Het fiasco verder verbloemd BINNENLAND. ZATERDAG 8 JUL! 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 DE MONETAIRE BESPREKINGEN WORDEN VOLLEDIG VOORT GEZET OP VOORSTEL VAN CHAMBERLAIN Na het besluit der landen, die aan den gouden standaard vasthouden, om niet meer aan de monetaire bespreekingen mee te doen zoolang het pond en de dollar niet in zekeren zin gestabiliseerd zijn, zou men hebben kunnen veronderstellen, dat de ver tegenwoordigers der andere landen in elk geval niet meer zouden denken aan voort zetting van de werkzaamheden der mone taire hoofdcommissie der Economische We reldconferentie. Het is echter niet alzoo gegaan. De Britsche delegatieleider, minister Chamberlain is gekomen met het voorstel de werkzaamheden der monetaire commis sie volledig voort te zetten en bij afwezig heid van 25 naties is dit voorstel met 25 tegen 15 stemmen en één onthouding (Rus land) aangenomen. De 15 tegenstemmers kwamen natuurlijk van de goudlandengroep: Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland en Italië, die gesteund werden door Oostenrijk, Bulga rije, Duitschland, Litauen, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Turkije en Zuid-Slavië. Voorstanders bleken te zijn Engeland en zijn dominions, de Skandinavische landen, de Ver. Staten, Japan, Portugal en verder in hoofdzaak de Zuid-Amerikaansche sta ten. Het behoeft zeker niet uitgelegd te wor den, dat zulk een stemming aan den feite lijken toestand op de Conferentie niets ver andert. De schijn is alweer gered, maar de goudlanden zijn heusch niet van meening veranderd nu deze resolutie van Chamber lain is aangenomen. Frankrijk zal niet aan de nuttelooze besprekingen deelnemen. Ne derland zal misschien een waarnemer stu ren, maar van medewerking aan de mom taire discussies door de goudlandengroep zal geen sprake zijn. De conferentie is nu eenmaal niet bijeen geroepen voor academi sche verhandelingen over credietpolitiek, prijzenniveau, valuta- en koersschommelin gen, schuldverplichtingen enz., als waar over men thans verder gaat praten, doch om door bespreking tot daden te komen. President Roosevelts pogingen om door .verdere inflatie tot verhooging van het prijsniveau te komen heeft echter het be reiken van practische resultaten al .van te voren onmogelijk gemaakt. Amerika's medestander Brazilië heeft nog de zonderlinge poging gewaagd om thans twee monetaire commissies naast elkaar in het leven te roepen: één voor de aanhan gers van het goud en één voor degenen die de theorieën van Roosevelt bewonderen. De Amerikaansche gedelegeerde, Couzens, heeft zich bij dit denkbeeld aangesloten gd het zelfs nog aangevuld met het lumineuse idéé, dat de beide commissies parallel zou den werken en ten slotte met één geza menlijk eindrapport komenl Gezondre taal sprak de Oostenrijksche ge delegeerde, die Roosevelts plannen be streed met de opmerking, dat men in Oos tenrijk al lang ervaringen had opgedaan met 't stelsel, dat de Amerikanen thans als de remedie voor alles aanprijzen. In Oos tenrijk was men er, zeide hij, in door inflatie de prijzen tot het 15.000-v dige omhoog te schroeven, maar niemand verlangt daar naai1 herhaling van dit ex periment. Behalve in de monetaire commissie is ook levendig gediscussieerd in de subcom missies. De resultaten van die discussies komen vrijwel op hetzelfde neer. Het ging om de vraag of men het werk kon voortzetten en, zoo ja, welk deel van het werk. In de sub-commissie voor de handelspo litiek werd met 13 tegen 19 stemmen beslo ten tot voortzetting van het werk. De goud landen stemden tegen omdat er niet over tarieven gesproken kan worden zoolang de geldkoersen niet vast zijn. Men vraagt zich af wat dit besluit beteekenen kan wan de goudlanden niet wenschen mee te praten. In de sub-commis9ie voor direct te treffer maatregelen, heeft Nederland het voorstel gesteund alle programma-punten buiten be schouwing te laten, behalve dat djer schuld verplichtingen. In de subcommissie voor de scheepvaart politiek was het' weer een vndere tegen stelling, welke vruchtbaar werken bij voor baat uitsluit. Daar stemden tegen voortzet ting van den arbeid alleen Frankrijk, Ita lië en Duitschland, juist die landen, die zich het ergst schuldig maken aan subsi- dieering van scheepvaartondernemingen, teneinde die tot concurreeren op de wereld markt in staat te stellen. Wat er zoo van de voortzetting van de taak dezer commis sie moet terecht komen kan men wel op zijn vingers uitrekenen. De Franschen ontstemd Naar vernomen wordt, bestaat er in Fran sche kringen een zekere ontstemming over de wijze waarop de verschillende commis sies der economische wereldconferentie haar werkzaamheden voortzetten. In noemde kringen krijgt men den indruk, dat met het protest van het Europeesche goud- blok niet voldoende rekening is gehouden. De Franschen zouden begrepen hebben, dat tengevolge -an de door het Europeesche goudblok gemaakte voorbehouden alle com missies, met uitzondering van die voor het internationale schuldenvraagstuk, haar res pectievelijke werkzaamheden in beperkten vorm zouden voortzetten, maar thans be merken zij, dat men van dit voornemen tiracht terug te komen en dat men de ver schillende commissies aanspoort haar werk zonder eenige beperking voort te zetten. Naar uit Londen nader wordt gemeld, heeft de commissie voor de handelspolitiek tenslotte toch paar met 8 tegen 6 stem men besloten zich voor onhepaalden tijd te verdagen. Het Tarwevraagstuk De Europeesche tarweproduceerende lan den zijn gistermorgen bijeengekomen, om een Poolsche tarvveresolutie te bestudeeren, waarvan zij de algemeene directieven heb ben goedgekeurd. De vier voornaamste tamvelanden hielden in den namiddag een nieuwe bijeenkomst om de Poolsche resolutie nogmaals te be .-preken. De kwestie zal verder ter bestu deering worden voorgelegd aan de Europee sche tarfe verbruikende landn. De Spaansche cortes heeft een nieuwe hu welijkswetgeving in behandeling, welke o.a. de volgende bepalingen inhoud.: Weduwen mogen pas 301 dagen na den 'dood van, haren echtgenoot opnieuw trou wen. Mannen mogen huwen op 16- en vrouwen op 14-jarigen leeftijd. Voogden of hun kin deren mogen niet trouwen met de bescherme lingen van den voogd. Het huwelijk tusschen neven en nichten uit den len en 2en graad is verboden. Tegen degenen die een huwelijksbelofte breken zal een vervolging ingesteld en een eisch tot schadevergoeding kunnen worden gedaan. OPROEP TOT VERZET TEGEN DOLLFUSZ Te Munchen is een door de Oostenrijksche N-S.D.A.P-leiders en Stiermarkensche Hei- matschutz-leiders een proclamatie gepubli ceerd waarin de Oostenrijksche mannen en vrouwen tot den strijd tegen „het volks- en landsvei'radelijk seperatisme" van de regee- ring-Dollfusz wordt opgeroepen. Een „christelijke beweging", aldus de op roep, welke de eeuwige Jood financiert en het godloochenende Marxisme ondersteunt, een Duitsohe zending, welke met behulp van Fransch en Tsjechisch geld zou moeten worden vervuld zijn verschijnselen van zulk een innerlijke leugenachtigheid, dat alleen reeds daaraaa dit maaksel zou moeten mis lukken. De oorzaak van den brand Het ministerie voor luchtvaart maakt be kend, dat Belgische deskundigen het onder zoek naar de oorzaken van het ongeluk van de City of Liverpool, het Engel sche vlieg tuig, dat in Maart ibij Dixmuiden is neerge stort, hebben voltooid. Naar men pi oh her innert, waren er geen overlevenden van het ongeluk. De Belgische deskundigen hebben uitge maakt, dat er brand is uitgebroken in het imidden-gedeelte van het vliegtuig en dat de opvatting, volgens welke het vuur in de mo toren is ontstaan, onhoudbaar is gebleken. Een groep Japansohe geleerden, studenten en letterkundigen heeft een organisatie ge vormd, teneinde door middel van propagan da in het Engelsch, Fransch, Duitsch en Rus sisch de nazi-beweging in Duitschland te be strijden. De leiders verklaren te hopen, een over de geheele wereld verspreide opinie tegen de nazi's te kunnen vormen, en zij hopen daar toe den steun te verkrijgen van Upton Sin clair in Amerika en Romain Rolland en Henri Baubusse in Frankrijk. BEKEND CONCERTGEBOUW AFGEBRAND QDe Philharmonic Hall te Liverpool, een der bekendste concertgebouwen van Enge land is Woensdag door een groote brand vol komen in den asch gelegd. TOENEMENDE GODSDIENSTIGHEID IN RUSLAND De .Komsomol Prawda", Russisch-bolsje- wistisch jeugdorgaan, is zeer ongerust over de toenemende kerkelijke neigingen der jeugd. Het blad geeft daarvan uitvoerige voorbeelden. Zoo heeft zich te Iwanowsk een „secte" gevormd, de Ghristomol (di. de Christelijke jeugd), welke religieuse samen komsten houdt. Onder de jeugd van Suewka is 25 pet. adventistisch geworden en de be volking laat de godlooze onderwijzers niet in de school toe. Gevallen van enkelingen, jeugdleiders, studenten, enz., die him geloof in God- belijden en openlijk verklaren, dat het bewijs dat God niet besbaat doof de godloozen niet geleverd is, nemen hand over hand toe, conder dat er, aldus klaagt het blad, afdoende tegen opgetreden wordt, enz. MASERYK OVER DEMOCRATIE President Maseryk heeft den Amerikaan schen journalist, Edgar Mowrer, ontvan gen, die een boek geschreven heeft „Duitsch land zet de klok achteruit". De president verklaarde in dit gesprek, dat, indien de democratie in gevaar ver keert, dit alleen wilde zeggen, dat haar leiders onvoldoende waren. Op het oogenblik lijkt de democratische idee dood, doch dit is onjuist, want de lei ders der nieuwe organisaties hebben den steun van het volk noodig, en zoowel Hit- Ier als Mussolini en Stalin zijn uit het volk voortgekomen. Niet de democratie, maar het oude regi me is de oorzaak geweest van den oorlog, waarvoor de democratie thans moet boeten. Maseryk zeide, niet aan een nieuwen oor log te gelooven. De bevolking neemt zien- deroogen toe en het ontbreekt haar aan be zigheid, hetgeen zenuwachtigheid verwekt. De weg leidt weer naar de democratie, welke de president definieerde als een toe stand, waarin de menschen elkaar niet gebruiken als een middel voor persoonlijk voordeel. De democratie heeft het hoogste ideaal gevestigd van politieke organisatie, maatschappelijkheid en menschelijkheid. Als de nieuwe leiders aan de behoefte van den mensch kunnen voldoen zullen zij hun macht behouden, zoo niet, dan zullen zij worden verdreven. De democratie, zoo besloot de president, zal tenslotte overwinnen, want op den duur dulden de menschen geen onderdrukking, onverdraagzaamheid en tyrannie. VERDRONKEN DORP DUIKT WEER OP Uit Bombay wordt gemeld: Nabij Tellicherry in Noord-Malakka is een visscbersdorp, dat in 1895 door de zee werd verzwolgen weer droog gekomen. Het land stijgt geleidelijk omhoog en velen zoeken thans naaf overblijfselen van het oude dorp. TEGEN DE SLANKE LIJN IN... ITALIË In de Italiaansche pers wordt op het oogenblik een nationale campagne gevoerd tegen de slanke-lijn-mode, die beschouwd wordt als gevaarlijk en als niet geschikt voor de Italiaansche vrouwen. Den vrouwen wordt aangeraden, niet te streven naar een slanke lijn, en er wordt gewezen op de modellen der groote Ita liaansche schilders uit de Renaissance. MATTERN TERECHT Volgens een uit Nowosibirsk ontvangen Een goede mondverzorging voorkomt en geneest velerlei gebreken. Voor het reinigen van den mond is een borstel noodig die zelf rein is en vooral geen bacte- radiogram heeft de bemanning van een Rus riën bevat. Elke gebruikte tandenborstel j sisch stoomschip bij de rivier Indhegirka in j— jr Oost Siberië een vliegtuig aangetroffen van onbekende nationaliteit Het verluidt dat la ter geconstateerd zou zijn, dat het toestel heeft toebehoord aan den verdwenen Ame- rikaansohen vlieger Mattern. Nadere bijzon derheden werden nog niet medegedeeld. De Sovjet Russische regeering heeft direct twee Russische vliegtuigen laten vertrekken om na te gaan, of hier inderdaad sprake is van Mattern. Te Moskou staat men nog sceptisch tegen over het geval, daar de rivier Indhegirka niet op den weg ligt, welke Mattern op zijn vlucht naar de Beringstraat wilde volgen. Een nader te Moskou ontvangen bericht meldt, dat Mattern gevonden is te Anadir Tsjoetkotka in N. O. Siberië. Volgens een berioht uit Alaska is het kust schip dat op 300 zeemijl lag van de monding van de Anadir Tsjoekc tka in Oost-Siberië in zee gestoken om eventueel Mattern, die vol gens een Russisoh radiobericht gevonden zou zijn hulp te brengen. MOSKOU, 8 Juli. Te Moskou is een raidiso- gram uit Nadir ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de teruggevonden Ameri- kaaneche Vlieger Mattern den wensdh te kennen heeft gegeven, zich eerst naar Vla- divostook te begeven, wear hij verdere be slissingen za/1 nemen. Het is nog niiet be kend- wanneer hij van Vladiivostook zal vertrekken. HITLER GEEFT DE RICHTING AAN De rijksstadhouders bij den rijkskanselier Officieel wordt medegedeeld: Donderdag had in de rijkskanselarij on der voorzitterschap van den rijkskanselier een bespreking plaats van de rijksstadhou ders in tegenwoordigheid van den rijksmi nister van binnenlandsche zaken en den Pruisischen premier. De rijkskanselier zette in uitvoerige uiteenzettingen zijn standpunt uiteen inzake clc principieele problemen der binnenlandsche, buitenlandsche en economi sche politiek, waarbij hij principieele uiteen zettingen gaf van den opbouw van den staat en de organisatie van het Rijk in de toe komst De rijksstadhouders moeten de re presentanten zijn van het nationale eenheids gevoel en de absolute stadhouders van een autoritaire rijksmacht De rijkskanselier veroordeelde sohefp ze kere methoden van economische gelijkscha keling en legde den nadruk op het belang van de practische ervaring in het bedrijfs leven tegenover improductieve constructies en ideeën. „HITLERS REVOLUTIONAIRE DAAD VOOR HET OOSTEN". Over de actie tot redding van Oost-Prui sen, die Wolff „Hitiers revolutionaiere daad voor het Oosten" noemt, weet de Preusische Zeitung mee te deelen, dat het voornemen bestaat Oost-Pruisen op groote schaal te in- dustrialiseeren en wel door vestiging van dochterondernemingen van elders in het rijk bestaande industrieën en door ver plaatsing van bedrijven voor de bewerking van landbouwproducten naar de zuiver landelijke streken. Men dient daarbij in de eerste plaats te denken aan de metaal- en de textiel-industrie. Tevens wil men de ar beiders en bedienden genoeg land verschaf fen om een vasten stand te scheppen, on geveer naar het voorbeeld van de economi sche structuur van Wurtemberg. Dan denkt men aan een beter gebruik van de bestaan de uitvoergelegenheden en aan verbetering de waterwegen. Men wil de industrie een voldoende hoeveelheid opdrachten voor een reeks jaren verschaffen, waartoe bij de toewijzing van openbare werken Oost-Prui- een grooter deel zal krijgen dan met zijn bevolkingscijfer overeenstemt Ten slotte wil men van de universiteit te Koningsbergen een nationale universiteit maken en een grooten nationalen schouw burg in Oost-Pruisen scheppen. DUITSCHE PREDIKANTEN IN VERZET Over de predikanten te Berlijn, die zioh Zondag 2 Juli j.l. verzetten tegen de com- missarisohe bevelen om een dank-gods- dienstoefenmg te houden, meldt men ons nader, dat te Berlijn-Steglitz ds. Grossmann plaats van de dankrede een rede van tiek hield; een deel der toehoorders verliet toen de kerk; na afloop van den dienst werd de predikant in hechtenis genomen en verhoord; na afloop van het verhoor, waar bij hij zijn rede overlegde, werd hij weer vrijgelaten, dooh heeft een proces te wachten of ontslag. Te Berlijn-Schönebefg verklaarde ds. Von Rabenau, dat hij geen godsdienstoefening houden kon en ook geweigerd had de haken- kruisvlag op de kerk te laten hijsohen. Hij protesteerde tegen den dwang, welke zelfs de prediking van Gods Woord thans niet meer vrij liet De S.A.-mannen, in de kerk aanwezig, heschen inmiddels de hakenkruis- lag op de kerk. De predikant kreeg proces verbaal en heeft ook maatregelen te wachten. Ds. Jacobi predikte 'savonds in de Kaiser Wilhelm-Gedachtniskerk, de kerk waar de rijkspresident Von Hindenburg vaak kerkt (momenteel is hij wegens verblijf te Neudeck afwezig) eveneens tegen den dwang en deelde mede, dat verschillende Berlijnsche predikanten besloten hadden, de namen van in hechtenis genomen predikanten eershalve publiek van den kansel af te kondigen; als zoodanig huldigde hij thans den gevangen genomen predikant Grossman. Inzonderheid deze daad en de mededeeling van het be doelde besluit verwekten veel opzien. Maat regelen zijn ook tegen ds. Jacobi te wachten Blijkbaar is er verzet tegen de commissa- risohe leiding der kerk. Bovenstaande Ber lijnsche gevallen, welke ons officieel van de zijde van het door staafcscommissarissen ge leide Christ. Persbureau te Berlijn bereiken en dus in elk geval den toestand niet erger teekenen dan die is, zullen wel als exem pelen kunnen gelden van gevallen ook el ders in Duitschland, ofschoon de berichten over deze slechts spaarzaam doorkomen: DE WARENHUIZEN MOGEN BLIJVEN De theorie blijft ook' De plaatsvervanger van Hitlnr d'eelt de N.S.K. het volgende mede: De positie van de N.S.D.A.P. nopens de warenhuizen is prin cipieel ongewijzigd Haar oplossing zal te gelegener tijd geschieden binnen het kader an het nationaal-socialistisch program. Met het oog op den algemeenen toestand van het bedrijfsleven acht de partijleiding voor eerst een actief optreden met het doel waren huizen en op gelijken leest geschoeide be drijven te gronde te richten niet gewenscht In een tijd dat de nationaal-socialistisohe regeering haar belangrijkste taak ziet in het verschaffen van brood en werk aan zoo veel mogelijk werklocce volksgenooten, renscht zij niet honderd duizenden arbei ders en bedienden in warenhuizen en de van deze afhankelijke bedrijven de werk kring te ontnemen. der desinfectie is een kweekplaats van bac teriën. "Sanabros" is de eenige tanden borstel, die zichzelf na leder gebruik desin fecteert. De automatische desinfectie door de in den geheelen steel aanwezige desinfectee- rende stof blijft onbeperkt werkzaam en ver lengt den levensduur van den borstel. De wetenschappelijk vastgestelde smalle vorm, maakt den borstel voor het juiste reinigen der tanden bij uitstek doelmatig; de onderlinge afstand der haarbundels voorkomt een op hooping van onreinheden op den borstel. Doet Uw ouden, gevaarleken tandenborstel nog heden weg. Gebruikt de veilige, zichzelf desinfecteerende tandenborstel Prijs 1.60. Alom verkrijgbaar. Ned. Octrooi 24216. Nederlandsch fabrikaat. N.V. Handelsvereen. H. H. Baggelaar, A'dam. ..t&vriaA™*" De instanties der N.S.D.A.P wordt der halve ontzegd tot nader order eenige actie te ondernemen tegenover de warenhuizen en op dezen leest geschoeide bedrijven Aan de andere zijde is 't den leden der N.S.D.A.P, verboden voor de warenhuizen te werken. Berlijn, 7 Juli (wg.) Rudolf Hess DUITSCH AMENDEMENT INZAKE KOLONIALE TROEPEN In een Duitsch amendement voor de ont wapeningsconferentie wordt de opneming voorgesteld van een nieuw artikel in het ontwapeningsverdrag, waarbij de partijen zich verplichten hun in afgelegen overzee sche gebieden gestationeerde troepen uit sluitend te gebruiken voor de handhaving der orde en de verdediging van deze gebieden. Voorts wordt de schrapping voorgesteld van een artikel volgens het welk de troepen in koloniale garnizoenen worden uitgesloten van de unificatieibepalingen. WEER BRAND OP EEN FRANSCH SCHIP Opnieuw heeft brand gewoed aan boord van een Fransch schip, nl. de Andre Leban, van de Messageries MaritimeSf die in de haven van Marseille lag. Een deel van de lading en eenige matrassen werden vernield en ook de scheepsromp werd licht bescha digd. De brandweer wist het vuur echter weldra te bedwingen. TROPISCHE HITTE IN ZWEDEN Geweldige boschbranden Ook in Zweden heerscht de laatste dagen een tropische temperatuur, in het bijzonder ook in het Noordelijk deel des lands. In Lap land en Norrbotten gijn geweldige bosch branden uitgebroken. Bij Moerjek staan meer dan 200.000 morgen bosch in brand. Er is een schade aangericht van millioenen. Eenige afdeelingen militairen zijn ter as sistentie uitgezonden. DE SCHATTEN VAN DE „EGYPT" Het Italiaansche bergingsschip „Artiglio" is Donderdag aangekomen met een lading van 2y2 ton zilver en 5 baren goud, gebor gen uit het ter hoogte van Oshan gezonken Engelsch s.s. Egypt". De waarde vaii deze nieuwe lading wordt geschat op 55000 pond. Roosevelt beraadslaagt President Roosevelt heeft Vrijdag met zijn voornaamste medewerkers een onderhoud ge had over problemen van de economische we reldconferentie en de valuta. Volgens een „Universal"nbericht gou Roose velt beslist hebben, dat Amerika niet toe treedt tot het Permanente Hof in Den Haag en niet zal deelnemen aan overeenkomsten inzake uitvoerverbod van wapenen. Een andere politiek zou in tegenspraak zijn met de nieuwe Amerikaansche politiek der buitenlandsch politieke isoleering. Lei dende democraten verklaren in dit verband, dat de Londensohe conferentie de'initief heeft bewezen, dat Amerika van Europa geen medewerking, welke ook, te verwachten heeft. De nieuwe Amerikaansche regeerings- koers wordt volldig ondersteund door de beide partijen der V. S. DE LEIDING DER EVANGELISCHE KERK IN DUITSCHLAND Dr. Müiler officieel benoemd BERLIJN, 7 Juli. De staatscommissaris voor de Evangelische Landskerken in Prui sen Jaeger heeft aan alle gevolmachtigden der Evangelische Landskerk van de Oud- Pruisische Unie en de andere Evangelische Landskerken in Pruisen het volgende bevel doen toekomen: le De heiden bij mij vergaderde gevolmach tigden uit geheel Pruisen rapporteeren una- i den geweldigen weerklank die het werk van de staatshulp voor den zelfopbouw van de kerk bij het volk heeft gevonden. 2e Bij de voortzetting van den gezamenlij- ken arbeid van alle bij den wederopbouw van de Duitsche Evangelische Kerk betrok ken krachten draag ik het recht van de op perste kerkleiding voor de Evangelische landskerk in de Oud-Pruiisische Unie verder op de gevolmachtigde van den Rijkskanse lier Ds. Müiler. TWEE POOLSCHE MILITAIRE VLIEG- TUIGEN VERONGELUKT Vrijdag stortte nabij Grodzisk een jeuigdiiig Foölisdh vlieger met een bombardements- vtogtluiig naar beneden Van die vier imziiittemden werd één gedood, twee zwaar en een licht gewond Te Otwodk stortte ex mrilliiitaair jadhtvflfieg- tuiiig naar beneden. De vlieger werd dloodedijk gewond en overt eed korten tijd later. DE GOUDLANDENCONFERENTIE TE PARIJS PARIJS, 8 Juli. Groote teleurstelling heerscht in Frankrijk over de houding den Britechen Kanselier van de Schatkist Chamberlain. In deze stemming begint van morgen im het gebouw van de Bank van Frankrijk de conferentie van de leiders der circulatiebanken in de landen met den gou den standaard. Besluiten kunnen niet worden verwacht, aangezien men deze heeft uitgesteld tot een tweede bijeenkomst, die in aansluiting op een vergadering van de Bank voor Inter nationale Betalingen te Based zal worden ge houden. De besprekingen van vanmorgen zullen voornamelijk een defensief karakter dragen. DE VER. STATEN EN RUSLAND WASHINGTON, 8 Juli. Het herstel va.n de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie heeft de stroomingen onder de Amerikaansche induetrieeflen voor eiken- iog van Sovjet-Rusland versterkt. Naar ei luidt, hevii Prof. Moley te Londen een bespreking hierover met Litwiaoff gehad. HET EINDE VAN DE CHR. SOCIALE VOLKSDIENST Een merkwaardig liquidatieproces, dat tèn einde loopt DE GEDACHTEGANG DER PARTIJLEIDING (Van onzen Duitschcn correspondent.) Waar Italië vijf moeilijke jaren voor noodig had, dat heeft 't nieuwe Duitschland in nauwelijks vijf maanden klaargespeeld: het parlemeijtisme is overwinnen. Er be staan geen partijen meer. De nationaal- socialistische beweging heeft beslag gelegd op alle Duitsche landen, op het gansche Duitsche volk. Zoodoende kan men thans van den totalen staat spreken. Rudolf Hess, de officieele vertegenwoordiger van den volkskanselier die voortaan ook deel neemt aan de kabinetszittingen noemde dit voorloopig resultaat het „Stahlgerippe" van den nieuwen staat. Na den stormaanval op het marxisme het verbod der K.P.D. en het verbod dei „volkommen versagte" S.P.D. na de genadeloooe ontbinding van den Duitsch nationalen „Kanjpfring", de inlijving van Seldte's Staalhelm bij het Hakenkruis (wie hoort nog oc-it zijn trouiven medewerker Düsterberg noemen?) na het tragisch einde van de eens zoo arrogante en obstinato partij der Duitsch-nationalen, het levens werk van den „Silberfuchs" Geheimrat Hu- genberg, na den roemloozen (terugtocht van Stresemanns eenmaal toonaangevende Volks partij onder diens tweeslachtigen opvolger opvolger Dingeldey, na het klankloos ver dwijnen der democraten, die zich twaalf jaar lang vergeefs als Staatspartij trachtten door te zetten kwam tenslotte nog de beurt aan hen, die met heel hun ihart bleven han gen aan hun zelfstandigheid: de katholie ken met hun Centrum en Beiersche volks partij, de protestanten met him saamge- smolten Christelijk-socialen volksdienst Met het verdwijnen van deze laatste niet-natio- naal-socialistische groepen zal dit hoogst merkwaardig liquidatie-proces zijn afgeloo- pen zonder de door sommigen verwachte 6ensationeele onderbrekingen en conflicten. Wie het langst aarzelt en zich liet sterkst verzet, die heeft de geringste kans tot samen werking met het nieuwe bewind. Ook hier laat Hitier niet met zich spotten. Slechts zij, die voor assimilatie in aanmerking komen, worden <>;der behaalde voorwaarden als medewerkers aanvaard. Dr. Goebbels heeft dit duidelijk gezegd op een persbijeen komst te Stuttgart: „Wij willen niemand terroriseeren, maar allen naar ons overha'/n In vollen omgang aanvaarden wij echter uitsluitend de jeugdl" Dat is een bittere pil voor de oudere generatie, voor hen, die heel hun leven in dienst hebben gesteld van een bepaalde partij en dus principieel voor de gelijk schakeling weinig voelen. Ik denk hierbij aan Lie. D. Mumm, den man, die liet levens werk van zijn schoonvader, hofprediker Adolf Stöcker, met groote toewijding tracht te, voort te zetten, nog wel in een tijd, toen het socialistische en communistische Duitsch land zulk een christelijk streven systema tisch belachelijk maakte en Mumm'in den landdag smalend als „Pfaffe" begroette. Mumm heeft onder dezen onverdienden boon z-waar geleden en moet tot de velen gerekend worden, die net als Rathenau, Ebert, Stresemann, in een moeilijken tijd al hun krachten in den dienst gesteld heb ben van een murmuneerend volk en licha melijk hierbij te gronde zijn gegaan. Ook Mumm bleef het bespaard, het negatief resultaat van zijn levenswerk te aan schouwen. Sedert zijn overlijden trad Gustav Hülser meer nog dan vroeger op den voorgrond. Hij hield vast aan een christelijk-sociale be weging, zooals die werd ingeleid door J H Wichera, V. A. Huber, Adolph Wagner, Frie- drich Nauimann, Adolf StöcEer, Vader Bodel schwung. Nog enkele weken geleden luidde het opschrift van een artikel op de voor pagina van den wekelijks verühijnendcn „yolksdienst": „Der Qhristlich-soziale Volks dienst bleibt!" Sedert dien moesten de christelijke vakvereenigingen aan den lijve ondervinden, dat haar geen ander lot bescho ren was dan de socialisten en dus lag 't voor de hand, dat weldra ook de laatste partijen welke als geestverwanten van deze organi saties golden, opgeslokt zouden worden door de N.SD.A.P. Nog hoor ik Gustav Hülser zeggen: „Es gibt keinen absoluten, allgemein gültigen Begriff des totalen Staates!" En reeds zag nien zich gedwongen, op het allerlaatste nippertje den Christelijk-socialen Volks dienst als partij op te heffen in de hoop, dat men in ambulanten vorm bij de NSDAP een onderdak zal vinden. Officieel deelt men mede, dat het orgaan „Chnstlich-sozialer Volksdienst" zal blijven verschijnen, maar ik veronderstel, dat het hiermee net eender zal gaan als met het dagblad der Christelijke Vakvereenigingen ,Der Deutsche", hetwelk sedert de oplossing der organisatie onder nat. soc. redactioneel beheer kwam te staan. In het zooeven verschenen nummer van den „Christlich-sozialen Volksdienst" brengt Hans Kuwatsch op de voorpagina een arti kel met het opschrift „Onze Belijdenis" en men kan aannemen, dat hij hiermede den gedachcengang der partijleiding weergeeft' „De ontwikkeling van den totalen staat gaat verder." Het woord: „De nationale revo- tie bevindt zich in de tweede fase van haar ontwikkehng" is waarheid geworden. Wij bekennen voor God, dat het ons streven was en is, dienst te doen voor een volk, dat zien van God had afgewend. Daar volgens ons geloof satan en de zonde het volk ten verderve voeren en deze zonde het open bare leven bedreigt, wilden en willen wij- het evangelie ruimte bieden ook in de poli tiek. Daarom streefden wij naar politiek uit gelooi en gehoorzaamheid. Nooit hebben wij uaar eigen voordeel gezocht. Niemand zal kunnen aantoonen, dat wij ooit teiwille van ministerszetels of maatschappelijke voor- deelen iets van onze overtuiging hebben prijs gegeven. Als evangelische mannen en vrou wen vochten wij voor de bevrijding van Versailles. Thans moet het Duitsche volk weten dat het succes der politiek van 1931 Pn 19J2> d? isoleering van Frankrijk mede wertc ls geweest van den Volksdienst DuitscMand ervaren, dat f1 j blJ het doel hebben gestaan. Binnens lands vochten wij voor ware volksgemeen schap op de basis van het evangelie. Wii deden dit werk onder menig zwaar offer. Dat was niet de verdienste, maar de plicht van ff". evangelische mensch. In nationale gezindheid laten wij ons door niemand in de schaduw stellen. „Tans roepen wij allen op, de handen in gebed op te heffen tot God, onzen Vader. Hij leidt het lot der volken, leidt ook ons volk. Dat gelooven en belijden wij, omdat wij ons volk zc, vurig liefhebben. Daarom bidden wij voor Duitschlands groote toe komst /i&er£yJc lAsrkoeSestcC bijzonder verzachtend. opdrogend en reuk- wegnemend. werkt purol/ PÖEDERl bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 et en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Weerbericht. I.n Hoogste stand te Abisko Laagste stand te Blackerod 755.1. Stand vanmorgen halftwaalf 767.9 WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL iDstituui te De Bilt) Meest zwakke Z.W. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De stijging van de luchtdruk in het Z.W. ging door, waardoor zich over Frankrijk een gebied van ihoogen luchtdruk, vormde, vam dezelfde beteekenis als dat in Scandinavië. Noch de depressie in het Westen, noch die in het Oosten vertoont eenige verandering. De invloed van. de eerste blijft beperkt tot Ierland, die van. de laatste tot Oost-Europa. In bet geheele gebied van Lapland tot Spanje en Italië, alsmede van Engeland en van Schotland heerscht ideaal zomerweer, zonder buitengewone 'hitte of ontwikkeling van onweersbuien. Het laat zicfV aanzien dat deze toestand nog enkele dagen stabiel zal blijven en dat de kansen op onweer en omslag naar koeler weer voorshands nog •uiterst gering zijn. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 9 JULI. Van 'S avonds 9.49 uur tot 's morgens 4.21 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche töfl) Walshut [eden Vorig 3.49 3.47 -0.00 -0.00 hreifacn 2.58 2.50 Rheinfelden -0.00 -3.21 3.36 3.40 5.33 5.46 Kehl Maaan Diedet-heim 1.07 1.03 Mannheim 4.41 4.44 Lohr 1.80 1.91 Coblenz Trier Keulen Rübrort Emmerik Dnsseldorf 3.15 3.32 1.17 1.14 ".99 3.15 0. 3 0.29 3.09 3.32 -2.02 -2.31 -2.07 -2.39 3.29 3.55 2.61 9.84 Bingen Maastricht 43.70 43.71 2.72 2.86 Venlo 10.82 10.82 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Harlingen 10.50 23.15 Brouwersh. 2.21 15.40 5.37 17.46 Hansweert 4.41 16.54 ZIerikzee Harllngei Den Helder 0.20 22.05 IJmuiden 4.52 17.22 H. v. Holl. 4.04 16.37 Scheven. 4.14 16.-17 erdara 6.22 18.30 Hanswet 6.54 17.23 5.45 18.00 4.06 16.35 „De dienst voor ons volk, welke tot dus ver door ons alg evangelische beweging werd verricht, is ons tot dusver nog niet ontnomen." Het slot van deze belijdenis wint aan waarde, nu "vvij weten, dat ook de Christelijk- sociale Volksdienst zich genoodzaakt zag tot ontbinding over te gaan, Berlijn, 3 Juli 1933. PAN-EUROPAVEREENIGING Vereeniging ter bevordering van de op richting der Vereenigde Staten van Europa en de Nederlandsche Pan-Europa- Vereen. Er bestaan plannen om bovenstaande ver eenigingen te fusioneeren. Reeds is door het Hoofdbestuur van de Vereen. Ver. Sta ten van Europa te Utrecht met de afdee- lingsbesturen een vergadering gehouden en is men in principe besloten samen te gaan. Waarschijnlijk zal de naam voor beide vereenigingen, wanneer de samensmelting heeft plaats gevonden, luiden: „Nederland sche Pan-Europa-Vereeniging". De afdee- ling Rotterdam houdt Dinsdag 11 dezer des avonds 8 uur in „Suisse" een buitengewone spoedvergad^-ing met haar leden en intro- ducé's. Na ailoop der besprekingen omtrent de samensmelting, zal de secretaris dezer afdeeiing, de heer J. H. Ros, een lezing hou den over: „Imperialisme, Internationalisme en de Vereenigde Staten van Europa". In dien er nog tijd beschikbaar is, zal er ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2