GEBR. VAN SWAAY P. T. T. NUMMER JULI 1933 Ook d'e nog in particuliere handen zijnde net ten Zeist, Tiel, Alkmaar en den Helder werden overgenomen en tenslotte werden na elkander, ook de gemeentelijke telefoonnetten, behalve die van de drie groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, genaast Een grooter eenheid op het gebied van locale telefoonexploitatie werd hierdoor weliswaar ver kregen, het eindpunt werd evenwel nog niet be reikt. daar juist de grootste gemeenten met een zeer groot aantal geabonnetrden buiten het Rijks- beheer bleven Gevoelde men in 1925 deze lacune nog niet zoo sterk, allengs teekende deze zich meer af. Het niet locale verkeer heeft zijn oorspron- elijk ondergeschikte plaats verlaten en gaat n steeds belangrijker rol spelen, waarbij aai de volmaaktheid van geluidsoverdracht en vooral ook aan snelheid van afwikkeling dezelfde eischcn worden gesteld als aan het locale verkeer. Een en ander eischt een samensmelting der te voren zelfstandige eenheden tot één groot landelijk geheel, met ononderbroken dienstopenstelling voor, en met onmiddellijke bereikbaarheid van alle aangeslotenen. Dit nu is het eindpunt, waarop sinds enkele jaren doelbewust wordt aangestuurd. Het spreekt wel vanzelf, dat aan de hooge eischen als boven geformuleerd, waarbij van on onderbroken dienstopenstelling ook ten platte lande wordt uitgegaan, onmogelijk met mcnsche- lijke bediening kan worden volstaan. Een derge lijke bedieninT zou onbetaalbaar worden. De automatiseering. De oplossing moest dus worden gevonden door toepassing van automaten. Nu was de automatiek aanvankelijk slechts ge bezigd voor locale telefoonnetten. Hoewel slechts weinig jonger dan de gewone telefonie met hand bediening had de automatentcchniek eerst in het tweede decennium van deze eeuw een zoodanige trap van bedrijfszekerheid bereikt, dat tot de meer algemeene toepassing werd overgegaan, even wel in verband mol de nog hooge aanschaffings- kosten voornamelijk voor de groote locale netten, met meer dan ééne centrale. De voortschrijdende techniek, alsmede de prijs daling van de automatische apparatuur, maakten dat de rentabiliteit van de automatisecaung bij steeds kleinere netten kon worden vastgesteld. Het lag nu voor de hand, dat getracht werd de axiomatiek met de vole voordeelen voor de ver bruikers daaraan verbonden, ook ingang te doen vinden bij de afwikkeling van het intcrlocale ver keer. Een der eerste eischen, die aan een dergelijk ver keer gesteld moesten worden, naast die van een betrouwbaar en snel tot stand komen der verbin dingen was cle regeling van de betaling der al dus tot stand gebrachte gesprekken. Bij het handverkeer worden de gesprekken met tijdstip van' aanvang en einde door de betrokken telefoniste genoteerd, naar welke aanteekening de rekening wordt uitgeschreven. Zoodra evenwel een verbinding langs geheel automatischen weg door de kiesschijf van den ge abonneerde wordt tot stand gebracht is een der gelijke noteerLng natuurlijk uitgesloten. Andere wegen om het gesprek betaald tc krijgen moesten dus bewandeld worden. Als eenig bruikbare oplossing werd daartoe tot d'e invoering van de „gesprekseenheid" besloten. Het spreekt immers vanzelf, dat evenals bij het handverkeer niet alleen de ge.spreksduur, maar ook N.V. TECHNISCHE METAALWAREN FABRIEK Villi MEIJER GREEVEN „BEERSCHOTEN" - DE BILT (TELEFOON 28060 UTRECHT) MASSA-ARTIKELEN SCHROEVEN (in gerolde en gedraaide uitvoering), MOEREN, FAQON-DRAAI- WERK EN LICHT STAMPWERK ONDERDEELEN OP ELECTRO- TECHNISCH GEBIED LEVERANCIER VAN VELE RIJKSINSTELLINGEN de afstand tusschen de woonplaatsen der beide interlocaal sprekende geabonneerden een rol in de kosten van het gesprek moest blijven spelen. Er werd nu als gesprekeenheid de prijs van een locaal gesprek zijnde 2V2 ^Cllt gekozen en de moei lijkheid bestond dus nu alleen nog maar ervoor te zorgen, dat bij het totstandkomen van een intcrlo cale verbinding op de gesprekkcnteller van den abonné evenzoovelc eenheden worden geregistreerd als de afstand en de tijdsduur bepalen. M.a.w. voor een gesprek van 3 minuten over een afstand van 10 K.M. (tarief fO.10) moeten dus 4; voor een ge>prek van 6 minuten over een afstand van 15 K.M. 2 X 6 12 eenheden op den teller worden aangeslagen, enz. Doorgeer vernuftige apparaten wordt nu een der gelijke regeling feilloos mogelijk gemaakt Er wordt daarbij zelfs telkens een waarschuwings- sein gegeven 10 sec. voor het verstrijken van de grens van 3 minuten, zoodat men met ongewaar- scliuwd een 2e betalingsperiode ingaat. Tul van problemen moesten worden opgelost al vorens met volle vertrouwen liet automatiseerings- plan voor het geheele land tot in details kon wor den verzorgd. Thans zijn deze moeilijkheden dank zij de samenwerking met de fabrikanten voor het leeuwendeel overwonnen. In dien tusschentijd moest evenwel het hoofd geboden worden aan den stroom van nieuwe ge- abonneerden, welke na het invoeren van het gc- sprekkentarief met laag grondabonnement op 1 Januari 1930 ging vloeien. Deze groei noodzaakte tot vernieuwing van cen- traalinrichtingen welke aan liet einde van hare capaciteit kwamen. Dit geschiedde in de eene plaats sneller dan in de andere, vandaar hetgeen ik in den aanhef van dit artikel opmerkte om trent het oogenschijnlijk „geen lijn'' zitten in de wijze van werken. Bij den bouw van elke centrale wordt evenwel steeds gezorgd dat deze als onderdeel past in liet geheel. En naar welk einddoel zal dit alles nu voeren zult U ragen. Denkt U zich ons land verdeeld in 19 distric ten. De hoofdplaatsen van deze districten zijn mot de telegrafische afkorting van de namen in fig. 2 aangegeven. Het is nu de bedoeling dat in de eerste plaats het locale verkeer in alle, dus ook in cle kleinste Interlocal* centrale tien Haag, oude 'gedeelte. 26 plaatsen, geheel automatisch wordt afgewikkeld. In de tweede paats gal het intcrlocale verkeer binnen elk district en ook met de aangrenzende districten geheel automatisch tot stand kunnen worden gebracht. In de derde plaats ligt het in de bedoeling, dat van alle plaatsen in den lande geheel automutisch telefoonverkeer naar Amsterdam en Rotterdam zal mogelijk worden. In de vierde plaats zal al het dan nog overblij vende interlocale verkeer slechts door tusschen- komst van ééne telefoniste worden tot stand ge bracht In fig. 2 is bij elk der districtshoofdplaatsen een cijfer geplaatst. Dit is het z.g. kcncijfer van het district. Nu krijgen alle plaatsen binnen een dis trict als het ware een eigen telefoonnummer, be staande uit 3 cijfers. Daar er altijd minder dan 100 plaatsen in een district zullen zijn, kunnen zo dus met achtervoeging van 2 cijfers achter bet districtsnummer eenduidig worden gekenmerkt. Daar er slechts over 9 cijfers beschikt kan wor den en er 19 districten zijn, zullen er dus noodza kelijk meerdere districten met hetzelfde kcncijfer moeten zijn. Volautomatisch verkeer cal dan ook enkel met het meest nabijgelegene van deze dis tricten mogelijk zijn. Hoe te handelen? Wat zal de geabonneerde die een interlocaal ge sprek wcnscht nu moeten doen? In de eerste plaats in de Naamlijst opzoeken of volautomatisch ver keer met de door heen gewenschte plaats mogelijk is of nieL Is dit mogelijk, dan draait hij na het vernemen van den kiestoon een K (0) met ziju nummerschijf. Hierdoor wordt vastgelegd, dat do gewenschte verbinding een interlocale zal zijn. Daarna draait hij het kengetal (telefoonnummer) van de gewenschte plaats, wacht tot hij een nieu wen kiestoon hoort en draait daarna het telefoon nummer van de gewenschte aansluiting. Kan liet eenvoudiger? Is automatisch verkeer niet mogelijk, dan draait hij KOO waarna hij aan dc zich meldende tele foniste van de zioh in de districtshoofdplaats be vindende interlocale centrale de gewenschte ver binding opgeeft. Deze zal «elf zonder medehulp van een ander deze verbinding eveneens vrijwel on middellijk tot stand kunnen brengen, zoodat een wachten van beteekenis niet meer zal voorkomen, bijzondere storingsgevallen natuurlijk uitgesloten. Hierbij moet in liet oog gehouden worden, dat hij, die om welke reden dan ook zelf een verbin ding niet tot stand wil brengen, deze altijd door tusschenkomst van een telefoniste kan verlangen. In de figuur ziet men districtslioofdplaatson met een kleine stip gemerkt, terwijl een 5-tal met een grootere is aangegeven. Bediening zal uiteindelijk slechts in deze dis- tricts:centrales aanwezig zijn. terwijl 's nachts al leen een bezetting van de centrales in dc vijf biet een groote,stip aangegeven hoofdplaatsen Amster dam, Rotterdam, Zwolle, Arnhem en Den Bosch aanwezig zal zijn. Niettegenstaande dat, kal toch het verkeer 's nachts even zoo gooi' en snel als overdag kun nen worden afgewikkeld. Zeg ik te veer, als ik dit een ideaal toestand op telefoongebied noem? Alvorens volautomatisch verkeer, uitgaande van de drie groote steden mogelijk wordt, zullen, zooals licht te begrijpen is, eerst de daar geldende tarieven geheel aan dc Rijkstarieven moeten nuu- EIOOLBORSTELS voor ELECTRO MOTOREN van gewone-, grafiet- en elcctro- grafictkool. Oude bekende kwaliteiten: X Z en O.S, thans: EG3397 - EG3398 - EG3399 N.V. LE CARBON E G. REZELMAN, 41/42 De Ruyterkade AMSTERDAM (G.) P. T. T. NUMMER JULI 1933 Dc omvang van dergelijke werkzaamheden blijkt uit het volgend staatje, dat op 1932 betrek king heeft: aantal processen-verbaal van keuring 2008; aantal goedkeuringen 1804; aantal gedeeltelijke af keuringen van leveringen 1G6; aantal geheele af keuringen 38; aantal bestellingen van het Inkoop bureel 8570; aantal behundeldc facturen 9850; be drag, besteed aan goederen, die in het Centraal- magazijn werden afgeleverd 2.527.178.83. Behalve het beheer over de aanwezige goederen en de verstrekking ervan, welke, gedeeltelijk door eigen vervoermiddelen (4 vrachtauto's) geschiedt, gedeeltelijk bij de Ned. Spoorwegen en diverse ex pediteurs is uitbesteed, heeft de Centrale Magazijn dienst nog uitgebreide bemoeiingen, in verband met het z.g. afkomende materieel. Dit zijn de artikelen, die vrij komen bij het sloopen van bovengrondsche telegraaf- en telefoon lijnen, welke door kabels worden vervangen, bij liet automatiseeren van telefoonnetten, enz. Do Centrale Magazijndienst, terzijde gestaan door de Keuringscommissie, onderzoekt, welk ma terieel, na hersteld en weder opgemaakt te zijn, nog voor den dienst bruikbaar is en welke arti kelen als onbruikbaar moeten worden beschouwd. Deze laatste worden eenige malen per jaar bij openbare inschrijving verkocht. Het herstellen en opmaken van het materieel, geschiedt aan de Centrale Werkplaats. Was dit vroeger uitsluitend een herstellingswerkplaats, thans worden ook vele nieuwe artikelen, noodig voor den T. en T. dienst, daar vervaardigd, zoo als centraaltelefoonposten, radioversterkers, mu- ziekspoelen, gelijkrichters, schakelborden, enz. Deze inrichting, waarin een personeel van onge veer 200 man werkt, is vooral na haar verhuizing op 1 Mei jl. van de Kazernestraat naar de gebouwen van den Centralen Magazijndienst aan de Binck- borstlaan, op moderne wijze ingericht en voor zien van de nieuwste machines, werktuigen en in strumenten. Behalve de toestellen- en instrurnen- tenafdeelingen zijn aan dit bedrijf verbonden een meubelmakerij, een galvaniscer-inrichting, annex verfspuit- en zandstraalinstallatie, een koordma- kerij, enz. Aan de Centrale Werkplaats is tevens een op leidingscursus verbonden voor het personeel, dat later de taak heeft om dc automatische telefoon- centralen ter plaatse te onderhouden. De werkplaats beschikt daar over een vloerop pervlakte van ongeveer 0500 M2.; de Magazijn dienst over een bergruimte .n ca. 27000 M3. Doch deze ruimte is niet berekend op de berging van al liet materieel; te Leidschendam beschikt de dienst over een groot terrein (do vroegere „Groenten- centale"), waarop 7 loodsen, waar een eigen haven en een spoorwegraccordement aanwezig zijn en dat dient voor opslag van groote hoeveelheden ka bels, ijzerwerk en dergelijke artikelen van groote afmetingen. Deze inrichting zal ook weldra ge moderniseerd en uitgerust worden met een doel treffende outillage voor het laden, lossen en ver plaatsen van het zware materieel. Voor een steeds belangrijker wordend gedeelte wordt al het materieel geleverd door onze eigen industrie. Alleen indien de Nederlandsche indu strie het gewenschte artikel niet of niet in den door het bedrijf vereischten vorm kan leveren, wordt tot bestelling in het buitenland overgegaan (b.v. verreschrijvers, automatische telefooncentra le», automobielen, onderdeden van vroeger door het buitenland .geleverde inrichtingen, enz.). Ook kan het in bepaalde gevallen gewenscht zijn, het contact te bewaren niet de buitenlandsche indu- DROGE ELEMENTEN VAN GROOTE CAPACITEIT LEVERT UITSLUITEND DE N.V. LE CARBONE Inlichtingen bij den Importeur: G. REZELMAN, de Ruyterkade 41/42 AMSTERDAM (C.) strie, wil men voldoende van technische vervol- makingen, die het buitenland toepast, op de hoogte blijven. Over het algemeen kan de Nederlandsche Indu strie zich over de belangstelling, die T. en T. voor haar aan den dag legt, niet beklagen: 70 tot 80 van de benoodigde kabels worden in Nederland vervaardigd; in 1932 werden door de Nederland- sche kabelfabrieken ruim 200 000 K.M. kabelader gefabriceerd, zoomede 243.000 K.G. blank koper draad. Venmelding verdient een regeling, waardoor do N.V. „Heemaf" krachtens een met haar gesloten contract in 1932 15.000 telefoontoestellen kon le veren, hoofdzakelijk door Nederlandsche - eik- krachten \ervaardigd. Ook op het gebied van de radio stelt de Neder landsche industrie een groote rol en verder op tallooze gebieden, waarop de T. en T. dienst niet altijd tot de groote, maar toch tot tie trouwe af nemers \an het Nederlandsche fabrikaat behoort. N.V. HOUTBEREIDING NIJMEGEN-TELEF. 2967 Gekyaniseerde leidingmasten, met als specialiteit een onder 10 aim. gecreosoleerden voet. Eén onzer beide basculeerende creosoteerketels De vooraf op de normale wijze gekyaniseerde telegraafpalen worden op ketelwagens in de dan horizontaal geplaatste creosoteerketels gereden. Het deksel wordt gesloten, de ketel verticaal geplaatst, een vacuum tot 4 cm. kwikdruk abs. toegepast, daarna de warme creosootolie toegelaten en onder 10 atm. in het hout geperst, ter afdoende conserveering van het voet einde der palen. De bereidingsinrichting werd in 1927 gebouwd na overleg met den P.T.T.-dienst. Dit speciale bereidingsprocédé vindt steeds meer toepassing. Het is de ideale bereidingswijze voor houten leidingmasten. Inhoudsopgave r: Een uitzonderlijke A. Pierson: Kort woord. J. Bethe: Postzegclfabricage. Dr. Ir. N. Koomans: Technische ont wikkeling van den Rijksradio dienst. pag. 11 pag. 14 Het automatisch sorteeren van post stukken. pag. 16 G. Wolters: Post-Psychologie. pag. 17 i J. Lazonder: De Postcheque- en Giro dienst. pag.18 pag. 19 Ft W., L. 'M. de Winter: Telefoon exploitatiepag. 23 J. H. \Varning Jr.: De aulomatisee- rinq van de telefoon in Neder land. pag. 25 Ir. A. D. J. Vurhonus-.Huistclefoon en Verreschrijvers. II. Meyer Drees: De practijk van den pag. 27 pag. 29 pag. 30 Radio-Instituut Steehouwer. pag. 31 pag. 36. Pagina 33, 34, 35 en 36 van dit P.T.T.- nummer zijn in de gewone courant als losse bijlage afgedrukt. De lezer (es) gelieve deze pagina's bij het hoofdnummer te voegen. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15