|liruiuc |[>iitsrt)r (ïmtrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. ABONNEMENT» Per kwartaal Id Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk* «che tending „4.50 Bil dagenjksche zending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 4018 MAANDAG 17 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17Yt Elke rt?gel meer0.22^ ïrgez. MededeelIngen Van 1—5 regels B 2AI» Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaarganci Dit nummer bestaat uit TWEE bladen NOODRECHT BIJ SCHOLEN BOUW Tot onze verbazing heeft slechts één lezer fcritiek geoefend op ons artikel over plannen van Mr. Marchant inzake stopzet ting van scholenbouw. En deze eene criti cus deed het op de meest hoffelijke wijze. Maar hij meent toch, dat wij „wat al te mak" waren; de gespierde taal van Mr. Rutgers in De Standaard bevalt hem beter. Wij verstaan dat ten volle. Onze geachte opponent gelieve echter te bedenken, dat het niet hetzelfde is of men geheel voor zijn persoon zijn oordeel geeft, dan wel als orgaan der publieke opinie. Voorts mogen wij er op wijzen, dat wij dezelfde bezwaren als Mr. Rutgers hebben aangevoerd, al wist deze kenner bij uitne mendheid van onze onderwijswetgeving het precieser en raker te zeggen. Met onzen criticus deelen we de bezorgd heid voor de volkomen vrijheid van onder wijs en met hem keuren we de houding der linksche pers af. Wij gaven daar de blijken van. Mag dit er nu toe leiden om zonder meer een non possumus uit te spreken? Ver geet men dan niet al te zeer, dat we waar lijk in een noodtoestand verkeeren? Dat menige gemeente niet meer bouwen kan? Er moet bezuinigd worden; ook op het onderwijs. Dat staat vast Zal men het doen op de salarissen, door yergrooting der klassen of andere drasti sche maatregelen? Misschien zal daaraan zelfs niet te ontkomen zijn: doch laat ons vaardeeren, dat hier vooral begonnen wordt met het doode materiaal. Onze briefschrijver, die zelf belangheb bende is, zegt: er zijn andere middelen. En hij noemt: meer kweekelingen tegen gerin ge vergoeding voor de klas; afschaffing der bélooning voor bij akten welke niet en ver mindering voor die, welke wel gebruikt svorden; enz. Heel wel; doch zou daartegen geen storm öpsteken? Men legt volle en naar onze meening te lyeel nadruk op het feit, dat het wetsont werp geen .voordeel brengt voor de rijks financiën. Doch vergeet men dan niet, dat de gemeentelijke belastingen door precies dezelfde contribuabelen moeten worden op gebracht en dat het aankomt op het totaie belastingpeil? 't Is nu wel gemakkelijk om te zeggen: de Minister moet de geheele rechterzijde tegen over zich vinden; doch dan bedenke men vel: le. dat van die rechterzijde dan ook ge- yergd kan worden om middelen aan te ge- iven, die tot beperking der uitgaven voor het ondenvijs kunnen leiden; 2e. dat ook de tegenstanders yan dit wetsontwerp erkennen, dat thans de distri butie der schoolgebouwen belangrijker is dan de stichting; en 3e. dat niet steeds de noodige soberheid en voorzichtigheid betracht werd bij de bouw van scholen. Daarom luidde onze „makke", doch o.i. door de tijdsomstandigheden ge boden conclusie: Men wijze dit wetsont werp niet onvoorwaardelijk af, doch aan- yaarde het, met afsnijding van hetgeen niet te accepteeren is, als basis voor gemeen schappelijk overleg. HET MES VAN MAKCHANT Onder dit hoofd gaf de redacteur van De School met den Bij bel een be schouwing over het wetsvoorstel van Mr. Marchant, op welke we hier ter plaatse de aandacht willen vestigen. (Deze en de voor gaande driestar moesten langer op plaatsing Vachten, dan ons lief was.) Ter inleiding wordt het volgende opge merkt: „De boom was wat al te weelderig uitge groeid. Er kwam loos schot in, dat verwelk te eer het zelfs tot yruchtzetting was toe gekomen Dus moest het snoeimes zijn werk gaan Öoen. Dat is een werk naar de hand van Mar chant. Ongenadig gaat hij kappen. Hij zet Cr het mes diep in." Wie zijn oogen niet sluit voor de werke lijkheid, moet de eerste stelling toegeven Cn daarom de conclusie aanvaarden. Vervolgens gaat de schrijver de verschil lende voorgestelde maatregelen na en acht b.v. de uitbreiding der grens tot 6 KM. geen bezwaar, gezien het misbruik dat van bet artikel gemaakt wordt Wij staan in deze zaak niet zoo grif aan Zijn zijde. De stopzetting van scholenbouw- ontmoet bij dezen deskundige geen enkel bezwaar, gelijk uit deze boutade blijkt: „Kooien, mooie prachtige kooien zonder Vogels zijn er in Den Haag wel zooveel, dat Soor het zich uitbreidend bijzonder onder wijs in alle wijken der stad dergelijke kooien aanwezig zijn. Een vraag is, of hier niet van ergerlijke verspilling van openbare scholen mag gesproken worden. In ieder geval, tegen de t ij d e 1 ij k e stopzetting van den bouw kan in deze abnormale tij den weinig bezwaar worden ingebracht" Och tegen begrenzing der exploitatie kosten naar boven en naar beneden, is z. 1. geen enkel bezwaar. Zijn conclusie luidt: „Inderdaad toont minister Marchant hier- in den weg te kennen om zonder aantas ting der vitale belangen van het onderwijs, waartoe zeker ook de salarissen behooren, te komen tot bezuinigingen, die aanvanke lijk reeds voldoende beteekenis hebben. De stam blijft ongerept: vrijheid van on derwijs en financieele gelijkstelling blijven principieel gehandhaafd. Maar de looze loten worden IngekapL En die looze loten trekken immers juist een onevenredig groot deel der voedings sappen tot zich? Ik hoop dat de minister langs dezen weg zat voortgaan, en het mes n i e t in het levende hout gaat zettenl" Zóóver als de redacteur van De School met den Bijbel gingen wij lang niet; wij zijn niet zonder zorg over de „onge repte vrijheid"; maar de hoofdgedachte steunen wij gaarne: het is beter op het doode materiaal te sparen, dan levend hout te kappen. INDIE AAN NEERLANDS KUST Naar wij vernemen zal te Zandvoort in het gebouw van de Wilhelminaschool aan de Dr. Ge.rkestraat van 24 Juli1 Aug. a.s. een Indische week georganiseerd worden. Dit geschiedt door het comité SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemschen). Naast het vele interessante en leerzame dat de tentoonstelling op medisch gebied zal geven, zullen ook Indische kunstvoor werpen en weefwerk te zien zijn, terwijl zeer waarschijnlijk een West- en Oost-Indi sche woning een beeld zal geven van de wijze waarop de inheemsche bevolking in de tropen is gehuisvest Maandag 24 Juli a.s. zal deze Indische week door Minister Slotemaker de Bruine worden geopend. SCHIPPERSVERGADERING MISLUKTE POGING TOT STICHTING VAN EEN NIEUW BEVRACHTINGSKANTOOR Men meldt ons uit Rotterdam: Op uitnoodiging van een comité hadden zich Zaterdagmiddag vele particuliere schip pers naar Lybelle begeven, waar over den noodtoestand ia hun bedrijf zou worden ge sproken en waarin volgens de oproep een weg tot verbetering zou worden gewezen. Namens dit comité heeft Mr. S. Polak het woord gevoerd. Uit de groote opkomst maak te spr. op, dat allen doordrongen zijn van den kritieken toestand. De vrachtprijs is abnormaal laag, de schipper moet dag en nacht zwoegen om rente en aflossing van zijn schip te kunnen kunnen opbrengen en velen leven in voort durende zorg dat hun schip ia beslag ge nomen zal worden. De kinderen gaan in de ellende onder: ze moeten zoo vroeg mogelijk meevaren om de kosten te drukken. De schipper wordt, aldus spr. op ergerlijke wijze uitgebuit Reeds zijn vele pogingen gedaan door al lerlei bonden om verbetering in den toe stand te brengen, doch spr. meende, dat de leiding niet deugde en dat men de kleine schipper aan zijn lot heeft overgelaten door alles te concentreeren op de groote Rijnvaart. Spr. deelde vervolgens de bedoeling van het comité mede: Er wordt te Rotterdam een vereenigd be vrachtingskantoor opgericht In het centrum van de stad is een zeer ruime localiteit ge huurd, waar het bureau zal worden onderge bracht In den vervolge zullen de schippers zich op dat kantoor moeten ophouden. Het bezoek aan de beurs is afgeloopen. Men moet het werk naar het kantoor komen brengen en daar stelt men een redelijken vracht prijs vast, waardoor voor de schippers een bestaansmogelijkheid wordt geopend. Waa neer alle schippers zich bij het bureau aan sluiten, is er geen twijfel of men zal slagen. Als de schippers dat doen, dan zullen de bevrachters bij 't bureau komen. Met ijzeren wil zal het plan worden doorgevoerd en zoowel de schippers als de bevrachters, die zich niet zouden aansluiten, zullen op de zwarte lijst geplaatst worden, zoodat zij door bemiddeling van het bureau geen ruimte of lading meer bekomen. De alge- meene leiding van het kantoor zal, naar spr. mededeelde, berusten bij den heer Vos, die een staf van personeel onder zich heeft, dat het vak in al zijn vertakkingen kent Uit de schippers zal een raad van toezicht gekozen worden. Inschrijfgeld wordt niet verlangd. Voor de bemiddeling moet bij het totstand komen der bevrachting aan het kantoor bui ten de 5 pet. voor den scheepsbevrachter 2y2 pet. van den bruto-vrachtprijs betaald worden, waarmee het bureau de exploitatie kosten dekt Alles aldus spr. is in plan gereed, doch alleen de volledige medewerking en het ver trouwen van de schippers moeten nog wor den verkregen. Hij verzocht daarom hen, die niet met het pan wilden medewerken de zaal te verlaten opdat de overblijvenden zouden kunnen overgaan tot de oprichting van een vereenigd bevrachtingskantoor. Nadat dit verzoek was gedaan stond echter vrijwel de geheele vergadering op en ging heen. Het gewenschte vertrouwen wenschte men blijkbaar niet te geven. Slechts een 30-tal bezoekers bleven ach ter. Mr. Polak deelde daarna mede, dat het comité het beter achtte het plan voorloopig te laten rusten tot de animo grooter was. Buiten hebben de talrijke schippers luid ruchtige discussies gevoerd om zich daarna i langzamerhand te verspreiden. POLITIEKE ACTIE VAN VREEMDELINGEN VERBODEN TE WACHTEN INZAKE DE ACTIE VAN DUITSCHE NAZI'S EN SOC.-DEM. IN ONS LAND Naar men weet heeft de vorige week de Minister van Justitie aan de betrok ken instanties opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere politieke organisatie, actie of werkzaamheid op welke wijze en in Vfelke vorm ook, door hier te lande vertoevende vreemdelingen. Thans vernemen wij, dat spoedig de ontbinding van alle hier te lande be staande Duitsche nazi-organisaties is te verwachten. De zeer veel leden tel lende Haagsche vereeniging is inmid dels reeds door de plaatselijke politie autoriteiten opgeheven. Voorts vernemen wij, dat overwogen wordt ook een verbod uit te vaardigen met betrekking tot de „Freie Presse", een weekblad, dat Vrijdag j.l. voor het eerst hier te lande is verschenen bh' de Arbeiderspers te Amsterdam en waar aan verschillende vooraanstaande Duit sche sociaal-democraten medewerken, teneinde aldus van ons land uit actie te voeren tegen de Hitler-regeering. BEZUINIGING OP HET LAGER ONDERWIJS DE POSITIE VAN DE BIZONDERE SCHOLEN Ontwerp in strijd met de grondwet? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoe ring van de Lager Onderwijswet Daaraan ontleen en wij het volgende: Vele leden konden niet nalaten uiting te geven aan hun bevreemding over de om standigheid, dat dit ontwerp verschillende bepalingen bevat, welke de positie van het bijzonder onderwijs ten zeerste benadeel en en met de Grondwet in strijd zijn. De Grondwet waarborgt aan het bijzon der onderwijs, voorzoover dat aan bepaalde voorwaarden voldoet financieele gelijk stelling met het openbaar onderwijs ten op zichte van de publieke kassen. Deze rege ling laat geen ruimte voor het leggen in handen van de regeering van de beslissing of aan bijzondere scholen, welke aan de door de wet gestelde eischen voldoen, de vergoedingen, bedoeld in de artikelen 97, 100 en 101 der L.O.-wet al dan niet zullen worden uitgekeerd, of, voorzoover het laatst genoemde artikel betreft, tot welk bedrag zoodanige uitkeering zal plaats hebben. Bo vendien maakt de verdubbeling van het voor de oprichting van een school noodige aantal leerlingen de stichting van nieuwe scholen praktisch onmogelijk. Voorts is in het ontwerp in het geheel geen rekening gehouden met de omstandigheid, dat jaar lijks ongeveer 10.000 leerlingen van de open bare naar de bijzondere school worden over geplaatst De leden, hier aan het woord, verklaar den volkomen bereid te zijn, in de huidige omstandigheden hun medewerking te verlee- nen aan het tot stand brengen van noodza kelijke bezuinigingen op de uitgaven voor het lager onderwijs. Zij zouden echter aan dit wetsontwerp, indien daarin niet veel ten goede wordt veranderd, niet hun stem kun nen geven. Bovendien zal in totaal de te verkrijgen besparing zoo gering zijn, dat daarmede een diep ingrijpen in de bestaande verhou dingen als thans wordt voorgesteld, aller minst is te rechtvaardigen. Aan den anderen kant staat te vreezen, dat de vele extra arbeid, welken de toepas sing der voorgestelde bepalingen zou eischen, tengevolge zou hebben, dat naast den onlangs benoemden dir.-generaal nog an dere nieuwe ambtenaren zullen moeten worden aangesteld, hetgeen wederom nieu we lasten op 's rijks kas zal leggen. Door sommige leden werden als bezui nigingsmaatregelen aanbevolen: a. het tot stand brengen van een zooda nige aanvulling van het tweede lid van art 77 der L.O.wet, dat de gemeentebestu ren naast de bevoegdheid tot het geheel or gedeeltelijk beschikbaar stellen van ge meentegebouwen ook de bevoegdheid ver krijgen bestaande bijzondere scholen geheel of gedeeltelijk aan te wijzen, indien een aanvraag tot het stichten van een nieuwe bijzondere school wordt gedaan; b. het toestaan, dat in een schoolgebouw of in een of meer lokalen daarvan meer leerlingen worden toegelaten dan het aan tal, waarvoor dat gebouw of die lokalen oorspronkelijk bestemd waren, en in ver band daarmede het afwijken, voorzoover noodig, ook van de overige voorschriften van den in de artikelen 6 en 89 achtste lid der L.O.-wet bedoelden algemeenen maat regel van bestuur; c. het maken van een onderscheiding tus- schen de uitgaven wegens onderhoud en vervanging van leer- en hulpmiddelen voor het onderwijs eenerzijds en die wegens uit breiding en toeneming van het aantal leer lingen anderzijds, gelijk die in art. 90 van het door 's ministers ambtsvoorganger in gediende ontwerp tot herziening der L.O.- wet was neergelegd. Verscheidene leden ac tten het op zich zelf toe te juichen, dat de stichting en uit- bi-eiding van openbare scholen afhankelijk wordt gesteld van bindende voorwaarden, gelijk voor het bijzonder onderwijs gelden. Zij wezen er echter od, dat dit voordeel van het ontwerp weder geheel wordt te niet ge daan door de toevoeging, dat de desbetref fende bepaling niet geldt „in gevallen, waar in aanzienlijke toeneming of verplaatsing der bevolking tot de dichting van een open bare school aanleiding geeft". De hier be doelde gevallen toch zullen in de praktijk geen uitzondering, dorh regel zijn. Immers, de achteruitgang der openbare school heeft tot gevolg, dat van de stichting eener open- ARNHEM ZEVEN EEUWEN STAD HET BEGIN DER FEESTELIJKHEDEN De officieele ontvangst in „Musis Sacrum" In „Musis Sacrum" zijn Zaterdagmorgen de herdenkingsfeesten ingezet ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van de stad Arnhem. Dit geschiedde met een rede van burge meester Mr. S. J. R. de Monchy, die allereerst daarin verwelkomde de Minister van Binnenl. Zaken Mr. De Wilde; den Commissaris der Koningin in Gelderland, Mr. S. baron van Heemstra en baro nesse van Heemstra; de leden van Gedeputeerde Staten der provincie, en het drietal in leven zijnde oud-burgemeesters van Arnhem: jhr. mr. D. J.d e Geer, jhr mr. A. Röeli, thans Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland en mr. A. J. A. A baron van Heemstra, die voorzitter is van het herdenkingscomité. Het doet ons genoegen, aldus spr., dat zoo vele van onze officieele gasten dooi hun dames vergezeld zijn. Ik moge in haar begroeten de vertegenwoordigsters van die vele geslachten van vrouwen, die in zeven eeuwen Arnhem hebben bewoond en wier aandeel in de ontwikkeling van de econo mische kracht der stad nauwelijks geringer is dan dat van de mannelijke bewoners. Wat was de beteekenis van de daad van Graaf Otto II voor Arnhem? Een geweldige stap in de democratische richting. De in woners der stad waren niet meer indivi dueel door banden van dienstbaarheid aan den landheer of andere heeren verbonden, maar vormden voortaan tezamen een rechtspersoon, die als zoodanig goederen kon bezitten en bepaalde rechten en ver plichtingen tegenover den landheer had. Het recht om aan de publieke zaak deel te nemen was ten plattelande beperkt tot hen, die bepaalde goederen bezaten; het stedelijk burgerrecht' werd verkregen door het enkele feit van de geboorte uit een va der, die burger was. De burgers waren, waar zij zich ook bevonden, slechts onder worpen aan de rechtspraak van de uit hun midden benoemde schepenen, een waar borg voor persoonlijke vrijheid en veilig heid, verwant aan dien, welke nog geen twintig jaren tevoren het Engelsche volk zich in de Magna Charta verzekerd had. Natuurlijk stiaat de verheffing van Arnhem tot stad niet op zichzelf, de dertiende eeuw is bij uitstek de eeuw van de ontwikkeling der steden. In die stéden slechts stond voor ieder open die leerschool tot 't staats burgerschap,, die naar Thorbeclce's woord in het plaatselijk burgerschap was gelegen. Wij zijn niet steeds geneigd de zegenin gen van de aldus geleidelijk in staat en ge meente ontstane instellingen, die wij met democratie, autonomie, parlementarisme aanduiden, naar waarde te schatten. Zjj hebben als alle menschelijke instellin gen zich ook wel eens in verkeerde richting ontwikkeld en uitwassen te zien gegeven. Dan worden de in eeuwenlangen strijd moeizaam verworven vrijheden, vrijheid van godsdienst, van drukpers, van veneeniging en vergadering, dan worden rechtszeker heid en gelijk recht voor allen niet langer geteld. In onzen tijd, zoo vervolgde spr., is er wellicht daarom bij sommigen geringe nei ging om dankbaar te gedenken de verwer ving van voorrechten als Arnhem voor ze- van eeuwen verkreeg en die immers in we zen hierop neerkwamen, dat de burgers de zaken hunner plaatselijke gemeenschap voortaan konden innemen in eigen han den. Maar het is misschien juist daarom wel nuttig, dat deze herdenking door het geen ons naar aanleiding daarvan in woord en beeld, in gedenkboek en dagbladartike len ,een tentoonstelling en een historisch gezelschapsspel uit het verleden voor oogen wordt gesteld, ons toont, hoe door de eeuwen heen Arnhem in hoofdzaak door de zorgen van de uit zijn midden voortgeko men regenten zich ontwikkeld heeft van de onbeteekenende nederzetting aan den Rijn, tot de stad, die wij thans met trots aan landgenoot en vreemdeling mogen toonen. Rede Minister De Wilde De Minister van Binnenlandsche zaken, die deze rede be antwoordde, zei- „Het is mij een voorrecht U dank te zeggen voor de vriendelijke woor den waarmee U mij welkom hebt geheeten. Wij zijn hier bijeengeko men om de her denking in te leiden van het feit, dat voor ze ven eeuwen aan Arnhem haar stadsrecht werd verleend. Otto van Gelre moge misschien een landsheer zijn geweest met een breeden blik, die ver in de toekomst zag, zeker zal hij zich geen beeld hebben kunnen vormen, dat de kiem, die hij legde, zich zou ont wikkelen tot het Arnhem, dat zich heden bare school zelden anders sprake zal zijn dan in het geval van een verschuiving der bevolking. Verscheidene leden achtten de voorgestel de minimum-aantallen leerlingen, vereischt voor het stichten van een bijzondere school, veel te groot. Opgemerkt werd, dat het subjectieve ele ment, dat in art. i wordt ingevoerd, zonder twijfel tot moeilijkheden aanleiding zal ge ven. Hetgeen thans wordt voorgesteld zal leiden tot het ontstaan van eindeloozen strijd tusschen gemeente- en schoolbesturen over de vraag, of al dan niet de gepaste zui nigheid is betracht Tegen verandering van vier in zes kilo meter rees ernstig verzet. Sommige leden verklaarden hij handhaving van deze bepa ling hun stem aan het ontwerp te moeten onthouden. opmaakt ter viering van zijn geboortefeest. Een ville morte is gelukkig niet het lot geweest, dat Arnhem wachtte. Het heeft den harteklop van het leven beter ver staan; het had de bron, waaruit het leering kon putten, als het ware onder de hand in de eeuwig zich vernieuwende natuur in de bosschen, die de stad als een gordel omge- Door zijn omgeving was Arnhem als voor bestemd om een luxe stad te zijn; het mocht niet alleen loicken ter wouu, het zou ook jaariijks een machtigen stroom tot zich trekken van hen, die in de omgeving ge nieten van de schatten der natuur. Dat is de trots van Acnhem en met Arnhem van het vaderland. Eenzijdig echter en daar door op engere basis zou de ontwikkeling der stad zijn geweest, als zij enkel zicb had gericht op het exploiteeren van haar na tuurlijke schoonheid. De nieuwe tijd eisc'ui, dat fnuere wegen worden ingeslagen. En nu is het een geluk geweest voor Arnhem, dat het decennien lang een onafgebroken reeks \an krachtige bestuurders heeft ge had die het de nieuwe wegen hebben ge wezen. waarlang bet zijn krachten zen ontj/ot'ien, de wegen van nijverheid en handel. Ik weet het, men heeft met een gevoel van wrevel de schouders opgehaadd voor het inslaan ven deze nieuwe wegen, maar voor mij is het een signatuur der middel matigheid niet te kunnen bevatten, dat juist door het inslaan ven deze nieuwe we gen van ontwikkeling de oude aan intren sieke kracht beteekenis winnen. Zoo 6taat daar Arnhem than6 voor ons in oi zwakte kracht, rijk uit velerleri bron, al moge ook de zware zorren van het heden haar stempel op de gemeentelijke gestie drukken Moge den het stadsbestuur onder leiding vam zijn voortref fel ij ken burge meester gegeven zijn, ->nder God6 onmis bare zegen, Arnhem door de branding van het heden te leiden naar een veilige haven, waar het breed de krachten kan ontplooien, die door de eeuwen gestaald, in de stad leven. Dat geve God". Na Minister De Wilde werd nog het woord gevoerd door den Commisaris der Koningin, S. baron van Heemstra, die namens de provincie zijn gelukwenschen bracht De burgemeesters van Renkum, van Zutr fen en van Nijmegen wenschten tenslotte de feestvierende gemeente geluk. Na afloop van de receptie vereenigden de notabelen van de stad met hun gasten zich aan een lunch. Daarna trok men naar 't openluchttheater, ter bijwoning van de op voering van het historisch landspel „Arn hem-Stad". HET ONTWERP-MARCHANT De redactie van het r.k.0 Morgen denkt er natuurlijk evenmin als wij aan om toe te geven, dat het bijzonder onderwijs de duurte veroorzaakte; maar het geeft evenzeer toe, dat niet steeds de ver- eischte soberheid is betracht: „Men heeft op tal van plaatsen de ge meentekas voor overbodige en althans lang niet strikt noodzakelijke uitgaven geplaatst En het is eenvoudig in strijd met de feiten te beweren, zoaals dezer dagen een katho liek dagblad zich veroorloofde, dat wij, ka tholieken, aan dat euvel niet mede schuldig zouden staan. Dat wij alleen maar gebouwd zouden heb ben wat per sé gebouwd moest worden. Dergelijke volstrekte onjuistheden kun nen alleen maar neergeschreven worden door penvoerders die vreemdelingen zijnii dit Jeruzalem". PRACTISCHE WERKVERRUIMING EN HULPVERLEENING JAARVERGADERING NED. CENTRALE. Te Groesbeek is de jaarvergadering ge houden van de „Nederlandsche Centrale voor practische werkverruiming en hulp verleening" onder groote belangstelling uit het gansche land. De voorzitter, de heer G. van Roekei, van Arnhem, gewaagde in zijn openings rede van den voortdurenden groei van deze nationale vereeniging, die zich ten doel stelt hulp te verleenen aan alleenstaande personen, die door de tijdsomstandigheden of door persoonlijken aanleg niet in staat zijn zichzelf te handhaven. Deze hulp be staat in het verschaffen van passenden ar beid of door verzorging in gezinnen of te huizen. Hierna werd door den secretaris Ds. J. V i s s c h e r, het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat in het afgeloopen jaar in meer dan 200 gevallen op deze wijze hulp werd verleend. De inspecteur der vereeniging, de heer m Pa* een overzicht van de ge vallen, door welke omstandigheden de nut tige en doeltreffende arbeid voldoende bleek. In den middag werd met een toespraak van den voorzitter officieel geopend het nieuwe tehuis „Nicoline" voor alleenstaan de dames, temidden van het heerlijke na tuurschoon van Groesbeek. Hulde werd ge bracht aan den architect, den heer A. van der Kloot te Nijmegen, die dit zeer doelma tige en gezellige verblijf ontwierp. Het Tehuis biedt plaats aan 15 dames uit den beschaafden stand, die een vriendelijk onderdak en verzorging wenschen. Er zijn nog enkele kamers vrij, die alle voorzien zijn van koud en warm stroomend water en centrale verwarming. De leiding berust bij zr. N. J. M. de Jonge. De talrijke aanwezigen, waaronder de bur gemeester van Groesbeek en vele autoritei ten op het gebied van het maatschappelijk hulpbetoon in den lande, bezichtigden na een rondgang door het nieuwe gebouw de beide andere tehuizen, die door genoemde vereeniging worden geëxploiteerd. nJ. huize „De Muntberg" voor alleenstaande mannen, en het kinderhuis ..Dennenoord", eveneens te Groesbeek gevestigd. Na deze excursie werd door tal van deel nemers dank en waardeering uitgesproken ten opzichte van het bestuur dezer nuttige instellingen voor den mooien maatschappe- ïi .arbp'd, waardoor aan nersonen van allerlei stand en godsdienstige overtuiging, die in moeilijke levensomstandigheden ver keeren, tijdelijk of duurzaam hulp wordt geboden. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Verboden te wachten tegen Duitsche poli tieke organisaties in ons land. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer tot beperking der uitgaven op het Lager Onderwijs. (blz. 2) De stichting van de Duitsch-EvangeÜ6che Rijkskerk een feit geworden. Verdere bijzon derheden over de totstandkoming dier stich ting. Dr. Colijn heeft de werkzaamheden der sub-commissie inzake het evenwicht tusschen productie en afzet geregeld. Generaal Balbo heeft thans zijn einddoel, Chicago, bereikt; hij zal Woensdag a.s. naar Europa over New-York terugkeeren. In den Zuid-Amerikaanschen Gran Chaco is het tot hevige gevechten gekomen tusschen Bolivianen en Paraguanen. Blz. 3 Zomerconferentie der N.C.S.V. te Nunspeet. Woensdag 3 Aug. hoopt Prof. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in de evangeliebediening werd bevestigd. (blz. 5) Met de Rotterdamsche Lloyd naar Noor wegen I. (blz. 7) Moordaanslag op de directeur der Gro- ningen-Rotterdam Stoomboot Mij. Heden beginnen we met een nieuw 'plaatjesverhaal van onzen medewerker den heer G. Th. Rotman, getiteld,: ,JDe Gebroeders Knoopenschaar". T. Krol CHR. HIST. ZOMERCONFERENTIE REFERAAT OVER WERKVERSCHAFFING Op de te Lunteren gehouden Chr. Hist Zomer-conferentie heeft de heer T. Kro 1, lid van de Gedep. Staten van Groningen, nog gesproken over het onderwerp „Voordeelen en nadeelen van Plaatselijke en Centrale werkver schaffing." Spr. wil enkele opmerkingen maken over de werkloosheidsbestrijding. Wanneer beleden wordt, dat de over heid niet geroepen is, om ieder een be staan te verzekeren, dan sluit dit geens zins bestrijding uit van de werkloosheid Spr. vraagt of van de overtuiging, dat de regeering de eer ste is om de werk loosheid te bestrij den, de consequentie is, dat ook de finan cieele gevolgen daar van door het Rijk ge heel moeten worden gedragen. Spreker beantwoordt deze vraag ontken nend, hoewel hij ovérigens gaarne toestemt, dat het vrijwel volslagen gemis aan zeggen schap ter vestiging van velerlei soort econo mische bedrijven binnen de grenzen der ge meenten, het de gemeentelijke overheid soms wel moeilijk maakt om die verantwoor delijkheid voor een belangrijk deel te dra gen. Spr. meent, dat het niet is vol te houden, dat het Rijk er een ongeoorloofd afschei dingssysteem op na houdt, maar is wel van oordeel, dat bet aan gegronde twijfel on derhevig is, of het Rijk do gelden, dio het besteedt, altijd wel op de juiste wijze uit geeft, zoowel economisch als sociaal. Wanneer spr. voor- en nadeelen, verbon den aan centrale- en plaatselijke werkver schaffing opsomt, dan begint iiij verheugd te constateeren, dat bijna zonder uitzonde ring elke gemeente van de noodzakelijkheid is doordrongen, dat eerst dan do toevlucht tot een steunregeling moet genomen worden wanneer elk object van werkverschaffing of werkverruiming komt te ontbreken. Spr. hoopt dat de regecring de gemeenten in die richting blijft stimuleeren, ja dat de regee ring een voorbeeld blijft geven nopens werk verruiming op grootere schaal en voortva render. dan tot nu toe. Spr. acht het wenschelijk, dat bevorderd wordt het te werk stellen van werkloozo handarbeiders bij landbouwers, door een loonbijdrage. Hij acht het mogelijk, dat mis bruiken worden tegengegaan. De gedachte, den arbeider zooveel mogelijk in zijn gewone werk te laten is economisch juist en bevordert bij terugkeer van hetere omstandigheden het herstel van den norma len gang van zaken. Tenslotte wordt crewe zen op de werkloosheid onder de jeugd. Spr. gelooft, dat een hersteld economisch evenwicht mogelijk is, wanneer volken en regeeringen zich ten spoedigste zelf reclas- seeren. Op dit referaat volgde oen uitvoerige dis cussie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1