lliriuur ^riJtsdjr UTouraiit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD Kerknieuws. ABONNEMENT» Per kwartaal in Leiden en In plaats Ben waar "n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche Bending «4.50 BU dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3992 VRIJDAG 16 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsL1VA Elke regel meer0.22*4 Ir.gez. Mededcelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargano Dit nummer bestsat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers van ons blad GRATIS De Administratie LATE WIJSHEID De heer Albarda sprak nog niet zoo lang geleden van „dappere ongehoorzaamheid", doch erkent nu, dat gehoorzame dapperheid wel eens noodig kan zijn; Mr. Duys schrijft, dat terugkomen van het eenzijdigheids- standpunt volstrekt niet beteekent, dat men verplicht zou zijn om als dollemanen de millioenen in de militaristische put te smij ten, doch dat men precies als elk bur gerlijk minister van defensie met het mo gelijke en redelijke rekening moet houden; zoolang het vrede is, kan men propaganda voeren voor de ontwapening, doch is de oorlog eenmaal een feit, dan zal de Neder- landscho S.D.A.P. om te beginnen er niet aan denken tegen mobilisatiecredieten te stemmen, welke zouden moeten bijdragen om te trachten het oorlogsgevaar buiten ons land te houden. Welnu, 't weekblad Oorlog of Vrede, dat zoogenaamd heet Algemeen weekblad voor democratische samenwerking, nati onale ontwapeningen internationale aansluiting en zich tevens orgaan noemt der nationale vredescentrale het haast zich om de sociaal-democratische zwenking mee te maken. Of dit naar de smaak van de principieele ontwapenaars van Kerk en Vrede, C. D. U. etc. zal zijn, is een andere vraag, welke wel spoedig aan de orde zal komen. In elk geval staat nu reeds vast, wat menigmaal betoogd en even vaak ontkend is, dat het weekblad in sociaal-democrati sche richting geleid wordt En nu het gist in de S.D.A.P. en verschillende leiders be zinning nóódig achten, draait ook de redac teur van het weekblad onmiddellijk bij. Opvallend is daarbij met hoeveel kinder lijke blijheid hij zichzelf een veer op de hoed steekt vanwege zijn helder doorzicht in de ontwikkeling der dingen. Tot twee maal toe herhaalt hij, hoe hij reeds drie wek,en geleden inzag, dat de toestand yeranderd is. Eerst op deze wijze: Het is nu drie weken geleden, dat wij op deze pagina op den imperialistisch- militaristischen gedachtengang wezen van Hitier en zijn trawanten en waar schuwden voor zijn vredelievend gepraat Wij moesten dat toen doen een uur, na dat wij de „vredelievende" redevoering van den „Führer" door de radio hadden aangehoord en trokken uit onze beschou wingen de conclusie, dat de „kleine sta ten en dus ook de voorstanders van di- "recte ontwapening, de consekwenties onder de oogen moeten zien der huidige „en toekomstige ontwikkeling van het „oorlogsvraagstuk". En aan \t slot ,van het artikel heet het weer: .Onder alle omstandigheden verkeeren wij „Germaansche" militair zwakke Ne derlanders in de positie, waarvoor zelfs het Romaansche en Fascistische militair sterke Italië vreest: buurman van Hitier- Duitsohland. Het is dus inderdaad zaak (wij consta teerden dat reeds voor drie weken (om al is het met een hart vol bitterheid koel en reeël de veranderde stand van het ontwapeningsvraagstuk onder het oog te fzien. Dat drie-weeksche heldere inzicht, laten we het maar kort zeggen, islate w ij s- h eid. Indien hij het van ons niet leeren wil, dan kan de schrijver van deze wijsheid het van zijn partijgenoot Duys leeren: in drie weken kan men niet voor wapens zongen om „er op in te slaan"! Wat beteekent die waarschuwing aan de kleine naties? Jaar en dag hebben deze menschen, die nu met hun drie-weeksche wijsheid te koop loopen, ons verteld, dat het zoo'n groote dwaasheid is juist voor kleine naties om zich te verdedigen. „Onze bewapening trekt immers de oorlog iaan". Is dat niet een gevleugeld woord? Thans moet men koel en reeël de ver anderde stand van het bewapenings vraagstuk onder de oogen zien. Heeft men al te met ook koel en reeël onze argumenten tegen eenzijdige ontwape ning onder de oogen gercien? Of heeft „Oor log of Vrede", precies als de „Notenkraker" niet week aan week volgestaan met teeke- ningen en verzen tegen „Christenen, die op moord en doodslag belust zijn en niets ver staan van het gebod: ,,Gij zult niet dooden?" Verdwijnen deze schandelijke platen en yerzen nu plotseling uit het weekblad, al leen omdat..we. naast Hitier wonen? Doch wat de veranderde omstandig heden thans plotseling aan de roode leiders leeren, dat wisten wij van kindsbeen af reeds, niet van ons zelf, maar uit het Boek der hoogste Wijsheid, omdat dit ons leert, dat het hart des menschen juist niet veran dert en dat er steeds oorlogen en geruchten van oorlog zullen zijn. BINNENLAND. DE OMZETBELASTING De soc.-dem, pers deelt mede, dat maar al le waarschijnlijkheid de Omzetbelasting met de daarin thans verwerkte weeldeverterings- belasting niet meer vóór het zomer-reces van. bet Parlement haar beslag zal krijgen. Het schijnt nu de bedoeling te zijn deze be lasting eerst op 1 Jan. 1934 in werking te doen treden. Dit bericht komt ons voor zeer waarschijn lijk niet juist te zijn. Het is wel in de lijn van een bewering van den heer Albarda op 1 Juni in de Tweede Kamer, maar dat is natuurlijk niet beslissend. Het is de bedoe ling het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk af te doen. De schatkist kan het geld goed gebruiken en we zien geen reden, technisch noch politiek, waardoor een zoo langdurige vertraging, als in bovenstaand bericht wordt gesuggereerd, zou worden waarschijnlijk gemaakt. CHR. BLINDENINSTITUUT ..BARTIMEUS" JAARVERGADERING TE ZEIST. Tn de school van „Bartimeus" <te Zeist had de jaarvergadering plaats voor bestuur, leden, correspondenten en belangstellenden onder leiding van den heer P. L. de Gaay Fortman, Burgemeester van Dordrecht Deze heette de aanwezigen welkom. Uit voerig memoreerde spr. het vele wat de overleden voorzitter Ds. Vonk in het belang van „Bartimeus" gedaan had. Ook sprak de heer de Gaay Fortman eenige wanne woor den ter nagedachtenis van wijlen den heer G. Maus, die vanaf de oprichting in 1915 Hoofd was geweest van de scholen der inrichting. Spr memoreerde daarna, dat in Mei j.l. het besluit was genomen om tot de bouw van een tweede villa over te gaan. De aan besteding er van zal binnen enkele weken plaats hebben. Het geld voor deze nieuw bouw is thans aanwezig. Spr brengt dank aan allen die er toe medewerkten om die som hij elkaar te brengen, hetgeen voor een groot deel geschiedde door het laten circu- leeren van prikkaarten. Hierna verkreeg de secretaris, Ds. J D W i e 1 e n g a, van Franeker, het woord, tot het voorlezen van het jaarverslag. Dit ver slag was voor een groot deel gewijd aan de nagedachtenis van Ds. J Vonk. Aan het verslag van den Penningmeester, den lieer A. O o s t e r w ij k, van Den 1-Iaag ontleenen we het volgende: 1-Iet jaar 193?. was voor de finantieele toestand zeer bij zonder. Voor uitbreiding van het internaat. woor de plannen in het begin van het jaar waren vastgesteld, kwam nog binnen, van correspondenten 6,677,32V2, als ant woord op een verzonden circulaire 3,444,73. Van velschillende kerken 474. Bazars, ge houden in Den Haag, Ven'lo en Zeist, brach ten op resp. 1.075.50, 400 en f 1,095,11 Bouwfonds aanwezig 21,747, uitgegeven aan uitbouw ruim 16,000. Overschot voor verdere uitbreiding bedraagt 4,377,99. De heer Oosterwijk deelde nog mede, dat zij die een bazar willen organiseeren, goe deren daarvoor van de school kunnen ver krijgen. De exploitatie der school gaf op 31 Dec. 1932 een eindcijfer van 23.723.68 met een nadeelig saldo van 8,542,92. De exploitatie van het internaat 2S,190,14 met een nadee lig saldo van 4,644,72 lager dan in 1931. De totale winst en verliesrekening sloot met een bedrag van 35,623,49. De afschrijvings- posten in deze balans waren in totaal f S442 hooger dan in '31. De collecten brachten 1000 minder op, terwijl de contributie met 500 was terug gegaan. Aan giften en legaten kwam in een bedrag van 7,762 of 3,999 meer dan in het vorig boekjaar. Enkele effecten, brachten geheel toevallig een voordeeltje van 1.030. De totale achter uitgang bedroeg 9.992. De begrooting voor de exploitatie der school in 1933 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven 24.506 met een nadeelig saldo van 7,310,05. Voor het internaat 29.250 met een nadeölig saldo van 4.075. Voor het geheele instituut 26.650. De Comm. voor het nazien der boeken berichtte dat de boekhouding in goede orde was bevonden. Een nieuwe commissie werd benoemd. Sn een daarna gehouden bestuursverkie zing, ter voorziening in een vacature, ont staan door het overlijden van Ds. Vonk, werd gekozen de heer G. Haspers te Vriezen veen. Door de heeren Laansma un Fokker werd daamog nog verslag uitgebracht Nadat de voorzitter nog heeft meegedeeld, dat de plannen voor de nieuwbouw in een der schoollokalen te bezichtigen zijn en op wekt om de bazar in gebouw Irene te be zoeken, werd na het zingen van Ps. 116 1 en 11 de vergadering met dankgebed van don heer Oosterwijk beëindigd. DE OPLEVING IN DE BOUW VAKKEN VERMINDERING DER WERKLOOSHEID Gister sloop in ons bericht over de werk loosheid een foutje. Het moest aldus zijn, dat op 27 Mei als werkzoekend stonden in geschreven 45.750 personen; op 25 Maart was dit 56.410; do vermindering bedroeg dus in twee maanden 10.660 of bijna 20 pet, BURGEMEESTER VAN WALSUM GAAT MISSCHIEN ALS BURGEMEESTER VAN VLAARDINGEN HEEN. Naar wij vernemen komt de heer A. v a n Walsum, die sedert 1 Febr. 1928 burge meester van Vlaardingen is, als nummer één voor p de voordracht voor de benoe ming van dijkgraaf van het hoogheemraad schap van Delfland. Bij benoeming en aanvaarding zou de heer Van Walsum als burgemeester moe ten bedanken. Thans is dijkgraaf Mr. Dr. C. P. Zaayer te 's-Gravenhage. ALG. NED. DIAMANTWERKERS- BOND AFTREDEN VAN Dr. H. POLAK. Over zijn voornemen om af te treden als voorzitter vain den A.N.D.B. schrijft Dr. Polak in bet weekblad van dezen bond: ..Ik stond, in gezelschap van mijn collega van Praag, alleen. De meerderheid van het bestuur stond tegenover mij, evenals later nagenoeg de geheele bondsraad. Indien nu een aangelegenheid van onder- dex-gcschikt belang in het geding ware ge weest, zou ik mij daarover uiteraard niet druk hebben gemaakt. Zoo iets is niet zeld zaam. Maar hier gold het geen onbeteeke- nende kwestie, doch niets meer of minder dan de vraag, of een bepaald middel dien stig zou kunnen zijn om onze nijverheid voor volslagen ondergang te behoeden, haar een nieuwe levenskans te geven. Indien in zulke omstandigheden den lei der blijkt, dat zij;a woord niet den gering- sten invloed heeft e.-> bij er niet in slaagt een ©enigszins aanzienlijk gedeelte van hen. in wier handen de beslissing ligt, aan zijn zijde te krijgen, dan is" de tijd voor hem. ge komen om te overwegen of hij zijn ambt niet behoort nedey te leggen. GEEN KAMERZETEL VOOR BRAAT Mr. VERVOORN BLIJFT! Te Assen is gisteren onder voorzitterschap van den heer H. Steenge Jzn. de algemeene vergadering van de afdeeling Drenthe van de Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij gehouden. Na eenige discussie werd met groote meer derheid van stemmen besloten Mr. Vervoorn zijn eens gedane belofte te doen handhaven en alzoo zijn zetel als verkozen lid der Tweede. Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat AMSTERDAM DE LOONSVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL Bij Georganiseerd Overleg In de gehouden vergadering van de com missie van G. O. zijn ingediend de voorstel len van B. en W. van Amsterdam, inzake loonsverlaging voor het gemeentepersoneel, bedragend tusschen 9 en IIV2 pet. waarin begrepen is de tijdelijke kortirig die in 1932 is vastgesteld. Op 22 Juni zal de Commissie weer bijeenkomen. HET GOUDEN FEEST VAN DE ROTTERDAMSCHE LLOYD (Van onzen Rotterdamschen correspondent) De Lloyd Herkomst van het woord moge voor velen met een waas van geheimzinnigheid omsluierd zijn, het begrip „Lloyd" heeft in Rotterdam zeer stellige vormen aange nomen. Vraag den eersten den besten jongen die praten "kan in Rotterdam wat en waar de Lloyd is en hij zal u wegwijs kunnen ma ken en de Rotterdammer op meergevorder den leeftijd zal verder kunnen vertellen van den grootschen opgang, die de Rotter- aamscho Lloyd in zijn bestaan heeft ge- maak' en van de beteekenis, welke deze maatschappij in het leven van stad en land is gaan innemen. Over die beteekenis ho pen wij Zaterdag in een afzonderlijke pa gina iets mede te deelen. De ongunst der tijden leidde er toe, dat van een grootsche jubileumviering moest orden afgezien. Ware deze slagschaduw niet gevallen, dan zou men nog iets andera hebben gezien. Maar ook nu getuigt do huldiging welke de directie te beurt is ge- allen van ae voorname plaats, die do Lloyd in een halve eeuw is gaan innemen, vooral ook van de aanhankelijkheid waar mee het personeel deze maatschappij Woensdagavond C-ad reeds een viering in in- tiemen kring plaats ten huize van den president-commissaris aan een diner, waar toe de heer en mevrouw Mees, directeuren, commissarissen en hunne dames uitgenoo- digd hadden. Tijdens den maaltijd boden de commissa rissen de directie ter herinnering aan het 50-jarig bestaan der Maatschappij een schilderij van Mendlik aan, met verzoek "t een plaats in de directiekamer te ge- Gistermorgen werd de directie in één der kantoorlokalen aan de Lloydkade door de gezamenlijke firmanten van do firma Ruys en Co., hoofdagente van den Rotterdam schen Lloyd te Rotterdam, Amsterdam, den Haag, Antwerpen, Brussel en Marseille, als mede namens den 1. »fdvertegenwoordiger der maatschappij in Nederl.-Indië, een stel antieke globes aangeboden. De grootsche huldiging van de zijde van het personeel had later in den morgen in do loods „Java" plaats. Een breede stroom van feestelijk aange dane personeelsleden spoedt zich over den Jobsweg naar het terrein van de Lloyd. Do „Indrapocra" en de „Kota Tjandi"'ste ken trotsch met haar vlaggelijnen boven de loodsen uit en van alle gebouwen waait de driekleur. Het feestelijk accent geeft evenwel de loods „Java", waar de huldiging zal ge schieden. Heel deze geweldige ruimte is in kleur gezet. Blauwe en witte banen dekken de zoldering af en naar beneden af hangt een bosch van maatschappij vlaggen. Een groot podium is met tapijten behangen en overal breekt het statige groen van palmen de. an ders wat al te schelle kleurschakeering. In deze loods dromt het personeel samen Het zijn er velen en als straks ook de laat komers binnen zijn,, wordt het aantal op ruim 2500 geschat. Welgedane gezagvoerders in hun statige blauwe uniform en met gouden strepen wis selen af met wit gelivreide Javanen en Ma- doereezen, die met gekruiste armen 'stil' staan te wachten; achterin de loods rumoert het kantoorpersoneel. Het muziekcorps van de Lloyd zet nu en dan een marsch in, waarop luid applaus opklatert. Om half elf, (het wachten heeft niet lang geduurd) valt een stilte in: de directeuren en commissarissen met hun dames komen bij do loods Java aan. Nadat bloemen zijn aangeboden aan.de dames en allen op het podium hebben plaats genomen, speelt het muziekcorps een opge wekte jubileum-marsch, vervaardigd door den heer D. Blom, cellist van de „Indra- poera". Een compagnie fotografen stelt zich in slagorde en als hot kunstlicht gevlamd heeft vangt de huldiging aan. Het eerst wordt het woord gevoerd door den heer J. v. d. Berg, chef de bureau, namens het administratief personeel van de Rotterdamsche Lloyd, zoowel te land als ter zee én namens het personeel der firma's Wm. Ruys en Zonen en W. en B. E. Ruys, en namens het personeel der N.V. Neder- landsch-Indische Scheepvaart Etablissemen ten. Spr. wilde getuigen van de uitnemen de verstandhouding, welke tusschen directie, en personeel bestaat Tn het bijzonder gaat uit alle rangen zoo ruimschoots binnen vloeiden, dat naast het hoofdgeschenk, be staande uit een prachtig scheepsmodel naar een tweede geschenk moest worden uitge- Dit geschenk bestond uit de door Herman Mees geschilderde portretten van de over leden heeren Willem Ruys J.D.zn, Willem Ruys, Daniël Theodorus Ruys en Hermanus Lambertus Beltker, waarvan de eerste drie reeds konden worden aangeboden. Persoon en arbeid van deze vier directeuren wilde spr. met een enkel woord in herinnering brengen. Verschillende toespraken werden daarna nog gehouden. Intussohen werd op het s.s. Indrapoera al les in gereedheid gebracht voor de groote receptie welke gistermiddag werd gehou den. Reeds in de morgenuren werden vele bloemstukken aan boord bezorgd en tegen den middag liep Flora storm op de Indra poera. Bij vrachtauto's vol werden de reusach tige garven bloemen en kunstig opgemaakte stukken bezorgd. Nog voor den middag liep het aantal tegen de 200 stukken en nog steeds hield de stroom aan. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Groot-Ammers, H. H. van Ameide te Ouddorp, Z.-H. (verb. ber.). Naar Retranchement, cand. W. van Ven te Drempt. Bedankt: Voor Drogeham (toez.), H. O. Molenaar te Idsegahuizen. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Arnhem, P. de Smit te Utrefht. Ds. A. BIKKER Thans staat officieel vast, dat Ds. A. Bik ker, mi se. pred. te Mamasa (Celebes) vanwege de Chr. Geref. Kerk, nog dit jaar met verlof ons land hoopt te komen. Hy hoopt met het s.s. „Marnix van St. Aldegonde" 24 Oct. a.s. te Genua aan te komen. JUBILEA D s. J. H. K o s t e r, Ned. Herv. predi kant te Montfoort, verzoekt ons te berich ten, dat het 21 Juni a.s. de dag van zijn 25-jarig predikantsjubileum is en dat het zijn wensch is dien dag geheel onopgemerkt te doen voorbijgaan. BEGRAFENIS Dr. A. TROELSTRA Woensdagmiddag vond op de eerste alge meens begraafplaats te Utrecht de ter aarde bestelling plaats van Dr. A. Troelstra, em, •pred. van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra venhage. Een groote menigte belangstellenden was aanwezig om den overleden de laatste te bewijzen. Namens de Haagsche Kerkeraad het ministerie van predikanten ware: Ds. I. Voorsteegh en Ds. A. B. te Winkel, evenals Dr Schokking. Verder waren er de Utrechtsche predikanten Ds. Marang, Ds. Grol- le, Ds. Oberman en Jhr. Ds. Martens van Se- venhoven; eveneens Ds. Tuinstra uit Soester- berg. Voorts merkten we op de heeren Prof. Dr. J. A. Cramer en Prof. Dr. H. Visscher, Dr. Smit en Baron van Lynden. Namens het Chr. Midd. Onderwijs was Vriezen aanwezig. Ook de heer W. J. Visser directeur van de Chr. Kweekschool te Den Haag, de oud-zendelingen Kühne en van n waren aanwezig; de heer Glinderman kwam imens de Alg. Prot. Vereeniging. Aan het graf stonden verder vele vooraan staande menschen uit het kerkelijk leven ii Utrecht, waar de overledene predikant is ge weest. Vooral uit de wijk van de Klaaskerk waren er veel ouderlingen en diakenen. Nadat de stoet op de begraafplaats was aan gekomen trad allereerst Ds. Voorsteegh naar voren, die sprak namens de Haagsche Kerkeraad en het ministerie van predikanten aldaar. Het is, aldus spr., niet in den geest van den overledene om de loftrompet over hem te steken. Toch kan het gezegd worden van hem: En zij verheerlijkten God in hem. De overledene was zachtmoedig, omdat hij dat kon door het innig geloofscontact met Hem, die gezegd heeft: Leert van Mij dat ik zacht moedig ben. De Haagsche Gemeente zal hem die thans ter aarde besteld wordt, moeilijk kunnen vergeten. Zijn werk leeft in dankbare nagedachtenis voort en de artikelen die hij schreef in de Kerkbode te Den Haag blijven hun werk doenl Spr. sloot met een persoonlijk woord, waar in hij de weduwe Gods vertroostende zegen toewenschte. Ds. Vriezen sprak namens het bestuur en leeraren van het Chr. Midd. Onderwijs woor den van dank. Het bijzondere van den overle dene lag wel hierin dat hij een ander wist te eerbiedigen in diens persoonlijkheid. Spr. dankt God dat Hij hem Ds. Troelstra op zijn weg heeft doen ontmoeten. Ds. G. A. v a n d e r Hooft uit Overschie sprak als intiem vriend van den overledene woorden van dank over het vele dat hij in Ds. Troelstra gehad heeft. Hierna nam D s. H.. .C. .Bxië.t. uit Utrecht het woord. Het is wel heel treffend, aldus spr.j dat Ds. Troelstra die zooveel in Utrecht ge werkt heeft, hier ook begraven wordt. In zijn grooten eenvoud heeft de overledene een lich tend spoor nagelaten in zijn Gemeente. Na mens Kerkeraad en Gemeente legt spr. er den nadruk op, dat de herinnering aan Ds. Troel stra zal blijven. Zijn hooge opvattingen, zijn teer gevoel en zijn fijne blik blijven onvergete lijk. Hierna werden door Ds. Briët de 12 Arti kelen des Geloofs, in dewelke Ds. Troeletra geleefd had en gestorven was, voorgelezen. Hierna werd gelezen het hoofdstuk over de opstanding 1 Cor 15, en dan op verzoek van de weduw e Psalm 73 13; De oudste zoon van den overledene dankte namens de familie voor de eer aan zijn vader bewezen, in het bijzonder de predikanten Ds. Smit en Ds. Briët voor het leiden van de be grafenis. PREDIKANT-KAMERLID In de te Leeuwarden onder presidium van Ds. W. Rremer, van Leeuwarden, gehou den Part. Synode der Chr. Geref. Kerk van het Noorden werd behandeld de vraag, of in de Chr. Geref. Kerk het lidmaatschap der Tweede Kamer vereenigbaar ie met het predikambt, zulks in verband met de benoeming van Ds. C. van der Zaal, em.-predikant van Deventer, tot lid der Tweede Kamer. Deze kwestie was door de Kerk van Hoogeveen aangesneden en gebracht op de Classis Zwolle. De Classis Zwolle had haar verwezen naar de Part. Sy node. Na lange besprekingen werd de instruc tie naar de Classis Zwolle teruggezonden, met verwijzing naar de besluiten genomen op de Synode van 1885 dezer Kerken en waar men het aan de competentie van predikant, Kerke raad en Clasrsis overliet een beslissing in deze te nemen. Een soortgelijk geval deed zich voor, toen Ds. J. H. Donner, van Leiden, afge vaardigd werd naar de Staten-Generaal. VEREENIGING „AANPAKKEN" Te Den Haag is gisteren in het gebouw der Ned. Herv. Synode de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de Vereeni- ging „Aanpakken". De Voorzitter, Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, constateerde met leedwezen, dat in dit jaar de bijdrage uit de rente van het kapitaal der Vereeniging, welke aan de Synode ten be hoeve der schraalste predikantstractementen kon worden uitgekeerd, met f 2500 moest wor den verminderd, door conversies en andere fï- nancieele teleurstellingen. De Synode kon daarom ook het bedrag van f1750 voor de laagste predikantstractementen niet handha ven, maar moest dit met f25 verminderen. Het verslag van den Secretaris Ds. H. Visser, wordt goedgekeurd evenals de rekening en antwoording van den Penningmeester. Aan tributie en giften werd ontvangen f73S.12, ae onkoeten aan drukwerk, vergaderingskosten porti bedragen slechts f246.47. Het aan Synode uitgekeerde bedrag uit de renten was f 30.000. Het kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1932 f 753.419.14. De penningmeester, de heer W. van Oeveren, te Wolf aartsdijk, werd onder har telijke dankbetuiging gedechargeerd voor zijn beheer. De wensch werd uitgesproken, dat door veler belangstelling en door belangrijke gif ten het kapitaal van f 1.000.000, dat de Ver eeniging zich by haar oprichting in 191S voor stelde bijeen te brengen, moge worden bereikt, opdat de noodlijdenden met een tractement 1 f1725 krachtiger mogen worden geholpen. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren: Ds. H. Visser, H. H. Key, C. Beels, Heerma van Voss. Het giron. van den penning meester den heer W. van Oeveren te Wolfaarts dijk is 92436. „KERK EN VREDE" De Part. Synode van het Noorden der Chr. Geref. Kerk heeft gesproken over de vraag of men tegelyk lid kan zijn van een beweging ais „Kerk en Vrede" en de Chr. Geref. Kerk. De vergadering wilde voorloopig geen uitspraak doen, maar benoemde een Commissie om op de eerstvolgende Synode van advies te dienen, bestaande uit de predikanten Ds. W. Kremer] Ds. T. A. Bakker, Ds. L. de Bruyn en Ds. K.' Zuidema. GEREF. KERKEN IN JOEGO-SLAVIE De koning van Zuid-Slavië heeft 10 Juni jl. de nieuwe Kerkenorde der Geref. Kerken in Zuid-Slavië goedgekeurd, zoodat deze Kerken thans een vast bestaan verkrijgen. De Geref. Kerken in Joego-Slavië zijn hoofd zakelijk van Hongaarschen oorsprong en be staan er 6inds den wereldoorlog. Ze tellen thans 54 plaatselijke Kerken met 50.000 zielen. Ze zijn in 4ringen (senioraten) ingedeeld, drie Hongaarsche en één Duitsche (met 12 Gemeenten en 13.000 zielen). De Kerk heeft het recht verkregen, dat het godsdienstonderwijs in alle scholen waar kin deren uit de Geref. Kerken ter school gaan, voor deze kinderen in hun eigen taal mag ge geven worden. Aan het hoofd der Kerk staat een lands- bisschop voor de geestelyke leiding en een landskerkvader voor de materiëele leiding. De laatste geniet geen honorarium. Als een merkwaardigheid is voorts nog te vermelden, dat deze Kerken thans voor het eerst een Diaconaat verkrygen. De Diaconie zal evenveel leden tellen als de Kerkeraad en ook vrouwen in zich opnemen. Invoering van vrouwenstem recht is aan de plaatselijke Gemeenten vrijge laten. EVANGELISATIE Bij het Ned. Godsd. Traktaatgenootschap, O.Z. Voorburg val 115 te Amsterdam, kwam een klein geschriftje van de pers in den vorm van een handig boekske getiteld: „Het eerste Het eerste vraagteeken werd door den duivel in het Paradijs gesteld: de mensen viel in zonde. Daarna volgden nog vele vraag- teekens die de mensch zelf stelde, t.a.v. zijn levenshouding, het Schriftgezag en het ge loof in Christus den Zaligmaker. Het wil aan dringen tot ernstig nadenken en brengt het Evangelie der genade. Voornaamste Nieuws. Te Utrecht heeft de begrafenis plaats ge had van Dr. A. Troelstra, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Prof. Steinmetz heeft zijn wetenschappe lijke bibliotheek ten geschenke aangeboden aan de gemeente Amsterdam. (blz. 6) De algemeene discussie op de Londensche conferentie is geëindigd. Dr. Colijn is be noemd tot voorzitter der economische hoofd- comn/-sie, de Amerikaan Cox tot voorzitter van de monetaire commissie, met Bonnet als rapporteur. Achter de schennen zou men het eens zijn over een valuta-wapenstilstand, inzonder heid behelzende een vaste verhouding tus schen dollar en pond stening. Het Amerikaansche Congres is tot het vol gend voorjaar uiteengegaan Roosevelt gedu rende zes maande economisch dictator Berichten over de 15 Juni-te;inijn. De spanning tusschen Berlijn en Weenen. Een interview niet den uit Berlijn wegge-, zonden Dr Wasserback. (blz. 9) Het economische werkplan in Indië. Be vordering van landbouw, kolonisatie, vis- scherij enz. De gouverneur-generaal heeft gister de Volksraad geopend met een rede. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.ï. Meditatie: Hoeveel te meer de Hemel-_ sche Vader! Avondgezangvers van Jan Luyken. Letterkundige Kroniek van A. Wape naar: Doolaqiën, verzen van Jan H. Eekhout; Lyriese portrettendoor Leo Heer' doe ons zien het waarom kort verhaal van G. Mulder. Bij ons in Batakland, door M. A. M. Renes-Boldingh. G. K. Nonhebei beantwoordt Bonte, Vragen.. Eén morgen polikliniek, (vervolg) door Zuster Sonja. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. K. de Wilde: Be avon turen van Fernao de Magelhaes. - Kleuterkrantje. ZENDING Mej. A. M. van Zuylen, die in 1930 als hoofdverpleegster naar het Petronella-hos- pitaal te Djokjakarta ging, gaat wegens aan staand huwelijk den dienst der Zending ver-, GIFTEN EN LEGATEN Te Deven ter is door mevr. de wed. A. M. KortelingVan de Bovenkamp gelegateerd: aan de Diaconie der Geref. Kerk te Deventer f 9000; aan de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs eveneens f9000; voor de opleiding van on vermogende Geref. jongemenschen in Over ijssel tot het predikambt f4500; voor de kas van emeritus-predikanten, weduwen en weezen f 18.000; aan de Geref. Kerk van Deventer f 9000; aan de Evangelisatie van de Geref. Kerk van Deventer, de Zending der Geref. Kerken op Soemba en het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium" elk f12.000 en aan üe Jodenzending f 4500, totaal f 90.000'- Schoolnieuws. R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG Prof. H. A. Kaag is benoemd tot Rector- magnificue van de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg voor het studiejaar 1933/'34. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN Voor de Theol. School te Kampen is by den penningmeester, Ds. A. M. Donner te Zeist, van een onbekende een gift van duizend gul den ingekomen. Prof. Dr. S. R. STEINMETZ'S BIBLIOTHEEK Aan Amsterdam geschonken. De scheidende hoogleeraar aan de Gem. Uni versiteit van Amsterdam, Prof. Dr. S. R. Steinmetz, heeft zijn geheele wetenschappe lijke bibliotheek, welke tal van bijzondere uit gaven bevat op het gebied van ethnologie, ethnografie, sociologie, sociale geographie enz., aan de gemeente Amsterdam ten geschen ke aangeboden. De bedoeling is, dat de stu denten van den hoogleeraar op dezelfde wijze van deze bibliotheek gebruik kunnen maken als zy tot nu toe steeds hebben gedaan. De boeken, welke betrekking hebben op de sociale geographie en de volkenkunde, worden onder gebracht in het Geografisch Seminarium in het Universiteitsgebouw; de overige zullen sen plaats vinden in de Universiteitsbibliotheek. Dr. H. W. DE GRAAF f Te Haarlem is in den ouderdom van S3 jaar overleden Dr. H. W. de Graaf, oud-conservator aan de Rijksuniversiteit te Leiden en oud-hoog leeraar aan het Gymnasium aldaar. CHR. GYMNASIUM TE DEN HAAG Tot curatoren van het Chr. Gymnasium te Den Haag, zyn herkozen Jhr. Mr. A. K C de Brauw en Dr. G. Oorthuys. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Zuid wol de (Gr.), J. van der Laan te Uithuizermeeden. STOPZETTING VAN SCHOLENBOUW Te A1 m el 0 is door het Bestuur der Ver eeniging van Chr. Nat. Schoolonderwijs beslo ten tot inwilliging van het verzoek van B en W. tot verlenging van het accoord inzake de stopzetting van den Scholenbouw tot 1 Juli 1934, op voorwaarde dat alle voorwaarden ge handhaafd blyven als tot 1 Juli 1933.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1