J. P. C. NICOLAÏ Sc ZOON P.T.T. NUMMER JULI 1933 G. WOLTERS, directeur van het -postkantoor te 's-Gravenhage. van met respect wordt gesproken, deels uit waar deering voor wat van zijn prestaties werd onder vonden, maar ook deels omdat hij het niet waagde door te dringen in de geheimenissen van de in wendige uitvoering van den dienst. Het sterkst komt dit tot uiting op de kleinste postinrichtingen op het platteland, waar de minder onwikkelde bevolking zich bij alles wat zij van de post vraagt of ontvangt, geheel en met het volste vertrouwen verlaat op de aanwijzingen van den plaatselijken posthouder, in wien voor alle te be handelen postzaken de ingewijde, de meerdere wordt gezien. Zou de post gedurende haar eeuwenoude bestaan niet anders hebben te bevredigen dan de eenvou digste behoeften, dan zou zij een vrijwel zielloos instrument zijn geworden, zonder leven, zonder af wisseling, zonder evenementen, die haar kleur en verscheidenheid geven in haar verhouding tot haar klanten. Gelukkig dut het anders is. Gelukkig dat de uitwendige prikkels, die zij steeds ondervindt, tiaar levend houden, haar ziel en bezieling geven, en haar voortdurend bedacht doen zijn op zelf behoud tegenover de vele invloeden van binnen en van buiten. Als dienaresse van groote en kleine algemeene belangen in allerlei vorm en schakeering is de post blootgesteld aun alle soort van kritiek, groot en klein, gemotiveerd en ongemotiveerd, openlijk en in het geniep, rechtvaardig en onrechtvaardig. Haar zicletoestand ondergaat aanhoudend wijzi ging, en het zijn vanzelfsprekend haar kwetsbare plaatsen, welke haar het meest kunnen veront- Deze kwetsbare plekken zijn vooral daar waar zij door middel van baar ambtenaren rechtstreek- sche aanraking beeft met liet publiek; te weten aan de loketten, bij de bestelling van brief- en pukketpost, of wel aan de telefoon. Zouden de ambtenaren steeds bese'fen hoe de post, hun werkgeefster, don weerslag ondervindt vuil onheuschc, onlieleefde bejegening bij den loketdienst, van onvoldoende oplettendheid bij de uitvoering van hun bestelwerk, zij zouden in veel meerdere mate dan thans bet geval is, alle nietige, klem-menschelijke gevoeligheden met zclfbeheer- sching tegengaan en alles in het werk stellen hun dipnendc welwillendheid zoo hoog mogelijk op te voeren. Anderzijds zou veel verschil van meening, soms wantrouwen en onjuiste veronderstelling kunnen worden voorkomen, als het publiek zich in vol doende mate rekenschap zou geven van de dikwijls moeilijke omstandigheden waaronder het postper- soneel heeft te werken, onder welken druk op de spitsuren de soms ongemotiveerd veeleischende klanten moeten worden geholpen, en met welk een inspanning dikwijls in beperkte tijds- en werk ruimte groote hoeveelheden ,.post" moeten worden verwerkt, hetzij voor verzending naar elders, hetzij voor bestelling ter plaatse. En dan zijn er de onnauwkeurigheden en vluchtigheden van het publiek bij de adressecring van poststukken. Ziehier eenige cijfers: Alleen in Den Haag zijn °r gemiddeld per jaar onder de ter post bezorgde brieven en briefkaarten pl.m. 18000 stuks, welke wegens onvolledig of onlecsbuar adres en wegens ht ontbreken van gegevens omtrent de afzenders, als onbestelbaar nimmer de geadresseerden berei ken en ouk niet kunnen worden teruggegeven aan de afzenders. Under die 180000 zijn er 400 waarop verzuimd werd de plaats van bestemm ng in het adres te vermelden en voorts zelfs 800 briefkaarten, waarop in 't geheel geen adres voorkomt; noch van geadresseerde, noch van afzender. En ul.s de schrijver aan de betrokken a'zenders deze cijfers dreigend voorhoudt, dan is daarin niet te zien een poging om de schuld van somwij len verkeerd begrijpen aan één kant te willen zoe ken. maar alleen een poging, om beide partijen publiek en postambtenaren meer nog tot elkaar te brengen in wederzijdsche waardeering. De postcheque- en Girodienst door J. Lazonder De postcheque- en girodienst werd Januari 1918 geopend en behoort dus nog tot de jongere leden van het Staatsbedrijf. De juistheid van het „onbekend maakt onbe mind" is aan dezen dienst in zijne eerste jaren niet voorbijgegaan. Hij diende een gerecht op, waarin, ook al had men er bij buitenlandsche administraties reeds lang den 6maak van beet, hier te lande aanvankelijk niet gretig gebeten werd. Maar ook hier is de ondervinding de beste leer meesteres gebleken! En wanneer thans in oogen- schouw wordt genomen, dat de dienst een jaarlijk- schen omzet heeft verkregen van 11 k 12 milliard, en dat het aantal boekingsposten over 1932 55.365.000 bedroeg, dan vraagt men zich af, hoe het er thans op de postkantoren zou hebben uit gezien, wanneer men de groote gemakken van het moderne betalingsmiddel „girodienst" niet had gekend en alle betalingen nog in contant geld zouden moeten zijn verricht! Waar het aantal rekeninghouders echter nog niet hooger is dan 214.000 ook al is dit dan een zeer respectabel getal, dringt zich toch de vraag op, waaraan het kan zijn toe te schrijven dat ondanks de propaganda die voor den dienst gemaakt wordt, ook thans nog zoovelen zich af zijdig houden van een dienst die zoo groot gemak geeft; dat groote particuliere en semi-overheids- instellingen aan degenen die met hen in relatie staan en postrekeninghouder zijn, ondanks hun aandringen de faciliteiten onthouden welke de girodienst kan geven en zelfs weigeren eenige girobetaling in ontvangst te nemen. Voor wie uit den dienst weet te halen wat er in zit, levert deze toch inderdaad veel gemak en voordeel op. Geen tochten buitenshuis meer om betalingen te gaan verrichten met kans op lang wachten aan loketten, verlies van geld of vergissingen; geen geloop en gebel aan de huisdeur meer voor het betalen van quitanties, wisselen van geld, enz. Men behoeft in huis niet veel gold meer gereed te houden, doch kan daar zijn geldelijke administratie geheel verrichten, met controle door de giroboekhouding. Abonnementen, lidmaat schappen, premiën, gas, waterleiding, electrici- teit, enz. kan men nagenoeg overal automatisch laten afschrijven, dus zonder eenige verdere be moeiingen van de zijde van de rekeninghouders. Voor vooruit bekende periodiek verschuldigde be dragen, op vaste data betaalbaar, kan men ook den girodienst machtigen tegen een geringe vergoe ding deze betalingen te verrichten. Belastingbiljetten kan men aan den girodienst toezenden en de bedragen aangeven en de dagen waarop men wenscht te betalen. De dienst zorgt stipt voor alle betalingen (althans als de rekening houders maar eorgen dat er voldoende saldo op hunne rekening .is!) Matig stortingsrecht, matig chequerccht, geheel kostelooze overschrijvingen, gelegenheid tot over schrijving aan buitenlandsche rekeninghouders! Geen briefport, geen zegelrecht, en doordat men op giro- en stortingsformulieren bestellingen kan doen, mededeelingen betreffende betalingen kan plaatsen enz., kunnen tal van brieven ongeschre ven blijven. De formulieren van den girodienst gelden als bewijs van betaling; toezending van quitanties als bewijs kan dus achterwege worden gelaten, enz. Wat hapert er dan nu nog aan, voor hen die althans in de tegenwoordige tijden nog gelden te manipuleeren hebben, dat men weigert tot den dienst toe te treden. Wat wordt er tegen aange voerd? Ie. De dienst geeft geen rente. Dit moge in- zekere opzichten te betreuren zijn, maar gezien de geringe, rente welke thans elders voor dadelijk opvorderbaar geld wordt gemaakt, kan dit vooral bij degenen voor wie het niet om groote bedragen gaat, toch thans geen krachtige reden tot nict- toetreding meer zijn tegenover de vele voordeden welke de dienst biedt. 2e. De dienst crediteert zijne rekeninghouders eerst nadat debiteering van de tegen rekeningen mogelijk is gebleken. Wie even nadenkt moet in zien dat, afgezien nog van verschillende techni sche redenen, de dienst des morgens niet met cre diteering van giro's kan aanvangen, om des mid dags tot de ontdekking te komen, dat de rekenin gen van debiteering de afschrijving niet toelaten (gemiddeld 600 800 biljetten per dag). De wensch dat, voor deze „uitgeworpen" biljet ten des middags nog eens zal worden nagegaan, of inmiddels door bijschrijvingen afschrijving nog mogelijk is geworden, is, gezien ook de tijd waar in de dienstuitvoering in verband met tijdige post verzending bekneld is, onuitvoerbaar. Stel, van rekening no. 1000 is een biljet van f 500.— voor rekening no. 1200 uitgeworpen wegens onvoldoend saldo. Inmiddels is later op den dag door een of andere bijschrijving het saldo van rekening no. 1000 voldoende geworden om deze rekening nog met 500.te debiteeren ten gunste van rekening 1200. Maar van rekening no. 1200 is des morgens wegens onvoldoend saldo ook een biljet uitgewor pen van b.v. 290.voor rekening no. 13000. Alsdan zou dit biljet ook weder moeten worden afgeschreven, en zoo vervolgens? Dit is in een dienst met 214000 rekeninghouders en gemid deld 200.000 tot 275.000 boekingsposten per dag onuitvoerbaar. 3e. Winkeliers worden de dupe van degenen die koopen, en zeggen te zullen gireeren, terwijl gi reering achterwege blijft. Het is inderdaad voor den dienst te betreuren dat er dergelijke klanten zijn, maar wanneer iemand in een winkel koopt en aan den winkelier niet be kend is, levert deze dan ook af wanneer niet contant betaald wordt, en neemt hij een andere houding tegenover een hem onbekenden klant aan wanneer deze belooft te gireeren? En gaat het op, om de goedgezinde klanten het gemak van het gireeren te onthouden, omdat oplichters in en met en door alles hun slag trachten te slaan? In middels overweegt de dienst maatregelen om de kans tot oplichting te verminderen door de reke ninghouders in de gelegenheid te stellen zich op eenvoudige wijz te legitimecren. 4e. Er worden cheques afgegeven zonder dat betaling mogelijk blijkt. Ook dergelijke oplichte rij komt, de laatste tijden .ekcr niet in een ver minderde mate, voor; de voorgespiegelde bedragen zijn niet op de reke .ingen aanwezig of de advie zen worden in het geheel niet ingezonden. Maar zoodra de dienst van dergelijke pogingen tot op lichting kennis krijgt, wordt, na waarschuwing, tot opheffing van de rekening overgegaan. 5e. Men kan niet aanstonds over de gelden op de rekeningen aanwezig, beschikken. Dit is inder daad een nadeel, maar hoe groot is het aantal gevallen dat op een bepaald tijdstip geld noodig is, zonder dat men dit vooraf wist? En dan nog weet men wel dat wanneer men des avonds vóór de laatste postverzendingsgelegcnbeid naar 's Gra- venhage zijn advies ter post bezorgt en men „spoedbehandeling" vraagt (tegen 0.25) men nagenoeg over het geheele land den volgenden 1 dag over zijn geld kan beschikken? En dat wanneer men expresse-bestelling vraagt 0.10) men zijn geld thuis bezorgd krijgt? En dat wanneer men telegrafische spoedbehandeling vraagt, het geld waarvoor den vorigen Svond een advies wordt ingezonden, den volgenden morgen veelal reeds ten 10 of 11 uur overal beschikbaar is? 6e. Er wordt geklaagd dat door hen, die tevens een bankrekening hebben, de banken geen mede werking toonen en hare clientele eerst 4 of 5 da gen later valuteeren dan den dag waarop het geld op de postrekening van de bank is bijgeschreven. Ontkend kan dit niet worden; maar de girodienst kan hierop geen invloed uitoefenen. 7e. Er wordt door verschillende rekeninghou ders, vooral zij die ecne machinale boekhouding hebben, van allerlei verschillende typen ge vraagd om de storting- en girobiljetten, cheques, automatische- en ventamelgirobiljetten, zoodanig in te richten, dat deze in hunne machines bruik baar zijn. Zooveel .ot'den, zooveel zinnen! Het moge toch begrijpelijk zijn, dat het onmo gelijk is daaraan te voldoen. Wanneer men echter, tegenover alle vorenge noemde bezwaren, welke de dienst eventueel voor sommigen in enkele gevallen kan opleveren, stelt de groote gemakken, welke deze algemeen biedt dan is er dunkt me maar één goede raad: werp het conservatisme, het verzet, het „mijn grootvader kwam er zonder postrekening en ik zal er ook wel komen", van U en sluit U, vooral in dezen tijd, nu zoozeer op de kleintjes gelet moet worden, aan bij den girodienst. Het kan alleen tot Uw voordeel zijn. Iloe grooter liet aantal aangeslotenen, hoe meer gemak de dienst, doordat ten .slotte nagenoeg alle betalingen in giro zouden kunnen geschieden, voor gijne rekeninghouders biedt Hof-, Rijks- en Gemeente-Leveranciers KLEEDERMAKERS Specialiteit in Brandweer-en Politiekleeding 'S-GRAVENHAGE Dr. KUYPERSTRAAT 2 TELEFOON 11 3 1 4 6 18 P.T.T.NUMMER JULI 1933 Het radiotelegraafverkeer met schepen op zeo 5s van ouderen datum (1904) dan het tot dusver behandelde verkeer tusschen vaste punten, het draagt een geheel ander karakter en staat ia eer ste instantie in den dienst van veiligheid ter zee; een zorgvuldig overwogen en uitgewerkte instruc tie geeft aan, hoe het kuststation moet handelen bij het waarnemen langs radiotelegrafischen of -telefonischen weg van noodseinen en noodberieh- ten, teneinde te bevorderen, dat aan het in nood- verkeerende schip (eventueel ook luchtvaartuig) zoo spoedig en doelmatig mogelijk hulp wordt .verleend. Naast de veiligheid dient dit verkeer uiteraard ook de commercieele en particuliere belangen. Het station Scheveningen-radio is dag en nacht geopend en bekleedt een belangrijke plaats in de scheepvaart in het algemeen en in het bijzonder in de Nederlandschc scheepvaart. Sinds de invoe ring van de korte golf is het mogelijk om recht streeks over zeer groote afstanden met onp.e Nederlandsche schepen telegrammen te wisselen, indien deze een korte golf-inrichting aan boord hebben. De tarieven van en naar Nederland zijn Voor alle afstanden dezelfde; inlichtingen daar omtrent, evenals alle andere op dit verkeer be trekking hebbende bijzonderheden worden aaa elk telegraafkantoor verstrekt. Het is te begrijpen, dat aan dit belangrijke ver keer de uiterste zorg wordt besteed. Tot de bemoeiingen welke met het verkeer met Beliepen verband houden, bohooren nog de geregel de inspectie der scheepsinstallaties, het afnemen van examens voor radio-telcgi'afist en -telefonist aan boord van schepen en het behandelen der aan vragen voor het verleenen van concessies voor scheepsinstallaties. Pcntcckeninq van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, jhr. de Jonge, welke als beeldtelegram naar Indië is verzonden; links: oorspronkelijke penleekening, midden: afdruk in Indische couranten, rechts: afdruk van het naar Nederland temg geseinde beeld. Afdruk van een naar Indië, als beeldtelegram overgebrachte werkteeken\ng. Radiotelefonie Na een periode van proefneming werd den 7den Januari 1929 het radio-telefoonverkeer met Neder- landsch Indië geopend, hetwelk dus als de Ben jamin in het radiohuishouden is te beschouwen, maar dat zich in dien korten tijd toch reeds tot een gezond en veelbelovend bedrijf heeft ontwik keld. Het centrale punt voor de afwikkeling van dit verkeer is de radiotelefoonkamer ten telegraaf- kantore te Amsterdam. De radiozenders en ont vangers voor dit verkeer staan evenals die voor de radiotelegrafie, te Kootwijk en Noordwijkcr- liout opgesteld. Vanaf elk telefoontoestel in Nederland kan met elk toestel op Java en in Noord-Sumatra gesproken worden. Bovendien zijn in Nederland een aantal ruime en geriefelijke tele foon-cellen ingericht, waar men met vier perso nen aan een gesprek kan deelnemen. Omtrent de tarieven, diensttijden enz. worden door den Radiotelefoondienst a'zonderlijke boek jes verstrekt, terwijl alle gewenschte inlichtingen ook aan de telefoon- en telegraafkantoren ia Nederland kunnen worden ingewonnen. Door een bijr.ondere technische voorziening is men erin geslaagd, aan de gesprekken een groote mate van geheimhouding te geven; aan de ver dere verbetering hiervan wordt nog voortdurend gewerkt De radiotelefonie met Indië mag zich steeds meer in de belangstelling van het zakenpubliek verheugen. Was in den aanvang het aantal fami- liegesprekken verreweg overwegend, langzamer hand zijn de rollen omgedraaid en overwegen thans de zakengesprekken, hetgeen een verblij dend verschijnsel mag genoemd worden. Door het Staatsbedrijf is er naar gestreefd, den radio-telefoondienst hoe langer hóe meer aan te passen aan de nooden en wenschen van het pu blieke Uit den aard der zaak komt het in dit verkeer voor, dat de sprekers door onwennigheid of ze nuwachtigheid elkaar in den aanvang van het ge sprek minder goed verstaan; bij de- berekening van den spreektijd wordt hiermede in den voor de sprekers gunstigen zin rekening gehouden. Evenals in het beeld-telegraafverkeer is ook hier uit nationale overwegingen het tarief in ver gelijking met overeenkomstige radio-telefoonver bindingen tusschen andere landen bijzonder laag gesteld. Om het voeren van lange gesprekken aanlok kelijk te maken wordt sinds 15 Mei j.l. op een gesprek van meer dan negen minuten voor den verderen spreektijd een reductie van 25 pet. toe gepast. welke boven de vijftien minuten tot zelfs 50 pet. wordt verhoogd. Vooral voor het zaken verkeer kan zulks van veel belang Rijn. Behalve van Nederland uit, kan men van vrij wel eiken Europeeschen staat en ook van Noord en Zuid-Amerika uit via onze nationale verbin ding een telefoongesprek met Indië voeren. Het gesprek wordt dan eveneens via Amsterdam af gewikkeld. Aangezien hier geen nationale overwegingen een rol spelen, is het tarief v<rel höoger dan in het verkeer met Nederland en zoodoende meer in overeenstemming met het tarief op overeenkom stige buitenlandsche telefoonverbindingen. Evenals in het radio-telegraafvérkeer, wordt in den Kerst- en Nieuwj.iarstijd een sterke reductie gegeven op het tarief van gesprekken, welke een gelukwcnsch inhouden. Dat deze regeling door het publiek op prijs gesteld wordt, blijkt wel uit het groot aantal gegadigden dat zich telken jare voor deze goedkoopc gesprekken aanmeldt. Sinds November 1931 is het radiotelefoonverkeer met scheepstelefonie-stations geopend via het Nederlandsche Kuststation Schcveningen-Radio. Het opvangen dezer gesprekken geschiedt te Noordwijkerhout, de behandeling der gesprekken te Amsterdam. Het kuststntion IJmuiden verzorgt het overbrengen van telegrammen per telefoon via deze verbinding. Er wordt o.a. aun deelgenomen door eenige trawlers en sleepbooton. Tenslotte wordt nog de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot het uitzenden van radiotelefo- nische mededeelingen van zakolijken aard over den voor dit doel te Schevcningcn-Radio opgc- stelden telefoniogender. DE WEERSTANDEN der N.V. LE CARBONE die door de Rijkstelegraaf goedgekeurd zijn hebben do volgende voordeden: 1. goed verzorgde contacten 2. groote belastbaarheid 8. in alle waarden verkrijgbaar 4.-klein van afmetingen. Importeur: G.REZELMAN 41/42 de Ruyter- kade, AMSTERDAM (0) Radio-afdeeling te Amsterdam; telefonisch aannemen en afleve ren van telegrammen. 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 23