DE LAATSTE Dl MAANDAG 17 JULI 1933 De verhouding tusschen Volk en Staat GERUCHTEN EN WERKELIJKHEID (Van omen Duitschen correspondent). Is het ook u weieens opgevallen, dat haast de gansche wereld graag haar neus steekt in Duitsche aangelegenheden? Wat er in Duitschland gebeurt of niet gebeurt, wat de een of andere Duitsche autoriteit gebiedt of verbiedt, wordt door menschen, die er eigenlijk niets mee uitstaande heb ben, aan kritiek onderworpen en deze kri tiek is vaak zoo scherp, dat zij een wellicht niet bedoelde irriteerende uitwerking heeft. Parlementen en kranten, professoren en leeken, kinderjuffrouwen en kellners, ja zelfs het kleine grut doet eraan mee en de arme Michel moet zich al deze hatelijke .verdachtmakingen laten welgevallen. Ik zou zoo zeggen: wanneer wij ons allen wat meer om onze eigen aangelegenheden bekommerden, wanneer de regeeringen der verschillende staten wat minder vaak in Genève en andere door de natuur rijkelijk gezegende oorden vergaderden, om aan het eind dezer conferenties in verbloemden vorm te erkennen, dat hun streven naar een bevredigende oplossing voor alle par tijen ten zooveelsten male onvruchtbaar bleek, dan zouden wij eerder komen tot een stabiele verhouding der interne aangele genheden en zou de spanning wijken, wel ke thans vaak doet denken aan de voor bereiding van een nieuwen oorlog. In Duitschland is men allang gewaar ge worden, dat men geheel en al op zich zelf is aangewezen. en de medewerking van anderen, maar geeft er zijn volle kracht aan den spoedigen Wederopbouw van staat en volk. Harder is er stellig nooit tevoren in Duitschland gewerkt. Ik ken hooge ambte naren, die tot laat in den nacht in hun mi nisterie blijven doorwerken. Zij gunnen zich niet den tijd tot een behoorlijk mid dagmaal en nemen 's morgens vroeg al weer deel aan. de voorbereidende bespre kingen voor hun veelomvattend werk. Al len zijn zich de beteelcenis van hun taak Maar bewust en weten, dat hun arbeid aan voortdurende scherpe controle onderworpen blijft Het Is niij opgevallen, dat hooge posities bekleed worden door mannen tusschen dertig en veertig jaar. Zij maken op mij een serieusen indruk, voelen weinig voor uitvoerige besprekingen met journalisten, daar zij hier geen wederzijdsch voordeel in zien. Na een worsteling van veertien ja ren van voorbereiding is thans hun uur geslagen en zij moeten bewijzen, dat de nationaal-socialistische beweging de ver houding tusschen staat en volk beter kan maken. Voor het buitenland is het zoodoende uiterst moeilijk, te krijgen. Men beseft niet, dat de nationale revolutie in meer gematigden vorm nog steeds voortduurt, dat nog tienduizenden gewonnen moeten worden voor het Derde Rijk en dat men niet zal rusten, voor dit doel is bereikt. Van het goede dringt slechts tot ons door, wat in officieelen vorm door de regeering aan de Duitsche pers wordt gedicteerd en hieraan wordt niet alltijd geloof geschonken. Eerder legt men den nadruk op conflicten en incidenten, welke aantoonen, dat som mige Duitschers als aartsvijanden tegen over elkander staan. Ook in onze Nederlandsche bladen leest men soms korte berichten, welke het ver trouwen op den volkskanselier en zijn mi nisters allerminst bevorderen. Ik noem hiervan een paar voorbeelden: Even buiten Berlijn vond men in het water twee ver minkte lijken, welke aanvankelijk onher kenbaar waren. Later werd vastgesteld, dat men hier te doen had met 't stoffeflijk over schot van Johann Stelling, bestuurslid der sociaal-democratische partij en den rijks- banierman Esser. Beiden werden met an deren door S.A.-mannen uit hun woning ge haald, gearresteerd en waren sedertdien verdwenen. Een ander bericht vertelt ons, dat de communisten Thaelmajnn en Torgler dag en nacht zware kettingen moeten dragen. Door ,W.T.B. werd dit later officieus tegenge sproken. Het is begrijpelijk, dat zulke me- dedeelingen buiten Duitschland een on- gunstigen indruk maken en dat men wei nig sympathie koestert voor een regeering, welke zulke middelleeuwsche maatregelen tolereert. Onwillekeurig denk ik hierbij aan soort gelijke geruchten omtrent de vele con centratiekampen, Welke men tegenwoordig overal in Duitsch land benut, om politieke tegenstanders voorloopig onschadelijk te maken. Ik mag mij tot de weinigen rekenen, die geheel on voorbereid aan enkele concentratiekampen een bezoek konden brengen en kon met eigen oogen vaststellen, dat de werkelijk heid nergens aan opzienbarende geruchten beantwoordde. Noch in Dachau, noch in Oranienburg, noch in Sonnenburg, noch elders kreeg ik gevangenen te zien en te spreken, die van: lichamelijke mishandeling getuigenis aflegden. Overal, in Beieren en Pruisen, vond ik de overheid bereid, mij de gelegenheid tot een persoonlijk onderzoek te bieden. Naast het algemeen bekende Polizei- praesidium op den Alexanderplatz, van waaruit de politie voor de publieke orde heeft zorg te dragen, heeft men tegenwoor dig in de Prinz Albrechtstrasse, in het sta tige gebouw der vroegere Kunstgewerbc- schule, een „Geheimes Staatspolizei-Amt' ingericht, een centrale der politieke politic, welke heel Pruisan en speciaal Berlijn als arbeidsveld heeft. De, leiding van dit nieu we instituut is opgedragen aan Oberregie- rungsrat Diehls. Nadat ik hem telefonisch van enkele op zienbarende berichten in Nederlandsche bladen op de hoogte had gebracht, ver klaarde hij zich onmiddellijk bereid, mij te woord te staan. Ook bij deze gelegenheid kon ik vaststel len, dat is. Ik taxeer hem hoogstens midden dertig en werd aangenaam verrast door zijn vlot optreden. Beambten met dikke dossiers onder hun arm gingen af en aan, zijn ge compliceerd telefoonapparaat stond geen oogenblik stil. S.S.-mannen meldden zich, om van het een of andere geval met een paar woorden verslag uit te brengen, versla gen gleden ter goedkeuring of onderteke ning tusschen zijn vingers door en terzelf der tijd gaf hij mij een duidelijk beeld van de vele moeilijkheden, waarvoor de nieuwe regeering nog altijd staat: „Wanneer u goed oplet, zult u twee stroomingen kunnen vaststellen. De rijksregeering wil aJle om noodige wrijving verhinderen, wil op zake lijke wijze alle moeilijkheden regelen, wil het gansche volk voor haar streven uaar nationale eenheid winnen. Het jongero geslacht vindt dat maar half werk, zou graag radi caal willen optreden, wraak willen nemen voor de onderdrukking, welke zij jaren achteroen moest doormaken. Zij begrijpt nog niet, dat haar leider als volkskanscher de verantwoordelijkheid voor het gansche volk, dus ook voor onze vroegere vijanden op zich genomen heeft In de eerste maanden, toen de N.S.D.A.P. haar grocle overwinning pas had behaald, wilden zij allen actief meewerken. Alleen Berlijn had 60.000 S.A. en S.S. mannen en zij brandden van geestdrift voor het einde lijk aangebroken Derde Rijk. Op eigen ini tiatief werden door hen concentratiekam pen gevormd, communisten en sociaal democraten gevangen genomen en natuur lijk zijn toen ook gevallen van mishandeling voorgekomen. Al deze concentratiekampen zijn door ons ontruimd en de leiding berust thans geheel en al in onze handen. Wraaknemingen zelfs al worden ze door ons streng bestraft zullen blijven voortbestaan, zoolang nog S.A. of S.S. mannen worden aangevallen of neergeschoten. Minister Goering heeft reeds meerdere malen hiervoor gewaarschuwd en niette min zijn nog kortelings in Spandau een paar nationaal-socialisten laaghartig yer- moórd. Het geval van den socialist Stelling is mij bekend. Ik keur het nadrukkelijk af, maar hen evenzeer overtuigd, dat het niet ge beurd zou zijn, wanneer niet enkele S.A.- mannen kort tevoren door marxisten waren neergeschoten. Omtrent den rijksbanierman Esser is mij niets gemeld. Ik zal ook dit geval laten onderzoeken. „Met den communist Torgler heb ik als ifil op de markonte £12.1 Deze zal een bran van veel vreugde ziïn mensch te doen. Vooral geestelijk leidt hij zwaar onder zijn langdurige gevangen schap. Van zware kettingen is geen spra ke. Wel zijn de beambten verplicht, iederen gevangene, die buiten de gevangenis aan een verhoor wordt onderworpen, te boeien, om ontvluchting te voorkomen. Ik ben ten allen tijde bereid, u met hem of met Thael- mann samen te brengen en ook dan weer zult u zien, dat de „In sommige gevangenissen hebben wij de controle bij wijze van proef toevertrouwd aan ervaren S.S. mannen en ik heb daarbij uitstekende indrukken opgedaan. Vrouwen van vroeger vooraanstaande communisten hebben mij bezocht en haar dank betuigd voor de coulante behandeling van haar „Toch gaan de communisten, die nog vrij rondloopen, door, klandestien de „Rote Fahne" te drukken en te verspreiden en na tuurlijk zijn we dan opnieuw tot een razzia gedwongen. Zooiets laten wij ons niet lan ger welgevallen. Wir benehmen uns voll Miilde gegen die Vergangenheit, aber mit Soharfe gegen die Zukunft! „De discipline der S.A. en S.S. laat wei nig te wenschen over. Natuurlijk zijn er onder de nieuwelingen weleens elementen, die wij niet als winst kunnen begroeten. Hier is scherpe controle voorgeschreven en ik kan u verzekeren, dat wij de leiding vol komen in handen houden. In zijn redevoe ring tot de rijksstadhouders heeft onze lei der duidelijk te kennen gegeven, dat de revolutie thans ten einde is. Het is de plicht van iederen Duitscher, voorzoover dat bin nen zijn vermogen ligt, mee te werken aan den wederopbouw van den staat en wij zullen niets ongedaan laten, om de over- groote meerderheid van ons volk, in de eerste plaats het jongere geslacht, voor dit grootsche werk te winnen!" Uit het Sociale Leven EEN CONFLICT AFGEWEND Naar wö vernemen hadden de besprekingen 'an de partijen, betrokken bt) het dreigende Josephus Jitta, tot resultaat, dat de directie der fabriek het collet ..I handen zUnde irden beschouwd. HET CONFLICT BIJ DE „SPHINX" Door de hoofdbestuurders zijn vergaderingen gehouden met de arbeiders van den R.K. Fa- brieksarbeidersbond en den Modernen Bond. betrokken bij het dreigend conflict bü de aar dewerkfabriek de „Sphinx" te Maastricht. De hoofdbesturen van de betrokken bonden waren overeengekomen, het bemiddelingsvoor stel van den rtjksbemiddelaar prof. A. Josephus Dit voorstel hield In, dat de directie garan deert, dat de üians aangekondigde loc laging gedurende 2 landen beperkt zal blö- ivereenkomst. In de werknemersvergaderingen zou men :lch met de 10 pet loonsverlaging nog wel wil- 1 wüfelde of de den rijksbemlddelaar te verwerpen. Gemengd Nieuws. PAKHUISBRAND TE AMSTERDAM De Ameterd'aimedhe brandweer is iin den vroegen morgen van Z-oimdag voor een brand in het kefldergedieeHfti penceeil Oude Schans 9, wdlik gedeelte iin ge brualk is ails opslagplaats voor zuurwaren. De eerste vendlieping as verhuurd aan een firma in speelgoederen, terwijl de daarbo ven gellegen étages, voor pakhuis ingericht, onverhiuurd zijn Toen de eerste rood© voertuigen cjer brandweer gearriveerd waren, zag de be velvoerder, nadat deze met eendge man schappen tot de plaats des onhedls wee doorgedrongen, zich tegenover een ware vlammenzee geplaatst, weshalve hij het al arm midldelbrand deed geven. De verster king van hert, materiaal was spoedig ter plaatse en zóó kon het vuur, dat zich in- miiiddells oolk aan de eerste verdieping had medegedeeldi, met vijf viralen worden be streden De overwinning bleef dan ook aan de brandweer, doch niet dan nadat de vlam men de kelderruimte en de eerste verdie ping met den wederzdjdsdhen opslag, ge deeltelijk verwoest hadden. Verzekering dekt de schade, die aanzien lijk is. Ondanks het vroege uur heeft een vrij talrijk publiek, dat door do politie op behoorlijke afstand werd gehouden, het bl'usschinrgswerk, waaririj hoofdbrandmees ter Hairtdorff de leiding had, terwijl later de commandant, de heer C Gordijn Jr, hert oppercommando op zich nam, gadegeslagen. MOTORRIJDER GESLIPT Een 22-jarig motorrijder, die in de Oude I-Ioogetraat kwam te stippen, is ernstig ge wond dOor den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen Gasthuis overgebracht EMPLOYE SCHIET OP DIRECTEUR NIET LEVENSGEVAARLIJK GETROFFFN Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur hevft d>e 50-janige R. K., chef-monteur bij de Gro ningenRotterdam Stoomboot M'ji ap hert kantoor der Maatschappij veredbiiliende schoten gelost op den directeur der Maat schappij, den heer N H Trap. Deze is daar bij in beide armen getroffen, terwijl twee kogels zijn hals hebben geraakt. De dader, die zeer opgewonden wa6 over een kwestie betreffende een employé, beeft vervolgens op zich zelf geschoten, doch zich slechts een schampschot aan het hoofd toe gebracht. Een beambte wiet te verhinderen dat hij den directeur bij het laatste schot in het hoofd trof. De heer Trap is in het Academisch Zieken huis opgenomen. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk. De dader is naar het Academisch Zieken huis overgebracht om verbonden te worden. Hij zal daarna in arrevt worden gesteld. Hij heeft bekend te hebben geschoten. Een fietsenreparateur te Amsterdam is de oorzaak geweest, dat Zondagmorgen de brandweer is moeten uitlokken naar per ceel Groote Witrtenbungersrtraat 88, waar in gevestigd. In een daarachter ge legen uithouw was genoemde reparateur bezig met een solide er lomp, bij welk werkje een dot, door petroleum doordrenkt poets- katoen, die op den grond lag, in brand is geraakt. In zijn schrik gaf de man de bran dende dot een schop, waardoor deze terecht kwam in een emmer met petroleum, dlie be stemd was voor het schoonmaken van toren Het gevolg was dat het werkplaatsje in een oogwenk in brand stond. Op alarm middelhrand van den bevelvoerder van het eerste materiaal, dat spoedig na de kennisgeving van den brand ter plaatse was, rukte versterking uit onder beveg van hoof dhraudm eest er B run et de Rodhebrune. Ofeohoon het vuur eenige tijd fel naar bui ten uitsloeg, was inmiddels reeds gebleken dat één straal voldoende was om de vlam men snel te dooven, zoodot het gebeurd© bot een kleinen uitölaanden brand beperkt bleef, welke alleen het houtwerk van den uitbouw en een daarin gestalden motor ver nield heeft Vei zekering dekt de schade De brand bracht fln deze volkrijke buurt een groot publiek op de been; de pc"" heeft zorggedragen dat het blueschingswerk in geen enkel opzicht werd belemmerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Haariem werden op den Amsterdom- sdhen Vaartweg de 42-jarige heer Van. H. en diens vrouw, die daar op de fiets reden, bij de Helmerestraat ingehaald door een van Amsterdam komende auto, bestuurd door den eigenaar S. uit Rotterdam, die op sveg was naar zijn woonplaats. De veriich- ting van dezo auto was zeer gebrekkig: kop lampen ontbraken en de bestuurder hield met zijn Uimikerthaiud een brandende zaklan taarn achter de voorruit en de naast hem zittende passagier deed hetzelfde aan den reohterka'nit, Wellicht mede doordat de straatverlichting ter plaatse zeer gering heeft de bestuurder het voor hem rijdende echtpaar niiet opgemerkt. De heer van H. werd door de auto gegrepen en de bestuur der verzuimde te remmen, waardoor hij mag ongeveer 40 meter doorreed, eer de aiuto tot staan 'kwam. De heer van H., diie over dezen afstand was meegesleurd, bloed de hevig uit een ernstige hoofdwonde. Bo vendien had hij een hensensdhuddüing opge- loopen. Het slachtoffer werd per zieken auto naar het SI Elizaibetsgastihiuis te Haar lem vervoerd. De vrouw bleef ongedeerd. ERNSTIG ONGEVAL De 39-jarige P van H reed te Rhenen op de helling van den Veenendaalschen weg, toen hij plotseling voor een voetganger moest uitwijken. P van H reed daarbij gen een boom. Met ernstige hoofdwonden werd de ongelukkige uaar hert ziekenhuis te Utreoht vervoerd, alwaar hij Zaterdag nacht is overleden P. ram H. was gehuwd LIJK OPGEHAALD Te Ddieren is het lijk van den 11-jarigen W Schinkel, (tie sedert venniet werd, Zon dagochtend ter hoogte von de Spank ere n- sdhe brug uit het Apeldoorn-Dierensohe Ka naai opgehaald. De knaap, dlie zwakzinnig was, kwam uit Haariem en werd te Dieren 'N OOGJE DICHTDOEN De boksmatch tusschen Van Klaveren en PetroQle te New-Yonk is geëindigd met een nedierioeg van den Nederiandschen bokser door een techniischen knock out dm de vierde We zouden hiervan geen melding maken, imdtien met de Tel. het volgende kenschet sende van wedstrijd-publiiek hieraan toe- De strijd werd door den scheidsrechter gestaakt, daar Van Klaveren zóó deerlijk aan zijn rechteroog was gekwetst, döt de match naar het oordeel van den referee geen voortgang kon vinden. De beslissing had stonmachtige protesten van de zijde ran het talrijke publiek tot gevolg. TUSSCHEN TWEE AUTO'S VERPLETTERD Te Groningen is het drie-jarige kindje an den garagehouder L in de Tuinbouw- straat tusschen twee auto's bekneld geraakt, waarvan de eene de garage wilde in- en de andere die garage wilde uitrijden. Het kind was vrijwel onmiiddelilijk dood. DE VALSCHE SUEZ-OBLIGATIES De Matin verneemt uit Genève, dat de Nederlander H. H., te Parijs gevangen ge nomen, omdat hij nagemaakte obligaties van de Suez - K anaailm aartschappij in om loop had gebracht, te Genève geen onbeken de was. In November 1931 had hij daar een onderneming tot het verhuren van auto'6 onder den naam Loconto opgezet. Den 26en September 1932 was H. in staat van faiiülLis- eememt verklaard met een passief van 116.683 Zwiitseasche franken. H. verliet Ge nève toen en ging naar Nederland VERDRONKEN Te Amsterdam geraakte een 5-jarig kind in de Ko6tveriorenvaart. Dit werd opge merkt door den heer R. Bakker, wonende aan den Baarejesweg 164, die zich gek te water begaf. Hij wist den kleine te berei ken en op den wal te brengen. Het kind bleek echter reeds te zijn overleden. Pogin gen om de levensgeesten op te wekken mochten althans niet meer baten Te Amsterdam is in het water van de Weespervaart bij de Hartveldsóhe brug het lijk van een man van middelbaren leeftijd drijvende gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis vervoerd. Deze zal een bron van veel vreugde z VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan bun vacantie-adres willen ontvangen, ver- zoeken wy dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vac an- tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Radio Nieuws. —"6.20 Orkest 8.00 Orkest 9.30 KRO boys 10.10 Gramofoon 10.30 Vaz Dias 10.35 Concert H.I.R.O. 4.00 Gramofoon 4.10 Voordracht 4.25 Gramofoon Hilversum (1875 M.l A.V.R.O. 8.01 Gram. 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoon 10.30 Concert 12.30 Lunchcc Zang 3.00 1 ofoon 4.00 Piano 4.30 Voor kleinere kinderen 5.30 Orgel 7.30 Gramofoon 8.01 Vaz Dias 8.U5 Om Irussel (VLï 337 8 M.) 12 20 Gramofoon 1.20 Concert 5.20 Gramofoon 6.50 Gra mofoon 8 20 Concert 9.35 Orkest 10.20 Gramofoon (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Concert 1.20 Gramofoon 1.50 Piano 5.20 Concert 6.35 Clarinet-recital 8.20 Orkest 9.20 Concert 10.50 Gramofoon 4.35 Orkest 7.20 Sextet 8.20 BBC orkest 10.35 Orgel. Lalundborg (1153.8 M.j 12.20 Concert 3.50 Orkest löolgswusterhaueen (1634.9 M.l 6.35 Gramofoon 12.20 Gramofoon 2.20 Gramo foon 3.00 Concert 6.55 Plano 6.25 Zang .angenberg (472.4 M.) 6.25 Gramofoon 10.30 Mensch und Welt 11.50 Gramofoon 12.20 Concert 1.20 Concert 4.50 Concert 6.50 Gramofoon 9.20 Orkest. .ondon Nat. (261.8 M.) 12.20 Orgelspel. 1.05 Orkest 1.50 Orkest 2.35 Gramofoon 5.35 BBC orkest .ondon Reg. (355.9 M.l 12.20 Gramofoon 1.20 Orgel 9.20 BBC Orkest 11 d 1 a n d Reg (398.9 M.) 12.20 Gramofoon 1.20 Orgel 2.05 Concert 2.50 Orkest u- 9.20 Concert. 'artJa (Radio Parlsl (1724.1 M.) 8.05 Gramo foon 12.20 Gfamofoon 7.30 Gramofoon 8.20 Gramofoon 8-50 Orkest Varschau (1411.8 M.) 6.35 Concert 6.6S Cellorecital 8.20 Orkest 9.30 Orkest INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid van ae Redactie! HET WETSONTWERP-MARCHANT Naar aanleiding van uw artikel „Geen nieuwe scholen meer", van Zaterdag 8 Juli wensclite ik het volgende op te merken: 1. Ik juich het ontwerp „Merchant" van harte toe, waar het zgn. „stopwetje" (door minister Terpstra onbegrijpelijkerwijze ver zacht), wordt verscherpt, natuurlijk voor gevallen, waar een v o 1 d o e nd aantal Chr. Scholen aanwezig zijn. Het valt nu sommige groepen van men schen wel gemakkelijk, een „secte"-school te stichten. Het is een goedkoop „beginsel" te parasiteeren op de gemeenschap. De ge meenten, die toch al niet weten rond te komen, worden uit „luxe" nog eens be zwaard, het zaad van tweedracht wordt welig gezaaid en de bestaande Chr. Scholen ontvolkt In tal van plaatsen vervalt rechts in dezelfde fout, die we altijd in links wraakten. 2. Zouden onze rechtsche Kamerleden er ook niet met nadruk bij den Minister op aandringen, dat het zgn. wetsvoorstel-De Visser, betreffende het vak „Lich. Oefe ning", waarvan de invoering nog altijd dreigt, öf worde ingetrokken, óf facultatief gesteld? De bijbouw der verschillende loka len met toebehooren, komt de gemeenten op duizenden te staan en ik ben verzekerd, dat bet voor de meeste scholen, inzonderheid voor het platteland, een totaal overbodige luxe is. Een zeer belangrijke stap, om de druk der belastingen te verlagen. ABONNé. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 1. Hier heb je Pieter Knoopenschaar. Hij is niet erg dik uitgevallen, maar dat is nu eenmaal de mode, en ook voordeelig in de kost. Hij lijkt als twee druppels water op zijn broer, die precies denzelfden dag geboren is en wiens portret je op het plaatje hiernaast ziet. 2. Hier heb je hem, onzen Jodocus. Hij woont met zijn broer in hetzelfde huis, on der de veilige hoede van een ouwe huis houdster. Dat het lang niet altijd een pretje is, als je zooveel op je broer lijkt, zullen we in het verdere verloop van deze geschiedenis wel bemerken. (Wordt Woensdag vervolgd',f 10 Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON ,(83 I „Rienzi, het soijt mij, dat gij mij herkend s I hebt. Ik had gehoopt, eerst uw vertrouwen s te zullen winnen als bemiddelaar tusschen n. de baronnen en u en daarna mijn belooning ,t te vragen. Morgen bij bet aanbreken van den dag vertrek ik naar Palestrina, om te trach- J ten mijn jongen neef te verzoenen met de u keus van het volk. Om verschillende rede nen, die ik nu niet kan verklaren, had ik gewenscht deze zending des vredes te kun- nen ondernemen alvorens u gesproken te hebben. Maar nu wij elkander toch eenmaal I ontmoet hebben, kunt gij mij veilig met uwe yerzoeningsvoorwaarden belasten. Ik geef er de rechterhand op niet die van een Romeinsch edelman, helaas! dat onderpand, heeft zijn waarde verloren! maar die van een keizerlijk ridder dat ik uw vertrou- Wen niet zal beschamen." !- Rienzi, gewoon het gelaat der menschen te bestudeei'en, had Adriano onder het spre- a ken schetrp gadegeslagen. Toen Colonna had r uitgesproken, drukte hij hem de hand en •- zeide met de gemeenzame, innemende zacht heid die hij soms kon ten toon spreiden: i „Ik vertrouw u, Adriano, met hart en Ziel. In kalmer, misschien gelukkiger dagen Svaari gij mijn vriend en nooit weerspiegel- ER TRIBUNEN de een rivier helderder de sterren, dan uw hart de waarheid weerkaatst. Ik ver trouw u!" Al sprekend was hdj werktuigelijk mot Colonna naar het beeld van den Leeuw ge- loopen; daar bleef hij staan en hernam: „Dezen morgen heb ik mijn afgevaardigde naar uw neef Stefanello gezonden. Met alle hoffelijkheid heb ik ham kennis gegeven van mijn terugkomst te Rome en hem uit- genoodigd hier te komen. Met voorbijzien van alle veeten, van mijn ballingschap, neb ik hem verzekerd dat hem hier alle eer zou worden bewezen, verschuldigd aan het hoofd der Colonna's. Ik vraag in ruil daan-oor ge hoorzaamheid aan de wet. Jaren en tegen spoeden hebben den trots mijner jeugd weg genomen en al moge de strengheid van den realiter mij bijblijven, niemand zal zich later kunnen beklagen over den hoogmoed van den Tribuun." „Ik wenschte" antwoordde Adriano, „dat gij uw zending aan Stefanello een dag had uitgesteld; ik zou gaarne vooraf met hem gesproken hebben. In ieder geval verhoogt dit mijn verlangen om te vertrekken. Indien ik mocht slagen in het bewerken van een eervolle en vreedzame verzoening, dan vraag ik openlijk de hand uwer zuster." „En nooit" sprak Rienzi uit de hoogte, „heeft een Colonna een huwelijk gesloten, dat een ruimer uitzicht bood aan zijn eer zucht. Ik zie nog, evenals vroeger, in miin plannen, in mijn lot, den grondslag van hst nieuwe Romeinsche rijk." „Wees niet al te overmoedig, dappere Rienzi" hernam Adriano, zijn hand op den leeuw van basalt leggend; „bedenk op hoe veel plannenmakers dit zwijgende stecnen beeld reeds van zijn voetstuk heeft neer gezien, wier plannen in rook zijn verdwenen Gij zult voorloopig behoefte hebben aan al uw geestkracht niet tot uitbreiding van uw macht, maar tot beschenming van uzelf. Want geloof mij, nooit hing menschelijko grootheid boven een donkerder, gevaarlijker afgrond." „Gij zijt eerlijk" zeide de Senator. „Dit zijn de eerste woorden van twijfel, vermengd met sympathie, die ik tot dusverre in Rome hoorde. Doch het volk heeft mij lief, de baronnen zijn Rome ontvlucht en de zwaai den der Normandiërs bewaken de toegangen van bet Kapitool. Neen, Adriano Colonna, hetzij mij vreugde of leed wacht, ik zie zon der vrees of aarzeling mijn lot tegemoet!" Houding en toon van den Senator ver hoogden zoozeer de kracht van zijn woorden dat zelfs het kalme gemoed van Adriano werd medegesleepL Hij kuste Rienzi de hand en sprak op ernstigen toon: „Ik stel er mijn roem in, dat lot te deelen die loopbaan te effenen. Slaag ik in mijn zending „Dan wordt gij mijn broeder!" viel Rien zi in. „En mislukt zij?" „Dan moogt gij even gced aanspraak ma ken op die verbintenis. Gij zwijgt zij verbleekt?" „Mag ik mijn huis in den stQclc laten?" „Jonge man" zeide Rienzi op ogen „vraag liever: mag ik de zaak van vaderland .verraden? Twijfelt gij aan mijn eerlijkheid, vreest gij mijn eerzucht, zie dau af van uw taak, verlos mij van geen enkelen vijand. Doch gelooft gij, dat ik dea wil en de kracht bezit, om den staat te dienen; ziet gij zelfs in de tegenspoeden en rampen die ik ondervond slechts bewijzen van de genade van Hem, die loutert, wellicht om mijn vroegeren overmoed te genezen en mijn verstand nog meer te scherpen; beschouwt gij mij in één woord als een die ondanks zijn gebreken door God is uitverkoren om de zaak der Romeinen te dienen, vergeet dan dat gij tot de Colonna's behoort herinner u slechts dat gij een Romein zijt!" ,Gij hebt mij overtuigd, zonderlinge, ge biedende geest" sprak Adriano op zachten toon en geheel medegesleepL „Hoe de hou ding mijner bloedverwanten ook moge zijn, ik behoor aan u en aan Rome. Vaarwel!" HOOFDSTUK XLVII Adriano te Palestrina. Het was middag, toen Adriano de hooge bergen vóór zich zag, die Palestrina be schutten, het Proeneste der oude wereld. Tn een tijdvak vóór Romulus, in de eerste be schaving die in Italië de stichting van Rome voorafging, verliest zich het ontstaan en de macht dier rotsvesting. Acht steden, van haar afhankelijk, getuigden van haar heerschappij en haar rijkdom; sterk door haar ligging en haar zware muren, in wel ker bouwvallen men nog sporen vindt van het metselwerk der vergeten Pelasgen, hnJ zij lang de eerzucht van het naburig Rome eetart. Van dezelfde vesting, de Muurkroon van den berg, had de standaard van Marius gewapperd; en de weg waar langs Adviano's kleine bende langzaam voorttrok, had het leger van den moorddadigen Sulla gezien, bij zijn terugkomst uit den oorlog tegeu Miihridates. Lager, waar de stad zich naar de vlakte uitbreidde, zag men nog de verbrijzelde zui len van den eens zoo beroemden Tempel der Fortuin; en nog slingerden de onster felijke olijfboomen grauw en treurig hun takken om de bouwvallen heen. De Romeinsche baronnen hadden geen geduchter vesting kunnen uitkiezen. Toen Adriano met den blik van een krijgskundige de steile helling en de begroeide wallen gadesloeg, begreep hij, dat er weinig be kwaamheid noodig was, om ha:u maanden lang te verdedigen tegen het gelieele leger van den Romeinschen Senator. Omlaag, in het vruchtbare dal, getuigden vernielde hutten en verwoeste graanvelden van de gewelddadigheden en de roofzucht der op roerige baronnen; en op datzelfde oogenblik ontwaarde men in de oude vVikte der krijgs haftige Herniciërs troepen gewapenden, die kudden ossen en schapen voor eich uitdre ven, op hun ruwe strooptochten buitge maakt. In het gezicht van datzelfde Proe neste, het geliefkoosd verblijf van de weel derige gebieders van Rome in zijn meest verfijnden tijd, scheen de ijzeren eeuw terug gekeerd. Voor de banier der Colonna's, door Adriano's troep gevoerd, werd de Porta del Sole gereedelijk geopend. Toen Adriano de onregelmatige, nauwe straten die naar de vesting opliepen, doorging, zag hij groepen buitenlandsche huurlingen, vrouwen, de?ls in lompen, deels rijk gekleed, met hier en daar een bediende der Colonna's ertussche.i, onder de bouwvallen van vroegere tempels en paleizen staande, of zich traag in de zon koesterend op terrassen, die nog tusschen gras en onkruid den onvergankelijken gloed van het rijke mozaiekwerk lieten door schemeren, ééns de trots van de vroegere beschaafde Romeinsche edelen, nu het erf deel van ruwe vrijbuiters. De tegenstelling tusschen Verleden en heden drong zich met kracht aan Adriano op; en onwillekeurig kwam het hem voor. alsof de beschaving aan Riemi's zijde stond en tegenover zijn eigen geslacht. Anriano liet zijn gevolg op het voor plein en verzocht, bij zijn neef te worden toegelaten. Bij zijn vertrek uit Rome was Sefanello nog maar een kind; ondanks hun bloedverwantschap kon er dus slechts een verwijderde bekendheid, zonder eenige ge meenzaamheid, tusschen hen bestaan. Luid schaterlachen trof zijn oor, toen hij een van Stefanello's edelen volgde, die hein door bochtige gangen naar het voornaam ste vertrek voerde. De deur werd geopend en Adriano bevond zieft in een ruwe hal, waaraan men inderhaast een voorkomen van statigheid en geriefelijkheid had trach ten te geven. Kostbare tapijten bekleedden de steenen muren slechts onvolkomen en de rijke zetels en versierde tafels, die met do toenemende beschaving in de noordelijke steden van Italië reeds een plaats hadden gevonden in de paleizen van Italiaansche edelen, vormden een zonderlinge tegen stelling met het ruwe plaveisel, waarop hier en daar hoopen wapeus achteloos waren neergeworpen. Aan het eind van de zaal ontdekte Adriano met een huivering folter» werktuigen, gereed om gebruikt te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7