fa Laat Rijst U helpen! In dezen tijd van zoeken naar alles wat voordeelig is, mag een aanbeve ling van rijst niet achterwege blijven. Rijst behoort tot onze meest aanbe velenswaardige voedingsmiddelen; ze bevat een belangrijke hoeveelheid voedsel (in den voim van koolhydra ten en eiwit) en ze verstrekt ons die tegen een prijs, die zeker de vergelij king met dien van andere algemeen gebruikte levensmiddelen glansrijk kan doorstaan. Bovendien vraagt de bereiding zeer weinig moeite en tijd twee factoren die in onze gewinnen óók meetellen tegenwoordig! Flink wasschen en de rijst is voor de verdere bereiding geschikt: vergelijken we er in dit op zicht de aardappelen mee, die in voe dingswaarde met de rijst vrijwel overeenkomen, dan stellen die aan voorbereiding móér eischen wat den tijd betreft. Verder is rijst vlug gaar; en als we gedurende de 20 30 minuten, die als kooktijd noodig zijn, maar oppassen voor aanbranden door de pan vooral op een zeer zacht vuurtje te zetten, dan vraagt het gerecht weinig zorg. Aan afwisseling in onze voeding helpt de rijst zeer zeker: we kunnen ze als een eenvoudige „toespijs" op dienen, in den vorm van rijst met bo ter en suiker, rijst met bessensap, rijst met appels (of andere vruchten), rijs tebrij, enz. env. We kunnen ze echter ook als hoofdschotel beschouwen en zo als „hartig" gerecht klaarmaken; in dat geval gebruiken we ze b.v. in een stevige soep, of wel we voegen ze samen met vleesch, met visch, met groente, enz. enz. Een paar voorbeelden van derge lijke mogelijkheden laten we volgen, in de hoop, dat menige huisvrouw er voor haar gezin een goede hulp in mag vinden. RIJST MET GEHAKT (4 personen) 400 G. (4 ons) varkensge hakt, 100 G. (2 flinke ne- den) oud brood, wat peper en nootmuskaat, wat zout, 50 Gr. (Vfe ons) boter, on geveer 30 Gr. (3 afgestre ken eetlepels) bloem, 2 Maggi's bouillonblokjes in V2 L. kokend water, 500 Gr. rijst). Maak het gehakt op de bekende wijze aan met zout, peper, nootmus kaat en in wat water geweekt brood; vorm er ongeveer 20 gelijke balletjes van. Laat de boter in een braadpan- netje lichtbruin worden, doe er de bal letjes in en wentel ze in de boter rond, tot «e een lichtbruine kleur hebben; giet er dan den bouillon bij van de Maggi's bouillonblokjes en laat de balletjes in de gesloten pan op een zacht vuur verder gaar worden. Kook intusschcn op de gewone wijze ook do rijst gaar. Meng de bloem met wat koud water tot een gemak kelijk vloeibaar papje en bind daar mee tenslotte den bouillon van de balletjes. Doe de rijst in een dek schaal, schep de balletjes op een vleeschschotel en giet de achterblij vende saus in een sauskom (desver- kiczcnde onder toevoeging van wat citroensap). RIJST MET UIEN EN TOMATENPUREE (4 personen). 500 Gr. (1 pond) rijst, 1 klein blikje tomatenpurée (4 volle eetlepels), 4 flin ke uien, 80 Gr. (4 afge streken eetlepels) boter, 2 theelepels Maggi's Aroma, wat peper en zout. Kook de rijst op de gewone wijze gaar. Smoor intusschen de fijngesnipper de uien in de boter lichtbruin en gaar, vertneng ze met de tomatenpurée en roer dit mengsel door de gekookte rijst, echter zoo, dat de korrels niet tot pap worden gewreven. Maak het gerecht, op smaak af met de Maggi's Aroma, de peper en mis- chien wat zout; breng het over in een dekschaal en rasp er desvei'kie- zende wat kaas over. Ons wekelijksch knippatroon Na Moeder, groote zus en kleine zus moet de kleine jongen toch ook in een nieuw pak gestoken worden. Nr. 307 is geschikt voor jongens van 5 tot 10 jaar. Als materiaal doet men het beste donkerblauwe of beige stof te nemen. Het kraagje en de manchetjes zijn van witte zijde gemaakt. Benoo- digd is 2 M. stof van 100 cM. breedte en 80 cM. zijde, eveneens van 100 cM. breedte. Nr. 308 is een jongenspakje, De mode van den dag geheel een „langhaar-kapsel" lijkt. Het haar, dat van den winter od der de ooren omgekruld werd, wordt nu hooger ingerold, izoodat de wang, een deel van het oor en de neklijn vrij komen. Deze dracht is veel jeug diger en aardiger en voorkomt boven dien, dat de hals gedrongen lijkt. Krullekopjes en wilduitstaande ha ren zijn verdwenen. Nette, glad ge legde golven triompheeren. Hoe dragen wij het haar dezen zomer? Als we de verschillende haardrach ten bekijken, die we zoo langs de straat zien dragen, valt het ons op, dat in het algemeen het lange haar geïmiteerd wordt. Men is teruggekomen van de diep in het gezicht vallende lokken. Glad of slechts een weinig gekruld, valt het haar langs de slapen. Ook het voorhoofd is vrijgehouden. Het lan gere haar wordt van achter een wei nig naar boven omgekruld, zoodat 't Het wordt vervaardigd van donker blauwe tussor. Het bloesje, dat eronder wordt gedragen, is van shantung. Dit patroon is voor den leeftijd van 3 tot 10 jaar. Men heeft er voor noodig 1.30 M .tussor en 1.50 M. shantung van 70 cM. breedte. Beide patronen zijn tegen den prijs van 40 cent per stuk te verkrijgen bij de afdeeling Knippatronen van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", te Amsterdam, postbox 175. Toezending geèchiedt na ontvangst van het bedrag, dat kan worden over gemaakt op postgiro 41632, in post zegels, of op andere wijze. Aan de lezeressen wordt vriendelijk verzocht naast het nummer van het patroon ook de borst-, heup- en taille wijdte op te geven, benevens den leef tijd van het jongetje, voor wie het patroon bestemd is. Kastsloten werken beter, wanneer men ze regelmatig oliet met machine olie of petroleum. Pluche-meubelen, die geplet zijn, krijgt men weer goed, door ze eerst af te nemen met heet water en ze daarna met een harde borstel af te schuieren. Inktvlekken uit vloerklceden ver wijdert men met een prop watten, in rauwe melk gedoopt. Daarna afnemen met zeepwater. Zwart worden van tafelzilver voor komt men door dit op te bergen in don ker papier of stanniol. Zijden of gobelin meubelen maakt men schoon door ze af te wrijven met een in heet aardappelmeel ge doopte prop watten. Node voor kinderen Het voorjaar is het juiste seizoen voor de vernieuwing van de kinder- kleertjes. In den herfst en den winter dienen ze alleen om te beschutten voor koude en regen; verder de doel matige schoolklecding en iets voor een feestelijke gelegenheid. Heel anders wordt dit, wanneer het mooie weer een verblijf in de open lucht mogelijk, ja zelfs noodzakelijk maakt Wat heerlijk is het niet, de kinderen zoo aardig mogelijk te klee- den, dat hun kleertjes, die uit paeda- gogisch oogpunt en we kunnen in deze tijden wel zeggen uit zuinigheid, heel eenvoudig zijn, onder een vroo- lijk-lachende zon op hun best uitko- Laten we eerst het onaangename geval nemen: regen. Tegenwoordig is men niet meer alleen aangewezen op het leelijke gummi. Een heele serie andere stoffen, zooals crêpe de Chine, satijn en fluweel zijn waterdicht ge maakt Hoe trotsch stapt het kleine zes-jarige meisje niet in haar water dicht gemaakt manteltje naar school. De coupe is zeer eenvoudig, raglan model, knoopen9luiting, in het mid den, schuin ingekniptc zakjes en een smal kraagje. Hierbij hoort de van voren omgeslagen Zuidwester. Een iets ouder meisje draagt een mantel van zandkleurig kasha met een pele- rientje over de schouders. „Groote" zus komt voor den dag in een kersrooden mantel van geprepa reerde crêpe de Chine; om haar hal3 heeft zij een sjaal van bedrukte crêpe de Chine: zwart op rood. Voor de warme dagen is een ge bloemd crêpe-jurkje met bijbehoorend jasje zeer aan te bevelen; het jasje heeft dan epauletten. Het voile jurkje heeft een pelerien, dat op de linker schouder wordt vast geknoopt Is het jonge meisje sport- liovend, dan krijgt het een tenmsjurk van wit piqué; de diepe stolplooien in de rok zorgen voor de noodige wijdte. Is het spel uit, dan wordt een drie kwart jas van roode wollen stof aan getrokken. Bij iederen leeftijd passend, «rijn de overgooiers, waaronder de zoo moder ne blouses gedragen worden. Voor meisjesjurken zijn kraagjes van wit batist en nikkelen knoopen de aange wezen gariiccring. Ileel kleine meisjes zien er schattig uit in matrozenjur ken; een aardig geheel maakt ook een rokje van Schotsche ruit met ecu wit blousje, een effen jasje en een alpino muts. Do mode schudt haar heele zak bon te en bekoorlijke kleederdracht voor ons uit en het is de taak van ons, moeders, om datgene uit te kiezen, wat het beste geschikt is voor onze kleinen. Handige maniertjes Geel koper wordt prachtig glanzend door een behandeling met citroensap, waarin een lepel zout is opgelost. Citroensap met zout verwijdert ook roest- en inktvlekken. Tinnen voorwerpen moeten nat ge schuurd worden. We dompelen ze daar toe eerst een poosje in sodawater en schuren ze dan met Brusselsche aarde of zeer fijn zand schoon. Afspoelen, af- zeemen en in zon en wind te drogen zetten. Antieke tinnen voorwerpen /lie weinig schuren kunnen verdragen, wascht men af en toe in het zeepwater schoon. Geen poetsmiddelen gebruiken, die bederven de echte tinkleur. Thermosflesschen reinigt men het gemakkelijkst met azijn en zout. Ëksteroogen kan men binnen enkele dagen verwijderen, indien men er een verband om doet van geschilde en -fijn gemaakte uien. Een ongebruikte postzegel kan men van een brief afhalen, door daar over heen te gaan met een heet strijk ijzer. De randen, die door bet tianspi- rceren in heerenhoeden ontstaan kan men voorkomen, door in een nieuwen hoed onder den leeren rand dadelijk eenige randen papier van dezelfde breedte te schuiven. Kleefstoffen drogen niet uit, zoo men in het potje een stukje kamfer doet. Heeft men een trechtertje noodig en is dit niet bij de hand, neem dan daar voor een halven eierdop, goed schoon gemaakt,, en prik daar een klein gaatje in. Het „ei van Columbusl" Vilthoeden reinigt men met geest van salmiak, die voor de helft met water is verdund. Teervlekken wrijve men met een verschea. eierdooier. Dan naspoelen met wat lauw water. Vlekken uit rieten meubelen kan men daaruit verwijderen met behulp .van meatholspiiitus. 2 Om zelf te maken Een speelgoedhond op wieletjes Kleine kinderen hebben altijd een groote voorliefde voor zacht opgevulde speelgoeddieren, en dan nog speciaal voor dieren, die aan levende doen den ken. Om aan dezen dubbelen wcnsch te kunnen voldoen, kunnen de moe ders zich aan het werk zetten en hun handigheid toonen in het vervaardigen van een speelgoedhond van restjes fluweel of laken. De bijgaande teokening toont u een zijde van den hond en is niet moeilijk na te maken. Men kan haar uit de hand nateekenen op een lapje stof. Natuurlijk is het niet noodig precies denzei fden vorm na te teekenen, als liet er maar eenigszins op lijkt Voor degenen, die niet zoo kundig zijn met teekencn, volgen hier eenige raadgevingen, die hen in staat stellen een hond van middelmatige grootte te vervaardigen. Een rechthoek ABCD trekken van 22 cM. lang en 15 cM. hoog. Meet van A naar D 5 cM., het verkregen punt E zal het eind zijn van de honden- snuit Van E een schuine lijn naar be neden trekken van twee en een halve cM. lengte. Dan iets op laten loopen om den hals te vormen, die op de hoogte van den halsband ongeveer 6 cM. van AD verwijderd is. Nu meet men het punt G af op 6 cM. vanaf D. Dan trekt men den poot met flauwen boog door tot G. Geef den poot andcrhalven cM. breedte; trok daarna een zwak gebo gen lijn omhoog. Trek daarna H 1 op 7 cM. hoogte van DC en 9 cM. lang. De tweede poot wordt op de manier gotoekend. zooals op de teokening is aangegeven. Onderaan heeft deze poot dezelfde breedte als de eerste, dus anderhalvcn cM. Daarna den rug tce- kenen. Doze heeft in het midden onge veer een hoogte van 6 cM. boven H 1. De kop wordt op dezelfde wijze getee- kend als op de teekening. Deze teokening stelt dus één van do zijden van den hond voor. Nu moet men den hond nog de gewcnschte dik te geven, en de pooten ruimte om op te vullen. Het model van den onderkant wordt gevormd door het onderste gedeelte van het gemaakte patroon, en is be grensd door de stippellijn. Nu knipt men twee zijdelij precies hetzolfdc, en daarna de onderkant van den hond. Men draagt zorg, dat de stippellijn op dubbel stof komt le lig gen. Tegelijkertijd knipt men ook de ooren. Dit zijn eenvoudige driehoe ken, een basis van 3 cM. en een hoog te van 6 cM. Het aardigste is, als men de ooien maakt in een afstekende klem*. Nu begint men met het in elkaar naaien. Eerst 6tikt men de beide naadjes op den kop, die op de teeke ning zijn aangegeven. Deze dienen om den kop de vereischte ronding te geven. Nu naait men op de verkeerde zijde den onderkant aan de beide zijkanten vast. Daarna stikt men de beide zij kanten; maar laat op den rug een beest met kapok, krijn, stroo of oude lappen, en zorgt er vooral voor, dat de pooten stijf opgevuld worden. Om te voorkomen, dat ze in elkaar zakken, brengt men in iederen poot vóór het opening vrij om het geheel om te kee- ren, en later te vullen. Men vult het vullen een ijzerdraadje of een stokje aan. In ieder geval iets, dat stevig is. Daarna komt de versiering aan de beurt. De ooren zijn een weinig inge- rimpeld, en met hun korten kant op de geschikte plaats genaaid. De oogen worden gemaakt van witte porceleinen knoopen, waarop kleine zwarte knoop jes komen. De neus en de bek worden gemaakt met een platte steek, met een draad zijde in een donkere kleur. De staart is een lapje van 2 cM. breed, dicht gestikt, omgedraaid, en opge vuld met kapok. Nu moet er vooral gezorgd worden, dat de kleine het hondje overal mee naar toe kan nemen. Vier leege garen klosjes zullen dienst doen als wieltjes. In ieder der klosjes doet men een houtje, aan de einden bevestigt men ijzerdraadjes, en die worden dan vast gemaakt aan de pootjes. Een halsbandje, waaraan een touw, zorgt ervoor, dat de kleine den hond overal mee naar toe kan trekken. Nu is het speelgoed klaar, en het heeft twee menschen gelukkig ge maakt: de Moeder, die verrukt ls over haar handigheid, en de kleuter, die blij is met zijn hond. Handwerken Kussens in den Tunischen haaksteek Een fraai kussen en gezellig om te maken, is het kussen in den Tuni schen haaksteek, waarvan wij heden de beschrijving willen geven. Het kus sen is 50 cM. in het vierkant groot De kleuren van de wol zijn bruin, paai-s, groen, beige en orange. Ter verduidelijking geven we hierbij een teekening van het kussen. Het aan tal steken en toeren is in cijfers aan gegeven. De verschillende kleuren zijn door letters aangeduid: Br is brum, P is paars, G is groen, Bei is beige en O is oranje. 9 6 9? 53* 1 b 1 P fUL 0 O. i i J A b fh. i 1 'p 10 10 a n V a a 10 10 1 9 We namen stevige 4-draads wol, en gebruikten hierbij een aluminium haaknaald no. 3%, van 24 cM. lengte, met een knopje aan het eind. Hierop kunnen alle 100 steken ge haakt worden. Zooals de meeste lezeressen wel zul len weten, haken we bij den Tuni schen steek in dea heen-toer alle ste ken op de naald, om ze dan bij den terugtoer alle weer af te haken. Voor lezeressen, die den Tunischen haaksteek niet kennen, volgt hier de beschrijving: We beginnen met de bruine wol en haken 100 kettingsteken. Hierop wor den dan de Tunische steken gewerkt Deze steek bestaat uit 2 toeren. De le toer werken we alsof we vaste steken moeten haken, maar we gaan niet verder dan de helft van den steek. Deze toer luidt dus: insteken, de naald dooi X kettingeteek halen. We houden hierbij dus alle lussen, die we maken op de haaknaald. 't Verdient wel aan beveling om de steken flink hoog op te halen. Zijn we aan 't eind van de ketting steken gekomen, hebben we dus 100 lussen op de haaknaald, dan werken we van links naar rechts den 2en toer. Hierbij haken we de tweede helft van den vasten steek, d.i. omslaan, den draad door 2 lussen halen. De 3e toer is gelijk aan den len, we neimen nu echter telkens in plaats van den kettingsteek de staande lus op. Hebben we 8 toeren met de bruine wol gehaakt, dan komen we aan den toer waarin we bruin, oranje, paars, beige, groen, beige, paars, oranje en bruin moeten gebruiken. Eerst haken we 20 steken met de bruine wol. Deze draad blijft aan 't werk hangen. Nu beginnen we met oranje. Hiervan haken we 10 steken, en laten dan den draad los om te be ginnen met de paarse wol. Hiervan haken we 8 stoken. Er volgen nu nog: 8 steken beige, 8 st. groen, 8 st. beige, 8 st paars, 10 st. oranje en aan 't eind 20 st bruin. In dezen toer hebben we dus alleen de groene wol éénmaal gebruikt van alle andere kleuren hebben wc 2 klu wen noodig. Bij het tcrughaken der steken ge bruiken we bij de bruine lussen den bruinen draad, bij de oranje lussen den oranje draad enz. De draad be hoeft dus alleen te worden af- en aan gehecht als de kleuren opnieuw ver springen, een enkele maal kunnen we met het haken den draad langs het werk leggen en Inhaken, om hem op de bestemde plaats te brengen. Is het haakwerk klaar, dan mogen we dit op den verkeerden kant uit strijken. Vooraf leggen we er een nat gemaakte doek op. Het wordt hierdoor plat en 't ziet er na deze behandeling veel netter uit Onze gehaakte overtrek is op een kussen van paarse satinet genaaid. Levensgevaarlijke zuinigheid Thuis wasschen in benzine Eenige dagen ^leden las men in alle couranten het verslag van de ver schrikkelijke gebeurtenissen te Gro ningen, waar twee meisjes ia brand geraakten, doordat één van hen klee- ren reinigde in berjzine. Een dergelijk bericht maakt even een diepen indruk, wordt daarna weer vergeten en even rustig gaan hon derden huisvrouwen weer kleeren ontvlekken en uitwasschcn in benzine. „Dat meisje is natuurlijk onvoor zichtig geweest" denkt men. En in deze gedachte ligt de aanleiding tot nieuwe ongelukken, tot levenslange verminking of dood. Dat meisje was even voomichtig als iedereen, die kleeren wascht in ben zine. Zij wist even goed als wij dat benzine zeer brandbaar is en dat men er niet met vuur bij mag komen. Het gevaar schuilt echter niet in de ben zine zelf, maar in de dampen, die door deze vloeistof ontwikkeld worden De onzichtbare vonk Hetzij buitens-, hetzij binnenshuis, overal waar benzine a: de lucht is blootgesteld ontslaan benzinedampen en deze dampen «rijn honderdmaal meer ontvlambaar dan de vloeistof zelf. Benzinedampen kunnen ontvlam men door een vonkje op meters af- st- I van den bak met benzine. De geschiedenis geeft voorbeelden van ont ploffingen in de buitenlucht, terwijl het vuur meer dan 30 meter verwij derd was. Benzinedampen binnens huis kunnen alreeds ontploffen door de warmte die een behoorlijke kamer temperatuur meebrengt. Het gevaar is echter nog grooter. Bij het wasschen in benzine, vooral van zijden stoffen, ontstaan door de wrij ving van het goed electrische ladin gen. Het is hetzelfde verschijnsel als bij den ebonieten penhouder, die door wrijving magnetisch wordt. Deze la dingen kunnen ieder moment een vonk veroorzaken, een klein onzicht baar vonkje, maar ruim voldoende om de bak met benzine .waarover de on wetende huisvrouw gebogen staat, en waarin rsij met haar handen bezig is, tot ontbranden te brengen. Om enkele dubbeltjes De gevolgen van een dergelijke ex plosie zijn verschrikkelijk. De vloei bare benzine spat door den luchtdruk brandend naar alle zijden. Het meng sel van benzinedampen en lucht heeft een explosiekracht, die dynamiet na bijkomt Legio zijn de voorbeelden van' huizen, die ineengestort zijn door hef ontploffen van een dergelijke klein© hoeveelheid benzine. Het zelf wasscher in benzine ia onder ahe omstandigheden een spelen met het leven. Een heftige brand is nog een van de minst verschrikkelijke gevolgen; meestal helaas gaat het ge paard met ontvettende brt -.dwondeni en dikwijls met het verlies van men- schenlevens. Wanneer de huisvrou- wen werkelijk wisten aan welke go- varen zij zich zelf, hun gezin en hun bezittingen blootstellen, dan zouden zij er gaarne het kleine bedrag aan geld voor over hebben om alles waf daarvoor in aanmerking komt doot vakanenschen chemisch te laten reinf gen. Want alleen zóó kan aan deze eindelooze rcoks van ongelukken paal en perk worden gesteld. De huisvrou wen moeten inzien dat zij voor een paar dubbeltjes menschenlevens oj» •het spel netten. Lakschoenen worden prachtig gerei nigd met petroleum, waarbij ze hun volle glans behouden. Om barsten t© voorkomen wrijve men ze af en to© met wat vet of zoete olie in. t 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10