IHetttPf ^riitsdjr (ïtrurant N.V, HOUTHANDEL V.H. J, VAN SCH1JNDEL CO. SKi?» fcBONNEMCNZi ''er kwnrtaa! In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche zending 4.50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummer» 5 cent met Zondagsblad 7Va Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken No. 4023 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 22 JUL11933 ADVERTENTIES Van 1 tot B regels.....LITVï 'cgez. Mededeellngen van 1—5 regels230 Elke regel meer 0.*5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0 14e Jaargano BEGINSELEN IN MOEILIJKE TIJDEN Beginselen toonen hun waarde in moeilijke tijden. Te midden van de branding van het leven zal moeten blij ken of zij te handhaven zijn, dan wel door den golfslag der tijden worden weggespoeld en verzwolgen. Goede be ginselen gaan boven tijden en omstan digheden uit. Deze les wordt ons in den tijd, waar in wij leven, met groote ernst en dui delijkheid voor oogen gehouden. Schier al wat aan het menschelijk denken ontsproot en als grondslag voor het leven in staat en maatschappij werd beschouwd, stelt te leur en blijkt niet te handhaven. De waarheid en wijsheid der Heilige Schrift echter wordt door de feiten der historie en ook door het groote gebeuren van on zen tijd telkens weer bevestigd. Slechts zii, die zich op den grondslag der goddelijke openbaring plaatsen, be hoeven niet te wankelen. Die openba ring is een sterke toren gelijk, die on veranderlijk zijn lichtende stralenbun dels over de donkere wereld uitzendt, in staat stelt den juisten koers te kie zen en voor stranden behoedt. Gods Woord is het eenige, dat door de eeuwen heen onveranderlijk stand houdt en in staat stelt de dingen voor het heden in hét rechte, het eeuwig- heidslicht, te bezien. Het leert de ver houding verstaan tusschen het eeuwige en het tijdelijke, tusschen het absolute en relatieve. Het biedt ons den eenig juisten maatstaf ter beoordeeling van mensch en wereld, van cultuur en tech niek. Het plaatst ons vlak voor onze taak in het leven, die niet is van schep penden aard, maar ons roept tot mede arbeiders Gods in de ontwikkeling der tijden, die in Gods hand is en die wij hebben te volgen. Welk een rust geeft deze overtuiging, ook dan als in het staatkundige en so ciale leven de golven hoog worden op gezweept. Zij schenkt ons den moed om pal te staan tegen den waan van den dag en behoedt ons er voor om te veel, ja alles van het leven te vragen. De harmonie tusschen ziel en lichaam, tus schen het geestelijke en stoffelijke wordt bewaard, indien wij ons denken en willen onderwerpen aan de verhe ven wijsheid der goddelijke openbaring, die waarachtig en betrouwbaar is in alles. Hoe waar dat is, leert onze tijd met toenemende duidelijkheid. Gods Woord handhaaft zich, maar de val van menschelijke stelsels is groot geweest. Van dit laatste levert de internatio nale sociaal-democratie het bewijs. Haar z.g. wetenschappelijke basis was reeds lang vernietigd. Die was onhoud baar gebleken en ook als zoodanig er kend. Eigenlijk is toen in breeden kring het opportunisme hoogtij gaan vieren. •Critiek, techniëk en organisatie werden tot 't uiterste opgevoerd. Agitatie werd het een en het al. Speculatie op revolu tionaire sentimenten en instincten was het werk van eiken dag. Steeds scher per werden de prikkels, maar ook steeds wijder werd de kloof tusschen het negatieve ontevredenhid zaaien en eigen positieve constructieve denkbeel den. Het wapen in den strijd wondde naar twee zijden. Men trof er niet al leen de gehate kapitalistische macht hebbers mee, maar sneed zich ook in het eigen vleesch, doordat het bouwen uit eigen beginsel werd vergeten. Zeker, er waren programs, de reso luties hadden in lengte en getal schier geen einde; op papier werd uit den treure gesocialiseerd. Toen echter de storm kwam, toen het vuur der beproe ving oplaaide, toen de maatschappij om positieve daden vroeg, bleek het uitge dachte „stelsel" onbruikbaar. Het was slechts schijn geweest, waarmee de vol gelingen waren verblindhooi, stroo en stoppelen. De handen, waaraan de be loften hadden geschitterd, bleken leeg. D<e uiterlijke bloei en welvaart bleek innerlijke voosheid te verbergen. Eigen revolutionare actie had andere krach ten en machten opgewekt en toen de critieke ure kwam, zakte het machti ge sociaal-democratische bouwwerk in een in allerlei landen. De debacle was niet tegen te houden. Haar revolutio naire gezagsaantasting werd terugge worpen en de maatschappelijke wan orde, aan het ontstaan waarvan de sociaal-democratie groote schuld heeft, werd met krachtige hand weerstaan. Gezag en vrijheid eischten in het leven de plaats terug, die beiden rechtmatig toekomt Ten deele doet zich in dit streven het beginsel der reactie gelden. Het „con tra", niet het „anti" manifesteert zich er in. Maar anderdeels en dat is zeer verheugend openbaart zich een begeerte om het leven te herstellen naar zuiver principieelen maatstaf. Ten onzent is dit laatste gelukkig het geval. En de sociaal-democratie? Zij staat in de positie van onmacht. Met onzekerheid koerst zij door het ge vaarlijke vaarwater. In haar spreken openbaart zich eenerzij ds een toegeven aan den ouden revolutionairen schijn, anderzijds verraadt zich zeer sterk de innerlijke zwakte en de overtuiging, dat men zich zelf heeft te herzien. Men be weert ook voor „gezag en vrijheid" te willen opkomen, maar metterdaad zijn de verloocheningen van deze uitspraak vele. Beloften worden nog steeds ge daan, terwijl de onmacht om die te houden geen oogenblik door de belovers zelf betwijfeld wordt. Dat is het moeilijke in de positie der S. D. A. P. in dezen tijd. Haar leiders weten, dat zij, èn als regeeringspartij èn als oppositie, in positieven zin ge faald heeft: men heeft geen eigen socialistisch stelsel. De jarenlange twee slachtigheid in het bestaan, wreekt zich nu. Het klassenstrijd-dogma is een vloek gebleken voor de volken en voor haar zelf. Innerlijk is haar positie ge schokt te midden van de branding van dezen tijd. Vast staat, dat haar leiders schuldig staan aan alles, wat zij aan de krach tens het giftig klassenstrijddogma, ge hate bourgeoise verwijt. Vast staat, dat niet het algemeen belang, maar het klassebelang in zijn slechtsten vorm door haar wordt nagejaagd en bekwa me, respectabele volksvertegenwoordi gers verhinderd worden naar eer en geweten hun stem uit te brengen. Er is een voortdurend terugwijken voor de uiterste elementen in en buiten de partij. Met verantwoordelijkheid wordt een roekeloos spel gespeeld. Haar cri tiek kent, ook naar den vorm, geen grenzen. Aan de grootste onwaarach tigheid geeft zij zich daarbij over. Een enkel voorbeeld ten bewijze. Te genover de O. S. P. beroemde de heer Albarda er zich op, dat ons land on dank de crisis, de hoogste loonen en ae beste en royaalste werkloozenzorg heeft. En de sociaal-democratische jeugdleider Koos Vorrink verklaarde ongevraagd, dat wat de werkverschaf fing betreft, de Regeering e4n der al lerbeste vormen daarvoor heeft ge bracht; zij behoort tot het beste dat er op de wereld bestaat. In de roode pers werd deze verklaring verdonkeremaand en leest men, dat de werkverschaffing over heel de linie onvoldoende is, dat de „honger-regeering" weg moet en zij er op uit is de arbeidersklasse neer te slaan. O zeker, met veel ophef wordt ge sproken van bouwen naar socialistisch bestek. Maar ook hierin is volksmis leiding in den meest absoluten zin van het woord. Er is nl. geen socialistisch plan voor maatschappelijken opbouw. Internationaal noch nationaal. Wat er misschien geweest is, is onhoudbaar gebleken, zoowel theoretisch als zoodra het ook maar even met de praktijk in aanraking kwam. Men kent eenvoudig den weg naar het socialisme niet. De heer Albarda die in de Amster- damsche Kerstvergadering van 1932 bekende zich reeds drie jaar lang in de beoordeeling der economische verschijn selen te hebben vergist, verklaarde op het congres der S. D. A. P. van Maart 1932, dat het der partij ontbreekt aan een program van socialistische con structie. Wat men had, was papieren wijsheid; bruikbare concrete voorstel len waren er niet. Om met behoud van het productie-apparaat nuttig werk zaam te zijn konden geen hersenschim men en droombeelden dienen, maar noodig waren goed-doordachte denk beelden. En die had de partij niet. De toestand is sinds niet veranderd. Nog staat de S.D.A.P. dus met leege handen, ondanks haar rijkdom van ten allen dage onvervulbare beloften. Die beloften zijn niet dan romantiek en vormen het offer aan den drijven den revolutionairen geest. Dat is de propagandistische, agitatorische kracht der S.D.A.P., maar tevens, naar posi tieven maatstaf gemeten, haar groote zwakheid. Niet constructief, maar vol komen destructief treedt zij op. Wat daarvan de gevolgen zijn hebben de gebeurtenissen in 't buitenland geleerd. Het lot der soc.-democratie toont daar haar onmacht tot politiek opbouwenden arbeid ten duidelijkste aan. Wie let op wat der sociaal-democra tie in het buitenland is wedervaren, waar zij al mee de groote wegbereid- ster is geweest voor communistisch oi fascistisch geweld, zal tevens overtuigd zijn, dat zij in ons land door haar op treden hetzelfde effect uitlokt. Ook bij ons, waar zij zich zelf telkens weer tegenover en buiten de zedelijke volks gemeenschap stelt, is zij gangmaakster voor geweldenaars, die meenen in Italië of Moskou hun illuster voorbeeld te moeten zoeken. Haar politiek is een nationaal gevaar en vormt op den duur een bedreiging voor onze volksbelangen en met name ook voor het lot der ar beidersklasse. Zoolang anderen verant woordelijkheid dragen, voor goede fi nanciën zorgen en de S.D.A.P„kan cri- tiseeren en opponeeren, kan zij schijn baar nog iets bereiken. Maar als hei moeilijk wordt, als ze het zelf moet doen is het uit en staat ze met leege handen. Blijven haar successen uit, dan steekt het revolutionair monster den kop cp. Nameloos arm is het socialisme ge bleken. Het ontneemt den mensch veel, maar schenkt er nooit iets voor in de plaats, dat hoofd en hart verzadigen kan. Geestelijk, zedelijk en stoffelijk is het een gevaar. Dat bewijst de historie, ook van de laatste jaren. Gods Woord deed niet anders ver wachten. Echter legt deze ervaring ons te hooger verplichtingen op. We hebben te toonen de stem der geschiedenis te verstaan en langs vaste banen, sterk in ons beginsel, onze roeping in het leven te vervullen. Meer dan ooit hebben we ons af te keeren van de onwaarachtig heid der menschelijke wijsheid en van alle verwaten torenbouwers en ons te laten leiden door het eeuwig blijvend Woord, dat ons het licht voor onzen voet is in het moeilijk strijdperk van dit leven. Alleen dat Woord houdt stand in eeuwigheid. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN EANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER Bij' Kon. besluit is benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervang'er in het kanton Gorinchem Mr. D. Huurman, advocaat-procureur aldaar. RAAD VAN BEROEP BELASTINGEN Bjj Kon. besluit is benoemd tot lid-voorzit ter van den Baad van Beroep voor de directe belastingen te Middelburg mr. H. F. Lantsheer, thans plaatsvervangend lid en plaatsvervan gend voorzitter. BURGEMEESTERS .V. H. Hartevelt e W. J. H. Hoen. RIJKSARCHIEF Bi! Kon. beriuit is benoemd tot Rijksarchi varis bU het Algemeen Rijksarchief te 's-Gra- venhage jhr mr D P M Graswinckel, thans hoofdcommi' p bjj het Rijksarchief in Gelder- LANDMACHT STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR De regeeringscommissaris inzake steun aan de griendcultuur deelt namens den Mi nister van Economische Zaken mede, dat voor het schoonhouden van éénjarige griend- en teengewassen, gegroeid op gron den, welke in den winter 19321933 bloot struik zijn geweest, gelden beschikbaar wor den gesteld onder de navolgende bepalin- 1. de bijdrage in de kosten van het schoonhouden per H.A. éénjarig teen- oi griendhout, gewied, zal bedragen ten hoog ste 12,50; 2. de bijdrage in de kosten yan het schoonhouden per H.A. één-jarig teen- of griendhout, gehakt, zal bedragen ten hoog ste 25, 3. Belanghebbenden, die voor een bijdrage als bovenbedoeld in aanmerking wenschen te komen, behooren daarvan vóór 1 Augus tus a.s. mededeeling te doen aan het adres van den regeeringscommissaris, Nieuwe Weg 10, Werkendam, onder opgave van: a. het aantal H.A. éénjarige gewas, het welk in den zomer 1933 wordt gewied ol gehakt; b. de juiste plaats waar deze griendlan- den zijn gelegen, alsmede hunne benaming en kadastrale grootte; c. naam en volledig adres van den be langhebbende; 4. De grienden behooren op het tijdstip van de controle, die zal aanvangen vanal 15 Augustus 1933, behoorlijk gewied, casu quo gehakt te zijn; 5. voor grienden, welke naar het oordeel va nde Centrale Commissie inzake steun aan de griendcultuur, niet voldoen aan den sub. .4 gestelden eisch, worden geen bijdra gen als bedoeld sub 1 of 2 verstrekt. VER. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN BESTUURS-MUTATIES. In de vacatures in het dagelijkscb be stuur van de Ver. van Ned. gemeenten, ont staan door het uittreden van de hoeren Mr. Dr. W. G. A. v. Sonsbeeck en C F. Klaar, resp. burgemeester van Breda en secretaris van Enschedé, zijn door het bestuur be noemd de lieeren A. Verd ij k en C. A. van W o e 1 d e r e n, resp. burgemeester der gemeente Eindhoven en Vlissingen. DE OMZETBELASTING KOMT 5 SEPTEMBER IN DE KAMER Aan het slot van 3e gisteravond gehouden vergadering der Tweede Kamer, heeft de voorzitter medegedeeld, dat het zijn voorne men is, de Kamer 5 September a.s. weer bij een te roepen ter behandeling van ret wets ontwerp tot heffing eener Omzetbelasting. TEGEN DIEFSTAL VAN RIJWIEL- MERKEN VEILIGHEIDS-HOUDERS. Op de kantoren der posterijen te Amster dam, Alkmaar, Arnhem, Assen, Dordrecht, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Her- togenbosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam, Utrecht en Zwolle, zullen met ingang van 24 Juli a.s. tot een beperkt aantal houders voor rijwielbelas- tingmerken, vergezeld van gebruiksaanwij zingen, verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 15 cent oer stuk. Het betreft hier een proefneming meteen nieuw soort houder, waarvan wordt ver wacht, dat diefstal van rijwielmerken er door zal kunnen worden voorkomen. Omtrent de wijze, waarop deze houders, indien de proef slaagt, voor het vervolg en dan in grooter getale verkrijgbaar zullen worden gesteld, is nog niets beslist De vraag of de distributie in het vervolg mede zal kunnen geschieden door tus- schenkomst van den particulieren rijwiel handel zal in overweging worden genomen, zoodra de resultaten der proefneming vol doende zullen vaststaan. HERNIEUWDE ROODE ACTIE TE DEN HELDER Hoe het in andere handen overging! De vice-admiraal, commandant der mari ne te Willemsoord (Den Helder) heeft gister de volgende bekendmaking uitgevaardigd: Naar mij bericht werd, hebben de hande lingen van het bestuur van den Bond van Minder Marine-personeel inzake 't Marine- Bondsgebouw bij vele militairen, leden en oud-leden van dien bond bevreemding ge wekt, mede omdat zij daaromtrent vanwe ge den Bond geheel onkundig gelaten zijn. Ik acht het daarom dienstig mede te dee- len, dat mijnerzijds naar de toedracht van het gebeurde, waarvan ik eerst op 5 Juli jj. kennis kreeg, een commissoriaal onder zoek gehouden is en den uitslag daarvan in het kort bekend te maken. Daar dit on derzoek in hoofdzaak moest dienen om het gedrag van de betrokken bestuurders als militairen te beoordeelen en door hen aan de commissie gedane verklaringen zeer onvolledig zijn, is de zaak in haar geheel nog op meerdere punten duister gebleven. Gebleken is volgens de verklaringen dat reeds op 6 Juni het gebouw op rechts kundig advies van een bekenden sociaal democraat te Amsterdam geheel eigendun kelijk en ondershands is verkocht aan een groep gewezen militairen, die daartoe een vereeniging hebben opgericht of een stich ting hebben gemaakt, Het Marine-Bondsge- bouw, om dat gebouw op den ouden voet te exploiteeren. Het bedrag der koopsom is niet bekend, of deze betaald is, is onzeker. Ook de notaris, te wiens overstaan de ver koop-acte is verleden, is onbekend, en of de bond nog eens recht op het gebouw behou den heeft, staat ook niet vast De penning meester (S. J. Verhoeven) bleek (of hield zich) omtrent die betaling en den verderen financieelen toestand van den bond geheel onwetend, alleen de voorzitter (L. C. Geer- ling) was bij den verkoop te Amsterdam aanwezig. Het hoofdbestuur van den bond van korporaals heeft officieel eerst op 4 Juli van de overbracht van het gebouw kennis gekregen. Het bestuur van de Stichting, dat zich sedert 1 Juli als uitsluitend rechthebbende op het gebouw bedraagt, bestaat uit een voorzitter (P. S. van der Vaart), een secre taris-penningmeester (G. W. Groothof) en eenige leden (W. Helfenstein en W. H. Meijer), allen gewezen militairen, nevens wie zitting heeft genomen de matroos-vlieg tuigmaker L. C. Geerling. Genoemde oud-militairen behooren allen tot de sociaal-democratische groep, die op 7 Juli een extra editie van het voormalige weekblad Het Anker hebben doen colpor- teeren. Dat de bestuursleden van den Bond voor Minder Marinepersoneel door de overgave van het bondsgebouw onder de tegenwoor dige omstandigheden aan genoemde perso- ne, zich als beroepsmilitairen onmogelijk hebben gemaakt, is duidelijk. De zaak is hiermede echter niet afgedaan. Daar bij den z.g. verkoop of overdracht alleen de voor zitter tegenwoordig is geweest en van de deelneming van het overige bestuur aan de transactie niets is komen vast te staan, rijst de vraag of deze wel rechtsgeldig is. Aan de leden van den Bond staat het om zich daarvan te vergewissen c.q. daarom trent te beslissen in een algemeene verga dering. Misschien zal het. mogelijk zijn in dc toe komst alsnog aan het gebouw het karakter van een militair vereenigingsgebouw te ge ven; het zal echter, thans, nu het bestuur ondershands gemeene zaak heeft gemaakt met personen die zich tegenover het gezag stellen, zeer moeilijk zijn tot een bevredi gende oplossing tc komen. HET NIEUWE AVRO-KANTOOR- GEBOUW HEDEN IN GEBRUIK GENOMEN De Avro heeft heden haar nieuwe kantoor gebouw aan de Keizersgracht te Amsterdam in gebruik genomen Dit gebouw, naar ont werp van den Amsterdamschen architect F. A. Warne r s, is verrezen op de plaats, waar destijds het huis de „Walviseh" stond, welks oude zandstecngevel is gespaard. Op de vijf étages zijn ondergebracht behalve de administraties van Radio-Bode en Luister vinken, een fraaie bestuurskamer, uitge voerd in stemmig blauw, de directiekamer, het Avro-Archief, de muziekbibliotheek en een ruime recreatiezaal voor het personeel. In het trappenhuis bevindt zich een glas in lood raam, naar een ontwerp van Louis Raemakers voorstellende een Avro-fi- guur, een geschenk van het Avro-personeel, er zal ook een wandschildering van Anton Molkenboer worden aangebracht, ge schonken door de vaste medewerkers aan het Avro-programma. Het werk werd uitgevoerd door de Natio nale Beton-Maatschappij te Den Haag. DE NIEUWE MERWEDEBRUG Men meldt ons uit Amsterdam: Toen hedenmorgen te 7 uur, het tijdstip waarop het transport van de Merwedebrug eindelijk zou aanvangen, de persvertegen woordigers met een motorboot, die door den havenmeester, den heer W. N. v. d. Poll, vrijwillig ter beschikking was gesteld, aan het terrein der Ned. Dok-Mij arriveerde, la gen daar nog in een der vaste dokken dezer Maatschappij de twee groote waterbakken, waarop de ongeveer 1500 ton wegende ijze ren constructie van de nieuwe brug over het Merwedekanaal is geconstrueerd. Onder leiding van den heer Saalberg, di- x-ecteur der Ned. Dok-Mij., was men druk bezig met de voorbereidingen voor het transport van het enorme gevaarte. In verband hiermedp. is in den loop van den vroegen morgen nog een proefneming gehouden met het aan elkaar stellen van de groote pontons, hetgeen geschiedt op inge vette sleden, die het enorme gewicht van de brug moeten dragen, teneinde er zeker van te zijn dat deze manoeuvre, wanneer zij bij de Zeeburgersluis toegepast moest worden, naar behooren zou slagen. Bij het uitvoeren van deze proefneming heeft de brug een eenigszins hellende stand gekregen, welke men spoedig weer had hersteld. Indien de voorbereiding geen stagnatie ondervindt, zal de aanvapg van 't transport in den loop van den morgen plaats vinden, waarvoor reeds twee sleepbooten der ree- derij Goedkoop gereed liggen. Den aanwezige verslaggevers zijn het be treden der terreinen van de Ned. Dok-Mij door de directie verboden. Nader meldt men ons: De moeilijke expeditie, het transport van de nieuwe brug, is hedenmorgen aangevan gen. Nadat alle voorzorgsmaatregelen vooreen veilige overtocht waren genomen, verliet "t transport te 10 min. voor 11 uur het dok. Het vertrek geschiedde zeer vlot en er kwam geen enkele moeilijkheid. De beide pontons, waarop de brug rust, worden getrokken door een sleepboot Een tweed sleepboot is aan de achterzijde vast gemaakt, terwijl een derde langszij het transport escorteert Het transport vaart betrekkelijk snel door het IJ, n.l. met ongeveer 6 K.M. per uur. Gedurende het transport ligt de scheep vaart in het te passeeren gedeelte van de haven geheel stil. Tusschen half een en een uur denkt men aan de Syphons, aan den ingang van het Merwedekanaal te zijn. TEGEN „HITLERLAND" Te Amsterdam heeft dezer dagen een in ternationale Jodenconferentie plaats, bij eengeroepen door den AmerikaanscL-n Jood Samuel Untermeyer, ter bespreking van den boycot tegen Duitschland, zulks ter bestrijding van het antisemitisme in dat land. Er waren daartoe aanwezig een der tigtal gedelegeerden uit Egypte, Amerika en de voornaamste landen van Europa. Rapporten werden uitgebracht omtrent de organisatie en het effect van den boycot van Duitsche goederen. Een resolutie wera aangenomen, waarin een dringend beroep wordt gedaan, „op alle mannen en vrou wen der beschaafde wereld zonder onder scheid van ras of geloof .om steun te geveii aan en zich te voegen bij deze beweging tegen brutaal fanatisme en schijnheiligheia en te helpen haar tot een overwinnend ein de te leiden, totdat het laatste spoor van de barbaarsche vervolging gewischt is uit het politieke program en de actie van de Duitsche regeering". EERSTE KAMER TEGEN DINSDAG A.S. BIJEENGEROEPEN De voorzitter van de Eerste Kamer heeft de Kamer bijeengeroepen tegen Dinsdag avond as. te half 9, in welke vergadering verschillende wetsontwerpen behandeld zul len worden. Den volgenden dag zal de Kamer in de af- deelingen o.m. onderzoeken het retorsie- wetje, de wijziging van de L. O.Avet en de wijziging der landbouwcrisiswet, welke wet ten deze week door do Tweede Kamer zijn aangenomen. AMSTERDAM GEMEENTERAAD slissing heeft hun Federatie nóg niet genomen. nrE,in ^eIt ls.L dat de sociaal-democratische Wethouders thans meewerken door allerlei ho- '.uinlgingen aan te brengen ln do voncept-be- ïiooting 1934. V De Raadsagcnda bevatte weinig belangrijke junten. Lang is in geheime zitting gedelibe- drlrtal hoos- welken aard dle be- bleek de Juistheid ?rnstig Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Een verklaring van de commandant der Marine te Den Helder omtrent de overdracht an het Marinebondsgebouw door de Bond an Minder MarinepersoneeL (blz. 2) Na de slotzitting der economische confe rentie werd Dr H. Colijn gehuldigd. heimzinnige vergaderingen op het De Engelsche regeering zal belangrijke on derhandelingen voeren met de Dominions over het Ottawa-verdrag. Een samenzwering is ontdekt in Korea, bedoelende de vrijmaking van dat land van Japan. Ernstig spoorwegongeluk bij Napels. Aardbevingen bi' Smyrna in Klein-Aziê. De Economische Wereldconferentie V. Blz. 3 Derde zitting van de Alg. Synode der NecL\ Herv. Kerk. (blz. 9) Met de Rottcrdamsche Lloyd naar Noor-j. wegen III (slot). Op onderzoek in Duitschland XVIII. (blz. 101 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging "van de Lager Onderwijswet; aangenomen met 72 tegen 3 stemmen. Verder heeft de Kamer zonder hoofdelijke stemming^ aangenomen de wijziging der Landbouwcri siswet. die niet op di gemerkt hebben, in de arbeiderswoningen. De hoofdaanval kwam van den heer Bruins-; ma, de kampioen der eigenbouwers, maar een' heel aantal raadsleden meende toch meo een' duit in het zakje te doen. De oppositie leek ons niet in alle opzichten billijk. Men kan niet goedkoopêr bouwen in verband met de vaste lasten en bouwverorde ning en men moet zooveel mogelijk uitzuini gen om tot een zoo laag mogelijke huur ta duidelijk geworden. Volgende week zal de B. M. nog eenmaal de Raad bijeen roepen, voor enkele spoedzaken en daji mogen wij voor een maand met va- ARBEIDSMARKT. 73U de loondebatten deed van sociaal-demo- cratisohe zijde ook de stand van de Arbeids markt opgeld. Het aantal werkloozen, betoogde de secretaris van den AmsL Bestuurdersbond, zij het dan nu als het Raadslid Pot hu Ijs. i's toch beduidend verminderd. En later borduur-i de de heer de Miranda op hetzelfde stra- Nu hebben w(J de cijfers van de Arbeidsbeurs op den laatsten Juni van dit jaar voor ons.' En ze toonen, zooals wjj dat reeds eerder opperden, de voorheid van de redeneering der i dat het aantal plaatsin: leving. al staat Dat lijkt wel belangrijk, diamantvak uitschakelen, waar 250. op h< gelijknamige jai clifer van de bil de ingeschreven verdwijnend groepje. scherper de toestand be- 1.021 is dit toch licht is het feit dat vergeleken met Juni het vorig Jaar, het aantal werkloozen helaas 2132 hooger is. Er is dus geen enkele aanwij zing dat de toestand beter wordt. Ze is belang lijk ongunstiger dan in 1932. WASSENAAR GEVAARLIJK BADEN. Dat het zwemmen en baden in zee niet ongevaarlijk is ondervond een 20-jarige dame die, omdat ze kon zwemmen, wat verder in zee was gegaan als de meeste badgasten hier aan 't strand dit gewoonlijk plegen te doen. Plotseling riep zij echter om hulp, daar zij in een draaikolk wan terechtgekomen, waar uit ze niet alleen uit kon komen. Het hulp geroep was gelukkig door anderen gehoord en een tweeta' jongelui spoedde zich raar de plaats waar de dame zich bevond en mocht het genoegen smaken haar behouden aan wal te brengen. AUTO-ONGELUK. Op don Rijksstraatweg nabij de garage Nieuw Wassenaar moest de btsl uurder van een vrachtauto, wild hij omi aanrijding voor komen, met een auto, die juist van boven genoemde garage kwam, zeer krachtig rem men, wat tengevolge iiad nat de auto om kantelde en em gedeelte v.in dc lading, welke zeevisvh bestond, over de straat rolde. Toen de wagen weer was opgetakeld en de vischvangst voorbij was, bleek dat a'ies gelukkig goed was afgi-loouen. zoodat de chauffeur met eigen krachten zijn weg ken ""-volgen. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1