lÜrttuir ^rifcsrijr (Uitmuit BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT» ^er kwartaal In Leiden en In plaai sen waar 'n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che tending .4.50 Cu dageiijksche zending „5.50 Alle. bij ïitbetaling ndagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NQ. 4026 WOENSDAG 26 JULI 1933 t M*y. Van Elke regel mepr ïr.ger Mededeelingen van 1—5 rpgpls Elke regel meer Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f nu 14e Jaargano Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen en een P.T.T.-NUMMER EERSTE BLAD HOOG HET GEZAG De soc. dem. rneenen steeds van twee wallen te kunnen eten. Er zijn er b.v., i denken gezagdragers te kunnen zijn tevens mee te kunnen doen aan directe indirecte aantasting van het overheids gezag. Tot die dwalenden behoorde ook de soc. dem. burgemeester van Koog aan de Zaan, de oud-marinebondsbestuurder A. G. A. Verstegen. Deze had zich veroorloofd in het herleef de roode Marineblad „Het Anker" een ar tikel te onderteekenen, dat op de keper bekeken dwars inging tegen de autori teit der overheid. Niet nagelaten is van bevoegde zijde de zen burgemeester op het ontoelaatbare van zijn daad te wijzen. Blijkbaar heeft de heer Verstegen de dwaling zijns weegs ingezien, want we lezen thans de volgende mededee- ling zijnerzijds: „Ik gevoel de behoefte openlijk in ta trekken mijn mede onderteekening van het artikel in hei blad Het Anker van 7 Juli j.i. Heb ik mij by die onderteekening niet vol loonde rekenschap gegeven van de beteekenis hiervan, ik ben thans over tuigd, dat het blijk van instemming met den inhoud van het artikel, dat uit dio mede-onderteekening blijkt, niet te ver eenigen is rnet de plichten, die op mij rusten als burgemeester een er Neder landsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstan digheden tot het uiterste zal vervuiler- en dit is niet de strekking van het artikel". c Aan deze afdoende verklaring, die geen nader commentaar behoeft, zal wel een en ander zijn voorafgegaan, maar dat zij gege ven werd, bewijst dat deze burgemeester tot het eenig juiste inzicht zich heeft laten bekeeren. Men kan zich daarover slechts verheugen. Hoog het gezag. Onder alle omstandig heden. Tot het uiterste. Zoo hoort het. De strekking van het artikel in „Het Anker" ging daartegen in en was dus revo lutionair. We vertrouwen, dat door de daartoe com petente bestuursautoriteiten in de toekomst ook andere gezagsdragers, die hun positie vergeten mochten, op dezelfde stevige en afdoende wijze tot beter inzicht zullen wor den gebracht. Anders zijn ze niet op de plaats, waar zij onder alle omstandigheden tot het uiterste het overheidsgezag behooren te handhaven. officieele berichten DEFENSIE Kon. besluit is met 1 Augustus wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zee dienst verleend aan kapitein ter zee J T A J ztJn met 1 Augustus bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee J E Meijer Ranneft en H Jolles: tot kapitein- luitenant ter zee de luitenants ter ze» le klasse J Kruin en J C A Scholte en tot luite- dle der 3e klasse bjj die reserve R W -van der G igssen; zijn benoemd tot tweede luitenant met 1 Augustus bij - de infanterie bjj het 6e regiment W. van Erkei; b(j het 10e C J van Taten- hove; bij het 3e L W Proost; b\j het 15e H C Gautier; bü het 21e A H Schreuders; bjj het 7e W M Berkhout: t»U het -Je C O Weekhout; bü het 18e H J Amellnk: büJ het 17e W. B Stra- ver; bü het 16e W Bakker; bjj het 22e J H T de Roo; bü het 1 le J A Vergouwe; bjj het 9e L Strabbing; bij het 6e P H Bosch bü het 3e W H Paravicini dl Capelli; bij het 8e A B W van der Hoop; bij het 3e G C L Raadsveld; bü het 2e G J van Dük; bü het lie R F Kranen burg; bü het 18e J P de Lang; bij het 12e W den Toom; bü het 20e W P Boersma; bü het 2e W H van der Grinten: bü het 14e P G A Coopmans; bü het 21e H H W van Vuuren; bü het le J P Verwoerd; bq het 9e B H J Callen- bach; bü de cavalerie bü het He regiment hu zaren; W Kloppenburg; bü het Iste reg. huza ren jhr J J G Beelaerts van Blokland en bij het Ilde reg. huzaren F Rouffaer; bü de artil lerie bü he't regiment motorartillerie G H Olie en F J A Lutz; bü het 6de reg. veldartillerie J Bunschoten; bü het korps luchtdoelartillerie F G van Dltzhuüzen en R Hofstede; bü het regiment kustartillerie C Kool en P J J do Wit, bü de genie bü het regiment genietroe pen H de Fremery. A H Mohr, C Schep. J G Scharp, T van Hulzen. G V M Bernaert en D J J P de Lange; bü de militaire administratie bü het regiment infanterie B H A Janssen; bü het korps luchtdoelartillerie J H A Wester; bü het 6e regiment Infanterie H J J van Aalst; bü het 4e rc-iment huzaren M Klok, allen cadet sergeant van het derde studiejaar der Ko ninklijke Militaire Academie; ls toegekend de zilveren eeremedallle der Oranje-Nassauorde aan den gepensioneerden adjudant-onderofficler-admlnistrateur K. Boes- senkool. Bü Kon. besluit zün benoemd tot reserve- officier van gezondheid der tweede klasse bü do landmacht de dienstplichtig vaandrig van do lo compagnie hospitaalsoldaten R Frank. klasse6 de hee^ll' H j"Frederiks, veearts!^6 6 prov. staten van drenthe BUITENGEWOON GEDEPUTEERDE BENOEMD. In de gisteren te Assen gehouden vergade ring van de Prov. Staten van Drente is be noemd tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten met 32 stemmen, de heer J. Knop pers (C.H.) te Meppel, terwijl 3 stemmen in blanco werden uitgebracht De heer Knoppers nam zijn benoeming aan. GEEN UITTARTING VAN POLITIEKE TEGENSTANDERS het uniform-verbod WETSONTWERP THANS INGEDIEND. Ingediend is een wetsontwerp aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met het oog op kleedingstukken en onderscheidings teekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat den laatsten tijd zich in toe nemende mate het verschijnsel voordoet, dat aan staatkundig streven in het open baar uitdrukking wordt gegeven door het dragen, of voeren, van kenmerkende kle dingstukken of onderschcidingsteekeneu. Het verschijnsel is, gezien de ervaringen in verschillende midden-Europeesche staten en ook hier te lande opgedaan, niet zonder be denking. Het ostentatief dragen of voeren van klee dingstukken of onderscheidingsteekenen met staatkundige strekking werkt, in het bijzonder in tijden van spanning, op poli tieke tegenstanders uittartend. In het bij zonder uniformen of anderszins kenmerken de kleeding wordt voor zoo ver niet enkel sprake is van een min of meer belachelijke zucht tot nabootsing van buitenlandsche methoden, veelal mede ten bate van zekere machtsontwikkeling gekozen. Binnen het verband van de dragend en doet de kenmerkende kleeding den enkelen drager terstond als medestander herkennen. Zij stelt hem daarmee onder controle van de groep. Zij vergemakkelijkt tevens disci pline en eventueel het optreden in quasi- militair verband. Naar buiten werkt uniformkleeding, ge kozen als teeken van bepaald staatkundig streven, op zichzelf, ook als van verdere organisatie wordt afgezien, imponeerend op het publiek. Zulk een min of meer militaire machts ontwikkeling van politieke richtingen naast het wettig gezag, al kleedt men haar, wel licht in den aanvang te goeder trouw, in vorm van hplpverleening aan dit gezag, kan in een geordenden staat niet worden geduld. Zoodanige machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voordat zij ernstiger vor men aanneemt, te voorkomen, is mede de strekking van het wetsontwerp. Krachtens het eenig artikel van het wets ontwerp wordt na art. 435 van het Wet boek van Strafrecht een nieuw artikel 435a ingevoerd, luidende: „Hij, die in het open baar kleedingstukken of opzichtige onder scheidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een'bepaald staatkun dig streven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete in ten hoogste honderdvijftig gulden". Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij, dat de uitdrukking „kleedingstuk ken" zoo algemeen mogelijk is. Niet nood zakelijk is dus, dat uniformen of onderdee- len van uniformen worden gedragen. Ook gewone kleedingstukken, zwarte of bruine overhemden, hooge hoeden bij gelegenhe den, waarbij zij niet door het gebruik zijn voorgeschreven, of b.v. zelfs geheel gelijke costuums, kunnen kenmerk zijn van een be paald staatkundig streven en als zoodanig onder de strafbepaling vallen. .Opzichtige onderscheidingsteekenen" is het artikel opgenomen, met alleen omdat deze evenzeer uittartend kunnen zijn als kleedingstukken, doch mede omdat zij ook de mogelijkheid verschaffen tot het formee- ren van quasi-militaire organisaties. Onder scheidingsteekenen, welke niet sterk in het oog vallen, bescheiden insignes e.d., zijn ar verhouding onschuldiger. „Voeren" naast dragen ziet b.v. op vlag getjes op fietsen; mascottes op auto's enz. Insignes Een „Hakenkreuz", een gekruiste sikkel en hamer of een fascistenhemd zijn alge meen bekend als symbool van nationaal- socialistisch, communistisch of fascistisch streven. Wie ze in het openbaar draagt, zal dus, tenzij het gaat om niet-opvallende in signes, door dit enkel dragen onder de straf bepaling vallen, ook al zou hij wellicht per soonlijk niet beoogen, van een bepaald staat kundig streven te doen blijken of al zou bij hem, b.v. wegens jeugdigen leeftijd van een politieke overtuiging en dus a fortiori van een bepaald staatkundig streven, nog niet wel sprake kunnen zijn. zaandams financïeele moeilijkheden NOG STEEDS GEEN OPLOSSING. Gebleken is dat de voorstellen welke door «j. en W. van Zaandam a.s. Donderdag aan den Raad zouden worden gedaan tot slui tend making der begrooting, o.a. het invoe ren van een straatbelasting, in den Raad geen meerderheid zullen' vinden. Nu zal eerst een interfractiale bijeen komst worden belegd, teneinde door voe ling tusschen de partijen tot het bepalen ■an een nieuwe richting te komen. de werkloosheid NOG STEEDS VIERENTWINTIG PROCENT De directeur van den Rijksdienst dei- Werkloosheidsverzekering en Arbfcidsbemid deling maakt bekend, dat de werkloosheid in de week van 3 tot en met S Juli 1.1. 24% heeft bedragen. Zij is vergeleken mee de week van 19 tot en met 24 Juni niet ge daald. In 1932 bedroeg de werkloosheid in begin Juli 26% dus 2 meer dan thans. Het vorige jaar was de werkloosheid der halve wel iets grooter dan thans maar zij verkeerde toen in een toestand van toene ming terwijl zij thans geregeld afneemt, zij het ook dat op het oogenblik daarin stil stand is gekomen. In totaal waren thans werkloos 375.925 personen, waaronder 266.909 mannen. Het totaal aantal ingeschrevenen bedroeg 301.351, waarvan 266.499 werklooze mannen. Het aantal ingeschrevenen is sinds dien datum gestegen met 1056, het aantal werk- loozen met 340. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteravond ver gaderd. Aan de orde waren een 30-tal wets ontwerpen, waaronder een groot aantal con- tingenteeringen. Z.h.s. werd alles goedgekeurd. Bij de regeling van den invoer van be drukte, geverfde cn bontgeweven katoenen manufacturen maakte de heer v. Sas: IJsse lt (r.k.) enkele juridische opmerkin gen. Minister Verschuur deelde mede, dat het de bedoeling is, de bewijsvoering zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voor de juridische formuleering heeft de minister zich voorzien van de hulp van eenige juris ten, die thans hun aandacht aan dit v stuk wijden Bij de regeling van den invoer van wol len en halfwollen stoffen, van tricotgoede ren en van bovenkleeding bepleitte de heer De Jong (r.k.) verlaging van het percen tage. Spr. wijst erop, dat de exporteurs slechts een gedeelte van de hun toekomen de gelden kunnen ontvangen en dat zij voor de rest een schuldbewijs krijgen. Spr. vraagt, welke waarde aan zoo'n stuk kan worden toegekend. Volgens spr. mag worden ver wacht, dat deze bewijzen hier te lande zui len worden opgekocht, teneinde in Duitsch- land weder met winst te worden verkocht, en dat de daardoor gemaakte winst zal wor den gebruikt om de prijzen der exportarti kelen naar ons land te verlagen en aldus onze markt te dumpen. Spr. vraagt daarte gen maatregelen, waarvoor hij aanbeveelt verlaging van het percentage en zoo noodig toepassing der Clearingwet Minister Verschuur antwoordde, dat, toen begin Februari dc onderhavige contin- genteering opnieuw moest worden verlengd, deze een punt van onderzoek heeft uitge maakt bij de Commissi--Spanjaard. Deze commissie heeft na overleg met de industri- eelen haar advies ingezonden, waarbij geen voorstel tot verlaging van het percentage was. De minister meende te weten, dat dit advies de algemeene instemming had van de industrie. Hij geeft toe, dat in de algeheele verslech ting nog geen verbetering is ingetreden en hij achtte verklaarbaar den roep om nieu we maatregelen. Bij dien roep worden ech ter factoren genoemd, welke ook vroeger in denzelfden vorm aanwezig waren. Het eeni ge novum, dat wordt aangevoerd, is de op zetting van de valutagevaren, vooral va zijde van Duitschland. Met die gevaren houdt de regeering zich echter dagelijks Als maatregel tegen die gevaren wordt thans aangedrongen op toepassing van de Clearingwet. Ten aanzien hiervan merkt de minister op, dat de regeering eerst nog.wel eenige keeren nadenkt, alvorens zij er toe zou besluiten tegenover 'n land als Duitsch land de Clearingwet van toepassing te ver klaren. Men dient hierbij niet uit het oog te verliezen, dat zoodanig van toepassing ver klaring niet veel verschilt van een verkla ring van den economischen oorlog. De mo gelijkheid van toepassing blijft evenwel be staan en daarin ziet de regeering wel dege lijk een wapen. En van dit wapen maakt zij dan ook gebruik bij de verschillende onder handelingen en spr. meent te kunnen zeg gen, dat wij bij dit gebruik van dat wapen reeds veel hebben bereikt Ten slotte deelde de minister ten aanzien van bezwaren over het huidige systeem van contingenteering mede, dat in ernstige over weging is, of een ander systeem: van tingenteering aan die bezwaren tegemoet zou kunnen komen en verbetering zal kun nen brengen. Te kwart over 9 sluiting. onteigening voor twentsche kanaal-aanleg De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van F. G. U. W. Graaf Bentinck, grondeigenaar te Markelo, en den Commis saris der Koningin in Overijsel. Bij de Wet is het algemeen nut der onteigening ver klaard ten behoeve van het Rijk van per- ceelen grond noodig voor den aanleg van een gedeelte Overijselsche grensEnschedé van de scheepvaartkanalen naar Twente. De Staat heeft getracht den eigendom van den te onteigenen grond in der minne te verkrijgen en heeft aan Graaf Bentinck daartoe aangeboden f 271.368. Graal B. kon zich met d.t l.edrag niet vereenigen waarop een procedure volgde, gevoerd tusschen hem en den Commissaris der Koningin in Overijsel. De Rechtbank te Almelo bepaalde de schadevergoeding op f 252.642 en veroor deelde Graaf Bentinck in de kosten van het geding, zijnde f 10.787,81, tegen welk vonnis hij in cassatie ging. De Hooge Raacl heeft het vonnis vernietigd, doch alleen oorzoover betreft de veroordeeling van den eischer in de kosten van het geding en be paalde deze op f 10.727,81, brengende f 60 ton laste van den Commissaris der Konin gin, op grond van een door de Rechtbank uitgesproken niet-ontvankeiijkverklaring van een gedeelte der vordering Voor het overige werd liet beroep verworpen en de eischer veroordeeld in de kosten van de cassatie. het transport der merwedebrug Gistermiddag omstreeks een uur of vijf is de nieuwe Mervvedebrug door de sleepboo- ten weer vastgemaakt en op haar pontons verder gevoerd. Het transport, dat met be dachtzaamheid geschiedde, ondervond geen verdere stoornissen. Tegen acht uu? jn den avond kwam de ijzerconstructie bij de oude draaibrug aan, waar zij met behulp van handlieren doorheen gewerkt werd. Tegen het donker worden heeft men de pontons kunnen meeren bij het viaduct, aan de Amstcrdamsche kant. Vandaag zal waarschijnlijk het gevaarte op zijn bases worden neergezet Nader meldt men ons: Hedenmorgen 'om 8 our :j:i de werk zaamheden begonnen om de nieuwe brug tusschen de landhoofden te plaatsen. De Jjrug. die voorloopig nog on de nont^nc rus*. De Sint-Petruskerk door brand verwoest een ontzaglijke vuurzee ver in den omtrek te zien Motorspuiten uit Den Haag, Voor schoten en Oegstgeest, komen de Leidsche brandweer te hulp SLECHTS ENKELE KOSTBAAR HEDEN KONDEN WORDEN GERED Leiden, 26 Juli In den afgeloopen nacht is de Sint Petruskerk aan de Langebrug tot den grond toe afgebrand. Er werden ge durende de laatste weken aan den koe peltoren van het gebouw restauratie werkzaamheden verricht en in die toren, waarin tot in den namiddag loodgieters aan het werk waren ge weest is de brand ontstaan, hoewel niet kan worden vastgesteld of er tusschen dat werk en de brand verband bestaat. Hoe dit zijte ongeveer kwart over tien gisteravond sloegen plotseling de vlam men uit den toren die gretig hun voed sel vonden in het droge houtwerk van den toren zelf en van het steiger werk, zoodat vanaf het eerste oogenblik was te zien, dat de brandweer, die direct werd gealarmeerd voor een zware taak zou komen te staan. In minder dan geen tijd breidden de vlammen in den toren zich tot een geweldige vuurzee uit die ook het kerkgebouw aantastte en niet meer te stuiten viel. De pastoor van de parochie was uitsted'g. zoodat een apdere geestelijke werd gewaar schuwd, die zich in het brandende kerkge bouw begaf en nog enkele kostbare kande laars, benévens de paramenten wist te redden. Op het eeirste alarm van brand had de koster reeds het Heilig Sacrament in veiligheid gebracht. De geestelijke moest echter spoedig op last van de politie het gebouw verlaten omdat het gevaar te groot Het vuur breidde zich met geweldige snel heid uit, zoodat in minder dan geen tijd de geheele kerk in lichter laaie stond. Dit was een aangrijpend en indrukwekkend gezicht Een groote vonkenregen versprei» de zich over de stad en de gebouwen in d omgeving waaronder de beroemde Pieters kerk werden fantastisch verlicht. Geen won der dat van heinde en verre de menschen kwamen toegestroomd om van het zeld zame schouwspel getuige te z heerschte in de omgeving van den brand een geweldige drukte die de politie slechts met de grootste moeite in de jiuiste banen kon leiden. Al spoedig bleek, dat de Leidsche brand weer het niet alleen af zou kunnen. Ze kon zich slechts bepalen tot het beschermen van de belendende perceelen en ook daarvooi was het materiaal nog niet voldoende, zoo dat de brandweercorpsen uit de omgeving werden gealarmeerd. De motorspuit van Voorschoten, van Oegstgeest en tenslotte >ok twee motorspuiten van den Haag scho ten te hulp, zoodat tenslotte het vuur met zeven spuiten werd bestreden. Gedeeltelijk stonden zij op de Botermarkt en gedeelte lijk op het Steenschuur. Aan dit groot materiaal is het te danken, dat het vuur tol de kerk kon blijven beperkt. Uit de kosterij en uit de pastorie die het eerst gevaar liepen werden de kostbaarste voor erpen verwijderd. Te ongeveer half twaalf stortte met don derend geweld en een ontzaglijke vonken- rcrien de toren, waarbij een gemurmel van ontzag door de menigte ging. De toren viel naar binnen in de kerk, gelukkig. Daardoor werd groot gevaar voorkomen o.a. voor het Natuurkundig Laboratorium dat tegenover de kerk staat. Het vuur duurde onvermin derd eenige uren voort, waarbij door val lende gedeelten vuurfonteinen ontstonden 'ie een zeldzaam mooi schouwspel ople erden. Te ongeveer twee uur begon het uur, bij gebrek aan voedsel te verminde ren. De kerk was toen ook nagenoeg geheel uitgebrand. Spoedig daarna kouden dc brandspuiten uit andere gemeenten inruk ken. De Leidsche spuiten bleven echter nog uren aan het werk voor de nablussching want het gevaar was nog lang niet gewe ken. Het blusschingswerk stond onder lei ding van den ondercommandant van de Leidsche brandweer, den heer van Lith. Op het terrein van den brand waren o.m. aan wezig de loco-burgemeester, Wel houder Splinter, de gemeentesecretaris, Mr. Dr. N r van Strijen en vele andere burgerlijke i kerkelijke autoriteiten. Het kerkgebouw, dat ongeveer 100 jaar id is kan niet gerangschikt worden onder de gebouwen die groote architectonische of historische beteekenis hebben. Ongeveer Y jaar geleden is het vergroot door aan' ouw •an de zijbeuken, waardoor het tvu kruis- orm heeft, gekregen. Meer bijzonderheden konden we op 't oogenbhk nog niet mach tig worden. Terwijl we dit schrijven het is dii> uur is de drukte in de stad eenigszin; geluwd en kpn de politie er lot overgaan enkele afzettingen op te heffen. Met de laatste belangstellenden gaan ook de ijsco- wagentjes heen, die goede zaken hebben gemaakt Onze redacteur meldt ons hedenmorgen Ter aanvulling van bovenstaande berich ten kunnen wij nog het volgende rnede- deelen: De brand is even over half elf gemeld, maar op dat tijdstip beweerden toeschou wens, dat ze reeds eenigen tijd een zwart rookkolom boven den toren hadden gezien, zonder dat ze direct aan brand dachten. Toen de vlammen uitsloegen was de toren dan ook direct een groote brandende fakkel, waartegen weinig meer te beginnen Wij vermeldden reeds, dat de vo ste koetbaarheden uit het gebouw werden gered. Wij vernemen than6 noch, dat in de kerk ook een lijk opgebaard stond voor de kerkelijke plechtigheden, dat gelukkig nog intijds naar buiten kon worden gebracht. De familie van den overledene heeft eenige angstige oogenblikken meegemaakt, kon spoedig worden gerust gesteld. De Haagsche spuiten, hoewel ze opj, waren en de slangen hadden uitgelegd, heb ben niet gewerkt, zoodat het vuur in het ge heel met 5 spuiten, waarop 20 slangen wa ren aangesloten, is bestreden. Behalve de reeds genoemde autoriteiten waren verschillende hoogleeraren op het ter rein van den brand aanwezig. Op het dak van het Kam. Onnes-laboratorium zagen wij de rector-magnificus en Prof. Keeeom en Prof. Rad erna.ker, voorts de curator Mr Iedenburg en de adj.-dir. van het K. O.- laboratorium Dr Crommelin. Bij deze brand is voor het eerst het brand- piquet van de Universiteit uitgerukt onder- leiding van den heer Christiaan Pothuyz- Dit piquet rukt uit zoodra binnen 100 M. de omgeving ven de academiegebouwen brand uitbreekt. Het piquet heeft goed werk geleverd door hei nat houden van hét K. O.- laboratorium, en speciaal van de leeszaal Bosscha, waardoor menige vonkenregen on schadelijk is gemaakt. De brandweer was hedenmorgen nog steeds in actie om de brandende puinhoopen nat te houden. Honderden begaven zich langs het gebouw om een blik op de puin hoopen te slaan. Alleen de zware muren staan nog overeind en in ijen gevel prijkt nog onbewogen het beeld van den apostel Petrus, met zijn steunsete. .Maar tusschen de muren is alles ingestort. Omtrent het kerkgebouw vernemen w: nog het volgende: De kerk is gebouwd ii 1835 en ingewijd op 28 Juni 1836. Het is ge bouwd door den Leidschen bouwkundige TheodoorMolkenboer. Er bevond zich in de kerk een schilderij van omstreeks de helft van de vorige eeuw van de hand van Nico de Keyzer, uit Antwerpen, dat voorstelde de verheffing van den apostel Petrus tot zichtbaar hoofd van Christus' Kerk op aarde Voorts bevonden zich in de kerk nog een aantal kleinere schilderijen van leerlingen van Nico de Keyzer, die voorstellen de ver schillende staties van den Kruisweg. Al deze kostbaarheden zijn een prooi 'der vlam men geworden. Uit het portie-onderzoek is gebleken, da.t de loodgieters de laatste dagen niet in de toren hebben gewerkt, zoodat de oorzaak van de brand niet aan hen is toe te schrij ven. Wel is er in gewerkt door timmerlie den en het is natuurlijk, mogelijk, dat zi door het aohtelocs wegwerpen van een luci fer de brand hebben veroorzaakt. De vlammen zijn het eerst gezien op het. dak vlak achter dc toren. Daar. er een elec- tnieche leiding in den toren ligt. wordt ook aan kortsluiting gedacht. De schade wordt door verzekering gedekt. Hoe groot de ver zekeringssom is, konden wij niet te weten komen. Er wordt een bedrag van 5 ton ge noemd. De verzekeringsmaatschappij is „St Donatus" te Amsterdam. In tegenstelling met wat we eerder be richtten, zijn de schilderijen van de statiën van Christus' lijden behouden gebleven. Het is een eigenaardig gezicht im de totaal ver woeste kerk deze schilderijen in de zijbeu ken onbeschadigd te zien hangen. Het groote schilderij van Nico de Keyzer is ver nietigd. De brandkast en het archief zijn nog tij dig leeg gehaald kunnen worden, zoodot alle geldswaarden en ook de kerkelijke registers *n veiligheid konden worden gebracht. Nog steeds worden de puinhoopen met een straal op de motorspuit nat gehouden. Het smeult nog overal. Ook de belangstel - Mng, blijft groot. De officier van justitie heeft vanmorgen met persoonlijke belangstelling de puinhoopen in oogenschouw genomen. moet daarvoor worden bijgedraaid om haar precies op de pijlers te plaatsen. Dit is een zeer minutieus werk, waarbij het op elke centimeter aankomt Reeds zeer vroeg in den ochtend was een groote schare belangstellenden uit de school en de hoofdstad naar het terrein der werk zaamheden gekomen om te zien hoe de brug wordt geplaatst. De werkzaamheden worden ook thans door mooi zomerweder begun stigd. de belangen der jonge meisjes JAARVERSLAG 1932—1933 Er zijn drie dingen, aldus het jaarverslag t'an de Ned. Ver. ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, waaraan men nooit genoeg aandacht besteed heeft in dr Union, namelijk: organisatie, finantieek- fundeering en propaganda, reclame, zoo men wil. Een zoo belangrijk en uitgebreid werk, als dat van de Union bleek slechts gedragen te worden door ruim 1000 leden. Dit moest veranderen. Onbekend maakt onbemind en de ervaring leerde, dat als men van ons werk op de hoogte werd gesteld, er in vele kringen groote belangstelling voor bestond. Enkoio afdeelingen begonnen systema tisch hafir ledental uit te breiden, bijge staan door Mejuffrouw Dra. A. J. Plooij, die in November 1932 als propaganda-seeretn- resse werd aangesteld. Sedert 1 Januari 193:j traden 190 nieuwe' leden tot de vereeniging toe, terwijl een groot aantal contribuanten erden gewonnen. Op 1 Juni 1933 bedroeg het aantal leden 1214, Mejuffrouw Plooij werkte achtereen volgens in Zwolle, Twente, Amsterdam, Haarlem en Arnhem. prheid was, dat ie Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Ingediend is een wetsontwerp houdende verbod van het in het openbaar dragen van uniformen enz. met staatkundige strekking. (blz. 2) Een kleine commissie zal over de hervat ting der economische wereldconferentie be slissen. De Duitsche regeering hield een geweldige razzia in spoortreinen en auto's naar onge- wenschte elementen. De kerkelijke verkiezingen in Duitschland gaven een groote meerderheid aan de „Duit sche Christenen". Amerika handelt niet over de oorlogsschul den vóór de uitvoering van Roosevelts sa- neeringsplannen. Communisten en nat.-socialisten werken in Spanje samen. Gandhi's geheime plannen. Balbo heeft pech: complot tegen Balbo te Lissabon ontdekt. De onbewaakte overweg heeft in Gronin gen nieuwe slachtoffers geëischt Blz. 3 De Nederlandsche pers op bezoek in het Westland. De zesde zitting van de Alg. Synode dec Ned. Herv. Kerk. (blz. 7) De goudvoorraad der Nederlandsche Bank neemt weer toe. (blz. 8) De vierdaagsche afstandsmarschen gaven op de eerste dag 36 uitvallers. Zwolle op 11 Januari 1933 een afdeeling kon worden opgericht, terwijl Almelo op 8 Februari 1933 volgde. In totaal heeft de Union thans 16 afdeelingen. Het jaarverslag van den penningmeester meldt een-uadeelig. saldo groot f '7466.83. anti-rev. jongeren actie VIERDE JAARVERSLAG Volgens het vierde jaarverslag der A. R. J A. is het aantal aangesloten clubs thans gestegen tot 149. Op tal van plaatsen in ons land werden propaganda-samenkomsten ge houden. Sommige clubs organiseerden ook streekvergaderingen die goed bezocht wer den. Thans wordt overwogen om de clubs in gouw-verband in te deelen. De A.R.J.A. kreeg subsidies van het Cen traal Comité en van de Kuypcrstichting, waarmee men op goede voet stond, evenals tot de plaatselijke en andere partij-instan ties. Op de jongste te Utrecht gehouden toogdag waren 40 clubs vertegenwoordigd. Voor het eerst gaf de A.R.J.A. ook een oi gaan uit, dat elke maand verschijnt, en dat ouder redactie staat van Dr. Joh. S ch eurer te Amersfoort. De huidige secretaris, dr. L. W. G. Sc hol ten, van Utrecht, die als bestuurs lid aan de beurt van aftreden is, heeft zich niet herkiesbaar gesteld. doodelijk ongeval te den Haag FIETSER DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Men meldt ons uit Den Haag: Gisteravond is een doodelijk ongeluk ge beurd op de Laan van Meerdervoort, hoek Pioenweg. Om ongeveer 7 uur kwam daar van de hoogte van den Pioenweg de 25-ja rige fietser M. v. d. S., gewoond hebbende aan de Laan van Meerdervoort. Een vracht auto reed hem aan, met het treurige gevolg, dat de fietser doodelijke verwondingen kreeg. Toen de G.G.D. arriveerde was hij reeds overleden. De auto werd bestuurd door den 33-jari- gen W. v. B., uit Hoofddorp. Vermoedelijk 's de oorzaak van het ongeluk, dat de rachtaüto te snel heeft gereden en dat de bestuurder geen voorrang heeft verleend aan den fietser, wat hij wei had behooren te doen, aangezien hij van de stad kwam, in de richting van Loosduinen reed cn den fietser dus aan zijn rechterhand had. De chauffeur is aangehouden cn in bewa ring gesteld. Het lijk van het slachtoffer is naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. de onbewaakte overweg EISCHT NIEUWE SLACHTOFFERS. Men meldt ons uit Groningen: Op den onbewaakten overweg bij Wester broek is hedenmorgen de melkwagen van de gebr. Steen uit Borgweg door den trein, die om 6.03 uit Groningen vertrekt, gegre pen. Eén der broeders was op slag dood, dc andere is zwaar gewond naar Groningen overgebracht. Het paard werd eveneens ge dood. De wagen is geheel vernield. Het uit- zich was door de dichte mist belemmerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1