Het lot der Wereldconferentie DONDERDAG 6 JULI 1933 EERSTE BLAD PAG. 7 BUITENLAND HEDEN BESLISSING Roosevelt's boodschap slechts nader toegelicht GEEN NIEUWE GEDACHTEN De tek6t van President Roosevelts nieuwe verklaring is thans bekend- De inhoud bevestigt wat wij daarover reeds in ons vorig nummer hebben gemeld en maakt de waarschijnlijkheid, dat ze geen aanleiding kan zijn tot wijziging van het be sluit tot verdaging der -conferentie, tot ze kerheid. De verklaring Deze verklaring luidt ongeveer als volgt: De Amerikaansche President heeft duidelijk gemaakt, dat een tijdelijke stabilisatie op het oogenblik doelloos is. Roosevelt roept de economische wereldconferentie op haar fun damenteel werk ten einde te voeren, n.l. het tot stand brengen van een verlichting der maatregelen der verschillende staten voor een verzachting en geneeing der economi sche kwalen. Als te voren hecht Roosevelt het grootste belang aan het succes en de samenwerking der conferentie, waarbij hij de volgende bij zonderheden uiteenzet: „De nieuwe waardeering van den dollar ln verhouding tot de Amerikaansche goede ren is een doelstelling waarvan de regeering en het volk van Amerika niet kunnen wor den afgeleid. De waarde van den dollar met betrekking tot de buitenlandsche valu ta's kan voor ons niet van onmiddellijk be lang zijn. De koerswaarde van den dollar zal er in laatste instantie van afhangen, in hoeverre de andere volkeren succes hebben bij het doen stijgen der prijzen voor hun eigen goederen in verhouding tot hun valu ta's en kan niet worden vastgelegd, voor in dezen zekerheid bestaat. Overigens is Roosevelt het., aldus de ver klaring verder, eens met de in het Engelsche Lagerhuis afgelegde verklaring, waarin na mens Chamberlain werd verklaard, dat „of schoon een terugkeer tot den gouden stan daard ons uiteindelijk doel zou kunnen zijn, wanneer geschikte voorwaarden hiervoor zijn verzekerd, wij ons volledige vrijheid moeten voorbehouden om hiervoor coowel zelf het tijdstip als de pariteit te kiezen". Chamberlain geloofde niet, dat hij thans met vrucht iets aan deze verklaring kon toe voegen. President Roosevelt staat op het stand punt, dat een terugkeer tot den gouden standaard het uiteindelijke doel van Ameri ka zou kunnen zijn, wanneer hiervoor de noodige voorwaarden veilig gesteld zijn. Amerika moet zich echter volkomen vrijheid voorbehouden met betrekking tot de keuze yan het tijdstip en de pariteit. De urgentste taak is de prijzen weer op een niveau te brengen, waarop de industrie en vóór alles de landbouw met winst kan werken. De tweede taak is de eenmaal be reikte prijsaanpassing in stand te houden. Een verder probleem, dat door de confe rentie zou kunnen worden besproken is welke rol goud en zilver moeten spelen, wanneer de aanpassing veilig gesteld is. Tenslotte wordt verklaard: „Wij kunnen nauwelijks aannemen, dat ons, volgens on een plicht ingenomen standpunt in de min der belangrijke kwestie der tijdelijke sta bilisatie het verder voeren van de onder handelingen op eenigerlei wijze zou kunnen beïnvloeden", Terdaging onvermijdelijk Nadat de nieuwe Amerikaansche verkla ring gisteravond ruim 9 uur bekend was geworden, was men in conferentiekringen van opvatting, dat een verdaging thans on vermijdelijk is. Het besluit hierover zal, nadat vandaag het bureau vergaderd heeft, worden genomen in een Vrijdag te houden plenaire zitting. Het zal een verdaging zijn, welke de mo gelijkheid van hervatting der conferentie besprekingen en van internatonale samen werking in een of anderen vorm open laat. Vermoedelijk zullen eenige subcommissies haar werkzaamheden, voortzetten. De verdaging of het „reces" der eigenlijke conferentie zou kunnen duren totdat een vooraf bepaald prijsniveau zou zijn bereikt. Naar uit New York wordt gemeld, ds Roose velt voornemens een „indexvaluta"' ter on dersteuning van het Amerikaansche sanee- ringsplan in te voeren. Het uitvoerverbod van goud blijft gehandhaafd. Behalve de aan wezige goudvoorraad moet zilver dienen tot dekking van deze „indexvaluta". De „indexvaluta" is noodzakelijk om de interne koopkracht te beveiligen. Het index- valutaprogram, dat sedert de terugkeer van den president te Washington ononderbroken onderwerp van bespreking heeft gevormd met toonaangevende persoonlijkheden, is aldus dit bericht een der koenste plannen der regeering Roosevelt. Het gaat hier om een proef, waarbij Roosevelt bereid is des noods 5 tot 6 verschillende wegen te bewan delen tot de juiste gevonden is. Een wijzi ging van het goudgehalte van den dollar is hiervoor echter niet noodig. Roosevelt houdt het voor noodzakelijk dat is er van overtuigd, dat de conferentie voort gezet zal worden. Het beste bewijs daarvoor is, dat de nieuwe Zweedsche gezant, Stein- hardt met de laatste instructies van Roose velt naar Londen is gezonden. Roosvelt houdt het voor noodzakelijk, dat de Europeesche landen hun begrootingen en de nationale valuta's in ieder geval aanpas 6en aan de prijzen in het eigen land. Roose velt is in dit geval bereid den anderen sta ten goud als dekking af te geven. De sub-commissie der wereldconferentie, welke de subsidies aan scheepvaartonderne mingen behandelt, heeft vandaag langduri ge besprekingen gevoerd Dr. Burgin (Enge land) achtte het noodzakelijk, dat de betref fende landen zoo 6poedig mogelijk zouden overgaan tot een vermindering en ten slotte een- volkomen stopzetting van staatshulp aan concurreerende maatschappijen. De Ne- derlandsche gedelegeerde steunde het Bnit- 6Che standpunt en vestigde de aandacht op het feit, dat dit overeenkwam me de reeds door Noorwegen en Nederland kenbaar ge maakte opvattingen. Italië en de Vereenigde Staten maakten voorbehoud. De bijeenkomst Werd verdaagd. HET TARWE-VRAAGSTUK Hangt samen met andere kwes ties, zegt Colijn. Morgenthau heeft in zijn hoedanigheid an voorzitter van de tarwecommissie een subcommissie benoemd, welke de Europee sche landen moet polsen over een eventueele deelneming aan de nieuwe tarweovereen- komst Deze commissie zal trachten voor den lOen Juli a.s. wanneer de Amerikaansche rapporten over den tarweoogst zullen zijn ontvangen, een antwoord van de Europee sche landen los te krijgen. Dr. Colijn zeide in een interview over deze kwestie, dat men rekening dient te houden met de werkelijkheid. „Veronderstellen wij dat de groote producenten tot een accoord zouden komen met betrekking tot een be perking der productie. Laat ons tevens aan nemen dat de landen graanverbruikers zich zouden verbinden, niettegenstaande de door de productiebeperking te verwachten prijs stijging geen invoerverboden uittevaardigen of douanetarieven te verhoogen. Men zou dan kunnen meenen dat het probleem as op gelost, doch zulks -is in geenen deele het Er zijn landbouwlanden als Nederland en Denemarken, die wel is waar niet veel graan erbouwen doch misschien hiertoe in de toe komst zullen overgaan, indien zij voor hun boter aardappelen of groenten geen voldoen de afzetgebieden vinden. Het probleem der graan productie kan dus feitelijk niet worden opgelost zonder hetzelfde te doen voor de eieren, welke Scandiavië uitvoert, de Brazi- liaansche koffie of de Fransche wijnen. De „Scripture Gift Mission" heeft aan alle ?delegeerden ter economische conferentie een in marokijnled gebonden Nieuw Testa ment gegeven. In een begeleidend schrijven zegt bisschop Taylor Smith: „De invloed van de Heilage Schrift is door onze geschiedenis geweven ie gelooven dat het erkennen van God en de lessen van diit boek noodzakelijk zijn den internationalen vrede, welzijn en welvaart We hopen dus, dat dit deel van de Heilige Schrift een plaats zal innemen in uw persoonlijke bezittingen als een gedachtenis aan uw bezoek aan de economische wereld conferentie en dat gij belang zult stellen in den inhoud ervan". HET VOORSTEL TOT VERDAGING LONDEN,'6 Juli Het bureau der Economi sche Wereldconferentie dat hedenmorgen om 10 uur bijeenkomt pal naar verluidt een door :.g. uit vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, Nederland en Italië be staande belaste commissie uitgewerkt voor stel tot verdaging der conferentie in behan deling nemen. Algemeen word de jongste verklaring van Roosevelt beschouwd als de zwanenzang der huidige conferentie. Ook de Amerikanen zouden na eenige lang durige telefoongesprekken met President Roosevelt hebben koestemd in een verdaging der Conferentie, totdat de Amerikaansohe prijsverhoudingen geregeld zijn. BALBO'S ESKADER BEREIKT IJSLAND EEN VERHAAST VERTREK. Balbo's eskader is gisternamiddag onver wacht uit Londonderry (Ierland) vertrok- In den loop van den dag hadden de weer berichten niet veel verbetering aangewezen wat den toestand op en om IJsland betreft. De manschappen van de Italiaansche vliegtuigen zaten zich te koesteren in de zon voor de deuren van hun hotels; zij ver keerden volkomen in de meening, dat er niet gestart zou worden. Op dat oogenblik verscheen er echter plot seling een snelrijdende auto in de straten, Welks inzittenden de manschappen waar schuwden dat ze zich onmiddellijk naar de landingsplaats in het Lough Foyle moes ten begeven. De mannen sprongen in taxi's, in. allerijl hun bagage meenemend. Een tange file van auto's reed over een nfstand van 5 mijlen naar het Lough Foyle, zoo hard als zij konden. Vier en twintig motorbooten lagen daar te wachten en de mannen, die niet eens tijd hadden om van bekenden afscheid te nemen, sprongen in de booten. Weinige minuten later zag men den laat- sten man verdwijnen in de cabines der zil verig en grijs gekleurde luchtreuzen. Radio-berichten over den tocht bleven voortdurend gunstig en ten slotte werd uit Reykjavik gemeld: Italiaansche vliegtuigen eskader onder leiding van generaal Balbo hier hedenmiddag om 5 minuten voor 5 EEN LAATSTE PROCLAMATIE VAN HET CENTRUM ONDER STORMEN ONTSTAAN EN VERDWENEN De rijksleiding van het Duitsche Centrum publiceert de volgende laatste proclamatie: Het Duitsche Centrum is niet meer. Zijn afscheid van het tooneel der politie ge geschiedenis geschiedt, evenals zijn ge boorte voor 60 jaar, onder de stormen van een nieuwen tijd. Hecht en koen geworteld in het kathohe ke volksdeel èn door zijn verbondenheid aan het volk vaak op de proef gesteld, is het. Centrum steeds in staat geweest mil- lioenen Duitschers met achting voor de overheid, met liefde voor het vaderland, met respect voor de overtuiging der mede- menschen op te voeden tot een bewustzijn van staatsburger, dat ook voor het nieuwe rijk van onmetelijk voordeel is. Deze tot trouw aan den staat en tot on- zelfzuchtigen dienst van het geheele volk opgevoede millioenen vormen een zoo waar devol element in het gemeenschapsleven, dat zij op den duur over het hoofd gezien kunnen noch willen worden, wanneer het er om gaat de volkskrachten onverbrekelijk aaneen te lasschen en staat en volk te be schermen tegen de vijandige machten der ontbinding. In eerlijk streven mede te werken aan den nieuwen opbouw van den staat en de volks gemeenschap mogen en zullen zich de voor malige centrumleden ook thans door nie mand laten overtreffen. Het uur des afscheids is een uur van eerbiedig bedenken van onzen grooten lei der en oprechten dank aan allen, die trouw geweest zijn aan de oude vlag. Wanneer wij ook thans het door den tijd noodzakelij ke kader van de partij ontbinden, wij doen dit met den vasten wil óók verder het volks geheel te dienen, getrouw aan onze trot- sche traditie die steeds staat en vaderland boven de partij heeft gesteld. Heil Duitschland. De aankomst op IJsland REYKJAVIK, 6 Juli. Het Italiaansche luchteskader naderde Woensdagmiddag te gen 5 uur bij gunstig weer, doch vrij onrus tige zee, de hoofdstad van IJsland. Een en thousiaste menschenmenigte had zich in de omgeving van de bij Reykjavik gelegen Vlieghaven Vatnagardar verzameld en ont ving het eskader met groote geestdrift Pre cies 1 minuut voor 5 streek de vliegboot van generaal Balbo als eerste neer en te 17,28 uur lag de laatste vliegboot op het water. Kort daarop koersten 24 motorbootjes naar de vliegbooten toe om brandstof bij te vul len. Generaal Balbo werd bij 't betreden van den wal begroet door den minister-presi dent van IJsland, Giersson, en vele andere autoriteiten. Het Italiaansche eskader heeft het onge veer 940 mijl lange traject van Londonderry naar Reykjavik bij tamelijk ongunstig weer zonder eenig incident afgelegd. De volgende etappe van ruim 1500 mijl is Cartwright op Labrador. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat men deze etappe in tweeën vliegt, door onderweg Julianahaab op Groenland aan te doen, waar eveneens de noodige maatregelen voor ontvanerst van het eskader en bijvulling van brandstof zijn genomen. De laatste weerberichten van Groenland luiden gunstig. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK HEIMATSCHUTZ IN STIERMARKEN ONTBONDEN De Freistimmen verneemt, dat op grond van een verordening van de bondskanselarij de als Duitsch-Oostenrijkschen Heimat- s'chutz ingeschreven en indertijd door de landsregeering goedgekeurde Heimatschutz vam Stiermarken is verboden. HET ONTBINDINGSBESLUIT. Hoop op loyale behandeling In het ontbindingsbesluit van het Cen trum wordt gezegd: De politieke omwenteling heeft het Duit sche staatsleven op een volkomen nieuwe basis geplaatst, die geen ruimte meer laat voor een tot voor kort mogelijke partijpoli tieke activiteit. De Duitsche Centrumpartij ontbindt zich derhalve in overeenstemming met den Rijkskanselier Hitier onmiddellijk. Met deze ontbinding wordt echter aan haar aanhangers de mogelijkheid geboden hun krachten en ervaringen zonder voorbe houd ter beschikking te stellen van het on der leiding van den rijkskanselier staande Nationale Front in positieve medewerking in de beteekenis van versterking van onze nationale, sociale, economische en culturee- le verhoudingen en tot medewerking aan den opbouw van een nieuwe orde in den rechtsstaat. De Centrumspartij voltrekt de noodzake lijke organisatorische liquidatie met zoo veel mogelijk spoed. Zij mag er hierbij loyaal op rekenen, dat de afwikkelingswerk zaamheden niet worden gestoord, dat de inbeslagneming van goederen, die tot dus verre partijbezit waren en politieke arresta ties van voormalige partijleden in de toe komst achterwege zullen blijven en dat reeds gearresteerden weer worden vrijgela ten voor zoover geen verdenking bestaat van strafbare daden. Zij geeft verder uiting aan de gerecht vaardigde hoop, dat degenen, die tot dus verre aanhanger waren van de Centrum partij door den leider der nat.-soc. beweging in de toekomst beschermd zullen worden tegen laster en achteruitzetten en dat de katholieke tot de nationale staat positief 6taande pers dezelfde behandeling zal on dervinden als de overige nationale pers. Den afgevaardigden in rijksdag, landdar gen en gemeenteraden is met betrekking tot de handhaving hunner mandaten volko men vrijheid van besluit gegeven. De leden van de voormalige centrumfrac ties treden dus niet gesloten als hospitan- ten in de fracties der NSDAP, maar blij ven vooreerst zonder fractie en houden al leen door verbindingsmannen voeling met de fracties des NSDAP. De aanstelling dezer vertrouwensmannen zal geschieden in onmiddellijk overleg met de bevoegde fractievoorzitters der NSDAP. In overeenstemming met den rijkskanse lier, Hitier, en de bevoegde fractievoorzit ters der NSDAP wordt als verbindingsman van de voormalige rijksdagfractie van het centrum aangewezen Dr. Hackelsberger bij de rijksdagfractie der NSDAP. DE BEIERSCHE VOLKSPARTIJ. De staatsminister van Binnenlandsche Zaken, Adolf Wagner, heeft, nadat de Beiersche Volkspartij met al haar officieele onderafdeelingen is ontbonden, ter tenuit voerlegging der noodzakelijke ontbindings maatregelen en ter kalmeering van het po litieke leven een beschikking uitgevaardigd. Alle zich in arrest bevindende functionaris- Ben der voormalige Beiersche Volkspartij moeten in vrijheid worden gesteld. Al dege nen, die tot nu toe in het politieke leven op den voorgrond traden, wordt aangeraden zich zooveel mogelijk achteraf te houden, terwijl nog beter wordt geacht, dat zij van het politieke tooneel verdwijnen. Het vroe gere lidmaatschap dezer partij mag noch voor ambtenaren en beambten van den staat noch voor anderen reden zijn tot ach teruitzetting, vervolging of uitsluiting aan de medewerking bij den opbouw van den staat. HET RESULTAAT DER VOLKSTELLING 66,1 millloen Inwoners De bevolKuig vam het Duitscüe Rijk telde voigens het Rijksbureau voor statistiek pei Lü juni 65,3 muiioen zielen (hei Saargebieu mei weuegcrekendj en tezamen met de m S30.U0U bewoners van net Saaigemeu het geiieel 66,1 millioeii zielen. Dit auiuu is 1,7 nnllioen beneden het aantal inwoners het Duitsche Rijk voor den oorlog (b/,6 millioen in het ouue Rijksgebied). Tegenover de telling van, 16 J uni 1925 is de bevolking van het Kijk (zonder Saaigeined; met 2,7 millioen of 4,4 pet. toegenomen. Stuttgait: De bevolking van vv urieuinerg 1de op 16 Juni 1933 2.713,150 zielen, d-i. 118,036 meer dan in 1925. Er is wederom een hoog overschot aan vrouwen. De mannelijke bevolking telde 1,312,144, de vrouwelijke 1.401,006, perlOÖO mannen komen dus 1068 vrouwen voor, in 1925 waren op iedere 1000 mannen nog 1077 vrouwen. De bevolkingsdichtheid Is van 133 inwo ners per vierk. KM. in 1925 gestegen tot 139 in 1933. Vaai de Europeesche staten hebben alleen België, Nederland en Engeland een grootere bevolkingsdichtheid. De bevolking is over de verschillende lan den als volgt verdeeld: Pruisen 29.958,073 personen (19,448 man nen en 20009,733 vrouwen); Beieren 7,703,991 Saksen 5.196,381; Wurtemberg 3-713,150; Ba den 2.429,977; Thuringen 1.676,759; Saksen 1.426,830; Hamburg 1.484,548; Mecklenburg Schwerin 70S-077; Oldenburg 581,296; Brons wijk 518.736; Anhalt 365.824; Bremen 366.425; Lippe Detmold 179.305; Lubeck 136,469; Mecklenburg Strelitz 112,809; Schaumiburg- Lippe 50.469. STRUIKROOVERS DIE RECRUTEN AFPERSEN. Uit Istanboel wordt gemeld: Tweehonderd Turksche recruten rappor teerden, dat zij, op een tocht van Tribizonde naar het binnenland, door 40 struikrooveps waren overvallen. De recruten, die onge wapend waren, werden onder bedreiging met revolvers gedwongen uit de vracht auto's te stijgen. De roovers beloofden hun geen letsel te doen, indien elk een Turksch pond betaalde. De 200 pond kwamen bijeen. Het bedrag was, naar de roovers verklaar den, bestemd om him belasting te betalen. De zout-productie in Joego-Slavië Is niet voldoende gevveest voor de behoeften van de binnenlandsche markt en derhalve heeft de directie der staatsmonopolies maatregelen getroffen om hierin verbetering te brengen. Er wordt thans aan de oevers van de Adri- atische Zee een zoutveld aangelegd met een oppervlakte van 1000 H.A., dat in 1934 vol tooid zal zijn en een jaarlijksche productie zal hebben van 50.000 ton. Men verwacht, dat deze productie vol doende zal zijn om den invoer van buiten landse!) zout te verhinderen. Henri Zeldenrust. MUSSOLINI EN „NEDERLAND-ITALIE' Men schrijft uit Rome: De heer Benito Mussolini heeft hi het Pal- lazzo Venezia een particuliere audiëntie ver leend aan mejuffrouw Anny Wlerts, presi dente van het genootschap „Neder! and-Ita- lië". De duce informee-de belangstellend naar de oprichting en ontwikkeling van het genootschap en gaf zijn groote tevredenheid te kennen over den blo*i var deze jonge vereeniging. In hartelijk* fcev -dingen be tuigde de heer Mussolini -*«orL ijn sympa thie voor Holland. Aan h<* «rnd van het on derhoud mocht niejuffroif* Wlerts een foto met dedicatie van deus duo* ontvanger Gemengd Nieuws. D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Apeldoorn had Woensdagmiddag een ernstig ongeluk plaats. Een luxe auto naderde uit de richting Naald, bestuurd door den heer R. uit Zeddam bij Doetinohem. Deze wagen wilde links de Kerklaan inrij den. Op 't zelfde moment kwam van de rich ting Hoofdstraat de wielrijdster mej. Z. uit den Rosrjiw&g. met achter op de bagagedra ger de oudste dochter van den directeur van Gemeentewerken, mej. E. J. G. De auto kwam bij zijn wending met fi'Gts in bot sing: Beide meisjes werden zeer ernstig ge wond; mej. G. is vrij spoedig na aankomst in het gemeentelijk ziekenhuis overleden. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in en heeft de auto in bi genomen. Tp Delft is het 13-jarige zoontje van Kool, die Zaterdag op het Zuideinde onder 'een auto is geraakt en ernstig werd gewond, overleden. Te Beerta (Gr.) is de 3-jarige jongen A. Leeraar door een auto, bestuurd door H. J. Burema, overreden en gedood. UIT DE RAADSVERGADERING VERWIJDERD Te Hengelo (Ov.) wensche een communis tisch raadslid niet te voldoen aan het ver zoek van den voorzitter van den gemeente raad, om zich alleen tot het punt van be spreking te J>epalen. Een voorstel werd aan genomen, om den spreker het verblijf in de vergadering te ontzeggen en voor de volgen de vergadering uit te sluiten. De vergade ring werd zoolang geschorst tot de commu- aist zich had verwijderd. EEN KRASSE GRIJSAARD De heer H. Houwing van Ten Post (Gr.), die den leeftijd van 84 jaar reeds heeft be reikt, is in den nacht van Zondag op Maan dag per fiets vertrokken naar Den Oever of Wxeringen, tot het afleggen van een familie bezoek. Maandag werd om plm. 6 uur opge beld bij den heer D. Knol, landbouwer te Wittewierum, dat de heer Houwing goed en wel was gearriveerd en slechts weinig ver moeid was. GROOTE BRAND TE OLDENZAAL Hedennacht circa 3 uur brak te Oldenzaal brand uit in de sigarenzaak van B. ter Steege aan de Markt. Reeds spoedig stond het perceel in lich terlaaie. De inwoners moesten door ee: 'J raampje de woning verlaten, daaj- de rook hen de uitgang versperde. De brandweer, welke zeer spoedig met de motorspuit aanwezig was, had een harde strijd met de hoog oplaaiende vlammen. Het aangrenzende huis van den heer J. ter Steege was ook. spoedig, ondanks het vele water, een prooi der vlammen. Aan de andere zijde van deze beide per- oeelen breidde het vuur zich ook nog uit en moiest het filiaal met woonhuis van de Stoomerij Hoe/ksema, bewoond door San- derman, het ook ontgelden, en verder de dameskapperszaak met hoedenzaak den heer Vlaskamp, van welk gebouw de kap verbrande. Dit perceel heeft en waterschade bekomen. Er werd met 8 stralen water gegeven. De brandweer rukte vanmor gen om 6 uur in. De schade van alle per- ceelen wordt door verzekering gedekt. EEN AKELIGE VONDST Te S wol gen (L.) is in het bosch, eenige honderden meters van zijn woning verwij derd, het lijk gevonden van den 53-jarigen Droggen, die sedert Zondagavond vermist werd. Het lijk lag voorover in het struik gewas. Het slachtoffer had een mes in de linkerhand. De sectie op het lijk, welke werd verricht door Dr. Hulst uit Leiden, wees uit, dat van moord geen sprake is. Waarschijnlijk man tengevolge van hartverlamming over leden. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zijn. Vermoedelijk had D. deze bekomen bij zijin val. Hij schijnt bezig fce zijn geweest elzentakjes te 6nijden. Elzen takjes werden ook onder het lichaam ge vonden. De justitie heeft het lijk weer vrijgegeven. TUSSCHEN EEN HOOIGRIJPER DOODGEKNELX) L>e 22-jarige P. van der Vlist te Jaarsveld is Dinsdag bij het lossen van hooi tusschen een hooigrijper bekneld geraakt, waarbij d< tanden van den grijper hem in het lichaau. drongen. Hij is in het ziekenhuis te terecht VLEESCHVERGIFTIGING Ten huize van de K. te Nieuwerbrog bij Bodegraven doet zicli een vrij ernstig geval van vermoedelijke vleeschvergiftlging voor. Een vijftal personen werd na het eten van rundvleesch ernstig ziek. Het vleesch, dat af komstig was van een veehoudei uit Rietveld, was door den Keuringsdienst te Woerden voorwaardelijk voor de consumptie goedge keurd. Door de politie, die een onderzoek instelde, nog ongekookt vleesch in beslag genomen, dat ter beschikking is gesteld van het Cen traal Laboratorium te Utrecht. DE VALSCH GELD ZWENDEL Gearresteerden naar 't Huis van Bewaring De beide te Den Haag door de politie ge- 'resteerde personen, de 40-jarige Rus L. B de Rotterdamsche koopman H. D. R., die er van verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan de uitgifte van val- sche Engelsche bankbiljetten van 10 pd. si. op verschillende plaatsen van ons land, zijn heden, na door den rechter-commissaris Mr. van Wageningen te zijn verhoord, in hei Huis van Bewaring ingesloten. DE DOODELIJKE DAMP Bij den heer A. van Noord Wz. aan de Schoolstraat te Oude Tonge heeft zich een geval van gasvergiftiging voorgedaan, waar bij gelukkig geen menschenlevens vielen te betreuren. Te half vijf 's morgens werd de familie gewekt door geschrei van het jongste doch tertje, dat inmiddels naar buiten was ge- loopen en daar het bewustzijn verloor. Bij nader onderzoek ontdekten de ouders dat nog twee kinderen bewusteloos waren tengevolge van het openstaan van de gas kraan in de keuken, die zich onder het slaapvertrek van de kinderen bevond. Terstond weTden maatregelen genomen om de kinderen weer tot bewustzijn te bren gen, hetgeen even later geschiedde. De kinderen hebben er geen nadeelige ge volgen van ondervonden. MOORDAANSLAG OP ZIJN MOEDER Te Lienden heeft, naar „de Telegraaf' meldt, de 37-jarige A. v. d. B. getracht zijn 73-jarige moeder door worging van het le ven te berooven. De dader is gearresteerd en voor den officier van justitie te Tiel ge leid. Door het vreeselijk gejammer van de oude vrouw werden de buren des morgens ongeveer vijf uur er opmerkzaam op ge maakt, dat moeder en zoon, zooals herhaal delijk gebeurt, ernstigen twiste met elkaar hadden. Men begaf zich in alerijl naar de woning en zag door de vensters, dat de zoon zijn moeder met touw aan een stoel had gebonden en haar ergelijk mishandel de, terwijl hij haar een strop om den hals had gedaan. Toen hij zag, dat men hem gadesloeg, heeft hij zijn moeder aan het om haar hals gebonden touw over den vloer naar het achterhuis gesleept.. De buren hebben toen onmiddellijk den I gewaarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse was. Aan het bevel, om de woning te ont sluiten, werd niet voldaan, zoodat de poli tie zich door verbreking van een deur toe- eang moest verschaffen. Onder verzet van den dader werd deze gearresteerd en voor- loopig in het anresiantenlokaal iBij verhoor door den burgemeester, hulp officier van justitie heeft hij r lijke bekentenis afgelegd. Zoowel moeder als zoon staan als derling bekiend. RELLETJES TE HAARLEM Na een vergadering van fascisten te Haar lem hebben zich ongeregeldheden voorge daan. Na afloop van de vergadering vertrok eenige leden per autobus naar IJmui- De motorbrigade heeft deze bus tot de pont te Velzen begeleid. De andere fascisten, ongeveer 75 in getal, gingen onder politiegeleide naar het kringhuis van den bond gelegen aan het Spaarne. De fascisten werden gevolgd door een menigte van poli tieke tegenstanders, die ter hoogte van de Rozenhagenstraat steenen uit het trottoir haalden en daarmee begonnen te gooien. En kele personen werden geraakt De politie los te eenige waarschuwingsschoten. Met auto's (rijn de fascisten van het kring- huds vertrokken. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Heer Hugo waard (N.-H.) reed J. B. met een vracht aardappelen op den Waarddijk. Daar achter kwam met een luxe auto de chauffeur K. B. uit guid-Scharwou- de. Plotseling schoot deze den vrachtwagen op zij om te passeeren, niet bemerkende, dat daar juist iemand liep. Deeze, mej. N B. uit Broek op Langendijk, ziende, dat aanrijding met haar niet te voorkom sprong achteruit en te water. Daar de weg ter plaatse zeer smal is kon geen aanrijding voorkomen worden met de vrachtauto van *B., waardoor deze in den berm terecht kwam en zijn evenwicht verloor en twee maal over den kop sloeg den onderdijk in, in zijn val e entelefoonpaal meenemende, welke als een riet bij den grond afknapte. Vrachtrijder B.,die met zijn zoon in de cabine zat, kreeg geen noemenswaardig letsel. Mej. B. kwam met den schrik vrij. De materieele schade wordt door ring gedekt. Radio Nieuws. VRIJDAG T JULI 9.25 Concert 10.20 Concert j 7.50 Orkest 9.20 Com a I u n d b O r g (1U.18 M.( 12.20 Concert 8.50 Concert 5.30 Zang 9.20 Concert 10.35 Orkest Snlgswusterhausen (1634 9 M\ 6.35 Concert 12.20 Gramofoon 2.20 Gramo foon 5.65 Zang 6.20 Concert 8.20 Orkest 10.25 Mensch und Welt 11.20 Gramofoon 12.20 Concert 1.20 Concert 4-50 Orkest 9.50 Orkest ondon Nat. (261.3 M12.20 Orgelspel. 1.05 Orkest 2.05 Orkest 2.35 Gramofoon 5.35 Concert - 10.50 Gramofoon Kunst en Letteren. NIEUWE AANWINST VOOR DE VEREEN. REMBRANDT Van bevoegde zijde vernamen wij, dat de geruchten als zoude de Vereeniging Rem brandt de hand gelegd hebben op enkele waardevolle schilderijen afkomstig uit de Russische musea, inderdaad juist zijn. Waar schijnlijk zal de voorzitter der Vereeniging Rembrandt, Dr. E. Heldring, hieromtrent op de algemeene ledenvergadering nadere me- dedeelingen doen. De vermeerdering van ons openbaar bezit aan kunst houdt verband met de herdenking van het vijftigjarig be staan der Vereeniging op 10 Juli a.s. door Dr. W. Lodder te Bussum 11.00 Frle- sche liederen 12.15 Gramofoon 12.30 Mld dagconcert 2.30 Lezen van Chr. lectuur 3.00 Hulsh. raadgevingen 3.30 Concert halfuurtje 8.00 Dameskoor 9.00 Spr. dhr Keessen Dzn., te Aalsmeer 9.30 Concert 10.00 Vaz Dlas 11.00 Gramofoon III ver sum (1875 M.^ V.A.R.A. 8.01 Gramo foon 10.15 Voordracht 10.30 Orgel 11.00 Voor de keuken 11.30 Gramofoon 4.01 Klein-orkest 4-30 Na schooltijd 5 00 Kleln-orkest 5.30 Do Notenkrakers 5.50 Orgel 6.10 De Notenkrakers 6.30 Zang en piano 7.00 Zang en plaon 7.15 De A.V.R.O. 12.01 Gramofoon - 12.30 Orkest 20 Gramofoon 3.00 Voordracht 3.30 Gra rnofoon 8.30 Aansluiting ;net het Kurnaus tc Schevenlngen. Weerbericht. Het dunne pOltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Karlstad en Nordöyan 7705. Stand vanmorgen half twaalf 764.7. Laagste stand te Ingö 756.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer behou dens kans op onweer, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk ver plaatste zich naar midden-Scandinavië, en breidde zich zoowel naar het N.O. als naar 't N.W. uit. Behalve in het hooge Noorden, ligt een uitgebreide vlakke depressie op den Oceaan, met een uitlooper over de Golf van Biskaye, en verder in Oost-Europa. In Scan dinavië en Finland, West-Duitschland, ons land, Zwitserland, Frankrijk en op de Brit- sche eilanden heerscht mooi zomerweer. On bewolkte gebieden wisselen af met plaatsen waa reen zwa r wolkendek de zonneschijn tempert en het weer koel houdt Regen viel alleen in het hooge Noorden en ver in het Oosten. De luchtdruk en de temperatuur- verdeeling zijn gunstig voor het tot stand komen van een periode van warm zomer weer met eerst later kans op afkoeling en onweer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.4 C. 7 JULI. Zonsopgang 4.48 uur, zonsondergang 9.20 uur. Volle Maan 1.11 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN: 7 JULI. Van 's avonds 9.50 uur tot 's morgens 4.19 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche ttjdl AMSTERDAM WETHOUDER POLAK Wehouder Polak, die aan zenuwover spanning lijdt, zal voorloopig niet in staat zijn om zijn ambt waar te nemen. Burge meester De Vlugt heeft voorloopig zijn werkzaamheden overgenomen, in afwach ting van een .nadere regeling. Mr. JOH. M. JOLLES GEÏNSTALLEERD Bij het Amsterdamsche Gerechtshof In een gisteren gehouden buitengewone zitting van het Gerechtshof is de pas be noemde vice-president, mr. Joh. M.'Jolles, die tot dusverre raadsheer in dit college is geweest, door den waarnemend president van het Hof, vice-president W. F. Bijleveld in zijn nieuwe kwaliteit geïnstalleerd. Brn/aci Rheinfelden Itehl Dindesheim Mannheim Bingen -3.26 -3.36 0.00 8.67 5.56 6.68 1.16 1.17 4.76 4.97 8.08 2.26 ■2.10 -2.30 3.01 3.19 Cohlenz Trier Realen Rührort Wesel Emmerik Dueseldorf 3.66 380 -2.6R -2.76 -2.63 -2.79 3.78 3.92 3.09 3.2S HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 7 Juli Delfzijl 10.56 23.27 Hellevoetsluls 2.18 14.61 Terschelling 8.10 "0.38 Willemstad 3.(8 15 39 Harllnyen 9.10 2I.H5 Bronwersh. l.HO 14.<3 Den Helder 6.50 19.30 Zierikzee 2.C8 14 35 IJmaiden 2.16 14.63 Wemelding> 2.27 14.58 H.v. Holland 1.27 14.02 Vlissingen 0.31 12.65 Scheveningen 1.37 14.12 Terneuzen 1.04 13.32 Rotterdam 3.39 16.02 Hans weert 1.66 16.21

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2