Tegen waren de Communisten, die zelfs het besluit tot loonkorting wilden terugne men. Tegen waren de sociaal-democraten, die nog altijd meenden, dat men geen enkele maatregel behoefte te nemen, althans geen maatregel, die aan eenige sociale maatregel zou te kort doen. De wijziging van de afschrijving op de grond-exploitatie, die door de minderheid was aangegeven, verwierpen zij nu ook, hoewel zij er niet tegen zijn, blijkbaar omdat ze hebben geleerd, niets aan te nemen uit de rechterhand, zooals de heer Baas op merkte Tegen was in eerste instantie ook de heer Weisz, hoewel zijn fractiegenoot, Bernhard de specialiteit op financieel gebied, er vóór heeft gestemd. De voordracht werd gesteund door den want wij "Akkertjes" zijn trouwe reis-makkerljes, die U dadelijk af helpen van hoofdpijn, kiespijn, spier pijn, zenuwpijn, kou, griep of "kaler". Weal® pijnstillers ensmaakloos. Akker-Cachets kosten slechts 50 ct. per 12 stuks. Overal verkrijgbaar 1 heer Romme, die er terecht op wees, dat men toch moeilijk bezwaar kan maken te gen dekkingsmiddelen voor een tekort van 5% millioen, als men tegen die dekking geen bezwaar heeft, wanneer het tekort op 3y2 millioen wordt begroot De heer Baas (a.r.) wees nog eens op de luchthartige wijze, waarop de begrooting 1933 is samengesteld. Dit verwijt geldt heel het college en niet het minst de sociaal democraten die een eigen man op de stoel van den Wethouder van Financiën hadden Hij wijst er op, dat wij bijna 1 Augustus hebben en nog steeds niet hebben een goed gekeurde begrooting. Er moet dus au ein delijk overeenstemming komen, willen wij niet vastloopen. Daarom zal hij het thans het college niet moeilijker maken dan hoogst noodig is. Maar de wijziging der lee- ningspolitiek ten behoeve van de grond exploitatie wil hij slechts voor 1933 toestaan. Hij behoudt zich het recht voor bij.de be groeting 1934 op deze zaak terug te komen. Van de zijde der Chr.-Hist., Vrijheidsbond en Vrijzinnig-democraten werd de steun toe gezegd, zij het dan ook niet altijd even har telijk. De w.n. Wethouder van de Financiën, was dus met zijn eerste voordracht niet geluk kig. Hij deed zijn best de voordracht te ver dedigen en was minder bijterig dan hij wel eens placht te zijn. Tegen het optreden van Ged. Staten heeft hij wel bezwaar, omdat men eischen stelt, die de Gemeente op dit moment in groote moeilijkheid brengen en waarvoor men geen voldoende tijd gelaten heeft Al heeft men tegen het standpunt van Ged. Staten bezwaar, het staat nu vast, dat wij de begrooting niet goedgekeurd krij gen wanneer wij voor het crisisfonds niet een grooter deel, n.I. twee millioen ten laste van onze gewone middelen brengen. Essentieele bezuinigingen worden voor 1934 voorbereid. Men kan echter in den loop van dit jaar weinig meer realiseeren en we zullen r lie krachtenm oeten inspannen om de begrooting van 1933 sluitend te maken, of althans het tekort zoo klein mogelijk te maken. Tegen den heer W 2 i s z en zijn midden standers was hij overduidelijk. Men zal in deze moeilijke omstandigheden moeten kie zen of deelen en geen politieke spelletjes spelen. De heer De Miranda kon zich vrijwel vereenigen met de critiek die op de houding van Ged. Staten was uitgeoefend. Hij vindt dit niet alleen onredelijk, maar weet niet waar het op deze wijze heen moet. Zoo kan men straks elke gemeentebegrooting ont wrichten. Hij meent, dat heel de Raad moet toonen tegen deze houding van Ged. Staten bezwaar te hebben en deze wijziging afwijzen. De Burgemeester waarschuwde ern stig tegen zulk optreden, dat toch mislukken moet en dat lijkt op revolutionair optreden. De middenstanders hielden weer tot het laatste oogenblik een slag om den arm, maar ten slotte stemden zij voor, onder hoonge lach van de communisten. De voordracht erd tenslotte aangenomen met 21 tegen 16 stemmen, zooals wij gister reeds vermeldden De voordracht tot herziening van het ta- irf van de Hoofdsom der Personeele Belas ting werd aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. Zoo had de wethouder nog een ongedacht succes. de begrooting alsnog worden gevonden. Verwacht mag nu worden, dat in de a.s. raadszitting van a.s. Maandag een meerder heid voor de voorstellen, welke aan de eischen van Ged. Staten en regcering vol- ooen, ral worden gevonden. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vaoan ti e-adres, de data van begin en einde der vacantie. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Een brief van de minister-president over de voor ambtenaren verboden organisaties. Communisten veroorzaken incidenten bij de Vierdaagsche Afstandsmr rschen. (blz. 2Y 'I De economische wereldconferentie, waarin Dr Colijn nog eens de waarheid heeft gezegd, is beëindigd. De Volkenbond komt 3 Aug. a.s. bijeen met het oog op het Gran ChacoconflicL Dreigende fascistenopstand in Portugal, waar de „bTauwe hemden" een ultimatum hebben gesteld. Inzake de tarwe-onderhandelingen werd geen accoord bereikt Nieuwe amnestiebepalingen in Duitscli- land. Het proces inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw wordt begin September aan gevangen. Balbo heeft rijn tocht uitgesteld. (blz. 5) De Merwedebrug is zoover gereed, dat het scheepvaartverkeer hersteld is. (blz. 9) De Landdag der N.C.R.V. te Apeldoorn (blz. 10) De achtste zitting van de Algemeene Syno de der Ned. Herv. Kerk. Ds. T. Gerber, pred. der Geref. Kerk to Assen, f De reorganisatie der kweekscholen zou paa in 1934 plaats hebben. INCIDENTEN TIJDENS VIER DAAGSCHE AFSTANDS MARSCHEN Men meldt ons uit Nijmegen: Reeds den geheelen middag had gister een groep communisten, waaronder zich ook eenige sociaal-democraten bevonden, op den Groenenwoudschen weg, die ongeveer een half uur gaans lang is, de deelnemers aan de vierdaagsche afstandsmarschen opge wacht en wanneer dan weer een groepje mi litairen of matrozen passeerde deze begroet met sarrende uitroepen en geschreeuw van .,Heil Moskou!", „Leve De Zeven Provin ciën 1". De politie had deze menschem reeds eenigo malen gewaarschuwd, dooh dit had klaar blijkelijk weinig effect, althans toen een' groep mariniers en matrozen van ongeveer vijftig man, onder commando van een offi cier, de Groenewoudscheweg kwam afmar- r.heeren, begon wederom het tartende ge roep, dat gepaard ging met het brengen van den communistischen groet. dl nu verder ontwik keld heeft, valt betrekkelijk lastig uit te ma ken zooveel is echter zeker, dat in een oog wenk een vrij hevige vechtpartij gaande was, waarbij de gesarde mariniers gebruik maakten yan hun geweerkolven en er op los sloegen. Volgens verschillende getuigen zou den de communisten niet alleen met Be schreeuw maar ook met het aannemen van Sclzeer dreigende houding alles hebben ge- Ya. !l j m°£ellik om een vecht J stand te brengen. De politie kon r« u®. J"-over het e'Kenlijke verloop van de J <"°u slechts weinig mededeelen, gezien slechts een deel der getuigen ver- SïfJiK T ,??Ze ,nt nog toe een ,zeer par- J hadden gegeven op het gebeurde Nader vernemen wij nog, dat een S.D.A.P.- er Ujdens de vechtpartij een zoodanige klap heeft ppgeloopon, van wien staat niet vast, hüL» ten'g>:11 tijd bewusteloos ter aarde heeft gelegen. ZWEEFVLIEGER DOOD GEVALLEN BIJ DEMONSTRATIE TE GRIJPSKERK De bekende sportvlieger A. Stoll, die gister avond te Gnjpskerk een demonstratie gaf met een zweefvliegtuig, is van geringe hoog te neergestort en op een muur terechtgeko men. In zorgwekkenden toestand werd hij overgebracht naar het Diaconessonhuis te Groningen, waar hij overleden is. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL De G.G. en G.D. te Amsterdam vervoerde naar een der gasthuizen een 45-jarig per soon, die op den Admiraal de Ruyterweg door een tramtrein werd aangereden en la ter in dat gasthuis aan de bekomen verwon dingen is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1