5 JULI 1£33 F /"TE BLAD PAG. BUITENLAND. max von schillings DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE (Van onzen Duitschen correspondent) Wat Richard Strauss beteekent voor Wee- nen, dat was Max von Schillings vele jaren niet 'n betreurenswaardige pauze, voor Ber lijn: componist en dirigent. Als componist kan hij stellig met Strauss niet in één adem genoemd worden, maar dat zou hij persoon lijk ook nimmer hebben toegelaten. In mijn herinnering ligt een intiem soupei ----- -7- in Hotel Adlon na afloop van de Berlijnscho uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat net première van Strauss „Intermezzo" in do bureau heeft goedgekeurd den tekst van het staatsopera Unter don Linden. Ik volgde rapport der conferentie. In de slotalinea van een tafelgesprek tusschen Strauss en von dit rapport wordt gezegd, dat de centeren- .Schillings en het viel mij op, hoe beiden tic het bureau zal opdragen, de voortzetting jn *rappante tegenstelling tot vele andere van den arbeid te organiseeren door com- componisten en dirigenten, alle overbodige missies, die het hervatten van het werk der lofspraak met een iromschen glimlach van plenaire conferentie en der voornaamste j (i€ iiacid Wezen. Zij vergeleken zich met el- commissies zouden moeten voorbereiden. Tot 1 kander in beide kwaliteiten en kwamen tot dit doel zal de conferentie een resolutie ter de conclusie, dat de ware kunstenaar chro- goedkeuring worden voorgelegd, waarin de nisch met zichzelf overhoop ligt! Dat was president, de vice-president en het bureau den ogen Maart 1925. worden gemachtigd alle stappen te over- jjet iaatst ontmoette ik von Schilings met wegen, die kunnen bijdragen tot het succes zyn beroemde vrouw Barbara Kemp op den der conferentie, hetzij door bijeenroeping historischen 21en Maart 1933; wij stonden van de vertegenwoordigers der landen, die na do plechtige opening van den nieuwen bij een kwestie bijzonder zijn geïnteresseerd,rijksdag in de Garnizoenkerk te Potsdam hetzij door het verwijzen van de kwesties nuar de parade te kijken, welke door Hin- naar deskundigen ter bestudeering. denburg werd afgenomen. In die acht jaar Het bureau der conferentie heeft besloten was von Schillings opvallend veel ouder ge kleine commissie te benoemtm, die^zal WOrden en uit zijn bevende handen viel af te leiden, dat hot dirigeoren hem niet moei zoo gemakkelijk viel als vroeger. Hij liet zijn gedachten gaan over dén planstijd vaii 1919 tot 1925, toen hij als intendant te Ber lijn groote populariteit genoot en met zijn vrouw enorme successen mocht oogsten. Door onverkwikkelijke intriges zag hij zich later gedwongen, zijn ontslag bij de Prui sische regeering in te dienen en werd zijn plaats door Bruno Walter en anderen inge nomen. Thans, nu het Derde Rijk begon, hoopte hij weer naar voren te treden en wel dra bleek hij juist gezien te hebben. De nationale revolutie liet ook het kunstleven niet onaangetast. Vele kunstenaars van we reldreputatie moesten wegens hun joodsche origine Berlijn verlaten en wie von Schil lings van nabij kende, die zal begrijpen, dat hij dit minstens evenzeer betreurd heeft als zijn vakgenoot Furtwangler, die hiertegen openlijk protest aanteekende. Het huis van von Schillings in de Sophie Charlottestrasse te Zelilendorf was steeds een aantrekikngspunt voor ontelbaar vele kunstenaars en kunstliefhebbers. Hier kon men beroemde mannen en vrouwen ontmoe ten en een blik in de moeilijke kunstenaars wereld werpen. Men luisterde graag naar dezen aristrocratischen gastheer, want hij was voorzichtig in zijn formuleering en gun de ieder de hem toekomende plaats. Nadat de universiteit Heidelberg hem in 1911 wegens zijn verdienste voor het kunst leven te Stuttgart had bevorderd tot dr. phil. hon. causa, werd hem door den toen- maligen koning van Wurtemberg een jaar later de persoonlijke adel toegekend. Kort na het uitbreken van den oorlog behaalde hij zijn eerste groote succes als componist met Mona Lisa. Tegen het einde van den oorlog kwam hij uit Stuttgart naar (Berlijn, paste zich aan de nieuwe verhoudingen aan en trad in 1923 in het huwelijk met de gevierde sopraanzangeres Barbara Kemp. Op haar aandringen ging hij zich voor de beroeps- vragen zijner collega's interesseeren en liet hij zich benoemen tot voorzitter van de Al- gemeene Duitsche Muziekvereeniging. In den moeilijken inflatietijd diende hij meni- gen vakgenoot van advies en over zijn per soonlijke ondersteuning van menigen kun stenaar zou heel wat te vertellen zijn. Hij zelf heeft dit nooit gedaan. Om het onrecht goed te maken, dat hem tijdens den Kultusminister Becker is aan gedaan, vielen hem de laatste jaren kóoge onderscheidingen ten deel. Op buitenlanösche tournees werd hij over al gevierd, pas verleden jaar werd hem de Beethoven-prijs toegekend en kortelings be noemde men von Schillings tot president van de Pruisische Kunstakademie. Hij werk te als dirigent in Charlottenburg en kreeg als intendant van dr. Frick in opdracht van Hindenburg begin Mei de Goethe-medaille ten geschenke. Voorzoover de politieke toestand 't toelaat, zullen uit alle deelen der wereld collega's vrienden en vereerders naar Berlijn komen, om Max von Schillings de laatste eer te be wijzen. hervat. De graanuitvoerende landen hebben een nieuw voorstel van de invoerende landen aanvaard, dat inhoud dat de inv. landen den prijs voor het ingevoerde graan zullen vaststellen en hun tarieven onmiddellijk zullen verlagen naarmate deze prijs wordt bereikt. De laatste plenaire zitting der conferentie vindt morgen vroeg te tien uur plaats. BALBO'S TERUGTOCHT Htj heeft pech. De vliegtuigen van Balbo vertrokken Dins dag om 10.01 in den ochtend van New-York voor de vlucht van 625 mijl van Shediac (Nieuw Brunswijk). Eenige minuten minder dan 6 uur later verschenen de eerste 12 vlieg tuigen van het eskader boven deze stad, waar zij door duizenden werden toegejuicht Het vertrek uit Shediac naar Shoalharbour (New Foundland) was vastgesteld op heden ochtend 6 uur. IJit Shediac wordt nog gemeld: De beide vliegtuigen van het eskader van generaal Balbo. de I-Gall en de I.-Aranv die te Roek- land (Maine) en te St John (New-Bruns- wijk) een noodlandng moesten maken, zijn binnen 2 uur nadat het eskader hier arri veerde, eveneens te Shediac aangekomen- Beide 'vliegtuigen moesten hun benzine voorraad aanvullen om den tocht geheel te kunnen afleggen. Op de vlucht van New-York voor de eer ste etappe terug naar Italië heeft het es kader zijn eersten tegenslag sinds het ver trek uit Amsterdam, in Westelijke richting naar Chicago. De politie te Lissabon is een complot op het spoor gekomen om de matrozen der on verband met de terugvlucht van Balbo's eskader in de haven van Lissabon gelegen Italiaansche kruisers tot opstand op te hitsen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND DE KERKELIJKE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Volgens de voorloopige uitslagen hebben hij de kerkelijke verkiezingen in Duitsch- land de Duitsche Christenen een groote meerderheid behaald. In Berlijn hebben ze 47.440 stemmen ge kregen tegen 19.937 op „Evangelium und Kirche", dat de band tusschen Kerk en Staat niet zoo innig wenscht als Hitier. Ongeveer tachtig procent der kiezers na men te Berlijn aan de verkiezingen deel. Volgens berichten uit Pommeren, Düssel- dorf, Hannover, Brunswijk, hebbende Duit sche Christenen aldaar ook een zeer groote meerderheid behaald. De „Völkische Beobachter" deelt mede dat naar aanleiding van den uitslag de leden van den Oppersten Kerkeraad, Dr. Harnatz, Dr. D. Jeremias, Prof. Dr. D. Sellin, de aal moezenier Dr. Schlegel, Dr. Henselmann, Dr Fischer, Dr. Soehngen, Dr. Boehm en Dr. Dibelius hun ontslag-aanvrage hebben inge diend. Ds. Hossenfelder, rijksleider van de geloofs beweging der Duitsche Christenen, heeft de volgende boodschap gepubliceerd over de re sultaten van de verkiezingen: Het evangelische volk heeft den geschied kundigen ommekeer ook in zijn kerk te weeg gebracht. Het heeft als zijn wil gespro ken, dat volk en kerk weder één moeten wor den en dat de kerk met alle krachten moet medewerken aan innerlijke versterking van den nationaal-socialistischen staat. Een sterke Duitsche evangelische Kerk, is reeds bereikt. De zware taak van den inner- 1 ijk en opbouw wacht ons. Daartoe is de me dewerking noodig van ieder die zich zijn verantwoordelijkheid bewust is. De Duitsche regeering heeft een wet tot voorkoming van erfelijk belaste nakome lingschap (sterilisatiewet) afgekondigd, waarmee zij meent uitbreiding van het ge tal z.g.11. lichamelijk en geestelijk minder waardigen te kunnen verhoeden. Hieronder worden verstaan menschen met aangeboren zwakzinnigheid, schizofrenie, vallende ziek te, erfelijke bleekzucht, erfelijke blindheid en doofheid, zware erfelijke lichamelijke misvorming In zwaar alcoholisme. Deze wet kan toegepast worden op hen, dio do toepassing zelf vragen of op hen, voor wie geneesheer of directeur van een ziekenhuis dit voorstellen. Onmiddellijke dwang kan zoo noodig worden toegepast hij hen, voor wie uitoefening der wet wordt noodig geacht Alle betrokken personen moeten het stilzwijgen bewaren. Een gezondheidsraad is de uitvoerder van de wet. Geneesheeren kunnen zich tegen over dien raad niet beroepen op hun ambts geheim. Tegelijk met deze wet treedt een speciale wet in werking, welke de gedwongen uit voering toepast op voor de samenleving ge vaarlijke sexueele misdadigers, gelijk in en- kele Amerikaansche Staten bestaat. De wet treedt 1 Jan. 1934 in werking. Volgens het socialistische orgaan „Deut sche Freiheit" reed Zaterdagavond jl. een vrachtauto met een vijftiental gewapende nat. socialisten bij Hoburg de grens van het Saargobied. Zij hielden aldaar een huiszoe king, namen drie personen,een communist en diens vrouw en zoon gevangen en reden met de gevangenen aar Duitschland terug. GROOTE RAZZIA ONDER ONGEWENSCHTE ELEMENTEN IN DUITSCHLAND Op bevel van de geheime staatspolitie werden Dinsdagmiddag om 12 uur in geheel Pruisen op de auto- en spoorwegen alle per sonen gefouilleerd en alle wagens doorzocht De overige Duitsche landsregeeringen had den zich gelijktijdig bij deze actie aange sloten, uitgezonderd de politieke politie in Beieren. Alle als staatsvijandig verdachte personen werden ia hechtenis genomen. Ter doorvoering vaa deze razzia werden alle politieorganen van het rijk, met inibe- grip van de hulppolitie, en gedeeltelijk ook de S. A. en S. S. gealarmeerd. Bij de doorvoering van bovengenoemde maatrege len heeft men ervoor gezorgd, dat het ver keer zoo weinig mogelijk stagnatie onder vond. Het onderzoek in de treinen is in het geheele rijk op zijn laatst om 12.40 beëin digd. Deze voor de eerste maal doorgevoerde reuzenrazzia geschiedde om thans met alle macht aan de communistische actie, welke overal ia het rijk weer merkbaar werd, een einde te maken. Steeds nog bewogen zich in opdracht van staatsvijandige organisaties koeriers door Duitschland. In het belang van de algemeeae veiligheid was de razzia daar in noodzakelijk. Daar in de laatste maanden een aanzien lijk aantal automobielen gestolen werd, werd de opsporing van de gestolen auto's tegelijk met deze actie verbonden. De Thuriagsche politie heeft de vrouw en de dochter.gearresteerd van den naar Praag gevluchten voormaligen burgemeester van Langewiesen, Worch, als repressaille-maat- regel omdat Worch in het buitenland onware berichten over zijn behandeling in Duitsch land zou hefbben verspreid. Twee communisten zijn doodgeschoten bij een poging om te ontvluchten tijdens hun transport vaa Landsberg naar de gevange- is te Vietz. Te Breslau kon des nachts een plakploeg, bestaande uit communisten worden gear resteerd tenvijl zij bezig was met het aan slaan van plakkaten waarin tot actie tegen de regeering werd opgewekt. Toen de com munisten zich ontdekt zagen, maakten zij van hun vuurwapens gebruik, doch konden na eenigen tijd gearresteerd worden. Het bleek een groep voormalige leden der ontbonden Roode Frontstrijders-organisatie te zijn, die op verschillende wijze actie tegen de nieuwe regeering voert. Na onderzoek kon de politie nog een aantal leden van deze groep arresteeren alsmede een geheime druk kerij, waarmee pamfletten tegen de regee ring werden gedrukt, in beslag nemen. Men meldt ons uit Washington: Roosevelt heeft besloten alle onderhande lingen over de oorlogsschulden te laten rusten tot 11a de uitvoering van het sanec- ringsprogram en de stabilisatie der grond- stoffenprijzen op bevredigende hoogte. In regeeringskringn wordt verklaard, dat een definitieve regeling der oorlogsschulden on mogelijk is in verband met de schommelin gen van den dollar, daar de mogelijkheid bestaat, dat verdere wijziging ia den koers van den dollar een thans gesloten overeen komst in sterke mate zouden beïnvloeden. Bij de Virginische eilanden in West-Indië moet een vaartuig op het wrak van de „Morida" gestooten zijn. Dit stoomschip is ia 1911 verongelukt. Men heeft in het wrak een kast gevonden, waarin de kroonjmveelen van keizer Maxi- miliaan van Mexico gevonden zouden zijn. Keizer Maximiliaan was een broeder van Keizer Frans Josef van Oostenrijk. Hij liet zich overhalen keizer van Mexico te worden, waar hij door den republikeinschen leider, den Indiaan Juarez werd doodgeschoten. In het. wrak zou men ook vier millioen gouddollar hebben gevonden, die den aan hangers van den vroegeren president van Mexico, Madeiro, zouden hebben toebehoord. HET EINDE VAN MOLLISONS VLUCHT Mollison en zijn echtgenoote, die na eei vlucht over den Oceaan met hun vliegtuig te Bridgeport (Connecticut) zijn verongelukt, zijn met een passagiersvliegtuig te New-York aangekomen. Do toestand van Mollison, die vrij ernstig in het gelaat werd gewond, was bij aankomst te New-York reeds veel beter. Mollison heeft het plan, om naar Bagdad te vliegen, laten varen, doch wel denkt hij per vliegtuig naar Londen terug te' keeren. GANDHI HEEFT GEHEIME PLANNEN Uit Bombay wordt gemeld, dat de voorzit ter van het Indische congres officieel het be gin der nieuwe campagne tot het weigeren van de burgerlijke ongehoorzaamheid heeft afgekondigd- Om hieraan uiting te geven, zal oa. een hoeveelheid laken uit Lancashire worden verbrand. De plannen van Gandhi worden geheim gehouden,, teneinde zijn ge vangenneming te verhinderen. Groot aantal arrestaties. De arrestaties in Spanje in verband met dezer dagen ontdekte omwentelingsplannen duren nog steeds voort. De minister-president verklaarde, dat de beweging uitgaat zoowel van rechtsche als van linksche extremisten, die by gelegenheid ook met. de jonge fascis tisehe beweging samenwerken. Alleen te Barcelona werden 200 personen gearresteerd. Voorzoover bekend bedraagt het aantal gearresteerden in geheel Spanje meer dan 5000. EEN TRAGISCHE ONTDEKKING Toen Andreas Somogyi, na 18 jaar in ge vangenschap in Mandsjoerije te hebben door gebracht in zijn Hongaarsch geboortedorp terugkwam, ontdekte hij: dat hij voor dood verklaard was; dat zijn naam stond op het oorlogsgedenkteeken in het dorn; dat zijn vrouw 10 jaar geleden hertrouwd was; dat zijn zoon verdwenen was en dat niemand hem werk wilde gevea. CHR,-SO* VOLKSDIFNSTKRINGEN Gemengd Nieuws TWIST OVER EEN GEIT DIE IN DOODSLAG EINDIGDE Te Vlijmen (N.-Br.) ontstond gister op de flikker twiist ov6r een geit tuesohen J. van Hieesbeen en een zekeren M. Liebregts. Toen v. H. een gedt, dlie L. bij zioh had, een treip gaf, maakte L. ziiitih luier-over zoo kwaad, dat hij v. H. te lijf ging. Deze trok tijdens de vechtpartij een mes, waarop een vriend van Lde mandenmaker L. v. Each, zijn kameraad te hulp echoot Op hetzelfde oogerublük kreeg v. E. van v. H. een diepe snede over den linkeronder arm. Van E. ging daarop v. H. te lijf. Even later bleek, dat v. H. een ernstige steek had ontvangen in den schouder ter hoogte van den lank erlang. Hij liep hevig bloedend weg, eendge meters voor zijn woning zakte hij in elkaar en bloedde dood. De gemeentepolitie arresteerde de beide deelnemers aan de vechtpartij. Na een veithoor liet zij L. gaan. Van E. evenwel, die er van wordt verdacht den doodssteek te hebben toegebracht, is in ver zekerde bewaring genomen. Nog gisteravond arriveerde het parket uit Den Bosch, tot hert instellen van een on derzoek ter plaatse. De verdacht e Van E. staat ails een oppas sende jongeman bekend. Het stoffelijk overschot van v. H., die ge huwd is en veder vaar drie kindieren, is over gebracht naar het ziekenhuis te Vlijmen. ERNSTIG ONGELUK Te Amsterdam is op de Oosterdokskade nabij de brug voor de Piet Heinkade een ernstig^ ongeluk gebeurd. Een man, die bo ven op 'n hoog met kratten eenden en kippen opgeladen vrachtauto, van den Valkenweg- pont kwam, was gezeten, kwam bij het pas- seeren van het spoorwegviaduct ter plaatse, in aanraking met de ijzeren onderkant van het viaduct. De man werd van den wagen geslingerd en bleef bewusteloos op straat liggen. Met een diepe hoofdwonde is hij in hoogst zorgwek- kenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Het slachtoffer is de 33-jarige J. Nieboer uit Ermelo, VROEGE ROGGEBOUW. De haver- en roggebouw op de Noord-Ve- luwe is reeds begonnen. Er is reeds rogge in de bergen ingezameld. Het belooft een prachtige oogst te zullen worden. Zelden was de opbrengst zoo groot BRAND. Men meldt ons uit N u n s p e e t: Huize Bosch of Hul, een groot burgerhuis, gelegen aan het Zwolsche Wegje, en ten deele bewoond door den tegenwoordigen eigenaar, den heer W. Vos, en anderdeels door den heer Hofman, is gistermiddag to taal afgebrand. Vrijwel de geheele inboedel ging met het huis verloren. Pand en inboedels waren erzekerd. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Men meldt ons uit Groningen: De 23-jarige D. J. Folkers, wonende te Wester Nieland reed gistermiddag met zijn motor onder Wmsum tegen een boom. Hy ekwam een hersenschudding en is naar h°t Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht, waar hij hedenmorgen is overleden Van bevriende Duitsche zijde en wel uit de kringen der evangelisch-gereformeerde gemeenten vlak over de grens verzocht men ons een artikel over te nemen uit het „Sonntagsblatt" van deze gemeenten. Het is van cle hand van Pastor Staedtke te Ling en (Oost-Friesland), tot het laatst lid van den Christelijk-socialen Voiksdiensl in Duitschland (de zusterpartij van de anti revolutionaire en Christelijk-historische par tijen). Wij voldoen aan die verzoek. Onze vrienden in Duitschland hebben er recht op, dat wij in deze dagen naar hun luisteren. Het artikel luidt: Er mogen onder onze lezers een aantal zijn, dat met een zekere terughouding de gebeurtenissen der laatste weken en maan den meegeleefd heeft. Aan de eene zijde zijn ze blij en dankbaar, dat zoo veel, dat vóór een jaar en vroeger nog aanleiding gaf tot ernstige zorg, zich ten beste heeft gekeerd. Wat was dat toch voor een tijd, "toen d& bezigheid der Rijksdagafgevaardigden slechts daarin bestond, bij de zittingen te schelden cn wanneer het noodig was ook elkaar af te ranselen. Toen de communistische horden het vuur van den burgerkrijg reeds beden kelijk hadden aangeblazen. Toen in Berlijn en andere groote steden de misdaad zich on der de oogen van de politie in vereenigingon organiseerde. Toen alles, wat christelijk, ze delijk en vaderlandsch was, door de pers, de film en het theater gehoond werd, de moeder van meerdere kinderen met medelijdon werd nagestaard en de vader van zulk een gezin als een ouderwetsche, onnoozele hans gold. Toen de smakelooze filmgezichten van wil lekeurige tooneelspeelsters of zoogenaamde schoonheidskoninginnen breede scharen hyp notiseerden .terwijl de ware vrouwen des volks met haar door de nood verwrongen gelaatstrekken en de door werken leelijk geworden handen in de schaduw stonden. Dat dit geheel onduitsche en onchristelijke spook door een oerkrachtige storm wegge blazen is, vervult vele lezers met vreugde en dankbaarheid. Niettegenstaande al het .goede, dat ze er kennen ,is in hen echter toch Jets, dat ze de gang der dingen slechts langzaam nn weife lend doet meemaken. Er is in hen een «"er- borgen wantrouwen, dat gevoed wordt door bepaalde gebeurtenissen, vooral echter door de gedwongen afbraak van werk, dat niet uit partijvoorliefde of zelfzucht, maar uit natio nale en christelijko overgave gedaan is. I11 de week, waarover we hier berichten, is niet de opheffing van het Centrum de partijen- staat definitief ten grave gedragen. Iedere partij, die zichzelf ophief of opgeheven werd, heeft in de couranten weinig aangename In Memoriams gekregen. Dat geldt eveneens voor vele vereenigingen en organisaties. Ook zijn er op het oogenblik veel schreeu wers en smaders, wier luide drukte de con clusie toelaat, dat ze daarmee een minder verheugende vroegere bezigheid in de verge telheid willen terugdringen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de oude partijen sa men de opgave, het Duitsche volk uit zijn nood te redden, niet hebben volbracht. Even zeker is het echter ook, dat zeer velen kracht en geld en tijd op den ouden weg offerden, omdat ze geioofden, dat de hun aangepre zen weg ook de juiste was tot heil van volk en vaderland. Nu is de revolutie als een storm over Duitschland gekomen, heeft oude dingen verworpen en nieuwe geschapen, en in de stroom des tijds drijft niet slechts het oude en vermolmde af, maar ook veel dat goede wil, opoffering en overgave bevat. Ik herinner me uit mijn schooltijd een ge schiedenisles. De leeraar wilde ons de betec- kenis en de moeilijkheid van een zwenking van een plotselinge richtingverandering van een heel marcheerend leger in het jaar 1870 duidelijk maken. De leerling van 1911 heeft daarvan niet veel begrepen, de soldaat in de wereldoorlog reeds iets meer. Hoe dikwijls gebeurde liet in de laatste veldtochten, dat een troepenafdeeling na een lange treinreis en lang marcheeren aan de een of andere plaats op het krijgstooneel kwam. Dan be gon meestal niet het vechten, maar het op werpen van verschansingen. In zware arbeid werden 's nachts en ook wel overdag loep graven getrokken, stellingen gebouwd, berg plaatsen vervaardigd, en als dan eindelijk de soldaat het loon van zijn arbeid genieten wilde, heette het dikwijls: „Alarm, Opbre ken Marsch!" De legeraanvoerder moest zijn troepen op een andere plaats gebruiken en kon er zich niet aan storen, dat de troepen wel gaarne in de door hen gebouwde stelling waren gebleven in plaats van op een andere plaats weer van voren af aan te beginnen. Men doet het gebeuren van den laatsten tijd geen recht, wanneer men het van partij standpunt, naar de maatstaf desgenen, die toch altijd slechts het beste gedaan en gewild heeft, beoordeelt. Er zijn vroegere gezichts punten, staatkundige en strategische noodza kelijkheden, waaraan individueele belangen moeten worden opgeofferd. Dat geldt vooral voor het politieke gebeuren van de tegen woordige tijd. Het gaat om een zwenking, een principieele politieke marschwijziging, welker beteekenis slechts kan vergeleken worden met de marschverandering der Fran- sche revolutie van anderhalve eeuw geleden. Datgene, wat de Fransche revolutie tegen over het vermolmde en rot geworden absolu tisme van dien tijd op den troon verhief, was de gedachte der vrijheid van 't individu, de losmaking der menschen van alle gods dienstige en zedelijke banden ,de grond vesting der democratie, van het economische liberalisme, van het cosmopolitisme, en van nog vele andere dingen ,die in de laatste 150 jaar in cultureel, politiek en economisch op- zich tot uitwerking gekomen zijn. Maar aan het eind van dit tijdperk stond niet het re sultaat, niet de hemel op aarde, maar de catastrofe, de vreeselijke wereldoorlog, de cultureele en economische chaos der geheele wereld, die de economische wereldconferentie te Londen tot nu toe niet heeft kunnen bc- meesteren. Toen in 1914 de Russen in Oost- Pruisen invielen, de verantwoordelijke leger aanvoerders niet bekwaam bleken, gelukte het alleen door een commandoverwisseling en een daarmee verbonden verandering van operaticplan, Duitschland van de. catastrofe te redden. Zulk een systeem- en comman doverandering beleven we nu. Er wordt niet hervormd, niet het bestaande geconserveerd, verfijnd en verbeterd, neen, het gansche volksleger wordt met één slag in een nieu we marschrichting gecommandeerd. Dc „Führer" heeft een ander strategisch plan als zijn voorgangers in het. commando. Nu wordt alarm geblazen in alle legerplaatsen, het is „opbreken" naar nieuwen strijd en naar nieuwe doeleinden. Nu heet het afscheid nemen van de gedurende lange tijd zoo zorgvuldig uitgebouwde loopgravenstelling van het partij front, afscheid nemen van de bomvrije schuilplaatsen, die de afzonderlijke organisaties, vooral met het oog op de eco nomische oorlog .zich hebben geschapen. Dat alles was in den tot nu toe gevoerden politieken strijd op grond der innerlijke logika vnn het bestaande systeem noodzake lijk. In dit systeem steekt, hoewel het nu principieel wordt verlaten, veel vaderlands liefde, offervaardigheid en onzelfzuchtige overgave. En nu heet het op eenmaal: ^Alarm, Opbreken, Marschl" De jeugd begrijpt dit gebeuren het gemak kelijkst ,want zij heeft het oude niet meege- bouwd, maar slechts de zwakheden en nadee- len ervan ondervonden. De frontsoldaten marcheeren ook op commando mee. Zij ken nen de noodzakelijkheid van te moeten prijs geven en van het offer, wanneer het om het welzijn van het geheel gaat. Maar er zijn nog vele anderen, die niet kunnen meo- marcheeren. Werkelijk diepingrijpende revo luties komen slechts met tusschenruimten van eeuwen voor. en een omwenteling treft diegenen het zwaarst, die in de tot nu toe be zette stelling, ze mag heeten zoo ze wil, in christelijken en nationalen zin geloofden het beste te bedoelen. Niet ieder volksgenoot kan een politieke strateeg zijn en weten, dat het front, waarop hij streed, moet wor den opgegeven. Dezulken bespottelijk te ma ken, zooals dat nu soms geschiedt, is een onrecht. Bij een algemeen alarm cn een algemeene opmarsch geldt het echter niet alleen, oude j stellingen te verlaten en datgene op te ge- j ven .waaraan men gewoon was geraakt, I maar er moet ook het voor den strijd nood zakelijke worden meegenomen. In alle revolu I ties vindt men radicale stroom ingen, die het 1 liefst al het bestaande zouden willen ver- j woesten, om een nieuwe orde van dingen naar nieuwe idealen op te bouwen. De radi cale bolsjewistische revolutie toont de ver woestende resultaten van zulk doen. De Duitsche omwenteling voltrekt zich anders. Het waardevolle en onontbeerlijke van het verleden word meegenomen en bruikbaar gemaakt voor de toekomst. In een beteeke- nisvolle rede voor de Rijksstndhouders heeft Rijkskanselier Hitier de grondstelling uitge sproken, dat men ook in liet nieuwe rijk de 1 praktische ervaring op economisch gebied j niet mag uitschakelen. Afgezette menschen moeten door betere worden vervangen. Een dergelijke uitspraak toont, dat naar den wil van den Führer de nationale revolutie zich niet gelijk aan een chaotisch natuurgebeu- I ren heeft te voltrekken, maar dat ze de uit- I werking zal zijn van een doordacht, doelbe- j wust plan. Dat in de nieuwe opmarsch het j christelijk geloof een belangrijk wapen be hoort te zijn, ja, zelfs zal zijn, vervult ons christenen met groote vreugde. Ten opzichte van Christendom en kerk is om deze reden in de laatste weken veel te doen geweest. Er zijn vele krachten aan het werk het chris telijk geloof en de kerk vanuit deze of gene gezichtshoek gedaante te geven. Moge God ae Heer ons allen klaarheid en wijsheid geven, dat we menschelijk en goddelijk willen we ten te onderscheiden en onze aanwijzingen voor ons bouwen uitsluitend van daar ha len, waar ze ons eens voor altijd gegeven zijn, namelijk in het evangelie van onzen Heiland Jezus Christus. Laat ons getroost gelooven ,dat God de heerschappij heeft en alles wel maakt. Weerbericht. BINNENLAND. BOND VAN CHR. ORANJEVER IN NEDERLAND DE ALGEMEENE VERGADERING Te 's-Giravenzande is de algemeene verga dering aangevangen van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen Ln Nederland. 's-Gravenzande had zich voor deze ge beurtenis min of meer in feesttooi gestoken, ter eere van de talrijke congres-bezoekers. De vergadering werd omstreeks 11 uur door den voorzitter der plaatselijke Chr. Oranjevereenigingen, den heer W. van Geest Ozn., geopend met een welkomst woord, waarna de Bondsvoorzitter, Ds. I. Voorsteegh van Den Haag dankte voor de vriendelijke ontvangst. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de veiling te 's-Gravenzande. Om ruim 12 uur werden de congressisten officieel door het gemeentebestuur op het raadhuis ontvangen. De Burgemeester, Mr. J. Brunt, sprak hierbij zijn erkentelijkheid uit voor het be leggen der Bondsvergadering in zijn ge meente, en wees in het kort op hetgeen 's-Gravenzande, ook aan natuurschoon, be vat. De Bondsvoorzitter bracht dank. In hotel „de Spaansche Vloot" vereenigde zich daarna aan een gemeenschappelijke lunch. Om 2 uur ving in Maranatha de alge meene vergadering aan. waarin eerst de jaarverslagen werden behandeld, en be stuursverkiezing volgde. Aftredend waren de heeren £)s. C. J. van Pa assen, H. Bey 1 eve 11 en C. Wilg-v. d. Wal. Hoogste stand te München 766.5. Laagste stand te Haparanda 751.2. Stand vanmorgen halftwaalf 763.8. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. McteoroL Instituut t<> De Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog behoudens vooral j in den namiddag kans op onweer, nog warm. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgebied nam in beteekenis af en ligt thans nog over Z.-Duitschland, Zwitserland, waar mooi zomerweer heerscht. Ook over onz eomgeving, Zuid-Engeland en Frankrijk is het weer nog fraai. De depressie die over N.-Ierland en Schotland heerschte, bleef daar bestaan ,doch breidde zich niet naar onze omgeving uit, zooals aanvankelijk werd verwacht. Zoodoende versterde het weer ten onzent niet, doch de kans op warmte-onweer blijft bestaan en neemt voor morgen zelfs toe. Over Scandinavië em Finland bleef do depressie-toestand aanhouden. Er is daar vrij veel regen gevallen, vergezeld van on- weder. De temperaturen zijn daar flink ge daald. Over ons land veranderde deze nog weinig, over Frankijk en Duitschland werd het warmer, zoodat de temperaturen daar boven normaal zijn. THERMOHETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 24.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 27 JULI. Van 's avonds 9.28 uur tot 'a morgens 4.45 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tUd) Heden Vorig Heden Vorig Schoolnieuws. HERKEURING NOODZAKELIJK Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden werd in ons blad een uitvoerig pleidooi gehouden voor wijzi ging der bestaande regeling van het inva liditeitspensioen der rijksambtenaren en on derwijzers. Deze is beslist onredelijk en on billijk met name wanneer men ze vergelijkt met de regeling van het weduwen- en wee- zenpensioen. In dit stukje wilden we ons bezig houden met de kwestie van het invaliditeitspen sioen en wijzen op een door ons noodzake lijk geachte verscherping der normen. Het verkrijgen van invaliditeitspensioen gaat meestal niet van een leien dakje. Er staat ons op dit moment een geval voor den geest van een handwerkondenvijzeres, welke ten eenenmale niet meer in staat was haar werk voort te zetten en waarover, ten einde haar een pensioentje te bezorgen van een honderd gulden per jaar, heel wat geschre ven en gewreven moest worden. Twee dok ters, de inspecteur, het bestuur, het hoofd der school, moesten er allemaal aan te pas komen en hun verklaringen geven. Dit nu is alleszins gerechtvaardigd. Hoe zeer we ecnerzijds ijveren voor billijkheid en redelijkheid van het invaliditeitspensioen, anderzijds willen we met even groote be slistheid strijden tegen elke begun- jing in welk opzicht ook. Er behoort de strengst mogelijke rechtvaardig heid te bestaan tegenover elk ambtenaar zon der onderscheid. Er behooren waarborgen te zijn dat het invaliditeitspensioen alleen ten goede komt aan hen, die er - recht op hebben, omdat zij w e r k e 1 ij k invalide zijn, d.w.z. ongeschikt vpor hun verdere dienst. Het is noodzakelijk, dat het invali diteitspensioen ten goede komt, en dat in zoodanige mate, als billijk is, aan hen, die werkelijk onbekwaam zijn, verder in het onderhoud van hun gezin te voorzien. Deze garantie, we wezen reeds in deze richting, bestaat in het algemeen wel. Echter, het is niet voldoende, dat deze bestaat op het oogenblik, dat het invalidi teitspensioen wordt aangevraagd en toege kend, ze behoort er te zijn: gedurende de heele t ij d, dat het j a a rg e 1 d wordt uitgek erd. Deze garantie be staat nie* Daarin moet werden voorzien, Walshnt Basei Breisaeb 3.62 3.76 ■0.00 -0.00 2.68 9.75 Rhelnfelden -3.39 -3.45 Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Mainz Canp Ems Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dasseldorf 3.04 3.08 1.10 1.13 2.80 *2.88 0.24 0.19 2.77 2.87 .1.55 -1.64 •1.43 -1.54 2.68 2.76 2.24 9.H3 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 11.27 23.53 HarlinRen 12.10 Den Helder 9.40 22.25 IJmnlden 5.46 18.09 H.v. Holland 4.57 17.28 Scheveningen 5.07 17. 27 Juli 2.08 14.11 Hellevoetslnls 5.45 18.08 Willemstad 6.44 19.00 Brouwersh. 4.57 17.20 Zlerlkzee 5.37 17.44 Wemeldlngt 5.58 18.12 Vlisslngen 4.06 16.16 Rotterdam 7.07 19.L7 n.l. door periodieke herkeuring verplicht te stellen. En deze herkeuring, bijv. om de twee jaar, moet plaats vinden door telkens andere regeeringsdoktoren. Het pensioen wordt toegekend, omdat op het oogenblik der keuring de afgekeurde, ongeschikt is voor zijn werk. Is het nu echter heelemaal onmogelijk, dat' na verloop van een paar jaren zoodanige verbetering in de gezondheidstoestand van den invalide komt, dat hij wèl weer in staat geacht moet worden, zijn werk te her- vatten? Niet elke ziekte is toch even erg en ongeneeslijk? Ik stel me bijv. voor, dat er 'n onderwijzer is van bijv. vijf en veertig jaar, die hardhoorend is. Van „doofheid" behoeft dan nog niet altijd sprake te zijn. Het is wat lastig natuurlijk voor de klasse, We kunnen ons begrijpen, dat bij zulk een on derwijzer wel eens de wensch opkomt, meti invaliditeitspensioen te gaan. Vooral, wan neer hij cp aadere wijze zijn tijd ook nog heel wel productief kan maken. Het is echter best mogelijk, dat tnet eenige tijd de hardhoorendheid vermindert of ver- dwijnt en daarmee dus de grond van het' jaargeld ophoudt te bestaan. Ieder gevoelt het toch als een vanzelfsprekendheid, dat op het moment, dat blijkt: er bestaat geen invaliditeit meer, ook het inv a- liditeitspensioen behoort te eindigen. Waar echter de mogelijkheid aiet denk* beeldig is, dat de gepensionneerde de bef: staa.nde toestand heel ideaal vindt vodf zichzelf (men depke maar eens even aan aj wachtgelders-misère!moet er een wette lijke mogelijkheid zijn aan het onrechtma tig getrokken pensioen een eind te maken en den betrokkene voor de keus te plaatsen: opnieuw een betrekking te aaavaarden of verlies van zijn invaliditeitspensioen. De vraag, of de bestaande regeling door zekere lieden gebruikt wordt op een wijze, welke gevoegelijk met misbruik identiek genoemd kan worden, blijve hier natuurlijk buiten beschouwing. Het gaat hier alleen en uitsluitend over de noodzakelijkheid: d e et zelf moet alle mogelijkheid tot een moreel ontoelaatbaar parasiteeren op een fonds, dat bedoeling en bestemming eft alleen werkelijke invali den te helpen, bij de grond afsnij. den. Er zij nnog altijd te veel werkelijke inva liden, welke met een ontoereikende uitkee- ring genoegen moeten nemen, dan dat het geduld mag worden, dat niet-werkelijke in validen of niet-meer-werkelijke invaliden, .an het moeizaam bijeengebrachte geld mooi weer zouden spelen. Dringend zouden we daarom de wensche- lijkheid naar voren willen brengen, herkeu ring der invaliditeitsgepensionneerden om de twee jaar door telkens andere genees heeren verplichtend te stellen. Werkelijk behoeftigen worden door deze verplichting aiet getroffen, de Pensioenraad heeft alleen een middel om mogelijk misbruik tegen te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2