Ammonsalpefer „SI." P>® KONSS Ons PRAATUURTJE LA'S!)- Kb TUIKBOVW Na. 193 Centrale Kaliproefvelden Door de N.V. Vereenigde Kalimaatschap- pij te Amsterdam worden dit jaar, evenals vorige jaren, de centrale kaliproefveldcn voortgezet, terwijl er nog twee nieuwe cen trale proefvelden zijn aangelegd, en wel te Groenio (Gld.) en te Raamsdonk (N.-Br.) Wij ontvingen een boekje met de plannen dezer centrale proefvelden voor het jaar 1933. Als gewoonlijk pijn deze op duidelijke en overzichtelijke wijze gerangschikt en toe gelicht. In verband met de omstandigheid, dat op vele land- en tuinbouwbedrijven vaak groei- verschijnselen voorkomen, die men aan piekte" toeschrijft, doch die in werkelijk heid een gevolg van kaligebrek zijn als ge- volg van onvoldende of eenzijdige bemes ting, is het van belang, dat de land- en tuinbouwers deze kenteekenen van kalige brek door eigen aanschouwing leeren ken nen. De centrale kaliproeifvelden laten zeer duidelijk deze verschillende kenteekenen van kaligebrek bij vele gewassen zien en het is daarom zeer leerzaam deze velden te be- coeken. Belangstellenden zijn op deze proefvelden steeds welkom! Dikwijls worden excursies daarheen georganiseerd. De centrale kaliproefvelden l-iggen tihans te: Wehe (Prov. Groningen), zavelgrond, 18 gewassen; Finkum (Prov. Friesland), zavelgrond, 16 gewassen; Ammerzoden (Prov. Gelderland), klei grond, 8 gewassen; Hediel (Prov. Gelderland), zavelgrond, 16 gewassen; Groenio (Prov. Gelderland), zandgrond, 6 gewassen; Westdorpe (Prov. Z.-Vlaanderen), zavel grond, 10 gewassen; Kruisland (Prov. N3r.), zavelgrond, 10 gewassen; Raamsdonk (Prov. N.-Br.), eavelgrond, 5 Variëteiten aardappelen. Guttecoven (Prov. Limburg), lössgrond, 13 gewassen. Voor de belangstellenden zijn plannen der centrale proefvelden te verkrijgen bij de: N.V. Vereenigde Kalimaatschappij, Land bouwkundig Bureau, Amsterdam-C., Heeren gracht 342, Postbus 147; Landbouwkundig Bureau Zwolle", van de N.V. Ver. Kalimaatschappij, Zwolle, Prins Hendrikstraat 2; Landbouwkundig Bureau „Breda", van de N.V. Ver. Kalimaatschappij, Breda, Konin ginnestraat 41. handelt betreffen 2 bemestingsproeven ter ergelijking van stalmest en kunstmest, 1 proef met kalk op zuur grasland, 3 varië- teitsproeven met tarwe, 2 met aardappelen, 3 met erwten, 2 met uien, 1 met vlas en 1 onkruidhestrijdingsproef bij suikerbieten. Uit de eerstgenoemde proeven kan vol gens het verslag de conclusie na 4 proef jaren getrokken worden, dat aardappelen in bet eerste jaar van de stalmeststikstof meer profijt weten te trekken dan tarwe. Bij niet verkoopen van de stalmest is het dus uit een rentabiliteitsoogpunt aan te bevelen op deze mest zoo mogelijk balk- vruchten te verbouwen en dat het beter is de vruchtwisseling te doen zijn hakvruch- tcivgraan en niet graam-hakvruchten. Dit is een voorbeeld van conclusies getrok ken uit de in bovengenoemd verslag be schreven proeven. Ook uit de andere proe ven worden belangrijke conclusies getrok ken. Als men hieriD belang stelt» dan vrage men dit verslag aan bij den Rijksland- bouwconrulent (Ir. J. A. van Riel) te Dordrecht. Het is daar gratis te verkrijgen. ONTVANGEN GESCHRIFTEN Terslag van de Rijkslandbouw- V proefvelden in Z.W. Zuid-Holland 1932 Verslagen van Rijkslandbouwproefivelden zijn voor de landbouw altijd van veel be- teekemis omdat er zooveel leering uit te trekken is en omdat er meer dan op de ver slagen van proefvelden door belangheb benden aangelegd het odium: objectief er aan toegekend kan worden. Hiermede wil len wij heelemaal niets kwaads van de andere proefvelden en verslagen daarvan zeggen. We weten uit eigen aanschouwing en ervaring, dat ook hierbij zoo onbevan gen mogelijk gehandeld wordt. De proef velden waarover bovengenoemd verslag Nu de KAMERPLANTEN weer gaan groeien, hebben zij regelmatig oplosbare Kunstmest noodig. Dit is de goede bloem- en zaadwinkels k 40 cent per flesch. Vraagt de gratis Kleurenfoto's van Uw planten met aanwijzing over het kweeken en verzorgen, bij de Bloem- en Zaadwinkels die POKON-vertegenwoor- diger zijn, van: H. P. BENDIEN POKONFABRIEK WAARDEN ken en zoodoende worden meer dieren ge molken. Met uitzondering van die plaatsen, waar de toestand der weiden veel te wen- schein overliet, was de melkproductie groo- ter dan in Mei 1922. Dienaangaande kunnen de volgende per centages worden vermeld: Groningen: circa 5 pet grooter; Fries land: circa 3 pet. grooter; Gelderland: cir ca 2 pet grooter; Zeeland: ZV2 a 5 pet grooter; Limburg: 5 10 pet grooter. Zelf tuinieren door A. J. Her wig. Door J. H. Meulenhoff te Amsterdam is in de Meulenhoff-editie als No. 200 ver schenen een boek van den door zijn Radio- halfuurtjes welbekenden A. J. Herwig, met den titel: Zelf tuinieren en als ondertitel: Uw tuin in bloemenweelde. Het boek dient zich aan als een, practisch handboek voor liefhebbers voor het aanleg gen van den tuin en het kweeken en ver zorgen ran blo.emen, planten en vrucht- boomen. Schrijver, titel en ondertitel doen de ver wachtingen hoog spannen. En dadelijk bij het inzien en doorbladeren blijkt het, dat deze verwachtingen niet teleurgesteld wor den. Integendeel, inzien en doorbladeren dwingen tot lezen en spoedig is de bloemen liefhebber en bloemenliefhebster geheel ver- diepst in de interessante lectuur, in de practische, juist practische lessen, die gegeven worden en die gegeven worden op zoo vlotte wijze, dat men dadelijk merkt, hier is een deskundige aan het woord, die weet hoe amateurs ingelicht moeten wor den, die weet wat fouten amateurs vaak maken en dat ze zonder hooge eischen te stellen aan hun werkkracht, werktijd en portemonnaie leert hoe ze hun tuin moe ten inrichten om er zooveel mogelijk ple zier van te hebben. Die ze er van afhoudt tuinarchitectonische jammerproducten te scheppen. Die ze leert hun tuin met scha duw, halfschaduw of volle zon zoo aan te leggen, dat ze met steeds meer liefhebberij het aangename en winstgevende tuimverk verrichten. Dat voor hen de tuin. hoe klein ook, eern plaats van altijd durend, steeds stijgend genot doet zijn. En niets wordt door den schrijver verge ten. Hij handelt over het gazon,, over hees ters en boomen, over den fruittuin, over rots-, vijver- en moerastuintjes, over vaste planten en over heggen, over zaadplanfcen en over balkonplan ten over snoeien (wel heel belangrijk voor de amateurs) en over bestrijding van ziekten en schadelijke die ren. Een schat van pracht foto's verlucht dit boek v^n bijna 2Ö0 pagina's. Melkproductie in Mei Grooter dan in het vorig jaar. In de meeste provincies was de voed selvoorziening van het melkvee bevredi gend. Uit Friesland, Utrecht en eenige stre ken van Noord-Holland luiden de berich ten echter minder gunstig. Door koude, vooral des nachs, en droogte is de gras- groei in deze gebieden belemmerd. Daar bovendien do koeien vroeg in het land waren gebracht, zijn de weiden In. de met name genoemde streken eenigszins kaal geworden. Warmte en regen worden voor een ruimere voedselvoorziening dan ook noodig geacht Over het algemeen is het aantal melk gevende koeien groot Er worden minder koeien geweid in de weide om vet te ma yerpakking kunstmestmonsters Een nieuwe verpakking ingevoerd. Mededeeling van het Rijkslandr bouwproefstation te Maastricht. Naast de z.g.n. modelverpakking, welke sedert vele jaren met succes voor het op zenden van monsters kunstmeststoffen ge bezigd werd en voorloopig nog gebruikt kan worden, zal, bij wijze van proef, een nieuwe verpakking worden ingevoerd. Deze be staat uit 2 bekers met schroefsluiting, van geparaffineerd papier, met bijbehoorende cartonnen doos. In afwijking van de modelverpakking, welke nog eenigen tijd op kosten van be langhebbenden geretourneerd zal worden, is de nieuwe verpakking slechts voor één malig gebruik bestemd, zoodat deze niet voor terugzending in aanmerking komt De nieuwe verpakking biedt inderdaad belangrijke voordeelen. Eenerzijds zijn de aanschaffingskosten zeer gering en behoeven geen kosten meer voor terugzending betaald te worden. An derzijds wordt het Proefstation den aan het bewaren, administreeren en terugzenden der verpakking verbonden arbeid, bespaard Indien blijkt, dat de nieuwe verpakking >ed voldoet aai deze in de toekomst wor den aanbevolen en terugzending van welke verpakking ook, tz.t niet meer plaats heb ben. De prijs van het verpakkingsmateriaal, dat per stel bestemd is voor het opzenden van één monster met duplicaat bedraagt: van 1 tot en met 4 stel f 0.30 per stel van 5 tot en met 10 stel f 0.25 per stel per 15 stel f 3.40 per 50 stel f 10. per 100 stel f 1750 alles franco huis. Bestellingen kunnen reeds van nu af plaats hebben en behooren rechtstreeks aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht te geschieden. In volgorde van inkomen zullen deze worden afgewerkt. Het Proefstation verwacht, dat het inzen den van monsters thans niet meer zal af- suiten op het niet voorradig hebben van een verpakking, welke aan degelijkheid niet te wenschen overlaat en tegen lagen prijs verkrijgbaar gesteld wordt Maastricht, Juni 1933. Do Directeur van het Rijkslandbouw- bouwiproefstation Maastricht. J^andbouwweek te Wageningen Zooals we reeds eerder meldden zal van 3—7 Juli a.s. te Wageningen de Nederland- sche land/bouwweek gehouden worden. Maandag en Dinsdag (3 en 4 Juli) zijn z.g. „Groenivoederdagen", d.w.z., dat er vnl. over de voedselvoorziening van ons vee met groenvoeder gehandeld zal wonden. Ir. W. C. van der Meer te Hengelo zal spreken over: De economische beteekenis van groenvoederveihouw; ir. J. K. Groene- wolt te Wageningen spreekt over: Eenige in ons land weinig bekende groenvoederge- wassen (mais, zonnebloem, gierst en voederkool); ir. H. T. Tjallema te Zwolle behandelt: Enkele groenvoedermengsels; en ir. P. G. Meijers te Groningen: Lucerne- cultuur. Op Dinsdag spreekt ir. H. G. A. Leignes Bakhoven te Leeuwarden over: De voede ring van kuilvoeder in de praktijk; dr. E. Brouwer te Hoorn over: De voederwaarde van kuilvoeder en invloed op melk en melk producten en dr. ir. C. K. van Daalen te Bilthoven over: De beteekenis van ensilage met behulp van zuur. Op Dinsdagnamiddag worden voordrach ten gehouden vanwege de Ned. Genetische Vereen iging. Prof. ir. C. Brouwer te Wageningen han delt over: Oogstanalyse bij tarwe; dr. A. L. Hagedoorn te Soesterberg bespreekt: Het ontstaan van landbouwplanten en dr. P. J. H. van Ginneken te Bergen op Zoom het verband tusschen wortelgewicht en gehalte bij suikerbieten. Woensdag is de z.g. „Tarwedag". Ir. J. Wind te Hardenberg spreekt over: De Tarwecultuur op de zand- en dalgron den; ir. P. G. Meijers te Groningen over: De Tarwecultuur op kleigrond; ir. J. D Kor- slag te Wageningen behandelt de: Organi satie van de aaadvoorziening; prof. dr. O. de Vries te Groningen spreekt over: Kwaliteit en bakeigenschappen van tarwe en Jan Schilthuis te Rotterdam over: De wereld productie van tarwe. Op den „Plantenziektendag" (Donderdag 6 Juli) spreekt prof. dr. H .M. Quanjer te Wageningen over: Onderzoek van de vat baarheid voor plantenziekten; dr. A. J. P. Oort te Wageningen over: Voelziekten van granen; mej. H. L. G. de Bruin te Wagenin gen over: Kwade harten in de erwten; mej. dr. L. C. Doyer te Wageningen zal spreken over den gezondheidstoestand van klaver zaad in verband met de keuring van dit zaad en over den invloed van ontsmetting op dezen toestand, terwijl ir. J. D. Koeslag te Wageningen zal spreken over: De invloed van klimaat en weder op de tarwe teelt. Des Vrijdags wordt de plantenziektendag gecombineerd met fruitteeltaangelegen heden. Ir. A. W. van de Plassche te Goes spreekt over: Keuring van klein fruit; T. A. C. Schoevers te Wageningen behandelt: Het sproeischema voor fruitboomen; ir. P. Hus te Wageningen over: De ontwikkeling van carbolineum als bestrijdingsmiddel in de fruitteelt; ir. N. van Poeteren te Wagenin gen over: Toezicht op de constantheid en samenstelling van vruchtboomcarbolineum. Verder bespreekt ir. H. N- Kluyver te Wa geningen: Het spreeuwenvraaggstuk de fruitteelt; L van Giersbergen te Wage ningen: Bijenvergitiging door sproeimidde len en mej. dr. M. P. Löhnis te Wageningen: Het opwekken van randjeaziekten bij aal bessen in watercultures. De voordrachten zullen gehouden worden in de Hulp-Aula der Landboufw-Hoogeschool, Duivendaalsche Laan, tenzij in het program ma of in de tijdens de Landbouwweek uit te geven mededeelingen een andere locali- teit opgegeven wordt. In aansluiting met het bovenstaande pro gram van de Landlbouwweek willen wij niet nalaten den lezer te wijzen op de belang rijke onderwerpen, die tijdens deze Land- bouwweek besproken sullen worden, onder werpen, die niet alleen van zuiver land- en tuinbouwkundig belang zijn, doch die ook hen, die niet direct daarin werkzaam zijn, zullen interesseeren. Wij denken daarbij o.a. aan den Tarwedag waarop behalve de techniek der cultuur van tarwe ook de eco nomische beteekenis ervan besproken wordt, en aan de onderwerpen van den Groenvoe- derdag, op welken laatsten dag de voedsel voorziening voor orure veestapel met pro ducten van eigen bodem ernstig onder de oogen gezien zal worden. Vooral in dezen tijd, nu het zoo noodig is, dat in ruime kring dergelijke belangrijke landbouwkun dige vraagstukken besproken worden en het belang van den landbouw voor het geheele land (dus ook voor de steden) onder de oogen gezien wordt, verdient het bezoek aan deze Landbouwweek alle aanbeveling. Zooals men zal weten, is de toegang voor K A S K I T ter vervanging van stopverf Firma DE VRIES VAN DER Lange Breestraat 37 SMEERKIT Ideaal dekmiddel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt LEEDEN DORDRECHT —39, Telefoon 3218 ieder belangstellende vrij en worden pro gramma's en nadere inlichtingen op aan vrage gaarne verstrekt door de Regelings commissie, te Bennekom. Standaardochtendvoeder Gewijzigde samenstelling. In de wekelijksche mededeelingen van 't Centraal Bureau lezen we: De Rijkspluimveeteeltconsulenf, die, zoo als bekend is, de samenstelling voor de NPF Standaardvoeders aangeeft, is na nauw gezette proefnemingen tot de conclusie ge komen, dat een meer eenvoudige samen stelling voor het ochtendvoeder, zooals hier onder volgt, tot even goede resultaten in de praktijk geleid heeft, hetgeen de NPF heeft doen besluiten om deze nieuwe samenstel ling in de naaste toekomst bij de bereiding van het NPF Standaard Ochtendvoeder toe te passen. Door ons zal met de bereiding volgens deze nieuwe samenstelling worden begon nen op 1 Juli a.s. De nieuwe samenstelling wordt als volgt: 47V*> pet. maismeel; 10 pet beschuitmeel of gedroogd brood; 10 pet fijn gemalen ha ver; 15 pet fijn soyameel; 9 pet diermeel met tenminste 65 pet. eiwit of een daarmee gelijkstaand diermeel: 2 pet. garnalenmeel of vischmeel; (garnalenmeel met tenminste 52 pet eiwit, vischmeel met tenminste 60 pet. eiwit en beide met ten hoogste 6 pet. vet en 4 pet. zout); 4 pet vischmeel (garan ties als voren); 2 pet krijt; Yz pet zout EEN G0EDK00PE MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) SPINT Afdoende bestreden door: VOLCK BEAN Sproeimachines - UTRECHT Sweelinckstraat 18 - Tel. 12358 Opslagplaats en Magazijn: BUREN Gld. Telef. 5 doorverbinding Stikstofmestsoffen. De ling van de afgeloopen week met de voor gaande ten opzichte van de stikstof vraag is wel zeer groot geweest. Men kan nu zeer goed beginnen te bemerken, dat het seizoen ten einde loopt. Zooals sinds vele vele we ken dit het geval was, hebben de binnen komende orders, hoofdzakelijk betrekking op de salpeterhoudende meststoffen. Het arti kel zwavelzure ammoniak trekt maar zeer weinig belangstelling. Daar komt nog bij, dat degenen, welke om dezen tijd van het seizoen nog zwavelzuren ammoniak koopen, sinds jaren gewoon zijn, lagere prijzen te ontmoeten in verband met het afloopende seizoen. De vraag naar zwavelzuren ammo niak is dit jaar iets tegengevallen, zooals wij reeds eerder berichtten en verschillende groote koopers zitten nog met partijtjes, die ze wel gaarne tegen iets lagere prijzen van de hand zullen doen vóór het begin van de nieuwe seizoenprijzen, omdat de onverkoch te voorraden niet beschermd gijn door de producenten. Wij achten het dan ook niet onmogelijk, dat dit artikel tijdelijk nog op- ruimingeprijzen te zien geeft. Van de salpeterhoudende meststoffen be hoeft dit niet zoo gemakkelijk verwacht te worden .omdat daarvoor nog lang behoor lijke vraag is en verder van deze artikelen geen oude voorraden zijn, misschien de chilisalpeter uitgezonderd. Dit laatste arti kel zou mogelijk eveneens een kleine inzin king kunnen vertoonen. De groote vraag is natuurlijk, wat het nieuwe seizoen doen zal, namelijk hoe de nieuwe prijzen zullen uitkomen. Doch daar van is nog niets bekend en het lijkt ons het voomichtigst om voorloopig maar kalmpjes aan te koopen. Thomasmeel. De markt blijft zeer moeilijk. De koopers, een enkele uitgezon- STIKSTOFMESTSTOF EIGENSCHAPPEN MET UITNEMENDE Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). p- derd, blijven maar steeds terughoudend en de verkoopers wensch enhua prijzen niet te j verlagen. Zij hebben wel ingezien, dat een Uj prijsstijging als va.i het vorige jaar een nekslag voor de markt is geweest,, maar -yei kunnen niet erkennen, dat men beter had Laj -edaan de campagne lager in te zetten. j,oi Van een eigenlijke markt is hier in Neder- Le land nog geen sprake. Superfosfaat. Men infomeert wel tte naar nieuwe prijzen voor het nieuwe sei- f i zoen. zoowel van fabrieks- als van koopers te, zijde, doch er is practisch gesproken nog KU niets bekend. Voerartikelen. Het artikel mais dei blijft voortdurend gwak gestemd; ofschoon Eic niet veel binnenkomt blijven de prijzen Wie —or laag. De Donaupartijen die aankomen Hei vertoonen nog steeds onvoldoende kwaliteit, Eer terwijl ook bij de nieuwe oogst Laplatapar- 1 V tijen reeds schade is waargenomen. De vraag is nog aldoor matig, eerder zelfs klein te noeimen. Gerst bleef prijshoudend; nog altijd is de Laplata, wegens de goede kwaliteit het meest gevraagd; er komt wel wat meer Donaugerst binnen, doch deze is minder mooi. Haver en rogge blijijven vrijwel on veranderd met weinig zaken. De lijnkoekenmarkt is vrijwel onveran derd gebleven. E enenkel partijtje etoomen- de Ameri'k. lijnkoeken is af en toe onder; den marktprijs te koop. Cocoa- en grond- riotenkoeken ontmoeten weinig belangstel ling .terwijl de prijzen onveranderd bleven, Vri CERTIFICAAT SCHAPENUITVOER De uitvoer van levende schapen, versch1^ schapenvleesch en vleeschwaren naar Bel-1 gië en Luxemburg is verboden, voorzoover niet voorzien van een daartoe vanwege deni Minister van Economische Zaken af te ge ven certificaat De certificaten dienen te worden aangek vraagd bij en worden verleend door den—, voorzitter van de Commissie voor den uit-™ voer naar België en Luxemburg van vee, vleesch en vleeschwaren. Het bedrag ter bestrijding van de kosten voor de certificaten van den uitvoer van versch schapenvleesch is vastgesteld opg f 0.15 per 100 kg. met een minimum van f 1 per certificaat. Het tijdvak, waarop de con tingent eering berust, is van 1 Jan. 1933 tot 1 Juni 1933. In de Commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van vee, vleesch en vleeschwaren zijn benoemd de heeren S. van Zwanenberg te 's-Gravenhage, J. N. G. Huurman te Deventer en mr. H. van Haas- tert te 's-Gravenhage. Tot voorzitter is aan gewezen de heer S. van Zwanenberg. Aanvragen voor certificaten moeten won den ingediend bij het Vleeschexportbureaufcfe te Nijmegen. F dat daarin ook zooveel reclame zit vooïrfcra ons product, al zegt het nuchter verstaiw* te, dat het niets geeft voor de kwaliteit. Eente, mooie verpakking doet veel beter verkoo-!: pen en daar gaat het om. Terecht zegt ge-Du noemd blad dan ook: We moeten op Iruitnbe' teeltgebied vooruit en de veilingen behooren 1 leiding te geven. jrei Zoo is liet. Laten de vefl ingen voortaan br( goed gelijksoortig papier verstrekken tegen L kostprijs. Ze kunnen het, bij groote hoeveel heden gekooht, goedkoop leveren. De kos- [lt ten van het papier krijgt de verzender vast H wel terug door een heter prijs to maken pi< Zooals de hoer de kosten van doelmatige (je onkruidbestrijding terug krijgt in een bete- re opbrengst aan gewassen en een hetere kwaliteit. Een van die lastige onkruiden is ook de boterbloem. EtC Dit lastige onkruid is alleen door aan-l houdende bestrijding te overwinnen. Hoofd L zaak is, steeds te voorkomen, dat ze zaad f vormen. Zaadvorming en zaadval worden r het best tegengegaan door geregeld enkele de schapen in de weide te hebben, dus ook wi des winters. De schapen houden namelijk |In gedurende de wintermaanden en het vroege 0r voorjaar de bjaadjes van de boterbloem- s£ plantjes kort, en hierdoor missen deze in het voorjaar- voldoende reserve voedsel om l bloemstengels te kunnen vormen. Tegelijk met de onderdrukking der boterbloemen v8 worden door de schapen ook nog andere at weide-onkruiden binnen de perken gehou- le den. Ook schijnt kalistikstof wel eens goede L, resultaten te geven. Deze moet dan bijtijds c in het voorjaar worden aangewend, als de planten nog maar een geringe ontwikkeling 01 hebben. km Mijn praatje is echter alweer aardig ont- w wikkeld en heeft de gewone proporties aan D genomen. te Ik ga wat uitblazen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER, j WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS. Ik Voorzie een algeheel© omwenteling op het gebied van den land- en tuinbouw, Een algeheel© omwenteling! Op het gebied van den land- en tuin bouw?Juist! Ook op het gebied van de veevoeding en van de veeteelt. Enkele weken terug H kunnen ooit maanden zijn: de tijd gaat zoo rap tegen woordig heb ik al verteld, dat iemand natuurlijk een professor, wie zou anders op zoo'n idee komen? dat iemand uitgevon den had een dagelijgsoh rantsoen voedsel m tabletvorm en -grootte „daar te stellen Die laatste uitdrukking wijst er al op, dat het 'n Duitsohe professor is. En dat Z. H ooggel. in Heidelberg hoogleeraar is waarborgt de degelijkheid van zijn voedsel: uit Heidelberg is wel meer degelijke kost afkomstig (denk maar aan de Catechismus). Uit katoeruzaadmeel weet hij een extract te trekken, dat alle vereischte vitaminen be vat en de voedingswaarde heeft van een vol ledige maaltijd: Het kan volgens den uit vinder Prof. Caspar Sdhmitit die voor naam is ook al weer 'n herinnering aan de meerbekende Heidelbergsche kost het kan in water oplossen en twee tabletten zijn voldoende voor een volwassen persoon, daar deze gelijk staan met drie maaitijden. Wij hebben dus geen tarwe, geen gerst, geen aardappelen, geen groenten, geen sui kerbieten, geen vleesch, geen melk, geen bo ter, niets meer noodig. Dus ook geen tanden, geen maag, geen ingewanden. (Derhalve ook geen tandartsen meer, nooh chirurgen om de beruchte blinde darm tot rede te brengen. In Egypte heeft de professor reeds proeven genomen. Zeker omdat daar zooveel mum mies zijn, die geen maag en geen ingewnn- meer hebben. En nu zullen in Baden op schoolkinderen proeven genomen wor den. Stakkers! Mijn dochtertje kregen ze er niet voor. Ons voedsel is toch al tot in het uiterste geraffineerd, zoodat onze verterings- orgauan: tanden, maag en ingewanden gaan lijden aan allerlei kwalen, die we vroeger niet kenden, toen de menschen eenvoudiger (en natuurlijker) kost aten. Ik moet voorloopig niets van die Heidel- berger Caspar Schmitt-tabletten hebben. Geef mij maar een biefstukje met gebakken aardappelen en wat groenten. En geen ijs na, doch pap. Maar biefstuk van Hollandsch vleesch, alstublieft en gebakken in goeie boter hoorl De boter moet ook opl En walvisoh- of cocosvet tot kunstboter omgetooverd mag Hollandsch indusrieproduct zijn, 't is toch niet van vreemde smetten vrij. En boven dien. 't Is alleen maar zoo heel erg jammer, dat door de gedwongen mengerij de mensohen leeren margarine te eten. Dat heb ik dade lijk gezegd en geschreven toen het mengge- bod kwam en krachtig herhaald toen het percentage op 40 pet gebracht werd. Dat is een slag aan onze van ouds gerenomeerde zuivel toegebracht door hen, die geroepen zijn om de Nederlandsche veeteelt te steu nen. 1 Lijkt wel meer op een steunen van ae margarine, die nu een prachtreclame voor hun vaste merken maken. Die gaan er In- En niet voor niets wordt met groote letters het publiek verkondigd: 40 pet. natuurboter. Maar onze arme veeboeren betalen die re clame en zien htm debiet verdwijnen. Men leert het Nederlandsche volk margarine eten en melkt, zooals een slechte knecht of meid doet, de Nederlandsche koe droog. Nu moet men ook weer niet in het andere uiterste vervallen en geheel de margarine- industrie veroordeelen. Deze heeft eenmaal in ons volksleven bestaansrecht verkregen en speelt bij de volksvoeding een groote rol. Dat valt niet te loochenen. Wie in zijn strijd voor eigen rechten, de beteekenis van de margarine geheel negeert, verzwakt daarme de de kracht van zijn eigen argumenten. Maar het gaat niet aan om ONDER DEN SCHIJN VAN VOOR DE VEEBOEREN TE IJVEREN, i de kaart van de groote margarinefabri- kanten te spelen of zich door deze te laten beïnvloeden. En daar heeft het tegenwoordig alle schijn van. De mengbedrijven, die jaren lang deden, wat nu door de wet gedwongen de margarinefahrikanten ook doen, gaan er aan en de kleine „boter"boer gaat er aan de veeboer gaat er aan en het vee gaat aan, doch de margarinefahrikanten ma ken goede zaken door deze maatregelen 16 millioen winst, nota benell 'k Kan niet laten even een plaatje te la ten zien dat 13 April 1.1. in de ,,RJ£. Boeren- en Tuindersstand", het orgaan van Katho lieke boeren- en tuindersorganisaties, stond. Daar behoef ik geen praatje bij te maken. De cooosnoot als koe voorgesteld is de ideaal koe voor de toekomst Wij prefereerde nog altijd de HoU&ndsche melkkoe. Dit is thans heusoh geen .melk koetje" Er zal naar schatting 35.000 ton boter te veel zijn dit jaar. Ik denk dat het wel meer zal zijn, nu de menschen gemaakt worden tot margarine-eters. En toah is er een ding, dat ik niet begrijp: Ondanks het slechte weer in Mei wordt nog 2, 3, 5 en hooger percent melk meer gepro duceerd dan in Mei van 1932. Daar kan ik niet bij. Als ik dat lees, schud ik mijn bol, cLat mij ntrisuur of moet 't tonseur zijn: 'k ben niet zoo op cle hoogte met die vreemde namen, ik bedoel, dat mijn krullen gevaar loopen en ik weer eens met de handen in het haar zit. Er moet, er moet dringend verandering komen. Nu gaan ze het vee weer tellen. Dat wil dus zeggen, dat over een maand of drie of vier of nog langer er wel eens over be perking gedacht zal worden. Tot zoolang zijn de lui wel weer zoet: er wordt immers aan gewerkt Het vee z-a-1 ge-teld wor-den. Zeg maar gerust, dat de zaak hopeloos in de modder zit Hopeloos. En weet dit heeren, die crisisambtenaren zijn, en de belangrijkheid der bekleede func tie misschien kunt afmeten naar het aantal Rijlandsche roeden of hectaren papier, dat uw bureaux verlaat, weet dit, dat er door heel veel boeren honger geleden wordt, dat er vaak grooter armoede heerscht op de boerderijen, waar 's morgens voor dag en voor dauw de koeien gemolken worden, dan in de huizen der werkloozen in de steden, die zich de melk laten brengen en opstaan juist vroeg genoeg om naar het stempel lokaal te gaan. Wat op zichzelf ook treurig is, dit stemmen we grif toe. En dan worden de boeren nog verbitterd, door de wijze, waarop gehandeld wordt Als men daar de staaltjes van hoort dan staat men verstomd, 'k Weet wel er wordt vaak overdreven. Ook op boerenvergaderin- gen. 't Gezond verstand overheerscht daar niet steeds, al moet erkend worden, dat ik vaak bewondering heb voor het bezonken oordeel, voor de wijze, waarop gesproken wordt, de waardige toon die er heerscht, al schrijnt het leed tusschen de woorden door en de vaak vlotte voordracht Er wordt in gesprekken- vooral veel overdre ven. Do oh wat zeer geloofwaardige perso nen mij mededeelen geloof ik wel. En ik twijfel dan ook geen oogenblik aan de waarheid der feiten, als deze mij mededee len dat volgens het controlebureau door hen geleverde melk sechts 2.70 vet bevatte, ter- wijd de controlevereeniging, waarvan hij lid was, 3.50 pet constateerde. Dat volgens ge loofwaardige ooggetuigen de monsters niet getrokken waren uit de melk, die bemon sterd moest worden. Dat de boer dus een vetgehalte wordt toegewezen voor zijn melk die berust op een monster van een anders melk, enz. Als naar kwaliteit betaald moet worden, wat we niet alleen billijk adhten, doch zelfs toejuichen, dan heeft de boer recht dat bij hem de monsters genomen worden. Wij zul len over deze zaken nog wel eens 't een en ander zeggen. Goed loopt het niet. In geen geval. Er zijn zooveel vragen tegenwoordig. Zoo b.v. de vraag, die een lezer mij stelde: waarom nog steeds niet is doorgevoerd. Ja, dat weet ik ook niet- Er zou heel wat melk mee opgemaakt kunnen worden en dus heel wat boter minder geproduceerd, een millioen of zeven ik begin ook al met de millioenen om te springen alsof i dagelij ksohe kost is Dat het binnen- landsch verbruik van natuurboter afneemt weet ik niet uit cijfers, 'k Vermoed echter, dat het wel zoo is. Zooals ook wel waar is, wat de Tuinderij sahreef: DE WAPPERENDE COURANT ONT SIERT VELE VEILINGGEBOUWEN en daarom de eisch stelt, dat er geen cou rantenpapier in de fruitkisten als verpak kingsmateriaal gebruikt mag worden. Wij hebben al jaren lang geschreven voor een oogelijke verzending onzer producten, om-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8