VRIJDAG 23 JUN11933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND AMERIKA BLIJFT TEGEN TIJDELIJKE STABILISATIE VERKLARING VAN DE DELEGATIE TE LONDEN De Amerikaansche delegatie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt, dat het voorgestelde plan voor de stabili salie der valuta's nooit een aangelegenheiu is geweest, die de Amerikaansche delegatie aanging. Dit plan werd besproken door de ver tegenwoordigers van de Ministers van Fi nanciën en der centrale banken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. Spra- gae was speciaal gezonden om de Ameri kaansche Schatkist daarbij te vertegen woordigen. De regeering van Washington meent, dat maatregelen voor een tijdelijke stabilisatie op dit oogenblLk inopportuun zouden zijn, omdat zij meent, dat haar pogingen om de prijzen te doen stijgen de belangrijkste bij drage zijn, welke zij kan brengen en dal alles, wat deze pogingen kan dwarsboomen, de conferentie meer zou schaden dan het uitblijven eener onmiddellijke overeenkomst over de stabilisatie. De Amerikaansche regeering heeft reeds een resolutie ingediend ten gunste van een eindelijke stabilisatie der onvaste valuta's over de geheele wereld en geeft haar s.eu.. flfl.n monetaire en fiscale politiek, om de economische bedrijvigheid aan te wakke ren en de prijzen te verbeteren. Deze Amerikaansche verklaring werd ge publiceerd na een ziting, welke den gehec- len nacht heeft geduurd na de ontvangst van geheime instructies uit Washington. De Amerikaansche beslissing heeft geen verrassing gebaard, maar nochtans een ze kere teleurstelling b'ij tal van delegaties, die van meening zijn, dat de stabilisatie de voorafgaande voorwaarde is voor een ver hooging van het peil der prijzen en een af schaffing of verzachting der invoerbeperkin gen en -verboden. De Amerikaansche houding zal de moei lijkheden der conferentie vergrooten en het probleem van de hooge douanetarieven nog ingewikkelder maken. De meeste delegaties blijven echter opti mistisch en verklaren, dat men thans moet trachten door een ander middel een plan op te stellen, dat toestaat het voornaamste doel der conferentie te verwezenlijken, n.l.. het herstel der wereldprijzen. Mac Donald heeft, toen hij kennis had genomen van de Amerikaansche opvattin gen, het bureau der conferentie bijeenge roepen voor een zitting, waarin de nieuwe situatie werd besproken. 0.m. heeft Mac Donald nog besprekingen gevoerd met den Amerikaanschen staats secretaris Cox en den Franschen minister Bonnet, die na publicatie der verklaring zeide: „zeer goed". De Amerikanen beschouwen het als een (verdienste een klare situatie te hebben ge schapen. Cordell Huil deelde gister aan de pers mede, dat hij de tijdelijke stabilisatie niet beschouwt als een vitale kwestie vergele ken bij de ruimere taak der conferentie. Wij vernemen, dat -Groot-Brittannië de Amerikaansche verklaring met betrekking tot de stabilisatie niet als onhoopvol of on redelijk beschouwt. De Amerikanen wach ten thans af. Bonnet ontkent het bericht, dat Frank rijk den gouden standaard zou prijs geven. De weigering van Amerika, thans een valu ta-wapenstilstand te aanvaarden, is niet tragisch. Cordell Huil heeft in de economische hoofdcommissie een nieuw tariefvoorste! ingediend, dat niet, zooals het vorige een „horizontale" verlaging van de invoerrech ten met 10 pet verlangt, doch een afspraak .tot slechting der tariefbarrières inhoudt. De Engelsche delegatie diende inzake de douanepolitiek een ontwerpresolutie in, waarin ze zich in beginsel wel uitspreekt (voor de handhaving van de onvoorwaarde lijke meestbegunstiging en tegen regionale tarieven-overeenkomsten, maar een uitzon dering jnaakt voor door historischen groei ontstane groepeeringen. Hiermede men aan den eenen kant de overeenkomst .van Ottawa in bescherming, anderzijds is echter het Engelsche standpunt La.v. Ouchy niet geheel duidelijk. De economische hoofdcommissie benoem de, op voorstel van dr. Colijn, twee nieuwe subcommissies: een voor de scheepvaart- politiek en een voor kwesties als certificaten van oorsprong, handelsmerken, veterinaire en phytopathologische kwesties. Nederland heeft in beide subcommissies zitting. De subcommissie, belast met de coördi natie vam de productie, heeft een memo randum gepubliceerd, waarin er op gewe zen wordt, dat bepaalde landen niet slechts niet van plan zijn, de graanproductie te beperken, maar integendeel maatregelen zullen nemen om haar uit te breiden, ten zij een vermindering van de handelsbe lemmeringen hen veroorlooft voortaan in den vreemde de producten, die voor de cri sis voor een groot gedeelte van de landbou wende bevolking een levensonderhoud Verzekeren, aan te koopen. LONDEN, 23 Juni. In Engelsche politieke kringen neemt men, volgens persberichten, met zekerheid aan dat Amerika een voorloo pige stabiliseering slechts nog ongeveer 3 of 4 weken zal weigeren. Deze periode ral voldoende zijn om de inflatiegolf in Ame rika haar volle uitwerking te doen hebben op de stijging der prijzen. Daarna zal Roose velt waarschijnlijk geen bezwaren meer te gen dollar-stabilisatie hebben. Officieel wordt zoowel van Amerikaansche als van Engelsche zijde gezegd dat de toe stand door de Amerikaansche verklaring opgehelderd is. Deze verklaring is afgelegd dn het geloof, dat de binnenlandsche prijs ontwikkeling in Amerika op het oogenhlik een stabilisatie van den dollar niet mogelijk maakt Terwijl Frankrijk nog steeds vast beslo ten is den gouden standaard te handhaven, zou er nog steeds volgens berichten in dt Engelsche pers, bij de kleinere mogendhe den, als Zwitserland, Nederland en België, groote bezorgdheid bestaan, dat gij gedwon gen zouden worden den gouden staadaard te verlaten, indien het Pond den Dollar zou volgen. De socialistische Daily Herald gelooft, danks de hiermee in strijd zijnde officieele verklaringen dat ook Frankrijk spoedig ge dwongen zou kunnen worden tot het verla ten van den gouden standaard. DE CORPORATIEVE OPBOUW IN DUITSCHLAND DRIE VERORDENINGEN VAN DR. LEY Ln aansluiting aan zijn Woensdag gepu- bliceerden oproep aun de Duitsche arbei ders, publiceert de leider van het Duitsche arbeidsiront, Dr. Ley, naar de Zeitungs- dienst meldt, drie verordeningen, waarin i.a. staat: de wil van den leider ,dat er bui ten bet Duitsche arbeidsfront geen organi saties bestaan tusschen werknemers en erkgevers. Uitgezonderd zijn de corpora tieve opbouw en de organisaties die alleen en uitsluitend de volksupvoeding in hei beroep dienen. Alle overige vereenigingen ook de zoogenaamde katholieke en angelische arbeidersve ree gingen moeten worden be- chouwcl als staat s vijandig, aan gezien zij den grooten opbouw belemme ren. Dernalve wordt tegen deze vereenigin gen de strijd gevoerd en is het hoog taja, dat zij verdwijnen. De tweede verordening keert zich te gen den wilden opbouw van z.g. rijksbon den, die mei vooroijzien van den corpora tieven opbouw gevormd worden en die daardoor de gedachte van corporatieve op bouw slechts schaden. De benaming „Kijksstand" wordt eerst dan gegeven, wanneer de principieele ge daclue aanwezig is van vereemging van werkgevers en werknemers in één orgaiusa- wanneer tie aard en wijze van dezr organisatie zóó uitgevoerd is, dat aan den eenen kant een hooge bloei van het bedriji en fla" den anderen kant de hoogste be scherming der arbeiders gewaarborgd is. ln de derde verordening heet het: Hei nationaal-socialisme handelt door zijn kracht grootmoedig. Toch wordt dit optre den hier en daar door zijn kleine tegen standers als zwakte uitgelegd. Zoo gelooft het nat. socialisme ook tegenover de Chris telijke vakvereenigingen en andere burgei lijke groepen grootmoedig te kunnen zijn- Deze daad is met ondank en deloyauten beantwoord. Daarbij komt, dat bij genoem de bonden in kas- en economische aange legenheden zeer groote corruptie is geble ken. Derhalve wordt het volgende be schikt: Alle dienstinstanties der Christel ij ke vakvereenigingen en der bediendenbonden moeten den bezet met nationaal- i a 1 i s t e n. De leden van het groote arbeidsconvent van het Duitsche arbeids front, Bernhard Otte, Baltrusch, dr. Theo- dor Brauer, Franz Behrend en de leiders der Christelijke vakvereenigingen worden uit het Duitsche arbeidsfront uitgesloten. Zij mogen natuurlijk geen enkele functie uitoefenen en het is hiermede aan alle dienstinstanties van het Duitsche arbeids front verboden onderhandelngen met deze lieden kan te knoopen. Hierdoor moet ken baar word engemaakt, dat ieder, die her waagt den grooten revolutionnairen opbouw der natie aan te tasten, voor alle tijden wordt gekenteekend. KERK EN STAAT IN PRUISEN TRENDELENBURG HEENGEZONDEN Hij begreep de bedoeling niet De Pruisische minister voor kunst en volksopvoeding Rust heeft den leider der kerkafdeeling van het Pruisische ministerie eeredienst, Ministerialdirector Trendelenburg een schrijven doen toekomen waarin hij te cijner kennis brengt dat de benoeming van een commissarieel president van den Evangelischen Opperkerkeraad, zon der mededeeling aan en advies inwinnen van den Pruisischen minister voor Weten schap Kunst en Volksopvoedng een stap is der oud-Pruisische Landskerken, die niet zonder ernstige gevolgen kan blijven voor de verhouding van den staat tot de kerk. Ter oplossing van de hierdoor ontstane moei lijkheid schrijft de minister een man noodig te hebben, die hem behoedt voor dergelijke buitensporigheden en wiens opvattingen in overeenstemming zijn met die van de door den minister vertegenwoordigende bewe ging. In verband hiermede wordt dr. Tren delenburg vanaf heden met verlof gezonden De leiding van de kerkafdeeling van het ministerie voor eeredienst is opgedragen aan landgerichtsrat Jaeger. ARRESTATIE VAN ROOMSCHE PRIESTERS IN VERBAND MET DE JEUDDACTIE In verschillende plaatsen in Duitschland zijn de laatste dagen Roomsche priesters ge arresteerd wegens „verachting der natio nale beweging en haar symbolen en wegens het terughouden van de jeugd om toe te treden tot de Hitler-organisatie. De maatregelen tegen de katholieke jeugd bonden worden voortgezet. Hun congres te Keulen is verboden. EVANGELISCHE EN HITLER JEUGD BASIS GELEGD VOOOR SAMENWERKING De evangelische persdienst deelt mede, dat bij een bespreking tusschen den Rijksleider voor de jeugd van Duitschland, Stange, de basis is gelegd voor een samenwerking van Evangelische jeugd met Hitlerjeugd. Dr. Stange is benoemd tot lid van den „Ring" van jeugdleiders. DE BEIERSCHE VOLKSPARTIJ EN DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK Het Oostenrijlcsohe regeeringsorgaan de „Reichspost" publiceert het officieele stand punt van de Christelijk-sociale partij tegen- de actie welke is ingezet tegen de functio narissen der Beiersche volkspartij. Hierin wordt gezegd, dat tusschen de Oostenryksche Christelijk-sociale partij en de Beiersche volkspartij ten gevolge van de gebeurtenissen in Duitschland, reeds sedert maanden alle relaties verbroken zijn. Noch direct, noch indirect staan deze par tijen met elkaar in verbinding en thans kan reeds gezegd worden, dat de nasporingen naar bezwarend materiaal in de voornaamste functies van de Beiersche volkspartij zonder isultaat moeten verloopen, omdat dit een voudig nooit bestaan heeft. Maatregelen tegen de Beiersche Volkspartij ook ln de Pfalz Officieel wordt medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht in vele steden in de Pfalz de politie is opgetreden tegen de Beiersche Volkspartij. Vele huiszoekingen werden ge daan en veel materiaal werd in beslag ge nomen in de bureaux en bij de functiona rissen der partij. De actie staat in verband met vermoedens omtrent relaties tusschen de Beiersche Volkspartij en de Christelijk- Socialen in Oostenrijk. DE SOC.-DEM. PARTIJ VERBODEN DEGENS GEVAAR VAN HOOGVERRAAD. Uit Berlijn wordt gemeld: De Rijksminister van binnenlandsche zaken heeft Donderdag de sociaal-democratische partij van Duitschland (S.PD.) verboden. In een instructie aan de regecringen der landen heeft de rijksminister verzocht, maatregelen te nemen om het verbod ten uitvoer te leggen. Officieel wordt over het verbod der S.P.D. medegedeeld: De gebeurtenissen van den laatsten tijd heb ben het onomstootelijke bewijs geleverd, dat de Duitsche sociaal-democratie voor hoog- en iandsverraderlyke ondernemingen tegen Duitschland en zijn rechtmatige regeering niet terugschrikt. Leidende personen in de S.P.D., zooals Wels, Breit=cheid, Stampfer, Vogel, bevinden zich reeds sinds weken te daar uit den strijd te tegen de nationale regeering in Duitschland. Wels heeft een verklaring gepubliceerd, vol gens welke zijn uittreden uit het bureau van de tweede internationale slechts gefingeerd is geweest. Hy heeft aan den voorzitter van de arbeidersgroep tor internationale arbeids- conf eren tie in Genève een telegram verzonden hy de arbeiders der overige landen tegen de nationale Duitsche regeering pro beert op te zetten. De partyleiding der S.P.D. heeft in de eenige dagen geleden in Berlijn gehouden zitting slechts naar buiten zich van lieden, zcoals Wels c-n Breitscheid op een afstand gehouden. Zij heeft evenwel nagelaten deze personen wegens hun landverraderlijk optre den uit de partij te zetten; integendeel. door de politie overvallen geheime vergadering van sociaal-democratische leiders in Hamburg is eveneens landverraderlyk materiaal gevonden. Dit alles noodzaakt er toe, de S-PD. te beschouwen als een staats- en volks vyan- digc party, welke geen aanspraak kan maken op een andere behandeling, dan de K.P.D. is deelachtig geworden. De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft daarom den regeeringen der landen ver zocht, op grond van de verordening van den rijkspresident tot bescherming van voJk en staat van 28 Februari 1933 de noodige maat regelen tegenover de S.P.D. te treffen. In bet bijzonder zullen alle leden der S.P.D. die thans nog deel uitmaken van •olksvertegenwoordipmgen en gemeenteraden, worden uitgesloten van de verdere uitoefening van hun mandaat. Natuurlijk zullen de schadeloosstellingen dezer uitgestotenen worden ingehouden. Aan de sociaal-democratie kan ook niet meer de mogelijkheid worden gelaten, op een of andere wijze propagandistisch werkzaam te zijn. Vergaderingen der S.P.D., zoomede van haar hulp- en nevenorganisaties zullen niet er worden toegestaan. Evenmin zullen nog •iaal-democratische dagbladen of tijdschrif ten mogen worden uitgegeven. Het vermogen van de S.P.D. en haar hulp- en neven-organi saties wordt, voor zoover het niet reeds by de entbinding der vrije vakvereenigingen is .veilig gesteld", in beslag genomen. Te Landau marcheerden gisteren een aan- il S. A.-mannen naar de ambtswoning van den burgemeester en eischten het ontslag van verscheiden Katholieke beambten en politie officieren. In een ophitsende rede ver klaarde de nazi-leider Kleeman, dat zijn S.A.-mannen niet zouden dulden, dat „vet gemeste Katholieke winstmakers" nog lan ger hun betrekking behouden, terwijl de S-A.mannen aog steeds werkloos zijn. In een kliniek te Tubingen is een gekere Schneider aangehouden, die ervan beschul digd wordt Schlageter verraden te hebben. Schneider ontkent alle schuld, doch is toch aan de justitie overgeleverd. KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN Gemarteld door spierpijnen. Een ons hulp is meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vrouw. Iedereen beklaagde haar. Maar één gaf haar een raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet langer het voor werp van medelijden. Zij schrijft: Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Iedereen had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raadde Kruschen Salts te probeeren, wat ik deed. En in zes maanden was ik een andere vrouw Als ik nu maar het minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alles, wat ik ondervonden heb zal ik nooit nalaten ook anderen Kruschen Salts aan te raden". Mevr. S. Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, die de ondragelijke rheumati- scth-e pijnen doen ontstaan. Kruschen Salts nu spoort nieren e-n inge wanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schadelijke afval stoffen op volkomen -natuurijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U zich dus houdt aan de „Kleine dagelijksche dosis", zult U inwendig schoon zijn en hlijven, en in een gezond, frisch en .schoon" gehouden lichaam is geem plaats voor het ontstaan van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.). DE HITLER-BEWEGING IN OOSTENRIJK NA HET VERBOD Proksch kondigt de guerilla aan De landelijke leider der Ooetenrijk&ohe NSDAP Piroksch heeft een oproep doen uit- waarin hij o.m. zegt, dat üotlfuss c.s. het eigen volk, dat reeds lang in meerder heid nationaal-socialistisoh is, overweldigt en van zijn politieke rehten berooft en in- tusschen alle vijanden van het Duitsche •ezen laat voortgaan met hun ophiteings- erk Nu de partij verboden is, ontheft hij formeel en openlijk alle leiders en bestuur ders van hun functies en ontslaat hij de partijleden van hun overige verplichtingen. „De beweging leeft evenwel en was noodt zoo sterk als in dit uur". Proksch ontleent, de nat.-soc partij iets te maken heeft met de gepleegde aanslagen, doch kondigt thans een niiets ontzienden strijd aan tegen Dollfuss en zijn „volkeverraderlijke klun gels". „Het resultaat van den strijd, hoe hoe lang hij ook moge duren, is niet twijfel achtig. De overwinning zal ons zijn. Leve Adolf Hitler, leve Groot Duitschland". In Krems aan de Donau is het ln den nacht van Donderdag tot ongeregeldheden gekomen, die naar alle waarschijnlijkheid in direot verband staan met den aldaar ge- pleegden aanslag. De menigte tiradbtte een nat-soc. localiteit te bestormen. Een reclame bord met het opschrift „Naar het Derde Rijk" werd vernield. Ook de winkel van een reeds gearresteerden SA-Haider werd bestormd. De gendarmerie verspreidde de demonstranten, die echter op andere plaat sen weer bijeen6troomden en zich in hun woede keerden tegen de nat.-soc., die sommige plaatsen tegen den grond werden geslagen en getrapt. GERUCHTEN OVER EEN NIEUWE DONAU-MONARCHIE Tegenspraak der Fransche regeering De „Paris-Midi" weet mede te deelen, dat aan de Quai d'Orsay belangrijke politieke onderhandelingen worden gehouden, waar aan wordt deelgenomen door Paul Boncour, den Tsjecho-Slowpjskschen minister van bui tenlandsche zaken Benesj, zijn Joego-Slavi- schen collega Jeftitsj en den onderstaats secretaris van het Italiaansche ministerie in buitenlandsclie zaken Suvich. Deze onderhandelingen zouden verband houden met plannen tot vorming eener Oos tenrijksch-Honeaarsche monarchie, welke plannen volgens het Parijsche middagblad door Mussolini gesteund zouden worden, terwijl men er in Engeland en in sommige Fransche kringen welwillend tegenover zou staan. Te Boedapest worden de geruchten ook van regeeringszijde tegengesproken en zelfs sprookjes genoemd. Gömböss heeft dezer dagen in het parlement de koningskwestie niet-actueel en een personeele unie onge- wenscht verklaard. Een duidelijk Fransch dementi PARIJS, 23 Juni. Het „Journal" demen teert het gerucht als zou Paul Boncour zijn instemming hebben betuigd met het Ita- laansche voorstel een nauwere aaneenslui ting van Oostenrijk en Hongarije te bewerk stelligen. Volgens het blad hadden de besprekingen tusschen Frankrijk en Italië voor een deel wederom betrekking op de Midden-Europee- sclie kwestie, doch het ging er voornamelijk om de rivaliteit, die tusschen Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije eenerzijds en .de sta ten der Kleine Entente anderzijds bestaat, uit te schakelen. Te Parijs en Rome zoekt men naar een middel, riaF deze zes landen tot elkaar kan brengen. Volgens de Fransche opinie zal de oplos sing moeten worden gevonden in een een- nomische overeenstemming en zal het denk beeld vam een aaneensluiting of het herstel van het oude Oosten rijksoh-Homgaarsohe rijk afgewezen moeten worden. Framkrijg vergeet niet. dat het oude Oos- tenrijksch-Hongaarsche rijk een directe be dreiging der Kleine Entente beteekent. In een dergelijk geval zouden de staten der Kleine Entente Frankrijk aan hun zijde vinden. In officieele Fransche kringen wordt deze opvatting bevestigd. Men wijst er bovendien op, dat bij het a.s. bezoek van Benesj en Jeftitsj te Parijs, waarschijnlijk ook zal wor den gesproken over de Midden-Europeesch* kwestie. Op 't oogenbliik heeft Frankrijk geen r|i- kele reden om mee te werken aan het heer- stel der Oostenrijksch-Hongaarsohe repu bliek en daar is dan ook geen sprake van. Radio Nieuws. 10.30 Grai ZATFRDAG 24 J 1,876 61.) K RO. 8 - 12.30 Lu Moi 3, zender. 4.00 Voor de kindei de kinderen 5.45 Gramofoon 1 mofoon 6.10 Gramofoon 7.35 Gi 8.00 rkesOt 10.30 Vaz Diaa 10,3E toon rt 2.00 de Phohi 5.15 Voor 6.15 Gra- ofoon M) VARA 801 Ornrr de arbeiders in de Con Klein orkest 12.45 t pel 1 15 Klein oi 2.50 Huismuziek - 6.00 Volkslieden: - 3.30 De Noten 5 30 Orkest Kinderuurtje. 7.00 Orkest 8.00 U te avond. 9.3U Vaz Diaa 9-45 Orgeli 11.30 Gramofoon V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding sel Vleamachi 337 8 M.) 1.30 Concert- mofoon 6.50 Oi 9.20 Ci 5.20 Kwin: 8.20 11.50 Gram (Fransch) (503.3 M.) 12 20 Concert. - Gramofoon 6.20 Omroeporkest 6 35 7.20 Gramofoon 8.20 Cellorecital 10.30 Concert laven try (1654.4 M.) 12 20 Orgel. 1.06 Orkest 2.05 Gramofoon 3.25 Kwintet •- 6.07 Orgelspel 7.50 Concert 8.20 Orkest 10.05 BBC orkest Calundborg (1158.8 M.) 12.21 Covert. - 3.20 Concert 5 20 Gramofoon 11.10 Con- >erg (472.4 M.) 6.20 Gram isch und Welt 12.20 C( ;ert 2.50 Gramofoi 4.50 Ves- i Nat. (261.3 M.) 5.35 Concert 7-05 THEOLOGISCHE SCHOOLDAG TE KAMPEN DE MIDDAGVERGADERING. Te 2 uur werd gisterenmiddag in de Burg- walkerk te Kampen de middagvergadering ge- 1 door den president-curator Ds. P. Bos, .-pred. te Stadskanaal, die liet zingen Psalm 121 1. Hierna deelde Ds. Bos mede, dat er een te legram verzonden was aan Dr. H. Colijn te Londen, (die juist op den dag van gisteren zijn verjaardag mocht herdenken) waarin Dr. H. Colijn wijsheid en kracht van boven werd toegewenscht bij de alleszins moeilijke arbeid, die Dr. H. Colijn te verrichten heeft. Vervol eens werd het woord verleend Ds. H. J. H e id a te Vlaardingen om zijn rede uit te spreken, die wy reeds in ons blad gisteren opnamen. Terwijl gezongen werd Ps. 75 4 betrad Ds. P. D. K u i p e r van Sassenheim het spreek gestoelte, om zijn rede te houden, over: De Kerk en de hedendaagsche ge'e Spr. begon met te wijzen op de moeilijkheid, vast te stellen wat eigeidyk de geestelijke nood is van dezen tijd, omdat men, zoolang zelf leeft in dien tijd, zich moeilijk eer deel kan vormen over wat er leeft in de har ten der menscheru Toch zijn er enkele verschijnselen die een bepaalde richting wijzen en die ons indruk geven, al is het dan misschien geen van de geestelijke nood die Kerknieuws. In aansluiting op een fractiezittimg van de Groot-Duiteche Pertij is een communiqué uitgegeven, waarin de Groot-Duiteohe Partij oproept tot een samenvatting van alle na tionale krachten en nieuwe verkiezingen eisoht. PICRINZUUR BIJ EEN WASCHVROUW WEENEN, 23 Juni. De politie te Weenen deed naar aanleiding van een aanwijzing die zij gekregen had, een inval in de wo ning van een wasohvrouw, en vond in de iade van een nachtkastje een in papier ge wikkelde metalen huls, waarin zich 130 gram picrinezuur bevond. De bewoners van het huis, de vrouw en doohter, een buurvrouw en een commensaal, (tie nat.-soc. is, werden gearresteerd, evenals 4 andere nazi's, die in hetzelfde gebouw woonden. De Weenedhe politie deelt mede, dat de leider der Ween6che SA-afdeeling, May, 6edert eenige dagen wordt vermist. De po litie veaunoedt, dat hij gevlucht is. NED. HERV. KERK jstal: Te Kampen (vac.-M. Ottevanger), B. Batelaan te Barneveld, J. Ch. W. Kruishoop te Bodegraven, A. F. P. Pop te Momter, S. Goverts Jr. te Gameren, F. van Asch te Wier- in en H. Ewoldt te Bergambacht. Drietal: Te Kampen (vac.-M. Ottevan ger), B. Batelaan te Barneveld, J. Ch. W. Kruishoop te Bodegraven en S. Goverts Jr. te Gameren. Bedankt: Voor Kesteren, E. E. de Looze te Renswoude. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Can d. Th. G. Vollebregt, van Delft, hoopt Zondag 10 September a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Ge meente van Hoornaar, na bevestiging door Prof. Dr. H. Visscher, van Utecht. ZONDER HERDER. Wyl de predikant der Ned. Hervormde Ge meente Delfstrahuizen-St Johannesga naar elders vertrekt en men van oordeel is, di weinig kans bestaat deze vacature spoedig weer vervuld te zien, heeft de Kerkeraad be slóten de pastorie te huur aan te bieden. JUBILEA D r. W. H. Weeda, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Oosterland (Z.), hoopt Woensdag 28 Juni a.s. te herdenken, dat hy 25 jaar geleden aan deze Gemeente verbonden werd. Van 1900 tot 1908 was Ds. Weeda predi kant te Cadzand (Z.-Vl.). Schoolnieuws. Prof. Mr. H. VAN GOUDOEVER Prof. Mr. H. van Goudoever, Rector-magni- ficus der Groningsche Universiteit, zal bij de eerste-steenlegging voor het nieuwe gebouw van de Londensche Universiteit op 26 dezer c Groningsche Universiteit vertegenwoordigen. Weerbericht. Hoogste stand te Vardö 770.0. Laagste stand te Hamburg 749.6. Stand vanmorgen halftwaalf 754.1. WEERVERW ACHTING f (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL-,j Instituut te De Bilt) - Zwakke tot matige W. tot Z. wind, hgLf tot zwaar bewolkt, aanvankelijk opklarend, later opnieuw kans op regen, weinig veran dering in tem; eratuur. AARDAPPELZIEKTE In het ef al van des avonds 21 tot des avonds 22 Juni zijn de weersomstandig heden in Friesiand gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: ,L 24 JUNT. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.10 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tt)d) Heden Vorig Walsh ui Rnsei Breif-ach Rhelnfeld'-n Kehl Max an Difdeshelm Mannheim Mainz Blngen 4.48 4.20 -0.00 -0.00 4.18 3.24 -4.41 -3.24 4.18 3.80 5.19 4.93 1.36 1.25 -2.04 -1.91 2.96 2.85 Coblenz Trier Kenlen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo Heden Vorig xg 3.40 3.27 fo 1.24 i sa H' 3.25 3.03 1.25 1.07;, 3.17 2.9L. -1.73 -1.48b! HOOGWATER NED. ZEEHAVENS j Delfzijl Terschelling 9.28 21.54 Harllngen 10.15 22.40 Den Helder 7.55 20.25 IJ muiden 3.49 16.15 H.v. Holland 3.04 15.31 Schevenmgen 3.14 15.41 Rotterdam 5.03 17.28 Willemstad 4.43 17.08» Brouwersh. 8.00 15.25*?' Zierikzee 3.3* lfi.00^ heerscht. Daartoe riep Spr. in herinnering de periode die. al thane ten deele, achter ons ligt, en die gekenmerkt wordt door een ongekende bloei in de krach'en van den mensch. Maar nu is de zegewagen vastgeloopen, er is mislukking, en teleurstelling, de rekening komt niet uit, en een angstige onzekerheid maakt zich van de menschen meester. Deze onzekerheid is niet in eigenlijken zin een gevolg van wat men de crisis noemt, maar berust op de onvastheid die er reeds was, en nu blijkt door de verwarring op maatschappe lijk gebied de verwarring op geestelijk gebied. En nu wendt men het roer, en zoekt weer vastheid, er ontstaat een terugtrekken op het concrete, men wil zekerheid, kracht zien, er •erlangen naar autoriteit, men wil ge regeerd worden. Ook wordt het verlangen weer opgewekt naar geestelijken rijkdom, naar iets dat, te midden van al wat valt, staande blijft. Ten deele leven deze dingen onbewust in het hart, aar ze openbaren zich op allerlei wijze. Vervolgens stond Spr. stil by de taak der Kerk tegenover deze verschijnselen en wees er in de eerste plaats op, dat wij niet moeten denken, dat de geestelijke nood alleen gevon den wordt buiten de Kerk. Hij is er en toont zich soms op beschamende wijze ook in eigen kring, en daarom zal de taak der Kerk een tweeledige zijn ten opzichte van zichzelf en l.en opzichte van de wereld. Want de opper vlakkigheid en onverschilligheid tegenover ele mentaire geestelijke belangen heeft menigeen gevangen, en vindt hen ongewapend nu de dag des kwaads gekomen is. Een van de grootste geestelijke nooden is misschien vel het gebrek aan geestelijke nood. En daarom zal de Kerk zelf krachtig moeten zyn, wil er kracht van haar uitgaan. Maar dan heeft ook in het bijzonder de Geref. Kerk een schoone roeping, want zy kan met haar klare belijdenis, tegemoet komen aan het verlangen lar het concrete. iZij kan aan de begeerte naar autoriteit pre diken de autoriteit Gods. Tegenover de onzekerheid van onzen tyd kan zij stellen het: ik weet. de ontgoocheling van velen, omdat verloor wat onwankelbaar scheen, kan zy stellen het Woord Gods, dat ons in het leven taak wyst, en tegelijk ook oproept de eeuwigheid. En tegenover de geestelijke armoede kan zy verkondigen de rijkdom der genade Gods in Christus. Dan zal dit de zegen Gods zijn, die God schenkt in en buiten de Kerk, dat er komt: vroomheid en beginselvastheid, een antwoord op de benauwende vragen van den tijd, en een antwoord op de vragen der eeuwigheid. Tenslotte wees Spr. sr op, dat er een mas saal èn een persoonlijk getuigenis moet uit gaan, van de Kerk in haar geheel, en van ieder lid persoonlijk, en dat de kernkracht daarvan zijn moet de prediking van den gekruisten Christus, die het h'cht der wereld is. De leider dezer vergadering, D s. P. B sprak hierna woorden van dank tot de sprekers en tot allen, die dezen dag naar Kampen ga- komen waren om de banden met de Theoi. School te versterken. Hierna werd gezongen Psalm 105 24. Ds. J. L. Schouten, van Amsterdam-C., sprak een woord van dank tot Ds. P. Bos, voor zijn voortreffelijke leiding, waarna hij ging in dankgebed. Deze Theol. Schooldag is buitengewoon goea geslaagd. De Burgwalkerk was zoowel aes morgens als des middags tot op de laatste plaats bezet. Met voldoening kan op deze SSchooldag teruggezien worden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterdam (Juhanaschool voor Chr. U. L.O., Velgersdykstraat 54, hoofd B. Kors), L. J. D. Stuip te Rotterdam. Amsterdam (Chr. M.U.L.O.-School, Hoo- geweg 61, hoofd J. de Boer), mej. C. P. Wes- terveld te Monnikendam. Delft (Dr. H. Bavinckscliool, M. Tromp straat 21, hoofd A. J. Riemersma), J. G. Ver rij te Voorburg. Vooi tijdelijk. Den Haag (Paul Krugerschool, Fisher- straat 133, hoofd C. G. Langelaar), H. van Elven te Ede (G.). MONTESSORI-U.L.O.-SCHOLEN Te Bussum zal 4 September a.s. een Montessori-U.L.O.-School worden geopend, voorloopig met twee klassen. Tot nu toe heb ben zich 29 leerlingen aangemeld; zij zyn af komstig van de Montessori-Lagere School. SCHOOLGEBOUWEN. Te Oud-Beyerland werd door de Ver- eeniging voor Geref. Lager Onderwijs een Chr. Bewaarschool gesticht, welke voorloopig ondergebracht in het Vereenigingslokaal bij de Ned. Herv. kerk. Zij zal echter overgaan tot het bouwen van een eigen school. De grond aankoop is reeds vrijwel beslist. De bouwplan nen worden voorbereid door P. Doolaard en T. den Boer te Oud-Beijerland. De aanbeste ding zal plaats hebben Maandag 10 Juli a.s. Rechtzaken DE MOORD OP „BLONDE MIÈN" TWEE JAAR GEëlSCHT. Voor de Rechtbank te Rotterdam, diende gisteren de zaak tegen de 21-jarige Duiische zeeman H. R„ die terecht heeft gestaafa als verdacht van doodslag op de Si-j^rige,vrouw W. EhrismaJi, gepleegd op 17 September in een pand aan den Schiedaméchen Dijk, ter zake van mishandeling, dem dood tengevol ge hebbend, De zaak is met gesloten deuren behandeld. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door Mr. J. C. V. M e i s c h k e, eischte een gevangenisstraf van twee jaar. Als verdediger trad op Mr. M. de Groot Uitspraak 29 Juni. Uit Oost-lndie MILITAIREN NAAR NEDERLAND. Om voor het Hoog. Mil. Gerechts- hol te verschijnen. BATAVIA. 23 Juni (Anpta). Met de Ba- loeran1. welke 19 Juli vertrekt, repatrieeren de kapitein-luitenant ter zee C. C. F J a- ger, ex-commandant van de mijnenlegger Krakatau, en de luitenant ter zee 2e klasse B. Poortman, die met de oud-marine commandant vam Soe'-abaya J.van Reedt» voor het Hoog Militair Gerechtshof zullen verschijnen. Een en ander in verband met het omslaan van de Krakatau. MOORDENAARS VAN ZENDELING GEARRESTEERD. MEDAN, 22 Juni (Aneta). De politie ar resteerde te Taroetoeng vijf Bataks, onder wie de hoofdaanlegger, een kamponghoofd, die de daders zijn van den moord op den zemdelingonderwijzer en diens vrouw. De ge arresteerden bekenden hun afschuwelijk misdrijf. Zij hadden hun slachtsoffers ont hoofd en gaven toe de bedoeling te hebben gehad het echtpaar te berooven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2