gëperit lumbolite mffls school-en kerkmeubelen ide-al ih onderzoek in DUITSCHLAND ZATERDAG 24 JUNI 1933 Lambrizeeringen - Badkamers Trappenhallen maakt men snel en goedkoop met van 4'/2 m.M. dik ZEER MOOIE KLEUREN LICHTECHT WATERECHT Groote maten, kan geboord, gespijkerd, gezaagd worden.Vraagt prijs in: DEN HAAG bij: Fa. J. VERHAGE, Loosduinscheweg. SCHEVENINGEN bij: Fa. P. H. KNOESTER, Duinstraat. UTRECHT Mi'- DE ERVEN H. TRIP, Oude Gracht, en bij de Importeurs M. A. M. VAN DER KLOET, Houtkooperij „De Oranjeboom", DORDRECHT Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ter Aar, cand. Jhr. E. L. "W. M. Hoeufft van Velsen te Scheveningen. Te Oppenhuizen (toez.), L. J. M. S. Herf- kens, evang.-pred. te Assen. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Heerde, S. A. Bos te Assen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schryft ons: Ds. H. van de Elskamp, uit Gro ningen overgekomen en Dinsdag j.l. als pred. der Geref. Kerk bevestigd, deed Donderdag d.a.v. zijn intrede in de Zuiderkerk te Hilver sum. Zijn tekst was Coll. 1 28, waarin een antwoord vervat is op de vragen: 1. wat kom ik doen 2. hoe ik het wil doen en 3. wat ik ermee bedoel. Hierna werd Ds. van de Els- kamp toegesproken door Ds. G. Laarman na mens de Gemeente, den Kerkeraad en de col lega's. Toegezongen werd Psalm 134 3. Ds. L. Groenenberg, van Nederhorst den Berg. sprak namens de Classis Hilversum. KERKVOOGDIJEN EN KERKERADEN De Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk hoopt begin November a.s. te Leeuwarden een groote bijeenkomst van alle Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kern uit de Provincies Friesland, Groningen en Drente tezamen met de Kerkeraden van ae gemeenten in deze provincies te houden, ten einde de beheersproblemen in verband met de vastgestelde richtlijnen van de Vereen, van Kerkvoogdijen onder de oogen te zien. Inzon derheid zal het reglement op de predikants- tractementen, benevens de door de Vereeni ging van Kerkvoogdijen voorgestelde wijzigin gen, worden besproken. De Raad van Beheer op de predikantstractementen zal zich, naai wordt verwacht, ter vergadering doen verte genwoordigen. KERKGEBOUWEN Te Delft heeft de Chr. Geref. Gemeente een nieuw kerkgebouw verkregen, plaats bie dende aan ongeveer 400 personen. Het in mo dernen stijl uitgevoerde werk maakt een vriendelyken indruk. De bouwkosten bedroe gen circa f 16.500. Architect van het werk was de heer W. Rothfüsz, te Delft, en aannemer de heer S. Kouwenhoven P.AJzn., aldaar. Donderdagavond a.s., te 8 uur, zal het ge bouw officieel in gebruik worden genomen. In deze dienst hoopt voor te gaan Ds. L. H. van der Meiden, van Den Haag. KERK EN SOCIAAL LEVEN Werkloozenzorg. Men verzocht ons plaats voor het volgende bericht: Ook in Zuid-Holland werd een Comité ge vormd, door de Centrale voor Werkloozenzorg door de Kerken, gesticht op initiatief van Raad van Nederlandsche Kerken, aan welke Centrale thans reeds tal van vooraanstaande personen uit de Kerken, de Chr. Sociale Chr. Jeugdorganisatie, in een gevormd Comité van Bijstand, zitting hebben. Het Zuid-Hollandsche Comité bestaat voor- loopig uit de heeren Ds. F. A. den Boeft, Rot terdam, (Voorzitter)Dr. C. van den Berg, Den Haag; Ir. F. Sprey, Ridderkerk; A. R. de Kwaadsteniet, Rotterdam; D. Huinink, Den Haag; terwyl als secretaris fungeert G. Moll, Kromme Nieuwe Gracht 22 te Utrecht. De taak van het Zuid-Hollandsch Comité is, te bevorderen dat waar mogelijk aandacht worde geschonken aan de moreele gevaren, welke de werkloozen bedreigen. iZy tracht dit doel te bereiken door Gemeen tebesturen, de Kerken, Chr. Sociale en Chr. Jeugdorganisaties te verzoeken de werkloozen moreel te steunen en wel door het organisee- ren van cursussen voor algemeene en vakkun dige ontwikkeling, het openen van ontspan ningslokalen waar de werkloozen onder goed toezicht in de gelegenheid zijn enkele uren te vertoeven en waar ze zich kunnen verdiepen in goede lectuur, bezig houden met schaak- en dam- of sjoelspelen, enz. Uit den aard der zaak kan niet ontkend worden, dat voor hen die maandenlang werkloos rondloopen de financieelen nood zeker niet erger is dan de geestelijken nood, die ontstaat doordat nijvere werkers zich J zien geplaatst voor de benauwende vraag- „Wanneer zal mijn arbeid weer gevraagd worden"? Daarom, men lette op de verwarde toe standen voor een groot deel uit de werk loosheid voortvloeiend en versta in dezen ook wat Christenplicht en naastenliefde van ons eischt. Ook hier geldt, laten we deze menschen trachten te behouden voor een moreel ver val Er wordt nu nog weinig aandacht aan het probleem geschonken, terwijl het mins tens zoo benauwend is dan dat der mate- rieelen nood. Het Zuid-Hollandsche Comité roept al lei- medewerking in en verzoekt vriendelijk, haar mededeeling te willen doen van wat in de Gemeente reeds geschiedt en door welke instanties deze arbeid wordt onder nomen. Daarnaast is het gaarne bereid, daar waar nog niets geschiedt en waar dit toch ge- wensaht is, en (het aantal jeugdige en volwassen werkloozen, dit zeker vordert, met raad en voorlichting deze zaak te die nen. Men correspondeere met den Secretaris, Kromme Nieuwe Gracht 22, Utrecht NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP Bijbelgenootschap begonnen met vangst van de deelneming in hotel „Park zicht", waar een dames-comité voor een ge zellige bijeenkomst had zorggedragen. Na de begroeting heeft in een daarop vol gende vergadering Mr. S. C. Graaf van Ramdwijck een causerie gehouden over zijn eerste werkperiode als Zendingsconsul. De spreker en zijn eöbtgenoote hadden een hartelijk welkomstwoord in ontvangst te nemen van den voorzitter van het Genoot schap, den heer H. L. Quarles van Ufford. De tweede zitting van het Bijbelgenoot schap is gisteren gehouden in de Doopsge zinde Kerk aan den Singel. In zijn openingsrede bracht de Voorzitter, de heer H. L. Quarles van Ufford dank voor hun aiibeid aan de niet herkiesbare bestuurs leden Ds. Mansvelt en Dr. Harrenstein, waarna hij, de financiën ter sprake bren gend, er op wees, dat ondanks de werk zaamheid van het Hoofdbestuur ten deze, er een tekort is van ruim f 20.000, in welk verband Spr. op groote zuinigheid aandrong. Wat de kosten voor Indische Bijbeluitga ven betreft, wordt nauwkeurig nagegaan in hoeverre de oplage economisch is. Bijzon der welkom heette de Voorzitter ten slotte Ds. J. G. Fernhout, uit Bandoeng, verte genwoordiger van het Indisch Comité. Vervolgens werd het jaarverslag uitge bracht. waarvan we reeds een en ander pu bliceerden. Naar aanleiding van het jaarverslag merk te een der leden op, dat de afdeelingen dui zenden guldens voor hlet Genootschap zou den besparen, wanneer zij hun onkosten- rekening niet zoo uitgebreid maakten en niet zooveel Bijbels in depot namen. De Secretaris, de heer L. J. van Wijk, wees op de uitgave vain het Friesche Nieu we Testament. Spr. onderstreepte voorts het groote belang van den arbeid van het Ga- nootschap in Indië. Een afgevaardigde uit Joure merkte op, dat men zich over het succes van een uit gave van- een Frieschen Bijbel in Friesland niet te veel illusies moet maken; de Bijbel zal daar toch veelal in het Hollandsch gele zen worden. Van andere zijde werd. opge merkt, dat er maar een flinke prijs voor den Frieschen Bijbel moet worden gevraagd, omdat hij feitelijk een luxe is. Deze opmerkingen gaven een derden af gevaardigde uit Friesland aanleiding om 't Hoofdbestuur namens zeer vele Friezen te danken voor hetgeen het in dezen heeft ge daan. Het Jaarverslag werd hierna goedgekeurd, hetgeen, na eenige discussies, eveneens ge schiedde met het verslag van de rekening en verantwoording van den algemeenen Penningmeester. Aan de orde was vervolgens de verkie zing van vier leden -van het Hoofdbestuur. In de plaats van Dr. W. G. Harrenstein en Ds. G. Mansvelt, die niet herkiesbaar wa ren, werden gekozen de heeren H. W. Kam- pert en Ds. A. Klinkenberg J.Azn.. terwijl Ihierkozen werden de heer H. A. de Boer Azn. en mevr. A. C. Diepenhorst-de Gaay Fort man. In de middagvergadering heeft J h r. M. C. T. van L en nep de bespreking ingeleid van het onderwerp: „Welke taak heeft het Ned. Bijbelgenootschap ten aanzien van hen, die van den Bijbel vervreemd zijn?" De beer Va-n Lennep opperde in dit ver band het denkbeeld, dat het Genootschap het volgend jaar ter gelegenheid van zijn 120-jarig bestaan een grootsche poging zou aanwenden om den Bijbel te brengen in kringen, die daarvan vervreemd zijn. Daar toe zouden afdeelingsbesturen de medewer king moeten inroepen van velerlei Christe lijke vereenigingen, wier leden zich verbin den tenminste één door bet Genootschap uit te geven bijbelgedeelte te koopen en per soonlijk uit te reiken, vergezeld van een bijbelgids of bijbelrooster en van een circu laire, waarin de aandacht wordt gevestigd op de beteekends van den Bijbel en waarin tot het lezen van den Bijbel opgewekt wordt. Wanneer duizenden Christenen zich hier toe bereid verklaren het spreekt vanzelf, dat ook de leden van het Genootschap zelf hiertoe worden opgeroepen kan bereikt worden, dat de Bijbel n vele gezin nen wordt gebracht, waar hij thans onbe kend is. Na de besprekingen over dit onderwerp en nadat de rondvraag was gehouden, is de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. ZENDING Classicale Zendingsdag. Donder dag 29 Juni a.s., zal te Breukelen een Classi cale Zendingsdag gehouden worden, uitgaande van de Classicale Zend'ngscommissies der Clas ses Utrecht en Amersfoort der Ned. Herv. Kerk. Sprekers zullen zyn Ds. H. H. Barger, Ds. E. H. Blaauwendraad (Baarn), Ds. D. A. van den Bosch (Den Haag), Ds. M. G. Gerrit sen (Amersfoort), de heer F. J. F. van Has selt, Zendeling (Breukelen), Ds. J. Rottenberg (Scheveningen) en Ds. C. J. H. Verweys (Breu kelen). Te 11 uur voorm. is er een bidstond in het park van huize „Gunterstein", waartoe de toe gang vrij is. Te 2 uur nam. is er een samenkomst op „Gun terstein"; toegang wordt verleend tegen be taling van een programma k 25 cent. Gecol lecteerd zal worden voor de Zending. Medewerking hopen te verleenen het muziek corps van de Stadszending „Silo" te Utrecht en het dameskoor „Sursum Corda" te Breuke len. Bij ongunstig weer zal de namiddagisamen- lcomst plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Breukelen. Schoolnieuws. LEERMIDDELEN NOODIG? J VERHAVE - INSTRUMENTHANDEL GALERIJ 24, AMSTERDAM Prof. Dr. H. H. KUYPER Over den toestand van Prof. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, blijven, zoo deelt zijn ambtge noot Prof. Dr. F. W. Grosheide in de „He raut" mede, gunstige berichten binnenkomen. En men mag hopen, dat de hoogleeraar na niet al te langen tijd weer in staat zal zijn zijn arbeid te hervatten. Wel heeft de operatie, die Prof. Kuyper te doorstaan had, hem meer aangegrepen dan hijzelf verwachtte. Hij had gehoopt in deze week weer eenigen arbeid te zullen kunnen verrichten. Maar het is beter voor hem, dat hij rust houdt. De vervolgpreeken, die hij voor de „Heraut" schrijft en die hij vóór de vacan- tie hoopt te kunnen beëindigen, kan hij met voortzetten. Sn ONDERWIJZERSBENOEMINGEN (Jan van Nassauschool, hoofd S. Dijkstra), mej. A. Strybis te Zaandam (ond.< Goede Herderschool) B o v e n-L eeuwen (hoofd W. J. Uyter- linde), mej. S. M. Byl te Hilversum. Breskens (hoofd J. C. Spoor), P. A. de Bree te Goedereede. Rotterdam (2de Tal ma-School hoofd B. A. Meijer). J. Neleman te Rotterdam (ond. School Rozenburgstraat). werkbloc; 500 vel 50 ct. JOH. IDDIHIS G. J. KAPPERS Het hoofd van de Dr. A. Kuyper-school (L. O. en U.L.O. op Geref. grondslag) te Haar- 1 em, de heer G. J. Kappers, heeft tegen 1 Januari 1934 ontslag aangevraagd, hetwelk hem op de meest eervolle wyze is toegestaan. De heer Kappers, die 14 December a.s. zyn 65sten verjaardag hoopt te vieren, ontving zijn opleiding te Doetinchem op de in dien tijd bekende Groen van Prinsterer-Kweekschool. Van 18891890 stond hy als onderwijzer te Zoetermeer-Zegwaard; daarna van 1890 tot 1892 te Leiden. In 1892 werd hy benoemd als onderwijzer aan de eerste Geref. School voor L.O. te Haarlem, waarna hy in 1897 naar Den Haag vertrok tot 1898. In dat jaar volgde zijn benoeming tot hoofd der Chr. School te Half weg, welke functie hij bekleedde tot 1904. In 1904 werd hij benoemd tot hoofd van de Groen van Prinsterer-School te Haarlem en in 1922 tot hoofd van de Dr. Kuyper-School. In de jaren dat de heer Kappers te Haar lem werkzaam was, heeft daar het Onderwijs op Geref. grondslag zich zeer gunstig ontwik keld, hetgeen niet het min6t aan zijn capacr- teiten te danken is. Begonnen in 1892 met ëèn school, bezit Haarlem thans 4 scholen voor L.O. en U.L.O. op Geref. grondslag, met ruim 800 leerlingen. OORKONDE DR KUYPERSCHOOL XQKtfQt*} «Ct >T CTew 31**1 w* ;ci4"kefte»tjcc£(i. TtCif (KHIOCftO ewoBiecH1 OCRTi G liCC.O OOI» CC» 1 OrtMtne t KKM.CCBU I Ml GO e» coHiooieocti t>cr otv «s ,w«iO(H>ticr vUrtntwM, tic aoeio OCSTIWHJOCR OftO.KtlÜfCBÏCI KHK- I "CROACHt I Op S Juni jl. werd het 25-jarig bestaan her dacht der Dr. A. Kuyperschool te Rotterdam, Ter herinnering aan dit feit heeft het comité van oud-leerlingen het Schoolbestuur een oorkonde aangeboden, waarvan wij hier» boven een reproductie geven. ZIEKTEREGELING VOOR ONDERWIJZERS De Ondenvijs-Centrale te Amsterdam heeft een adres gezonden aan den Minister van Onderwijs, waarin wordt verzocht om gelijkstelling met de rijksambtenaren wat betreft de ziekteregeling door: L het invoe ren van een algemeen verplichte keuring van de onderwijzers bij indiensttreding en controle bij ziekte; 2. eenzelfde regeling van uitbetaling van het salaris bij verlof wegen» ziekte als geldt voor de rijksambtenaren en rijksonderwijzers. cXAMENS PROMOTIES schrift: ..Over den oorsprong der Syphilis", heer W F R Essed, geboren te Nleuw-Nlckei RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bevo en wjjsbegeei W H C Tenhoeff. :uijze. Tc ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL Gesl.: Scheikunde: lngen.ex., do heere.. Andreae, Rotterdam; J P C van Aspew Utrecht; S F Bohlken. Amsterdam; P. Bot '8-Gravenhage; M. Bula M&dloen; Mej. er Nen®en; C. J. Danclcaerts, Arnhem f H Denekamp Rotterdam; P. van Dom-' idonk; C. T. van Eybergien, Genmlp, Helimc-^- Mej. Kooij, Arnhem; P. C. Kruljff, 'sGravenhage; J J. Leendertse (met lof), Duivendljke; H, A. Beniger (met lof), Rotterdam: H. L Dlgteu-; berg, Batavia; C. F. Mets. 's-Gravenhage; Mei S M Mtlbonn, TjimaM; T. Morel, Batavia; J, VI Religie van het vaderland (H.D.) Sneller, dan wij dachten, is bevestigd, wat wij schreven in ons vorig artikel. De partij der sociaal-democraten is thans in Duitschland reeds ontbonden. Dit brengt ons een gesprek te ibiimen, hetwelk wij te Berlijn konden voeren met een voor aanstaand regeeringspersoon door bemiddeling van den Duit- schen correspondent van ons blad. Van zijn vele bronnen, het moge hier wel vermeld, mochten wij er heel wat aanboren. Deze zeer invloedrijke leider behoorde tot vóór eenige jaren tot het directorium van een der groote West-Duifsche handelson dernemingen. Volbloed aanhanger van de gedachte der natio nale ontwaking, had hij de aandacht getrokken van Hitier en was hem door dezen een zeer belangrijk deel der nieuwe regee- ringsorganisatie opgedragen. In het gesprek deelde hij ons mede de geheime staatspolitie onder zijn beheer te hebben. Het wel en wee der partijen, alsook der pers was dus mede van hem afhankelijk. Ik vroeg hem, waar de sociaal-democratische pers voor een bepaa lden duur was verboden, of dit beteekende, dat straks weer verschij ning zou worden toegelaten, zij het onder strenge censuur. Mij ,werd geantwoord: „Die S. P. D. Presse erscheint niemals wieder". Toen begreep ik, dat het slechts een kwestie van tijd zou zijn, dat de sociaal-democratische beweging aan bet einde harer dagen was gekomen. Op de geschikte gelegenheid werd gewacht, en deze kwam. Méér werd mij duidelijk door dit onderhoud. Daar zat bij ons •iemand uit de groot-kapitalistische wereld, die om het najagen yan een ideaal, al dan niet goed in onze oogen, zijn levensgang wendde. En toen hij sprak over dat ideaal, en van den te over winnen tegenstand, monotoon, maar met een harden onder grond, met voor zich uitstarenden blik, waarbij als het ware niets anders zijn aandacht waard was, toen wist ik, dat dit het type was van een leidersgroep, die liever der zelfvertering ,ten offer zou vallen, dan één stap terug te gaan. De machtsstaat moge den volgelingen niet precies voor Oogen gestaan hebben, in steeds scherper vormen teekende hij zich af voor de hoofden der nieuwe beweging. Daarom lijkt het ons thans geschikt, de geschiedenis yan deze volksontwikkeling in enkele trekken te bezien. De historische feiten en de data komen ons in ons betoog niet .voor, het belangrijkste te zijn. Men heeft ze talrijke malen kunnen lezen. Wij willen zoeken naar de verklaring der dingen en daarbij misschien enkele minder opgemerkte voorval len inlasschen. Als het kan, objectief. De fout van zoovelen, dat men nooit waardeering en begrip kan hebben voor iets wat niet overeenkomt met hun gedachtengang, is slechts oor zaak van een onnoodige levensverarming. Met één groot woord, yan uit de hoogte gesproken, maakt men dan een levende be weging af, maar den ondergrond der opvattingen en der gebeurtenissen benadert men dan niet. En dat is verarming, waar verrijking aan kennis en begrip mogelijk was. Prof. Quack is en blijft altijd nog het voorbeeld van personen- en feitenwaardeering, gelijk hij deze in. zijn standaardwerk ,.De Socialisten" heeft keofifeiuL- Het fascisme, gelijk dit het aanzien wil geven tot den mo dernen machtsstaat, kan gevoegelijk gekenschetst worden als de religie van het vaderland. En gelijk religie de ge dachte aan profeten oproept, zoo is een profeet noodig, om deze nieuwe leer in het volk te brengen. En gelijk profeten, wanneer het volk in moeite en ellende zit, het gemakkelijkst gehoor ont vangen, zoo deed de groote voorman der fascistische beweging in Duitschland dezelfde ondervinding op. En de moeite en de ellende waren het gevolg van den we reldoorlog, en zoo is dit alles weer een bevestiging van de meening, dat deze oorlog voor de wereld beteekent het afslui ten .van een bepaalde geschiedkundige periode en het begin van een tijdperk, geheel nieuw, wat gedachtengang en levens- yormen betreft. Toen begin Augustus 1914 vrijwilligers werden opgeroepen om het Duitsche leger aan te vullen, bood een onbekende jonge man zich naast vele honderdduizenden anderen aan. Eén der onbekende soldaten, waarvan talrijken een onbekende rust plaats op vreemden bodem vonden. De onbekende, door ons bedoeld, was voorbeschikt, voor lang of voor kort, dit weet nie mand, een rol te spelen in de wereldgeschiedenis. Van hem zei pas de vroegere Duitsche Keizer op het slot te Doorn: „Hitier" is gelukt, wat nooit iemand tot dusver gelukt is, om het Duit sche volk tot één geheel te smeden". Waarom ging deze en zoo velen naast hem den strijd in? Om het ideaal van het vaderland. Dit is .voor velen veel grooter goed, dan koude internationalisten of door klassenstrijd ver kilde landgenooten ooit vermogen te begrijpen. Napoleons laatste wensch op St. Helena was in Franschen bodem te mogen rusten. De arme Italianen, geëmigreerd naar Amerika, sparen hun gansche leven, om de laatste jaren in de valleien tusschen de bergen van hun eigen land te kunnen doorbrengen. Deze Hitler was geboren Oostenrijker, maar aanhanger van de Groot-Duitsche gedachte. Vroeg geworpen in den strijd om het levensbestaan, omhelsde hij socialistische opvattingen. Maar de sociaal-democratie met haar klassenstrijd vond in hem een bestrijder. Volgens hem bedoelde zij het volk te splitsen en maakte zij haar volgelingen los van de nationale gedachte. Het liberalisme, steunend op de vrijmetselarij, dat slechts eigenbe lang diende, behartigde volgens hem evenmin het nationaal algemeen welzijn. Men gevoelt reeds, dat in dezen gedachten gang de Joden, wien uitbuiting en maatschappelijke onderdruk king verweten wordt, niet ontkomen aan het verwijt vader landsliefde te missen. Anti-semitisme heeft altijd gehoor gevon den in midden-Europa. De roomsch-katholieke Dr. Lueger te Weenen, leider der christelijk-sociale beweging, raakte ook ver zeild in de anti-semitistische wateren. Hitier zegt ervan: „Ik lette op de namen van de aanvoerders der sociaal-democraten; het waren voor het grootste deel, hetzij het om leden van den Rijksdag ging, of om secretarissen der vakbonden, voorzitters of straatagitators, het waren leden van het „uitverkoren" volk. Overal hetzelfde beeld. De namen van Austerlitz, David, Adler, Ellenbogen, enz. zullen altijd in mijn herinnering blijven." liet Oostenrijksche Keizershuis van Habsburg werd door Hitier gehaat zoo fel als mogelijk was. In den kern vindt men hier de groote beginselen van het latere Duitsche fascisme: over dreven nationaal gevoel, strijd tegen het marxisme en tegen het groot-kapitaal, liefde voor den vierden stand en zelc-, geen dweepen met den monarchalen regeeringsvorm. De oorlog bereidde den bodem voor het nieuwe stelsel Toen kwam dan de oorlog met zijn oplaai ing van nationale geestdrift en eenheidsgevoel. Vier jaar duurde de titanenstrijd. In de loopgraven was geen verschil tusschen de standen, allen waren veldgrauwen. Ook waren de yerschillen tusschen de on- Tot de geuniformde nationaal-socialis- ten behoor en ook bereden manschappen. Zij trekken hier door de Brandenburger Poort te Berlijn. derscheiden landsdeelen verdwenen. Dat was echter te mooi om zoo te kunnen blijven. Alleen Hitler en met hem velen, al konden zij him opvattingen niet in een systeem onder dank brengen, bleven hun denkbeelden trouw. Maar overigens, let op het zondenre- gister, hetwelk Hitier en de zijnen daar na veertien jaren hebben opgehangen voor de oogen van het Duitsche volk, tot dat dit register op zijn tijd. de schul digen, welke het aanwees, heeft yer- pletterd. De aanklacht dan bevatte beschuldi gingen tegen de groot-kapitalisten, welke geldelijk gewin haalden uit den oorlog; tegen de sociaal-democraten en de communisten, welke munitie-stakingen in het leven riepen en de eendracht aan en achter het front kapot sloegen; tegen de joden, die waren gaan uitbui ten en de baantjes in politieke- en arbeidersbeweging voor zich waren gaan opeischen, en die door hun handigheid zoo ver mogelijk van het front bleven; tegen de kibbelarijen tusschen de onderscheiden Duitsche landen, als Beieren en Pruisen, welke maar steeds het particularisme bleven huldigen. Dit alles heeft, aldus de nationaal-socialisten, het bekende teleurstellend einde van den oorlog gebracht, als vrucht van hét défaitisme. In plaats van een nieuwen staat met nieuwe ordeningen voor het gansche volk, een voortzetting van het oude stelsel, nog verergerd door de macht der sociaal democraten en communisten, en onder den staatkundigen en eeonomischen druk der overwinnaars. Hitier drukte het aldus uit, toen hij, buiten gevecht gesteld door een gasaanval, in het hospitaal vernam van de revo lutie in November 1918: „Alles is dus vergeefs geweest. Ver geefs al de offers en al de ontberingen, vergeefs de honger en de dorst van vaak eindelooze maanden aan één stuk, vergeefs de uren, waarin wij, omringd door den dood, onzen plicht de den, en vergeefs de dood van twee millioen Duitschers". Na den oorlog, als een bewijs van den onrustigen tijd ont stonden allerlei partijen en partijtjes. Hitiers weg voerde tot een gezelschap van zes jonge menschen, die levendig rede neerden over de vraagstukken van den dag en de toekomst van Duitschland. Als zevende trad Hitier toe tot deze club en van stonden aan drukte hij zijn stempel op de beweging. Met' een grimmige doortastendheid heeft hij ze gevoerd van nietig tot groot; van oppositie-groep tot regeeringspartij; van vervolgden tot vervolgers. De richtlijnen sloten aan bij wat zich als levensopvatting had gevormd in de harde jeugd en wat in den oorlog was geconsolideerd geworden. Men vindt ze uitgewerkt terug in de vijf-en-twintig punten van het pro gram, hetwelk voor onveranderlijk is verklaard, doch hetwelk wel meerdere malen nadere toelichting heeft vereischt. Op dat program hebben zich aanhangers vereenigd uit alle standen, op het program, hetwelk bewust afstand deed van de democratie in staat en maatschappij, met haar volksverte genwoordiging in parlement en bedrijf, waarvoor in de plaats gesteld werd de éénhoofdige leiding, de corporatieve bedrijfs- idée, en in het algemeen de machtsstaat. De éénhoofdige leiding, de zoogenaamde Führer-idée werd allereerst doorgevoerd in de eigen partij, en dat niet zoozeer om beginselredenen, dan wei uit nuttigheidsoverweging, want Hitler is de geboren organisator. Allerlei bewegingen waren dood gegaan als een gevolg van onderlinge jalousie. „Een be weging, welke zich bewust stelt op het standpunt van de lei- I dersgedachte en daaraan de noodige verantwoordelijkheid veiv I bindt, zal op een bepaald oogenblik met wiskundige zeker heid alle tegenstand overwinnen en de zegepraal behalen". On- j tegenzeggelijk ging deze gedachte vierkant in tegen de regelen van de democratie, waar meestal een tot in kleine onderdeelen I gesplitste verantwoordelijkheid bestaat. Binnen het raam van dit stelsel mag dan elk zooveel moge- j lijk eigen meeningen aanhangen, maar zij mogen nooit in strijd j komen met de 1 e i d e r s gedachte. Ook mag het partijverband I niet gebruikt worden voor particuliere meeningen. Het moet erkend worden, dat hierdoor elke groote oppositie in den kring j der nationaal-socialistische beweging vooraf vrijwel onmogelijk is gemaakt. De cirkel, in het midden waarvan de Leider staat, vergroot zich steeds en alles past zich aan bij de opvattingen en ook de bevelen vanuit het centrum. De fouten van het par- lementaire stelsel met zijn meerderheids- en minderheids-mee ningen, denkt men hierdoor te kunnen voorkomen. Alsook de onderlinge naijver, welke zooveel dingen kapot maakt, tot kleiner proporties tierug te brengen. Inderdaad is op deze wijze tot dusver in het verband der nieuwe beweging van een paleisrevolutie nooit sprake geweest Meerdere malen is een aanvoerder door Hitier losgelaten, wan neer hij zich niet voegde naar de algemeene bevelen of afspra- j ken, maar aanhang van beteekenis ging nooit mee. Zoo zijn j de beide Strassers, Otto en Gregor verdwenen. Natuurlijk werd toen beide malen gezegd, dat Hitler's positie wankelde, maar het komt ons voor, dat zij erdoor versterkt is geworden. Het systeem heeft het gewonnen, en dat schrikt anderen af. Eerst steunde de nieuwe beweging op de Zuidelijke Duit schers en vond haar aanhang onder voornamelijk katholieken- Daarna sprong zij over naar Noord-Duitschland en haar sterk- ste aanhang vindt zij thans niet het minst onder de protestant- I sche bevolking. Het leek mij toe, dat dit sterk bevorderd ia door de solidariteitsidée, welke uitgedragen wordt door de 1 nationaal-socialisten. Hier zien velen, ook van christelijke le- j vensopvatting, veel ideëels in. Een solidariteitsidée, welke niet alleen slaat op het volk, als zonen van één land, maar ook op 1 de burgers, als leden van onderscheiden maatschappelijke groep. Helaas speelt in het Duitsche stelsel de staat de alles beheerschende rol. Dit gaat in tegen de solidariteitsopvatting, welke ook in onze kringen met liefde wordt .verdedigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12