Ammonsalpeter „S.M." BEWEZEN!! De landbouwgewassen in Juni IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN ONS PRAATUURTJE LAID. EE TÜ1KB0DW Wo. 19i Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Beduidende veranderingen in het bouwplan. Bij handelsgewassen belangrijke verschuivingen. Het in de Staatscourant verschenen be richt over den Stand der Landbouwgewas sen, is ditmaal buitengewoon belangrijk, eoodat we het .voor het grootste gedeelte overnemen. De beteelde oppervlakte. In onderstaande tabel zijn naast de voor- loopige cijfers voor hei jaar 1933, vermeld de definitieve cijfers aangevend de opper vlakten, in 1932 met de onderscheidene ge wassen beteeld, terwijl ter vergelijking zijn opgenomen de overeenkomstige gemiddel den in het tijdvak 1922—1931. Beteeld met 1933 H.A. iWlntertarwe 113.282 1932 Bruinmosterdz. Geel mosterdz. Karwjjzaad 2.731 6.202 5.201 4.702 9.497 14.059 38.489 38.395 6.848 7.837 2.088 5.433 3.002 Tot handelagew. 26.161 Land- en tulnb.z. 7.008 Cons, aardapp. 128.423 Fabr. aardapp. 24.986 Suikerbieten 47.333 Mangelw. en voederbleten 44.551 Koolr. en knollen 11.174 Gele wortel o 1 paardenpeen 1.516 148.295 27.823 40.173 278.646 291.137 60.606 Algeheel totaal 863.1 886.498 Bij bovenstaande cöjfere kam hert volgende worden aanpeteekend omtrent de verande ringen, welke im bert bouwplan zijn opge treden. De met tarwe beteelde oppervlakte is met ongeveer 14,000 ba of met bijna 12% vermeerderd. Daartegenover is de teelt vam de andere granen, bebalve düe van win ter- genat, achteruitgegaan In totaal is de op pervlakte, met granen bezet, nog iets groo ter den in bet vorige jaar. Bij de peul vruchten ondergang de erwtenteelt, welke in hert vooraf gaande jaar met ruim 10 pet. was ingekrompen, een zoodanige uiitbrei- ding, dat ongeveer de omvang van 1931 we der bereikt werd. In de oppervlakten, met de onderschei den handelsgewaseen beteeld, kwamen be langrijke verschuivingen voor Het mosterd zaad breidde zich met 126 pet uit De op pervlakte, met blauwmaanzaad beteeld, welke in 1932 sterk verminderd wa6, is in vergelijking met het vorig jaar ongeveer verdrievoudigd. Hert vlas heeft zich, wat den omvang van de cultuur betreft even eens ©enigszins hersteld, doch de met dit gewas bezet'e oppervlakte blijft aanzienlijk beneden het gemiddelde voor de laatste 10 jaren. De teelt van hert kanvijzaad is met onge veer 31 pet. verminderd. De inkrimping van de teelt van kanariezaad ging voort- Het aantal ha, met dit gewas bezet, be draagt nog slechts enkele procenten van die oppervlakte, in 1931 door deze teelt inge nomen Zoowel de met consumptie-aardapplen els de met fabrieksaardappelen bezette op pervlakte werd ingekrompen; eerstgenoem de met 13 pot., de tweede met 10 pet. De oppervlakte suikerbieten is bijna 18 pCt. grooter dan in 1932. De vermeerdering van de oppervlakte der kunsrtweiden komt voor namelijk voor rekening van den Wierimger meerpolder. DE STAND DER GEWASSEN De stand der verschillende gewassen is i vrij sterke mate beïnvloed door droogte koude De ontwikkeling der planten ver liep dientengevolge langzaam. Voor de gra nen was de weersgesteldheid in het alge meen niet ongunstig, zoodet de stand dezer gewassen goed genoemd kan worden. Voor al op de lichtere gronden had de haver echter behoefte aan vocht. De veldiboonen 6taan goed tot vrij goed. De stand van de erwten loopt nogal uiteen Op verschillende plaatsen is het gewas door de droogte kort gebleven. Gemiddeld kan de stand ongeveer als vrij goed worden ingegeven. Naar schatting is im de provin- e Groningen ongeveer 92 pet. van de met dit gewas beteelde oppervlakte bezet met kleine groene erwten, 2 pet met schokkers, 2 pet met kroonerwten en 4 pet met grauwe en vale erwten In Friesland worden 1 2 pet. van de oppervlakte erwten met kroon erwten beteeld; voorts worden ongeveer evenveel kleme groene erwten en schok kers verbouwd. In zuidelijk Gelderland be staat 90 pet uit kleine groene en 10 pet. uit kroonerwten. De kleine groene erwten ne men in Utrecht ongeveer 25 pCt in, de schok kers 5 pet, terwijl 70 pet uit voererwten be staat In Noord-Holland kan de verdeelïng volgt worden aangegeven: kleine groene erwten 60 pet, 60hokkens 5 pet., en grauwe en vale erwten 35 pet Op het vasteland van Zuid-Holland bestaan de erwten ongeveer voor 39 pet uit kleine groene, 4 pet uit schokkers, 1 pot uit kroonerwten en 2 pet uit grauwe en vale erwten. Op de Zuid- Hollandsche elianden worden 60 pet kleine groene erwten aangetroffen, 35 pet schok- .kers, 4 pet kroonerwten en 1 pet grauwe 'en vale erwten. In Zeeland is met kleine groene erwten ongeveer 50 pet. bezet, met schokkers 40 pet. en met kroonerwten 10 pet. In westelijk Noordbrabant bestaat on geveer 87 pet van de oppervlakte erwten uit kleine groene, terwijl voorts 10 pet. schok kers, 2 pet. kroonerwten en 1 pet grauwe en vale erwten voorkomen; im het oostelijk deel dezer provnoie beslaan die kleine groe ne erwten 95 pot. In Limburg bestaat 85 pet van de erwten uiit kleine groene en 15 pet uit schokkers. De stand van de bruine boonen is goed. Het vla6 is door de droogte te kort ge bleven. Im Zeeland zijn vele per cede n onregel matig. Ook worden uit deze provincie klach ten vernomen over bert optreden vam „kwa de koppen". Het gewas staat vrij goed. In Groningen bestaat het vlas voor 35 pot. uit wiiitbLoem, in Friesland voor 95 pot., in Noord-Hollanid wordt uitsluitend witbloem vlas geteeld, op de Zuid-Hollandeohe eilan den 90 pet, in Zeelamd 95 pet, terwijl het witbloem vlas in westelijk Noordbrabant 75 pet. van de met vlas beteelde oppervlakte inneemt Kanariezaad en koolzaad vertoonen vrij goeden stand. Blauwmaanzaad heeft eveneens een goedien stand. In Groningen worden nog verschillende perceelen omgeploegd. In vale streken in de provincie Zeeland wordt val- sdhe meeldauw aangetroffen. De karwij had zich sins de vorige opgave goed ontwikkeld zoodat een goede opbrengst verwacht kon worden, ware het niet dat het optreden van de rupsen van de karwij mot vrij wed in alle gebieden, waar de teelt vam karwij beteekenii6 heeft, ernstige af me tingen heeft aangenomen. De opbrengst zal daardoor ongetwijfeld gedrukt worden, zoo dat het standcijfer vermoedelijk den toe stand nog te gunstig weergeeft. De stand van het mosterdzaad is goed tot zeer goed. De consumptieaardappelen vertoonen een goeden stand; die van de fabrieksaardap pelen is goed tot zeer goed. Suikerbieten 6taan eveneens goed. Van de bieten vlieg wordt tot dusverre niet veeil schede ondervonden. De stand van de chichorei is goed. De stand van de uien is vrij goed komt overeen met het gemiddelde van de laatste 10 jaren. In sommige streken is de stand eenigezins hol. Op de Zuid-Holilendsche eilanden wordt nogal veel kroefziekte geconstateerd. Roode klaver staat vrij goed; de stand van de witte klaver kan als goed worde aangemerkt. Koude en droogte hebben voor al de ontwikkeling van het gras vertraagd De stand van wei- en hooiland is dienten gevolge slechts vrij goed. In verschillende ötreken hebben de veehouders land, dat tot hooiland bestemd was, aan het vee ter be weiding moeten geven. Vrij wed overal wordt de klacht vernomen, dat de hooilanden wei nig ondergnas bevatten. Goed bemeste per ceelen onderscheiden zich gunstig. Over het algemeen zal de hooi-oogst niet ruim zijn. Waar de oude voorraden opgeruimd zijn en veel vee wordit gehouden, worden bij hooi land verhuringen aanmerkelijk hoogere prij zen besteed dan het vorig jaar. In sommige gevodJen wordt 50 tot 150 pet meer betaald. SAMENVATTING Op grond van de vorenstaande gegevens kan de gemiddelde stand der verschillende gewassen over het geheele land als volgt worden weergegeven. De tuesohen haakjes aatste cijfers geven aan hoe gedurende de laatste 10 jaren de stond gemiddeld in die maand Juni was: wintertarwe wlnterperat veldboonen bruine boonen 73 (72) 70 (70) koolzaad 63 (70) blauwmaanzaad 63 (62) karwt) 69 (67) mosterdzaad 75 (69) consumptie-aardappelen 68 (65) fabrieksaardappelen 75 (67) suikerbieten 71 (61) uien 63 (63) cichorei 69 (66) roode klaver 61 (68) witte klaver 70 (69) welland 60 (71) hooiland 69 (71) Door de correspondenten wordt de 6tand opgegeven in cijfers, waarbij 100 uitmun tend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. BERICHTEN VAN DEN P. D. Vreterij aan de bieten Door het Instituut voor suikerbietenteelt te Bergen op Zoom werd de Plantenziekten kumdiigen Dienst im kennis gesteld met het optreden van vreterij vam het schildpad- torretje en de larven hiervan im bieten in het Zuiiden van ons land. Deze mededeelimg en het feit, dat in andere deelen van oais land de larve vam den aaskever schade aan richt in het jonge bietgewas, geven er bedding toe hier de aandacht te vestigen op de middelen, waarmede deze vreterij kam worden tegengegaan. Het schild padtorretje en zijn larven vre ten gaten im de bladeren, zoodat deze er gehavend uiitzien. Het kevertje heeft schild pa da oh tig voorkomen. Het is im het begin iets groenachtig en daarna meer vuil bruim gekleurd. De barve is meer geelgroen Aam de kanten van het biahaam van de lar ven bevinden zich zijdelings vertakte do rentjes, terwijl eveneens een soort staart aan bert lichaam voorkomt, die gewoonlijk over het lichaam is gebogen en waarop de uitwerpselen worden verzameid. De larven van den aaskever zijn plat en zwart van kleur. Ze vreten, wanneer het gewa6 nog jong is, soms de bladeren im hun geheel op, bij oudere bladeren blijven ai- leen de hoofdnerven over. De bestrijding van beide parasieten kam o.a. geschieden door het gewas te bespuiten met arsenicum houdende middelen zooels Parijschgroen en loodareenaat, Parijsch- groen wordt aangewend in een veihouotng ven 1 op 1000 (dus 1 ons op 100 L. water), terwijl hieraan eenige kalk wordt toege voegd 1 kg. op 100 liter). Een goede menging en verdeeling wordt verkregen door van het benoodigde Parijsohgroen met een weinig water en kalk een papje te ma ken, en dit papje alsdan met de rest vam het water te mengen. Loodareenaat is ais droeg poeder en als pasta verkrijgbaar. Van het poedervormige loodareenaat wordt een oplossing gemaakt ter sterkte vam 0.3% (dus 3 ons op 100 L. water), vam de pasta een oplossing ter sterkte vam V2 (dus 5 ons op 100 L. wa ter) genomen. De vloeistof wordt met behulp van ee pulveri6ateur over het gewas verspoten. Daar zooweJ Parijschgroen als loodaree naat zware maaggiften zijn, betrachte men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtnigen zijn verkrijgbaar bij den Plentenziektenkundigen Dienst te Wa- genimgen en bij de hierbij werkzame amb tenaren, alsmede bij de rijkslandbouwoon- sulenten. EIGEN WATERLEIDING met een Sihi-pomp, ook voor de licht— leiding. Stroomkosten voor een gezin 1 cent per dag bij norm. stroomprijs. N.V. HOEMATIMEX - BEVERWIJK Bijkantoor Amsterdam - Damrak 53-54 Ontvangen geschriften FLORALIA (Sncculenten-ncmmer). Uit gave: Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem. Zooals we weten komt Floralia, dat elke week er al zeer aantrekkelijk uitziet en steeds weer een bron van genot is voor lief hebber en vakman, zoo nu en dan in extra extra-uitvoering voor den dag. Zoo nu als speciaal succulenten-nummer. Het is niet voor de eerste maal, dat er een speciaal nummer aan cacteeën en vetplanten gewijd wordt Dat is reeds meerdere malen ge schied. En steeds weer gaf redactie en gaven de uitgevers alles wat in hun vermogen was en dat is niet weinig om het ver schijnen van zoo'n extra-nummer een ge beurtenis te doen zijn. Dat is het ook thans weer. 't Zijn thans vooral de zgn. „bloeiende steenen en steen tjes", die in plaat en artikel naar voren komen. Hoe mooi is die kleurplaat, hoe keurig fijn die rotogravures en ook de an dere foto's. Hoe interessant de artikelen over: Bloeiende steentjes, over zeldzame vetplanten, over verschillende succulenten en cacteeën. Een liefhebber begint er mee en leest en bekijkt en bekijkt en leest en begint dan weer van voren aan. Verder vindt men in dit nummer de ge wone rubrieken: Ons liefhebbershoekje, Wenken voor de volgende week. Korte re cepten en Jeugdrubriek. Als we een aan merking zouden moeten maken, dan zou 't over deze laatste rubriek zijn. Die is al te gemaakt aardig. Te weeïg. Zoo iets als: „Jakkes! wat flauw!" een opmerking, die ik een paar kinderen hoorde maken en die juist uitdrukte wat ik dacht En wat ik in andere nummers ook wel eens opmerkte. Maar dit is een onheteekenend vlekje (als het al een vlekje is) op den schoonen inhoud en de keurige uitvoering. HET LANDHUIS (Zomernummer). Uit gave: Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem. Iemand, die ik dit nummer liet zien, uitte zich alöus: „Wat een prachtuitgave is datl En kost dat nummer los maar 40 cent? Er zitten wel voor 4 gulden platen in om je kamer mee te versleren". Na zoo'n recensie behoef ik niets meer te zeggen, dan alleen, dat de artikelen een zelfde recensie verdienden. Maar, zooals ik schreef, het nummer was alleen even in gezien. Bij langduriger bekijken en lezen zou de gegeven recensie dubbel onderstreept wor den. Vooral daar het geheele nummer gewijd is aan de schoonheid van ons eigen land, waar zooveel, zoo heel veel moois te genie ten valt DE WIERINGERMEER. (Excursietoelich- ting, Zomer-1933). Uitgave van de Direc tie van de Wieringermeer te Alk maar. De Wieringermeer is voor velen, niet al leen voor landbouwers, een gewild object geworden, om er excursies heen te maken Deze gids geeft heel veel gegevens over, dat nog kale, toch interessante, aan de zee ont- oekerde stuk grond van even 20.000 H.A. waarvoor al een 12.000 H.A. in cultuur is, waar al dorpen verrezen, waar al wegen ook al voor auto's en zelfs voor autobussen zijn aangelegd. Deze gids met zijn duidelijke kaart, waar op de auto- en andere wegen en de in cul tuur-zijnde gronden zijn aangegeven, is een voor zulke excursies waardevolle uitgaaf. In beeld en in geschrift wordt medegedeeld alles wat interessant is. En dat is heel veel. HET LEVEN VAN DEN WALCHERSCHEN BOER (gedurende de laatste twee eeuwen) geschetst door A. Geschiere. Uitgave J. v a n der Wal, te Bruinisse. Dit boekje was geadresseerd aan „den Praatjesmaker". En daar ik dit ben, kwam het bij mij en heb ik het gelezen ook. Aan vankelijk dacht ik, zoo bij het doorbladeren, enkele opschriften lezend, de afgedrukte foto's vluchtig bekijkend, dat zal niet zoo veel zijn. Maar dit veranderde dadelijk bij het lezen van de eerste bladzijde. En ik las maar door. Móést wel doorlezen. Eenvoudig vertelt het boekje van vroegere tijden, van vroegere crises ook. Bovenal treft het echte Godsvertrouwen, dat overal uitkomt, zonder „de vromigheid er dik op te leggen", 't Is een écht boekje. Wat het kost weet ik niet 't Heeft mij echter aangespoord om het leven van de Walcherschen boer dezen zomer ook eens wat nader te leeren kennen. Als de boeren mij daar willen ontvangen tenminste, doch daar twijfel ik geen oogen- blik aan. ERFELIJKHEID EN MUTATIE door Prof. Dr, Theo J. Stomps. Uitgave W. V sluvs, te Amsterdam. Deze uitgave is een in brochurevorm ver schenen voordracht, welke gehouden is voor het Bataafsch genootschap. De geleerde spreker-schrijver wijst op de onderzoekingen van Prof. Hugo de Vries, die reeds in 1889 een boek over erfelijkheid-mutatie schreef, doch pas na 1901 drongen diens onderzoe kingen tot de menschen door. Gewezen wordt op wat anderen vonden, bijv. Prof. Moll, Edwin Bauer en Prof. Stomp zelfs. Tet boekje bevat veel belangrijke ge gevens op het gebied van mutaties. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau)'. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Ofschoon de afgeloopen week op verrassende wijze weer een goede vraag naar stikstof vertoonde, waarbij vooral Ammonsal peter S.M. en Kalksalpeter op den voorgrond traden, was do belangstelling voor zwavulzure ammo niak en voor Chilisalpeter, ondanks de iets lagde prijzen, zeer matig. Dat, zooala wij reeds vroeger opmerkten, op dit tijdstip van het seizoen de ammoniakprijzen iets in zinken, vooral waar het verbruik eenigszins tegenviel, is te begrijpen, doch bij Chilisal peter gebeuren toch wel onverklaarbare din gen. Van dit artikel werd matig gekocht door de groothandelaren en grootcoöperaties en bovendien zitten we thans nog in den goeden verbruikstijd voor Chilisalpeter. VaU alle zijden wordt deze meststof echter laag aangeboden, zonder dat men een behoorlijke verklaring hiervoor vinden kan. Ondanks alles echter lijft de groote massa ammonsalpeter en de kalksalpeter vragen. De artikelen liggen dan ook zeer prijshou dend in de markt Thomasmeel. Het invoeroverschotvafl Nederland over de maand Mei was zeer klein en bedroeg slechts 3800 ton. Mei 1933: ton; April-Mei 1933: 15.800 ton; Mei '32: 8100 ion; April-Mei 1932: 19.800 ton. Voofl België-Luxemburg zijn de uitvoeroverschot- ten als volgt: April 1933 28.400 ton; April 1932 55.400 ton. Het grootste gedeelte hier van ging naar Duitschland. De markt in België bleek in de afgeloopen week vrijwel op hetzelfde niveau. Verkoopers weinig of niet bereid tot concessies, zoodat er enkele koopers voor niet te groote hoeveelheden de prijzen hebben betaald. Wat de toekomst echter brengen zal is moeilijk te zeggen. Zullen de werken de tegenwoordige prijzen kunnen handhaven of zelfs nog iets opvoeren, of zal de terug houdendheid der koopers de prijzen achter* na weer doen dalen? Superfosfaat De markt is uiterst stil; er gaat vrijwel niets om. Voerartikelen lis was gedurende de afgeloopen week zwak gestemd, vooral de Donaumais, die het algemeen minder goed houdbaar bleek en zelfs bij aankomst reeds gedeelte lijk ongezond was. Dit gaf zoo'n aanleiding om er af te komen, dat de prijs tot een zeer laag peil zonk. Laplata volgde en toen meer dere booten dichtbij kwamen, werden da prijzen ook telkens lager en verdween met* een de premie voor disponibele waar Gerst bleef prijshoudend, doch toen eind der week wat veel in Amsterdam binnen kwam, moest ook hier de prijs verlaagd worden. De Donau wordt ruimer aangebo den, doch de betere kwaliteit van de La* plata blijft de koopers meer aan deze soort de voorkeur geven. Heden waren mais en gerst vaster. Rogge ruim van alle landen aangeboden* De stemming blijft zwak. Haver vrijwel on veranderd. In lijnkoeken is de laatste week het een en ander omgegaan. Op de verlaagde prij zen van stoomende en spoedig gewachte Amerik. lijnkoeken ontwikkelde zich eenige! kooplust, terwijl ook voor inlandscho lijn- 1 koeken eenige vraag ontstond. Cocoskoek onveranderd met betrekkelijk weinig aan bod. Grondnotenkoek blijft ruim aangebo den; de stemming is echter prijshoudend met regelmatige vraag. EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: •j waarvan de kap door Veiligheidslieren op lichte en vlugge - Uiei? wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave K verplicht tot niets. H. HARING - TELEF. 128 - BOSKOOP. H Wordt straks goed met de menschheid. Prof. Caspar Schmitt uit Heidelberg heeft zooals we de vorige week reeds zeiden, het zoover gebracht, dat we geen tanden, geen maag en bijna geen ingewanden meer noo- dig hebben. Maar met dat al heeft de mensch nog wel feen flink stel hersens noodig. Vooral in den tegenwoordigen tijd. Maar het mangelt wel eens aan de In houd onzer bovenste etage. Geen nood, man, ook daar is nu wat op gevonden. Een geleerde professor (professors zijn altijd geleerd) te Weenen, prof. Haberland is er in geslaagd om de gemiddelde mensch verstandiger te maken door hem met gecon centreerde (geen geconserveerde) kalver- hersens in te spuiten. Dat is me even wat! Mijn oude school meester leerde mij vroeger dat als in het „taal''boek bij een „stijl"oefening stond: zoo dom alser dan ingevuld moest worden „een kalf" of ook wel de onvoltooid toeko mende tijd van dit zelfstandig naamwoord ge ziet ik weet nog wel wat van „taal" af dat is: „een koe" of de verleden tijd, dat is ook: „een koe". En nu zullen we met kalverhersens inge spoten worden! Ik pasl Mijn oude schoolmeester heeft dat: „dom als een kalf' er zoo ingestompt, dat ik res pect heb voor kalverhersens. 'k Blijf liever de praatjesmaker. Maar dat het voor sommigen niet goed zou zijn is een andere vraag. Misschien ook wel voor mij. Zoo kan ik met mijn niet met kalver hersens besmette verstand niet bij DE MELK- EN ZUIVELMISERE van den laatsten tijd. Er gaat een heele hoop consumptiemelk als industriemelk weg, zegt men. Dat moet waar zijn. Velen, die altijdconsumptiemelk hebben geleverd en nu ook consumptiemelk naar de veilingen brengen, zien ze verkon- pen als industriemelk. Wordt er dan zoo veel minder melk geconsumeerd? Integen deel. Wordt er dan industriemelk in con sumptie gebracht? Als het waar is wat men hoort beweren en v/at ook vaak veel schijn van waarheid bevat, dan wordt er met de melk al heel vreemd omgesprongen. Melk van de Zuid-Hollandsche eilanden moet soms naar ver verwijderde fabrieken, b-v. Bunschoten vervoerd worden. Is dat om een soort werkverschaffing in het leven te roepen? We wisten niet, dat de lui zoo phi- lantropisch zijn. Of zit er wat anders achter? Tl Vraag het maar zoo, met mijn boerenverstand (zonder kalverhersensin- jectie3. Zoo vraag ik ook wat of ze in Groningen mankeert waar ze UIT BEZUINIGING ROZEN PERKEN UITROEIEN EN GAZONS AANLEGGEN. Daar was in de gemeen te begrooting een gat van f 5000 te stoppen en nu deed prof. van der Pot, alweer zoo'n hooggeleerde, het voorstel om den prachtige» rozenaanleg aan den Heeresingel, waarnaar de Gronin gers een speciale wandeling plachten te maken, op te ruimen en de open plekken met gras te bezaaien, wat de gemeenteraad goed vond. De redactie van „Rosarium" het orgaan van de bekende vereen. „Nos Jun- gunt Rosae" vraagt of wegruimen van vast staande rozen, bezaaien en onderhouden van gazon dan geen geld kosten en of de bezuiniging niet meer verbeelding dan wer kelijkheid zal blijken te zijn? Zij betreurt het, dat het gemeentebestuur, alvorens tot opruiming van een reeds lang bestaanden en gewaardeerden rozenaanplant over te gaan, niet eerst overleg gepleegd heeft mei ..Nos Jungent Rosae' Want wederzijdsch overleg had wellicht tot uitbreiding kunnen 'ei den, in plaats van tot laten verdwenen van de aan een begrootiugstekort van f 5000 onschuldige rozen. 't Was beter, misschien ook voordeeliger geweest om de rozenplantsoenen te ver- grooten. Daaraan is minder onderhoud dan aan goede gazons en de rozen zijn goed koop. Maar menschen kunnen soms vreemd re- deneeren en ook vreemd doen, onvoorzich tig doen. ONVOORZICHTIG MET BESPROEI INGSMIDDELEN BIJ FRUITBOO- MEN. Die middelen worden hoe langer hoe meer aangewend. Men wint inooi fruit om te con- curreeren met het prachtige, gaaf buiten- laindsche fruit en daarom neemt het ge bruik van sproei- en bestuifmiddelen hand over hamd toe. Dat kan gevaar opleveren. Dezer dagen lieten de bespuiters in een boomgaard van iemand te Eist een bus 'oodarsenaat een oogenblik onbeheerd staan Koeien liepen de bus onderstboven en ge bruikten eenigen tijd later van het daar door vergiftige gras. Men vond vijf runde- re*i dood in den boomgaard. Zulke stroppen moeten er ook nog bijko men. Zooals het ook een strop wordt als Duitsoh land failliet gaat. En daar lijkt het op. NEDERLAbPD HEEFT ONGEVEER DRIE DUIZEND MILLIOEN GUL DEN VAN DUITSCHLAND TE VOR DEREN. Dat is ongeveer 120 millioen gulden rente Nu wil de president der Duitsche Rijksbank met alle schuldeischcrs van Duitschland een bespreking houden over verlaging van die schuldenlast. Moeten wij ons dat ook maar laten wel gevallen? Laten ze daar eerst eens wat be ter optreden tegenover ons al grootafnemer van Duitsche producten, t Is notabene als of ze met ons alles maar mogen doen. Maar dat houdt eenmaal op. Zooals het ook ophoudt om STRAFFELOOS KALI AAN DEN BODEM TE ONTHOUDEN. Overal vertoonen zich teekenen van kali gebrek. De rijkslandbouwconsulent voor Noordelijk Groningen, Ir. G. Veemstra schrijft daarover: Het is van het grootste belang, dat vooral de landbouwers van onze lichtere en oudere zwavelgronden bekend worden met het beeld der diverse landbouwgewassen, zooals dat optreedt bij kaligebrek. Meerdere praktijkvelden, welke de vorigp maand door mij werden bezocht, vertoon den onmiskenbaar verschijnselen van kali- tekort. Het kan nu van het grootste nut zijn dat de betrokken landbouwer deze ver schijnselen kan onderkennen, opdat hij óf nog dat zelfde voorjaar óf een volgend jaar daarmede rekening kan houden. Misschien is het nl. niet onmogelijk, dat bij een vroegtijdige onderkenning nog kan worden ingegrepen door het alsnog toedie nen van een kalibemesting. Op een perceel zomertarwe werd door mij in erge mate kali tekort geconstateerd; hier op werd den 4en Mei 11. bij wijze van nroef een kalioverbemnsting gegeven; gun stig weer volgde. 20 Mei wns o,. de vier kaliveldjes een volMig herstel ingetreden de niet met kali bemeste veldjes vertoon den nog steeds een armoedig beeld. Nu zegt deze ééne proef nog niet alles, doch wel wat. En ook het gedrag der Engelsche eier- importeurs zegt wel wat. Nauwelijks had den die gehoord, dat de Regeering onze kleine eierenboeren steunde of ze boden lager prijzen. De verkoopende Nederland- sche eierenleveranciers moeten wel de la gen prijzen aannemen en dus ETEN DE ENGELSCHEN, GOED- KOOPE EIEREN VAN ONZE RE- GEERINGSSTEUN en komt zoo het geld van de Nederlandsche belastingbetalers den Engelschen ten goede. 't Gaat zoo vreemd, tegenwoordig. Ook met die kleine eieren. Jaren en jaren is den pluimveehouders aangespoord om zoo te fokken dat men kippen krijgt die groote eieren leggen. De fokkers hebben dat ge daan en nu gaat de heer Tukker, die groote eieren negeeren en trekt de kleine voor. Hoe zit dat toch? Men hoort zulke ra ré vermoedens. Ik kan er niet bij. Of zal ik me toch met kalverhersens moeten laten inspuiten. 'k Zal nog even wachten. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. P.S. Daar net hoor ik, dat wat het voor stel van prof. Pot te Groningen betreft om rozen te rooien en gazon aan te leggen niet iuist is. Hij heeft vóorgesteld f -1090 op aan koop van planten te bezuinigpn. Nu dat kan wel. Als men weet. hoe de Gemeentebestu ren vaak „afgezet" worden, weet men ooit hoe bezuinigd kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12