MAANDAG 26 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN Aanleg van de P. J- Blokstraat Bij Raadsbesluit van 27 Febr. 1933 werd o.m. een bedrag van f5300 beschikbaar ge steld voor den aanleg van het zuidoostelijke gedeelte van de P. J. Blokstraat, tusschen de Fruinstraat en de KernstraaL Nu- de ge meente de noordwestelijk daaraan grenzen de gronden heeft aangekocht, bestaat de mo gelijkheid de P. J. Blokstraat tot bij de Kernstraat terstond op haar volle breedte van 10 Meter aan te leggen. Daarbij is het noodig het gedeelte sloot langs de noord zijde van de Fruinstraat, voorzoover gele gen langs den bedoelden aangekochten grond, te dempen en tot straat in te richten. B. en W, achten het wenschelijk tegelijk met dezen aanleg over te gaan tot verbree ding van den toegang van de Fruinstraat bii den Zoeterwoudschesingel, alsmede van het aangrenzende gedeelte van dien singel, zulks door demping van de aan de gemeen te toebehoorende slootgedeelten. De verbree ding van den Zoeterwoudschesingel, waar van de rijweg een breedte van pl.m. 9 Me ter, het trottoir van pl.m. 3 Meter cal krij gen, zal aansluiten aan die nabij de Thor- beckestraaL 'Het plan van den onderhavigen straat- aanleg omvat het leggen van een riool in de P. J. Blokstraat en in de te dempen sloot langs den Zoeterwoudschesingel, het maken van tegeltrottoirs, het aanbrengen van klin kerbestrating op de rijwegen van de P. J. Blokstraat en het aan te leggen gedeelte der Fruinstraat, alsmede het maken van een deklaag van teersteenslag op puinfundee- ring op den rijweg van den te verbreeden Zoeterwoudschesingel; voorts het maken [van twee brandputten. De kosten van den aanleg van de P. J. Blokstraat c.a. worden geraamd op plm. if 13000 ,di. f7700 meer dan het reeds toege stane bedrag van f 5300, die van de verbree ding van de Fruinstraat en den Zoeterwoud schesingel op plm. f9200. B. en W. stellen voor deze gelden be schikbaar te stellen. Aankoop bouwterrein Van W. C. van Oosterom, K. Halbmeijer en <le Gebrs. Vlaardingeiibroek zijn verzoeken óngekomen, om van de gemeente te mogen koopen perceelen bouwterrein, gelegen res pectievelijk aan de Borneostraat, aan de Koninginnelaan en aan en nabij de De Laat de Kanterstraat. Onder mededeeling, dat de Commissie \an Fabricage zich met deze verkoopen kan vereenigen, geven B. en W. den Raad in overweging: A. onder de overgelegde voorwaarden te Verkoopen: le aan W. C. van Oosterom q.q., te Leider dorp de terreinen aan de Borneostraat, groot plm. 1130 M2 en plm. 1280 M2, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie N, Nis 817 i(ged.) en 203 (ged.), voor den prijs van f 10 len f9 per M2. 2e aan K. Halbmeijer q.q., te Leiden het iterrein aan de Koninginnelaan, groot plm. 7750 M2, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie M, No 5036 (ged.), voor den prijs Van f 12 per M2. 3e aan de Gebrs. Vlaardingerbroek q.q. te Leiden, terreinen aan en nabij de De Laat en Kanterstraat, groot plm. 1700 M2, pl.m. D715 M2, plm. 1100 M2 en 1500 M2, kada straal bekend gemeente Leiden, sectie M, Nis 3185, 3186, 3187 en 3188 (alle ged.), voor den prijs van f 15 per M2 voor den grond, ter diepte van 30 Meter, aan den Zoeterwoud- schen Singel, en overigens voor den prijs Van f 12.50 per M2. Ook van den heer A. do Bruin, te Leiden, is een verzoek ingekomen, om een gedeelte grond te mogen koopen en wel aan de Thor- Èeckestraat .hoek Rodenburgerstraat. De gevoerde onderhandelingen hebben er ïoe geleid, dat de heer de Bruin bereid is een terren. ter grootte van pl.m. 1772 M2., te koopen voor den prijs van £10 per MB., Verhoogd met een bedrag van f 190 in totaal, iweeens kosten van demping van een sloot- gedeelte Ook tot dezen verkoop stellen B. en W. Voor over te gaan. HET LEIDSCHE CRIMINOLO GISCHE INSTITUUT DOEL EN WERKWIJZE Prof Dr v Itallie, Prof Mr J M v Bemme- !en. Prof Dr E A D E Carp, de heer J P L Hulst, Dr A J Steenhouer en Dr D Wiers- ma, die ieder een gedeelte van het ruime gebied dei' criminologie en criminalis- |Üek tot hun enger arbeidsveld hebben geko zen hebben zich vereenigd tot een vereeni- ging „Het Leidsche Criminologische Insti tuut". De bedoeling dezer samenwerking is niet alleen, door gezamenlijke bestudeering den groei van verschillende onderdeelen dezer wetenschappen te bevorderen, maar ook [wijdere kringen voordeel te bieden van hun [wetenschap. Zij stellen zich voor, in den aanstaanden winter een aantal voordrach ten te houden, die zoo mogelijk door proe ven en demonstraties zullen worden opge luisterd. Het ligt in de bedoeling, op elk der vergaderavonden twee onderwerpen te be handelen dn voordrachten van 5060 minu ten, terwijl na afloop gelegenheid zal be staan tot het stellen van vragen. Het is de bedoeling der sprekers, hun Voordrachten dusdanig in te richten, dat zij voor hen, die op deze gebieden werkzaam zijn, b.v. voor den jurist, den medicus en den toxicoloog ia de praktijk en voor studenten, die zich in het bijzonder daarvoor interes seeren en het candidaatsexamen in de rech ten of het doctoraal-examen in de genees kunde hebben afgelegd, bestemd zijn. Het gel It voorloopig een proef, waarvan de uitkomst gal moeten blijk geven, of een volgend jaar dezelfde of een andere werk wijze zal moeten gevolgd worden. Als tegemoetkoming in de aoodzakelijke kosten zal van de deelnemers voor zoover zij geen student zijn aan can der Neder- landscha Universiteiten, een bijdrage van £5 gevorderd worden. De voordrachten zullen gehouden worden In het Pharmaceutisch-Toxicologisch Labo ratorium der Universiteit, Hugo de Groot straat 32. Prof. v. Itallie is voorzitter. Dr, Wiers- ma secretaris van het instituut. Ia het begin van November 1933 zal de Vereeniging voor Strafrechtspraak ter gele genheid van een algemeone vergadering de Jast zijn van het Leidsche Criminologisch nstituut Dan gullen door Prof. Van Itallie en den heer Hulst voordrachten worden ge houden over „Bloedonderzoek, identificatie en-opsporing" en over „De individualiteit van het bloed". Deze voordrachten, waarvan de datum nader zal worden aangekondigd, zullen voor de deelnemers aan den cursus toegankelijk zijn. GEREF. JEUGDVEREENIGINGEN OP POELGEEST BIJEEN EEN GOED GESLAAGDE MEETING Zaterdagmiddag te half vijf wel een iet wat ongemakkelijke tijd is op het land goed Oud-Poelgeest de jaarlijksche openlucht meeting gehouden van de Jongelings- en Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag te Leiden en omgeving. Er bestond voor deze samenkomst veel belangstelling, vooral van de vrouwelijke jeugd, terwijl ook de J.V. goed vertegenwoordigd was en voorts enkele anderen van -hun belangstelling deden blij ken. De Voorzitter van het Comité van voor bereiding, de heer M. Kraan uit Voorschoten, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een openingswoord over het onderwerp „In dezen uwen kracht". Daarna gaf hij het woord aan mevr. C. H. van Alkemade-Kwakkelstein, die met luid applaus op het spreekgestoelte werd begroet. Haar onderwerp was: „Nieuwe banen?" Spr. begon met te herinneren aan de mythe van Phaiton, den zoon van Apollos, die voor eenmaal de zonnewagen wilde besturen met het gevolg, dat de wagen uit zijn baan raak te en eerst de aarde verschroeide om haar daarna het noodige licht en de noodige warmte te onthouden. Phaiton werd door Zeus' bliksem getroffen. Deze mythe heelt ons ook in den tegenwoordigen tijd nog wel iets te zeggen. Waarom gaf Apollos het be sturen van den zonnewagen aan jonge han den over? Wat hoort men niet klagen in onzen tijd door de ouderen over de jeugd en wat klagen anderszijds vele jongeren niet over de ouderen. Dat klagen over de jeugd is misplaatst. De jeugd is niet slechter dan in vorige eeuwen, maar zij heeft leiding noodig. De Geref. Jeugdorganisaties zijn in dit opzicht van groote beteekenis. Dit zijn prachtige scholen voor karaktervorming. De meisjesvereenigingen hebben daarbij met grooter moeilijkheden te kampen dan de jongelingsvereenigingen. Jongens hebben meer sociaal gevoel. Ze kunnen heftig debat- teeren, maar zijn daarna weer even goede vrienden. Meisjes daarentegen prikken en steken zoo gauw. Er blijft bij hen zoo spoe dig een angeltje achter. Juist daarom echter is de M.V. van te grooter beteekenis als karaktervormingsinstituut. Er gaan den laatsten tijd stemmen op om het vereenigingsleven in nieuwe banen te leiden. Sommigen willen de kant van het Ned. Jongelingsverbond op waardoor het vereenigingsleven in allerlei clubjes uiteen zou vallen, terwijl de ernstige beginselstudie op den achtergrond zou komen. Dien kant willen wij niet op. Ook de sport is een groote concurrent voor de jeugdorganisatie. De sport is ont aard in mensch vergoding. Spr. is niet tegen sport, maar alleen om de lichaamsoefening zelf. Boven het lichaam gaat echter de ziel. Onze geestelijke opvoeding ga voor op. Sport sta altijd op de tweede plaats. Toch mogen we wel nieuwe banen betreden. Ons vereeni gingsleven wluite zich aan bij de tijdsomstan digheden. Dat gaat langzaam. Stap voor stap gaan we verder. Langzaam maar zeker ech ter ontplooien zich onze vereenigingen naar de behoeften van den tijd. De beginselen echter blijven bestaan. Deze zijn van allen tijd. Wij betreden voorzichtig de oude paden, die we telkens weer opnieuw plaveien en met nieuw groen versieren. Dit is niet de gemakkelijkste weg, maar bij het betreden er van worden we telkens weer ge sterkt door Gods kracht. Na de pauze werd het woord gevoerd door Ds. P. C. van Vliet uit Utrecht, die sprak over het onderwerp: „Op reis naar Geluks land". Spr. hegon met er op te wijzen dat onze eeuw de reis-eeuw kan worden ge noemd en gaf daarvan een humoristische uiteenzetting. Spr. wil echter iets zeggen over een andere reis, de levensreis, die we allen motten reizen. We moeten voort. In onze jonge jaren willen we dat ook wel. We zijn op reis naar het geluksland. Waar zit het geluk van ons leven in? Voor velen in het geld, voor anderen in het (huwelijk, een goede positie enz. Zoo kringelen velen voort in den geweldigen levensstrijd en wanneer zullen ze het geluk vinden? In het uiterlijke, is het geluk niet. Al deze goederen -zijn vergankelijk. De wereld gaat voorbij met haar vergankelijkheid. Meent gij dat een mensoh, die de eeuwigheid in zijn ziel draagt, in de vergankelijkheid rusten kan? Wat hier schemert in het geluksland geeft imaar een oogenhlik van bevrediging. De spanning van het begeeren is meer dan het bezitten. En de historie aller eeuwen èn de tegenwoordige dagen verkondigen met zekerheid, dat het geluk van de aarde broos is. Waar is het geluksland wel? Wat is de weg er heen? Israël kwam alleen in het be loofde land na een zwerftocht door de woestijn. Het heeft den strijd moeten aan binden om het geluksland te kunnen betre den. Na dit klassieke voorbeeld wijst spr. op Christus. Hij is den weg gegaan naar het geluksland. Hij is gegaan door de ver zoeking, de smarten van satan, het bitterste lijden naar den troon aan Zijns Vaders rechterhand. God alleen kan ons naar het geluksland den weg wijzen. De weg is strijd en zonde en lijden. Het geluk is, aldus spr., dat je bent wat je bent, dat je bent wat God je doet zijn, niet meer en niet minder. Van deze levens bepaling komt spr. tot het diepere. Het ge luksland is daar waar wij willen zijn wat wij zijn. Wij zijn gedoopte menschen. Dat moeten wij willen zijn. In het geluksland is het gebed. Als wij God gevonden hebben, dan kunnen we als we niet meer kunnen. Zijn kracht wordt in onze zwakheid vol bracht.. In het geluksland is het geloof. Daarin geven we ons aan God en daarin vinden we onszelf terug. In het geluksland en op reis daarheen krijgt ons jonge leven richting en stuur. In Gods Woord is de kracht om te kunnen reizen, om te kunnen volhaden. Spreker acht ook op reis naar het geluksland het Gereformeerd vereenigingsleven onmisbaar. Die waarlijk op reis is naar het geluksland, die graaft naar de goudschat van Gods Woord. God heeft recht op ons. Waar Hij ons roept, daar is het geluksland. Ds H. Thomas sprak een ernstig en indruk wekkend slotwoord aan de hand van de woorden van den Prediker: Van alles wat gehoord is, is het einde van de zaak: Vreest God en houdt Zijne geboden. Van vele boe ken te maken is geen einde en veel lezen is vermoeiing des vleesches. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het Chr. Fanfarecorps „Crescen do" van Sassenheim. Ook deze meeting van de Geref. jeugd is weer uitnemend geslaagd, waartoe het goede weer en de imponeerende omgeving niet wei nig meewerkte. R, K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII (leerares Ko ken en Voedingsleer) zijn 8 candidaten ge ëxamineerd, welke allen slaagden ,nl. de dames: M J Ph Berkvens, S A M Nijsten, N Pfeifle, A J M Polman, M H C W Rah- der, G J I M Schenner, M P B Sohute en P S S ai de Beer. DE LOONEN DER RIOOLRUIMERS Adres aan den Raad Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres verzonden: Geven met verschuldigde gevoelens te kennen G. G. Vermeulen en A. Zwart resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Overheids personeel in Nederland, secretariaat Konin ginnelaan 66 te Leiden; dat gij uit de ingekomen stukken no. 124/ 1933 gelezei\ hebben de salarisregeling van een gedeelte van het rioolruimerspersoneel; neel; dat in het rapport van den directeur van Gemeentewerken is voorgesteld 12 werklie den voor groepsverhooging in aanmerking te doen komen; dat echter in het preadvies van B. eii W. alleen de 6 vaste werklieden hiervoor in aan merking komen, terwijl een verhooging van de overige 6 z.g. losse werklieden volgens die preadvies nog vrij onzeker is; dat deze menschen allen met 3 tot 6 on afgebroken dienstjaren hetzelfde werk ver richten en door hun organisatie wel degelijk is bedoeld, dat de aangevraagde verhooging ook voor de losse werklieden zou worden toegepast; dat de afgevaardigden van hunne organi satie door het niet steunen van de andere organisaties, het voorstel 3de loongroep heb ben ingetrokken en daaraan het verzoek hebben verbonden om bij het plaatsen in de 2e loongroep ook direct het maximumloon f31.95 uit te betalen; dat zij echter tot hun leedwezen hebben gezien, dat belanghebbenden automatisch in het genot van het maximum loon van de tweede loongroep worden gesteld, zoodat de loonsverhoogmg dan zal bedragen voor het eerstvolgend jaar f0.45 min pensioenaftrek en tijdelijke korting a 12 9/10 pcL, goodat het een verhooging wordt van ong. f0.38 per week. Redenen waarom zij den Raad eerbiedig verzoeken alle twaalf hiervoor in aanmer king komende werklieden bij riolenreiniging te plaatsen in de tweede loonfwkijpbgkqje onmiddellijk het maximumloon van deze loongroep toe te kennen. WONINGBOUWVEREENIGING ONS BELANG DE JAARVERGADERING Bovengenoemde Vereeniging hield in het gebouw „Prediker" haai' jaarvergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende baar met een woord van welkom en een korten terugblik op het afgeloopen vareeni- gingsjaar. Na voorlezing en goedkeuring der notulen en het doen van enkele mededee- lingen kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waarander een verzoek "voo een lid, om in afwijking van reglement en statuten een vierde woning te mogen betrekken. Hoe wel dit verzoek om gezondheidsredenen ge daan werd, kon het bestuur toch niet advi- seeren daaraan te voldoen. De vergadering was het in meerderheid met het bestuur eens, zoodat het verzoek werd afgewezen. Bij de bespreking van het antenneplan kwam tevens de geringe huurverliaiging ter sprake. Teneinde een eind te maken aan den wanordelijken toestand, die zich op sommige daken vertoond en de onderhouds rekening te doen iveiminderen, werd beslo ten van deze huurverlaging 5 cent petrweek in te houden, om van dit binnenkomende geld een fonds te vormen. De bewoners van de bouwplannen 1 en 2 betalen- daar ook aan daar de post verlies die op bouwplan 2 rustte, aangezuiverd is en daarvoor dan niet meer betaald behoeft te worden. Hoe wel er nog al oppositie was tegen dit voor stel, werd het toch tenslotte ook met groo te meerderheid aangenomen. De Kascom- missie bracht verslag uit en had alles in orde bevonden. Het jaarverslag van den secretaris werd zonder op- of aanmehking goedgekeurd, terwijl bij het financieel ver slag enkele vragen werden gesteld, die door den penningmeester werden beantwoord. De aftredende bestuursleden, namelijk de hoeren P. J. Schouten, secretaris, H. van Donselaar, 2e voorzitter, H. v. d. Wijngaard, 2e penningmeester en P. Winterkamp, com missaris, werden op voorstel van de verga dering bij acclamatie herbenoemd. Na ballotage van een 2ö-tal nieuwe leden moest op voorstel van ttuet bestuur tot roye ment worden overgegaan van een 2-tal 'le den. Nadat uit de vergadering hierover eeni-- ge inlichtingen waren gevraagd, geschiedden deze royementen met aJlg. stemmen. Na drukke rondivnaag sloot de voorzitter de vergadering. GESLAAGD Geslaagd zijn voor het examen boekhou den enz. „Ver. van Leeraren" mej Th P A M Visser, Leiden, en de heeren: A P van der Geest, Voorschoten; W. Metselaar, Lei den; H J J Witteman, Leiden, en P de Wolf, Leiden, allen leerlingen van den heer J A Jansen. alhier. Geslaagd voor het examen Boekhouden, afgenomen door de Ver. van Leeraren i.h. Boekhouden, onze stadgenoot, de heer J. S. Kolderman. opgeleid door den heer A. Ber nard, Koninginnelaan, Leiden. WATERPOLO DE Zijl I—S. Z. C. I. Woensdag a.s. te 8.15 uur nam. wordt bo vengenoemde wedstrijd tegen V Schiedam mers in de zweminrichting „De Zijl" ge speeld voor da 2e kl. comp. van den N.Z.B. 'De Schiedammers zijn hier hekend om de wedstrijden voor de Groote Haarlemmer- brug-beker, waarvoor zij reeds tweemaal te gen De Zijl I hebben gespeeld. Beide keeren is De Zijl overwinnaar ge bleven. De eerste maal met 5—3, de tweede maal met 21. Het zal dus een spannende strijd worden. ZONNESTRAAL-COLLECTE De op jl. Zaterdag gehouden Zonnestraal- collecte heeft opgebracht de som van f 1220,71; het vorige jaar bedroeg de op brengst f 1072.21. WEET GIJ HOE UW KINDEREN SPELEN? Telkens gebeuren er ook in onze stad ongelukken doordat kinderen op wagens en vrachtauto's klimmen en bij het verla ten daarvan worden aangereden. Zaterdag middag had weer zulk een ongeluk plaats. De 6-jarige C. V., wonende aan de Haar lemmertrekvaart, die achter op een wagen geklommen was, werd bij het verlaten daarvan aangereden door een auto, be stuurd door A. C. B. De jongen kreeg een van de wielen over de buik en is in zorg- wekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hedenmorgen was zijn toestand bevredigend, maar nog niet buiten gevaar. Ouders en onderwijzers kunnen er ook wel iets aan doen dat dit gevaarlijke kwaad beperkt wordt tot een minimum. De kinde ren zien dikwijls zelf het gevaar niet. Nie mand beter dan de ouders en de onderwij zers kunnen hun dat onder oogon brengen. AUTOJDNGEVAL Zaterdagmiddag keerden de gebr. S. al hier per auto van Den Haag naar hier te rug. Onder Wassenaar bleken zij iets verlo ren te hebben en keerden terug. Toen zij weer verder wilden rijden, werden zij aan gereden door een uit da richting Leiden ko mende auto. Beide werden ernstig gewond. Een der heeren S. werd het been opengescheurd, terwijl bij de ander een 'beenslagader door gesneden werd. Ze zijn door een geneesheer te Wassenaar behandeld en daarna naar het Diaconessen- huis te Leiden vervoerd. ERNSTIG ONGEVAL Hedenmorgen te ongeveer 11 uur waren op de Doezastiraat een vijftal gymnasiasten links en rechts op de treeplanken van een auto gestapt om een klein eindje mee te rijden naar het Gymnasium. De 17-jarige B., wonende Plantsoen 9, is daarbij komen to vallen en met een hersenschudding en vermoedelijk een schedelbreuk opgenomen en dn een ernstigen toestand naar het Acad, Ziekenhuis gebracht. GEVALLEN In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 60-jarige J. V., wonende in de Gorter straat, in do Kraaierstraat achterover op straat gevallen. De man, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, kreeg een ernstige wond aan het achterhoofd en is per auto van den E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht WATERTEMPERATUREN Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 191/2 gr. C. Zweminrichting De Zijl 12 uur 18 gr. C. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Th. Barendse 26 en C S v Es 27 j; A de Bru«n 23 en M Springer 23 j.: N W den Doppeer 27 en J L Schenk 28 J.; EE Uhllch 23 en E IC L Nlewiak 23 J.; J v d Burg 20 en M W Tealce 23 j. BEVALLEN: A C C Dickhoff—Stikkelrnan s.; H Zonneveld—den Haan z. OVERLEDEN: A H Doove wednr. 79 J. Uit den Omtrek ALKEMADE BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M W v d Meerden Hollander z E H v d GeerstKoelewfln z. C M v d Meervan Zeil z. ALPHEN AAN DEN RIJN STEUNVERLEENING Door de commissie voor de uitvoering van de regeling voor het verleenen van onder steuning aan onvrijwillige werklooze arbei ders in onze gemeente was o.a. besloten hij het toekennen van steun o.a. in acht te ne men aan gehuwden en ongehuwde kostwin ners, die een woning bewonen, waarvoor de huur is vastgesteld op minder dan 3.50 per week, geen hoogere steun toe te kennen dan het maximum, aangegeven in de art 7 en 21 der regeling, verminderd met een bedrag hetwelk de huishuur minder bedraagt dan ƒ3.50 per week. Hoewel de werkloozen per brief was bekend gemaakt, dat dit besluit benevens andere besluiten Zaterdag j.l. reeds aou worden toegepast, heeft men Za terdagmiddag voor de steunuitkeering medegedeeld, dat Zaterdag van deze beslui ten tot nadere aankondiging werd afgezien. ZENDING HSet Jappen-comité alhier zal a.s. Woens dagavond een zomer-bijeenkomst houden op het terrein van de Martha-Stichting. Als sprekers zullen optreden de zendelingen D. J. v d Roest en P J Grondel. De Sluiting zal worden verricht door Ds J Stehouwer. Aanvang half acht VEEL BELANGSTELLING De nog sinds kort opgerichte sportclub van de federatie voor chr. jeugd vereenigin gen mag zich over een groote belangstelling verheugen. Het aantal leden bedraagt in middels reeds 100. GESLAAGD De heer H N van Wijk H.Bzn. slaagde aan de Da Costa Kweekschool te Haarlem voor het onderwijzeresexamen. Onze plaatsgenoot de heer H. Verschuur H/zn. leerling van den heer G. Klok slaagde voor het examen boekhouden. COLLECTE Met toestemming van B. en W. zal alhier vanaf 26 tot 30 Juni de jaarlijksche collecte worden gehouden ten bate van de Nat Stichting te Wolfhezen („Tehuis voor al leenstaande blinden"). VOETBAL Dinsdagavond half acht brengt „Alphia" een tegenbezoek bij A R C I alhier. De vo rige ontmoeting leverde een 101 overwin ning voor A R C op. Aan spanning zal het dus ongetwijfeld niet ontbreken daar de Alphianen zeker zulien trachten revanche te nemen. NIET BELEEFD Bij een knecht van den schipper v. d. H. B. vervoegde zich een chauffeur van een vrachtauto met het verzoek even een z.g. ketti ugh aak te mogen gebruiken om een van ®ün wagen en in een sloot gerold vat te mogen halen. De schippersknecht die aan hot verzoek voldeed, moest echter ervaren, dat de chauffeur niet terug kwam met be doelde haak. In hoeverre hiervan verduiste ring of anderzdns sprake is, is nog onbe kend doch bedoelde schipper deed aangifte bij de politie. AANRIJDING In de Hooftstraat kwam Zaterdag een vrachtauto van J. P. uit Amersfoort, die moest uitwijken voor een zonnescherm van het perceel van den heer J. in aanrijding met een stilstaande vrachtauto van den ex pediteur C. alhier. Laatstgenoemde auto werd hierbij beschadigd. Do schade zaJ echter waarschijnlijk onderling worden ge regeld BOSKOOP SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester maakt bekend, dat hij in den vervolge uitsluitend te spreken zal zyn op Donderdag van 10 tot 12 uur. BLOEMENDAG. Door het comité voor bestrijding der tuber culose onder-afd. van Het Groene Kruis al hier, zal op Woensdag a.s. een straatverkoop van bloempjes worden gehouden. JAARLIJKSCHE SCHIETOEFENINGEN. De jaarlijksche schietoefeningen van de Byz. Vryw. Landstorm zullen a.s. Donderdag 29 dezer een aanvang nemen. NIEUWE VERBINDINGSWEGEN. De nieuwe verbindingsweg Julianastraat in aansluiting op het complex gemeentelijke bouwterrein en vervolgens aansluitende met de Boezemkade is tnans tot stand gekomen. De verbindingswegen zyn alle voorzien van ruime trottoirs terwyl de ryvlakken keurig door een walsmachine in orde zyn gebracht. Door het gemeentebestuur zijn aan bedoel de wegen zeer fraaie beplantingen aange bracht, terwijl aan het einde der Juliana straat een klein plantsoen ontworpen is. Ook aan de Boezemkade zyn ter weerszijde fraaie en zeer zeldzame heesters aangebracht, zoo dat een en ander wel de moeite loont in dat gedeelte van ons dorp een wandeling te maken. VERLAGING STEUNGELDEN Daar het standaardloon voor werknemers in het lcweekersbedrijf thans f 18 per week bedraagt, zijn de steunnormen hiermede in overeenstemming gebracht, en deze eenigszins verlaagd, hetgeen voor de werkloozen al weder geen blijde tijding is. De werkloosheid, die door de voorjaars werkzaamheden in de kweekérijen eenigszins was verminderd, heeft thans wederom groo- tere afmetingen aangenomen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: H Fildhelm 24 j. en J H Hard- üzer 23 J. BEVALLEN: M C van Vlietde Jong d. J van dor Wolf—van Tol z. P M van Eflk— Grootendorat d. OVERLEDEN: L van dere Maaze, wed H Geers^77 Jan van Hof 75 j. G J Hout- HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap der arbeidsbe middeling alhier staan als werkloos inge schreven 121 personen, waarvan 32 steun trekkend. KATWIJK AAN DEN RIJN VREEMDE WERELDREIZIGERS Een drietal personen, naar beweren uit de Wieringermeer komend, waren met een vreemdsoortig model wagentje waarvoor een drietal rijwielen was bevestigd om het voertuig voort te trekken, buiten Katwijk ge komen en werden schijnbaar bekoord door een perceel bospeen, vroege aardappelen en tuinboonen. Geen onderscheid kennend tus schen het mijn en dija, eigenden zij zich van ieder der producten een flinke portie toe. Na een opmerking door den heer L. N. kon deze hiervoor een pak slaag krijgen. N. waarschuwde den politieagent J. die spoedig ter plaatse was en die, hoewel niet zonder tegenstribbelen het stelletje meenam naar het bureau, waar zij een bon kregen, waarop zij later vrij pension zullen krijgen. NATUURSCHOON De tuin rond het gemeentehuis, algemeen bekend om de prachtigen aanleg, is door den gemeentetuinman, den heer B. v. Zijst weer van een nieuwe collectie bloemen en plan ten voorzien. Het is er waarlijk een lusthof en een aantrekkingspunt voor vele wande laars en badgasten. KATWIJK AAN ZEE NED. HERV. GEM. Kerkvoogden maken bekend dat de vol gende obligaties zijn uitgeloot: van. de 3 pet. leening f 250 de nummers 76, 131, 152, 191; van de leening Restauratie Oude Kerk ét f 250, de nummers 259, 324, 412, f 100 de nummers 13, 112, 122. De obligaties zijn in- losbaar vanaf 1 Juli 1933, evenals de cou pons van bovengenoemde leeningen. DIACONIE. De inkomsten voor de Diaconie bedroegen deze week f 220.34. SCHEPENNIEUWS. Bij wijze van proef werd dit voorjaar door de Mij „Kcnnemerland" alhier een Belgi sche motortrawler met sterken motor aan gekocht Dit schip, de „Excelsior" KW 74, heeft behalve op de Noordzee, aan de West kust van Engeland gevischt. Thans is door deze maatschappij eenzelf de type schip van Ostende aangekocht, voor zien van een 220—240 P.K Stork-Dieselmo- tor, dat onder de merken KW 75 voor de trawlvisscherij onder de Nederlandsobe schepen wordt uitgerust. AANGEHOUDEN. Door de politie werd aangehouden zekere v D. uit de Varkevissenstraat, die nog tets te goed had. Hij werd naar Den Haag op transport gesteld om voor den Officier van Justitie geleid te worden. STAND DER WERKLOOSHEID. Als werkzoekenden staan 403 personen in geschreven, w.o. 104 los-arbeiders, 102 land arbeiders, 62 visschers, 51 grondwerkers, 16 opperlieden, 12 timmerlieden, 12 kuipers, 8 metselaars, 6 varensgezellen, 5 stokers en 5 binnenschippers. QUICK BOYS I—IJX.C. I 2—4. De Katwijkeirs hebben in den Zaterdag gespeelden wedstrijd hun voorloopige kans op den Trousselot-beker verspeeld. Immers moest deze beker driemaal achtereenvolgens of 5 maal in het geheel veroverd worden om eigendom te worden. Quick Boys moest de zen wedstrijd winnen om het drietal vol te maken. Dat is haar niet gelukt, de IJmuide- niaars waren hun te sterk. Wèl hebben zij flink weerstand geboden, doch niet kunnen verhinderen, dat de beker naar IJmuiden verhuisde en1 IJ.F.G de meeste kans heeft hem te behouden. QUICK BOYS H—TERLEEDE L Quick Boys speelt eerst tegen wind, het spel verplaatst zich, beide doelen zijn gere geld in gevaar. Terleede zorgt voor het eer ste doelpunt, spoedig daarna maakt v. d. Boon voor Katwijk gelijk. Met de rust is het gelijk spel, 2—2. Terleede, dat wel iets sterker is dan Quick Boys, wint tenslotte met 4—3. VERDERE UITSLAGEN. De verdere uitslagen zijn: Quick Boys III—L.F.C. Ill I6. Quick Boys IV—Terleede III 1—3. LEIDERDORP Ds G. J. STREEDER Ds G. J. Streeder alhier heeft de toezeg ging ontvangen van een beroep naar de Ned Herv. Gem. van Sneek LISSE GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente komt Woensdag avond in openbare vergadering bijeen. PROT. COÖPERATIE „ONS BELANG". In het Staatsblad zijn de statuten gepu bliceerd van het pensioenfonds van de le den van het personeel der Prot. Coöp. „Ons Belang" alhier. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RAD: D DISTRIBUTIE DINSDAG 27 JUNI Programma 3: 8—12 Luneenberg; 12—13.50 Daventry; 13.05—17.20 North Reg. 17.20—-af loop: Brussel VI. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Zaterdagmiddag werd de jaarlijksche col lecte gehouden voor de Vereen, tot bestrij ding der T.B.C. „Herwonnen Levenskracht". Velen hebben getoond, met hun gaven, te sympatliiseeren met dit liefdewenk. Ditmaal werd geen muzikale marsch gemaakt. PERSONALIA. Tot Rijksveldwacht alhier is benoemd en in functie getreden de heeir K. Koers, voor heen in gelijke functie te Gameren. PUBLIEKE TELEFOONCEL. B. en W. hebben vergunning verleend tot het plaatsen van eein publieke telefooncel od het Vierkant, POLITIEBUREAU. Gevonden: een vilten heerenhoed, porte- monmaie met inhoud. Verloren: ijzeren afsluitboom, damesporte- monnaie met inhoud, bruine Alpino-muts, gouden verlovingsring. CHR. BEWAARSCHOOL SCHOOLSTRAAT. Naar wij vernemen is de Chr. Fröbel school aan de Schoolstraat thans gereedge komen en zal a.s. Woensdag voor belang stellenden te bezichtigen zijn. RIJNSBURG GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam heden avond in openbare vergadering bijeen. Afwezig was, met kennisgeving, de heer T. Kralt. Na opening van de vergadering door den voorzitter, de burgemeester; met gebed, volgde voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Naar aanleiding van de voorgelezen notu len, verzocht de heer v. d. G u g t e n den voorzitter een vraag te mogen stellen, waar toe hem de gelegenheid na afwerking van do agendapunten werd toegezegd. De notulen werden overigens zonder wij ziging vastgesteld. Ingekomen is een söhrijven van de Com missie voor de Volksgezondheid met ver- "zoek het door de gemeente als bijdrage over 1934 verschuldigd bedrag ad f 80,04 op de begrooting voor dat jaar uit te trekken. Van de gemeente Katwijk rekening en verantwoording van de Vleeschkeurings- dienst Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Alvorens over te gaan tot het volgende punt, benoeming onderwijzeres Openbare Lagere School, gaat de Raad op voorstel van B. en W. in geheime zitting. Na heropening van den openbaren Raad, wordt door B. en W. ingediend een voor dracht, waarop voorkomen de volgende dames: 1. Tammel te Almelo. 2. G. A. Scher- rer te Katwijk- aan Zee. 3. Burbach. Uitgebracht worden 9 stemmen, omdat Wethouder v. d. Vijver de vergadering tij delijk had verlaten. Op Mej. Tammel werden uitgebracht 8 stemmen en op Mej. Burbach 1 stem, zoodat eerstgenoemde benoemd is. De benoeming gaat in 1 Juli a.s., terwijl de verplichting wordt opgelegd, te Rijnsburg te wonen. Een aantal adressen inzake schoolgeld wordt aangehouden tot een aan het eind der vergadering te houden geheime zitting. Een door B. en W. voorgestelde wijziging van de begrootingen van 1932 en 1933, wordt na toelichting door den Voorzitter, z.h.st. goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan den ambtenaar belast met de werkzaamheden verbonden aan de administratie van de werkverschaf fing en de steunverleening, over de maan den Mei t.m. October, een belooning te geven van f 40 per maand. De heer G. van Delft vraagt of f 25 per maand niet voldoende is. De Voorzitter antwoordt, dat er nu min der werk aan verbonden is, dan in de win termaanden, waarin dan ook f 50 per maand werd gegeven, maar dat vergelijking met anderer werk en de groote verantwoorde lijkheid van dezen abtenaar tot dit voorstel van B. en W. heeft geleid. De heer Van Delft kan er zich mee ver eenigen, dat in den winter een grootere be looning genoten wordt, maar meent, dat ia de zomermaanden met minder kan worden volstaait Met een beroep op de geboden zuinigheid sluit de heer v. d. Gugten zich hierbij aan. Weth. S. Schoneveld verdedigt het voor stel van B. en W. met een beroep op de groote accuratesse en de geschiktheid van den betrokken ambtenaar, er op wijzende, dat deze er niet toe verplicht kan worden, waardoor de gemeente op grootere kosten zou kunnen komen. Na eenige verdere besprekingen wijzigen B. en W. hun voorstel, door dit alleen te bepalen tot de maanden Mei en Juni, waar na het voorstel z.h.st. wordt aangenomen. B. en W. stellen voor het met 1 Mei j.l. verleende eervolle ontslag aan de onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de L.O school, dat genomen is in strijd met de be staande voorschriften, in te trekken en dat ontslag opnieuw te verleenen, met inacht neming van alle bepalingen van het Amb tenarenreglement. Z.h.st wordt aldus besloten. B. en W. stellen voor de belooning voor den geneeskundige, belast met de koste- looze vaccinatie, vast te stellen op vijf gul den per zitting, benevens één gulden per vaccinatie boven de vijf personen, omdat de tegenwoordige regeling, waarbij één gulden per vaccinatie wordt gegeven en zitting moet worden gehouden, hoewel er niemand komt bezwaar oplevert Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. B. en W. vragen machtiging de noodzake lijke uitgaven te doen voor het opruimen van de vuilnisbelt, omdat de post op de begrooting reeds eenigszins overschreden is. De heer G. v. Duijn vraagt of geen betere regeling voor de belt getroffen kan worden, omdat het er thans een ruïne is. De auto kan vaak niet op het terrein komen. Spr. verzoekt daar werkloozen te werk te stellen. De heer Oudshoorn merkt op. dat het al daar brengen van kistaarde de gemeente op groote kosten jaagt. Z.i. behoeft men dit niet a&n to nemen. De Voorzitter zegt, dat dan toezicht noo dig is, wat misschien nog meer kost. Ver branden, zooals een der leden voorstelt, eischt ook kosten en thans laat men de schippers, die buiten den steun vallen, er ietfi aan verdienen. Weth. Schoneveld zegt. dat de geleverde critiek hem erg meevalt; er zou nog wel meer van te zeggen zijn. Te verwonderen behoeft dit niet, want in alle gemeenten is het vuilvraagstuk moeilijk en kostbaar, voor al als het publiek, zooals hier, niet mee werkt Uitvoerig gaat spr. de bezwaren na. De heer G. van Delft vraagt, of een ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6