JHrtiwr £>ihsrl)r (üvurout BINNENLAND. ABONNEMENT» t*er kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2 35 Franco per post 2^5 portokosten. Per week f 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche tending „4-50 Bil dageiijksche zending „5^0 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestr^at 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsf L17V Elke regel mper-T 0.22% Jcgez Mededeellngen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 1-43 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend f nu No. 4014 WOENSDAG 12 JUL11933 14e Jaargann Hit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD DE OUDE BOOZE GEEST. Het was te verwachten, dat de roode marineleiders niet zonder meer zouden be rusten in de voorschriften der regeering. Wij schreven daarom reeds eerder: gaat het niet langs legalen weg, daa zal men wel beproeven op illegale wijze zijn doel te be reiken. Vorige week werd dit in tweeërlei op zicht duidelijk. Toen verscheen n.l. opnieuw Het Anker, weekblad gewijd aan de be langen van het minder marine-personeel, aangediend als No. 1 van de een en twin tigste jaargang; terwijl tevens het Marine- bondsgebouw zoogenaamd in andere handen was gekomen om de exploitatie voort te zetten vrij van elke overheidsinmenging. De zeventien oud-gasten, die opnieuw Het Anker deden verschijnen zijn waar lijk oude bekenden. Men treft onder hen aan een lid van Ged. Staten van Noord-Holland, de burgemeester van Koog a.d. Zaan, vroeger redacteur van HetAnker, een wethouder en twee raads leden van Den Helder en voorts eenige oud- vrijgestelden van de Marinebonden, onlangs op verzoek van den Minister en met scha devergoeding ontslagen. Het is dus duidelijk, wat de bedoeling is. Hetgeen nog beter uitkomt, wanneer men let op de instelling van een Informatie bureau voor Marine-schepelingen en de aan sporing om toch trouw de ,3urcht' te be zoeken; een oproeping, welke de Comman dant van Den Helder reeds beantwoord heeft met een verbod. Wanneer men het eerste nummer van Het Anker doorleest, dan komt men tot de erkenning, dat het nog dezelfde oude, booze geest is, die de leiding wil hebben. Zeker, de muiterij in Indië wordt ver keerd en ondoordacht genoemd; één der Vroegere vrijgestelden spreekt zelfs van „diep betreurenswaardige gebeurtenissen"; terwijl men een „krachtig corrigeerend op treden der Overheid" begrijpelijk acht; maar overigens is er niets veranderd. Men geeft af op het zuiveringsproces en becriti- seert fel de „drastische wijze", waarop de autoriteiten „gebruik maken" van de ge beurtenissen in Indië. De oude toon, de oude, booze geest. Ook ons blad moet het ontgelden. Het iheeft zich aan „laster en vuilschrijverij" schuldig gemaakt. De redactie van Het Anker schijnt te vergeten, dat zoo'n kwalificatie zeker ge heel ongepast is, als men nog geen enkele poging gedaan heeft om te weerleggen, wat wij zakelijk gedocumenteerd schreven; en ook, dat wij de nieuwe medewerker aan Het Anker, het lid van Ged. Staten, vier keer moesten sommeeren voor hij de moed had om in de roode pers te herhalen, wat hij in 1918 schreef. Wij zouden het verstaan, wanneer oud- gasten van de Marine op behoorlijke wijtie de Regeering onder de aandacht brachten, dat er bij de zuivering van de Marine wel eens onschuldigen getroffen kunnen worden; maar voor een schimp- en smaadblad als Het Anker blijkbaar wil zijn, is geen plaats op de vloot. En het is erg, dat gezagsdragers daaraan meedoen. Men heeft het marinepersoneel geen dienst bewezen met deze nieuwe actie. te men immers de vraag of die kastelein ambtshalve lid van het hoofdbestuur kon zijn en men vreesde zelfs, dat hij te veel invloed op de bondsleiding zou kunnen uit oefenen, omdat hij regelmatig de leden kon in- en voorlichten over bondszaken. Men dacht in 't verleden blijkbaar anders over de invloed van de sfeer in het Bonds- gebouw, dan men thans dienstig acht om te ONNOOZELE VRAAG In een artikel over het „Marinebondsge- bouw" in Den Helder wordt scherp afgege ven op het „terroriseerende optreden" van den Commandant en vervolgens stelt de schrijver de vraag: De nuchtere buitenstaander, hij dus die niet is aangetast door de „blinde-zuive- rings-manie" welke thans in zoo'n erger lijke mate heerscht bij sommge autoritei ten, zal zich zeer zeker afvragen, wat de exploitatie van een Bondsgebouw nu wel te maken heeft met het bevorderen van een „goeden geest" onder het marine personeel? Dit is wel een zeer. onnooaele vraag. Immers, de schrijver, die eerst beweert, dat „de geheele exploitatie van het Bonds gebouw nimmer eenige invloed op de leiding van de bond heeft uitgeoefend", laat vlak daarop volgen, dat het doel altijd geweest is om in de „hechte Burcht" „Janmaat een tehuis te verschaffen, waarin hij, naast een behoorlijke verpoozing de sfeer vindt die een gunstige invloed kan uitoefenen op zijn maatschappelijke en geestelijke ontplooiing" Van die „sfeer" hebben we nu toch waar- lijk genoeg gemerkt. Doch bovendien, het is volmaakt in strijd met de historie, als men beweert, dat bondsleiding en exploitatie van het bondsgebouw niets met elkaar te maken hadden. We hebben in onze artikelen over de roo de marine niet zonder opzet aandacht schonken aan de benoeming van een „kas telein van de Burcht"; een aangelegenheid, welke meermalen groote deining veroorzaak te op de algecneene vergaderingen van de marinebonden. Van het grootste belaag acht PRINSES JULIANA TE LONDEN Prinses Juliana zou heden, naar uit Lon den wordt gemeld, om tien uur met den sneltrein naar Harwich vertrekken, waar zij zich zal inschepen op de boot naar Vlis- singen. ORANJE-FEDERATIE BOVEN HET IJ Eenigen tijd geleden bevatte ons blad een uitvoerige correspondentie over de toe standen op geestelijk en politiek gebied in de streken boven het IJ. In aansluiting bij een driestar over het kiesdistrict Helder, werd gewezen op de toe nemende revolutionaire gevoelens en de weinig-nationale geest in Noord-Holland. Naar de meening van den schrijver zou het gewenscht zijn, dat alle regeeringsge- trouwen, welke in het Huis van Oranje Nasasu het symbool onzer Nederlandsche vrijheid en onafhankelijkheid eeren en wen- schen gehandhaafd te zien, zich aaneen sloten in één en dezelfde organisatie: de Oranjevereeniging. Een dergelijke organisatie werd thans ge sticht: de Oranjefederatie boven het IJ. Het bestuur bestaat uit personen van ver- schillende gezindten, nóch de katholieken, nóch de liberalen hebben zich afzijdig ge houden. De inrichting der nieuwe organisatie is zuiver federatief: het bestuur gaat uit sluitend stimuleerend te werk. Het tracht eenige ingezetenen het initiatief te doen nemen tot de stichting van een plaatselijke vereeniging. Is de stichting een feit gewor den, dan berust de verdere arbeid en ver antwoordelijkheid geheel bij de afdeeling. Een dergelijke werkwijze maakt het mo gelijk, dat goedgezinden van velerlei poli tieke richting medewerken. Zijn de plaatselijke omstandigheden zóó, dat er kans bestaat op succes met een al ge m e e n e Oranjevereeniging, dan kan deze worden gesticht; verwachten de plaat selijke initiatiefnemers meer van een spe cifiek Christel ij ke of Katholieke of Liberale Oranjevereeniging, dan kan deze even goed als lid der Federatie de ge westelijke actie steunen. Hiérmee wordt derhalve een breed opge- 2ettö contra-revolutionaire actie op touw ;zet. En al staat het te verwachten, d.at in aanmerking genomen de moeilijke omstan digheden veel tegenstand en onverschil ligheid overwonnen zullen moeten worden, hoofdzaak is, dat de gedachten der oprich ters in breeder kring worden doorgegeven en uitgedragen, dat er verlevendiging komt hier en wat meer enthousiasme daar, dat het aan Jef Last, David Wijnkoop c.s. dui delijk wordt, dat er in Noord-Holland boven het IJ nog zeer velen zijn, die het Oranje- blanje-bleu lief hebben en niet wenschen te leven en te werken onder de roode lap van Moskou. Zij het den initiatiefnemers tot de stich ting der Oranjefederatie boven het IJ g ven, eendrachtig samen te werken aan de belangrijke taak, die zij hebben aangevat allerlei verschil in richting en denkwijze te vergeten om het ééne, gemeenschappe lijke doel; zich niet door teleurstellingen, die zeker zullen voorkomen, te laten ont moedigen en bovenal: eel vrucht te zien op hun streven en werken voor de versteviging •an ordelievendheid en getrouwheid aan de wettige macht en versterking van de liefde tot ons dierbaar Vorstenhuis! OFFICIEELE BERICHTEN d tot ridder i --hen Leeuw J Hasselt, te Bloemendaal. ondervoorzitter de Vereeniging Rembrandt tot behoud en Nederland: penning, bedoeld in het aoals dit ii 8 October 1919, dr E Heldring, de Vereenigin! sluit r wjjzigd bfl Kon. besluit v no. 31, in goud toegekend isterdam, voorzitter blük COLIJN WEER NAAR LONDEN Naar wij vernemen is de Minister-Presi dent Dr. H. Colijn hedenmorgen naar Lon den vertrokken, waar hij nog eenige commis sievergaderingen moet presideeren. Dr. Colijn zal Vrijdagavond weer in Den aag terug zijn. PROV. STATEN VAN ZEELAND DE KORTING OP DE WEDDEN In de Dinsdag gehouden vergadering van de Zeeuwsche Prov. Staten ie uitvoerig ge sproken over het voorstel om voor den tijd van drie jaar een tijdelijke korting op de jaarwedden toe te paesen, en dit volg ene een degreseieve schaal. Na uitvoerige debatten deelde do beer Van D usee 1 dorp, lid van Ged. Staten, mede, dat Ged. Staten zich konden vereeni gen met het voorstel-Adiriaenee, een kor ting van 5 maar slechts voor drie jaar- welk voorstel daarop werd aangenomen. TWEEDE KAMER DE RAPPORTEURS De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen: Wijziging van de landbouw-crisiswet 1933. aanvulling der wet van 18 Juli 1930 tot egel in g van den uitvoer van uien; regeling van den invoer van gort; de heeren Lovink, Loerakker, Bakker, Weitkamp en v. d. Heuvel; erleening van enkele retorsiebevoegd heden: de heeren Smeenk, Kortenhorst, Schaepman, Terpstra en v. Poll; beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoe ring der lager-onderwijswet 1920: de heeren Suring, Ketelaar, prof. Visscher, Tilanus en Zijlstra. INVOER VAN BLADZINK BEWIJZEN VAN HERKOMST De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat bij den invoer van bladzink bewijs van herkomst zal dienen te worden geleverd. Als zoodanig bewijs zal slechts worden erkend een bewijs van oorsprong, afgegeven door de bevoegde instanties. Deze bewijzen behoeven niet te worden overge legd bij den invoer van postpakketten, niet vooi den handel bestemd. Ook zullen deze bewijzen niet worden ge vorderd bij den invoer van goederen, welke voor 17 Juli 1933 ten rechtstreekschen in voer naar Nederland zijn verzonden. DE CLEARING-BEVOEGDHEDEN De Ned. Vereeniging van Obligatiehouders heeft zich met een adres gewend tot den minister-president, waarin zij, mede naar aanleiding van de te Berlijn gehouden Conr ferentie, er nogmaals met klem op aan dringt, van de ter beschikking staande clea- ringbevoegdheden gebruik te maken, in dien geen volledige betaling kan worden verkregen. Adressante merkt o.a. op, dat daarvan ook onze industrie dan automa tisch de voordeelen zal incasseeren, aange zien Duitschland, hoe meer het van Neder land betrekt, des te meer ook naar ons land zal kunnen uitvoeren; bij hanteering der wet wordt verhinderd, dat onze deviezen naar vreemde landen afvloeien en daarme de onze artikelen op de Duitsche markt nog kunnen worden beconcurreerd. Het zal niet mogelijk zijn, de ten koste van ons eigen geld goedkoop gemaakte markten te gebruiken om de producten van onze eigen industrie hier te komen dumpen. Tevens verzoekt adressante 's ministers steun om de goudclausules van de dollar- obligatiën te doen handhaven. Rembrandt zicli' füs zoodanig heeft verworven met be trekking tot het nationaal kunstbezit. RAAD VAN BESTUUR IN SURINAME BU Kon. besluit is benoemd ln den Raad va Bestuur ln Suriname: a. tot lid de heer mr Kikkert, thans buitengewoon lid van 't College b. tot buitengewoon lid de heer A C Thurko^ districtscommissaris van Commew&ne. RECHTERLIJKE MACHT By Kon. besluit is benoemd tot raadheer- plaaLsverv. in het Gerechtshof alhier jh: C U van Doorn, adv.-pre verv. in de rechtbank alh zijn benoemd tot rechter.plaatsverv. in d rechtbank te Middelburg mr M W G v derVeu secretaris der gemeente Middelburg en mr J der Poel, inspecteur der directe bel. aldaai is benoemd tot kantonrechter-plaatsverv. t Amsterdam mr J F I M Tielens. odv.*procureu t is benoemd tot - Nederlandsche regeering bö het lm tionaal congres tot bestrijding van den Kan- r, dat van 25 tot 30 October 1933 te Madrid I worden gehouden: dr W F Wasslnk, hoofd n do kliniek der Vereen. Het Nederlandsch NEDERLANDSCH EN FRIESCH De politierechter, Mr. Meihuizen te Leeu warden, liet Zaterdag 10 Juni den Frieschen studer.t H. P. uit Utrecht, die weigerde anders dan in de Freische taal te spreken, onverhoord uit de rechtzal verwijderen. Toen de student daarop „Fryslan oerein!" riep. heeft de politie rechter hem voor den duur der behandeling van deze zaak in een cel doen opsluiten. Naar aanleiding hiervan heeft het Tweede Kamerlid van Houten (Chr. dem. Unie) den Minister van Justitie eenige schriftelijke vra^ gen gesteld. Zelfs als men aanneemt, dat het uitlokken van een beslissing over de vraag, of het gebruik der Friesch? taal in de rechtzalen in Fries-and al dan niet geoorloofd is, op te demonstratieve wijze door den student P. geschiedde, meent het Kamerlid dat toch niet van ordeverstoring sprake was en de politie rechter de objectieve sfeer van het recht ver stoorde, en zich zelf schuldig maakte aan eer voor het Friesche volk kwetsende demonstratie tegen het Friesch in de rechtzaal, door de behandeling dezen verdachte aangedaan. Hjj vraagt dar. of de minister met van meening is, dat liet in het belang eener zuivere rechtspraak is, in Friesland aan verdachten en getuigen toe te staan de eigen taal, waarin men denkt en zich het beste uit, te gebruiken en ten slotte of de Minister bereid is te overwegen, door wets wijziging en -aanvulling, het recht der Friezen, in de rechtzalen van Friesland de eigen taal te mogen gebruiken, duidelijk en afdoende te regelen, daarbij uitgaande van de eeuwenoude rechten der Friesche taal naast de Neder landsche, in onderscheid met de dialecten gesproken in de overige deelen van het Kijk; de eigen cultuur van het Friesche volk e sterklevend nationaal besef der Friezen. ■echt«r-plaats- BLIJVEN OF HEENGAAN? Uit een artikel in het Volk kan men con- cludeeren, dat de sociaal democratische wet houders van Amsterdam niet zullen heen gaan. Het blad acht de aanneming der loons verlaging daartoe niet voldoende, een motie van afkeuring voor het beleid der. heeren om welke motie men hoe onparlemen tair ook gevraagd heeft zou was men op dit dwaze denkbeeld ingegaan, wel zoodanig gevolg hebben gehad. DE NIEUWE BRUG OVER HET MERWDE-KANAAL HET TRANSPORT Naar wij vernemen zei de nieuwe brug in den Muiderstraatweg Vrijdag ajS. van de Ned. Droogdok-Mij, waar zij is gebouwd, door het MerVvedekanaal naar de plaats van bestemming worden vervoerd, laansport, waaraan, naar men weet, eenige ongewone moeilijkheden zijn verbonden, zaJ ongeveer twee maal 24 uur in beslag nemen. Het transport- dat begeleid wordt door de Amsterdamsche havenpolitie, vertrekt Vrij dag om 5 uur des namiddags van Amster dam. In verband met het overbrengen van de brug zal het scheepvaartverkeer door het Merwedekanaal van Vrijdag 14 Juli de< ddpgs 6 uur tot Zondagavond 10 uui strem d zijn Ook het verkeer op de dijken langs het Kanaal zal gedurende dien tijd verboden zijn. Het zat ongeveer een maand duren, voordat de brug voor het verkeer wordt opengesteld. De heer S. H. Boels, Den Helder, secre taris van bovengenoemde bond verzoekt plaatsing van de volgende verklaring: Naar aanleiding van de vele reclames welke bij onzen secretaris binnenkomen over het bij de onderofficieren thuis bezor gen van Het Anker verklaren wij, dat wij niets uitstaande hebben met de uitgave of de verspreiding van dit blad en ook ii toekomst op geenerlei wijze aan de instand houding zullen medewerken en zooveel mo gelijk de verspreiding daarvan onder de leden verhinderen, daar wij de inmenging van burgers in het behartigen van mili taire belangen ontoelaatbaar en als in strijd met de militaire voorschriften achten Mr. FOCK OVER HET NIEUWE „ANKER' Mr. D. Fock heeft zijn meening kenbaar gemaakt omtrent het opnieuw verschijnen van het weekblad „Het Anker", het orgaan van de oude Marinebonden en omtrent het vormen van de stichting „Het Marinebonds gebouw", dat zooals de berichten luiden moet blijven het „eigen tehuis" voor het marinepersoneel. Mr. Fock keurde het in hooge mate af, dat, zooals in „Het Volk" te lezen staat, het initiatief terzake is genomen om, zoo als het daar is uitgedrukt, „hun makkers bij de marine te hulp te komen" door on der meer een burgemeester en een lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die zich oud-marine-mannen noemen. Hij had met groote instemming in „Het Vader land" van 8 Juli j.l. het artikel, getiteld „Afscheid van de roode Marinebonden", gelezen, waarin erop gewezen wordt, dat die burgemeester en die Gedeputeerde al dus front maken tegenover de Regeering en voorgaan in den strijd tegen haar. „terreur". Immers de Regeering heeft voor haar marinepersoneel „Het Anker" en even eens het bezoeken van het Marinebondsge- bouw verboden. Een burgemeester, die als vertegenwoor diger van de Overheid het gezag moet hand haven, trekt op en staat vooraan bij den strijd tegen de Regeering, die ter handha ving van het gezag de gemelde verbodsbe palingen heeft uitgevaardigd. Mr. Fock hield zich overtuigd, dat de Re geering maatregelen zal nemen teneinde een dergelijke actie van burgemeesters te voorkomen. De leden van Gedep. Staten worden door de Prov. Staten gekozen en de Regeering heeft dus voor hun benoeming geen verant woordelijkheid, maar de heer Fock we met nadruk op, dat de hier bedoelde so ciaal-democratische gedeputeerde is geko zen met medewerking van de Anti-Revolu tionaire, Chr.-Historische en Roomsch-Ka- tholieke leden der Provinciale Staten Noord-Holland, die tegelijkertijd de libera len buiten het college van Gedep. Staten hielden. Op hen rust dus voor een de verantwoordelijkheid, dat dergelijke perso nen tot-lid van Gedep. Staten worden geko zen. Men zal, naar vertrouwd wordt, zich dus ernstig rekenschap moeten geven of men een dergelijke houding ook in de toe komst kan verantwoorden. NEDERL. SPOORWEGEN Naar wij vernemen laten de Nederland sche Spoorwegen eiken Zaterdag van 15 Juli tot en met 19 Augustus ter ontlasting van den overdrukken middagsneltrein 167, naar Apldoom—Twente (Amsterdam C.S. 15.50 uur) een extra sneltrein le, 2e en 3e klasse van Amsterdam C.S. (vertrek 15.42 uur) naar Apeldoorn rijden (aankomst 16.53 uur) zonder stoppen onderweg. Deze extra-trein vertrekt te Amsterdam C.S. van het eerste perron O.Z. ONGEVALLENVERZEKERING REIZIGERS. Met ingang van 15 dezer kunnen houders van een geldig plaatsbewijs- naar het bui tenland zich aan de stationsloketten bij de Europeesche Goederen- en Reisbagage Ver zekering Maatschappij verzekeren tegen on gevallen, welke hun tijdens hun reis in den trein of op voor reizigers toegankelijk ge stelde gedeelten van de stations overkomen. Deze verzekering heeft voor ce reizigers niet alleen het voordeel, dat zij zelf vooraf het bedrag kunnen bepalen, dat zij ter ver goeding van schade, geleden door een onge val, willen ontvangen, maar ook, dat de verzekering eveneens omvat gevallen, voor welke de Spoorwegen niet verantwoordelijk zijn, zooals het vallen en uitglijden op de perrons, enz. NEDERL. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBL. DIENST HET ZILVEREN JUBILEUM Algemeene Vergadering te Amsterdam In het gebouw „Bellevue" te Amsterdam kwam de Nederl. Christel. Bond van Personeel in Publieken Dienst in algemee ne vergadering bijeen. Vooraf was des morgens om 10 uur een wijdingsdienst gehouden in de Nieuwe Zijdskapel op het Rokin waar als voorganger optrad de deer J. W. Tunderraan, theol. candidaat in de Geref. Kerken. Om half elf opende de voorzitter, de heer de Ridder de vergadering, na het laten zingen van Ps. 118 7 en het voorle zen van Ps. 46, met gebed en sprak daarna openingswoord Met vreugde constateerde Spr. dat dp groote opkomst getuigt van het glanspunt in ons bondsleven. Met weemoed gedenkt spr. het overleden bestuurslid G. Oliemans en andere overleden medestrijders. De secretaris W van der Have werd ge huldigd als mede-jubileerende, daar hij 25 jaar bestuurslid is geweest en als secretaris en als redacteur van het bondsorgaan veel voor den Bond heeft gedaan. Met blijdschap werd gewag gemaakt van het Gedenkboek dat met zooveel 'waardee ring is ontvangen. invloed van den Bond nam steeds toe. Het aantal afdeelingen is gestegen tot 112 en we hebben 35 correspondentschappen. Het aantal leden moet met alle krachten boven de 5000 blijven. Het vereenigingsleven was in de afgeloo- pen 25 jaren eb en vloed. Mee door de stuw kracht onzer beweging konden wij in jaren van hoogconjunctuur met succes den strijd aanbinden voor meer levensverhef fing en meerdere waardeering voor den arbeider als schepsel Gods. Daar is groot verschil in gunstigen zin wat de pensioen rechten betreft tusschen nu en voor 2c jaren. Een betere omlijnde rechtszekerheid en beroepinstanties, welk een verandarin; kwam tot stand door de instelling van het Georganiseerd Overleg. De zilveren mijl paal in ons werk werd niet zonder strijd en moeite bereikt Maar nu staan wij bij het schitterende glanspunt in de historie van ons Bondsleven. Maar leer verstaan, aldus spr., dat in dezen tijd meer dan ooit moet gelden, dat wij niet kunnen teeren op de roem van een afgesloten tijdperk. Zoo zijn wij genaderd met het levens- schip van den Bond in een tijd dat het geweldage stormen moet ,trot6eeren. Het maatschappelijk leven is nationaal en inter nationaal een ohaos, Dooa- de ontwrichting zijn milliioenen gezinnen gedupeerd. In ons kleine, lamd zijn er ongeveer 400.000 diie van werk verstoken zijn Een nationale ramp, waaronder ons volk gebukt gaat De gevolgen daarvan teekenen zioh meer af ook voor het personeel in dienst der Overheid. Leiding geven aan een belang rijke organisatie als de onze beteekent i verantwoordelijkhei I. Er is ook gekomen medezeggenschap bij het vaststellen van loon- en arbeidsvoor waarden in tijden van hoog-conjunctuur. Thans komt een steeds sterkere geest tot afkapping van overheidsbemoeiingen. Daar moet rekening mee gehouden worden. In de „Jooialastisohe Gids" van Februari werd gewaarschuwd voor het gevaar, daardoor de overheidsbedrijven wel eens overgeheveld z -uden moeten worden N.V. vorm, als bleek det het mooi opge bouwde werk riiet gehandhaafd kon blijven v\orden door vnkeerde politiek. Dat js een wijs woord van een socialist, die de gevaren durft noemen, die dreigen. Deze dingen kunnen ons niet onopge merkt voorbij gaan. Nogmaals, het moeilijke tijden, waarin w^j ons zilveren feest mogen gedenken.' De Overheidslicha men mogon wij wijsheid toebidden, opdat ook zij zich bij het trokken der richtlijnen niet geheel laten beheerschen door omstan digheden van het oogtublik. Ook clat ge vaar is niet denkbeeldig. Men zegt regeeren is vooruitzien en wij beamen dat. In Gods kracht kunnen wij door donkere dalen en over hooge bergen heenkomen. Mijne vrienden, zegt Spr.. i<n den strijd voor dat rtcht is men begohr.en aan bet werk voor 25 jaren in onzen Bond. Dat recht Gods willen wij belijden en ook beleven op deze toogdagen. Moeten wij, onder den nood der tijden achterwaarts, doet het dan als een goed ge organiseerd leger in gesloten gelederen. Na deze twee dagen zullen wij weer tot den strijd vain het dagelijkeoh wea*k weer- keeren. Met den wensoh, dat wij met inspanning van edile krachten door de moeilijkheden heen zulHen komen, zetten wij ons werk voort. Dan geldt voor ons het woord van Jesaja: Die op Mij betrouwt, zegt de Heere, zal het aardrijk erven en Mijnen heiligen berg erfelijk bezitten. zilveren jubileum van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. Algemeene vergadering te Amsterdam. Roosevelt stelt een „super-kabinet" in en beraamt verdere plannen voor arbeidstijd- i loonregeling. Uitgebreide boschbranden in Zweden. Voor de 38ste maal komt de Zomerconfe- rentie der N.C.S.V. te Nunspeet bijeen onder het motto: Student zijn in het licht van het gelie. (De vergadc.ing duurt voort). INVOER ROGGEMEEL EN ROGGEBLOEM De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat behoudens in de reeds genoem de plaatsen de vrijmaking bij den" invoer van roggemeel en roggebloem ook te Gro ningen zal zijn toegestaan. UNIFORMEN EN PARTIJKORPSEN KOMT HET VERBOD SPOEDIG? Door den heer Al bar da is aar den Raad van Ministers ge- voorzith vraagd, of de overweging van een verbod van alle partijkorpsen n van een uniform- verbod, waarvan de minister op 2 Juni jl. in de Tweede Kamer gewag maakte, reedr zoover is gevorderd, dat de indiening va:, desbetreffende weteonwerpen nog vóór den aanvang van het reces der Tweede Kamer kaa wonden tegemoet gezien? Voornaamste Nieuws. J.V. OP G.G. IN GELDERLAND MEETING TE APELDOORN De beteekenis van den eerbied in ons leven Heden, Woensdag, vergaderde te Apel doorn de afd. Gelderland van den Bond van Jongel. Ver. op Geref. grondslag. Uit alle deelen van de provincie was de Geref. jeugd bij honderdtallen opgekomen naar het openluchttheater „Berg en Bosch" waar de enthousiaste bijeenkomst werd ge opend door den afdeelingsvoorzitter, den heer D. Timme, van Nijmégen. Openingswoord In zijn openingswoord wees spr. er op, dat de beide provinciale besturen, gezien het verweldigend succes van verleden Jaar thans deze tweede meeting georganiseerd hadden. In dezen voor ontelbaar veel jonge ren troosteloozen tijd, voelen we de be hoefte om samen te komen en samen de cultuurtaak van onze Geref. gemeenschap ta zien. Spreekster wees er op, dat de belangstel ling in onzen tijd zich richt op andere vraag stukken, dan op dat van den eerbied. Tus schen vereering en eerbied bestaat een groot onderscheid; eerbied bv. gaat met ge- zagserkenmng gepaard. Vele factoren werken mee, waardoor in onzen tijd de eerbied ondermijnd wordt; bv. verbroken gezinsleven, toenemende kennis, ontwikkeling in revolutionaire richting. Voor 't voortbestaan van cultuur en volk is de eerbied noodzakelijk. Er bestaan verschillende soorten van eerbied. Het is onwaar, dat eerbied afbreuk zou doen aan het karakter en de persoon lijkheid. Dat er heden ten dage gebrek aan eerbied bestaat, wordt veelal geweten aan de opvoeding. Dit verwijt is ongegrond. Van gebrek aan eerbied mag niet altijd de schuld gegeven worden aan de opvoeders, hoewel hun voorbeeld en leven van grooten invloed zijn. Na dit referaat trad de pauze in en zat men aan de koffietafel aan, welke gepresi deerd werd door Ds Gerritsma. Hemelstonners Onze tijd is een tijd vol moeiten en ge varen. Zoowel stoffelijk als geestelijk. Het menschenleven is schier in elke richting, die wij ons denken kunnen, tot het uiterste ge spannen en waarlijk niet alleen de ouderen, maar ook de jongeren, die als nieuwe gene ratie aankloppen bij de levenspoort, komen daarmee in aanraking. Op een categorie dezer tallooze gevaren wil spr., met nuiua door zijn toespraak, de aandacht vestigen, nl. op die, welke door het woord „hemel- stormers" wordt aangeduid. Nu kan er over „hemelstormers" gesproken worden in gun stigen en ongunstigen zin, wat spr. met eenige voorbeelden illustreert Maar dan niet in eenzijdig eschatologischs richting. Het woord hemel in deze samen stelling neemt hij als samenvatting van alle geestelijke waarden: God, Evangelie, Wet Kerk enz. Welnu, deze strooming is er steeds geweest, vanaf den val van Satan, 't Is de geest van 't geslacht van Kaïn, de Lamechs- houding. Het communisme wil religie zijn in plaats van de oude en zoo wordt het door zijn bewonderaars gewaardeerd. Typeerend a de Leninvereering en de comm. doop. Wij als jongeren moeten deze dingen weten. Ze sluimeren in de menschenziel en kunnen alleen overwonnen door een le\cnd Christendom, en door een levend Calvinisme dat geestelijk sterk staat in het Woord en in het Verbond. Voor dat Woord en Ver bond heeft onze jeugd welbewust te kiezen en tot het zwaro leven dier geloofskeuze wil onze jeugdactie wekken en sterken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1