Vrije Universiteitsdag te Zwolle onderzoek in DUITSCHLAND DONDERDAG 6 JULI 1933 53ste Jaarvergadering der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geret. Grondslag Een belangrijk programma - Een vierfal sprekers - De belangstelling zeer groot Een gast uit Duitschland - Het probleem der collectes DE MORGENVERGADERING Aan het verslag dat we gisteren gaven Van de 53e jaarvergadering van de Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag kunnen nwe nog toevoegen, dat begonnen ■werd met het zingen van twee verzen uit Psalm 77 en liet lezen van Lucas 12 22-34, waarna de voorzitter der vergadering, de heer J. J. C. v a n D ij k voorging in gebed. Speciaal werden welkom geheeten Z. Exc. Minister De Wilde, dien de voorzitter sterk te toewenschte.om zijn zware taak te vervul len (applaus), en de burgemeester van Zwolle, de heer Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk (applaus). De woorden, die spr. wijdde aan de nagedachtenis van den over leden oud-directeur, den heer Joh. Knap, jverden staande aangehoord. Van de openingsrede zelf gaven we giste ren reeds verslag. Verzenden van telegrammen Onder luide instemming der vergadering Wordt besloten tot het zenden van de vol gende telegrammen. Aan H.M.' de Koningin:"De Vereeniging Voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag, in jaarvergadering bijeen te Zwolle, betuigt Uwe Majesteit aanhankelijk heid en onwankelbare trouw en bidt Haar ides Heeren bljStand en zegen toe. (w.g.) Voorzitter van Dijk Aan Exc. Dr. H. Colijn, Dorchester Hotel London: De Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Gereformeerden Grondslag, in jaar vergadering bijeen te Zwolle, gedenkt U in idepe ernstige tijden op Uw zwaren post en bidt U des Heeren bijstand en zegen toe tot heil van ons volk. (w.g.) Voorzitter van Dijk Aan Prof. Dr. H. H. Kuyper te Bloemen- Öaal: De Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag, in jaarverga dering bijeen, verheugt zich over Uw aan vankelijk herstel en bidt God, dat Hij U ver gunne spoedig Uw gewaardeerden arbeid te hervatten. (w.g.) Voorzitter van Dijk Later werd aan den president-curator, die Wegens ongesteldheid te Bagnoles de l'Ome In Normandië vertoeft, het volgende tele gram verzonden: De Vereeniging voor Hoo ger Onderwijs op Gereform.erden Grondslag in 53e jaarvergadering te Zwolle bijeen, zendt U haar liartelijken groet en wenscht IU toe dat God U spoedig geheel doe herstel len en aan Uw arbeid teruggeve. (w.g.) Voorzitter van Dijk Als het Jaarverslag ter sprake komt Vi*aagt Prof. Dr. Grosh ei de het woord om den heer Van Dijk, die aftredend direc teur is, te bedanken voor al hetgeen hij in qualiteit van directeur voor de vereeniging heeft gedaan. De voorzitter heeft om drie re denen recht op dank. Ondanks zijn drukke werkzaamheden heeft hij steeds voor de V. U. geijverd. Hij bekleedde het voorzitterschap van de com missie tot advies over art. 2, en tenslotte is hij de bouwer van het nieuwe laboratorium. Spr. hoopt dat God den voorzitter zal ster ken en dat hij hem spoedig in dozen kring zal terugzien (applaus). Ontroerd dankt de Voorzitter voor de hartelijke wijze waarop Prof. Grosheide hem wilde uitluiden. Ds. W. W. M e ij n e n van Dordrecht zag in het verslag van de directeuren in het jaar boek ook de opbrengst der collecten in de kerken. Twee keer per jaar moet voor de theologi sche faculteit gecollecteerd. In Amsterdam was echter slechts een halve collecte. Spr. vraagt of de collectes daar gedeeld worden tusschen de Theologische School en de theo logische faculteit aan de V. U-. Hiertegen protesteerde hij. De penningmeester van het diAtorium de heer Mr. G A Grosheide zegHn het mid den te laten of van een vergadering als deze een protest moet uitgaan. Het college treft geen verwijt Ook de Voorzitter acht het niet ge- wenscht, dat de vergadering als zoodanig protesteert, maar hoopt dat de betrokkene er leenng uit trekke. Daarna wordt het jaar verslag goedgekeurd, evenals 't rapport van de Commissie van toeizicht over de rekening over 1932. Benoemingen In de stemming tot verkiezen van een be stuurslid ontstaan in de vacature veroor zaakt door de periodieke aftreding von den heer J J C v Dijk worden 146 stemmen uitge bracht. Gekozen blijkt de heer G. Wolzak Hzn. te Haarlem. Deze neemt de benoeming Bij de benoeming van een lid der Commis sie van toezicht op het geldelijk beheer in de vacature, ontstaan door de periodieke af treding van den heer R. Dooyes is een voor stel ingekomen tot keuze van den heer H. A. H w e 1 e r te Amsterdam, waarmee de ver gadering instemt. De benoeming wordt aan Hierna sprak Ds. K. Fernhout te Vree land over het onderwerp: „Alle' Gereformeer den", van welke rede we reeds gisteren ver slag gaven. Daarna hield Z. Exc. Minister D e W i 1 d e een korte toespraak. Toespraak Minister De Wilde Min. De Wilde zegt hier gekomen te zijn niet in qualiteit vaa Minister, maar als lid der vereenigng, welker vergaderingen hij zooveel mogelijk bezoekt. Spr. meent, dat we God mogen danken voor wat Hij in de V. U. geschonken heeft. LangEamerhand zijn de resultaten aan het licht getreden. Allerwege worden de discipe len aangetroffen. Gevoeld is dat bet Geref. volk aan mannen behoefte had, die hun man wisten te staan. We zien om ons heen, dat de revolutie de onvrijheid en de onderdrukking medebrengt We kunnen een vrij volk blijven als het volk leeft uit goede beginselen. Het is spr.'s over tuiging, dat het van de meeste beteeken.is is, als het Geref. volk actief blijft op het ter rein der wetenschap. Het Geref. volk moge ook in de toekomst stand houden, in het be lang van de wetenschap, van de practijk, van de staat, van het maatschappelijk leven, van ons vaderland, bovenal ter eere van Hem, Die hemel en aarde gemaakt heeft, (ap plaus). Een verrassing Ds H. A. M u n n i k te Zwolle zegt tot zijn blijdschap te kunnen meedeelen, dat 1S00 n Overijssel en Drente is bijeengebracht. De Voorz. brengt hem van harte dank. Het is een genade van God te mogen zien, dat waar de nood groot is, de zegen ook groot is. Moge dat zoo zijn bij het gansche •olk. MIDDAGVERGADERING de groote zaal zoo mogelijk nog beter bezet dan 's morgens. Velen moes ten .zich met een staanplaats tevreden stel- Gezongen werd Psalm 89 1, waarna mededeeling werd gedaan van de ontvangst van een telegram van Prof. Kuyper, welke in den geest mede op de jaarvergadering is en aan de broeders en zusters zijn hartelij ker* groet zendt Onder hartelijke instemming der verga dering wordt welkom geheeten de heer H. Windel uit Bormen, Geschaftsfuhrendes Mitglied des Vorstandes des Reichsverbandes der Deutsch-Evangelische Schulgemeinden. De Christen en de Wetenschap De titel van het onderwerp is een samen stelling, die niet vreemd of gekunsteld klinkt maar hieraan wordt de bestaansvoorwaarde van de V U ontleend Als het onder- Prof. Dr. 3. F. Koksma werp algemeen wordt opgezet, dreigt het gevaar, dat reeds bekende gedachten worden geformuleerd Spr. gaat na welk antwoord ge geven wordt op de vraag wat de we tenschap voor de beoefenaars en voor de mensch- heid pretendeert te zijn, en daarna wat ze voor den Christen betee- kent Op de eer ste vraag wordt een versoheidenheid van antwoord gegeven. Verbijsterend is 't geheel van onderwerpen die onder de wetenschap vallen. Spr. geeft hiervan eenige voorbeelden. Hier vallen drie tendenzen op, die spreker nader uitwerkt, en waarbij vooral die op den voorgrond treedt, die de wetenschap ten dienste wil stellen aan de menschheid. Voor velen echter is het alleen te doen om onderzoek der verschijnselen, zonder de oomaken daarvan na te gaan. Anderen weer letten juist op het laatste. Voor weer ande ren wordt het antwoord der levensproblemen zelden beïnvloed door wetenschappelijke ge gevens. De philosophen trachten van de onderdee- len een geheel te maken. Spr. wil eenage momenten uit de geschiedenis van de weten schap behandelen, die laten zien, dat de stel seis de subjectieve kenmerken bezitten van ?n ontwerper. Bij de Grieken trokken de elementaire vragen van het wezen der stof o.a. steeds de aandacht. Zoo was bij de Pythagoreeërs het getal het wezen der dingen. Bij anderen weer het vuur of het water. Aristoteles beschouwt als eerste de natuur kundige verschijnselen om die verschijnse len zelf. Spr. gaat nu de lijn der natuurwetenschap i over de Middeleeuwen, Keppler, Newton e,a. tot den nieuwsten tijd. Door het materialisme werd alles louter gezien als een warreling van atomen. Wat was de menschelijke wil anders dan een spel van stoffelijke deeltjes? Dit was een wereldbeschouwing waarin voor het niet- stoffelijke, ook voor het bestaan van een God geen noodzaak was, zoodat deze leer de kiem van de ondergang in zich droeg. Immers, de physica heeft dingen naar vo :n gebracht, die theorieën veroorzaakten, elke onderling zelfs wat betreft het meest fundameciteele in strijd waren. Zie bijv. het causaliteitsprincipe en het wezen van de ruimte. In hoeverre vertellen deze theorieën ons iets van de echte natuur zooals we ons die reëel in het dagelijksche leven denken? We komen hier tot de problemen van de kennis theorie. Is de wereld zoo te kennen, dat ze overeenkomt met de werkelijkheid? Met de kenbaarheid der dingen heeft de philosophie steeds geworsteld. Men heeft de oplossing meenen te zien in materialisme en pantheïsme. De christen kan niet buiten spel blijven, doch is zelfs voor de wetenschap niet zon der invloed geweest Hoe denkt de christen over al deze problemen? Hij kan niet onbe vooroordeeld over de dingen nadenken. Steeds staat het geloof voorop. Ia laatste instantie is het voor hem geen probleem, of kennis van deze wereld moge lijk is. De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid en der wetenschap. In Gods licht zien we het licht Zoo is b.v de achtergrond der historie de raad Gods. Moet nu het antwoord op alle vragen ge- cocht in den Bijbel? De Heilige Schrift moge alles bevatten wat noodig is voor de weg der zaligheid, daarnaast is de gansche schep ping ten dienste gesteld. We kermen God als Schepper en Onderhouder der wereld. Toch moet wel degelijk rekening gehouden met wat de Schrift zegt Zal de christen in zija onderzoek tot on feilbare kennis komen? Al ons kennen is stukwerk. Nu kennen we ten deele, alsdan zullen we Hem kennen van zicht tot aangezicht (applaus). Vervolgens hield Ds. J. J. Knap van Gro ningen een rede over: „Vrije Universiteit en Volksleven", die we reeds in ons vorig num nier opnamen. Mededeeling werd gedaan vaa een dank betuigingstelegram van H. M. de Koningin. Staande worden twee coupletten van het Wil helmus gezongen. Dan heeft de Duitsche gast, de heer H. Windel het woord gevraagd voor een korte toespraak. De heer Windel aan het woord Het is hem een eer en een vreugde in ons midden te mogen zijn, immers we zijn één in het geloof. Hij heeft de laatste dagea ge tegenheid gehad dn ons land kennis te ma ken met de school met den Bijbel. In Duitsch land wordt hier verder voor gestreden. Hij meent geen betere groet te kuanen brengen dan die uit den Hebreeënbrief: Daar om dan ook, alzoo wij zoo groot een wolk der getuigen rondom ons hebben liggende, laat ons aflegen allen last, en de aonde, die ons lichtelijk omringt, en laat ons met lijd zaamheid loopen de loopbaan, die ons voor gesteld is; ziende op den oversten Leidsman en Voleinder des geloofs, Jezus. In Duitschland leeren we het thans, het uit te houden in den strijd en te zien naar de wolk d»r getuigen en naar Jezus Chris- Vooraan staan wij in den kamp. De troost an de gemeenschap in den strijd onder- teunt. Wat God geeft is steeds heilzaam llangdurig applaus.) Ontroerd zingt de vergadering staande ,,Een vaste burcht is onze God". Ten slotte is het woord gevoerd door Mr. B ij 1 e v e 1 d vaa Amsterdam over Het ideaal der Vrije Universteit Sprekend over het ideaal, behoeft hij slechts te herinneren aan één woord: God Almachtig, Schepper van al wat bestaat, zienlijke zoowel als onzienlijke dingen. De wetenschap is Zijn dienaresse maar dan een wetenschap die gebonden is aan Gods Woord uitgaan de van en strevend naar gehooiuaam- heid aan alles, erken »end de vrijheid de staat, de vrijheid van de kerk als heb Mr. H. BJJLEVELD bend een eigen roe ping Daartegen komen de pogingen los om dat onmogelijk te verklaren en weg te breken. Gelachen is om de wetenschap uitgaande van het dogma. Het geloovige volk echter heeft doorschouwd hoe de wijsheid van menschen die eoo doen slechts zeeschuim is. Als de golven donderend aankwamen, stond hij die op Gods Woord als zijn funda ment stond, onwrikbaar vast. Het koken der golven verloopt in een terugebben, dat juist tegen de stroom ingaat. Zoo kwam te genover het materialisme het relativisme op dat alle zekerheid loochende. Nu vragen velen, waarom we ons zouden bemoeien met dingen die liggen buiten ons zelf. Het is niet licht zulke menschen warm te maken. Wereldaanvaarding was aooit het calvi nistisch denken ook niet levensontvlieding, maar wel levensadeling. We zullen ons verzetten tegen die rich tingen die van een wetenschap slechts een krijgen van enkele indrukken wil maken, dus een neutrale wetenschap. Daar wordi niet de eisch van God gevoeld, die doet zoeken naar eigen wetenschap. We moeten een eigen overtuiging heb ben om het ideaal der Vrije Universiteit te realiseeren in de gebonden overgave van een wetenschap, die zich stelt onder Gods Wet. Als dat ideaal ons weer toewenkt, als God ons verlichten wil, hoe staan we dan verstomd over Gods genade en eigen kort zichtigheid! God heeft ons geld niet noodig, om Zijn eer tot haar recht te doen komen. Als we geld gekregen hebben, moeten we er echter rentmeester over zijn, moeten we ons mede werkers betoonen. Werp dan het brood op het water. Probeer of God geen geeft. Dan wordt de beschouwing van het geld anders. Indien we in waarachtig vasthouden aan het ideaal gehoorzamen omdat het Gods zaak is, zullen we zeker zijn, dat Hij gebed zal verhooren, daar Hij zoo geëerd wordt. Hierna brengt de voorzitter in zijn slot woord dank aan de sprekers en met name ook aan de zoo ijverige regelingscommis sie, daarbij herinnerend aan de gezellige bijeenkomst, den avond tevoren, die een openbaring .van gezelligheid was. De heer B. Faber jubilaris Ook brengt spr. in herinnering, dat de administrateur de heer B. Faber 12y2 jaar zijn post bekleedt Overal in het ruime kantoor van de V. U. wordt de heer Faber, hoe klein van postuur hij ook moge zijn, gevonden. Hij wenscht hem sterke toe, bij het verdere vervullen van zijn taak (ap plaus). Bij de rondvraag grijpt Prof. Dr. 3. Waterin - de gelegenheid aan, om een woord te spreken tot de menschen uit Overijssel Deze zijn een volk aan grenzen, dat fu neste invloeden in staat is te keeren. Toch acht spr. dat men nog te weinig zijn plicht doet. Hij hoopt, dat voortaan in deze pro vincie de actie voor de V. U. worde voorts Aan het eind der vergadering brengt De. 14. D ij k van Den Haag den voorzitter dank voor de leiding. Toen de heer van Dijk zei, de vergade ring te zullen leiden, ook al was hij aftre dend directeur en dus na zijn dechargee ring niet meer bevoegd tot presideeiron, kwam de militair naar voren. De leiding was in harmonie met alles, wat de voorzitter voor de V. U. heeft ge daan. Hierna werd gezongen Psalm 1031, aarna Prof. Dr. A. G. Honig in dank» zegging voorging. Na deze alleszins geslaagde 53e jaarver^ gadering werd in de koffiekamer der Bul* tensocieteit een gemeenschappelijke maal tijd gehouden, waaraan vele goede woorden gesproken zijn. Het vrouwencomité Tegelijk met de wetenschappelijke sa» menkomst werd een vergadering gehouden van het Vrouwencomité tot versterking van de Medische en de Wis- en Natuur* kundige faculteit der V. U. Mevr. S. V e r d a mO k m a wees op da groei van de actie. Nu zijn reeds meer dan 27.000 busjes geplaatst. Het ontstaan vaa het plan wordt tenslotte aangegeven. Met frissche moed gaan we verder om de V. U. in liefde mee te helpen bouwen. De secretaresse-penningmeesteresse, mej, A. C. van Oversteeg gaf een over# zicht van de te ovenvinnen moeilijkheden* Om tot goede regeling van het werk te ko men moeten de volgende eischen in acht genomen. Noem altijd weer het nummer van het busje, waarover ge correspondeert Vraag uw busjes aan op een formulier A, in ieder geval op een afzonderlijk kaar# tje, daar wij anders uw aanvragen uit uw! brief moeten overschrijven. Gebruik een formulier D. Niet altijd wordt het goede busjesnummcr genoemd en dan is de handteekening voor ons del controle en het middel om het busje lal onze boeken te vinden. De drie eerste lichtingen brachten Dg resp. f6600; f20.000 en f22.500. Het Christelijk gezin is een schepping Gods dat door den val des menschen ver# woest is. Christus is ook gekomen om het gezin te herscheppen. Het huwelijk is ae afschaduwing der mystieke unie tusschen Christus en de Kerk. Het ontrooven door den satan van die kostelijke gaven zal niet gelukken, zoolang ons Christenvolk het geloofsstuk vast# houdt, belichaamd in de Vrije Universiteit, llier gaat de spreekster de onderscheidene! faculteiten na, om aan te toonen, dat het de heilige taak der Christelijke wetenschap is, na te speuren wat de van God gestelde wetten zijn voor heel het leven. XI Het fundamenï fler Nationaal-Socialistische Beweging (H.D.) De S.A.-mannen zijn zoo de vertrouwenslieden gewor den van de nationaal-socialistische partij. Bij eiken verderen Etap op den weg der omwenteling kregen zij vertrouwens- Opdrachten te yolvoeren. Zij hebben al de voormannen der com munistische en der sociaal-democratische organisaties gevangen genomen en maar de concentratie-kampen gevoerd, en hier jtreden zij op als bewakers. Er zijn heel wat klachten .vernomen over ruwe behandeling. Het zou ons niet verbazen, iwanneer hier niet precies met fluweelen handschoenen ge werkt is, ofschoon onze Berlijnsche redacteur, die twee con centratie-kampen, één bij Berlijn en één bij Mijnchen kon bezoe ken, op zijn navraag van opgeslotenen hiervan geen klachten Jvemam. Dit terrein zal wel behooren tot een der meest geslo ten gebieden. De buitenwereld wordt niet toegelaten door de prikkeldraadversperringen. En bepaald vrienden zijn het niet, die hier opgeborgen worden. Maar evenwel nochtans heeft Hitler het gebod doen uitgaan vrienden te maken waar 't mogelijk is. Of het lukken zal? Volgens mededeelingen zouden thans nog tienduizend gevangenen verblijven in deze kampen, waar op militaire wijze geregeerd wordt en waar de dagorder ïs ingedeeld op de manier, wharvan jonge recruten weten mee te praten. Daarna waren de dagbladen en andere kranten aan de beurt. Pe persen werden stopgezet; de redactie-kasten opgeruimd; en de abonnementenboeken meegenomen. In tegenstelling met wat men vaa de pers zou verwachten, welke altijd het laatste woord Wil hebben, werd hier geen klank meer vernomen. Toen kwam daarna de tijd van de jodenvervolging. Ook hier Waren de S.A.-mannen de uitvoerders. Zij waren jarenlang op gevoed in de vaste overtuiging, dat de joden een groot aandeel hebben in de ellende van Duitschland. Dit stukje geschiedenis is niet één der fraaiste. Wanneer wij het jodenvraagstuk nader bezien, wat wel vereischt is, willen wij beproeven dat zoo ob jectief mogelijk te doen, maar het is en blijft een heet hang ijzer. Het jodenprobleem speelt al vele eeuwen en yan een rust punt zal voorloopig geen sprake zijn. Als op 2 Mei het oogenblik aangebroken was, om de gebouwen ider vakbonden te bezetten, lag hier weer een nieuwe taak voor de SA. De opdracht werd prompt uitgevoerd, en evenzoo ge- 6chiedde bij de coöperaties en bij de arbeidersbanken. In alle departementen en in alle openbare gebouwen vindt men in de wachtlokalen SA. Alleen in de treinen rijden zij -nog niet mee, om een oogje in 't zeil te houden, gelijk de zwart# hemden in Italië doen. In 't algemeen hebben wij op onze reis veel nut getrokken yan SA. Tegenover vreemdelingen zetten zij hun beste beentje ivoor. De Carte Internationale de Journaliste van den Neder- ];;ndschen Journalistenkring scheen hun des te meer te prik- kelen alle hulpvaardigheid te bewijzen. In een stampvolle ver gadering amuseerde een jonge bruinhemd ons buitengewoon, door elke hindernis, welke lag op den weg naar een plaats vlak bij den spreker van den avond, Dr. Ley van het Arbeidsfront de lezers kennen Dr. Ley van de historie te Genève te over winnen met het stereotype: Ich habe Dienst Daar was niets fegen bestand. De stafchef van dit onderdeel der Hitler-beweging, Ernst Röhm schreef van de S.A. in het partij-jaarboek .van 1932 als volgt: „Heden staat in het Duitsche Rijksgebied en in Oostenrijk (let op deze toevoeging) niet meer één storma f d e el i ng, maar een storml e g e r, hetwelk in sterkte reeds lang onze rijksweer overtreft. Alleen in de laatste zeven maanden is de S.A. dubbel zoo sterk geworden. Wat van de organisatie gevergd wordt, eer alles geschikt is voor stormtroep, blijft' natuurlijk .voor den buitenstaander verborgen. Slechts bij groote optochten blijkt naar buiten, wat de stille arbeid der staven tot stand kon brengen. Vriend en vijand moet bekennen, dat deze optochten in hun soort een model zijn, en dat van de voortreffelijke dis cipline van onze bruine kolonnen dikwijls meer werfkracht uit gaat dan van de pex-s en van de volksvergaderingen." Dat gelooven wij ook! Inderdaad is hierdoor het volle gelokt Het militaire trekt nu eenmaal alles wat Duitscher is. En dit leger, niet van bovenaf in elkaar gezet, maar uit het volk ge boren, heeft de straat veroverd en vrij gemaakt van de com munistische onvrijheid. Dat vooral, leek mij, was de oorzaak, dat de S.A.-mannen aoo snel groote sympathie verwierven. Bui- tennissigheden worden dan op den koop toe genomen. Men hoopt, dat de straffe discipline dit straks ook wel geheel ver helpen zal. Wat vóór een jaar nog gescholden werd als de bruine moordpest, wandelde thans rustig door de buurten, welke toen een uitgesproken communistisch karakter droegen. Of er in 't geheim gewoeld wordt, vij weten het niet, doch aan de oppervlakte blijkt er niets van. In een achterafbuurt van oud-Berlijn ontdekten wij in een krotwoning een paar S.A.-jongelui. Zij vertelden ons, dat hier een communistisch anti-militairistische organisatie had geze teld. Zij hadden het nest uitgeroeid en moesten nu in deze buurt de wacht waarnemen. Op de foto vóór het hol wilden zij zich wel laten zetten, onder voorwaarde, elke reiziger kent haar, dat zij een afdruk zouden ontvangen. Zes S.A.-mannen vóór een vroeger communistisch nest, van waaruit anti-militaire -propaganda werd gevoerd. Alt Eriegs- museum" had men op ie pui geschVderd. Ook deze jongelui, dat bleek ons uit het f gesprek, waren afkomstig uit de kringen, welke tot dusver de scharen van het com munisme hadden geleverd. Dit is onge twijfeld. welk principieel bezwaar wij ook hebben tegen de nationaal-socialistische beweging, één der groote, een der won- dex-lijke dingen, dat men uit permanent werkloozen, uit straatslenteraars, uit men schen zonder hoop op de toekomst, ook zeer vaak uit klassenstrijders, menschen heeft geschapen, die mede willen werken aan den opbouw van een nieuw vader land, en hun levensgang radicaal hebben omgebogen. D:tis grooter wonder, dan het toetreden van intel- lectueelen. In groote meerderheid zijn het de jon geren, die zich hebben aangesloten. Daar kan gevaar in schuilen, maar de ouderen beweren, dat zij de teugels vast in handen hebben. Trouwens, zoo redeneert men, vraagt de jeugd niet naar leidens, die weten wat zij willen? De jeugd wil wel gehoorzamen, verlangt niet naar jeugd raden der marxisten ,maar wil dan ook mannen aan het hoofd zien, die het gehoorzamen waard zijn. Zoo zijn nu honderdduizenden saamge- bracht in de S.A., waarvan Hitier weer is de Obeirster Fijhrer. Van 'n bewapend zijn is geen sprake. Trouwens, dit zou in strijd zijn met de bepalin gen van het Verdrag van Versailles, en het zou niet ontgaan aan de blikken van de vreemde gezanten. Dat in deze storm- afdeelingen bruikbaar materiaal zou schuilen, mocht er helaas eens oorlog komen, ook dat spreekt vanzelf. Maar het zou slechts beteekenen de spanning in de wereld te vergroo- ten, indien men thans geen geloof sloeg aan de betuiging der Duitsche regeering, dat zij geen ander doel najaagt, dan het yolk maatschappelijk weer op te heffen. De militaire waarde terzijde latend, welke in alle geval in het niet verzinkt bij wat Frankrijk en andere landen op dit gebied kunnen presteeren, biedt het opmarcheeren der S.A.-afdeelingen in de groote steden een machtig beeld. Op een stralenden Zondagmorgen te Berlijn natuurlijk op een Zondag trokken zij in massa's voorbij mijn hotel in Berlijn-Charlottenburg. Muziekkorpsen voorop en tusschen den stoet; hakenkruisvlaggen in menigte; liederen zingend uit den bundel Sturm und Kampf. Liederen, als: „wir sind die Sturm- kolonnen, wir gehen drauf und dran". En weer vragen wij ons af, of het mogelijk zal zijn geestelijke bevrediging te schen ken aan deze tienduizenden? Want maatschappelijke voldoening alleen is nog niet genoeg in het leven. Wèl is de taak der leiders een bijna bovenmenschelijke. De hoogtijd van de spanning maakt straks plaats voor den ge wonen grauwen tijd van allen dag. Er moeten dien Zondag honderd-vijftig duizend bruinhemden in het Grqnewald geweest zijn. Lang, nadat ik al terug was van den kerkdienst in den Dom, kwamen de meetinggangers, bijna allen mannen, in troepen terug, ook nu nog zingend, en trokken op huis aan. Uit de S.A. is de S.S. formatie getrokken. De S.S., afkorting voor Schutzstaffel, wordt gevormd door uitgekozenen, die meest ter persoonlijke beschikking staan van de leiders. Door hui. buitengewone kwaliteiten van trouw, discipline, ontwikkeling en beschèafdheid, hebben zij de aandacht op zich gevesiigd In elke auto vaa een leider, e: in el'* «li'gtuig van ditler of zyn i de Rothe Fahne nog gestoten. staf, nemen zij hun plaats in, om als het ware met hun lichaam ter beschikking te staan. Zij herinneren aan de pretorianen uit den tijd der Romeinsche keizers. Als echte Duitschers hebben de S.A. mannen in elke stad en elk dorp hun stamlokalen. De vlag hangt uit, en het geleek er veel op, alsof alle herbergiers in Duitschland al vast behooren tot de meest vertrouwde nationaal-socialisten. In de stam lokalen kan men des avonds de S.A.-mannen vinden. In den eersten tijd der omwenteling, vernamen wij van de journalis ten, werd hier heel waf jagerslatijn opgedischt. Dat is nu af» geloopen. Het gleichschalten loopt op een eind. Dat er echter een stevige kameraadschap is gegroeid tusschen deze mannen, spreekt ook vanzelf. Deze vooral te bevestigen, is het doel der leiders. Het Duitsche Rijk ligt voor een niet gering deel verankerd in de S.A.-troepen. Deze laatsten weten dat, zij zijn er trotsch op, maar het brengt ook eischen mee. Het rijksleger dient om de veiligheid van Duitschland ta waarborgen. De SA. en de S.S., en thans ook de Staalhelm van Franz Seldte, moeten de omwenteling als hun terrein blijven beschouwen, en verder dienen voor het opvoeden der jeugd vol» gens de beginselen der nationaal-socialisten. Er is thans besloten, dat tot deze stormtroepen der omwen teling geen nieuwe leden meer zullen worden toegelaten. Het blijft dus een uitgelezen korps. Aan de rechten der oude leden mag niet getornd worden, waartegenover de leiders oordeelen elk oogenblik, als het noodig is, een beroep te kunnen doen op de trouw dezer revolutie-troepen. Gelijk Mussolini in Italië steunt op zijn zwarthemden, denkt Hitier zijn bnxinhemden een zelfde taak toe. Tegenover trouw staat hier dank voor bewezen diensten. Met de eigenlijke politieke groepeering der nationaal-socialisten wordt ook zoo gehandeld. Er is besloten, dat nieuwe leden een proeftijd van twee jaar moeten doormaken Daarna zal blijken, of zij het vertrouwen, om als vol lid beschouwd te kunnen worden, waa "Mg zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8