V 0 Riikspensioen vnnr allen P.T. T.NUMMER JULI 1933 Ons radïotelegrafisch en telefonisch verkeer door Ir. G. C. Holtzappel Het Staatsbedrijf lier Posterijen, Telegrafie en Telefonie onderhoudt rechtstreeksche radiotclc- praafverbindingen met onze Overzeesche bezit tingen in Oost Indië, Curacao en Suriname, voorts met Noord-Amerika, Zuid-Amerika en met 12 Europeesche landen, nl. Denemarken, Finland, Hongarije, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserla nd. De aanduiding van deze verzendingswegen is „via Hollandradio". Het aanbieden van telegrammen via Holland radio kan aan alle telegraafkantoren in Neder land geschieden. Is het telegraafkantoor ter plaatse gesloten dan kunnen de via Holland radio te verzenden telegrammen rechtstreeks tele fonisch aan de radiohedrijfscentrale te Amster dam worden aungeboden zonder dat hiervoor ge- sprekkosten verschuldigd zijn; hiervoor moet men de letters BC. aanvragen. Te Rotterdam, waar evenals te Amsterdam een levendig telegraafverkeer met Indië en Amerika bestaat, wordt op het Telegraafkantoor een af zonderlijke radio-afdeeling ingericht voor de snelle behandeling van de via Hollandradio aan geboden en ontvangen telegrammen. Ook bestaat de mogelijkheid voor het publiek om zijn tele grammen rechtstreeks aan de radiocentrale te Amsterdam aan te bieden en wel door het Rot- terdamsche nummer 2-1111 te kienen. Behalve deze wijze van telefonische aanbieding stelt het Hollandradio-bedrijf te Amsterdam, en binnenkort ook te Rotterdam, nog de mogelijk heid open om in het bezit te komen van een directe telefonische aansluiting aan de plaatse lijke radio-afdeeling. JJmuiden-radio; lange golfverkeer. Binnenkort, wanneer de nieuwe Telexdienst, waarover elders in dit nummer wordt gesproken, zal zijn ingevoerd, zal van iedere plaats in Neder land uit elke goalionneerdc op dezen dienst zijn telegrammen per teletype rechtstreeks aan de radio-afdeeling te Amsterdam kunnen aanbieden en van daaruit ontvangen. Zooals uit het bovenstaande reeds zal zijn ge bleken, zit in den Hollandradiodienst het streven voor, om het publiek een zoo gemakkelijk en snel niogelijken dienst te verschaffen, waarbij zoo wel aan snelheid, als aan nauwkeurigheid de grootste zorg wordt besteed. Om een denkbeeld hiervan te geven zij ver meld. dat, in de drukste uren, in hot radio-vor keer met Noord-Amerika 82 pCt. van de telegram men binnen de minuut naar New-York worden overgeseind gerekend vanaf het oogenblik dat zo op de radio-centrale worden ontvangen tot dat, waarop de overseining is afgeloopen. De statistie ken omtrent de aantallen verminkingen kunnen met glans een vergelijking met de concurreeren- de kabelmaatschappijen doorstaan. F.en modern bedrijf als het onderhavige be schikt uit den aard der zaak over een goed inge richte acquisitie-afdeeling, die een nauwe voeling met het seinende publiek onderhoudt. Behalve dat het Staatsbedrijf hiermede het doel nastreeft nieu we klanten te werven, ondervindt hot publiek daarvan het groote voordeel, dat het door persoon lijke aanraking met het radiohedrijf de meest uit gebreide inlichtingen uit de eerste hand kan ontvangen. Hiervan wordt een druk gebruik ge maakt.. De tarieven der telegrammen zijn dezelfde als voor de kabel- en draadtelegrammen en zijn met tal van andere wetenswaardigheden opgenomen in smaakvol uitgevoerde boekjes, die door het Hollandradiobednjf kosteloos gaarne ter beschik king gesteld worden. Hetzelfde geschiedt met de telegramformulieren in blocnotevorm, die zelfs desgevvenscht volgens de bijzondere wenschen van het seinende publiek worden ingericht. Zooals begrijpelijk, heeft ook het radiohedrijf over het algemeen van de crisis te lijden. Vooral het verkeer met Indië is hard achteruit gegaan en is tot ongeveer de helft van dat van eenigc jaren teruggeloopen. Daarentegen is het verkeer met Amerika, dank zij de vele zorgen die hier aan zijn besteed, belangrijk vooruitgegaan, door dat do Hollandradiodienst een deel van het ver keer der buitenlandschc kabelmaatschappijen tot zich heeft weten te trekken. Dat dit mogelijk is geweest, is hieraan toe te schrijven, dat dcr.e dienst technisch bijzonder goed is uitgerust en voorts de zeer goede service der kabelmaatschap pijen heeft op zijde gestreefd en in sommige ge vallen zelfs overtroffen. Een afzonderlijk woord moge nog gewijd wor den aan het beeldtelegraafverkeer met Neder- landsch-Indië, dat in 1931 is geopend. Afbeeldingen van eiken vorm in zwartwitte kleuren, alsmede geschreven, getypt of gedrukt schrift worden langs draadloozen weg overge bracht en op volkomen natuurgetrouwe wijze ontvangen en aan den geadresseerde afgeleverd. De bijzonderheden betreffende tarieven, wijze van aanbieden enz. zijn aan elk telegraafkantoor te vernemen. Van bijzonder belang is dit middel voor het overbrengen van technische tcekeningen kunnen deelnemen, zijn gevestigd in de hierboven vermelde plaatsen. en schema's, waardoor men omslachtige beschrij vingen kan ontgaan. Evenals bij de telefoonverbinding met Indië, waarover nog afzonderlijk wordt gesproken, is voor het beeldverkeer uit nationale overwegingen een tarief gekozen, hetwelk in vergelijking met dat op transatlantische beeldtelegraafverbindin gen van andere landen, bijzonder laag genoemd mag worden. Als gevolg van de slechte tijden wordt van dit nieuwe middel, ten minste voor het overbrengen .van beelden, nog weinig gebruik gemaakt. Voor het overseinen van langere telegrammen wordt door het publiek in bepaalde gevallen uit financieele oversve 'ingen een voordeel in het ge bruik der becldtelegrafie gezien. Over het geheel is het Staatsbedrijf tevreden over het succes, dat met do invoering der becldtelegrafie met Indië is behaald. Het radiotelegraafverkeer met Nederlandsch Indië dateert van 1923 en heeft juist één der.er dagen zijn tienjarig jubileum gevierd; het Euro- pocsch verkeer en dat met Noord-Amerika be staat vanaf 1926; het verkeer met onze YVest- Iridische bezittingen vanaf 1928 en dat met Zuid- Amerika vanaf 1931. Alvorens van dit verkeer af te stappen moge nog worden gewezen op de belangrijke financieele voordcelen, die hieraan voor de Nederlandsche schatkist zijn verbonden. Door van Holland-radio gebruik te maken, be reikt het publiek namelijk, dat een groot deel van de telegraaftaksen, die anders aan kabelmaat schappijen van vreemde nationaliteit moeten wor den uitgekeerd, thans ten goede komt aan het Staatsbedrijf. Men is derhalve in de gelegenheid op deze Wijze een bij uitstek nationaal belang te dienen. Behalve het hiervoren behandelde verkeer, dat tweezijdig is, bestaat er nog gelegenheid tot het eenzijdig uitzenden langs radiotelegrafischen weg van berichten met meervoudige bestemming, het welk afzonderlijk bij K. B. van 16 October 1926, No. 26 is geregeld. De deelnemers aan dezen dienst kunnen tegen een bijuonder laag tarief op vaste tijden berichten doen uitseinen bestemd voor meervoudige be stemmingen in het buitenland. Deze telegrammen mogen politieke, handels- of andere dergelijke berichten van algemeene strek king bevatten; zij mogen geen gedeelte, noch aan kondiging of mededeeling inhouden, welke een particulier karakter dragen. liet Staatsbedrijf bemoeit zich uitsluitend met het uitseinen dezer berichten. Van dezen dienst wordt door een der pers bureaus hier te lande gebruik gemaakt, hetwelk eenigc malen per dag een persbericht via een der korte golfzendens te Kootwijk doet uitseinen, dat onder andere in Ned. Indië wordt ongevangen. Vanaf 55 jaar tot 65 jaar en bij overlijden Uitkeeringen gewaarborgd door den STAAT Ouderdomspensioenen vanaf f156.- - f1040.- p. jaar Weduwe pen si oen en vanaf f 52.- - f 520.- p. jaar NIET vatbaar voor beslag, verpanding, beleening VRAAGT INLICHTINGEN BIJ DEN RAAD VAN ARBEID OF ZIJN AGENTEN 14 P.T.T.NUMMER JULI 1933 Snelle en betrouwbare telegraafdienst door P. Bossen Elk verkeersmiddel zal in dezen tijd in dc eerste plaats worden beoordeeld naar zijn snelheid en betrouwbaarheid. Deze zijn afhankelijk van technische, maar voor al van exploitatieve maatregelen. 0:is land kan bogen op een van de snelst wer kende telegraafdiensten van Europa. Wat het buitenlandsch verkeer betreft, is dit gebleken bij een onderzoek vanwege een internationale com missie in de tweede helft van 1931. In liet binnenlandsch verkeer is dit voornamelijk een gevolg van het z.g. „doorverbinding6stelsel". Het tarie' der dringende telegrammen is onlangs in binnen- en buitenlandsch verkeer met 1/3 ver laagd. Een bekende sneldicnst bestaat ook tusschcn de beurs te Amsterdam cn die te Londen, te Parijs cn-te Brussel. Onlangs bleken telegrammen ge middeld 3'/2 minuut na de aanbieding op tie Londcnschc"beurs in handen van geadresseerden ©j) dc Amsterdamsche beurs te zijn. Voor de tele grammen van de Parijsche beurs bedroeg die tijd 2'/> minuut. De Nederlandsche Telegraafdienst zit dus niet bij de pakken neer, niettegenstaande de ongunstige economische omstandigheden, die uiteraard, en wel in belangrijke mate, ook op den telegraafdienst invloed uitoefenen cn ondanks de omstandigheid, dat de groote uitbreiding der telefoon in binnen- cn buitenland ontegenzeggelijk een daling van het aantal telegrammen tengevolge heeft. Men hoede zich echter, ten aanzien van de verminde ring van de beteckenis van den telegraafdienst voor handel, nijverheid cn particulieren, voor over drijving. Nog steeds bekleedt deze wijze van gedachten- wisseling een voorname plaats in het wereldverkeer Nu nog, in dezen bij uitstek ongunstigen tijd, worden in Nederland niet minder dan 6V2 milliocn telegrammen per jaar behandeld. Beeldtelegrafie. De meest moderne vorm van bcrichtcnwisseling is wel de beeldtelegrafie, die 0:1s instaat stelt beelden van allerlei aurd, zooals fotografieën, teekeningen, plannen, documenten, chèques, steno grammen, enz. al dan niet gecombineerd met ge schreven of gedrukte mededcelingen, per telegraaf zoodanig over te brengen, dat aan den geadres seerde een facsimilé daarvan ter hand kan worden gesteld. De mogelijkheid is opengesteld 0111 langs de kabel, via Berlijn, beeldtolegrimimcn te wisselen niet Duitschland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Italië, Engeland en Amerika, terwijl <le indienststclling van verbindingen met Frankrijk, de Vatikannsche Stad, Argentinië en Siani kan worden verwacht. De beeldtelegram- men kunnen op alle post-, telegraaf- en telefoon kantoren, hulpkantoren cn stations worden aange boden. Zij worden zoo spoedig mogelijk doorge zonden naar liet telegraafkantoor te Amsterdam, van waaruit de „beelduitzending" naar de ge noemde landen plaats vindt. Het behoeft geen be toog, dat van dezen dienst op velerlei gebied een nuttig gebruik kan worden gemaakt. Zoo kan b.v. de pers reeds tegelijk met de eerste berichten om trent belangrijke gebeurtenissen in het buitenland foto's publiceeren; de handelsman kan zijn telegra- ischc orders verduidelijken door tcekeningen cn plannen; dc politie kan bijv. rond te zenden signa lementen aanvullen met portretten en vingeraf drukken enz., enz. Alles bijeengenomen dus oen nieuw verkeers middel, dat ongetwijfeld toekomst heeft. Het inwendige van een tcletgpe-apparaat, hel toestel, dat voorbestemd schijnt, om alle trocgcre snelwerkende telegraaftoestellen te overvleugelen. Treintelegrammen. Ook de „treintelegrammen" verdienen met een enkel woord te worden vermeld. In samenwerking met de Nederlandsche Spoor wegen is n.l. een regeling getroffen, waardoor het mogelijk is geworden, dat liet reizend publiek door tusschenkomst van spoorwegpersoneel in alle internationale, D-, Luxe- en Pullmantreinen, tele grammen kan aanbieden, zoodat men daarvoor den trein niet meer behoeft te verlaten. Herinnert men zich dus tijdens de treinreis b.v. dat men vergeten heeft een belangrijke mededeeling aan een der huisgenooten of op zijn kantoor te doen, geen nood, men vervoegt zich bij den conducteur om een telegramformulier, vermeldt daar de boodschap op en de conducteur 2orgt er voor, dat de mededeeling op het eerste daartoe geschikte spoorwegtelegraafkantoor ter overseining wordt afgeleverd. Dit is één voor beeld uit vele gevallen, waarin een treintclcgram uitkomst kan geven. Niet alleen, dat men telegrammen voor Nede r- 1 a n d s c h e bestemmingen van treinen uit kan verzenden, ook voor sommige buitenland schc bestemmingen kan zulks geschieden, nl. voor plaatsen in Duitschland, België, Frankrijk, Engeland cn Zwitserland. Ten einde de regeling voor het spoorwegperso neel niet te ingewikkeld te maken, is bepaald, dat de treintelegrammen niet gesteld mogen zijn in overeengekomen taal of code, noch in cij'er- schrift, terwijl het aantal woorden beperkt is tot 15. Voor elk telegram moet, ongeacht het aantal woorden, een vast bedrag worden betaald, zijnde de prijs van een telegram van 15 woorden voor de aangegeven bestemming. Voor hen, die veel in het buitenland reizen, zij" tenslotte nog vermeld, dat ook daar op verschillen de wijzen aan spoorwegreizigers de gelegenheid wordt geboden om door middel van telegraaf en telefoon berichten de wereld in te zenden, óók naar Nederlandsche bestemmingen. Eventueel wende men zich dus tot den conducteur. Codetelegrammen. Over de telegrammen, gesteld in overeengekomen taal (code), is gedurende vele jaren heel wat te doen geweest. Er deden zich bij deze telegrammen ernstige moeilijkheden voor. Dc conferentie te Pa rijs in 1925 benoemde daarom een internationale studie contmissie, die een groote hoeveelheid statis tische gegevens verzamelde en voorstellen deed, welke op de conferentie te Bi'ussel in 1928 in be handeling kwamen. Omdat men niet tot overeenstemming kon ko men, werd ten slotte een compromis aanvaard, dat echter als de meeste van dergelijke half- 0' tweeslachtige maatregelen in menig opzicht de toe stand eer slechter dan beter maakte. De conferentie te Madrid in 1932 heeft tenslotte den knoop door gehakt, zoodat er met ingang van 1 Januari 1934 een eenvoudig, algemeen aanvaard code-systeem van 5 letters per woord zal zijn, waardoor in het algemeen de gebruikers eer financieel gebaat, dan geschaad zullen zijn. Aanbieden en afleveren van tele grammen per telefoon. Het zal waarschijnlijk nog niet algemeen bekend zijn, dat de telegraafadministratie sinds 1 April j.l. geen extra kosten meer in rekening brengt voor het per telefoon aanbieden van telegrammen. Tot dien datum werd daarvoor een recht van .f 0.10 geheven. Er bestaat voor het telegrafeerend en telefonec- rend publiek thans dus geen belemmering meer om van deze moderne wijze van verkeersafwikke ling gebruik te maken. Men hespaart zich den tijdroovenden gang naar het telegraafkantoor. Ook kan men zich de aange komen telegrammen per telefoon laten afleveren. Men heeft de telegrammen vlugger in zijn bezit, het spaart den telegraafdienst de bestelkosten uit en het kost niets extra. Ter controle van het per telefoon aangeboden of opgenomen telegram wordt desgewenscht nog een afschrift in de eerstvolgende postbestelling thuis bezorgd, eveneens gratis. De afzender kan het telefonisch afleveren be vorderen door in het adres van een telegram de naam van don geadresseerde, 't woord „téléphonc" of „telefoon" en het nummer of de letter van diens telefoonaansluiting op te nemen. In het binne 1- landsch verkeer mag het woord „telefoon" worden weggelaten en wordt het nummer van de telefoon aansluiting, ook al bestaat dit uit meer dan 5 cijfers, voor één woord berekend. Voorbeelden: Pauli Telephone Passy 5074 Paris (5 woorden). Jansen Telefoon 134561 's-Gravenhage (4 woorden) Jansen 134561 's-Gravcnhage (3 woorden). Goedkoope telegrammen Vlugger dan een brief, minder vlug dan een ge woon telegram. Affiche voor qeluktelrgrammen. Hier geldt: minder eischen, lager tarief. Ze wor den overgeseind als er geen gewone telegrammen zijn. Er zijn twee soorten, nl. uitgestelde telegram men cn brief Iele grammen. De eerstgenoemde komen alleen voor in het ver keer met en tusschen landen buiten Europa. Het tarief is gelijk aan de helft van liet gewone tarief. Brieftelcgrammen komen voor in liet Europeesch \erkeer eveneens tegen de halve prijs, doch ook 111 bet buiten-Europecsch verkeer, maar liet tarief is daar lager, nl. een derde van het gewone tarief; in het verkeer met Nederlandsch-Indië zelfs nog lager. Uitgestelde telegrammen worden door den telegraafdienst, brieftelegrammen door den postdienst besteld. De laatstgenoemde hebben meer vertraging. Ook in het binnenlandsch verkeer komen zo voor. Men maakt er b.v. gebruik van als men 's morgens ergens een berichtje of een felicita tie wil hebben en men te laat is voor de laatste jiostgelegenheid. Men brengt, desgevvenscht per telefoon, het berichtje over aan het telegraafkan toor en den volgenden morgen is het op zijn be stemming. Ook kan het voorkomen, dat men een berichtje in een gewone of luchtmail wil ojjgeno- men hebben en deze per jiost niet meer tijdig kan bereiken. Het instituut der brieftelegranmu-n kan ook hier uitkomst geven. Behalve «Ie uitgestelde en brieftelegrammen zijn er nog goedkoop© gelegenheidstelegrammen, 11I. Kerst-, Nieuwjaars- cn Paaschtelegrammen, door middel waarvan men tegen een laag tarief tele grafisch zijn wenschen kan aanbieden. A W W-telegrammen Het zal U wellicht ojigevallen zijn, dat de brie venbussen af en toe als reclame het beeld ver- toon en van een bij zijn rijwiel wachtenden besteller. Deze man heeft nl. zoo juist een telegram af gegeven, voorzien van de aanwijzing A W W, betgeen beteekent „op antwoord wachten". Hij heeft daarop bij de afgifte de aandacht geves tigd en men heeft hem verzocht inderdaad even te wachten. Hij wacht evenwel niet langer dan minuten, lang genoeg om het verwachte antwoord op te schrijven. Het bespaart den geadresseerde niet alleen een gang naar liet telegraafkantoor, ook dc beantwoording geschiedt snel eu doelmatig. De afzenders, die op dc hoogte zijn met deze dienstvaardigheid van de telegraaf, voorzien daar om in voorkomende gevallen hun hinnenlandsche telegrammen van de aanwijzing A W W, die voor 1 woord wordt rneilegetehl. Overigens worden deswege geen extra kosten in rekening gebracht. Gcluk-telegrammen Er bestaan bij tien telegraafdienst formulieren, bestemd 0111 gelukwenschen en blijde tijdingen in een feestelijk kleed aan de geadresseerden te doen toekomen. Indien de afzender wenscht, dat zoo'n bijzonder formulier zul worden gebruikt, geeft hij dat te kennen door boven liet adres van liet telegram de betaalde aanwijzing Lx te stellen, bij hinnen landsche bestemming 40 cent 011 hij buitenlaivl- sclie bestemming 50 cent extra te betalen. De netto opbrengst van do extra kosten woedt uitgekeerd aan liet Nederlandsche Jeugdleiders Instituut, dat zo-g draagt voor de verdeeling van het beschikbare bedrag. De Haagsche Postzegelhandel Noordeinde 196 Telef. 113157 Inkoop Verkoop Taxatie 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 22