N.V. „CEMSTO Schoonmaakbedrijf Dagelijks Inwendig Schoonhouden van 500 Gebouwen van het Rijk, Gemeente en Particulieren, waar onder het Staatsbedrijf der P. T. T. II JULCAANSOORD" ff P. T. T. N U M M E R JULI 1 933 Vakkundig Personeel Gebouwen Hoofdbestuur der P. T. T. ÉMfe Gebouw van het Bestuur van den Postcheque en Girodienst DEN HAAG, Weteringkade 127—133 Tel. 772286, b.g.g. 772688 AMSTERDAM, Tel. 41580,41080-42690 HAARLEM, Telefoon 11363 VELSEN, Telefoon 886 IJmuiden LEIDEN DELFT, Telefoon 1020 ROTTERDAM, Telefoon 30162 UTRECHT Serieuze Confrsle Hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage P. T. T. NUMMER JULI 1933 Technische ontwikke ling van den Rijksradio dienst door Dr. Ir. N. Koomans Groot is de rol die de P.T.T.-dienst aan de Radio heeft toebedeeld. Zij deed dit niet om modern te zijn, noch omdat Bij niet laag bij den grond wilde blijven en de hooge aetherruimte verkoos boven de lage stoffe lijke sferen, maar om de eenvoudige reden, dat de immaterieele radioverbindingen concreet ma terieel voordeel met zich brachten. Bij gewone telegrafische verbinding met landen, welke niet aan het onze grenzen, zou gebruik moeten worden gemaakt van lijnen in die andere landen. Dit brengt het bezwaar met «ich mede, dat men derden betrekt in een werk, dat men sa men met zijn correspondent kan opknappen. Nu ds wcrkverdccling op zich zelf niet kwaad en is er geen bezwaar tegen hierbij nul te werk te gaan, maar winstverdeeling doet men liever met wei nigen. Het is daarom voordeeliger als men de op brengst van een telegram, zooals bij de radio het geval is, deelt met zijn correspondent, dan dat men alle tusschengelegen landen een deel van de ppbrengst afstaat. Voor de radiocommunicatie met zooveel lan- 'den is een groot aantal zenders en ontvangers noodig. De ontvangers brengt men in het ontvang station te zamen. terwijl men de zenders in het zendstation vereenigt. Om technische redenen pijn ontvangstation en zendstation van elkaar gescheiden. Bevonden zij zich tc zeer in elkanders nabijheid, dan zou het zendstation het ontvang station storen. Bij de radio zijn dus oor en mond op een groote afstand van elkaar gebracht De mond moet zoo krachtig roepen om de ver- verwijderde correspondent te bereiken, terwijl het oor zoo aandachtig naar de zwakke aankomende signalen moet luisteren, dat zij ver van elkander moeten staan wil de eigen mond het oor niet ver- dooven. Als zendstation voor de hierboven genoemde ver bindingen fungeert Kootwijk, terwijl Noordwijker- Jiout het ontvangstation is. Het orein, dat den mond bestuurt, en het op- vangene door het oor verder verwerkt, wordt ge vormd door het hoofdtelegraafkantoor tc Amster dam. Voor liet radioverkeer met schepen op zee, dat ïn vele oplichten belangrijk van het overige .verkeer verschilt, is IJmuiden brein en ontvang station samen, terwijl het zendstation te Scheve- Dingen is opgesteld. HET ZENDSTATION TE KOOTWIJK „De radio-mond van Nederland". Wanneer we van verre het Radiostation te Kootwijk naderen, vallen ons het eerste de zes 210 M. hooge masten op. Daar moet zich dus de mond van den Rijks-Radiodienst bevinden, die talloozc telegrammen naar alle deelen van Europa cn naar overzeesche landen uitstoot. Wanneer wij het station echter meer naderen, blijkt dat er zich buiten deze zes torenhooge masten (ze zijn tweemaal zoo hoog als de Utrcchtsche Dom) nog een groot aantal kleinere, houten torens bevindt, die toch altijd nog een respectabele lengte van 40 ii 60 M. bcv.itten. Oorspronkelijk dienden deze ijzeren giasten alleen tot het dragen van één groote antenne en wel voor den grootcn niachinczcndcr (roepletters POG, golflengten 18000 M. en 0000 M.), welke zich in het Hoofdgebouw bevindt. Deze telegrafiezender, waarvan de bouw in 1910 een aanvang nam, was bestemd om de radio-telegrafische verbinding met Neder- landsch Indie te onderhouden; op 7 Mei 1923 werd deze dienst voor het publiek opengesteld. Het tempo waarin de telegrammen konden wor den overgebracht, was tamelijk langzaam, niet tegenstaande deze langegolf zender in dien tijd kon worden geacht van moderne constructie te zijn. Na het openen van den radiodienst met Noord- Amenka is ook dit verkeer aan\ankelijk geheel over den langegolf zender PCG afgewikkeld. In het langegolf zendgebouvv bevinden zich verder, behalve de hierboven reeds genoemden langegolf-machinezender, nog een drietal andere langegolf zenders voor het telegraafverkeer met twaalf landen. De roepletters pijn PEM, PER en PEW, terwijl de bijbehoorende golflengten resp. 2975, 3550 en 4637 M. bedragen. De antennes waarop deze zen ders zijn aangesloten, zijn eveneens opgehangen aan de ijzeren masten. De groote bloei van het Radioverkeer begint met de korte golven. Hierboven werd medegedeeld, dat het radio verkeer met Indië cn Amerika aanvankelijk met de lange gol\en werd bedreven. Gaandeweg ech ter hebben de kortegolf zenders welke door den Rijksradiodienst in eigen beheer werden vervaar digd, vrijwel het geliecle verkeer van den lange golf zender overgenomen. In 1925 werd de eerste kortegolf-telegrafie-zen- der op het Rndiolaboratorium van de Rijkstele graaf in Den Haag vervaardigd en deze nam al spoedig een belangrijk deel van de telegrammen voor Nederlandscli Indié voor zijn rekening. Was depe zender eerst opgesteld in genoemd radio laboratorium, werkende op een antenne, gespan nen naar den lioogen kerktoren in de Parkstraat, al spoedig bleek liet gewcnscht deze zender over te brengen naar het zcndcentrum te Kootwijk en hiermede werd een geheel nieuwe phase inge luid in de ontwikkeling van de radiocommuni catie in liet algemeen en die met Ned. Indië in het bijzonder. Door onvermoeide en intensieve arbeid van liet geheele to Kootwijk werkzame radiopersoneel opder dikwijls moeilijke omstan digheden, is daar langzamerhand een aantal kortegolf zenders gereed gekomen, waar wij trotsch op mogen zijn. Voitn, afwerking en op stelling zijn van dien aard. dat de vele buiten- landsche bezoekers onder den indruk komen van het grootsche, uniform opgestelde geheel. Telefoonverkeer met Indië Een feit van groote nationale beteekenis zoowel voor Nederland als voor Indië was de opening op 28 Februari 1928 van het telefoonverkeer tus- schen deze beide gebieden. Bedenke men, dat gedurende geruimen tijd de Holland-Indië tele foonverbinding de eerste en langste was die tusschen een land en haar koloniën op de korte golf werd onderhouden, dan blijkt hieruit dat ook op dit gebied pionierswerk is verricht. Het kortegolf complex bestaat uit een paar kleine zendgcbouwtjes en een aantal groote gerichte antennes. Wanneer we ons vanaf het lal^cgolf gebouw begeven naar de veel kleinere, op enkele K-M. afstand gelegen kortegolf gehouwen, wordt ons oog direct getroffen door de vele hooge houten vakwerkmasten, welke in de omgeving van deze gebouwen zijn opgesteld. Tusschen elk tweetal houten masten hangt aan twee zware draagkabels een antenne van ingewikkelde constructie, welke ten doel heeft de uitgestraalde energie in ccn bepaalde richting te concentreeren. waardoor de eender met grootere geluidsterkte zal worden ont vangen en eveneens over een grooter gedeelte van een etmaal voor communicatie geschikt zal zijn. De gerichte antenne-constructie, die te Koot wijk is toegepast, is door andere landen wegens haar doelmatigheid overgenomen. In het eerste kortegolf gebouw vinden wij oen viertal moderne telefonie zenders van groot ver mogen (80 kW) voor het telefonisch verkeer met Nederlandscli Oost-Indië. TERBORG Het BESTE en VOOR DEELIGSTE ADRES voor PRIMA KWALI TEIT ZWAAR en DUNWANDIG TECH NISCH GIETWERK Hier is het, dat de spreekstroomen, afkomstig van de Nederlandsche ahonné omgezet worden in aethertrillingen die vrijwel op het/ëlfde oogcnblik (de overtocht Kootwijk-Indië duurt slechts één vijf en twintigste deel van een seconde) in Indié worden opgevangen en doorgezonden naar de Indische ahonné. Alle telefoniezenders zijn onmiddellijk omscha- kelbaar voor gebruik als telegrafiezender; terwijl zij ook dienst doen voor d heeldtelegrafie. In een ander, op eenigen afstand gelegen ge bouw bevinden zich acht kortegolf telegrafier.on- ders, die aangesloten zijn op antennes, welke gericht zijn op Ned. Oost-Indië, Noord- en Zuid- Amerika. Deze zenders hebben allen denzelfden vorm en zijn, evenals de hierboven beschreven telefoniezenders, geheel door den Rijksradiodien3t in eigen beheer ontworpen cn geconstrueerd. De vier telefoniezenders en de acht telegi'afie- zenders werden met de bijbehoorende gerichte antennes binnen twee jaar tot stand gebracht, terwijl in den zelfden tijd nog twee telegrafie- zenders voor Scheveningen-Radio werden ge maakt. De kortegolf eenders zijn alle kristal gestuurd, d.w.z. de golflengte wordt met behulp van een trillend kwartsplaatje in hooge mate constant gehouden. Elke zender bestaat uit slechts 5 trap pen. In de eerste, de kristaltrap, bevindt zich een ontvanglampje van hetzelfde type als in normale omroepontvangers wordt gebruikt. De lampen in de volgende trappen zijn telkens van grootere afme tingen en de eindtrap bevat 4 stuks watergekoelde lampen, elk van een vermogen van 20 kW. DE ONTVANGCENTRALE TE NOORDWIJK-RADIO „Het radio-oor van Nederland" Ongeveer 8 K.M. ten Noorden van de hadplaats Noordwijk aan Zee bevindt zich, in de duinen, vlak hij zee het ontvangstation van den Rijks- Itadiodienst. Hoewel op meer bescheiden voet, biedt de om geving van het station dezelfde aanblik als die van een der kortegolf gebouwen tc Kootwijk. Ook hier is in ruime mate gebruik gemaakt van ge richte antennes welke, evenals dat voor de kortegolf zenders het gevnl is, de tijden gedu rende welke een k.g.-station kan worden ontvan gen. aanmerkelijk verlengen. Een gerichte an tenne heeft bovendien zoowel bij korte als hij Jlrl lan.ii' i/ull zendgebouw te Koolwijk, met op den voorgrond üc Koelvijvcr. Uct Rijksradio-ontvangstation in de duinen bij Noordwijk ti

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 19