JHrtttar £Vifc$djr (fTouraitf EERSTE BLAD GEEN NIEUWE SCHOLEN BINNENLAND. Gemengd Nieuws. N.V. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SCHIJNOEL CO. ABONNEMENT: ®er kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd ls 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- •che sending ,4.50 Bii dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsbrad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4011 ZATERDAG 8 JUL11933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsl.nyt Elke regel meër0.22VJ Irgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0 19 14e Jaargang Rijkscontrole over de exploitatie van onderwijsinrichtingen Nood leert bezuinigenmet bekwame spoed heeft Minister Marchant een wetsontwerp ingediend om de groote uitgaven, welke voor het onderwijs ge vraagd worden, te beperken. Zelfs mag gevraagd, of hier niet geldt: haastige spoed is zelden goed, Want nu reeds een zoo ingrijpend wets ontwerp, dat scholenbouw in de eerste 2y2 jaar feitelijk onmogelijk maakt het moet haast noodwendig een onvol dragen vrucht zijn. Gelijk trouwens voldoende blijkt uit het feit, dat nauw- lijks met een woord gerept wordt over de bezuiniging, welke als gevolg van dit voorstel verwacht mag worden. Het lijdt daarom o.i. geen twijfel, of de Tweede Kamer zal dit wetsontwerp niet ongewijzigd laten passeeren en daarom is het gewenscht, dat het in breede kring besproken en becritiseerd wordt en met name onze onderwijsdes kundigen mogen zich geroepen achten duidelijk in het licht te stellen, wat de eventueele gevolgen van dit wetsont werp zullen zijn. Al voelen wij, bij eerste aanraking, wel bezwarendit neemt niet weg, dat wij met den Minister van oordeel zijn aan maatregelen, welke de kosten van het onderwijs voor rijk en gemeenten kunnen verlagen, zullen we niet ontko men. Ja, we durven de stelling aanEr zijn in de laatste jaren meer openbare scholen in stand gehouden dan Voor het openbaar onderwijs noodig was; er zijn meer bijzondere scholen gebouwd, dan door het waarachtig belang van het bizonder onderwijs gevorderd werd. Echter, het is véél en veel gemakke lijker deze waarheid vast te stellen, dan ze met voorbeelden toe te lichten, zonder dat een groep zich verongelijkt acht; en het is nog tienmaal moeilijker maatregelen tegen dit euvel te nemen, zonder dat eenige richting in wezen onrechtvaardig bejegend wordt. Minister Marchant is wellicht van meening, dat men zijn noodrecht za aavaarden en zijn wetsontwerp uitslui tend zal beoordeelen uit crisis-oogpunt doch wij vreezen, dat hij zich daarin vergist. En wij willen de eersten zijn om te erkennen, dat met name de roomsch-katholieke bladen heet van de naald zwaarwichtige bedenkingen aan voeren. Immers, het wetsontwerp gaat heeel ver. Reeds in 't voorhijgaan merkten we op, dat het feitelijk alle scholenbouw gedurende twee-en-een-half jaar blok keert. Neen, dat staat zóó niet in het ont werp. Dit spreekt van verzwaring der voorwaarden onder welke bijzondere scholen gesticht kunnen worden en het geeft voor het openbaar onderwijs de zelfde voorschriften. Aldus: naar ver houding van het aantal inwoners, kon tot heden voor 40, 60, 80 en 100 leer lingen een bijzondere school gevraagd worden; thans worden al deze getallen verdubbeld. En dat niet alleen: voor taan mag men niet meerekenen de leer lingen, welke op een gelijksoortige school gaan, noch ook de leerlingen, welke een gelijksoortige school binnen 6 kilometer afstand kunnen bezoeken. Welnu, het feit, dat er zelfs in de kleinste gemeente 80 nieuwe leerlingen moeten zijn of in de grootste 200, die geen gelijksoortige school binnen 6 kilo meter bezoeken of kunnen bezoeken, om een nieuwe school aan te vragen, maakt nieuwbouw in feite totaal onmo gelijk. Maar bijbouw wegens uitbreiding zal toch wel mogelijk blijven; zoo wordt opgemerkt. Zeker, dat blijft mogelijk. Doch ook in dit opzicht komt er een radicale en diepgaande wijziging. Want bepaald wordt, dat de gemeenteraden voortaan de aanvragen voor veranderingen in den bouw van scholen, of voor aan schaffing van leermiddelen (ex. art. 72) kunnen afwijzen, als zij die niet normaal achten. De beroeps-instantie, welke anders de wet doorloopend kent, ontbreekt hier. Bovendien neemt de Kroon nu ook het oppertoezicht over de gelden voor de gewone, dagelijksche leermiddelen (art. 101, 55). Dat alles gaat heel ver en dat de voorstanders van het bizonder onder wijs zeer gereserveerd staan tegenover dit wetsontwerp, spreekt als een boek. Immers, twee dingen dient men niet te vergeten. In de eerste plaats, dat met name in de laatste maanden al wat links staat in de politiek de duurte van het onder wijs zonder blikken of blozen heeft ver weten aan de bizondere school. Tegen alle recht en rede in en in strijd met de waarheid, sprak men maar steeds van de versnippering van het onderwijs en de dure, bizondere dwergscholen terwijl meermalen met de stukken werd aangetoond, dat de schuld niet bij het bizonder, maar veelmeer bij het onderwijs lag. En wie let op de bepaling, dat de gemeentebesturen thans meer bevoegd heid krijgen om aanvragen te weige ren, denkt direct aan het streven, dat herhaaldelijk met name in de vrijz.- dem. pers van Minister Marchant ver dedigd is, om een politiek college b.v. Gedeputeerde Staten te laten beslissen over de noodzakelijkheid of wenscheljjkheid van een nieuwe school; het oude, slechte stelsel bijkans, toen gemeentebesturen toestemming konden weigeren voor de bouw van bizondere scholen. Ook denkt men hierbij onwillekeurig aan de simplistische redeneering van een vrijzinnig-democraat als de heer K. de Vries, de man van Volksonder wijs, zooals deze in zijn ingezonden stuk, dat wjj heden plaatsen, gezet. Deze zegt eenvoudig: gerekend met de toename der leerlingen, zouden er 330 scholen noodig geweest zijn, doch er zijn 1389 bijgebouwd. Ziedaar, wat het bizonder onderwijs vordert! Op deze wijze schakelt men onbe schroomd, niet alleen allerlei bij facto ren, maar ook de gelijkstelling uit en voert men louter actie ten gunste van de openbare school. Voor dergelijke drogredenen zijn we natuurlijk volmaakt ontoegangelijk Wanneer er bijzuinigd moet worden, dan dient dat te geschieden op open baar en bizonder onderwijs in gelijke mate. Zóó vat ook Minister Marchant het op. De bouw van openbare scholen wordt evenzeer belemmerd als die van bizondere. Volkomen gelijkheid wordt op deze wijze echter in geenen deele betracht. Dat springt direct in het oog. Want het openbaar onderwijs gaat nog steeds achteruit, terwijl het bizonder onderwijs nog voortdurend groeit. Hierin steekt een groot gevaar. De mogelijkheid is volstrekt niet uitgeslo ten, dat de gelijke behandeling van ongelijke grootheden ouders, die de bi zondere school verkiezen zal dwingen hun kinderen naar de openbare schooi te zenden. Het is voornamelijk dit vraagstuk, dat ernstig onder de oogen moet wor den gezien. We willen volstrekt niet over '1 hoofd zien, dat er nu eenige jaren ge legenheid is geweest het bizonder on derwijs zoodanig uit te bouwen, dat er thans werkelijk vrijheid van onderwijs is, ondanks de nog steeds bestaande bevoorrechting der openbare school. We erkennen ook, gelijk we meerma len hebben gedaan, dat hier en daar kerkelijke verschillen zoodanig zijn toa gespitst op schoolgebied, dat de pu blieke kas onnoodig schade leed En daarom zullen we een poging om althans voorloopig tot bezuini ging door stabilisatie te komen, niet afwijzen. Maar dan onder dit beding, dat nauwkeurig worde onderzocht of de vrijheid der ouders niet wordt aan gerand. Dit gevaar is niet denkbeeldig als men alleen maar let op de 6 kilometer, want iedereen weet, dat een schoolweg van bijna 4 kilometer voor jonge kin deren reeds groote bezwaren oplevert. En zoo is er meer, dat zeer ernstig onder de oogen moet worden gezien. Wij achten het evenwel niet oorbaar om a priori het wetsvoorstel af te wij zen. Daarvoor zijn de omstandigheden te ernstig. NAT. CRISISCOM1TE Het secretariaat vaa het N. C. C. deelt mede: Het N. C. G mocht de volgende bijdragen ontvangen: Van de „Koninklijke" Benzine installatie Rotterdam 47.02, van het perso neel der drie hoofdgebouwen der Ned. Spoor wegen te Utrecht 62.10. VOOR DE WARME DAGEN 1 Kinderen moeten niet zonder toe stemming der ouders te water gaan. 2 Veel (door ratten besmet) water is er, dat gevaarlijk is voor de gezond heid. 3 Zwem nooit met volle, nooh met g e- h e e 1 1 e e g e maag. 't Best is na 't ontbijt, of ongeveer 2 uur na 't mid dageten. 4 Niet meer dan éénmaal per dag te water gaan. 5 Hoogstens één uur in het water blijven als het heel warm is. Hoe kouder water, hoe korter men in 't water mag blijven. 6 Niet dadelijk te water gaan, noch een douche nemen als men ve-i:' van loopen of fietsen 7 Als men voelt dat mén kramp krijgt moet men direct het water verlaen. 8 Als de handen paars of blauw worden moet men dadelijk uit het water gaan en de handen wrijven of laten wrijven tot ze weer rood worden. 9 Zwem alléén op plaatsen, die men kent 10 Houdt U -an de voorschriften in zweminrichting of op het strand. 11 Ga nooit te ver in zee. 12 Die niet kunnen zwemmen mogen hoog stens het water tot hun middel laten komen bij een bewaakt stroom- gedeelte, bij een onbewaakt gedeelte hoogstens tot de knieën. 13 Bij landwind (oostenwind) en vallend water nooit op een onbewaakt gedeelte b wemmen. 14 Zwemmen is verboden voor hen die lij den aan geperforeerd trommelvlies, chronisch loopend oor, melancholie, hartgebneken (enkele uitgezonderd), t.b.c. (met neiging tot bloedspuwing), vaatverkalking, chronische rheumatiek, erge bloedarmoede, lastige breuken, chronische nierziekte. Bij twijfel moet men eerst altijd een arts om advies vragen. DE IJMUIDER TRAGEDIE WAT NIET EN WAT WEL BEREIKT IS Het orgaan van de Chr. Transportarbeiders gaf reeds gisteren in een uitvoerig artikel over de verongelukte staking te IJmuiden. De voorgeschiedenis wordt nog eens gere leveerd en nadrukkelijk wordt er op gewe zen, dat het hoofdzakelijk ging om het hei- lige huisje der voormannen van de Federa: tie: het Fonds voor Sociale Voorzieningen. Doch wat is thans zoo opvallend? Dat er bij den rijksbemiddelaar met geen woord gesproken is over het fonds. Althans bij al Ide bombarie die bemiddelingsvoorstellen moeten heeten, wordt er zelfs niet één woord aan gewijd. Het. fonds zal dus den weg gaan van de slagerij en van de groenten-affaire. De gedachte er aan zal heusch bij ons Inlet in aangename herinnering voortleven en wij weten het, ook niet bij de meeste trawlergasten. Wat dan nu wel bereikt is? Dat afschuwelijke haat is gekweekt. 2e Dat er velie slachtoffers vallen. 3e Dat de werkgevers nu kans hebben ge kregen vele ouden van dagen niet meer in dienst te nemen. Dat de vischhandel ontwricht is. 15e Dat de aanvoer van buitenlandsche sche pen in groote mate is bevorderd, schade van de IJmuider visschers. 16e Dat de neringdoenden en met hen de geheele burgerij van IJmuiden een ge duchte strop is bezorgd. 7e Dat ruim acht ton door de organisaties dus geld van de arbeiders) in een bodem looze put is weggesmeten. 8e Dat de werkgevers, om cich zooveel mo gelijk los te maken van de arbeiders, de lossing der schepen voortaan mede door mechanische los-lieren zullen laten ver- richten. 9e Dat voornamelijk onder de werkgevers een fascistische geest is ontketend, die voor de vakbeweging en de democrati sche gedachte, vérstrekkende nadeelige kan hebben. ER KOMEN TE VEEL ARTSEN WERING VAN BUITENLANDERS. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevorderinfg der genees kunst heeft zich gericht tot de medische faculteiten van de Universiteiten met schrijven, waarin uiting gegeven wordt aan de bij dit hoofdbestuur bestaande bezorgd heid over de onvoldoende gelegenheid voor jonge artsen om met of zonder bezoldiging assistent te worden, te meer, waar naar In- die geen artsen meer worden uitgezonden en de ondernemingen daar de aangestelde artsen zelfs voor een deel ontslaan. Het ge volg daarvan is, dat ons land gaat lijden aan overvulling op geneeskundig gebied. Met het oog daarop doet het hoofdbestuur een beroep op den steun ep de medewerking van de faculteiten, om te voorkomen, dat aan buitenlanders bij hun studie en bij vestiging grootere faciliteiten worden ver leend dan hun eigen land geeft aan Neder landsche artsen; opdat voor bezoldigde en onbezoldigde assistentplaatsen uitsluitend aanmerking komen Nederlandsche art- ouii en opdat niet aan Nederlanders of bui tenlanders, die nog niet het artsexamen in Nederland hebben afgelegd, een plaats aan onze Universiteiten wordt gegeven, waarop allereerst de Nederlandsche arts recht heeft. Het Hoofdbestuur wijst ten slotte met na druk op het gevaar van een overvulden art senstand, zoowel voor de verhouding van (le geneeskundigen onderling, als voor do behandeling van de bevolking. Wat niet bereikt Is: le Dat alle oude contracten zouden gecon tinueerd worden. 2e Dat alleen bij een zeker aantal booten die in de vaart gebracht zouden worden, eerst concessies zouden worden gedaan. Dat die concessies automatisch zouden vervallen en de oude voorwaarden weer zouden gelden, zoodra er één boot min der in de vaart zou komen. Zooals men weet was dit het programma van actie waarop de staking we<rd geprocla- imeerd. Over heel dat program wordt niet meer gesproken. Dat behoort tot de oude plunje en is opgeborgen in het magazijn van alle andere idiotvriën die te IJmuiden reeds eer der vertoond zijn. AMSTERDAM DE ZIEKTE VAN WETHOUDER POLAK Tijdens de ziekte van wethouder Polak .0 de tijdelijke waarneming van de afdee- ling financiën door het college van B. en W. opgedragen aan den wethouder voor de bedrijven, den heer Abrahams. WERKLEERKAMPEN NEDERL. JONGELINGSVERBOND INITIATIEF DAT STEUN VERDIENT! Het Nederlandsch Jongelings Verbond, dat m den winter werk-leerkampen voor werkloozen heeft georganiseerd op het Bui tenhuis de Ernst-Sillem-Hoeve te Lage Vuur- eche, heeft weder werk-leerkampen gehou den in het zomerkamp te Hulshorst Er werden verschillende cursussen gege ven, afgewisseld door het verrichten van al lerlei werkzaamheden, o.a. verbetering van de toegangswegen naar het kamp en wan del- en fietstochten. Reiskosten en zakgeld werden betaa: 3 door de afdeehngen waarvan de kampbe zoeker lid is. Wie dit werk zou willen steunen kan zijn bijdrage zenden aan het Bureel van het Ned. Jongel. Verbond, Singel 58. Amster dam; giro no. 51500. g DE STEM UIT DE LUCHT EEN SPREKEND EN MUSICEEREND VLIEGTUIG! Gistermorgen arriveerde op het vliegveld Schiphoi een Italiaansch vliegtuig, dat „den sprekenden" naam „Vox Coeli Vox Populi" (De Stem uit de Lucht de Stem des Volks) draagt en dat in staat is van een hoogte van 1000 a 1200 M. het gesproken woord en muziek op zoodanige sterkte uit te zen den, dat het op den grond duidelijk hoor Kaar is. Van binnen wordt bijna de geheele ruim- in de cabine achter de cockpit ingeno men door vier reusachtige luidsprekers, welker trechters uitmonden in den bodem van de cabine, die dus op vier plaatsen door de luidspreker-trechters wordt vormd. Gewoonlijk wordt gesproken of muziek gemaakt op een hoogte van 1000 a 1200 M. Het geluid is dan in een rayon van 2 K.M. volkomen duidelijk te hooren. Als het toe stel boven de plaats, waar gesproken zal worden, komt, zet de piloot gewoonlijk den midden-motor af, terwijl de beide buiten- motoren zoo min mogelijk toeren maken. De spreker kan bij een normale snelheid van 80 K.M. 48 seconden na elkaar spreken, gedurende welken tijd het geluid op een bepaalde plaats op den grond hoorbaar blijft, ook al beweegt het toestel zich in rechte lijn voort Naar wij vernemen zal het hier eenige demonstraties geven en voor reclame-doel einden gebruikt worden, waartoe het ge charterd is door de bekende biscuitfabrie ken Verkade te Zaandam. HET BESTUURSCONFLICT IN DEN RAAD VAN ALBLASSERDAM Er was gisteravond groote belangstelling voor de raadsvergadering van de gemeente Alblasserdam, waar het rapport over het conflict in het college van B. en W. zou worden behandeld. Bij dit rapport waren bijlagen van wethouder Boersma en den Secretaris. De voorzitter las zelf het rapport voor. Het voorstel-v. d. Koogh om over het rap port niet te discussieeren en het, met de bijlagen, door te zenden naar den Commis saris der Koningin, werd verworpen. Vervolgens werd aangedrongen op voor lezing der bijlagen; zulks op grond van de overweging, dat de Burgemeester ook zijn excuus behoorde aan te bieden aan den wethouder en den secretaris. De voorzitter verzette zich tegen lezing, omdat dit z.i. slechts het conflict kon uitbreiden. Echter, do raad besloot met 8 tegen 5 stemmen tot voorlezing. Aldus geschiedde. In de bijlage van wethouder Boersma werd geconstateerd, dat de Burgemeester in overtreding was geweest wat betreft artL 75 en 109 der Gemeentewet, en dat hij veelszins onwettig heeft gehandeld. De wet houder verlangt er naar, dat hij zich in Den Haag zal kunnen verantwoorden. De secretaris deelt in zijn bijlage mede, hoe het verloop der zaak was en hoe de burgemeester een door hem gewijzigd voor stel bij de raad heeft ingediend, zoodat de secretaris het niet kón onderteekencn. Dat de secretaris niet teekendc, zou in openbare vergadering meegedeeld worden, doch het is niet geschied. Aan een tweetal leden van den Raad had de secretaris op hun aanmerking meege deeld, dat inderdaad dit geen juist voorstel was. Moreel en wettelijk was de Burgemees ter verplicht geweest dit ter kennis te brengen van den Raad. De Burgemeester had in het begin der vergadering erkend, formeel geheel onjuist te hebben gehandeld en bood daarom excuus aan. Spr. had dit niet moedwillig gedaan, doch was geheel tc goeder trouw geweest Spr. erkende verkeerd gedaan te hebben, door de Raad onkundig te houden van het meeningsverschil, dat "er was ten opzichte van deze zaak. De eindconclusie is deze. dat da geheele zaak wordt verwezen naar Den Haag. De voorzitter meende in de hiilagen van wethouder Boersma een persoonlijke ten- denz te zien. Hij wacht met gerustheid af, wat men in Den Haag zal zeggen. iB'^ Doorzitten Stukloopen^- Zonnebrand/^. fUROt Doos 30en 60. Tube 80ct VERBREEDING KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND NOODZAKELIJKE ONTEIGENINGEN Tngedicnd is een wetsontwerp: Verklaring ,an het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zake lijke rechten, noodig voor verbree ling van het kanaal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende wei ken. Aan de Memorie van Toelichting wordt het -eigende ontleend: Op het IXe hoofdstuk der Rijksbegrootingen voor 1931 en 1932 en op de ontwerp-begroo- ting voor 1933 werden bedragen uitgetrokken van f 500.000, f 1.000.000 en f 500.000 voor verhoc.ging en wijziging van de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland te Vlake, terwijl op die begrootineen bedragen werden uitgetrokken van f 500.000, f 800.000 en f 500.000 voor verbrecdmg van dat kanaal in verband met die verhooging en wijziging van die spoorwegbrug. De scheepvaart op het kanaal door Zuid- Beveland is in den loop der jaren zeer belang rijk toegenomen. Het zal duidelijk zijn, dat, zelfs indien in volgende jaren het verkeer niet mocht opleven of zelfs een teruggang tot een lager peil mocht optreden, ook dan hog het scheepvaartverkeer op dit kanaal zóó belang- ":jk zou blijven, dat verbetering niet zal kun- en worden ontgaan. De daartoe ontworpen werken omvatten: 1. Het verruimen vah het kanaal pref iel, zoo dat dit buiten de bestaande bodembreedte van 10 M. ter diepte van 6.60 M. onder kanaapcil 'n diepte verkrijgt van 5.50 M. onder dat peil, bij een zoodanige breedte, dat op de hoogte I van 4.50 M. onder kanaalpeil een breedte van 40 M. beschikbaar is. welke breedte bij geble ken behoefte met 24 M. zal kunnen worden vergroot. 2. Het verleggen van den kanaaldijk. 3. Het vervangen van de spoorwegbrug te Vlake en van de brug voor gewoon verkeer I te Schore door hooger gelegen overbruggingen ruslende op een genieenschappelijken onder bouw, onmiddellijk bezuiden de bestaande spoorwegbrug te Vlake. Deze overbruggingen zullen bestaan uit een vaste brug met een doorvaartwijdte van 64 M. en een vrije door- vaarthoogte van 7.50 M. boven kanaalpeil en een beweegbare brug met een doorvaartwijdte -an IS M. 4. Het verhoogon van de baan van den spoorweg van Roosendaal naar Vlissing tions Kruirnn«pn-Vr»-^l-~ Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Uitbreidingsplannen voor het kanaal door Zuid-Beveland. oorstellen tot onteigening. (blz. 2) Op voorstel van Chamberlain worden de monetaire besprekingen te Londen voort gezet Staat en kerk in Duitschland. De vermiste Amerikaansche wereldvlieger Mattern is in Siberië gevonden. Weer brand op een Fransch stoomschip. Het einde van den Chr. socialen volks- dienst. Van onzen Duitschen correspondent (blz. 9) in Duitschland. XII. Op onderzoek Nederland en de Duitsche jeugdhe. bergen. Het advies van de Nederlandsche Jeugd herbergcentrale. Uit het kerkelijk leven te Berlijn. Van on zen Duitschen correspondent Uit Oost-lndie ftusschende station? Kruinmoen-Yorüke en Kapelle-Biezelmee, om haar in verbinding te brengen met de nieuwe spoorwegbrug te Vlake. He* maken van verharde wegen, breed 4.50 M. tusschen Hansweert en de bestaande Schorebrug en tusschen de Postbrug en \STe meldinge op den binnenberm van den Ooste lijken kanaaldijk, en tusschen Hansweert ei de nieuwe overbrugging bij Vlake en tusschen Postbrug en Wemeldinge op den binnenberm van een Westelijken kanaaldijk, vnor zoover ae aldaar aanwezige verharde weg door den 1 aanleg der werken vervanging behoeft. 6. Het maken van een viaduct onder den spoorweg in den Oostweg, een in den Vlaak 1 S 'Ve!r S" een in den ten Westen laatstgenoemden weg gelegen landweg en nei maken van een verbinding tusschen het ten zuiden van den spoorweg gelegen deel van den Vlaakschen Zouteweg en den weg op den bin- Incnberm van den Oostelijken kanaaldijk. 7. het maken van een losplaats aan de Oost zijde van het kanaal nabij de Schorebrug in piaats van de losplaats, die zal vervallen, en het maken van een losplaats aan de. Westzijde tusschen Hansweert en Schore. De kosten va de werken met inbegrip van de onteigening doch zonder de mogelijk in de toekomst noodige verbreeding met 24 M. worden ge raamd op f 4.550.000, waarvan f 2.300.000 noodig zal zijn voor de nieuwe spoorwegbrug te lake, met de daarbij behoorende verhoo ging van de spoorbaan. "Ier uitvoering van deze werken is toepas sing van de onteigeningswet noodig. Een beslissing op de bezwaren kan eerst worden genomen, nadat uitvoering zal zijn STSM&E*1-10 v°l8OTde NIEUWE DUIKBOOT GISTEREN IN GEBRUIK GENOMEN. Gisteren werd in dienst gesteld H Ms oPderaeabqqt K XIV, bestemd voor den dienst in Ned.-Indië. _JP? indienststelling had plaats 's middags Jfchï6?f ^Ur' nadat iQ den v°orimiddag de boot door kapitein ter zee A. Vos, hoofd van de afdeeling Materiaal-Zeemacht, van het departement van Defensie en de Com missie voor de beproevingen en proeftochten van de Rotterdamsche Droogdokmaatschap- pij was ovengenomen. Bij de indienstslelling stond de complete bemanning van de boot aan dek aangetreden en werd toegesproken door den commandant van de boot luitenant ter zee le klasse C Hellingman, waarna wimpel, vlag en geus geheschen werden ten teeken dat de boot aan H.Ms. zeemacht was toegevoegd Onmiddellijk na de indienststelling ver trok de boot van de werf naar de Parkkade, voor ligplaats gedurende den nacht, van' waar zij hedenmorgen vroeg is vertrokken naar Den Helder. De boot s de eerste van een serie van vijf onderzeebooten van belangrijk grootere afmetingen dan die tot dusver voor de Ko ninklijke Marine gebouwd werden en van welke serie de K XIV, K XV en K XVI aan de werf van de Rotterdamsche Droogdok- maatschappij zijn gebouwd. BEVESTIGING-VONNISSEN Het Hoog Mil. Gerechtshof van Ned. Indië te Bodana bevestigde de vonnissen van dea «eekrijgsraad te Soerabaja tegen de mili tairen Toegyo en Soegeri, waarbij ten aan zien van Toegoy de straf van ontslag uit den dienst nietig werd verklaard. Het Hoog Mili tair Gerechtshof heropende de behandeling van de zaak tegen R. Grootenboer. Deze her opende behandeling leverde voor dein advo caat-generaal geen aanleiding op om zijn vonnis en eisch te wijzigen. NEDERLAND IN DEN VREEMDE JAARVERSLAG 1932. Het jaarverslag van de vereeniging „Ne derland in den Vreemde" spreekt van een verheugende stijging van de belangstelling voor Nederland in het buitenland. Het aantal aanvragen dat ons uit het buitenland bereikt geheel spontaan 1 om inlichtingen over verschillende onder- werpen om drukwerk, foto's, films, lan taarnplaatjes e.d. blijft steeds stijgen. Daar uit blijkt, dat trots de kunstmatige ver sperringen welke tusschen de volken opge worpen worden, de drang naar samenwer king en vriendschappelijk verkeer zich handhaaft Ook in 1932 werden weder vele voor drachten over ons land en over Neder- Iandsch-Indië, de Zuiderzeewerken en vele andere onderwerpen betreffende Nederland, in den ruimsten zin, gehouden, waarvoor de vereeniging materiaal en gegevens be schikbaar stelde. In het afgeloopen jaar verschenen weder om vele artikelen in de buitenlandsche pers, waaraan de vereeniging in een of anderen vorm haar medewerking verleen de. De onderwerpen zijn van den meest uiteenloopendcn aard, van volkstypen af tot Zuiderzeewerken toe. Het spreekt vanzelf, dat de vereeniging daarbij steeds geheel op den achtergrond bleef en dat uit niets bleek dat de schrijvers uit andere bronnen dan van henzelf hadden geput. Op deze wijze verschenen de opstellen als redac- tinneele artikelen, hetgeen de propagan distische waarde natuurlijk sterk vcr- grootfc. Verder werd invloed uitgeoefend op uit gevers van aardrijkskunde- en geschiede nisboeken in het buitenland, teneinde on juistheden in de voorlichting omtrent Ne derland te doen verdwijnen. Het jaarverslag eindigt met dank aan allen die in het afgeloopen jaar den arbeid der vereeniging steunden, en met de woor den: „zonder zwartgalligheid zien wij de toekomst tegemoet". VROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN DOOR EEN KLAP VAN EEN HELMSTOK. Men meJdt on* uit Rotterdam: T^e™iddaP °,m halfvier heeft in de Katendrechtsche haven een ernstig ongeluk plaats gehad. Het tjalkschip Avon tuur, uit Hoogeveen, zou verhaald worden door de motorboot Zelo. Bij het draaien liep roer om, tengevolge waarvan de vrouw den schipper, de 25-jarige mej. W. T hoC11; Koningansklap van de helmstok tegen tie horst kreeg. Zij sloeg achterover over boord in het water en zonk ,neR.in.de diepte. De Politie III, die juist de buurt was, heeft dadelijk pogingen nn o T P^teld haar te redden. Eerst na_ een kwartier kon de vrouw worden op gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht ï/2nï5^r baten- °P ll0t bureau van de Ri- uerpohue aan de Schiehaven constateerde Dr. Kolf den dood. Het lijk is naar de Ale Begraafplaats Crooswijk vervoerd. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN' OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ; NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1