BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MAANDAG 3 JULI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Bond van Chr. Politieambtenaren ALGEMEENE VERGADERING TE LUNTEREN De Bond mag zich in gestadigen groei verheugen AGENT BAAS HERDACHT Vandaag, morgen en Woensdag wordt in liet Conferentieoord van den Z. S. R. te Lunteren de algemeene vergadering gehou den van den Bond van Chr. Politie-Aimbte- uaren in Nederland. Nadat de deelnemers aan deze driedaag- sche conferentie hadden aangezeten aan een middagmaal, dat een heel geanimeerd ver loop had, werd vanmiddag te half 3 de al gemeene vergadering geopend door den Voorzitter van den Bond, den heer B. R e e d e r, van Rotterdam. Openingsrede Nadat eenige verzen van Psalm 75 waren gezongen, ging de Voorzitter voor in gebed. Daarna heette hij alle aanwezigen welkom in het vrije en rustige Lunteren. Hij her innerde aan de vorige daar ter plaatse ge houden congressen en wees op het groote voordeel, dat een dergelijk conferentieoord biedt boven de vergaderingen in steden. Spr. memoreert voorts de gestadige aan winst van nieuwe leden in het afgeloo- pen jaar en betuigt namens het bestuur dank voor de ondervonden medewerking. Naast de aanwas van nieuwe leden denkt Spr. aan hen, die den Bond door den dood ontvielen en staat eenige oogenblikken stil bij den moord op het Haagsche lid Baas. Betreurd wordt, dat het niet mocht geluk ken, den moordenaar zijn gerechte straf te doen toekomen. Bescherming tegen derge lijke sluipmoordenaars acht Spr. dringend noodig en de Overheid mag niets nalaten, haar politiedienaren tegen dergelijke onver laten te beschutten. De Voorzittter wijdt daarna eenige woor den aan het besluit van den Minister van Defensie, waarbij het militairen onmoge lijk werd gemaakt, zich te organiseeren in een burgerlijke vakorganisatie. Den Bond ontvielen door dit z.i. veel te stroeve besluit een 140tal leden. Spr. is van meening, dat men deze maatregel, welke geheel staat i het teeken van de muiterij in onze Oos niet had mogen doortrekken tot de Christe lijke Organisaties. Broodnoodig is het, dat ook de Chr. Orga<- nisaties van het personeel bij leger en ma rine worden versterkt Een spoediger inzien daarvan had wellicht erger voorkomen. Menschelijke hulp om tot betere toestan den te komen, blijkt, in onzen tijd, machte loos en de hoop, welke thans van Genève en Londen wordt verwacht, geeft zoo wei nig zekerheid. Spr. wijst in verband hier mede op den ontreddenden toestand in Duitschland en is het eens met hen, die niet ophouden ons volk te waarschuwen tegen het in dat land heerschende regiem. Daarom is het zoo noodig, dat de Christe lijke Vakbeweging naast de propaganda voor uitbouw naar buiten, zich beijvert de organisatie innerlijk te versterken door de leden op te wekken tot ware beleving van het Chr. levensbeginsel. Eenige oogenblikken staat Spr. stil bij het feit, dat door de geweldige ontwrichting van het maatschappelijk leven ook de Overheid voor bijzondere eischen staat Hij vraagt zich af, wat de huidige regeering straks zal brengen ten opzichte ran bezuini ging op de dienstvoorwaarden van het over heidspersoneel, en welke plannen ons zullen bereiken ozichtens 'n „nivelleering" van de loonen van Rijks en Gemeentepersoneel. Hij meent dat de Christelijke organisatie sterk staat, wanneer ze zich houdt bij het beginsel, dat haar drong een eigen vak beweging te stichten. Spr, besloot zijn openingswoord met de wensch, dat de congressisten door het pret tig samenzijn, weer met moed en energie tot hun arbeid mogen terug keeren. Bij en in alle moelijkheden in dit leven heeft de Christen de zekerheid, dat het door God de Heere gemaakt wereldplan zal wor- H. BAAS, in wiens tragisch verscheiden de Haagsche afd, en den Bond een zwaar verlies trof. den uitgevoerd tot in de kleinste bijzonder heden. Wat ook ons wedervare, wij heb ben het oog gericht te houden op Hem, die voor Zijn kinderen alle dingen doet mede werken ten goede en Wiens hulpe en bij stand we toewenschen aan allen, die in hoogheid zijn gezeten. (Applaus.) Jaarverslag van den Secretaris Na dit openingswoord kwamen de ver schillende jaarverslagen aan de orde. Hei verslag van den Bondssecretaris, den heer W. de Jong, was weer een keurig en welverzorgd stuk werk, waaraan wij het volgende ontleen en: Het verslag begint met een overzicht te geven van den huidigen toestand en ge waagt van de moeilijke omstandigheden waarin inzonderheid de Chr. vakorganisa ties zich bevinden, omdat ze haar verant woordelijkheid bewust zijn en er blijk van willen geven. Toch wordt met groote voldoening ge wag gemaakt, dat m deze moeilijke periode de leden de organisatie getrouw zijn ge bleven. Dat duidt op een gezonde organi satie, de goede geest onder de leden en een goede verhouding tusschen leden en bestuur In het bestuur kwam geen verandering. Het aantal afdeelingen steeg tot 39. Nieuw opgericht werden Kampen c.a., Winterswijk :.a., Koninklijke Marechaussee III, Rijks- veldwacht 3de district, en Ridderkerk c.a. In Breda, Deventer, Eindhoven, Helder en Noordwijk vormden groepen personeele le den correspondentschappen. Het ledental ging in stijgende lijn en klom van 1553 tot 1656, dus een ledenwinst van 103. De Marechaussee boekte een winst van 47, de Rijksveldwacht 22. De afdeeling Amsterdam ging echter 18 terug, maar Rotterdam klom met 16. In het geheel gingen 21 afdeelingen vooruit in ledental, 11 ble ven gelijk .terwijl 13 afdeelingen ledenver lies boekten. Opgemerkt kan nog worden, dat de winst welke men boekte van leden, overgekomen uit de andere bonden veel grooter is, dar; het getal, dat van de Chr. Bond naar linksche of neutrale groepen ging. De verschillende voorstellen op de alge meene ledenvergadering te Leeuwarden aangenomen in het vorige jaar, werden uit gevoerd. Uit het jaarverslag van het Onder steuningsfonds blijkt dat 24 maal hulp werd gevraagd. Driemaal moest de Commissie van beheer afwijznd besluiten. In het bestuur kwam geen wijziging. Aan het slot wordt gewag gemaakt van het 15- jarig bestaan van het Fonds op 27 Augus tus. Uit het jaarverslag van het fonds Eigen gebouw blijkt dat het aantal verkochte „bouwsteenen" beneden het ver wachte aantal bleef. Voor het examen ter verkrijging van het diploma gaven zich 21 candidaten op. De uitslag was bevredigend. Besloten werden behalve voor een diploma met aanteckening ook eischen vast te stel len voor een gewoon diploma. De schrifte lijke opleidingscürsus mocht een toene mend aantal cursisten boeken. Dit getal bedraagt thans 98. Een kleine wijziging kwam in het programma. Verder is de organisatie lid van het T.b.a- fonds „Draagt elkander lasten", en van „Nieuwe wegen". Getracht wordt om tot een nauwer con tact en samenwerking tusschen de Chr. bon den van overheidspersoneel te komen. Uit het finantieel rapport van den Penningm. de heer M. Molenaar blijkt, dat de winst- en verliesrekening sluit met een eindcijfer van 122698.59. Het saldo is f 1404,68. De balans per 31 December sluit met een cijfer van f 15559,85. De verlies- en winstrekening van het Ondersteuningsfonds sluit met een eindcijfer van f2475.63, waarin een batig saldo van f 1085,38. De balans toont als eindcijfer f 6561.97. De lasten en baten van het fonds „Eigen gebouw" bedragen f506.77, waarin een sal do van f 501,55. Het zuiver vermogen is thans f926,56. De accountant J. van Erp van Amster dam controleerde de boeken en vond alles in de beste orde, evenals de kascommissöe bstaande uit de heeren E. Esing, H. Faber, en A. v. Schepen allen te Amsterdam. DE KONINGIN EN DE PRINS OP RUYGENHOEK een paar weken vacantie Zaterdag zijn de Koningin en de Prins voor een zomerverblijf van verscheidene we ken op den Ruygenhoek aangekomen. Het ie de wensch der Koningin dat, tot de tweede helft van de maand Augustus, de tijd H. M.'s verblijf op den Ruygenhoek op gelijke wijze worde beschouwd als de tijd, dien de Koningin anders in het buitenland pleegt door te brengen voor het nemen van rust; met uitzondering voor wat betreft de Staatszaken. REIZEN IN OOSTENRIJK De Oostenrijksche zaakgelastigde, Z. Exc. G. -Alexieh, heeft aan Nederl. persver tegenwoordigers eenige mededeelingen ge daan over de toestanden en de toekomst plannen van Oostenrijk, speciaal wat betreft het vreemdelingenverkeer, dat een der zeer belangrijke bronnen van inkomsten van het Oostenrijksche volk is. De wereld staat verbaasd, zei de heer Alexich, over de energie door Oostenrijk onder het huidige regime ontwikkeld. Met kracht wordt er voor gezorgd, arbeidsgele- nenheid te scheppen door het electrificeeren van spoorwegen en het verbeteren van we gen, ter bevordering van liet groot-toerisme. Hiertoe zal een binnenlandsche leening wor den aangegaan. Wij willen u niet uit uw land weglokken, doch, zoo voegde hij er bij, wanneer ge toch een reis naar het buitenland wilt maken, vergeet dan Oostenrijk niet De vertegenwoordiger van de Oostenrijk sche Bondsspoorwegen, de heer Tulp, zei daarna, dat bij het reizen in Oostenrijk van onregelmatigheden, onilusten of hinder niet het minste te merken is. DOODELIJKE BOTSING Te Groningen is Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur 30 de ongeveer 70-jarige H. J. Tiemer- sma, die in het plantsoen liep te wandelen door een tot nu toe onbekende wielrijder aan gereden en met een schedelfractuur in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. T., oud- leeraar aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Groningen, ie aan de gevolgen over- Men meldt ons uit Domburg: De douaneboot „Albatros" heeft het motor schip „Eerste Zorg", schipper Wesselman, aangehouden. Het schip, dat geladen bleek te zyn met twintig ton suiker en ca. 250 kisten spiritus, welke frauduleus werden ingevoerd, bevond zich naby Domburg. De bemanning be stond uit Lassen, te Amsterdam, G. Erasmus te Breskens en den schipper Wesselman. Het schip werd in beslag genomen en de personen werden gearresteerd. De smokkelwaar is door de „Eerste Zorg" overgenomen door een on bekend gebleven schip. Het in beslag genomen vaartuig ie naar Hansweert gebracht. De ge arresteerden zijn naar Zierikzee overgebacht. De lading vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 20.000. TRAGISCH VERDRINKINGSONGEVAL Een zeer ernstig ongeval, dat het leven heeft gekost van een 48-jarigen man, is ge schied op den Paarsjesweg, tegenover de J. J. Cremerstraat te Amsterdam. De bewuste per soon reed, vergezeld van zijn tienjarig zoontje beiden per ry wiel, in de richting van de Admi raal de Ruyterweg, toen op genoemd punt de jongen met zijn fiets tegen het rijwiel zijn vader botste. De knaap kwam hierbij te vallen en kwam terecht in het water van de Derde Kostverlo- renkade. De vader sprong zyn zoon in ?fjn wanhoop na en heeft dit met zyn leven moe ten boeten. De jongen kon door handreiking van omstanders op het droge worden gebracht, evenals zyn vader, aan wie de knaap zich had vastgeklemd. Het bleek echter, dat de man be wusteloos was. Geruimen tijd is door personeel den Geneeskundigen Dienst getracht de isgeesten van het slachtoffer op te wék ken, evenwel zonder succes. ROFFELRIJMEN. Een gladde Ze speelden al een uurtje heel gezellig met elkaar: Twee meiskes, naar m'n schatting zoo een tien a twalef jaar; De kleinste met een krullekop en tegen wit aan blond; De grootste donkerbijna zwart met scherp getrokken mond. Het blondje had Zoo'n heel groot kruis van hout of bordpapier Met een groen koordje om haar hals;, dat zie je heel veel hier; En als ze hipte, hinkende zoo luchtig als een veer, Dan slingerde dat groote kruis opvallend heen en weer Ze kregen ruzie, en niet malsch, ze trapten naar elkaar Een leelijk woord viel voor en na een leelijker gebaar; En juist toen het ging lijken op een oorlog in het klein Verscheen een goedig mannetje op het gevechtsterrein. „Wa's ddt nou?" zei-d-ie, en hij wees op blondjes groote kruis, JtBen jij een meisje van dehè? Dan ben je toch abuis!" ,jNou!" zei het zwartje, ,,'t staat je Toen gaf het blondje weer: [fijnL" „Zij is.ik benwe zijnnou ja: zij is het óók, meneer!" ,J)at weet ik net zoo goed as jij!" zij 't zwartje,\„ook een bak! Ik stak m'n kruis tenminste "nog behoorlijk in m'n zak!" Wat of het oudje ervan zei kon ik niet goed verstaan; Ik zag hem schuddend met z'n hoofd gebogen verder gfian (Nadruk verboden.) LEO LENS TWEE GEWONDEN BIJ EEN VECHTPARTIJ Toen gisteravond een agent van politie ïn de v. d. Werfstr. te Leiden by 'n vechtpartij tusschen de families S. en P. de vechtenden wilde scheiden, keerden zich allen tegen hem* zoodat hij zijn sabel moest trekken. Zyn wa pen raakte hij echter in den strijd kwyt, waarop hij zijn revolver trok en eenige waar schuwingsschoten in de lucht loste. Deze had den geen uitwerking, zoodat de agent het wa pen op de beenen van zyn tegenstanders richt te. Hij trof de 24-jarige en de 20-jarige broe ders P. S. en J. S. Zij vielen, waarbij een van hen nog 't ongeluk had 'n been te breken. Door den Eersten Hulpdienst zyn zij naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Hun toestand ia gunstig. Inmiddels was het verzet gebroken. Van de vechtersbazen werden nog drie belhamels ge arresteerd. Een bekend trio, de heeren Fokker, Plesman en Spit op Schiphol bij de nieuwe Fokker F. XX. Bij de beëediging v. d. nieuwe lichting in het Weensche garnizoen vfl.n.r. op de le rij: minister Fey, bondskanselier dr. Doll- fuss, pres. Miklós en minister Vaugoin. De heer C. Houtman, weth. van Schiedam, vier de zijn 25-jar. jübilé als direc teur van de Schied. Alcohol fabriek, West- Het eerste, escadrille der Italiaansche vliegtuigen arriveert boven het landingsterrein. Weldra zal- generaal Balbo a* formatie loslaten en een voor een glijden de enorme vlieg booten mar de eerste pleisterplaats, op weg naar 't Westen Een 70 ton wegend wisselcomplex op het snijpunt Javastraat en Koninginnegracht te Den Haag, door Pletterij Enthoven te Delft vervaardigd. Generaal Balbo wordt door de Nederlandsche autoriteiten, w. o. minister Deckers, begroet. Zaterdagmiddag zijn dan eindelijk de 2U Italiaansche vliegtuigen, die onder lei ding van generaal Balbo een vlucht over den Atlantischen Oceaan gaan onderne men, te Amsterdam gearriveerd. Duizenden en tienduizenden zijn van deze ge beurtenis getuigen geweest en de Italianen werden zeer geestdriftig ontvangen. Men wist toen nog niet wal eerst veel later bekend werd: de vliegboot Idini is bij het dalen over den kop geslagen en geheel vernield. Op onze foto ziet men een duiker te water gaan om den verdr onken mecanicien uit de cabine te halen

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5