|liruiur $>ittsdjr (ioitratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Een woord tot onze lezers EERSTE BLAD -J ABONNEMENT» Per kwartaaJ In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd ls ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bli dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V4 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3994 MAANDAG 19 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels Elke regel meer......... Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels Elke regel meer...... Bil contracl belangrijke korting. Voor het hevrageD aan 't bureau wordt berekend f n 10 14e Jaarganp By den ingang van het nieuwe kwartaal op 1 Juli aanstaande, zagen wij zoo gaarne het aantal onzer abonné's weer sterk vermeerderd. Niet het minst aan de medewerking der trouwe NIEUWE LEIDSCHE- vrienden is de opgang van ons blad te danken. Wij weten onzen dank niet beter te kunnen betuigen dan door telkens weer den inhoud van ons blad te verbeteren Mogen wij nu eens een schema geven van wat men bij de propaganda bij familie en vrienden als argumenten zou kunnen aanvoeren? Wij zouden dan zeggen, redeneer ditmaal eens op de volgende wijze, als het gesprek is geopend over de nuttigheid van het lezen van een goed Christelijk dagblad: 1 Ku p ile< ''dR' Nieu '„Gij moet bij de keuze van Uw Christelijk dagblad letten op de wijze, waarop de inhoud verzorgd wordt; op de hoeveelheid van de lectuur, maar ook op den prijs. Ons dunkt, met al deze zaken is het in orde. De bevattelijke wijze waarop in de NIEUWE LEIDSCHE door de redacteuren wordt geschreven, heeft den stroom der lezers zich naar ons blad doen wenden. Daarnaast is, het moet erkend worden, dat ons blad zeer veel lectuur geeft van onderscheiden aard. En eindelijk heeft de NIEUWE LEIDSCHE niet geaarzeld, met het oog op de moeilijke tijden, den abonnementsprijs te verlagen tot 2.35 per kwartaal of 18 cent per week 'Als gij de NIEUWE LEIDSCHE neemt als Uw gezinsblad, zal U dat groote bevrediging schenken. Let nu goed op: Wie zich met 1 Juli aanstaande als lezer doet inschrijven voor minstens één jaar ontvangt a. Tot 1 Juli gratis al de nog te verschijnen nummers. b. Gratis al de artikelen, welke reeds verschenen zijn in de reeks Op onderzoek in Duitschland. Deze reeks wordt voortgezet en trekt groote belangstelling. Waar de NIEUWE LEIDSCHE er altijd naar gestreefd heeft te zijn het blad van de lezers voor de lezers, wordt elke mogelijk heid tot verbetering aangewend in het belang der lezers". Hebt gij Uw familielid of Uw vriend overtuigd, wil dan het elders in dit blad opgenomen inteekenbillet aan ons opzenden. Wij zullen U zeer, zeer dankbaar zijn. ADMINISTRATIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit TWEE bladen 'dol daw1 kook\ et bei efcoolj sla scuitl gt d| d FILMKEURING NOODIG Ongaarne, maar op dringend verzoek van verschillende zijden, maken we een enkele sobere opmerking over de „rolprent", welke „Operateur" in het nummer van 10 Juni van Het Chr.-hist. Weekblad voor Zuid- Holland afdraait. Want waarlijk, hier is politieke filmkeurig noodig. We wezen reeds op het zonderling ver schijnsel in de kleine chr.-hist. pers, dat men „geen traan laat" om het (vermeende) verdwijnen der antithese, doch zeer teleur gesteld ,is over het uiteenvallen der coalitie en het niet-vormen van een rechts-parle- mentair kabinet. Die teleurstelling wordt in "de „rolprent" van 10 Juni nogmaals in beeld gebracht. En wel op de volgende wijze: - Het gaat bij de nieuwe regeering yóór alles om een veilige gulden. Zeker, de regeering zegt in haar regee- ringsverklaring dat zij in de Christe lijke volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volks leven vormen, sen bron yan kracht ziet Wij maken ons sterk dat een zuiver rechtsche parlementaire regeering zou hebben gesproken yan d e bron yan kracht. Het toespitsen van politieke en geeste lijke tegenstellingen zal worden verme den. Daar hebben we het. De regeering wil de Christelijke volks aspiraties als een bron van kracht e r- kenn.en, hetgeen uit haar beleid zal spreken. Dit beteekent reeds voor ons, dat er water in den wijn wordt gedaan. Dan trof ons nog een andere zinsnede. Toen het lcabinet-De Geer in 1925 het kabinet-Colijn verving, heette het in de A.R. pers dat de heer De Geer „zijn bed je gespreid vond". Dit beteekende, dat de heer Colijn den gulden had veilig ge steld en het voor den heer De Geer nu gemakkelijk regeeren was. Dit schreef de A.R. pers, maar werd, Voor zoover we weten, nooit gezegd door A.R. regeeringspersonen. Maarnu bij de regeeringsverkla- ring door Dr. Colijn persoonlijk voorge lezen in beide Kamers, klonk het uit den mond van den Minister: „Eerste eisch is daarbij, dat het o p- nieuw verstoorde financieel even wicht worde hersteld." Dat opnieuw beteekent, gelijk eerder en toen hersteld. Wij hopen dat hier eenig meer licht over zal komen. En wel, wanneer was eerder! Wie herstelde toen! Wiens schuld was het dat er op nieuw storing kwam? Wij zijn het met alles in de regee- ringsverklaring eens. Alleen de twee door ons gewraakte zinsneden kunnen ons vooralsnog niet bevredigen. Over de algemeene kant van het vraag stuk is het laatste woord nog niet gespro ken en daarover zwijgen we thans; doch voor een drietal opmerkingen is er o.i. plaats: le. We hebben tijdens de kabinetsvor ming onze blijdschap uitgesproken over het feit, dat er op dit punt blijkbaar vol komen overeenstemming heerschte tus- schen de groote protestantsche partijen ter rechterzijde. Het doet ons leed en het ver baast ons, dat sommige weekbladen der Chr. Hist. Unie schrijven op een wijze, als hierboven geciteerd is. 2e. Toen minister de Geer In 1925 optrad, was inderdaad het zwaarste bezuiniging- werk voor die periode door Dr. Colijn ver richt De Hetze, niet alleen in de roode pers, tegen zijn persoon en de vreugde over zijn vervanging door Dr. de Geer was daar voor voldoende bewijs. 3e. Dat thans gesproken wordt over het opnieuw verstoorde financieele evenwicht staat met het voorgaande, voorzoover wij kunnen oordeelen, in geen enkel verband. Het is een terugslag op hetgeen Dr. Colijn zelf schreef in het ontwerp-program van Actie voor de stembus 1929: „Al mag thans worden aangenomen, dat de m o e i 1 ij k e ja ren op financieel gebied achter de rug zijn, dat we weer weten, waaraan we toe zijn, behoedzaamheid blijft nochtans geboden." Wie dat in 1929 schrijft erkent natuurlijk tevens de verdiensten van den minister van financiën', die van 1925-1929 aan het bewind was. En wie dan in 1933 spreekt van het opnieuw verstoorde evenwicht, heeft slechts op het oog, dat de algemeene toe stand zich weer zorgelijker laat aanzien dan enkele jaren geleden. Ten onrechte legt „Operateur" hier een persoonlijk verband. Wij durven hem gerust te verzekeren, dat hij de vraag „Wat schuilt hier achter?" niet had behoeven te stellen. Maar als wij opdracht kregen voor filmkeu ring, dan zouden wij zijn rolprent van 10 Juni ongeschikt voor de rechtsche samen werking moeten verklaren. En dat spijt ons. BINNENLAND. zaandams begrooting De Gedep. Staten van Noord-Holland heb ben opnieuw geweigerd aan de Zaandam- sche gemeentebegrooting hun goedkeuring te verleenen, aangezien nog niet ten volle is voldaan aan de reeds vroeger door de Re geering geuite wenschen. Zooals men weet werd voor de gewijzigde begrooting 1933 een bedrag van f 45.000 uit de reserves der Gasfabriek genomen, waar tegen door Gedeputeerden bezwaar werd ge- maakt. Ook zijn B. en W. van Zaandam maar voor de helft tegemoet gekomen aan den wensoh van Gedeputeerden, die de f 50.000 van het crisis-tekort in de begroo ting verwerkt willen zien. de nieuwe golflengten verdeeling Plan niet onderteekend door Nederland,, dat zijn tegenwoordige golven handhaaft Op de Conferentie te Luzem is thans het plan in zake de golflengte-verdeeling defi nitief aangenomen, waarin Huizen krijgt 223 K.P., gedupliceerd met Kharkov; naast liggende stations zijn Metala en Warschau beide op 7 K.P. afstand. Hilversum heeft in het plan 995 K.P. exclusief: naastliggende stations zijn eGnua en Bratislava beide op 9 K.P. Het plan wordt niet onderteekend door Nederland, Zweden, Polen, Finland, Grie kenland en Hongarije. Deze landen hebben besloten op hun tegenwoordige golven te blijven, waardoor het gedeelte der lange golven van het plan niet in uitvoering kan komen. In October vergadert de U.I.R. (Union Internationale de Radio diffusion) te Amsterdam en zal daar een andere ver deeling der lange golven opmaken, waarbij Nederland hoogstwaarschijnlijk op de tegen woordige frequentie van 160 K.P. zal blij ven. 223 K.P. (kiloperiode) voor Huizen betee kent een golflengte van 1350 M., terwijl 995 K.P. neerkomt op een- golflengte van 301 M., 160 K.P. is de thans gebruikte golflengte van 1875 M. de saneering van de rijnvaart ONTWERP AFIJKVERORDENING GEREED GEKOMEN Men meldt ons uit Duisburg: Bij de internationale onderhandelingen, die in het midden van Mei te Duisburg zijn gehouden en waaraan vertegenwoordigers vaa ale Rijnstaten zoowel als van alle be trokken scheepvaartkringen deelnamen, was men overeengekomen het reeds in het jaar 1931 besproken plan tot afijking van schepen te verwezenlijken. In verband hiermede is thans bij het Rijks ministerie voor Verkeerswezen een ontwerp- afijkingsverordeaing gereed gekomen. Ast d:. insitemming heeft van de betrokken partijen. De verordening houdt in, dat alle Rijn aken drie nieuwe ijkmerken zullen krijgen, waardoor het laadvermogen met 20, 25 en 30 procent wordt verminderd. Aken met een laadvermogen tot 400 ton (zullen niet afge- ijkt worden evenmin als de op den Rijn va rende zeeschepen, schepen die snelvervoer- diensten onderhouden en de op dienstrege ling varende schepen van vaste lijnen. Aken tusschien de 400 en 800 ton ondergaan een verzachte progressie, waardoor in elk geval de vrachtgrens van geen enkel schip onder de 400 ton komt De duur van de door de Rijnstaten te slui ten overeenkomst inzake de afijking zal drie jaar zijn. Inmiddels hoeft het Rijksministerie voor Verkeerswezen het ontwerp doen toekomen aan de regeeringen der andere Rijnstaten, die vermoedelijk tegen het einde van deze maand voor de regeling van deze kwestie de Centrale Commissie voor de Rijnvaart bijeen zullen roepen, die als bevoegde inter nationale instantie eveneens een beslissing over het ontwerp zal moeiten nemen. vereen. voor belangen van jonge meisjes DE JAARVERGADERING TE DEN HAAG. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage de jaarvergadering gehouden van de Neder- landsche Vereeniging ter behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes. Van de toen gehouden rede van den heer D. C. A. B o u t gaven we reeds een uitvoe rig verslag. Aan het jaarverslag van de secretaresse, Jonkvrouwe J. J. Baronesse Mackay, ont- leenen we nog de volgende bijzonderheden. Enkele afdeelingen verkregen rechtsper soonlijkheid. Het aantal leden vermeerder de met 190 terwijl in Zwolle en Almelo een afdeeling kon worden opgericht Het Maatschappelijk Advies- en Inlich tingenbureau behandelde 2316 gevallen. Te Hilversum kon een nieuw Clubhuis worden geopend. Door het Stationswerk werd in 22.298 gevallen hulp verleend. In samenwer king met andere vereenigingen werden de moeilijkheden veroorzaakt door de trek van Duitsohe meisjes naar ons land onder de oogen gezien. ^Aan de propaganda werd extra zorg be- Aan het einde van het verslag kon gecon stateerd worden, dat de vereeniging in menig opzicht op de goede weg is. steunverleening in natura 'N ALGEMEEN AFWIJZEND STANDPUNT De verschillende middenstandsorganisaties hebben aan de commissie van advies inzake verleening van steun in natura 'n schrijven gericht, waarin zij het plan dier commissie afwijzen. Genoemde organisaties hebben tegen het gekozen systeem het principieele bezwaar, dat feiteli'k een deel der lasten van de voorzieningen ten behoeve van werkloozen en behoeftigen. welke op de geheele gemeen schap behooren te drukken, zouden worden afgewenteld op een bepaalde groep van het bedrijfsleven, i.e. de fabrikanten of grossiers en kleinhandelaren, die betrokken zullen worden in de boncirculatie. Bovendien zou het reductie-cysteem de commissie <-:• toe leiden, dat met verlies door de bedrijven m* worden geleverd. Een uni forme korting voor alle branches en artike len Ls onmogelijk, aldus de meening der or ganisaties, die er niet in geslaagd zijn een oplossing te vinden met minder bezwaren dan bovengenoemd plan. het jubileum van den a.n.w.b. NAAR DE 100.000 LEDEN Men schrijft ons: Naar aanleiding van het feit, dat op 1 Juli as. de A.N.W.B,-Toeristenbond voor Nederland, zijn 50-jarig bestaan zal herden ken, moge er nog eens op gewezen worden, dat velen, die wel van 't Bondswerk profi teered dit toch niet steunen door hun lid maatschap. Op 't gebied van: wegen, weg wijzers, natuurschoon, rijwiel- en ruiterpa den, wandelwegen, verkeersveiligheid, brug genbouw, opheffing van tollen, internatio naal verkeer, bevordering van eiken vorm van toerisme doet de A.N.W.B. werk ten bate en ten voordeele van iederen toerist, of hij wandelt of fietst, naard, auto of motor rijdt, vliegt of te. water, per ski of per trein het toerisme beoefent. Ook de niet-leden pro- fiteeren daarvan, hoewel zij zelf wel zullen inzien, dat dit niet juist is. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het als een moreele plicht gevoelen, bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan van den Bond het gepleegde verzuim goed te maken en als lid toe te tre den. De A.N.W.B telt thans bijna 100,000 le den; het bestuur zag dit getal gaarne be reikt op 1 Juli a.s., den verjaardag van den Bond. bond van bedrijfsauto houders DE ALGEMEENE VERGADERING Te Hengelo heeft de jaarlijksche algemee ne vergadering plaats gehad van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. De deelnemers aan deze vergadering wer den officieel in de raadzaal ontvangen en door burgemeester Mr. G. J a n s en met een rede verwelkomd, waarhi hij wees op de snelle evolutie van het verkeerswezen in on zen tijd, en op de problemen, welke daaruit voortvloeien. Deze rede werd door den heer A. J. ten Hope beantwoord. In de midag vergadering schetste de voor- zitter den toestand van het bedrijfsleven. Met kracht protesteerde hij tegen de wijze waarop de Spoorwegen trachten, de mee ning ingang te doen vinden, als zou de or dening van het verkeer op den weg onvol doende zijn, om aan de spoorwegtekorten een einde te maken. Immers deze ordening wordt zoo verstaan dat het particuliere be drijf moet worden beknot ten behoeve van de spoorwegen. Het ligt voor de hand dat de B.B.N. hiertegen krachtig zal ageeren. Spr gewaagt met waardeering van de over heid die zoowel door de bevordering van de jaarverslag kinabu In de dezer dagen gehouden jaarvergade ring van de Centrale Commissie voor Uit zending van kinderen naar Buiten werden tot leden herkozen Mevrouw A. de Lange- Molenaar te Zaandam; Mevrouw H. A. Lobsteinv. d. Bovenkamp te Oosterbeek, de heeren J. Douwes Jr. te Amsterdam, Ds. E. W ten Oever te Gorredijk, Dr. J. Ph. Elias te Rotterdam; Dr. A A M P Kooien te Vught; Dr J P Th Doyer te Hilversum en Dr J H G Carstens te Utrecht, terwijl tot nieuwe leden werden benoemd: Dr. J. Th. Terburgh en Dr. J C Streng beiden te 's Gravenhage De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van 701.47 In zijn in gezinsverpleging opgenomen 2926 kinderen en in het Tehuis te Soesterberg 398. Medegedeeld werd nog dat een tweetal gif ten elk van 500 was ontvangen, een van een onbekende en een als feestgave van de Verzekeringsbank „Victoria" te Amsterdam. bond van chr. oranje- vereen. in nederland AUG. VERGADERING TE 's-GRAVENZANDE De algemeene vergadering van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen zal dit jaar worden gehouden te 's-Gravenzande, op 26 en 27 Juli a.s. Op 26 Juli des morgens elf uur, heeft in gebouw Maranatha een begroetingssamen komst plaats, waarna een bezoek aan de groentenveiling te 's-Gravenzande volgt Om twaalf uur heeft een officieele ont vangst door het Gemeentebestuur plaats. Daarna volgt in hotel ,J)e Spaansche Vloot" een lunch. Des middags vindt de al gemeene vergadering plaats, waarna een rondrit door het Westland is georganiseerd, met bezoek aan druivenkassen. Vervolgens wordt te Hoek van Holland in hotel America, een gemeenschappelijke maal tijd gehouden, waarna deze badplaats wordt bezichtigd. s avonds wordt in 's-Gravenzande een concert gegeven. Op den tweeden congresdag wordt des morgens en des middags vergaderd ned.jeugdherbergcentrale De Nederlandsche Jeugd Herberg Cenrtrale verzoekt ons mede te willen deelen dat de "ag vaci de verkiezing voor leden van den Raad van Toezicht en Advies der Ne derlandsche Jeugd Herberg Centrale als volgt is: Groep A: gekozen mej. Th. H Ariens Kap pers (Amsterdam) en de heer KI. Toomstra (Amsterdam) aftredend, "^s. C. B Burger (Bergen op Zoom) stelde zich niet m-?er beschikbaar en treedt af Groep B: gekozen mej. A. Osterkamp (Amsterdam) in de plaats van prof. van Poelje (Den Haag) welke zich door het aan vaarden van een andere functie niet meer beschikbaar kan stellen. Groep C: gekozen Mr. H. J. van Maaaien (Zwolle) De heer A. H v d Hoeven (Utrecht) treedt af Groep D: gekozen de heer Gé Houtzager (HaarPm) De heer B. Max (Utrecht) treedt af. dr. h. colijn IS IN LONDEN GEBLEVEN. Dr. H. Colijn heeft in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de oeconomi- sche commissie van de Oeconom. en mone taire Wereldconferentie te Londen, afgezien van zijn oorspronkelijk voornemen om Za terdag naar Den Haag terug te keeren en Dinsdagavond a.s. naar Londen te vertrek ken. Dr. Colijn zal deze week te Londen blijven, zoodat hij eerst Zaterdagavond 24 Juni te 's-Gravenhage wordt verwacht. steunregeling zuiderzee- v1sschers Zaterdag is in werking getreden een nieuw K.B. tot uitvoering van art. 13 der Zuiderzeesteunwet Hoewel de nieuwe rege ling niet op alle punten bevrediging sohenkt beteekent zij toch een aanmerkelijke ver betering; inzonderheid wat de aftrek voor inwonende kinderen als wat de oude belang hebbenden betreft. De regeling is thans als volgt: f 20 per week indien de belanghebbende, hoofd van een gezin of kostwinner zijnde, vóór de inwerkingtreding van dit besluit èigenaar of hoofd van een grootbedrijf was: f 13 per week indien de belanghebbende hoofd van een gezin of kostwinner is; f 10 per week indien hij niet hoofd van een gezin is; f 1 per week voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar alsmede voor kin deren van 14 jaar en ouder, die wegens ziels- of lichaamsgebreken niet in hun onderhoud kunnen voorzien. In gemeenten der derde klasse, bedraagt de tegemoetkoming f 2 per week minder; f 6 per week voor belanghebbenden die weduwe en nog geen 65 jaar oud zijn; f 5 per week voor weduwen van 65 jaar of ouder. Van bovengenoemde bedragen wordt het volgende afgetrokken: 1. het werkelijk of geschatte inkomen uit het bedrijf of uit loondienst van den be langhebbende; ^_2. het inkomen niet uit bedrijf of loon- 3. inkomsten uit hoofde van ouderdoms- of invaliditeitswet; 4. f 1 per week wegens het bewonen van een eigen huis; 5. een deel van het bedrag dat het gezin ten goede komt uit inkomsten van inwo nende kinderen. Die korting wordt berekend als volgt: Bij een inkomen van een inwonend kind van f 6 per week of minder: nihil; bij een inkomen van meer dan f 6 per week voor minderjarige kinderen de helft en voor meerderjarige kinderen een derde van het inkomen boven f 6 per week. Aan belanghebbenden die hun bedrijf op 1 Mei 1932, niet als direct gevolg van de afsluiting der Zuiderzee, reeds hadden ver laten en 65 jaar of ouder zijn, wordt f 5 per week verleend. de nieuwe orienteering der s. d. a. p. NOG MEER BROCHURES! Naar de heer Zwertbroek, de secretaris van de VARA, aan een vertegenwoordiger van de Trbiune heeft medegedeeld, zullen hij en de heer Henri Polak binnenkort, naar aanleiding van Duys' brochure, binnenkort ook brochures laten verschijnen. De eerste handelt over de arbeidersweer, die van Henri Polak over de partijpolitiek. kinderspul: DE ROODE PERS EN DE BROCHURE DUYS Ze zit met die brochure in haar maag, dat spreekt vanzelf. En ze wurmt, om dat zooveel mogelijk te maskeeren. Spreekt daar om bv. van „de helsche vreugdekreten in de pers van al orme tegenstanders over de brochure"; van welke helsche vreugde kreten wij niets, maar dan ook niets be merkt hebben; behalve dan misschien in de „Tribune", doch dat telt niet mee. Overigens begrijpen wij, dat de redactie van de roode pers zich verweert tegea Duys. We vinden het verweer in de twee versche nen artikelen zwak; doch dat laten we nu terzijde. We moeten alleen glimlachen over het kinderspul dait de roode heeren er van maken. Met een angstvalligheid, alsof het wel en wee der S.D.A.P. er van af hing, heeft de roode redactie jaar en dag geploeterd om toch maar te zorgen, dat het woord Koningin in haar kolommen altijd met een kleine k begon. 't Was te bespottelijk eigenlijk om erover praten; maar je moet iets voor je men- schen doen om je revolutionaire gezindheid te doen blijken. Doch nu komt Mr. Duys aantoonen, dat de partij, onjuist, onlogisch en niet correct optreedt tegenover het wettige Staatshoofd en direct schudt de redactie een artikel uit de mouw, waarin minstens een dozijn keer het woord Koningin voorkomt en telkens met eenhoofdletter geschreven. Het iskinderspul! prot. chr. reclasseerings- vereeniging Den 2Sen Juni e.k. hoopt de Protestantsch Christelijke Reclasseerings-Vereeniging haar vierde jaarvergadering te houden in het American-hotel to Amsterdam. De morgenvergadering, die gewijd is aan de bespreking van de huishoudelijke zaken der vereeniging, vangt om elf uur aan met een rede van den voorzitter prof, dr II Dooyeweerd. Od de middagvergadering, welke om twee -ur aanvangt, zal het oud-Kamerlid, dr E J Beumer, spreken over: Voorwaardelijke ver- oqrdeeling en straf, en dr J. van der Spek, geneesheer-directeur der Psychiatrische in richting „Maasoord" over: Verminderde toe rekeningsvatbaarheid. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (bil 1) De verdeeling der golflengten te Luzem. (blz. 2) De Nederlandsche delegatie van het P-E.N. congres te Dubrovnik brengt verslag uit Goebbels kondigt de nat. soc. omwenteling van Europa aan. De Hongaarsche premier Goemboess brengt een opvallend bezoek aan Berlijn. Het memorandum van Dr. Hugenberg op de Londensche conferentie blijkt slechts eeü persoonlijke uiting te zijn. Overstrooming van de Gele Rivier. Mattern op weg naar Alaska zoek geraakt, (blz. 5) Economische Opbouw van Nederland. Da eerste stappen. (blz. 8) De verloopende staking te IJmuïden. In verband met de inbraak in het Cullï- nan-House te Amsterdam hebben vijf arrestal ties plaats gehad. Roofoverval op een weduwe te Tege- len (L.). Laffe aanslag uit minnenijd te OldebroeÖ school voor geref. wijk verpleging Voor de examens der School voor Gereft Wijkverpleging, gevestigd in het Ziekenhuis „Eudokia", Bergweg 323, te Rotterdam, slaag* den voor het op 12, 13, 14, 15 en 16 Juni 1933 gehouden eindexamen alle 14 candidaten ge* slaagd, nl. de zusters: M. A. Bakker, Js. Both, H. P. J. van Dijk, J. G. P. Elshove, M. Goe* dendorp» H. E. de Graaff, C. J. L. Huizer, de Kloe, M. G. van der Loo, M. de Raadt, Md Spelbrink, T. K. van der Stoep, E. Wagenaalf en J. van der Werf. u- Het examen werd afgenomen ten overstaan^ van de examencommissie, waarbij aanwezigj de heeren Dr. J. van der Spek, als Gene* Ie van de Regeering en Cr. R. N. M, l, Hoofdinspecteur van de Volksgezond* heid. Genoemde zusters hebben hiermede verworg ven het Staatsdiploma voor Wijkverpleegster, ingesteld bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, van 4 September' 1929, alsmede het diploma voor enquetrice dec Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrX ding der tuberculose. Het examen in de Godsdienstige vakkeit werd gehouden in tegenwoordigheid van Da. W. W. Smitt, Geestelijk-verzorger van dn Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek, als Gedelegeerde van den Geref. Bond van Vereent gingen en Stichtingen van Barmhartigheid ia. Nederland. t f amsterdam UITBREIDING BIJ MAGGI Aan den Haarlemmerweg is men begon nen met den bouw van een nieuwe fabrieÜ van Maggi's Voedingsmiddelen. Dit toekomstige fabrieksgebouw, dat in 'Ij voorjaar van 1934 in bedrijf zal worden ge steld, wordt opgetrokken ter uitbreiding van het tegenwoordige fabricageproces in ds oude fabriek. j Door deze uitbreiding zal niet alleen werk worden gegeven aan de bouwvakken met wat daarmede annex is, doch volgend jaar zal ook het personeel van ruim 200 Nederlandsche werknemers en werkneem sters uitbreiding moeten ondergaan, hetgeen dus eveneens een werkverruiming beteekent den haag Mr. S. DE VRIES CZN. Mr. S. de Vries Czn., wethouder voor So ciale Zaken is thans naar Bagnoles (Fr.) vertrokken om daar herstel te zoeken van' de aderontsteking, waaraan hij reeds gerui- men tijd lijdende is en die hem verhindert zijn ambtsbezigheden te verrichten. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Den Haag is Zondagmiddag omstreeks half één op den Rijswijkschen weg, nabij de Broeksloot, de 73-jarige J L Groenewegen wonende in de Wateringschestraat vermoe delijk bij het oversteken van den rijweg, door een personen-auto gegrepen en met verschillende zware verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal, waar hij is overleden. Uit Oost-lndie HET HEILSLEGER IN NED.-INDIE. BANDOENG, 17 Juni (Aneta). De chef van den staf vaji het Internationaal Hoofd kwartier van het Leger dos Heils te Lon den, commissioner H. W. Staff, bezoekt eind December Ned.-Indië voor inspectie, besprekingen en lezingen. Dit is het eerste bezoek van een der eerste hoofdleiders van het Leger des Heils aan Ned.-Indië. DOOR EEN KOELIE AANGEVALLEN. SOERABAYA, 19 Juni. De heer O J. E. Kluyt, ambtenaar bij de suikerfabriek Poer- woarsi, toebehoorende aan de N. V Cul tuur Mij. Bogokidoel, is door een koelie aan gevallen. Hij werd door een slag op het hoofd met een stuk hout gewond. De aan leiding tot dezen aanval was het feit, dat de heer Kluyt den koelie een aanmerking op slecht werk maakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1