ZATERDAG 24 JUNI 1933 VIERDE BLAD PAG. 12 K. P. Bussemaker. Rhei de J. Couman te Wlasekerkc; A. A. H. E. Da. te Haastrecht. W. H. Folmer, Princenhag-e; W. Havermans, Wynjeterp, gem. Opsterland Verbeek, Stra de heer G. J. tt geest. I. Hoogt-ndam te Schledai Kluit te Wassenaar A. Pieron te Voorschot doet ex.. mej. J. H. Posthuma en de heeren G. Boet en F. W. A. van Asbcck, allen te eon. I< Provo Kluit VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Geel. Rechtsgeleerdheid cand.-ex.. de heeren J v d Berg. te den Haag; H J Both t hem; H H Douma te Erltsum; J de Gi Zeist; P v d Kam te den Haag; W J Kolkert te Hilversum en W F Sehalnk te Baarn. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge klaagde: Sociale Geographle: cand.-ex., de h< A H Klop. Geneeskunde: cand.-ex., mej. Mao Glllavry de heeren A L Cense. J S v d Hal, j A Smits en S J C Visser: doct.-ex., de heer W A Griep, J S Keyser, T W Lettlnga, B W L Sir G Warner. 'RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: prop.-ex., de heeren E P J Jeb- bink, H Jongeibreur. J W van der Linden et j M H C Mlceerc. Geneeskunde: cand.-ex., de heereL Bosch. S S Hingst. S M van Ommeren, G J Svart en L H F Wolters; doct.-ex., de dame: J C van Everdingen en E Vermaas en de hee^ ren J C Aalders, P W Koch, P D Stlbbe. J I Sybesma en K K Visser. Bevorderd tot gerat arts de heeren IJ. T. Galama, A J van Kekun en P van Oordt, tot arts de heer G P Duuring. Tandheelkunde: theor. Ie gedeelte mej. M A J KamphuiJs en de heeren R H Diehl, J C Ketel. J J Klomp, M W H Lagerweij en Voorstad: theor. 2e gedeelte de dames K I Priester en G Sohult en de heeren J H Brand, dr W Faber, dr C Haas, L P J Koster. P J Lootse, H Wittink. Bevorderd tot tandarts, de heeren E J H E Buurraa, J L Kroes, C W van de Linde en M A W Lulssen. Wis- en Natuurkunde, hoofdvak pharmacie: doct-ex., de heer J Wolf. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GEN. Gesl.: Koloniale boschbouw: Ingen.-ex. de heer F W Rappard. Nederlandsche landbouw: ingen.-ex. de hee- Koloniale landbouw: lngen.-ex. de heeren F A v Baren, N J -- noff. J C v Schoc en J B H IJdo. Nederlandsche landlbouw: cand.-ex. de hee ren W C Hoogland, R Kerstma, E H Mei A Pasveer, J J L de Rooy en R Smedemi M Sterringa, J H v d Veen en J J Venhuizen. de heeren H P Callenfels te Wassenaai L Meeuwissen te Meerssen (L.). Geslaagd voi deel II: de heer K M F Jonkergouw te Breda. EINDEXAMENS CHR. H.B.SCHOOL. LEEUWARDEN. Chr. HBS. afd. A GesL de heeren J. BUlsma te Drachten; J. F. Govers en H G C Govers, belden te Leeuwarden. G K Kok te Drachten. J Rodenhuis te Ferwerd. L Tam- minga en J F Weeretra, beiden te Leeuwar den en J Wobma, te Helloord. Afgew. geen. AMSTERDAM. 33; Juni. Gesl. de dames M Th F Mlnke, te Dedemsvaart en A te Winkel te Alkmaar en de heer D A Wittop Koning te GRONINGEN. 23 Juni. Gesl. tweede gedeelte de dames M G Haytlnk, B N N V Selm en H J WolterS. i LEIDEN, 28 Juni Gesl. mej. B J Rökebusch en de heer H G M E Dlrlx, belden te den. Haag EINDEXAMEN-CHR. KWEEKSCHOOL DEN HAAG. Ohr. Kweekschool, Galvanistr. Gesl. de dames J. Hernkes, M. de Nle, I. Nieuw- land; J. B. Reynhout, allen ïe Den Haag, en de heeren F. Sjot te Voorburg en Chr. J. de Zwart te Den Haag. DORDRECHT, Christelijke Kweekschool. Ge ëxamineerd 6 cand. Geslaagd de heeren A A v Donkelaar, A Goedhart en N P H&rmane en de dames A M Dekkers te Dordrecht en G J L Fransen te Slikkerveer. UTRECHT. Jan van NaseaukweekschooL Gesl de heeren J Baart te Baarn. J A Dortmond te Zeist, H M Klönsma te Zuilen, W v d Koot te Utrecht, J F Smit te NleuwerslulB en D Th v Vulpen te Doorn. J Prens te Ommen, G W van Raalten te Zwol le, K. Tukker te Ambt-Vollenhove. J W Veur- tjes te Zwollerkersspel en W M A van Weeghel te Old. EXAMENS-NUTTIGE HANDWERKEN HAARLEM. Da Costa Kweekschool. Geëx. 13 cand. Gesl. de dames H Boelens, C Ensink, J E Hopman, J J v Kempen, M Ooms, J C Ra- bouw, P Schras, T Vlaming, allen te Haarlem: P G van Glnkel en E H Lasthuls beiden_ te Bloemendaal, W G Lovlnk, te Zandvoort, EXAMENS-,,TESSELSCHADE". DEN HAAG. Diploma A Geëx. 6 cand. Gesl. 5 cand. nl. de dames J S Luykenaar en E A Witt, belden te den Haag. R Prins Theoretisch gedeelte hoofdakte examen der Vereen, van Chr. Bewaarschoolonderwözeressen in Nederland: gesl. de dames G. J. Bronswijk te Den Haag, J. C. van Eek en J. P. Essenius, belden te Haarlem, H Fortgens en K. Look. belden te Sohevenlngen; J. C. Snel te Leiden en G. A. y. Teesellng te Heemstede. BINNENLAND. DE BOSCHBRANDWEER OP DE VELUWE HOE DEZE DIENST ARBEIDT Om de bosch- en heidebranden op de Veluwe tegen te gaan, werd in 1930 het Boschbrandweer-Comité opgericht:, dat van alle kanten groote instemming mocht onder vinden. Tot voorzitter van dit Comité werd benoemd de heer Westrik, burgemeester van Barneveld, tot secretaris de heer v. 1 Hoff, houtvester van het Staatsboschbeheer te Apeldoorn en tot penningmeester Jhr. van Suchtelen van de Haare, opperhoutvester yan H.M. de Koningin. Dit comité heeft een excursie gehouden Om te laten zien op welke wijze er wordt gewerkt om het alarmeeren en beperken van bosch- en heidebranden op de Middcu- en Noord-Veluwe zoo goed en zoo snel mo gelijk te beperken. Het gezelschap verzamelde zich te Apel doorn om te rijden naar Elspeet, waar een zoogenaamde biandtoren is opgericht Deze toren steekt hoog boven den omtrek uit. De voorziter van het Boschbrandweer- comite deelde mede, dat op de Noord- en Midden-Veluwe 12 dergelijke torens zijn in gericht. In die torens wordt trouw de wacht gehouden. Zij zijn voorzien van een telefoon en van instrumenten om nauwkeurig de plaats te kunnen peilen, waar brand wordt Maatschappij voor Nijverheid en Handel H.K.H. Prinses Juliana in Rotterdam Bij de aanvang van de ochtendvergade ring van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel zijn gistermor gen huldc-telegrammen verzonden aan H.M. de Koningin, H.M. Koningin-Moeder, Be schermvrouwe der Vereeniging, Z. K. H. Prins Hendrik, Beschermheer der Vereeni ging en aan Dr. Colijn, Minister-President. In het laatste telegram wordt hem plech tige hulde gebracht voor zijn onvermoeiden arbeid in het belang van ons volk en in bet belang van de gehe'ele wereld. De Maat schappij spreekt de hoop uit, dat onder leiding van Dr. Colijn ons volk weerstand zal kunnen bieden aan den nood en aan ontbindende krachten, die het bedreigen. Het Jaarverslag, dat gepubliceerd is in het Maandblad „Maatschappij belangen", werd ongewijzigd goedgekeurd. Daarna is de Gouden medaille van ver dienste uitgereikt aan den heer H. Smits an Gelder. Deze heeft in welgekozen bewoordingen bedankt voor dit blijk van waardeering. De begrooting voor 1934 werd goedge keurd. Op voorstel van departement Amsterdam werd Mr. Guépin herbenoemd tot voorzntei "van de Vereeniging. Namens de Kamers van Koophandel in het Buitenland is het woord gevoerd door den heer Wolf. Door hem werd aan de Vereeniging van Nijverheid en Handel een voorzittershamer aangeboden. Vervolgens is de vergadering eenige tijd geschorst in verband met de komst van H. K. H. Prinses Juliana- Hooge belangstelling. Onder applaus der vergadering kwam ook Min. Slotemaker de Bruine van zijn belangstelling blijk geven. Omstreeks 10 uur arriveerde Prinses Juliana van Het Loo. Aan den ingang van de Diergaarde werd Zij ontvangen door Mr. Guepin en Dr. K. O. F. James, chef van het kabinet van den burgemeester van Rotterdam. Nadat de bestuursleden aan prinses Juliana waren voorgesteld heeft Mr. Guepin zijn bijzondere erkentelijkheid uitgesproken voor het feit, dat de beschermvrouwe hier haar daadwerkelijke belangstelling wil toonen voor het werk der Maatschappij Vervolgens werd de openingsrede uitge sproken, waarvan we gisteren verslag gaven. Prof. Dr. H. Frijda hield een voor dracht over Aanvankelijk bestond bij de massa het vertrouwen dat het economische organisme zichzelf de kracht zou vinden om de ontwrichting teboven te komen. Dit vertrou wen is verminderd. Spr. herinnert aan de woorden waarmee de Minister-President zijn ambt aanvaardde Het is zeker, dat vele plannen «en ver metel experiment inhouden, een verbrekini van de lijn der traditie. De crisis is misschien een mijlpaal in de ontwikkeling van de economische organi satie. Dat de overheid te hulp wordt geroepen, is slechts uit de crisisomstandigheden te verklaren. In verband hiermede memoreert spr. het stelsel van het „laissez-faire". Aanbod en vraag komen telkens met elkaar weer in overeenstemming. Met de feiten der werkelijkheid is deze theorie echter niet in overeenstemming, getuige de Allengs kon men aannemen, dat ondanks economische crisis het evenwicht zou terug- keeren. Empirische waarneming leert dat a depressie een hausse baanbreekt Do huidige crisis schept intusschen twij fel, of het thans weer zoo zal gaan. Er zijn een aantal factoren, die het hevig karakter verklaren. O.a. het samengaan met agrari sche crisis, dan gevolg van de oorlog, en ten slotte de beteekenis van de verhooging der tariefmuren. De theorie van het „laissez-faire" veron derstelt een vlotte reactie van de prijzen op de wijzigingen van vraag en aanbod. Dit is echter een ontoelaatbare fictie. Maar al te lang duurt het voor de prijzen dalen. De kosten van veel producten zijn vast en star, wat aanpassing verhindert Dit geeft reden tot twijfel aan automatische wijziging der wereldproductie. Indien de vrije krachten niet toereikend zijn, de moeilijkheden op te lossen, rijst de vraag, hoe de distributie der productie kracht dan wel tot stand moet komen. De leuze van doelbewuste ordening der pro ductie wordt meer en meer verkondigd. Dan wordt de tegenstelling: kapitalisme- socialisme gemaakt, die echter de ware lijn niet aangeeft Te gemakkelijk wordt verge ten wat vrije krachten tot stand brachten Velen hebben in de kartels de organen ge zien, die passen in een regeling der wereld productie. Toch kunnen ze slechts als het prototype eener ordenende organisatie gelden. Te vertrouwen dat de private organen te zamen meit de reg-eering tegen de moeilijk- heden zijn opgewassen, is niet te naïef. De opgemerkt. Het geheele terrein is verdeeld in 42 groe pen. Van uit den toren wordt de groeps commandant van het uitbreken van een brand telefonisch op de hoogte gesteld. De scommandant roept dan de mannen op, die zich als vrijwilligers hebben opge geven. Op een hun bekende plaats wordt verzameld. Zij vinden daar een depót van 45 schoppen, een aantal bijlen en een melk bus met water. Deze laatste dient niet vooi het blusschen van het vuur, maar om de hrandblusschers van drinken te voorzien. Al dit materiaal benevens de manschappen orden op een vrachtauto geladen om ge reden te worden naar de plek waar de brand is gesignaleerd. Uit deze toren zijn dit jaar reeds 48 bran den gesignaleerd, waarvan de meesten door het snel optreden geen grooten omvang aannamen. De mannen, die in de torens op brand wacht staan en ook de vrijwilligers die den brand blusschen worden voor hun werk betaald. De inkomsten van het comité be staan uit vaste bijdragen en subsidies. Do heer Westrik hoopt, dat als straks wellicht de gemeentebesturen moeten bezuinigen bij het geven van subsidies, die voor het Bosch- brand weerfonds daar niet bij zullen zijn. eoonomi&dhe orgaaidsatie moeit zich aanpas sen bij de eooiele structuur. Vrijheictebeperkiing is onvermijdelijk nood'ig, indien ze dienen moet tot bescher ming van miWioenen en tot verzekering van de ware vrijheid. De Prinses vertrekt Na de rede van Prof. Fryda verliet H.K.H de zaa.1. Op het „Leve de Prinses" volgden luide toeiyichingen. Daarna behandelde jr A. Plate Spr. wijst er allereerst op. hoe in de laat ste jar enhet vraagstuk van de handels politiek hoe langer hoe meer is vastgeraakt in een kluwen van andere vraagtukken, vooral in die van monetairen aard. Indien Duitschland dreigt met een trans fermoratorium, roept men dadelijk om toe passing van de deviezen-clearingwet. Dit is een reddingboot, welke men niet moet strij ken vóór geprobeerd is het schip t^ behou den. Toepassing van de wet kan o.a. hel effect hebben, dat Duitschland geprikkeld wordt om door middel van goedkoope Sperr- marken een valuta-dumping toe te passen. Al gelooft spr. wel, dat een dergelijke dum ping nooit van langen duur kan zijn, reoo is er toch geen aanleiding om ze in de hand te werken. Ziet spr. goed, dan zal de toepassing van de deviezen-clearingwet ook het bezwaar medebrengen, dat juist artikelen uit andere landen dan het land. waartegen men den maatregel treft, alleen met een bewijs van herkomst ons land zullen mogen binnen komen, zulks om te beletten, dat Duitsch land, door via andere landen naar ons uit voeren, zijn betaling normaal krijgt Weer een ander geroep om de redding boot komt uit den kring van hen, die in be paalde gevallen den handel van land tot land wien regelen. Men gaat dan uit van de redeneering, dat Nederland tegenover de landen, ten aanzien waarvan het een pas sieve handelsbalans heeft, sterk staat In bepaalde, exceptioneele gevallen kan met een particuliere boycot en derge' maatregelen wel iets worden bereikt Met Rusland is er wellicht iets te doen door gebruik te maken van het feit, dat dit land vijftien maal meer bij ons invoert dan omgekeerd. Ten spijt van de groote bezwa ren, aan den handel met Rusland verbonden, lijkt uitbreiding van markt in dat land noodig. Onze buitenlandsche markt is veel te beperkt en daardoor het risico te groot, gezien ook de exportgevaren naar oa:e buren om onzen handel in die beperkte positie te kunnen laten. Zoolang Nederland streng vasthoudt aan den gouden standaard wat van degelijk en wijs beleid getuigt, moet men de crisis van een prijsverlaging verder door worstelen. Ook als de prijzen in andere landen mochten stijgen, moeten wij nog eerst omlaag. Daarom zijn maatregelen welke het leven duurder maken, verkeerd beleid. Koers houden beteekent: voor zoover noo dig omvorming van den landbouw en ze daarin behulpzaam zijn, verlaging van prijs niveau over de heele linie bevorderen. Ver der onzen uitvoer aan nieuwe markten hel pen. Ook Indië komt hiervoor zeker in aan merking. Onze Regeering zal moeten aansturen, nu vooral, op het samengaan met andere lan den. Samengaan met België is urgent Politiek moeten wij ons vooral versterken door gezamenlijk optreden met andere klei ne staten: de Oslo-staten, misschien ook Zwitserland. Ons schip is, dank zij onze re serves, nog voldoende sterk om aan boord te blijven. De bemanning is financieel en economisch de best geschoolde der wereld. Met vertrouwen in den kapitein hebben wij de meeste kans om door den storm heen te komen, meer dan door ontijdig in de red dingboot te gaan. Aanvulling van Hoofdbestuur Tot leden van het hoofdbestuur zijn ge kozen de heeren Prof. Ir J. Klopper, te Velp; Prol. Ir J. Muysken, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft; Mr C. C. Gischler, lid van het bestuur van het depar tement Rotterdam, en H J Ankersmit Jr, te Deventer. Gisterenmiddag hebben "de bezoekers van het te Rotterdam gehouden Congres een excursie gemaakt naar Schiedam, waar ze op het stadhuis toegesproken zijn door den burgemeester den heer H. Stulemeyer. De voorzitter der maatschappij, mr. C. H. Guépin, heeft voor de ontvangst bedankt In de hedenmorgen gehouden vergadering sprak Prof. M. A. C. Josephus Jitta over De taak van den rijksbemiddelaar Mr Westerman heeft in zijn jongste ge schrift „Arm Nederland", de Rijksbemidde laar genoemd: „dat zonderling ambtelijk product, dat in den regel de door den werk gever noodzakelijk geachte loonsverlaging halveert en met deze eenvoudige rekenkun dige bewerking den socialen vrede tracht te dienen". Spreker hoopt aan te toonen, dat de heer Westerman hier wederom blijk ge geven heeft niet op de hoogte te zijn van de dingen, waarover hij zich een oordeel aan matigt De spreker geeft een overzicht van de verschillende stelsels van bemiddeling bij arbeidsgeschillen. Het Nederlandsche stel sel, belichaamd in de Arbeidsgesohillenwet 1923, is voor Nederland het beste stelsel. De Nederl. wet kent drie figuren: bemid deling, een scheidsgerecht en een enquête. Het laatste middel is nimmer toegepast, het tweede middel betrekkelijk zelden, doch in den laatsten tijd vaker. De meest voorko mende figuur is, dat de rijksbemiddelaar aan het slot van de besprekingen met beide partijen een voorstel doet Men heeft aan- vankelijk betwist, of hij wel daartoe be voegd is. Hij moet zeker niet altijd een voorstel doen. Naar spr's meening slechts, wanneer hij 80 pet kans meent te hebben, dat zijn voorstel door beide partijen zal •orden aangenomen. De kosten van de wet bedragen onge veer f 1500 per jaar. Dat is heel weinig, wanneer men in aanmerking neemt, dat de rijksbemiddelaars in een derde van de ge vallen de bespoediging van de oplossing van een conflict weten te bereiken, terwijl een staking aan beide partijen en de ge meenschap heel wat pleegt te kosten. De vraag, waarvoor de rijksbemiddelaar gesteld pleegt te worden, is niet in de eerste plaats een juridisch of een economisch raagstuk, al spelen juridische en economi- sohe factoren een groote rol. Het is voor namelijk een psychologisch vraagstuk. De rijksbemiddelaar moet trachten uit te vin den op welken grondslag partijen bet eens zullen worden. Op den duur eindigt toch ieder arbeidsconflict met het vinden van een oplossing. Hij moet het dus allerminst als zijn taak beschouwen door halveering een oplossing te geven. Dat zou in den regel geen van beide partijen bevredigen. In geen enkel geval kan toevallig op de helft de oplossing liggen. Er valt weinig voor te zeggen, partijen te dwingen de oplossing van den rijksbemid delaar te aanvaarden. In enkele gevallen biedt arbitrage een oplossing. Maar in de meeste gevallen zou de taak van den arbiter veel te zwaar zijn. De verantwoordelijkheid moet blijven rusten op de beide partijen en de Rijksbemiddelaar behoort in den regel slechts op te treden als Katalysator. Hedenmiddag zijn excursies gemaakt naar „Plaswijck" te Hillegersberg, Heinekens Bierbrouwerij en het Ooster-Zwembad, Vre- denoordlaan. DE NIJENRODE-ZAAK ONTSLAG VAN EEN POLITIE COMMISSARIS IN AMSTERDAM Nog steeds langdurige verhooren van verdachten Gemengd Nieuws. MET 29.000 ER VANDOOR? Sedert Donderdagavond 6 uur wordt te Zaandam vermist de 53-jarige employé der Scheepvaartvereeniging „Noord" te Amster dam, de heer L. W. van As. Hy is dien avond huis vertrokken met medenemen van een bedrag van f 29.000. welk bedrag bestemd voor het uitbetalen van loonen aan arbeiders, werkzaam bij de schepen van genoemde orga nisatie te Zaandam. Het uitbetalen der loonen zou gistermiddag plaats vinden. Toen de heer van As in den namiddag nog niet verschenen was heeft de directie van genoemde scheepvaartorganisatie onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat het geheele bedrag vermist werd. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, e een uitgebreid onderzoek instelde, voor- loopig echter zonder resultaat. Een extra- politieradiobericht is gisteravond verspreid, waarin de opsporing van den heer van A. verzocht werd. De heer van As stond aJs een zeer betrouw baar employé bekend, hy genoot het volste vertrouwen van de directie der Scheepvaart vereeniging „Noord". O.m. was hem opgedra gen het z.g. besteken, dat is het aanwijzen van arbeiders voor de lossing der booten en het uitbetalen van loonen. In verband met het feit, dat het momenteel vrij druk is in de Zaandamsche haven was het bedrag, dat aan loonen moest worden uitbetaald, vrij hoog. HOE EEN DIEVENCOMPLOT WERD ONTDEKT DE DIENSTBODE GING ERMEDE UIT „VRIJEN" In Naaldwijk is de politie op een zeer bij zondere wijze op het spoor gekomen van een dievencomplot, dat bij boeren enz. zijn slag wilde slaan. Een „heer" uit Delft had kennismaking aangeknoopt met het dienstmeisje van een landbouwer te Naaldwijk. De twee geliefden gingen op een zekeren mooien avond een wandeling maken, weinig tot genoegen van den boer en zijn echtgenoote, die nj. dien avond beiden afwezig waren. Bij thuiskomst bevonden zij dat een kind zich zat te amuseeren bij een petroleumstel; en waar de dienstbode opdracht had gekregen op dit kind toezicht te houden, ontwaakte de toom by den boer. Hy stevende eerst op de woning van de dienstbode af, waar hij evenwel de schuldige niet aantrof. Waar toen andere factoren werden ver moed, die oorzaak waren van de plichtsverza king der dienstbode, ging de vader van het meisje mee op onderzoek uit. De twee op wraak zinnende mannen n ten echter geduld oefenen; het is met de liefde al net eender als met gezelligheid, waarvan men zegt dat zij geen tijd kent. In het late avonduur kwam het minnend tweetal aan de boerderij. Eerst klom de „zij", daarna de „hij" over het hek. En toen begon het lieve leven. Vader nam de dienstbode in letterlijken zin „onder handen", terwijl de boer met behulp in een knuppel zijn gemoed luchtte. Het meisje nam gillend de vlucht. De Delf tenaar kwam nog slechter onder des boeren hand vandaan. jBy een verdere berisping van het deerntje kwam uit, dat haar amant plannen bezat om zich over des boeren goed te ontfermen, waar- e een aardig complot was samengesteld. De boer had toen bepaald spijt den stok niet harder op den rug van den „minnaar" te hebben doen neerkomen. Deze laatste was echter in den strijd zijn hoed kwy't geraakt, en gemoedelijk ging hij, teneinde weer in het bezit daarvan te komen, politiehulp inroepen. Dat was niet verstan dig, want de politie kende hem. En zij vertelde den man ojn. het niet netjes te vinden dat hij, zelf getrouwd en vader van vijf kinderen zijnde, in Naaldwijk meiskens kwam verschalken, en plannen voor diefstal uitbroeden. In gezelschap van de politie werd de hoed teruggehaald op het slagveld, waar de boer zich ook nu niet onbetuigd liet en de politie den „minnaar" in bescherming moest nemen. By de verdere ontknooping dezer historie kwam uit, dat behalve deze vrijende adspi- rant-dief, ook nog drie anderen met het com plot waren gemoeid. De politie heeft dus nu een goede slag ge slagen, dank zij het minnende paar! DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Te Sittard klonk 's avonds plotseling een hevige onweersslag, waarop een kleine regenbui volgde. Verschillende radio- en tele foontoestellen geraakten door den bliksem defect. By den heer J. G. Sastra werd het radiotoestel van den muur geslingerd, waar bij een meisje brandwonden opliep. In de Paterskerk werd de lichtleiding stukgeslagen, waardoor een vlam ontstond, die langs het hoofdaltaar opsloeg. De vlam kon spoedig ge doofd worden. Verschillende radio-, telefoon- en electrische geleidingen in Sittard zijn door deze hevige bliksemflits in het ongereede ge raakt. Te Middelburg sloeg de bliksem in de schuur van P. Pouwer, waardoor materieels schade werd aangericht. Drie personen, die zich in de schuur bevonden, hadden wel last van doofheid en pyn in het hoofd, doch be kwamen verder geen letsel. Te Wemeldinge werd een paard door den bliksem gedood. Te Biervliet is de bliksem ingesla- m in de landbouwschuur van M. Dieleman, welke een prooi der vlammen is geworden. De schuur was verzekerd. Tydens een hevig onweer is te R o o s e n 1 een koe van den landbouwer A. Gom meren, in de weide door den bliksem gedood. Te Ierseke is een jong paard in de weide door den bliksem gedood. betreffende de geruchtmakende Nijen- rode-zaak kunnen wij melden, dat de ge arresteerde juffrouw M. N., de secretaresse van Johanknecht, op zeer bepaalde voor waarden in vrijheid is gesteld. Zoo is haar b.v. een bepaalde verblijfplaats aangewezen, haar briefwisseling wordt gecontroleerd, met verschillende personen mag zij niet in contact komen, terwijl angstvallig wordt toegezien, dat zij zich aan de bepalingen houdt. De overige verdachten bevinden zich nog steeds in de voorloopige hechtenis. Langzamerhand is al het noodige mate riaal verzameld tegen den bewoner van het kasteel Nijenrode en hij heeft een gedeel telijke bekentenis afgelegd. De verdwenen schilderijen Zooals men weet is er indertijd, nadat de „inbraak" was gepleegd aan de assurantie opgegeven, dat er ze^en schilderijen waren gestolen, benevens een groot aantal minia turen. Er zijn nog slechts vijf schilderijen terecht. Betreffende de twee andere schil derijen tast men nog in het duister. Hier omtrent zijn twee theorieën gevormd, n.l., dat men ze heeft verbrand, of dat zij zijn overgeschilderd en naar het buitenland zijn geëxpedieerd. De financieele positie van den bewoner van het kasteel, O. van N. was in den tijd dat de inbraak werd gepleegd beneden nul, zoodat het begrijpelijk wordt, dat de kas teel-bewoner dringend om geld verlegen was. Behalve het kasteel Nijenrode was hij ook bezitter van een groot landgoed in Mecklenburg, dat thans verkocht zou wor den. Onlangs ging het gerucht, dat de agent van politie, die gearresteerd is, op vrije voeten zou zijn gesteld, dit is echter on juist Deze merkwaardige zaak wordt door kruist door werkzaamheden van verschil lende politie-ambtenaren, die, hoewel zij geen actieve rol hebben gespeeld in de zaak toch hun boekje min of meer te buiten zijn gegaan, vooral, door tegenover den detec tive Johanknecht te goed van vertrouwen te zijn geweest. Deze Johanknecht, wiens vader een gezeten burger was, directeur van een Assurantiekantoor, is door tegen spoed in zaken achteruit gegaan. Hij deed meermalen dienst als expert in assurantie kwesties en hij genoot het vertrouwen van commissaris Harrebomée, chef van het bureau Singel. Toen de zaken met Johan knecht achteruit gingen en J. bij dezen commissaris kwam en hem verzocht hem een aanbeveling te geven, heeft deze uit hunmane overwegingen aan dit verzoek voldaan. De zaak van den agent K. Met die aanbeveling van commissaris H. is Johanknecht naar andere commissaris sen gestapt en hij heeft daar op dezelfde wijze op het carnet handteekeningen gekre gen. Het spreekt vanzelf, dat hierin op zichzelf nog niets misdadigs ligt, maar wel is het een feit, dat de commissaris te goed van vertrouwen is geweest. J. kwam herhaaldelijk op het bureau, waar hij verschillende zaken met den com missaris besprak. Het is dus geen wonder, dat de agent K. aanvankelijk geen achter docht koesterde toen Johanknecht hem verzocht hem een dienst te bewijzen. Maar de zaak wordt anders wanneer we beden ken, dat Johanknecht hem verzocht het ZWARE BRAND TE SCHIEDAM GROOTE LOODS VAN WILTON'S MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF IN VLAMMEN OPGEGAAN In den afgedoopen nacht is een zware brand uitgebroken in een groote loods van N.V. Wiltons Machinefabriek en S cheeps werf aan den Vlaardimgsdhe Dijk te Schie" Om half zeven en om hailf elf ie wadhts- man A. H. Brands, aan wiens zorgen dit ge deelte van het terrein is toevertrouwd, nog in de loods geweest. Op zijn inspectietocht heeft hij niets verdachts opgemerkt en alles in orde bevonden. Midden in den nacht, het za/1 toen ongeveer kwart over twee zijn ge' weest bemerkte hij echter onraad in de sóhü derswerkplaats, vlak bij de magazijnen met machinerieën. Binnen weinige oogenblikken bleek echter reeds, dat de brand niet te houden zou zijn. Razend snel ging alles in zijn werk. Tien minuten na het uitbreken ven den brand volgden twee zware ontploffingen, ongeveer 3 4 minuten na elkander, die tot ver in den omtrek van Schiedam zijn gehoord. Twee zuurstofapparaten bleken door den vuurgloed tot ontploffing te zijn gehraóM. Dit wakkerde de vlammenzee te meer aan. De loods, die tot op 5 Meter hoogte uit steen was opgetrokken, besto id verder geheel udit hout, en bood c'us al heeil weinig weerstand. Het duurde den ook niet lang of de geheede oppervlakte stond in lichter laaie. De Sohiedamsche Brandweer, die met groot materiaaJ was uitgerukt, zag zich voor een hopelooze taak gesteld. Over een lengte van meer dan 100 Meter woedde het vuur. Er viel tegen deze geweldige vuurzee hoe genaamd niets uit te richten. De brandweer bepaalde zich dan ook tot het voorkomen van het overslaan van den brand naar an dere eebouwen, waarin zij wonderwel is ge- De brandweer heeft het vuur met groote activiteit met 7 stralen benevens die op de eigen leiding van Wilton, bestreden. Aan vankelijk heeft men daarbij veel hinder on dervonden van de omstandigheid, dat water op betrekkelijk grooten afstand van de loods was te krijgen, waarom zeer veel slan gen aan elkander moesten worden gekop- pedd. De twee groote motonspuiten werden bij het Wilto^ihaventje opgesteld, terwijl om den druk op het water te vergrooten, ook de handmotor in werking werd gesteld. Tegen 4 uur breidde de brand zi-dh sterk naar dan Noordelijken kant uil Eenige oogenblikken is toen ernstig gevreesd, dat ook de groote 6tookoven er aan zou gaan, doch dit kon gelukkig worden voorkomen. De vuurzee was nu geheel omsingeld, en pak zóó op te bergen, dat „het niet te erg in het oog viel". De agent heeft het pak ket onder aan het tafelblad bevestigd. Hij zou dit hebben gedaan met gummi-hand schoenen aan. De rol van den „detective" Dit laatste was noodig om geen vinger afdrukken na te laten, want de detectivo Johanknecht had de bedoeling om in Maar tensdijk de comedie op te voeren met hei opgraven van de schilderijen, en wanneer er dan vingerafdrukken van Bleezing, Johanknecht en den agent op voorkwamen zou dit achterdocht kunnen wekken, liet staat echter nog in geenen deele vast, dat de agent uit winstbejag heeft gehandeld. Bij beoordeeling van eventueele te nemen disciplinaire maatregelen tegen dezen man zal natuurlijk wel degelijk rekening moeten worden gehouden met het feit, dat Johan knecht kind aan huis was op het bureau Singel. Commissaris H. heeft aanvankelijk ziek teverlof gevraagd en daarop zijn ontslag ingediend. De medeplichtigen Ten aanzien van de beide medeplichtigen K. en W. zijn geen neuwe feiten aan het licht gekomen. Men weet, dat er omtrent K., die te 's-Gravenhage woonde, sterke geruchten de ronde doen, volgens welk* hij meer zou weten van een brand, die vroe ger ten huize van dezen verdachte heeft gewoed. Toen O. van N. de geldelijke beloonin- gen niet kon uitbetalen, namen M. G. en B., om dan toch nog de premie van de ver zekering in handen te krijgen den detective in den arm. Johanknecht werd dus tus- schenpersoon tusschen alle partijen. Hij moest probeeren geld los te krijgen en stel de zich daartoe in verbinding met politie, verzekeringsmaatschappijen en misdadigers- wereld. Dat het vertrouwen van de Amsterdam- sche justitie in het Amsterdamsch politie corps in geen enkel opzicht geschaad is, blijkt wel uit het feit, dat het onderzoek dus het onderzoek naar de houding van de verschillende politiebeambten tegenover Johanknecht is opgedragen aan commis saris Haarman en inspecteur Van Zoelen. Deze zaak, waarbij tien commissarissen van politie betrokken zijn, wordt admini- stratief-disciplinair onderzocht, welk onder zoek zich ook uitstrekt tot de Berkemeijer- zaak, de inbraak in een horlogewinkel te Amsterdam, waarin een geheel nieuwe in structie is geopend. Naar aanleiding van deze kwestie is ook een huiszoeking gehouden bij Bleezing en Mees Gerritsen, de laatste drijft een han del in fietsen, fietsenonderdeelen enz. Er bestond n.l. vermoeden, dat enkele agenten van politie rabat kregen bij hun aankoo- pen. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. De instructie nog niet gesloten De instructie in de zaak is nog bij lan ge na niet gesloten, nog steeds worden de verdachten aan langdurige verhooren on derworpen. Bij een der verhooren zou Johajnknecht zijn spijt te kennen hebben gegeven, dat hij de agent in de zaak heeft betrokken. Het zal wel herfst zijn geworden als de zaak ter terechtzitting kan behandeld wor den. Voor zoover bekend, zal dit te Amster dam geschieden. Er bevinden zich thans elf personen in arrest, waarvan de heer O. zal terecht staan verdacht van oplichting van de assuradeuren. De overigen, de ver dachten K., W., de helers P., M.f G., B., de particuliere detective, de agent K., de drie „zware jongens", die de zaak „verhuisden" en mej. N., die thans vrij is, zullen, indien zich geen wijzigingen voordoen, terecht staan wegens medeplichtigheid. gaandeweg zag men ook het vuur vermin deren. Om half 8 was men den brand mees ter. Van de groote loods was toen nagenoeg niets meer over. Dank zij de groote activi teit van de brandweer is het gelukt een! kledn gebouwtje, dat vkk bij de loods staat en dat een groot aan-tal zeer waardevolle teekeningen bevatte, te sparen. Om 6 uur konden de motorepuiten inrukken en is men met de nablueedhdng aangevangen, die udit den aard der zaak den geihcelen morgen heeft voortgeduurd. Brandweerman zwaar gewond Tijdens de blu6sohingmverkzaam3ieden hebben verschillende brandweermensclion het te kwaad gekregen. De rookmaesa's deden twee hunner bedwelmd geraken. Een drietaJ agenten van de Schiedamsdhe politie zijn te hulp geschoten en hebben hen weer bijgebracht. Erger er aan toe was de 53-jarige brand weerman Van Sohijndel, wonende te Schie dam, en els distilüateuraknecht werkzaam bi,i de daar gevestigde firma D. Visser enf Ca Deze was kort voor het instorten van het dak naar boven geklauterd om beter het vuur te kunnen bestrijden. Dit beeft hem bijna het leven gekost. Toen het dak met donderend geraas instortte, kon hij nog net op het laatste oogenblik terzijde sprin gen en aan een wiesen dood ontsnappen. HfJ bleek echter reeds dusdanige brandwonden opgekropen te hebben, dat hij in ernetigen toestand naar het Alg. Ziekenlhuis moest worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De andere brandweerlieden z'iri zonder ongelukken afgekomen. KLEINE OORZAKEN... Te Honselersdyk liet een kind by het spelen een potloodje in een rioolput vallen. Een pot loodje is in kinderoogen een kostbaar bezit, en pogingen werden in t werk gesteld, om deze schat terug te krygen. Daartoe werd ook het riooldeksel opgetiid. Toen een vriendje dit deksel niet langer kon vasthouden, kwam het deksel op een voc-t van een speelkameraadje terecht. Van een voet werd de groote teen afgekneld. HIJ ZAG EEN ROOS AAN VOOR EEN HAKENKRUIS Een Duitscher met twee dames, die als toeristen Amsterdam bezochten hadden het voornemen het Rembrandhuis in de Joden- breestraat te kieken. Een der dames droeg een roos op de borst, wat naar het schijnt aangezien werd door een der straatbewoners voor een Hakenkruis. In minder dan geen tyd was er een oploop en werden de vreemdelin gen klappen toegediend. De politie was er echter dadelijk by en moest om de aanvallers te verdryven met de wapens dreigen. De Duitschers zijn door de politie naar hun verblijf hier ter stede geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11