WOENSDAG 28 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. De plaatsvervanger van de „Niobe", het nieuwe zeil- schoolschip „Gorch Fock" verlaat de haven van Aan boord v. h. vlag geschip „Pennsylvania" werd't oppercom- De buitenplaats ,JBijdorp" is door de gem. Koudekerk uatir Hamburg op weg naar Kiel. mando over de Am. vloot aan adm. Foote Sellers overgedragen gekocht en wordt ingericht als gemeentehuis UIT HET SOCIALE LEVEN ALGEMEENE VERGADERING OP „WOUDSCHOTEN" De Zwitsersche afgevaardigde spreekt de vergadering toe: „gleich gerichtet" niet: „gleich geschaltet" In de glister voortgezette vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond nicihtte de Voorzitter een woord van hartelij- ken geluk wensch tot den heer J. Schipper, diie dien dag ju iet vijf en twiinitig jaar lid van de Qhr. Vakbeweging wee. Spr. spelde hem het gouden CNV-ansiigne op de boost. De heer Sc hipper dankte voor deze ond er- scheidd-mg, waaruiilt blijkt, dat het CNV het «<ud nog als waardemeter handhaaft. (Ap ^De Voorzitter verwelkomde de heeren C. Smeenlk en De C. van der Zaal, afgevaar digden van de Antrirev. Kamervlrub en dien heer W. J. Bossenbroek, secretaris van Patrimonium Bij de bespreking van de financieel© ver slagen bracht de heer v. d. Heiden (Hout bewerkers) aan den penningmeester, den heer Ruppert, hartelijk dank voor de buiten gewoon moeilijke arbeid om de financiën van 't CNV, die een aantal jaren geleden er niet zoo gunstig voorstonden, op het huidige peil te brengen. (Applaus). Na enkele op merkingen van ondergeschikte n aard werd dit verslag goedgekeurd. De Voorzitter bracht de functionaris sen, die het verslag 6eamstelden, hartelijk denk voor het vele werk en de wijze waarop zij dit hebben gedaan. Tegenover de aftredende bestuursleden, de heeren F. Elikerbout en J. Nauta werden geen oandidaten gesteld, zoodat bedden bij acclamatie herkozen werden. Voorstellen Met betreikking tot een voorstel van de Ned. Ghr. Bouwarbeddersbond om een jeugd raad in te stallen, welke tot taak zou heb ben advies te geven inzake hot jeugdwerk, werd besloten om de instelling daarvan over te laten aan het dagelajksöh bestuur, zoodra dit den tijd daartoe gekomen aoht. Een voorstel van de-zelfde organisatie om ©enige wijziging te brengen in de samen stelling der grensregelingsoomimissie en haar een bepaalden termijn van beslissing voor te schrijven, werd verworpen. Eveneens werd verworpen een voorstel van de®e organisatie om naast de Gids, die dan een meer propagandistisch karakter zou kunnen dragen, een tijdschrift te stichten dat voorliiiohtihg zou kuinnen geven ovef vak vereeni'gingsvra agstukken en vragen van socialen en economischen aard. Ingevolge een voorstel van dé Ned. Bond Van -Cbr. Fabriek»- en Transportarbeiders zal het dagelijkeoh bestuur nagaan in hoe verre het mogelijk is voor de bonden en besturenbonden gegevens te verzamelen welke betrekking hebben op het arbeidster rein der vakbeweging. Hot dagelijksch bestuur zal voort6 naar aanleiding ven een voorstel van de Chr. Houtbewerkers op de oontributie van de organisaties waarvan meer dan 10 der leden werkloos zijn een korting toepassen. Een voorstel van den P.C.B. van Spoor- en Trampersoneel tot stichting van een rusthuis werd verworpen De Spoor- en Trammannen hadden ook een voorstel ingediend om een uitspraak over ons huidig productiestelsel te verkrij gen, namelijk of het streven moet zijn pro ductie om winst of produotie naar behoefte. Het praeadvies van het algemeen bestuur hi-elld in, dat niet wensohelijk is een uit spraak te doen: een absolute tegenstelling tusschen productie om winst en productie naar behoefte bestaat niiet. Dit afwijzend praeaidvies werd aanvaard. Namens den Ghr. Bond van Marineperso neel beneden den (rang van officier Jlichtte de heer R. M e i n e m a een voorstel toe, dot inhield, dat zijn organisatie, welke uit het CNV moet treden, toch lid zal kunnen blij ven van het fonds „Draagt Elkanders Lo6- De spreker zedide, dat door de maatregelen welke ten aanzien van de marine-organisa ties getroffen zijn, ook de Chr. Bond werd getroffen. Het bleek noodzakelijk, dat de bond zich.van het CNV afscheidde, maar tegenover den modernen bond, welke zelf een 6anato-riumfond6 heeft, kan de kleine bond, welke sptr. vertegenwoordigde, niet voldoende concurreeren wanneer hij geen deel uitmaakt van „Draagt Elkanders Las ten". Na discussie werd besloten, dat het dage lijksch bestuur zal nagaan in hoeverre de minister toestemming zal kunnen verleenen, dat aan den wensch van dezen bond wordt voldaan. Telegrammen Ingekomen was een telegram van Ds de Geus met goede weneahen voor de vergade ring. Besloten werd een telegram van ge- lukwensóh te zen-den aan den heer P. J. Nahuizen, die dien dag juist 25 jaar lang voorzitter was van den Ghr. Nat, Weitk- mansbond. Toespraken De heer Ja k. Haas (Ghr. vakorganisaties Zwitserland) maakte een woordspeling en -aide, dat hij met genoegen tegenwoordig as, omdat bei-de organisaties sinds jaren .gl-eriidh geracih-tet" niet gleich geschaltet" zijn. (Gelach). Spr. bracht ook de groeten over van de Amerikaamsohe vrienden, Hol landers, die hij oln Grand Rapids ontmoet heeft. In dat Amerika heeft spr. gezien de na-dealen van te groote vrijheid. Het gel-dt Be deelnemers aan de algemeene vergadering van het C.N.V. op ,.Woudschoten daar: alles is goed als het maar gel-d op levert. Ons ideal is echteT anders; anderen moeten we helpen, we moeten willen duenen. Spr. bracht de groeten over van „Vriend Amelliwk, den secretaris voor bu-itenlan-ctedhe zaken" (gelach), en wensdhte gel-uk met dien groei ven het CNV. Wij groenen ook, maar niet zoo hard als gij. Wij blijven de kiene broer. De taak der Chr. organisaties is zwaar en gewichtig. In het Chr, beginsel hebben we voorhan-den -krachten, die, tot ontwikke ling gebracht, het maatschappelijk leven kunnen bouwen We moeten op onze hoede zijn, dat we Duitsqhlan-d niet na-doen, maar ons eigen bezit hoeden. Het Evangelie van Jezius Christus geeft ons daartoe kracht De heer C. Smeenk sprak namens de A.R. Kamerol-uh, en sprak verheuging uit over het contact, went dat dit mogelijk is tegenstelling met wat in andere lahden zien gegeven wordt ie een genade wel ke God ons schenkt. De A.R. Kemercluh waardeert in -hooge mate den arbeid van het CNV en zal er voortdurend prijs op stellen om contact te hebben. Er is geen land in de wereld waar zooveel gedaan wordt tot leniging van den nood der werkloosheid, en waar ook zooveel gedaan wordt tot uitbrei ding der werkgelegenheid Het d-epartement van waterstaat heeft in 1931 aanbesteed in totaal voor 120.000.000. Zulk een cijfer zegt toch wel iets. Wij moeten elkaar steunen, elkaar begrijpen en voor elkaar bidden. Wij mogen dankbaar zijn, dat we in Nederland wonen, waar mannen els Groen en Kuyper hun denkbeelden konden uitdragen. Wij moeten ervoor zorg dragen, dat niiet door onze schuld verloren ga, wat in dit wondere la.nd, door Gods genade, -is opgebouwd. Spr. eindigde met den wensch, dat het beduur kracht zou mogen ontvangen voor zijn taak. De heer J. H. van Lonkhuyzen sprak namens de Chr. Werkgevers ver eeruiging. Enkeüe jaren was d-eze vereeniging niet ver tegenwoordigd. Het is een veheugend feit. dat in dezen tijd, waarin veel misverstan den heerschen, d-e Chr. Weitkgevensvereenii- gdmg weer wèl vertegenwoordigd is, en dat spr. het voorrecht had a-ls vertegenwoordi ger hier te m-ogen zijn. Resultaat van de goede samenAverkiing tusschen -het bestuur en de leden van het CNV is de groei. Spr. uitte den wensch, dat de Ghr. Werkgevrs- voreen. en het CNV weer samen zuJUen kun nen werken om tot uiting te brengen de Ghr. gedachte. Men kan daartoe elileen ge drongen worden door zelfkennis. Deze erd- tieke en sornbere tijden zullen werknemers en werkgevers ertoe moeten uitdrijven om niet de echul-d op elkaar te werpen, maar om samen te werken, in het besef, dat we verdiend hebben, wat over ons komt, ja, dat God ons zegent niettegenstaande onze zon den, opdat we d-oor eohul dverelagenlheid tot elkander komen. Spr. hoopte, dat de ver- eenigingen leeren samenwerken, im den nood kennende eigen schuld en eigen zonden; op dat het doel bereikt worde, dat God aan Zijn eer komt, ook in het onganisatiefleven. De heer W. Bossenbroek epraJk na mens Patrimonium een hartelijk wooTd. Tenslotte spraken de heeren Quispel en Verveld, oud-bestuurders de vergadering nog toe. De Voorzitter deelde mee, dat een schrijven was ingekomen van verhindering van de Chr.-Hist Kamerfractie, dat de heer Broen, die afgevaardigde was geweest van den Chr. Nat Werkmansbond, moest ver trekken, maar hem had verzocht dank over te brengen aan de vergadering voor de pret tige sfeer, en dat de heeren Hendriks en Nieipüller h-un groeten deden overbrengen namens de Ned. Luth. Bond voor Chr. So ciale actie, dankte voorts de sprekers, zeide, dat het CNV het ernstige voornemen heeft om het contact met de Ghr W erkge vers- vereen ig-ing zoo goed mogelijk te doen zijn, en vroeg van de vergadering een beslissing inzake den Al-cemeenen Baad inzake het Ziekenfondswezen, in dezen zin, dat een ver gadering zal worden gehouden vanwege het algemeen bestuur mèt de afgevaardigden der voornaamste Ghr. besturenbonden, waar in deze kwestie zal norden besproken, en waarna da-n het algemeen bestuur een be slissing zal kunnen nemen. De vergadering machtigde het bestuur al dus te handelen. De heer Eikerbout dankte voor zijn herkiezing; de heer Hofman bracht den Voorzitter denk -voor diens leiding. Na dat gezongen was Psalm 68 10 ging -de h-eer Sme-enk voor in dankgebed. Wat ik gedaan had Ik kreeg een aantal rake brieven Van ambtenaren, gepikeerd Op mijn geroffel op 't geval dat In Maarsseveen is gepasseerd: Twee jongens moesten uren loopen, Van Maarsseveen naar Amsterdam, Omdat een ambtenaar hun fietsen In plichtsbetrachting hun ontnam. Punt 1. Hoewel er ongeteekend Of met een kras er onder zijn, Ik heb geen angst repliek te geven, Als mensch, en léék op dit terrein. Punt 2. Ik zet de ambtenaren Niet met behagen, graag, een hak. Punt 3. Ik voel me na die brieven Volkomenlijk op m'n gemak. Punt U. Ik spoor geen ambtenaren Tot grove plichtsverzaking aan. Punt 5. 'k Herhaal, dat plichtsgetrouwd Bij mij hoog aangeschreven staan. Punt 6. Wat ik dan wel gedaan had: 'k Had mijn gevóél in gang gezet, Gedaan wat óók mijn dure plicht was Vanwege de politiewet: Ik had gezorgd voor deze jongens, Die minderjarig waren, want Hier was gevaar niet slechts denk- [b eel dig, Dat zegt mij mijn gezond verstand; Ik had me, als ik zélf geen tijd had- Met een politieman verstaan Die wèl voor hun transport kon zorgen Ik had méér dan mijn plicht gedaanl Ik had de ouders van de jongens Voor doodsangst om hun kind bewaard En de politie in de hoofdstad Heel wat onnoodig werk bespaard. Ik had wellicht ook tot de ouders Een woord van streng vermaan gericht, Misschien doe ik dat ook nog wel es In een afzonderlijk gedicht. (Nadruk verboden) LEO LENS -ormiddag-s; 8e. dat telken*, 1 t wordt g, i verrichten overwerk beidsJijst ^nÊreg-evSrTarbeidsregeling op lijst, welke lijst zoodanig blijven opgehangen. rden kennia Gelijk gemeld Is Mr. Dr. J. R. Stellinga dezer da gen in functie getreden als Commies van Staat bij den Raad van State, zulks als opvolger van ons nieuwe Tweede Kamerlid Mr. T. A. v. Dijken Op het vliegveld Schellingwoude is een groote hoeveelheid benzine en olie gearriveerd, bestemd voor de mooirweer-vliegers uit Italië. Het dezer dagen gevierde „Jodlerfest" te Interlaken vercevigde drieduizend Jodlers. Een groepje Bemei fjMeitschi" De molen te Nuth, waar zich Zondag het drama afspeelde. Man en vrouw zijn beiden overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5