Ammonsalpeter „SI" "Y^enschen van den georganiseerden landbouw IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN WIJ HELPEN U TIJDENS DE CRISIS. Bernard Motorpomp. VAN ROSSUM's MOTOREN, Papendrecht 0NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 198 JÜL1 1933 BEWEZEN!! Ad verteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Belangrijke maatregelen aanbevolen. In een uitvoerig adres van den georgani seerden landbouw nl. den Christelijken Boe ren- en Tuindersbond, den Katholieken Ne- derlandschen Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité, aan den Raad van Ministers gericht worden de volgende maatregelen aanbe volen: A. Maatregelen tot beperking der productie. De steunwetten ten behoeve van de var kenshouderij (Crisisvarkenswet), de suiker bietenteelt, de vlasteelt en de industrie-aard- appelverbouw, zijn reeds ingesteld op de beperking van de productie van varkens, bieten, vlas en fabrieksaardappelen. Hand having van de beperkende strekking dezer wetten komt ons noodig voor. De beperking van de bloembollenteelt zal worden doorgevoerd aan de hand van de wet tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in 't belang van dgn landbouw. Eveneens zijn reeds mogelijkheden ge schapen om de teelt van bepaalde groenten te beperken (verlof van groentekweekers om tarwe en bieten te zaaien). Voor de inkrimping van de pluimveehou derij zullen spoedig maatregelen moeten worden getroffen. Het meest dringend is echter thans de in krimping van den rundveestapel, waardoor zoowel de melkproductie als de rundvleesch productie zullen kunnen worden terugge bracht tot een bij de tegenwoordige omstan digheden passende omvang. Te dezer zake hebben onze organisaties tezamen met den Algemeenen Nederl. Zuivelbond (FNZ) aan het vorig Kabinet reeds het voorste! gedaan, om een Fonds in te stellen, waar voor de Inkomsten worden gevormd uit hef fingen op voor de binnenlandsche consump tie geslacht rundvee en waarvan de gelden worden gebruikt om overtollig rundvee uit de markt te nemen. Zooals reeds hierboven werd gezegd, moet beperking van de productie van bepaalde artikelen (hierboven onder A aangegeven) gecompenseerd worden door uitbreiding var, andere artikelen. Immers door beperking van den rundveestapel komt met name in do gemengde landbouwbedrijven weiland vrij, door beperking van de groenteteelt, tuinland: door beperking van bepaalde ak kerbouw ge wassen, akkerland. Voor deze vrij komende oppervlakte moet emplooi gevon den worden en dit zai alleen te vinden zijn door uitbreiding te geven aan andere ge wassen, waarvan de productie niet toerei-, kend is om de nationale behoefte te dekken. Op de eerste plaats wordt hier gedacht aan uitbreiding der graanproductie. Deze productie kan alleen worden uitgebreid door maatregelen, waardoor de inheemsche graan teelt loonend kan worden uitgeoefend. Daarnaast dient de productie van voeder gewassen zooveel mogelijk ter vervanging van buitenlandsche voedermiddelen te wor den aangemoedigd en uitgebreid. C. Maatregelen ten behoeve van den export en den import Daar de welvaart van Nederland als dicht bevolkt land voor een zeer aanzienlijk deel afhankelijk is van de mogelijkheid, om land en tuinbouwproducten te exporteeren, zal ondanks de onder A en B genoemde te nemen maatregelen niets onbeproefd ge laten mógen worden om dezen export in een zoo groot mogelijken omvang te behouden of terug te winnen. Dit zal evenwel nimmer gelukken, indien Nederland niet onverwijld besluit de lijdelijke houding, welke het tot dusver op het terrein der handelspolitiek heeft aangenomen, te laten varen en een meer op het beginsel der wederkeerigheid berustende handelspolitiek te gaan voeren. Hadden wij dit beginsel thans reeds gevolgd dan zou bij de afsluiting van het Neder- landsch-Duitsche handelsv erdrag op 27 April 1933 waarschijnlijk heel wat meer voor onzen export zijn bereikt, dan thans het ge val is. De onvoorwaardelijke meestbegunstiging is nic-t langer als hoeksteen der handels politiek bruikbaar. Nederland zal zich vast beraden moeten stellen op den grondslag der wederkeerigheid (voorwaardelijke meest begunstiging) wil 't economisch niet onder den voet worden geloopen. Wat den import betreft, zal de Crisis- Invoerwet krachtiger dan tot dusver ge schiedde, moeten worden gehanteerd. D. Verdere maatregelen Al hetgeen kan helpen de productiekos ten te verlagen (lasten en bepaaldelijk op den landbouw drukkende belastingen, keur loonen, vrachttarieven, waterschapslasten enz.) moet worden te baat genomen om het gapend verschil tusschen productie en op brengst der productie te verminderen. Ook zal eindelijk hulp moeten worden verleend aan die boeren en tuinders, wier bestaan in gevaar gebracht wordt door de verplichting om hooge rente en aflossing van hypotheken te voldoen of doordat hun de hyjK>theek wordt opgezegd. Reeds gerui- men tijd geleden hebben de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Centrale Raiffeisen te Utrecht op ver zoek van onze Organisaties, aan de Regee ring medegedeeld, op welke wijze aan de in moeilijkheden verkeerende hypotheek- boeren hulp te verleenen ware. J^e indexcijfers van den landbouw Inzake de in-decijfers van den landbou' over Juni kan het volgende opgemerkt worden: Bij het meerendeel der genoteerde akker bouwproducten 'kwamen geen aanzienlijke prijsöohommelangen voor in de afgeloopen maand. Tarwe bleeJ gelijk, rogge kwam van 33 op 32, gerst van 34 op 33 en haver van 35 op 33, terwij vlas steeg van 34 op 35. (Alle cijfers zijn vergelijkende, waarbij de prijs van de producten gedurende 19241929 op 100 ais basis gesteld ie). De prijs van karwijzaad is evenwel sterk gestegen, van 68 op 80, terwijl het index cijfer voor consumptie-aardappelen belang rijk lager was dan in Mei en kwam van 26 op 19 Tengevolge ven laatstgenoemde daling werd ook het indexcijfer voor de groep la ger, 36 tegen 38 in Mei. Sahapevleedh (4941), kaas (5551), con- sutmpUemeilk (72—69) en eieren (4240)- no teerden eveneens lager dan da vorige maand hetgeen leidde tot een geringe daling vat het indexcijfer voor de veeteelt-producten (5i —50) en van dat voor landbouwproducten (48—47). In de verschillende cijfers, welke op de productiekosten betrekking hebben, kwam in het algemeen geen wijziging van be tee kenis, slechts zij vermeld, dat het Thomas- meel iets duurder geworden is (72—74). Voorts zij er op gewezen dat in verband met den onzekeren toestand op de kali-markt geen indexcijfer voor kald kon worden be rekend. W aterschapslasten Het Bestuur der vereeniging Het Grond bezit, mede door de vele bij het secretariaat ingekomen klachten, van zeer na bekend met de bezwaren, die voor vele grondeige naren de betaling van zwaar drukkende waterschapslasten ontmoet, alsmede met de pogingen, welke van verschillende zijden gedaan worden om tot verlaging dier lasten te geraken, acht het noodzakelijk, dat een billijke verdeeling van die lasten, voor zoo ver deze gebezigd worden voor uitgaven, die niet alleen in het belang der ingelanden worden gedaan, met alle kracht worden be vorderd. Bij alle waardeering voor den arbeid, die enkele commissiën te dezen opzichte ver richt wordt, meent ons bestuur, gehoord 't besprokene in de algemeene ledenvergade ring der vereeniging Het Grondbezit, welke vereeniging als de centr. belangenver tegenwoordiging van Nederlandsche grond eigenaren ten nauwste bij dit vraagstuk is betrokken dat het niet^ alleen nuttig zal zijn, dat de bij de grondeigenaren t.cLo. be slaande meeningen in het openbaar kunnen worden geuit, doch ook, dat de waterschaps besturen en bonden van hun oordeel blijk geven kunnen. Het bestuur ontveinst zich niet, dat een bevredigende oplossing van dit vraagstuk 'terst moeilijk is en dit te meer, daar de autonomie der waterschappen in het alge meen zoo min mogelijk moet worden inge perkt, zooals nu reeds in enkele gewesten het geval gaat worden. Terwijl ons bestuur herhaaldelijk geble ken is, dat eenerzijds vele grondeigenaren geen klaar begrip hebben van de taak er de voor hen uiterst nuttige functie der wa terschappen en dientengevolge do moeilijk heden, aan het vraagstuk van lastenver laging verbonden, onderschatten, is ons ook gebleken, dat de bezwaren van hooge polder lasten en de onbillijkheid der tegenwoordige verdeeling van deze lasten tusschen inge landen en indirect belanghebbenden (also.m. weggebruikers) evenzeer worden onderschat door niet-grondeigenaren. Van oordeel, aat eep zuivering van de omtrent dit vraagstuk bestaande begrippen voor een mogelijke oplossing ervan eerste eisch is, rekent ons bestuur het zich tot een plicht, hiertoe een krachtige poging te doen Op Vrijdag 21 Juli, aanvangende te half elf, zal door ons bestuur een openbare ver gadering te Utrecht worden uitgeschreven, waarop uitsluitend het vraagstuk van wa terschapslastenverlaging zal worden be sproken en op welke vergadering iedere be langstellende welkom is. In de ochtenduren zal een drietal deskun dige sprekers, door ons bestuur daartoe aangezocht, een inleiding houden, daarna zullen de sprekers, die daartoe tijdig den wensch hebben te kennen gegeven, een be paalden spreektijd toegewezen krijgen, terwijl tenslotte, voor zoover de tijd het toelaat, ge legenheid tot debat zal worden gegeven. De resultaten der besprekingen zullen daarna in een rapport worden verwerkt Teneinde een goede regeling der werk zaamheden te verkrijgen, worden zij, die op deze vergadering het woord wenschen te verkrijgen, reeds thans verzocht zich daartoe op te geven bij het secretariaat der vereeniging: Rijnstraat 26, Den Haag. Ons bestuur heeft het vertrouwen hier door nuttig werk te verrichten en is over tuigd. dat de pogingen, welke thans tot ver laging der polderlasten in het werk worden gesteld, bij het vrijelijk tot uiting komen der versohillende meeningen, zeer zullen zijn gebaat. Wij doen mitsdien een krachtig beroep op de medewerking van alle belanghebbenden, door in grooten getale te verschijnen op deze vergadering, waarvan de agenda op verzoek gaarne zal worden toegezonden. In de maanden Februari, Maart en April wedren wel veel zaken afgedaan, nl. 4362; en ander had tot gevolg, aat op 30 April nog slechts 827 zaken onafgedaan bleven (op 31 Januari 4434). Van de in de 10 maanden sinds de in werkingtreding der wet afgedane verzoek schriften (91.276) werden afgedaan door: niet-ontvankelijk- of onbevoegd-verklaring of intrekking 5.045; behandeld door de kan tonrechters 2 378; behandeld door de kamers voor crisispachtzaken 11.853. Het aantal afwijzingen van verzoekschrif ten door de kantonrechters op grond van art. 3, laatste lid, bleef betrekkelijk gering (252). Naar verhouding kwam ook weinig verandering in de wijze van afdoening in do gevallen, waarin door de kantonrechters een aannemelijke regeling werd tot stand gebracht: in 28 gevallen kwam deze rege ling neer op handhaving van den pachtter- mijn en in 741 en 1.230 gevallen (34.9 en 57,9 pet van het totaal aantal regelingen) op reductie van resp. 1 t.m. 25 cn 26 km. 50 pet.; in 7 gevallen hield de regeling ge- heele ontheffing van den pachttermijn in. De beslissingen der Kamers voor Crisis- pachtzaken leidden in 283 gevallen (2.4 pet van het totaal aantal beslissingen der Ka mers) tot, handhaving van een pachttermijn 3.332 (28.1 pet.) tot reductie van 1 t.m. 25 pet en in 7.024 (59.3 pet.) tot reductie 26 tm. 50 pet; geheele ontheffing van betaling van een pachttermijn werd uitge sproken in 57 gevallen. Ten slotte zij nogmaals nadrukkelijk er op gewezen, dat bij de cijfers van de af doeningen door de kantonrechters er aan gedacht moet worden, dat in vele gevallen verzoekschriften worden ingetrokken, nadat partijen voor de comparitie bij den kanton rechter waren verschenen en waarin tenge volge daarvan alsnog ondershands door partijen een schikking werd getroffen. Desultaten van de Crisispachtwet De volgende gegevens zijn ontleend aan mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek en hebben betrekking op het tijdvak 1 Juli 1932 tm. 30 April 1933 (10 maanden). In totaal is het aantal ingediende ver zoekschriften door de aanvulling van de cijfers met die van de maanden Februari, Maart en April niet belangrijk gestegen, nl. van 19 348 tot 20.103; in genoemde maanden werden er dus in totaal slechts 755 verzoek schriften tot geheele of gedeeltelijke onthef fing van betaling van een pachttermijn in gediend. In dit verband zij medegedeeld, 't geen een kantonrechter als toelichting bij de cijfers aanteekent: „Het geringe aantal verzoekschriften, dat ingediend is, vindt zijn ooizaak in het feit, dat in dit Kanton de meeste paohttermijnen vervallen op 1 Mei en 1 November. Ook nu echter valt al te constateeren, dat er van een groote toeloop geen sprake zal zijn. De gedane uitspraken van de Kamers voor Cri sispachtzaken blijken stimuleerend te heb ben gewerkt op de gezindheid van belang hebbende partijen, de pachtprijzen in der minne vast te stellen". Bemesting van druiven In een zeer belangrijk artikel: „Waar mee en wanneer moet ik de druiven be mesten?" van den Rijkstuinbouwconsulent Ir. Riemens dat verscheen in „De "tuinde rij" komt deze tot de conclusie, dat een goede bemesting in het vroege voorjaar bestaat uit: 2 kg. zwavelzure ammoniak, 2 kg. patentkali en 1 kg. superfosfaat per vierkante roe, binnen en buiten de kas. Mocht er bij het uitloopen, of direct na wat haperen aan de ontwikkeline. dan zal men al naar de omstandigheden mot ten ingrijpen, b.v. bij het optreden van chlorose. Direct na het krenten zal men goed doen bij te mesten. Liefst maak ik dan een grep peltje van 1 steek diep en 1 steek breed op 2 m. van de kasvoet en geef per str. Roe aan iedere zijde één half pond nitro- foska. Bij het begin van het kleuren maak ik een voor naast de vroegere en geef hierin één half pond kallsalpeter. Na 14 dagen herhaal ik die gift. Alles moet telkens flink worden ingegoten. Op deze wijze kan men groote trossen met mooie bessen, i.e.w. een overvloedige oogst verwachten, mits overigens ook alle zorg besteed wordt. Om de 3 of 4 jaren zal men mogelijk eens moeten kalken, doch dit wensch ik pas te doen na grondonderzoek. Het 'spreekt vanzelf, dat men op zure gronden met bovenstaande meststoffen verkeerd zou uitkomen. Men zal dan kalksalpeter en thomasslakkenmeel naast bekalking moeten aanwenden. H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS] waarvan de kap door Velligheidslieren op lichte en vlugge let? wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave verplicht tot niets. H. HARING - TELEF. 128 - BOSKOOP MEER SAMENWERKING IN DEN LANDBOUW Afd. Zeeland van de Jongerengroep C.B.T.B Dinsdag hield de afd. Zeeland van de Jonge ren-groep CBTB 'In Middelburg haar eerste Jaar vergadering, onder voorzitterschap van don heer A. L. L o u w s to Oostkapello. De voorzitter sprak een openingswoord over „De Jeugd en de toekomst". Daarin wees hü er op. dat er in dezen crisls'tiid btf zoovole boe renzoons idealen gebroken worden, daar de maatschappelijke omstandigheden steeds slech ter word.en en velen hun verlangen om op een bedrijf of bedrijfje een bestaan te vinden, maar leniyit dankbu; de vele maatschappelijke :lijke voorrechten, die we nog I zitten. Spr. wek'te op tot en verblijdde zich o< irking in den landbouw", isutie op landbouwgebied serst zichzelf lit individualist Spr. bepaalde •stapel is voor Zeeland i Er zijn 6000 a 6500 Zeeu t 70 000 a 'J0.000 stuks rund H-gd uks rundvee af en produce melk. i zaak, dat de Zeeuwsche v n bv. beter w -eede. ■■PR derde, eci betere economie van do melkproductie. Wat de varkenshouderij betreft, er z(jn ii Zeeland 3000 boerderijen waar 7000 fokzeugei worden gehouden Per jaar worden 70.000 80.000 biggen gefokt. Er zijn ongeveer 20.00' mesters. ZeelaDd heeft behoefte aan een goed 11 tegenwoordig gee na. H< ingei i varkens r sche land- irken Walcheren volgde.** reheei Zeeland WEET GE... dat in Sovjet-Rusland met kracht opgetre den zal worden om de graanleveringen aan de staat goed te doen functionee- ren, daar gebleken is, dat knoeierijen met de graainleveranties en sabotage van de graancampagine worden bedreven niet alleen door de boeren en sommige bolsjewistische organisaties, maar .zelfs door staatslichamen, zoodat duizenden H.A. graanland „zoek geraakt" zijn; dat evenals verleden jaar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche eilanden te Middelburg aan de Prov Staten van Zeeland verzocht de zeker heid te verkrijgen, dat Ged. Staten en hun gedelegeerde er voor zullen waken, dat de handel terzake, evenals tot heden bij de uitvoering der tanvewet het gevai was, ook in het vervolg niet zal worden uitgeschakeld; EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSGHAPPEM Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.)« dat de Fransche graanmarkt ook ondep Staatscontrole is gekomen, zoodat zoo wel graanverbouw als graanprijzen, in' en uitvoer, malen en broodbakken thans geregeld wordt door een com- missie. dat een Deensche commissie op een rond* reis naar Hamburg, Nederland en Bel* gië is geweest om een grooteren vee* uitvoer naar deze landen te bewerken, dat in Engeland de Londensche botermarkC geheel overstroomd wordt met boten uit de dominions en dat men vruchte* loos poogt om de situatie te redden, waaruit blijkt, dat men het ook nieti altijd van de familie moet hebben; dat Spanje nog voortgaat met fokvee vanj ons te betrekken, wat blijkt uit 't feit, dat de fokcentrale te Roosendaal op dracht ontving om twee stieren en 28 pinken te leveren aan een melkinrichting te Barcelona, die alles doet om t.b.c.* vrij Hollandsch vee te krijgen; dat vanwege het ministerie van Koloniën met den meesten ernst gewaarschuwd wordt tegen de in den laatsten tijd on dernomen pogingen om emigratie vaiï Nederlanders naar Nieuw-Guinea te be vorderen. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de bevoegde autoriteiten hier te lande en in Nederl.* Indië van een zoodanige emigratie mis» lukking slechts verwachten; dat Duitschland de invoertarieven van spek en reuzel heeft verhoogd van 70 op 10Q R.M. en van vet van 36 op 60 R.M., om dat de val van den Dollar een zóó sterke stijging van den invoer van spek en reuzel ten gevolge had dat intusschen de vet-wet krachteloos zou zijn gemaakt indien men niet tot een nieuwe verhoo ging zou zijn overgegaan; dat Amerika ft-welk nog nimmer graan importeerde) thans rogge uit ons land betrekt, en dat er thans een boot van Rotterdam naar Montreal op weg is, met! 6000 ton rogge aan boord; dat Nederland volgens de cijfers van het internation. land-bouwinstituut te Rome de eerste plaats inneemt onder de eien» exporteerende landen, terwijl Engeland de meeste eieren importeert Nog nooit heeft U een motorpomp kunnen koopen voor I 225van een kwaliteit en met een capaciteit dan de DUIZENDEN zijn er bij de Nederl. kweekers en aannemers in bedrijf kaat U zonder eenige verplichting met een Bernard-pomp eèn demon stratie geven. IMPORTEURS: -Een onzer heeren is eiken Dinsdagmiddag te spreken tusschen 2 en 5 uur in Café SUISSE te Rotterdam. 'k BcgSn te gelooven, dat de kalveriher- sensimspuilingen beginnen te werken. Ge weet wel van die Heidelbcrger professor. Of neen, dat was die man, die heele maaltijden tot een aaperientje verkleinde iets voor hongerstakers als Ghandi en andere recla memakers Ik bedoel die professor, die menschen met kalverhersens inspoot om ze verstandiger te maken. 't Werkt geloof ik al. Moet ge maar eens lezen wat in een programma vaneen land bouwtentoonstelling stond: 10 uur: Binnenleiden van het 'hoornvee- li uur: Ontvangst der eeregasten. 12 uur: Gemeenschappelijke maaltijd. Stel je gerust: ik 'heb niet met het hoorn vee en de eeregasten aangezeten. Maar ik vermoed sterk, diat het dagelijksch bestuur van de Groningsohe Maatschappij van Land houw wel met het hoornvee heeft aangeze ten en dat er een soort uitwisseling van in zichten heeft plaats gevonden. -Hoe kunnen ze anders op eigen houtje, waar tegenwoor dig de landbouworganisaties steeds na tionaal samenwerken, een telegram zenden aan den Minister OM DEN WEG VOOR INFLATIE VRIJ TE HOUDEN. Ze vragen nl. met den meesten aandrang zijn goedkeuring te onthouden aan de over eenkomst van nationale circulatiebanken te Parijs, teneinde in de toekomst de mogelijk heid open te hom: :i, dat de juiste waarde verhouding tusschen den gulden cn de gede- precieerde valuta's van andere landen wordt hersteld. Het komt ons voor dat men niet van deze Groninger landbouwers-actie kan zeggen: WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS. Da's goed bekeken! Ik vind het beter bekeken wat in het blad f van de Vereen, voor Bloembollencultuur t stond, geschreven door W. A. Fhilippo. Deze wees er op, dat DE NARIGHEID IN IIET BLOEM- s BOLLENBEDRIJF MEDE AAN DE TOOMELOOZE CULTUURUITBREI- s DING GEWETEN moet worden. Niet de bankier en hypotheek- gever, zooals vaak beweerd wordt, zijn de schuldigen. De adviseurs, op wier adviezen zoowel de credietgevers als -nemers, zoowel - hypotheekgievers als -nemers bouwden, hebben, volgens dezen schrijver wel eens p wat lichtvaardig geadviseerd. „Immers', 1 zoo lezen we, „wanneer een tuinder bij den - credietgever kwam vragen om een extra - crediet voor kassenbouw, welke de tuinbouw i leeraar hem voorgehouden had als zeer nood - zakelijk te zijn voor moderniseering van zijn - bedrijf, dan moest de credietgiever wel aan- i nemen dat dit inderdaad waar zou zijn. Ook wat betreft bloembollenikraam-uitbreiding moest de kweeker wel door openbare aan- 1 bevelingen en raad van pootgoedhandelaren tot de overtuiging komen, dat hij zich daar voor gerust in de schuld kon steken. Eenige r jaren geleden, toen het den kweeker en tuin- - der coed ging, en er wèl ruim geld verdiend werd, heeft blijkbaar niemand deze men- - schen aangeraden om ook voor een kwaden - dog wat op zij te leggen. Wel zijn velen van - die adviseurs en deskundigen er nu als de t kippen bij om het bankkanitaal als de „béte noire" af te schilderen; dit is wel zeer ge- makkelijk, maar men kweekt er een geest mede, zooals er nu in Duitschland bestaat, namelijk om zidh van beloften en verplich-: tingen niets aan te trekken, en toont ermee weinig begrip te hebben van de waarde van crediet, ook voor tuinbouw en bollencul- tuur". "t Is zoo, de tijden maken de menschen er niet beter op en beloften en verplichtingen worden maar al te licht verbroken. Daar is echter ook in vele gevallen geen onwil doch onmacht. We vragen ons wel eens af, waar de lui tegenwoordig van leven. In West- Friesland hebben DE TUINDERS AAN HET ALLER NOODZAKELIJKSTE GEBREK. Reeds zijn thans op de belten bij de aardap pelveilingen aan de Langendijk en de Streek 5.000,000 Kg. aardappelen gestort, die onver koopbaar waren en dus den prijs van 75 et. per 100 Kg. niet konden opbrengen.Een klein deel ervan is door veehouders weggehaald tegen 30 ct. per 100 Kg. Door de tuinders- organisaties worden krachtige pogingen in het werk gesteld, om te hereiken, dat van regeeringswege een voorschot op de defini tieve uitkeering. zal worden verstrekt. Men vreest nl., dat nu er maar 5 millioen gulden voor tuinbouwsteun beschikbaar ls, de uitvoerders eerst een algemeen overzicht willen hebben alvorens uitbetaald zal wor den. Het zal vermoedelijk wel zoo komen, dat van die 5 millioen gulden ieder tuinder voor z/ioh maar heel weinig krijgt, nu de prijzen zoo heel slecht loopen. In Amerika KRIJGEN WERKLOOZEN HEELE- MAAL NIETS, ALS ZE GEEN TUIN HEBBEN. En lier hebben alleen is nog niet genoeg. Zij moeten, willen ze geldelijke steun krij gen. hun tuin ook zoo intensief mogelijk be werken. De directeur van maatsehappelijken estu n ehtefevrjGhvxijijzlxpgvcypcmfwrijcmf steun heeft verklaard, dat de' voordeelen van tuinierswerk voor werkloozen talrijk ziiu. In de eerste plaats kunnen zij door zelf groenten en aardappelen te verhouwen voor een deel in hun onderhoud voorzien, terwijl bovendien landarbeid zeer gunstig is voor hun gezondheid, waardoor onkosten voor ziekte worden voorkomen. Verder wor den op deze wijze uitgestrekte braakliggen de landen in cultuur gebracht, hetgeen ook voor de toekomst van groot voordeel is. De landerijen rondom de groote steden worden door de steuncomité's onder de werkloozen verdeeld en de opbrengst van het land is geheel hun eigendom. Zulke maatregelen zijn wel goed. En volgens dr. A.A.C. Sprangers zal het ook goed zijn dat in Nederland meer gelet wordt op DE ECONOMISCHE BETEEKENIS VAN HET BOSCH. Genoemde doctor is op dit onderwerp gepro moveerd te Wageningen. En heeft er dus goed studie van gemaakt. Hij zegt o.m.: In Nederland bekleedt het bosoh geen overwegende plaats bij de voortbrenging, maar niettemin is ook hier het economisch leven met tal van draden aan het bestaan der bosschen vastgeweven. Beweerd wordt, dat het gewenscht is ons boschareaal te vergrooten mits daarbij de kapitaal-investeering nauwgezet wordt ge toetst aan het werkelijk belang, hetgeen niet altijd voldoende wordt in acht geno men. Vermeerdering der productie, goede voorlichting van de particulieren en ten slotte krachtige propaganda voor het ge bruik der eigen boschproducten acht hij voorts in 's lands belang. En misschien ook een belang voor de werkloozen, die daarbij arbeid kunnen krijgen. Maar er gaan tegenwoordig zooveel goede raadgevingen tot de mensehheid en haar weedom, dat men er haast te veel van krijgt. Niet te veel kunnen we nog krijgen van DE SPAANSCHF. KALI, DIE NAAR WE HOOREN, VLOT VERKOCHT WORDT. Wij vinden het goed, dat er concurrentie is gekomen. Dat is goed voor de boeren en de tuinders, die nu goedkoooper een der nood zakelijke plantenvoedingsmiddelen kunnen betrekken. In de laatste jaren is er met de kalizak veel te bekrompen omgegaan. Dat moet noodwendig veranderen, want het be gint zich hoe langer hoe meer te wreken. En het blijft nog altijd waar, dat zulk een bezuiniging feitelijk een verkwisting is, want de kostprijs wordt bij een minder in- tensieven verbouw omhoog gebracht. Een onderzoek door een onzer maatschappijen van Landbouw ingesteld gaf aanleiding tot de conclusie, dat de prijzen van kunst mest en veevoer niet de oorzaak zijn van den ongunstigen toestand in het veehou- dersbedrijf. En laten nu de Spaansche- en de Syndicaat-kali maar een robbertje vech ten, dat is ons voordeel wat blief? o, zoo! Maar verheug je niet te gauw, want van andere zijde in kunstmestaangelegenheden dreigt weer gevaar, naar het mij voor komt. Er is namelijk EEN INTERNATIONALE SALPETER CONFERENTIE te Ostende gehouden. En behalve gebaad, gedineerd, gefuifd en wat dies meer zij heb ben de heeren ook gemeenschappelijke be langen besproken. En dat waren, naar ik vermoed, nu niet in de eerste plaats belan gen van land- en tuinbouw. De fabrikanten van de kunstmatige salpeter hebben de chili zoowat murw gekregen, doch daarbij zichzelf ook bloed afgetapt. Om tot een overeenkomst te geraken hebben ze in een badplaats wat met elkaar gepraat en de zeelucht schijnt voor hen ook jieilzaam te zijn geweest ze zijn tot een overeen stemming gekomen. Wel niet op alle pun ten. Maar toch is er, zooals men dat noemt een basis gevormd om handelend te kun nen optreden bij de oplossing van moeilijk heden betreffende de vaststelling van prij zen en let wel de verdeeling van de verschillende producten over de verschil lende consumptielanden. Dat kost ons weer wat! zoo'n afspraak. Zooals het de boeren ook ZWARE BOETE OF GEVANGENIS STRAF KOST. ALS ZE DE VAR- KENSWET OVERTREDEN. Door de rechtbank te Utrecht is iemand, die valschelijk oormerken aanbracht vei* j oordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf terwijl medeplichtige boeren werden ver oordeeld tot f 200 boete. Meer dergelijke j vonnissen zijn te verwachten, daar ook op andere plaatsen personen op grond van het aanbrengen van valsche merken in verze kering zijn gesteld. Die zijn dus leelijk op de koffie gekomen' en hebben dat verdiend ook. Zulke geval len gaan door de pers, natuurlijk. En wat zegt het publiek? „Zoo zijn de boeren". Niet: zulke boeren zijn er. Neen, men gaat generaliseeren. Dat hebben we al zoo vaak opgemerkt. Zooals we ook al vaak opgemerkt hebben, dat vele liefhebbers van tuin- cn kamer planten, hun pleegkinderen in do vacantia tijd laten verkommeren. Dat moet niet. Ook in dezen tijd, in dezen tijd van liet jaar vooral, moet OP DE PLANTEN EN BLOEMEN GELET worden. 't Gaat niet aan om de zaak te laten ver- waarloozen, want wat bedorven la kan niet zoo gemakkelijk hersteld worden. Geef dus uw kamerplanten over aan do zorgen van familie of kennissen, die in den tijd dat gij uit zijt, thuis zijn. Volst! niet met water voor eer. paar weken tegij lijk te geven, door de potten in een teil mil water te zetten, wat wel eens geschiedt. Eil ga niet van huis voor dat uw tuin nog eens extra verzorgd is, en het gazon korf geknipt. Laat dit niet aan zijn lot over. Als het gras te oud op stam blijft staan dan gaan de mooiste grassen dood. De slechtere blijven alleen leven en ge krijgt leelijke plekken in uw anders zoo mooi grasveld, 1 en wat nog overblijft is ook minderwaar- dig. Als ge wat lang wegblijft kunt ge wel iemand vinden, die voor uw tuin zorgt of laat zorgen. De weinige kosten daaraan besteed wegen niet op legen het behoud van een mooie tuin, die ook mooi is als ge terug komt en niet een wildernis. Een ergernis voor u zelf. i Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8