Itirnwr griterijr ttmmuit EERSTE BLAD ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschnp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche zending 50 Bit dageiijkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yi een* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3998 VRIJDAG 23 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17M Elke regel meer0.22V5 Icgez. Mededeellngen van 1—5 regels D 2-30 Elke regel meer0.<5 Bi} contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit VIER bladen, waarbij inbegrepen: VOOR ONZE VROUWEN en het ZONDAGSBLAD Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers van ons blad GRATIS De Administratie DE OOSTERSCHE MONARCH Indien men met eenig recht de Pers de Koningin der aarde noemt, dan voelt de roode pers zich minstens een absoluut Oostersch monarch. Men zou er boos over kunnen worden, in dien het niet zoo belachelijk was, als men de parmantigheid gadeslaat, waarmee dit veelhoofdige blad voortschrijdt tusschen de collega's. Terwijl het zich bij het minste of ge ringste op de teenen getrapt voelt en dan andere bladen voor al wat leelijk is, uit scheldt (heelemaal niet met de waardig heid van Oostersche monarchen!) veroor looft het zich de meening van anderen gansch kromgetrokken weer te geven en daarop de meest scheeve conclusies te bouwen. In de regel is dit voor ons een reden van polemiek af te zien. [Want het is dan ho peloos werk. Thans echter vestigt men onze aandacht op de wijze, waarop de roode pers ons ar tikel weergeeft over geruchten inzake sa larisverlaging. Het was ons ontgaan, maar wij willen er ditmaal toch iets van zeggen. Wat is, volgens de roode pers, de kern van ons betoog? De redactie vat het aldus samen: Het blad juicht verlaging toe. Waar om? Om financieele redenen? Om de ge meenteuitgaven te verlagen? Dit wordi immers altijd als het oogmerk opgege ven. Maar neen, het orgaan der partij van den minister geeft als motief op, dat er „wrijving" moet ontstaan tusschen rijkspersoneel met lagere en gemeente- personeel met hoögere loonen. En voorts zou het niet „oorbaar" zijn, dat het ge- meentepersoneel nog pas zoo weinig sa larisverlaging ondervond, „terwijl bij kans iedereen ernstiger in zijn inkomen werd getroffen". Bijkans iedereen? Huis eigenaren en obligatiehouders werden nog heelemaal niet getroffen. Intusschen blijkt wel, dat de jacht op de gemeente salarissen niet in de eerste plaats van financieele, maar van politieke motieven Uitgaat, X-.'-ti Is dat nu 'een eerlijke weergave en "een behoorlijke conclusie? Het lijkt naar niets. Nadrukkelijk vestigden wij de aandacht op het feit, dat een vergelijking van de salarissen bij verschillende overheidsdien sten wel eens kon leiden tot salarisverhoo- ging in vele kleine gemeenten; want de „wrijving" tusschen rijks- en gemeente- personeel wegens ongelijke bezoldiging komt bijna uitsluitend in de groote ge meenten voor. Men moet zijn oogen 'dicht doen, om zulks niet te zien. Doch het is onbillijk om ons in de schoe nen te schuiven, dat wij spraken van het gemeentepersoneel, dat zoo royaal gesala rieerd wordt. Gelijk het ook: bezijden 'de waarheid is, 'dat huiseigenaren en obligatiehouders nog heelemaal niet werden getroffen. En het ook onbillijk is om te schrijven, dat iemand, die de noodzakelijkheid van loonsverlaging erkent, deze toejuicht. Maar de roode pers zal antwoorden: Als i k, Oostersch monarch spreek, zal iedereen zwijgen. EEN AARDIG LESJE Onder de vriendelijke mededeeling, dat wij een „leuterblad" zijn, verzekert de roode pers ons, dat de commissie inzake steun in natura niet aan de roode vakver- eenigingsmannen, maar aan ons „een aar dig lesje" gaf. Waarom? Wij hadden betoogd, dat de roode vak centrale verkeerd deed medewerking te weigeren aan bedoelde commissie op grond van het motief, dat men in elk geval tegen steun in natura was. Men deed dat immers, omdat men zich geen andere methode kon denken, dan u i t d e e 1 i n g van levensmid delen etc. aan werkloozen, die verplicht zouden zijn deze te aanvaarden. Bij deze weigering zag men blijkbaar over 't hoofd, dat de Regeering slechts vroeg: of hel goedkooper kon voor de overheids kas en voordeeliger voor de steuntrekkers. Daaraan hield zich de commissie en zij bouwde een ander stelsel op, waarhij de bezwaren van de moderne vakbeweging werden ondervangen. De roode pers zegt nu, dat de Commissie een gekunsteld stelsel van natura-bonnen beeft ontworpen ;en gelijk reeds bleek, dee- len wij tot op zekere hoogte deze critiek. Doch dat verandert niets aan het feit, dat de Commissie aan het N. V. V. een lesje gaf: men kan immers tegenstander zijn van steun in natura in de eenvoudige vorm van verplichte aanvaarding van levens middelen in plaats van geld en toch steun in natura mogelijk maken. -Het N.V.V. had dat niet voorzien en dus was het voorstel der Commissie een lesje voor het verbond. Wie d<or dik en dun zijn vrienden ver dedigen wil, moet dat zelf weten; maar het geeft niemand het reent de meening vaD anderen onjuist weer te geven. Misschien wil de roode pers nu nog wel eens de inconsekwentie der moderne arbei dersbeweging verdedigen, althans goed praten; dat men tegen steun in natura is. doch wel schoolkleeding en -voeding aan vaardt; ook huurtoeslag en ook gratis le vensmiddelen, kleeding en huisraad. Wij wezen ook hierop, doch daar las de roode redactie overheen. Hetgeen in deze dagen van schokkende beroeringen in de partij te begrijpen is. De roode pers schreef nog pas in haar eigen taaltje: Hoe meer herrie er is bij de O.S.P., hoe meer men raast op de S.D.A.P." Zij zou ook kunnen zeggen: hoe meer on- eenigheid in de partij, hoe meer krakeel naar buiten. Ter afleiding! Maatschappij voor Nijverheid en Handel 156ste JAARVERGADERING IN DE DIERGAARDE TE ROTTERDAM „De grootste handelsbelemmeringen liggen in de mensch zelf" DE PSYCHISCHE ZIJDE VAN DE CRISIS Heden wordt te Rotterdam de 156e jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Voorzitter van het Departement Rot terdam, heeft gisteravond de driedaagsche samenkomst geopend met een welkomst woord, waaraan wij het volgende ontleenen: Rede jhr F. W. L. de Beaufort Allen leven wij in Nederland in bijzonder zorgelijke omstandigheden en evenals het voor ieder gezin in dergelijke tijden een levenseisch is gezamenlijk te trachten de moeilijkheden te overwinnen, evenzeer is 't voor ons in Rotterdam en Schiedam een ge ruststelling te weten, dat wij een onderdeel zijn van een nationaal geheel. Rotterdam vormt het centrum van een economisch geheel, dat gelegen is aan de monden van Maas en Rijn. Ruw geschat woont in deze streek een tiende van alle inwoners van ons land. Economisch zijn haar interessen nauw verbonden met het overige Nederland. Het is niet voldoende zich één in een nationaal geheel te voelen. Die eenheid moet zich uiten in handelen, in samenwerking tus schen de overheidsorganen onderling, tus schen overheid en particulieren en tusschen de particulieren onderling. Het is ons in de laatste jaren zoo sterk opgevallen, dat de voornaamste crisisbe- strijding in ons land gezocht wordt in uit wendige maatregelen, terwijl het psycholo gisch element geheel verwaarloosd wordt. Het is mijn vaste overtuiging, dat de groot ste handelsbelemmering in den mcnsch zelf gelegen is, en is het algemeen vertrouwen weer hersteld, dat dan alle handelsbelem meringen vanzelf voor het grootste deel tot het verleden zullen behooren. Het bestuur van ons departement betreurt het unaniem, zegt spr., dat de productieve werkverschaffing in ons land zoo zuiver als een technische, financieele kwestie be schouwd wordt. Wij zijn overtuigd, dat deze PRINSES UULIANA TE ROTTERDAM HSK.H. Prinses Juliana woonde hedenmorgen een gedeelte der ochtendziltinq bij van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die te Rotterdam haar 156ste jaarvergade- ring houdt. Bij haar komst in de Diergaarde werd de Prinses verwelkomd door Mr. C. H. Guèpir, voorzitter der Maatschappij. financieele technische kwestie op te lossen is, maar dat een der allergrootste voordee- len aan de psychische zijde ligt. Spr. uit den wensch, dat de jaarlijksche algemeene vergadering een bijdrage moge leveren voor een nieuwe bloei. Daarna had de ontvangst plaats door het Gemeentebestuur en door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Hierbij is namens het gemeentebestuur 't( woord gevoerd door de burgemeester, Mr P. Droogleever Fortuyn en namens dé Kamer van Koophandel door de voorzitter, de heer W. A. E n g e 1 b r ec h t. Beide spre kers zijn beantwoord door de voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. VERGADERING VAN VRIJDAG Vanmorgen om 9 uur ving in de Rotter damse!) e Diergaarde de algemeene vergade ring aan. Na het onderzoek der volmachten werd de samenkomst geopend, door de voorzitter der Maatschappij, Dr C. H. G u p i n. OPENINGSREDE Mr C. H. GUéPIN Sinds de aanvang van de crisis zijn er meermalen oogenblikken geweest, dat in meerdere of mindere mate de hoop post vatte, dat een verbetering ging intreden. Steeds is die hoop in teleurstelling veran derd. Sinds drie maanden is er heel wat geschied, dat reeds bij voorbaat aan deze schoone verwachtnigen de bodem deed in- Hoe is de voordturend ontwijkende en slappe houding te begrijpen van de leiders der mogendheden? Volgens spr. niet anders dan dat zij nog steeds te veel rekening hou den met de binnenlandsche politiek. De mentaliteit van den kiezer en het niveau van diens intellect kennen zij goed. We willen blijven gelooven in de wijsheid in het inzicht en in de zelfstandigheid van hen, die in Londen bijeen zijn en van hen. die in de gerepresenteerde landen de macht in handen hebben. Wij blijven hopen, omdat de wereld niet zal kunnen verdragen, dat deze groote in ternationale conferentie een mislukking wordt. Bijna elk land heeft toegegeven aan de wensch van het agrarisch deel zijner bevol king cn van een deel der industrie en is aangevangen zich meer en meer te isoleeren en is dus mede schuldig aan de autarkische gedachte. Onzen gedelegeerden op de internationale conferenties treft niet eenig verwijt Steeds hebben zij gewaarschuwd en steeds hebben zij aangegeven, dat de eenige uitweg uit het labyrinth is, terug te keeren naar het vrije ruilverkeer. Hierbij herinnert spr. aan de houding van Dr Colijn en Mr Trip. aan het vei'drag van Oslo en dat van Ouchy. Mccht de conferentie in de verkeerde richting verloopen, dan zal in Nederland 't geroen om de weg in te slaan naar autarkie veel sterker worden. Wellicht behoeven we dit echter niet te doen als we de oplossing kunnen vinden in een nauwer contact mej; da goedwillende staten als België en de Scandinavische rijken. Eerst wanneer het wantrouwen der vol ken ten opzichte van eikaars bedoelingen heeft plaats gemaakt voor vertrouwen, zal de crisis keeren. Eerst wanneer de verzoe nende woerden door daden zijn waarge maakt, wordt een atmosfeer geboren, die hiertoo kan leiden. Op wat de conferentie in Londen zal brengen, wachten in nog grootere spanning als wij de 30 millioen werkloozen en de aan- staando werkloozen. Met een herinnering aan het Weener Con gres in 1815, zegt spr., dat ook dit congres danst, maar dan op vuur. Moet het niet duidelijk zijn na een mis lukken, dat zij, die de oorzaken van de crisis noch het verloop kunnen omvatten, 't gemakkelijk werktuig worden van hen, die bedoelen de chaos te preeken! Spr. memoreert hier met dankbaarheid al het werk, dat door zoovele vereenigingen wordt gedaan voor degenen, die gedwongen zijn zonder werk deze jaren door te leven. Bijz. Vrijwillige Landstorm LANDDAG TE RHOON Wat zijn die Landstormers toch optimis ten! Dat ze een landdag houden, is te be grijpen, maar dat ze zoozeer op goed weer rekenen, dat alles dreigt in de war te loo- pen, wanneer plotseling een echt-Holland- sche gietbui losbreekt, bij gebrek aan een groote tent, dat hadden we niet vermoed. Of wilden ze bewijzen, dat de elementen hen niet van hun goede humeur kunnen afhelpen? Dan is de proef geslaagd. Toen we gistermiddag het vriendelijke dorpje Rhoon weer eens opzochten, lag het onder een grijze nevel van neersuizende regen. Uitdagend prijkten tusschen de zwaar neerhangende vlaggen bordjes, met het ter gende opschrift: Naar d.e landdag. Op het terrein aangekomen, bleek dit bij z'n omgeving met door droogte uit te mun ten, zoodat de drie tenten een samenge hokte menigte bevatten. Do luidspreker-installatie kwam nu wel wondergoed van pas. Ruim twee uur ver welkomt de Voorzitter der Gewestelijke Landstorm-Commissie „Rotterdam", de heer H C van Cappelle in de eerste plaats Zijne Excellentie Minister Deckers, wien hij hulde brengt voor zijn diensten, het land bewezen. Vervolgens luisteren we naar den ouden bekende van de Landstormers, Pater Borromeüs de Greeve die zei, dankbaar te zijn voor de uitnoodi- ging, omdat hij weer kan getuigen van de liefde voor zijn vaderland. Onze goede ge zindheid behoeven we waarlijk niet onder stoelen en banken te steken. Wat de Landstormers zijn, het is bescher mers-zijn van het gezag, waarvan de nood zakelijkheid geen betoog behoeft Er is geen tegenstrijdigheid in de wereldbouw, integen deel, alles is aan orde onderworpen. De redelijke mensch moet door verstand en vrije wil bereiken, wat de natuur zonder die eigenschappen bereikt Daartoe is gezag eerste voorwaarde. Wat de Landstormers niet zijn: het zijn geen ijzervreters, ook geen beschermers van het kapitaal, maar juist zij, niet de revo lutionairen, die op de muren ontwapening schrijven, maar in Rusland het grootste leger er op na houden, zijn de ware vrien den van het proletariaat. Redo Dr Vos Dr Vos, uit Amsterdam, heeft er ver volgens aan herinnerd, dat we leven in een tijd van nationale oplevingen, waarvan vaak hyper-nationalisme het gevolg is. Hoe sterker de autarkie op de voorgrond komt, hoe scherper de tegenstellingen wor- Ook in ons land is er nationale opleving. Dan zal tot ontwikkeling komen het heer lijk sentiment, dat men moet verdedigen eigen haard. Met vreugde hebben we be groet de vredesboodschap van onze Ko ningin. Wij hebben alle reden om goede vader landers te zijn, omdat we hier in een ruime en hooge levensgemeenschap leven, waar door Nederland aan de spits der volkeren Spr. herinnert aan de herdenking van Toch is dit alles slechts surrogaat voor echt werk, dat recht op eigen verdiend loon geeft. Buitengewoon groot is de verantwoorde lijkheid van degenen, die de aanpassing van de kostprijzen onzer industriëele artikelen aan die van het buitenland blijven tegen houden, door te blijven adviseeren elke loonsverlaging af te wijzen. Do vraag moet ook gesteld: hoe staat het met de jongeren. Werkloosheid van de jongeren is voor de gemeenschap op de duur wellicht nog scha delijker dan die van den volwassen werk- tan, want zij hebben het minst berusting. Hoe hard het klink en het inderdaad is, het is de wet der natuur, dat de ouderen op een gegeven oogenblik door de jongeren worden opzij geschoven. De verschuiving kan niet ingrijpend zijn, wat cijfers aan- toonen. Daartoe moet elk bedrijf afzonder lijk worden bezien. De wetenschap echter, dat bedrijfsleiders bedoelen de jongeren aan werk te helpen, zal tegenover do intredende demoralisatie van groote invloed kunnen zijn. Hoe moet echter het standpunt zijn te over degenen, die plaats maken voor de jongeren? Door een opschuiving van werkloosheid van de jongeren naar de ouderen, zal een zeker bedrag aan steun, tot nu toe aai jongeren gegeven, vrij komen en beschik baar worden voor de ouderen. Het is de wensch van spr., dat de werk gevers uit eigen initiatief een onderzoek in stellen of het verschuivingssysteem een toe passing kan vinden, daarbij vooropstellende dat het noodzakelijk is, dat de jongeren der werkloozen in hup bedrijven weer aan de arbeid komen. JAARVERSLAG Uit het jaarverslag der centrale commis sie voor bezuiniging blijkt, dat deze com missie het met de algemeene strekking van het rapport der Commissie-Weiter en met haar betoog van de volstrekte noodzake lijkheid van een zoo snel mogelijk door te voeren ingrijpende verlaging van de Rijks uitgaven volkomen eens is. De nieuwe Regeering wacht de taak maat regelen te treffen tot een zoo spoedig moge lijk herstel van het evenwicht tusschen in komsten en uitgaven. Vast staat, dat voorde nieuwe begrooting op een zeer belangrijk tekort moet worden gerekend, waar eenerzijds de inkomsten der overheid in steeds sneller tempo terugloopen, anderzdijs dekking ge vonden moet worden voor verschil lende en in aantal toevemendo kostbare steun- en crisismaatregelen. De morgenvergadering werd ook bijge woond door Prinses Juliana, aan wie een i geestdriftige huldiging ten deel viel. Prins Willem van Oranje. Geen volk kan zoo gelukkig zijn als het onze, omdat wij, tegenstelling tot de andere naties iets positiefs hebben. Niemand past het dan ook op illegale wijze naar de macht te grijpen. Het is juist een gave voor een volk, wanneer het de moeilijkheden goed doormaakt. Rede Ds I. Voorsteegh We zijn samen in nationale sfeer, im mers na regen komt zonneschijn, en wij zijn gekomen om elkaar te sterken in nationaal gevoel. In de herdenking van Willem I in Delft, waar door tienduizenden de eed van trouw is afgelegd, ziet spr. een met krachtiger stralen schijnen van de nationale zon. Wat wil de Landstorm anders dan gereed te staan, om te yerdedigen de nationale goederen? Laat Nederland het niet verge ten, om trouw te staan rond Oranje's troon. Deze dag, waarop we meemaken, dat het regent cn de zon schijnt, komt overeen met het tijdstip, waarop de Landstorm is opge- Door het volhouden tegenover zooveel laster is zij van de grootste beteekenis voor 't Nederlandsche volk. In plaats vanvecht- instituut wil de Landstorm vredes-instelling zijn en blijven. Spr. weet nog niet, hoe de toestanden zouden zijn, als we onze BVL niet hadden ;ehad. Onze vlag vertegenwoordigt een his torie, zoodat we aan vreemde import geen behoefte hebben. Al schijnt thans de zon vroolijker, toch moeten we oppassen, dat we niet op onze lauweren gaan rusten, integendeel, de han den uit de mouw en schouder aan schouder. Spr. vergelijkt onze natie met een heuvel, op de top waarvan onze trouwe, belijdende vorstin. Van verschillende kanten dreigen gevaren. Het volk staat op de helling van de heuvel en ziet op naar Haar. Aan de voet staan breede rijen trouwe mannen van do BVL Er waait door onze natie een frissche wind, welke we in de zeilen moeten houden. Rij-demonstraties De sprekers zijn, toen de regen na ge- ruimen tijd bleek te minderen, afgewisseld door demonstraties der rijvereenigingen „Hoeksche Ruiters" en „Mazeppa", die ons meermalen keurige staaltjes van hun rui- terkunst toonden, terwijl ook de colonne geweer, uitgevoerd door onderofficieren van het Achtste en Negentiende Reg. Infanterie terecht herhaaldelijk toegejuicht werd. Het bleek, dat het kruit in de machinegeweren droog gehouden en in staat was, eenige paarden op de dijk op hol te doen slaan. De heer Van Cappelle heeft tenslotte aan de medewerkenden dank gebracht, met name de heeren P. van der Steeg en D. Coumou, ook niet het minst aan het kordate fanfarekorps „Volharding", w na de prijzen zijn uitgereikt. Bij het verlaten van het terrein hadden we warme zonneschijn en een door deregen loodzware jas. Aan ons goede humeur, zoo als gewoonlijk na zoo'n fijne landstormdag. kon zelfs in het muffe trammetje een juf frouw, die de Landstorm een gevaar voor ons land achtte, geen verandering bren gen. Het liedje is ook al zoo oud en wezenlijk. Uitslag schietwedstrijden De uitslagen der schietwedstrijden zijn: Vrije baan: eersten prijs: G Wessel: twee den prijs G Vogels; derden prijs Kraats vierden prijs Sonneveld; vijfden prijs D Iselaar. Personeele baan: Officieren: eersten prijs luitenant J. Schooneveldt, tweeden prijs D Coumou, derden prijs tweede luitenant H E van Heiten, vijfden prijs, luitenant j O Verdoorn. Vrijwilligers: eersten prijs Takkebos, twee den prijs R Haspel, derden prijs Bezemer, vierden prijs A. den Harder. Bij de corps- of verbandswedstrijden heeft Rotterdam, Rechter Maasoever, met 237 puu ten den eersten prijs behaald; Bergschen- hoek met 236 punten den tweeden, Rozen burg met 235 punten den derden, Westmaas met 235 punten den vierden en Hillegers- berg met 233 punten den vijfden. Op de eerebaan behaalde Rotterdam, Rechter-Maasoever, met 241 punten den eersten prijs, Zwijndrecht met 241 punten den tweeden, Hillegersberg met 237 den derden, Hillesluis met 235 punten den vier den en Rozenburg met 234 den vijfden prijs. Op de geluksbaan zijn de volgende prij zen behaald: eerste prijs A Achterberg, twee de prijs E. van Dijk, derde prijs A P van Belle, vierde prijs A Haspel, vijfde prijs G Welle. Voornaamste Nieuws. Te Rotterdam is de 156ste jaarvergadering gehouden van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Proksch, de nazi-leider in Oostenrijk geeft orders uit voor den niets-ontzienden strijd tegen Dollfuss c.s. De Amerikaansche delegatie te Londen deelt mee, dat de dollar niet gestabiliseerd wordt vóór de priizen op peil zijn. In Enge land verwacht men dit over drie vier weken. Te Kampen is de Theologische Schooldag gehouden van de Theol. School der Geref. Kerken. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.ï Meditatie: Gelijk aan een schat. Van den Heere Jezus, die kostelijke parel, ve s van Jan Luyken met een Aanteekening van P. v. R. Letterkundige Kroniek: Gedachtenwis- seling tusschen Muus Jacobse en A. Wapenaar. De dominee gaat voorbij, kort verhaal van L J. Bakker. Van bonte dingen: Een merkwaardig verschijnsel, door G. K. A. Nonhebel. Bonte Vragen. Van plantenblad tot tompouce, geïl lustreerd artikel. Dit en dat Eén morgen polikliniek, door Zuster Jeugdrubriek met o.m. een vervolg verhaal van G. K. de Wilde: De avon turen van Fernao de Magelhaes. AMSTERDAM U. V. O. M. Wie in den doolhof der initialen geen weg weet, zal dit opschrift weinig zeggen. Ingewijden lezen er uit „Unie van Vereeni- gingen voor Ongehuwde Moeders" en weten dat een tiental bij den Armenraad aangeslo ten vereenigingen, zich bezig houden met do zorg voor ongehuwde moeders en haar kin deren en dat deze gich hebben samenge voegd in bovenbedoelde Unie. Van de in 1932 door de procureurs be ëindigde vaderschapszaken, zeventien in to taal, werd ten opzichte van één in tweede instantie de eisch ontzegd. Overigens werden zij toegewezen. Voor 261 ongehuwde moeders werd hulp ingeroepen. Van .leze 261 waren er 139 in de een of andere h iishoudfunctie werkeaam en 37 inwonend zonder beroep en eigen huishouding hebbende 31. De cijfers verschillen met die van het vorige jaar in ongunstigen zin. Toen waren er 224 gevallen. In 1930 slechts 186 gevallen, waaruit valt af te leiden, dat men zich economisch minder goed er doorslaat dan in vorige jaren het geval was. In 38 gevallen waren de vrouwen van vreemde nationaliteit, in 36 gevallen woon den zij buiten Amsterdam. Het aantal onwettige geboorten in Am sterdam was in 1932 455 levend geborenen. De groote Kerkgenootschappen krijgen, het leeuwendeel dezer gevallen onder haar leden. De R.K. 154; Ned, Herv. 131; dan komen zij die geen kerkgenootschap opga ven met 112. Maar de cijfes voor de kleinere en be lijdende groepen zijn toch ook niet gunstig. Evang. Luthersche 20; Geref. Kerken 14. Dat de Duitsch-Evangelischen met 16 ge vallen komen is iets wat nog het meest tot ons spreekt Dat gijn immers de vreemde lingen, die wij behooren te herbergen. Tijdens de rede van dr. de Vos. Links naast hem res. kolonel H. C. v. Cavelle daar- naas. minister Deckers; verder links de commandant van bn eldlegcr luit.-gen.' RoëlL

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1