TUIMGSRAM CLICHÉFABRIEK „CHEMEZ" - HAARLEM KABELVULMASSA P. T. T. NUMMER JUL! 1933 lange golf ontvangst, een zeer gunstigen invloed op de relatieve sterkte der storingen. Vandaar dat voor lange golf ontvangst ook van gerichte ontvangst gebruik gemaakt wordt. Lange rol- entvangst. De opvangmiddelen voor de lange golf stations eijn van geheel anderen aard dan die voor de korte golven. Een toestel voor liet lange golf- verkeer wordt n.l. door middel van een gonio meter aangesloten op een zgn. aarddradenkruis, dat is een viertal ingegraven draden in den vorm van een kruis. Drie van zulke aardkruizen zijn te Noordwijk- Padio aanwezig. Tfvee worden gebruikt voor de ontvangst van Europeesche stations; niet minder dan 15 Europa-ontva.igers zijn daarop aangeslo ten; het derde, van grootere afmetingen, doet dienst voor ontvangst van Amerikaansche- en Indische lange golf stations. De kortegolf-ontvangers hebben sedert de over brenging van Meyendell naar Noordwijlt (in Sept. 1928) een belangrijke ontwikkelingsfaze doorgemaakt. Dezelfde redenen, welke we reeds aanstipten bij de bespreking der Kootwijksche korte golf zenders, waren hier ook de oorzaak, dat de eerste eenvoudige ontvangers langzamer hand plaats moesten maken voor meer ingewik kelde ontvangers, die wat technisch kunnen aan gaat. met glans een vergelijking kunnen weer staan met de producten der buitenlandsche radio- industrie, zooals herhaaldelijk is gebleken. Het hinderlijke fadingeffect is door gebruik te maken van deze toestellen, zoowel voor telegrafie- a.ls voor telefonie-ontvangst practise!» geheel on schadelijk gemaakt. Het groote aantal stations waarmede verbin ding wordt onderhouden, maakt dit ontvangsta tion tot een der grootste van Europa. De Euro peesche stations werken voornamelijk op de lange golven, alleen in den .zomertijd, wanneer de luchtstoringen hevig zijn. werken eenige van de ver verwijderde Europeesche stations ook op de korte golf. In het transatlantische verkeer wordt meestal op korte golf gewerkt, behoudens enkele daggedeelten welke in de verschillende jaargetijden verschillend zijn. waarin tevens van de lange golven gebruik wordt gemaakt. Boven dien gebruiken de meeste stations afwisselend of gelijktijdig verschillende golflengten. Een en ander maakt, dat voor de afwikkeling van het verkeer een groot aantal toestellen be- noodigd is. Met de noodige reserves zijn in totaal aanwezig 41 toestellen, welke gelijktijdig en ge heel onafhankelijk van elkaar moeten kunnen werken en wel: Het is gelukt de geheele ontvangst in één zaal te coneentreei'en, hetgeen voor een economisch bedrijf een groot voordeel beteekent. Deze omstandigheid maakt, dat het station Noordwijk-Radio zich in dit opzicht onderscheidt van vrijwel alle buitenlandsche ontvangstations. Ook de stroomvooi-ziening is te Noordwijk- Radio zoo veel mogelijk geconcentreerd. In de accuiu.mte bevinden zich accu's van groote af metingen voor de gloeispanning; plaatspanning en roosterspanning. Daarnaast, in de machine kamer, die ter voorkoming van storing geheel met roodkoper is afgeschennd, tzijn de noodige ma chines en schakelborden opgesteld, benoodigd voor het opladen van de batterijen. Het aantal ambtenaren, dat voortdurend toe zicht houdt op de in bedrijf zijnde ontvangtoe stellen. is gezien het aantal ontvangers, verrassend klein. Twee ambtenaren nl. zijn slechts, dank zij de ver doorgevoerde toestelconcentratie, noodig om toe te zien dat de stroom van telegrammen, die steeds zonder ophouden binnenkomt, op de juiste wijze naar de bedrijfscentrale te Amster dam wordt doorgegeven. DE BEDRIJFSCENTRALE TE AMSTERDAM de ideale radio-lamp „Het radiobrein 1 l Nederland" Uit de korte beschrijvingen van de radiostations Kootwijk en Noordwijk heeft men van zelfspre kend nog niet een duidelijk beeld gekregen van den weg die een telegram aflegt tusschen den afzender en geadresseerde. De bespreking van de bedrijfscentrale biedt daar beter de gelegenheid Wanneer aan een willekeurig telegraafkantoor een telegram wordt aangeboden, bestemd voor een land waarmede wij in radio-telegrafische ver binding staan, dan wordt dit telegram langs de gewone telegraaflijnen venzonden naar de bedrijfs centrale te Amsterdam, waar een telegrafist on middellijk de tclegraafteekens, overeenkomende met den tekst van het telegram, met behulp van een machine in een papieren band ponst. Deze band loopt daarna met groote snelheid (in het Europa- verkeer 120 150 woorden per minuut) door een seinapparaat. dat door middel van telegraaflijnen verbonden is met den betreffenden zender te Koot wijk. Daar in elk der landen, waaimede een radio verbinding wordt onderhouden een ontvanger steeds op den betieffenden Nederlandschen zender staat afgestemd, is dus een korte waarschuwing door den telegrafist in Amsterdam, ter aanduiding dat er een telegram op komst is, voldoende om in het betrokken land de apparaten op de be- drij fscentrale aldaar in werking te laten treden. De seinteckens, die te Noordwijk worden opge vangen worden daar omgezet in hoorbare sein teekens, die langs een der vele telefoonlijnen tusschen Noordwijk-Radio en de bedrijfscentrale naar deze laatste worden overgebracht, waar het eigenlijke opnemen der telegrammen plaats vindt. Dit geschiedt evenals het zenden „op den band"; deze band, waarop dus de seinteekens staan, wordt langs een schrijfmachine getrokken en de telegra fist „vertaalt" de seinteekens weer in normale letters en cijfers, welke hij onmiddellijk op een telegramformulier typt. Het overbrengen van HAARLEM,KLOKHUtSPLEIN 5 TELEFOON 15880 ZWART- EN KLEURENDRUK- CLICHÉ'S - RETOUCHES ONTWERPEN - TEEKENINGEN AMSTERDAM, ROKIN8S TELEFOON 42259 BIND- EN PRAGESTEMPELS GALVANO'S - STYPEN MATRIJZEN EN VIGNETTEN DE EENIGSTE INRICHTING IN NEDERLAND VOOR HET VERCHROOMEN VAN CLICHÊ'S HOE UW ORDERS ONTVANGEN EN BEHANDELD WORDEN De man, die Uw orders ontvangt, constateert met vol doening, dat oude cliënten geregeld terugkomen en het aantal nieuwe cliënten steeds toeneemt. Waardoor? Doordat Chemez' cliché's niet duurder zijn dan andere, wel beter. Behoort U reeds tot hen, die óns orders geven Aan het fotoarafisch gedeelte wordt de meest mogelijke zorg besteed. Een oud spreekwoord zegt: „Een goed begin is het halve werk". Is U gesteld op prima drukwerk, brengt dan dit spreekwoord in toepassing door bij Chemez de voor Uw werk benoodigde cliché's te bestellen De etser verzorgt het artistieke gedeelte von Uw cliché's. Hieraan worden de hoogste eischen gesteld, soodat •ene onberispelijke uitvoering gegarandeerd wordt. Chemez' cliché's zijn tot in de kleinste bijzonderheden verzorgd. Iedere bestelling heeft onze volle aandacht Och RAM je je veel spaard mij nog gek! van die z.g. lampen 12 P. T. T. NUMMER JULI 1933 In de eerste tientallen jaren geschiedde de bestelling uit het hoofd- of uit de bijkantoren te voet, doch omstreeks 1900 werd daarvoor overal het rijwiel in gebruik genomen, wat vanzelfspre kend tot groote bespoediging leidde. Tegenwoordig geschiedt de aflevering van tele grammen, voor zoover die niet plaats heeft per telefoon, per verreschrijver, teletype of op de Beurs, bijna uitsluitend van één centraal punt uit, het hoofdkantoor. Jeugdige telegrambestellers rennen op hun rij wiel af en aan om de voorraden af te leveren telegrammen naar hunne juiste bestemming te brengen. De bestelling geschiedt in zoogenaamde ritten, d.w.z. kleine hoeveelheden telegrammen, voor de zelfde richting bestemd, worden den besteller ter hand gesteld. Het oogenblik van Vertrek wordt ten kantore genoteerd, het tijdstip van terugkomst zorgvuldig nagegaan. De in de naaste omgeving van het kanfoor wonenden ontvangen hun telegrammen ongeveer 15 20 minuten later, dan het werd opgenomen, de verst wonenden wat later, naar gelang van dezen afstand. Adresseer mach ine. Aan die aflevering van telegrammen zit intusschen heel wat vast. Vele honderden geadresseerden hebben n.l. ver zoeken loopende, om hun telegrammen b.v. 's morgens aan huis te bezorgen, na een zeker tijdstip aan 't kantoor, 's middags aan de Beurs, na afloop beurs weer aan 't kantoor en 's avonds opnieuw aan huis. Al zulke verzoeken worden op een adresseermachine (Adrema) voor eiken ge adresseerde afzonderlijk machinaal geslagen in zinken plaatjes, waardoor in die plaatjes reliëf schrift ontstaat, dat steeds als stempel kan wor den gebruikt, om op de kleppen der desbetref fende telegram-formulieren te worden afgedrukt. Het overgroote deel der handelstclegrammen komt aan met telegram-adressen, welke had men geen nadere gegevens niet te bestellen zouden zijn. Hoe b.v. een telegram af te leveren met het simpele adres Hannibal AMSTERDAM? Het desbetreffende alfabetisch gerangschikte zinken plaatje van de adresseermachine geeft dadelijk uitkomst. Dit stempel-plaatje wordt op de klep van het telegramformulier afgedrukt, waardor een correcte bestelling mogelijk is. Door middel van een pneumatisch buizenstel sel z.g. vaouumbuizen, worden telegrammen voor de beide beurzen bestemd, daarheen geleid, waar bestellend personeel aanwezig is, dat voor de aflevering zorg draagt. Per werkdag worden te AMSTERDAM ongeveer 1500 telegrammen aan huis besteld en 1000 telegrammen per telefoon naar de geadresseerden overgesproken, of hun via verreschrijver en teletype ter hand gesteld. Bureel Administratie. Een belangrijke af deeling van een groot telegraafkantoor vormt het bureel „Administratie". Hier worden o.a. de rekeningen opgemaakt voor de afzenders, die hun telegrammen niet in gereed geld betalen, maar ze óf aan loket, óf per telefoon en verreschrijver aanbieden. Het aantal dezer telegrammen bedraagt te Amsterdam dagelijks 1800 2000. Aan het einde der maand wordt aan de afzenders een rekening toegezonden en wordt het maandtotaal automa tisch op hun postrekening afgeschreven. Voorts neemt de z.g. buitenlandsche afrekening een belangrijke plaats in onder de werkzaam heden van genoemd bureel. Ingevolge art. 12 der Internationale Telegraaf- overeenkomst zijn de toegetreden administration elkander wederkeerig rekening schuldig van de door ieder geheven kosten. De kosten, in Nederland geheven voor een telegram naar het buitenland moeten volgens vaste regelen met het land van bestemming en met de tusschcngelegcn landen worden verdeeld. Om dit te kunnen doen, worden maandelijks af rekeningen opgemaakt, welke door de verschil lende Administratiën met hun eigen aanteeke- ningen worden vergeleken. Nu is de regel zoo, dat Nederland niet afrekent met alle mogelijke landen ter wereld, waarheen telegrammen zijn verzonden, maar uitsluitend met die landen, waarmede het rechtstreeks is verbonden en voor elk dozer landen, voor zoover de telegrammen over die verbindingen zijn geleid. Gesteld Nederland neemt een telegram aan voor Hongarije. Rechtstreeks over draadgeleidingen is het daarmede niet verbonden. Wenscht de afzen der overbrenging per draad, dan is de weg via Duitschland Oostenrijk (of Tsjechö-Slowakije). Die tusschengelegen landen ontvangen een deel der geïnde seinkosten. De verrekening ziet er als volgt uit: Nederland per woord 0.09 goudfranken Duitschland transit per woord 0.07 goudfranken Oostenrijk of Tsjecho-Slowakije transit per woord 0.07 goudfranken Hongarije eindtaks 0.09 goudfranken Totaal per woord 0.32 goudfranken 16 cent Ware het telegram per „Hollandradio" recht streeks overgebracht naar Hongarije, dan hadden de seinkosten per woord evenveel bedragen en zou de verrekening als volgt hebben uitgezien: Nederland per woord 0.09 goudfranken plus de helft der nu niet ver schuldigde transittaks 0.07 goudfranken Hongarije eindtaks per woord... 0-09 goudfranken plus de andere helft der nu niet verschuldigde transittaks 0.07 goudfranken Totaal per woord 0.32 goudfranken 16 cent En andere geval: Het tarief per woord naar Ned. Indië bedraagt per woord 2 gulden onver schillig of het telegram via de kabel-maatschap- pijen wordt verzonden of via „Hollandradio" zijn bestemming bereikt. Wordt het telegram over de kabels verzonden, dan ontvangen Nederland en Ned. Indië van die 2 gulden per woord slechts een zeer klein gedeelte. Gaat het telegram per radio, dan wordt van de ontvangen seinkosten niets uitgekeerd aan vreemde administratiën. Het is daarom van groot belang, dat zooveel moge lijk van onze directe radioverbindingen gebruik wordt gemaakt, daar de gelden, die bij draadver zending in de kassen van diverse staten vloeien bij radio verzending voor de helft ten goede komen aan ons eigen land. Dit voordeel springt nog meer in het oog ten opzichte van de tele grammen gewisseld tusschen Nederland en zijn overzeesche gewesten, omdat dan geen vreemde administratiën in de verrekening deelen. Men zal wellicht de vraag stellen, waarom worden bij radiotelegrafische overbrenging de tarieven niet verlaagd: waarom moeten de gelden in de staats kas vloeien, die bij draadoverbrenging aan de diverse landen uitgekeerd moeten worden en waarom laat men de afzenders niet profiteeren van deze baten? Men heeft er evenwel rekening mee te houden: la. Dat bij radio-overbrenging van een telegram de kostprijs voor de Nederlandsche admini stratie hooger is dan bij de overbrenging per draad. 2a. dat bij niet in dienst zijn door falen der radioverbinding het telegraafverkeer terstond per draad moet worden afgewikkeld. 3e. dat deze aangelegenheid eerst internationaal zou moeten worden geregeld. Niet onmogelijk is echter, dat we in de toe komst, bij steeds meerderen groei van onzen nationalen radiodienst, inderdaad het publick be halve op het voordeel van snellere overbrenging, óók op financieel voordeel als gevolg van tariefs verlaging zullen kunnen wijzen. De Radiodienst. Besluiten wij onzen rond gang binnen het Amsterdamsche Telegraafkan toor met een vluchtig bezoek aan de afdeeling „Hollandradio". Hier bevinden zich de seingevers die over telegraaflijnen de machtige zend- installaties beheerschen welke te Kootwijkradio zijn opgesteld. Terloops merken we op, dat de ontvangst der voor Hollandradio bestemde telegrammen plaats vindt via N o o r d w ij k r a d i o waar de afstemming geschiedt van de draadlooze ontvang toestellen welke de opgevangen teekens over tele graaf ij nen doorgeven naar Amsterdam. De Afdeeling „Hollandradio" heeft radiotelegrafische verbinding met een twaalftal Europeesche landen n.l. Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Spanje en Portugal. Voorts onderhoudt zij de volgende buiten- Europeesche verbindingen: A. Nederlandsch- Indië; B. Suriname; C. Curacao; D. New-York; E. Buenosaires. Deze rechtstreeksche verbindingen maken zeer snelle telegramwisseling met alle deelen der aarde mogelijk en de dienst heeft zich dermate ontwik keld, en een zoodanige plaats in het telegraaf- verkeerswezen veroverd, dat hij bij handel en nijverheid algemeen bekend is. De radio-afdeeling is dag en nacht in bedrijf en ofschoon in het draadtelegraafbedrijf het ver keer eveneens het geheele etmaal door uitgaat en binnenkomt is de radiodienst door zijn recht- streeksch contact met alle wereldeelen bij uitstek een gebied „waar de zon niet onder gaat". Brengen we eens een etmaal in dien dienst door en beginnen we daarmede 's nachts om 12 uur (0 uur heet dat officieel). Een deel van de afdeeling is in diepe rust. De apparaten staan onder hoezen; de betrekkelijke afdeeling slaapt; het zijn de EuropaTverbindingen, die thans bui ten dienst zijn. In de afdeeling voor het Buiten-Europeesche verkeer echter bespeurt men meer levendigheid. Uit Noord- en Zuid-Amerika, Curacao en Surina me komen berichten binnen; het is daar 4 tot 5 uren vroeger en dus ongeveer 7 uur in den avond. Geleidelijk neemt ook dit verkeer af en zou men meenen dat nu ook daar de rust intreedt, doch intusschen begint Oost-Indië te ontwaken. Het is daar 7 uur in den morgen en de afle vering der uit Holland ontvangen telegrammen Een der drie Concentratie-posten in de afdeeling der morse-toestellen. Naar gelang van de drukte worden een, twee of drie posten in dienst geno men. Alle op Amsterdam verbonden en in dienst zijnde morsedraden komen uit op elk dezer drie posten, die z.g. „multipel" zijn geschakeld. Roept een kantoor het kantoor Amsterdam op, dan gloeit op de concentratie-posten een lampje en kan dat roepende kantoor ,door middel van een koord met stop, aan een vrij zijnd morse-toestel worden verbonden. Aan weerszijden van de concentratie- post bevinden zich de doorverbindings z.g. „overdraugini'ichtinqen". Roept b.v. Bussum het kantoor Énkhuizen', dan merkt Amsterdam dit op en verbindt het door middel van een koort met stop de draden naar Bussum cn Enkhuizen door. neemt een aanvang; geleidelijk komen telegram men uit Indië aan; hun aantal neemt meer en meer toe, terwijl intusschen „de West" en Amerika indommelen. Om 6 uur in den morgen tikken en schrijven de toestellen en loopen de Oost-Indische telegrammen met groote snelheid binnen. Europa en Amerika zijn nog in rust, doch lang duurt dit niet. 4 9 uur in den morgen. In Europa begint het verkeer zich te ontwikkelen. Geleidelijk ko men alle twaalf landen in actie cn tegen twaalf uur werken de apparaten met Indië en Europa in rustelooze bedrijvigheid. In Amerika is het 7 uur in den morgen. Nederland heeft al geregeld tele grammen naar Amerika geseind, doch in omge keerde richting komen nog geen telegrammen aan. De handelsrelatiën, vrienden en bloedver wanten kruipen pas uit de veeren. Geleidelijk ont wikkeld zich te New York het verkeer. E'r komt leven en beweging in den mierenhoop van Man hattan, de plaats waar Wallstreet zich bevindt. 3 uur in den middag. Het verkeer uit Oost-Indië verflauwt. Het is daar nu 10 uur in den avond en handel en verkeer staan vrijwel stil. Europa werkt op volle kracht Amerika begint meer en meer op te leven; 20 minuten over drieën flitst de eerste openingskoers van New Y'ork naar Amsterdam. Spoedig regent het telegrammen, die door rappe telegrafisten worden ontvangen en vlug doorgegeven. Over en weer jagen de zakenberich- ten nu door den aether en geleidelijk voegen Buenosaires en „De West" zich met hun telegram men hierbij. Oost Indië is thans in volle rust 6 uur in den avond. De handelskantoren in Nederland sluiten; het resultaat van een arbeids dag komt in den vorm van tallooze telegrammen op het kantoor. Naar alle richtingen heerscht thans groote bedrijvigheid. Europa ontvangt tal looze telegrammen. Oost-Indië, de West en Zuid- Amerika krijgen hun deel van den voorraad, met Noord Amerika jaagt het beursverkeer steeds voort en voegt zich het overige handelsverkeer in den stroom van berichten. T e n 9 uur in den avond is de drukte wat gelüwd. De Hollandsche voorraden zijn opgeruimd Noord- cn Zuid Amerika en de West brengen ons thans nog hun telegrammen; een enkele late Euro peaan werkt nog wat na cn geleidelijk ontwikkelt zich nu het beeld, dat wij aantroffen den vorigen nacht om twaalf uur bij het betreden van de af- deOp"deze afdeeling wordt het etmaal beleefd, zoo als het over den geheelen aardbol verloopt. N.V. v.h. ERICH MEYLER DEN HAAG DELFT Telef 1234 Leverancier der P.T.T. en andere Staats- en Gemeente-Bedrijven ISOLATIEBAND JUTEBAND OLIEKOUS 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 20