Jltettttir £riïtsrlK Entrant a Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ^MlonnebranJ 1 PUROL f ABONNEMENTt Per kwartaal Id Lelden en In plaat- ■en waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2J5 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «4.50 Bil dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling „5.50 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar j^q ^1012 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 10 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.........1.17Yt Elke regel meer0.22VJ ïngez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaarganp Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD ONGEWENSCHTE TOON De Minister van Onderwijs is de eerste, 'die ondervindt, hoe moeilijk het zal zijn bezuinigingen aan te brengen. Zijn wetsont- werp inzake voorloopige stopzetting van scholenbouw vond 'vooral bij de roomsch- katholieken een zeer slechte pers. Ook wij voelen de groote bezwaren, doch wij meenen, dat het ontwerp basis voor onderhandeling kan zijn om langs deze weg iets te bereiken. Dat de roomsch-kath. pers verder gaat is haar volste recht en wij zullen er geen woord critiek over schrijven. Echter kunnen wij niet bewonderen de w ij z e, waarop de r.-k. R e s i d e n ti e- bode zijn afkeuring uitsprak. Het blad schreef: Hier is een vriend van het openbaar onderwijs aan het woord en een tegen stander van het bijzonder onderwijs! Op sluwe wijze camoufleert hij zijn zorg om den achteruitgang van het ge tal leerlingen bij het openbaar onderwijs tot staan te brengen. Men kan zich in derdaad niet onttrekken aan den indruk, dat andere doeleinden dan bezuiniging den ontwerper voor den geest hebben gestaan. Welke de heimelijke bedoeling dan is? Geen andere dan om de leerlingen haar de openbare school te drijven!" Deze toon mag o.i. niet gehoord worden. Het is niet behoorlijk op grond van een ons ongevallig wetsontwerp de goede trouw van den minister in twijfel te trekken. De roode pers, die hierop de aandacht vestigt, en zegt, dat dit „vijandig klinkt", heeft gelijk; echter mag zij twee dingen niet vergeten. In de eerste plaats, dat zij altijd en im mer weer dezelfde methode volgde en tel ken de goede trouw van overheidspersonen loochende, zooals van. dag tot dag in haar kolommen blijkt. En in de tweede plaats, dat haar toon niet alleen vijandig klinkt, maar dat haar houding tegenover het bijzonder onder wijs vijandig is- Dat blijkt overduidelijk uit haar verde diging van Marchants wetsontwerp. We nemen twee voorbeelden. Eerst lezen we: Het moet, zeker in dezen tijd, moge lijk zijn tegen het systeem van er op los bouwen op overheidskosten, (dat spe ciaal door bijzondere-schoolhesturen wordt toegepast) op te treden. Dat is een onbillijk oordeel. Precies met hetzelfde recht zou men kun nen zeggen: als de roode heeren hun zin krijgen dan bouwen ze er maar op los: liefst openbare scholen, doch als dat niet gaat, bijzondere scholen onder roode leiding. Vervolgens .vestigen we de aandacht op dit zinnetje: De bepaling, dat voor de stichting van een openbare school evenveel adspirant- leerlingen noodig zijn als voor een bij zondere, kan gevaarlijk zijn. In bepaalde streken heeft de openbare school als de school voor de minderheden een bijzon dere taak; zeker, het wetsontwerp brengt do mogelijkheid, in bijzondere gevallen van den algemenen regel af te wijken, doch het moet vaststaan, dat in de hier bedoelde gevallen van deze mogelijkheid gebruikt wordt gemaakt. Dit beteekent heel eenvoudig: met de ge wetensbezwaren van voorstanders der open bare school moet angstvallig rekening woi> den gehouden; met die van andersdenken den niet Dubbele bevoorrechting dus van de openbare school. Deze verdediging zal het wetsontwerp yan minister Marchant zeker niet ten goede komen. Als het die kant uitgaat, drijft men alle voorstanders van bizonder onderwijs op een hoop! KORTE VERKLARING Onze lezers mogen het ons vergeven, dat wij nog eenmaal een dubbele opmerking maken over een politieke rolprent in het Chr.-hist. Weekblad voor Zuid-Holland. De redactie vraagt er feitelijk om en daarom zullen we het doen. „Ongaarne, maar op dringend verzoek van verschillende zijden", zoo schreven wij, „ma ken wij nog een korte opmerking over de i>esproken rolprent" IJet weekblad vindt die belangstelling Vleiend, maar zijn nieuwsgierigheid wordt geprikkeld, waarom wij het ongaarn e deden. De korte verklaring daarvan geven wo gaarne. Wij knoopen haar vast aan een op merking van het Weekblad zelf. De redactie bereurt het niet het minst Voor ons, dat wij haar rolprent ongeschikt achtten voor de rechtsche samenwerking. En daarop volgt dan: Mnar wij voor ons blijven gelooven, dat de wereld, en dus ook ons land, aai de chaos ten prooi is, als niet de erken ning in de eersje plaats weer wordt ge- lioo' d Wij hebben gezondigd, wij en ons gansche huis. Niet het communisme en het socialis me nragen de rorzaak van de chaos waarin wij verseeren, maar wij christe nen zelf. Onze slapheid, ons gemarchandeer, dit is de oorzaak van alle jammer en mi- Dat beginwoord maar wijzen wij af. Om de eenvoudige reden, dat wij ten volle on derschrijven, wat er op volgt En \vij zeg gen ook met de redactie: Waar is een land op de wereld waar de christenen zoo in de meerderheid zijn? En die rechtsche meerderheid kan elkaar niet vinden, vertrouwt elkaar niet En juist dddrom gingen we ongaarne in op de artikelen in het Weekblad. Voor ons gevoel waren zij niet bevorderlijk aan de gezegende samenwerking tusschen Chr.- historischen en anti-revolutionairen. Ziedaar de geheele verklaring. En het ligt in de traditie van ons blad om alles, wat geoorloofd is, te doen ter be vordering van die eenheid en, voor zoover het oirbaar is, alles na te laten, wat onbe doeld onaangenaam kan zijn. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 10 Juli a.s. niet plaats hebben. chtbank te Breda is. ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de volgende alfabetische lUst van aanbeveling opgemaakt: mr J F B J Godding, Jndlssementsrechtbank te Wil :hoten; mr F A J Marres^ rechter in di ndissementsrechtbank Schroder. j w -griffier bij de arrondis- lents-rech'tbank te Den Haag. PRINSES JULIANA TE LONDEN ONTVANGST IN BUCKINGHAM PALACE. Prinses Juliana heeft Zondagmorgen den dienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk in Austin Friars. Voorganger daarbij was Ds. van Dorp. Na afloop van de godsdienst oefening heeft de Prinses in de Consistorie de historische bezittingen der kerk bezich tigd, waaronder brieven zijn van Prins Wil lem van Oranje. In den middag hebben Prinses Juliana, Prinses Alice en de Graaf van Athlone een bezoek gebracht aan de Koninklijke familie op Buckingham Palace. VERDRAG MET VENEZUELA BESLECHTING VAN GESCHILLEN Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het tusschen ons land en Venezu ela gesloten arbitrageverdrag. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het op 15 April te 's Gravenhage met de Vereenigde Staten van Venezuela gesloten verdrag tot beslechting van geschillen door arbitrage, rechtspraak en vemoening stemt in opzet en terminologie in hoofdzaak over een met de met andere staten gesloten ver dragen van dien aard. HET VERDRAG MET JAPAN BEVESTIGING VAN OUDE VRIEND SCHAPSBANDEN Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het te Den Haag tusschen ons land en Japan gesloten verdrag tot beslech ting van geschillen door rechtspraak, arbi trage en verzoening, met bijbehoorend pro- Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Hoewel de Nederlandsche regeering gaar ne een verdrag zou hebben gesloten naar het type, zooals de laatste jaren tusschen Nederland en verscheidene andere staten tot stand Rijn gekomen, heeft zij, nu overeen stemming op dien grondslag vooralsnog niet mogelijk bleek, niettemin ook gaarne mede werkt aan de totstandkoming van een ver drag van eenigszins anderen bouw, te meer daar tot nu toe tusschen beide landen elke algemeene regeling voor de oplossing van geschillen ontbrak. Bij de regeling van rechtsgeschillen is niet het stelsel gevolgd van de in laatste jaren door Nederland gesloten arbitrageverdragen waarbij een geschil voor het Permanente Hof van Internationale Justitie kan gebracht worden door een eenzijdige dagvaarding of verzoekschrift van één der partijen. In het onderhavige verdrag is steeds een vooraf gaand compromis noodig. Wat de bevoegdheid van het Permanen te Hof van Internationale Justitie betreft, is in art. 2 van een tegelijk met het verdrag onderteekend protocol, van onderteekening voorzien, dat bij een eventueele verande ring van Japans rechtsbetrekking tot het Permanente Hof van Internationale Justitie, tengevolge van Japanss uittreden uit den Volkenbond, beide partijen nader overleg zullen plegen over eventueel met het oog hierop in het verdrag aan te brengen ver anderingen. Do Nederlandsche regeering verwacht, dat dc Japansche regeering, die op deze eventualiteit bedacht wilde zijn, het nooit noodig zal vinden, op de cluasule een beroep te doen. Zij hoopt dat de Japansche regeering den band, die Japan aan de in stelling van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie verbindt, en waarvan de tegenwoordigheid van de eminente Japan sche persoonlijkheid, die in het hof als voorzitter zetelt, een levend bewijs is, niet zal verzwakken, maar zelfs in do toekomst zal versterken. INVORDERING DIRECTE BELASTINGEN DE VERSCHERPTE BEPALINGEN. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen Wijziging en aanvulling van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen en Wijzl ging van de RegistratiewcL De vaste commissie voor Belastingen, in wier handen deze ontwerpen werden ge steld, acht de in die ontwerpen vervatte wetswijzigingen even zooveel verbeteringen. Zij juicht het toe, dat de regeering het ini tiatief heeft genomen tot het scheppen van de l i Mijkhiid, dat ontduiking en wan betaling van belasting meer afdoende wor den tegengegaan. Zij vestigt er echter de aandacht op, dat het middel lijfsdwang wel zeer voorzichtig zal moeten worden gehanteerd. DE BEGROOTING VAN ZAANDAM MET 25.000 VERLAAGD Door het Zaandamsche college is aan de Gedep. Staten van Noord-Holland toegezegd de raadgevingen van Gedeputeerden, welke tot opheffing van het conflict kunnen leiden in overweging te nemen. Zaterdag is men bij B. en W. met een voorstel gekomen, waardoor alsnog 25.000 gulden zou kunnen worden gevonden. Dit voorstel is met 32 stemmen aangenomen. Intusschen hadden Gedep. Staten tevens gewezen op de plicht der S.D.A.P., om de bekende motie van de afdeeling, die bij raadsbesluit werd aangenomen, door een tweede raadsbesluit te vernietigen. In de vergadering van B. en W. van Za terdag (waar aanwezig waren 2 s.d. weth., 1 s.d. burgemeester, 1 kath. weth. en 1 chr. weth.) weigerde de s.d. meerderheid zulks echter. Wat betreft de nieuwe plannen, het blijkt dat de begrootingen van Onderwijs en Ge neeskundige Dienst thans besnoeid zullen worden. Men wil beide pl.m. f 7000 verlagen terwijl de havengelden f 8000 hooger ge taxeerd zullen worden. De burgerlijke wet houders wenschten deze plannen niet te aanvaarden. URK ZONDER GELD Zaterdag kom burgemeester Gravesteyn van Urk de gebruikelijke uitkeeriag aan de 380 gedupeerde Zuiderzeevisschers niet uifr betalen, omdat de Rijksdienst het daarvoor benoodigde bedrag niet tijdig had toegezon den. Het geval zat zoo. Volgens regeling mo gen 25 Urkers visschen op het IJselmeer, doch op voorwaarde, dat zij een knecht aan boord hebben, die minstens 7 loon per week ontvangt. Deze verklaring moest vóór 1 Juli, begin van een nieuw kwartaal, opnieuw geteekend worden. Vijftien visschers aonden de verkla ring tijdig in; tien maakten er geea haast mee; misschien omdat zij er tegen op zagen, wellicht ook, omdat men de administratie niet zoo belangrijk vindt en denkt: het komt toch wel ia orde. Dit was echter ditmaal niet het geval. De Rijksdienst was van oordeel, dat om redenen van administratieve aard eerst vol ledig bekend moest zijn, of de tien al dan niet teekenden. Eea verzoek van den burge meester om althans het geld voor de ande ren over te maken, kon om die reden niet ingewilligd worden. 't Gevolg daarvan was, dat Urk Zaterdag zonder geld zat, om de uitkeeringen te doen en dit gaf natuurlijk groot ongerief voor de bevolking, die van week tot week van de uit keering afhankelijk is. Gelukkig is vandaag de zaak in orde ge komen. De Rijksdienst heeft Zaterdag de uit betalingsstaat naar Urk gezonden en heden kon het geld uitbetaald worden. STEUN AAN DE PLUIMVEE HOUDERS Namens den Minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhou- derij bekend, dat de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinste kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 kg. per 1000 stuks voor de week van 10 tot 15 Juli a.s. tot een bedrag van 40 ets per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren zullen worden overgenomen. Voor eendeneieren is 't te nemen gedeelte in het verlies in boven genoemd tijdvak vastgesteld op 30 ets per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. NAT. CRISISCOMITE Het secretariaat van het Nat. Crisiscomité deelt het volgende mede. Het Nat Crisis comité mocht de volgende bijdragen ont vangen: van de employé's van de CuruQao- sche Petroleum Industrie Maatschappij en Curagaosche Scheepvaartmaatschappij te Curasao f 150; van het personeel van de Hollandsche Betonmaatschappjj te 's-Gra- venhage en de Hollandsche Aanneming-Mij f 125.26; van het Leidsche Studentencorps f 810.—. DE PROF. VAN REES-BANK TE HILVERSUM ONTHULD. Zaterdagmiddag is te Hilversum door den heer T. V1 e m i n g, groot-tempelier van de Internationale Orde van Goede Tempe lieren, de Prof. van Rees-bank met een ge dachtenis-rede onthuld. De burgemeester, de heer Lambooy, heeft vervolgens met een toespraak het mo nument in ontvangst genomen. JEUGDHERBERG ALTEVEER De nieuwe jeugdherberg Alteveer te Arn hem za! geopend worden op Woensdag T2 Juli a.s., des avonds te 7 uur. ..NORMALE" ONDERBREKING ARBEID? Destijds is reeds de principieele uit spraak van den Centralen Raad van Be roep gepubliceerd op grond waarvan van „verzekering" volgens de Ziektewet alleen sprake is, wanneer niet alleen een dienst betrekking bestaat, maar ook gearbeid wordt. Op dagen, waarop geen arbeid wordt verricht, is van verzekering geen sprake, onverschillig of over die dagen de dienst betrekking voortduurt, althans niet is op gezegd. Dagen van werkloosheid, van „re genverlet" en „uitgevroren" zijn, onderbre ken dus volgens het oordeel van den Cen tralen Raad van Beroep de verzekering. Alleen „normale onderbreking" van den arbeid (Zon- en feestdagen bijv.) onderbre ken de verzekering niet In aansluiting daaraan heeft de Centrale Raad van Beroep onlangs weer verschillen de belangrijke principieele uitspraken ge geven ten aanzien van de vraag, wat on der „normale onderbreking" van den ar beid (eh dus niet van de verzekering) moet worden verstaan. Het eerste geval is het volgens den rooster (dus volgens een vast plan) nu eens niet dan weer wel wer ken: om den anderen dag werken, elke week drie dagen of vier dagen, om de an dere week werken enz. Thans heeft de Centrale Raad van Be roep zich aldus uitgesproken, dat het scheidsgerecht (in een bepaald geval) ten onrechte had aangenomen, dat wanneer in een onderneming wegens gebrek aan werk slechts om de andere week arbeid wordt verricht, zulks een normale onderbreking van den arbeid zou zijn. Daarmee is ko men vast te staan, dat degeen, die ziek wordt op een dag of in een week, waarop resp. waarin volgens rooster niet wordt ge werkt geen recht op ziekengeld heeft Hetzelfde standpunt nam de Centrale Raad in ten aanzien van een geval, waarin een arbeider elke week vrijwillig, op eigen verzoek één dag niet werkte. Toen de man zoo ongelukkig was juist op een dergelij- ken dag arbeidsongeschikt wegens ziekte te worden, kreeg hij ook tot in hoogste instan tie geen ziekengeld, aangezien de Cen trale Raad van 'oordeel was, dat dit geen normale onderbreking van den arbeid kan worden geacht Ten slotte nog een principieele uitspraak: hoe staat het met de rechten op ziekengeld, wanneer iemand midden op de dag werkloos wordt en pas des avonds ziek en arbeids ongeschikt? In een dergelijk geval heeft de Centrale Raad van Beroep als zijn oor deel te kennen gegeven, dat de duur van de verzekering volgens dagen en niet vol gens uren moet worden geteld. DAGBLAD-JUBILEUM Morgen bestaat „Haarlems Dagblad" vijf tig jaar. Vier jaar na de oprichting werd de heer J. C. Peereboom aan het blad verbon den en tot aan zijn dood toe in 1929 waren de krant en hij één. Het kwam van uitbrei ding tot uitbreiding: in 1928 werden voor de zooveelste maal de gebouwen vergroot Twee zoons van den heer Peereboom voe ren thans de directie en hoofdredactie. VERGADERING VAN N.E.V.A.S. Speciale autowegen De algemeene jaarvergadering van de Ned. Ver. voor Auto-Snelwegen (NEVAS) zal wqrden gehouden op Dinsdag 18 Juli a.s. te twee uur in het Kon. Instituut van Ingenieurs, Prinsessegracht 23 te 's-Gra- venhage. O.m. zal een voordracht worden gehou den over de noodzakelijkheid van speciale autowegen voor Nederland, mede voor aan sluitingen met het buitenland, ten dienste van het internationaal verkeer. Voorts komt in behandeling het meer uitgebreide plan van Nevas inzake aa van speciale autowegen: a. Amsterdam:Schiphol-Aalsmeer-Leiden (Oost)-Den Haag-Rotterdam met korte ver binding naar de grens, langs Antwerpen en Brussel naar Parijs; b. van Amsterdam en Den Haag langs Utrecht (Zuid)-Arnhem-Nijmegen ter ver binding met de bestaande Drentsche Auto- strasse; c. van Amsterdam langs Alkmaar den afsluitdijk langs Leeuwarden en Gro ningen naar de Duitsche grens; d. van Den Haag en Rotterdam langs Gou- da-Schoonhoven -Gorinchem-Heusden- Den Bosch naar Limburg; e. van Amsterdam door het Gooi langs Apeldoorn naar Twenthe; f. van Amsterdam door het Gooi langs Zwolle naar Groningen, in aansluiting aan den specialen autoweg c. VER. TOT VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING Zaterdagmiddag heeft de Vereen. t.ot Ver eenvoudiging van onze spelling te 'Amster dam haar jaarvergadering gehouden, onder leiding van Prof. Dr. J J. Sal ver da de G r a v o. Nadat het jaarverslag van den penning meester en dat van den' secretaris waren goedgekeurd, zijn de drie aan de beurt van aftreden zijnde leden van het H. B., t de voorzitter, alsmede mevrouw Dr. Chr. Kroes-Ligtenberg en Dr. J. B. S c. h pers bij acclamatie herkozen. Aan de orde kwam voorts de bespreking van een schrijven, ontvangen van Drs. H. A. Höweler, conrector van het Geref. Gymnasium te Amsterdam, waarin deze een compromis-voorstel inzake de spelling aan de Vereeniging ter beoordeeling heeft voor gelegd. Na een geanimeerde gedachtenwisseling werd besloten een schrijven aan Drs. H ö- w e 1 e r te zenden, waarin o.m. wordt zegd: De Vereeniging heeft gedurende haar bij na 40-jarig bestaan herhaaldelijk getoond omtrent punten van minder ingrijpend be lang (als de schrijfwijze lijk of lik, de spelling met i e of i, de verbindings-n, de vreemde woorden) tot overleg en toenade ring bereid te zijn, voer zoover zij meent dat de voorgestelde wijzigingen uitvoerbaar en wetenschappelijk gerechtvaardigd mogen heeten. Gaarne zal de Vereeniging dan ook een voorstel tegemoet zien dat het geheel der spelling, dus ook den negenden reg3' van haar programma, behandelt. Tenslotte moge de vergadering er nog op wijzen dat een compromis met onze Veree niging alleen dan door haar zal kunnen worden aanvaard, wanneer vaststaat datd< regeering er haar sanctie aan zal ge'-en. Als 't even kan Rookt „EDELMAN' A. KARSDORP t Te Delft is overleden in den ouderdom ran 63 jaren de heer A. Karsdorp, jaren lang bestuurder van de organisatie der Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders. Karsdorp was de man der glasblazers, en als zoodanig stond hij alom bekend. In de moeilijkste jaren der Christelijke vakbe weging, toen vooral de kleine groep der Christelijke glasblazers het zwaar te ver duren had, wist Karsdorp van weifelen noch wankelen. Beginselman tot in alles; practisch aangelegd als weinigen. Een een voudige, oprechte figuur, welke den Chris- tennaam eere heeft toegebracht Een lang durig lijden heeft zijn levensavond uitge maakt. Zijn nagedachtenis is als die van één der oprechten uit de beweging, welke hij diende. DE SCHOLLENBRUG OPENGESTELD Zaterdagmiddag is de verbreede Schollen- brug door wethouder S. R. de Miranda voor het verkeer opengesteld. Toen de wethouder het hut doorknipte steeg een gejuich uit de toeschouwers op. Spoedig reed de eerste auto over de nieuwe brug, die een zeer voor name verbetering beteekent van den weg naar het Gooi. Leger en Vloot. VOOROEFENINGSINSTITUUT Er bestaat gelegenheid tot het in militair verband oefenen ter verkrijging van recM op verkorting ver den eersten oefen tijd. Inlichtingen worden verstrekt door den Commandant van het Land6torm-Verband '6-Gravenhage, Javaetreat 4, iederen werk dag van 912 en 1417 uur (Zaterdag van 14.30—16.30 uur); bovendien Woensdag avond van 1921 nur. ONZE OORLOGSBODEMS Bij het departement van Defensie is be richt ontvangen, dat H. M.'s „Johan Mau- rits van Nassau", onder bevel van den lui tenant ter zee le kl. W. van den Donker, te Ponta Delgada is aangekomen. Voorts is H. M's. „Banckert", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. B. H. Blom, Vrijdag te Invergordon gearriveerd, terwijl H. M.'s O 13, O 14, O 15 en Z 5, on der bevel van den len luit ter zee P. Rou- wenhorst te Esbjerg zijn aangekomen. Land- en Tuinbouw. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van heden Maandag 10 Juli de prijzen, welke door haar voor versche sjiek betaald worden, met 2 cent hcogd worden voor het spek, afkomstig varkens geslacht na 8 Juli. De prjjzen worden daardoor als volgt: Spek boven 28 K.G. (per strook zonder wang) 4S ct., van 24—27.9 K.G. 46 ct., van 18-23.9 K.G, 44 ct., van 13—17,9 K.G. 38 ct., van 10-12,9 K.G. 33 ct.. van 5—9,9 K.G. 30 ct., van 10-13 K.G. (per strook zonder wang en zonder achterkinkel) 38 ct., van 89,9 K.G. 35 ct., van E—7,9 K.G. 32 ct., alles per K.G. DE TOMATEN IN HET WESTLAND Het warme weer van de laatste dagen heeft in het Westland veroorzaakt dat enor me hoeveelheden tomaten aan de veilingen worden aangeveerd. Dientengevolge is eer vry scherpe prijsdaling van dit product inge treden. Over het algemeen worden momenteel flinke partijen tomaten naar Engeland ge ëxporteerd, doordat tengevolge van deze lage prijzen de hooge invoerrechten den prijs niet al te zwaar drukken voor den handel. De contingenteering door België heeft ove rigens aan dezen export een gevoeügen klap toegebracht, doordat beperkte hoeveelheden kunnen worden gezonden. Naar Zwitserland bestaat nog een vry goed afzetgebied, hoewel ook dvar de export-moei- lyklieden zich doen gevoelen, DE BLOEMEN- EN FRUITTENTOON- STELLING IN HET WESTLAND Voor de bloemen- en f rui ttentoonstel ling, welke in de laatste week van Augustus te Honselersdyk zal worden georganiseerd door den Bond Westland en de Centr. Westl. Snij bloemenveiling te Honselersdijk, blijkt thans reeds groote belangstelling te bestaan. Tal van kweekers uit deze streek hebben inzendingen toegezegd, zoodat een keur van Westl and sche producten in het tentoonstel lingsgebouw zal worden by een gebracht. Het tentoonstellingsbestuur heeft als bij zondere attractie een bloemencorso georgani seerd, welke zal worden gehouden op 3l Aug. De Vereeniging Oranjedag te Delft heeft verzocht dit corso des middags in de optocht door deze stad te laten ryden swaarbij het corso door muziekcorpsen zal worden ge- nog een rondrit door den Haag wordt geor ganiseerd. Des morgens zal de bloementocht te Hon selersdyk aanvangen, waarna door het West- land wordt gereden; niet onmogelijk is dat ganiseerd. en Aan dit corso kan door een ieder worden deelgenomen; er zal ook een handelskilasse worden gevormd. Het tentoonstellingsbestuur heeft besloten om iedere deelnemer, wiens auto aan mini- mum-eischen voldoet, een vergoeding van f 20 te verstrejeken. Bovendien worden dan prijzen toegekend. Aan het corso zal, behalve door met bloe- Voornaamste Nieuws. (biz. i) De gemeentebegrooting van Zaandam met 25000 verlaagd. (bit 2) Het Concordaat tusschen het Vaticaan en Duitscliland geparafeerd. Kerk Staat in Duitscliland. den Pruisischen Raad De goudlanden zijn te Parijs tot volkomen overeenstemming gekomen bij het verdedi gen van den gouden standaard. Dreigementen tegen Balbo's luchteskader. Spoorwegongeluk in Thuringen. Autobus-ongeluk bij Luik. Groote overstroomingsramp in Bohemen. Bit 3 Buitengewone algemeene vergadering van de Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De bijdrage voor de werkloozenkas verhoogd. (bit 5) De aanleg van de drinkwaterleiding oj> Goeree en Overflakkee. Doos 30 eö 60ct. men versierde auto's, ook door met fruit ge tooide voertuigen deelgenomen kunnen wordert Dezer dagen is in opdracht van het bestuur der Bloemenveiling te Honselersdyk een film vervaardigd over de bloemencultuur, in het Westland, welke film binnenkort in enkele bioscopen te Den Haag en Rotterdam ver toond zullen worden. Tenslotte zy vermeld, dat voor drie Omroep- vereenigingen door sprekers uit het Westland het een en ander over deze streek en de cul tures zal worden verteld. Uit Oost-lndie AUTOBUS IN EEN RAVIJN GESTORT I PADANG, 8 Juli. Uit Moeara Lafoek word! gemald, dat een autobus in een 7 Meter düepj ravijn is gestort. Vijf personen werden ge dood en 10 personen gewond. De slachtoffers zijn allen inllanders. Een opzichter bij dd Burgerlijke Openbare Werken, die met twee kinderen als passagier in de autobus zat, werd wonderlijker wijs niet gewond. SCHADE DOOR DE AARDBEVING De totale schade in de residentie Lampong districten aangericht door de aardbeving wordt geschat op f 100.000. 1164 huizen zijni vernield of beschadigd. Hoewel de mate* rieele schade zeer groot is, is van een nood* toestand geen sprake De bevolking is rustig BRAND OP EEN PRAUW Een prauw, waarop zich 20 koelies be* vonden, liggend tusschen een ladend olie* schip en de steiger te Soerabaja, is im bnand geraakt. De brand ontstond doordat d-9 prauw werd omwikkeld door een blauwe vlam, welke het gevoflg was van het in brand geraken van op het water drijvende benzine De brand duurde enkele minuten. Toen het vuur werd gedoofd, aanschouwd» men he»t verschrikkeijke schouwspel van 20 deerlijk verwonde koelies. Tien hunner sche nen levensgevaarlijk gewond. Hun was de huid grootendeels afgeschroeid. Later werd gemeld, dat bij het ongeluk een koelie werd gedood, terwijl negen koelies zwaai- gewond en elf iicht gewond werden. ASCHREGEN TEI.OK BETONG, 10 Juli (An-eta). Kota; Agoeng werd plotseling in groote duisternis gehuld, door een sterken aschregen. Onder de bevolking ontstond groote consternatie. Zij vluchtten uit de woningen. De chef van' den telefoondienst te Tandjoengkarang kon geen verbinding met de plaatselijke autori teiten krijgen. De aanwezige landskanto- ren te Kota-Agoeng zijn verlaten. Het per soneel van den telefoondienst kreeg uitdruk kelijke opdracht uit Tandjongkarang om od hun post te blijven. DE AARDBEVING IN ZUID-SUMATRA De schade ln de Lampongs BATAVIA, 8 Juli (Aneta) De totale scha de, m de Kampongs aangericht door de aard beving, wordt getaxeerd op f 100.000. 1164 huizen zijn vernield of beschadigd. De be volking is rustig. UIT HET SOCIALE LEVEN TOT OPHEFFING BESLOTEN Donderdag had aan de N V. Glasfabriek „Leerdam te Leerdam een schriftelijke stemming plaats onder de leden van het pensioenfonds om dit fonds al of niet op te Hn! a-Q ïla Ults-Iau van de s,erunxing was, dat 3o9 leden zich voor opheffing verklaar* den en 46 leden tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1