COLIJNS ADVIES TE LONDEN DONDERDAG 15 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND REDEVOERINGEN VAN CHAMBERLAIN EN CORDELL HULL Amerika bereid concrete voorstellen te doen Voor de Nederlanders ter Economische Conferentie endaarbuiten men denke aan de telefonische belangstelling, die men ons toonde voor de radio-uitzending van. Dr Colijns rede was het hoogtepunt van den dag van gisteren de rede, welke onze minister-president Dr Colijn zou houden. Het is laat geworden voor de leider van onze delegatie aan het woord kwam: een flink stuk over vijven in Engeland en hier te lande in elk geval na half zes. Dit kwam o.a. doordat de Amerikaansche minister Cordel Huil eerst moest spreken en een half uur voor zijn rede noodig had, waarna ook de Rus Litwinof eerst nog aan het woord moest komen. Toen Dr Colijn, als laatste spreker, kwam, waren dan ook reeds verscheidene gedele geerden vertrokken. Dit was wel heel jammer als men denkt aan den degelijken en wegwijzenden inhoud van Dr Colijns rede. De aanwezige gedele geerd toonden echter groote belangstelling voor wat de Nederlandsche anti-revolutio naire staatsma had te zeggen. Met applaus werd Dr Colijn op den ka theder begroet DE REDE VAN Dr COLIJN Spr. wees er op, dat het niet noodig is om lang uit te weiden over de noodzakelijkheid van het houden dezer conferentie. Wij zijn er allen van overtuigd, dat er iets moet worden gedaan en snel moet worden ge handeld om een completen chaos voor de wereld te voorkomen. De agenda der voor bereidende commisie doet dit duidelijk blijken. De radicale oplossing van de huidige pro- plemen zou zijn een onmiddellijke terug keer tot den gouden standaard met garanties voor een vrij kapi taal-" en credietverkeer tusschen de verschillende landen, stabiliteit op de inter nationale geldmarkt, een gezond evenwicht tusschen de internationale goederenproduc tie en de beschikbare kapitalen. Ik betwijfel echter of een dergelijk radi caal geneesmiddel thans mogelijk is en daarom zie ik uit naar de best mogelijke op lossing voor dit oogenblik. Onder de huidi ge omstandigheden moet m.i. allereerst ge tracht worden om de wisselkoers- lluctuatiesbinnenbepaaldegren zen te houden. Ik denk aan het systeem, waarbij de lan den, welke geen stabiele munt hebben, maat regelen hebben te treffen om de nationale geldeenheid niet beneden een bepaald punt ta laten stijgen. Na verloop van tijd zou de marge tus schen deze twee punten in kunnen krimpen om tenslotte een stabilisatie te verkrijgen. Een overijlde stabilisatie zou nieuwe wan orde kunnen brengen, hetgeen zou kunnen leiden tot een volkomen ineenstorting. Dit staat eveneens te vreezen indien niets zou worden gedaan om de handelsbe lemmeringen op te heffen. Er bestaat een toenemende neiging om de positie van de handelsbalans ten koste van alles te handhaven. Zoo gauw het evenwicht in gevaar komt, beschouwt men het valuta- middel als redmiddel. De volgende stap is de internationale wedloop in va lutadepreciatie of het afkondi gen van moratoria. Of deze maatre gelen genomen worden om zich van afzet mogelijkheden te verzekeren of om andere redenen, het uiteindelijke doel is steeds een nieuwe daling in de valuta en in den han del, of met andere woorden de crisis zal van blij venden aard worden. Het onvermij delijke gevolg daarvan is daarom, dat wij thans voor de monetaire en economische problemen tegelijkertijd een oplossing moe ten zoeken. Behandeling van een dezer pro blemen zonder de' andere is dus van in 't geheel geen nut. De vrije circulatie van geld middelen is alleen mogelijk, in dien er van een overeenkomsti ge goederenbeweging sprake is. Doch het omgekeerde is evenzeer waar. Zon der een vrijere goederenbeweging zal de productie der wereld nooit toenemen tot een zoodanig niveau, dat wij mogen ver wachten, dat een einde zal komen aan de ontzettende werkloosheid, waardoor de ge- heele wereld thans wordt geteisterd. Hoewel de Nederlandsche regeering met Hen leider van dè Fransche delegatie, Dala- dier, instemt, dat wij zouden moeten trach ten tot een hetere verdeeling van het bestaande aantal arbeiders te komen over de beschikbare aiv beidsgelegenheid, ligt toch de juiste oplossing van het werkloozenprobleem in de vergrooting van de hoeveel heid te verrichten arbeid. Een ver- 'grooting van de arbeidsgelegenheid kan al leen gevonden worden in een stijging van den omvang van den internationalen han del. Geen land kan deze proble men oplossen door zich te hou den aan de zoogenaamde autar- k i e. Wij zien het feit niet over het hoofd, dat, ten gevolge van de industrialisatie van bepaalde deelen der wereld, die tot voor enkele jaren geen of geen noemenswaardige industrie bezaten, de productieve capaciteit van sommige andere landen de afzetmoge lijkheid overtreft. Ook hier deelen wij de opvatting van de Bransche delegatie, dat de producen ten in de groote industriëen el kaar dienen te helpen door over eenkomsten betreffende den om vang der productie. Wij zouden hier echter aan toe willen voegen, dat de regee ringen naar alle waarschijnlijkheid deze Industrieën zullen moeten dwingen. Vervolgens kwam hij te spreken over d e subsidies aan de scheepvaart. Hij bepleitte een algeheele afschaffing van scheepvaart-subsidies. Wanneer nu alle landen steun verleenen, waar het toch heen gaat, dan zou men in dezelfde positie ko men, alsof er in het geheel geen subsidies bestonden. Alleen de belastingbetaler zal er onder geleden hebben. Aangaande de bestaande handelsbelem meringen verklaarde Colijn, dat de Nede**- landsche regeering inziet, dat do economi sche verhoudingen der wereld thans zoo Verward zijn dat een algemeene opheffing of vermindering van deze belemmeringen niet te verwaohten is. Ook hier zullen wij stap voor stap vooruit moeten gaan, teneinde Verdere verwarring te vermijden. DrColijnbeval danhetprincipe aan, waarop de handelsconven tie tusschen Nederland en Bel gië berust. Hij verklaarde er vast van overtuigd te zijn, dat samenwerking in dezen geest spoedig tot betere verhoudingen zal leiden en het is daarom, aldus Colijn, dat ik de conferentie verzoek de mogelijk heid van dergelijke regionale overeen komsten te overwegen, als een er kende uitzondering op de meest begunstigingsclausule. Ik zie op het oogenblik geen andere practische moge lijkheid om een stap in de goede richting to doen. Dr Colijn sprak in het Engelsch, duidelijk langzaam, hier en daar den nadruk leg gend op belangrijke passages. Ongeveer twintig minuten duurde de rede die door applaus gevolgd werd. Dr Colijn werd door verschillende gedelegeerden ge- lukgewenscht o.a. door den Belgischen ge delegeerde Hymans. Tijdens de rede van Dr Colijn was mevr Colijn in de conferentiezaal i Verschillende sprekers In de ochtendzitting der conferentie werd [ymans (België) tot vi ce-voorzit- e r der conferentie benoemd. In deze zitting waren de voornaamste sprekers Chamberlain, Dollfuss, Hymans "ti Beresj. Dollfuss sprak het eerst. Hij besloot zijn met applaus ontvangen rede met de -voorden: „Eis kann der Frommste nicht im Frieden leben. Wenn es dem boesen Nachbarn nicht gefaellt" Chamberlain's rede nam drie kwar tier in beslag, hoewel één kwartier was af gesproken! Hij zeide o.m., dat Engeland graag tot het goud wil terugkeeren, maar de les van 1925 heeft hen voorzichtig gemaakt en Engeland ziet zich dan ook genoodzaakt, voorwaarden te stellen, vóór definitieve stabilisatie overwogen kan worden. Deze voorwaarden zijn op de eerste plaats de vestiging van een hooger prijs niveau en in de tweede plaats, de uitscha keling van die factoren, welke de werking van den gouden standaard hebben onmoge lijk gemaakt In dit verband noemde Chamberlain ook de oorlogssohuldenbetalingen een versto renden factor. Een prijsherstel vervolgde Chamberlain, zal er veel toe bijdragen om den wereld handel te doen toenemen en de wisselkoer senmoeilijkheden uit den weg te ruimen. Ook door een normaal internationaal ka pitaalverkeer zullen deze moeilijkheden uit den weg geruimd worden. Daarna behandelde mr Chamberlain de tariefkwesties in verband met den interna tionalen handel. Volgens Chamberlain zijn internationale samenwerking en internationale overeen komsten noodzakelijk voor een betere rege ling der productie. De Engelsche regeermg is bereid tot sa menwerking inzake het tarwe vraagstuk, teneinde een redelijk prijsniveau voor de voornaamste levensbehoeften te verzekeren. De algemeene opinie is, dat een actieve handelsbalans gunstig is voor een land, doch niet uit het oog mag worden verlo ren dat de crediteuren -landen moeten toe staan, schuldbetaling door middel van goe derentransacties te accepteeren. Daardoor is het onmogelijk, dat het handelsverkeer tusschen twee landen altijd precies in even wicht blijft. Hij mans stelde in zijn betoog om. de douaneovereenkomst tusschen België, Luxemburg en Nederland als voorbeeld van een opleving. Op de groote mogendhe den echter rust de verantwoordelijkheid voor groote maatregelen. De kleine hebben behoefte aan handelsvrijheid en spr. noem de het logisch en gewettigd, dat de clausule van de meestbegunstiging wordt prijsgege ven. In de middagbijeenkomst spraken o.a., behalve Dr Colijn, de Amerikaansche mi nister Cordell Huil en Litwinof. Cordell Huil bepaalde zich voorals nog vrijwè] tot algemeenheden en kwam ten slotte op voor een onmiddellijk ingaan de algemeene tarieven-wapenstilstand. Spoedige maatregelen dienden ook getrof fen te worden op het gebied van het geld wezen om een zoo groot mogelijke stabili teit te bereiken. De Amerikaansche delega tie is bereid ten aanzien van aj de aan hangige kwesties concrete voorstellen te Litwinof de sovjet-gedelegeerde wees vooral op het contrast tusschen de rest van de wereld, waar chaos heerscht, en Rus land waar de toestanden geordend zijn; zóó geordend, dat dit land practisch gevrij waard is van de ziekteverschijnselen welke alle andere volken vertoonen. De Rus gaf vervolgens een overzicht van de import-capaciteit van de unie der sovjet republieken en spoorde de gedelegeerden aan, eerlijk ook de import-capaciteit van hun land bekend te maken. Spreker be pleitte afschaffing van alle invoer- en uit- voerbelemmeringen en van alle vormen van officieelen boycot. De unie der sovjetrepublieken heeft niets tegen den voorgestelden tarieven-wapen stilstand. Ze meent echter, dat deze alleen dan effect zal sorteeren, indien de staten afzien van het toepassen van de thans in zwang zijnde economische oorlogsmaatrege len. LONDEN, 1 Juni. Na de officieele ope ningsplechtigheid toont het publiek weinig belangstelling voor de plenaire zittingen der Economische Wereldconferentie. In de ochtendzitting van gisteren telde men op de publieke tribune drie toeschouwers, in de middagzitting zes. De vrees dat de 60 voor het publiek gereserveerde plaatsen on voldoende zouden zijn, is dus ongegrond gebleken. Een der opvallendste figuren ter Confe rentie is de oud-burgemeester van New York Jimmy Walker, die men met zijn groote hoornen bril dan weer op de pers tribune, dan weer tusschen de Amerikaan sche journalisten in de lounge ziet. Hij is opvallend stil en bescheiden en ongetwij feld de elegantste man ter Conferentie. Een interview met Dr. Colijn De Msb.-redacteur te Londen heeft gister morgen, dus vóór Dr. Colijn zijn rede uit sprak, een onderhoud met hem gehad. Zeer optimistisch was Z.Exc. niet over den stand der conferentie. Iets concreets was nog niet naar voren- gebracht. Hij ge loofde, dat er de eerste twee weken nog weinig bereikt zal worden, omdat' de dele gaties in de commissie-zittingen hun rede voeringen zullen voortzetten. Ook al heeft men den spreektijd gerantsoeneerd, men moet alle landen aan de beurt laten komen. Over zijn n-og te houden rede kon Dr. Colijn uitteraard niets zeggen. Wel deelde hij mee met concrete voorstellen te zullen komen Dr. Colijn erkende voeling te hebben ge houden met de ministers der Oslo-staten. Zooals u wellicht zal weten zeide hij hebben twee weken geleden de vertegen»- woordigers van de departementen nog een conferentie in Oslo gehad en in aansluiting hierop hebben de ministers nu zelf hier gisterenmiddag geconfereerd. Ik wilde na melijk eenige zekerheid hebben, hoe ver ik met mijn mededeelingen in mijn te houden rede zou kunnen gaan ten aanzien, van het Ouchy-verdrag. I k ben namelijk een warm voorstander van de gedachte, die in dit trac- taat Ifgt opgesloten en ik geloof ook, dat het de juiste politiek van de Europeesche staten voor de toekomst zou zijn. Aan een algemeene verlaging der tarie ven over de geheele wereld geloof ik niet Dit' lijkt mij eenvoudig onbereikbaar. Ik zie de toekomstige ontwikkeling dan ook in den vorm van- regionale tractaten. Ik denk hierbij dan aan de Oslo-staten, Donau-sta- ten, de Baltic-staten enz. Op deze wijze zou den wij bepaalde economische gebieden kunnen krijgen, waar een vrij ruil- en goe derenverkeer zou kunnen plaats hebben Voorstellen in deze richting hoop ik ook in mijn rede naar voren te brengen. U moet echter n-iet vergeten, dat ik maar 15 minu ten tijd 'heb om te spreken en-wanneer ik zeven punten wil bespreken, is er voor elke kwestie slechts twee minuten beschikbaar en in een dergelijk kort tijdsbestek kan- men niet veel zeggen. Heeft u gisterenmiddag tijdens de bespre kingen met de Oslo-staten definitieve resul taten bereikt? Kijk eens. dat zal ik u eerns duidelijk ma ken. Dergelijke besprekingen tusschen ver antwoordelijke ministers zijn altijd van een geheel anderen aard dan u zicfh dat voor stelt Het is nooit een positief „yes or no". Het blijft alijd een vaag uitstippelen van de eventueel te voeren politiek en gedrags lijnen en- zoodoende heeft men nimmer di rect houvast Wat denkt u van de voorstellen van ge neraal Smuts, die hij gisteren in- zijn rede voering gedaan beeft, om de regeling der monetaire en economische kwesties aan commissies van experts op te dragen? Als ze daarmede beginnen, aldus Z.Exc., wordt het hopeloos. De experts hebben lan gen tijd werk en kunnen nooit iets doen, omdat ze geen verantwoordelijkheid dra gen. Als hun werk dan gereed is, worden de voorstellen aan de verantwoordelijke ministers voorgelegd en deze kijken dan eerst weer naar hun kiezerscorps, met het gevolg, dat er nooit iets gebeurt. Neen, lie ver geen behandeling door commissies van experts. Hiermede wil ik echter niet zeggen, dat de ministers dan zelf wel maatregelen zul len treffen. Men moet niet vergeten, dat ministers verantwoordelijkheid dragen en dat het voor velen dan gemakkelijker is de verantwoordelijkheid te dragen voor het woordje „no" dan voor het woordje „yes" Excellentie, hoe lang denkt u in Londen te blijven? Aan het einde van de week keer ik naar Nederlan d terug, om dan weer Dinsdag met de nachtboot naar Londen terug te komen. A.s. Dinsdag is er namelijk ministerraad en daar moet ik bij tegenwoordig zijn. Bo yendien ligt er op mijn departement van Koloniën zooveel werk te wachten, dat ik mijn Maandag daaraan best kan besteden. Wel worden er verschillende stukken ter behandeling naar Londen doorgestuurd, doch er is veel, wat ik hier niet kan behan delen en alle stapels dossiers kuncnen ook moeilijk opgestuurd worden. Ieder week zal ik dus een paar dagen in Den Haag ven toeven. Het was inmiddels half elf geworden en de plenaire zitting in het conferentiege- bouw was reeds door Mac Donald geopend. Het verwonderde ons dan ook niet dat Z.Exc. tenslotte geen tijd meer voor ons be schikbaar had en met een „Nu moet ik toch heusch vertrekken-", besloot hij dit interes sante en belangwekkende onderhoud. HET HORST WESSELLIED OP ANDERE TEKST Het Horst Wessellied, dat naast het Deutschlandlied een nationaal lied is ge worden, werd den laatsten tijd gezongen op een anderen tekst De politieke politie van Beieren verbiedt daarom het zingen van het Horst Wessel lied op een anderen dan den oorspronkelij ken tekst Wegens gevaar voor de openbare veiligheid De kanselary van den Rijksbisschop deelt mede: In Lubeck zou a.s. Vrijdag een betoo ging voor den Rijksbisschop, Dr. v. Bodel- schwing, plaats vinden. De politie was op de hoogte gesteld van den inhoud der rede voeringen. Er zou niet van gedachten wor den gewisseld. Toen de organisator der bij eenkomst Dompredigar Schmidt bij de po litie de nadrukkelijke toestemming wilde vragen, werd hem door een ambtenaar me degedeeld dat de bijeenkomst bij politioneele beschikking voor den vastgestelden tijd en verder ook voor een week verboden is en dat iedere propaganda direct moest worden gestaakt Het verbod zou plaats vinden, wegens het in gevaar brengen van de open bare veiligheid. DE UITTREDING VAN DUITSCH NATIONONALEN Motie van afkeuring De Duitsch ^Nationale Rijksdagfractie, welke Dinsdag in een korte zitting bijeen kwam, publiceert met betrekking tot het uittreden der drie Rijksdagleden de volgen de verklaring: De Duitsch Nationale Rijksdagfractie veroordeelt met algemeene stemmen het optreden der drie afgevaardigden Spahn, Stadtler en Wilhelm Schmidt, die zonder hun mandaat neer te leggen en daarmede hun schriftelijk gegeven eere-woord niet nakomen en hun kiezers ernstig teleurstel len uit het Duitsch Nationale Front treden Het schenden van het eere-woord weegt des te zwaarder, daar zij het probeeren te be mantelen met onware verdachtmakingen van de houding en de bedoeling van het Duitsch Nationale Rijksdagfractie laat het oordeel over een dergelijk optreden aan openbare meening over. INTERNATIONAAL BUREAU VAN LINKS SOCIALISTISCHE PARTIJEN Proletarische boycott tegen het fascisme Op Zaterdag en Zondag j.l. vond te Brus sel een bijeenkomst plaats van het Bureau der links-socialistisohe partijen. Na uitvoerige discussies werd met meene stemmen een voorstel der Neder landsche delegatie ngenomen om eer krachtige campagne te voeren voor den in ternationalen proletarisch en bo.cott van he Duitsche fascisme, waarbij scherpe afkeu ring werd uitgesproken over de houding van zoowel de Tweede als de Derde Inter nationale, die beide nationale belangen stellen boven de internationale van bet proletariaat OOSTENRIJK EN DE NAZIS Ruime bevoegdheden voor de „Sicherheitsdirectoren" DE GESPANNEN VERHOUDING MET DUITSCHLAND Vastbesloten gaat de Oostenrijksche regee- rinig door met bestrijding van- het „nazi-go- vaar", dat, naar haar overtuiging, de zelf standigheid van Oostenrijk bedreigt Voor radicale maatregelen schijnt zij n-iet te zullen terugschrikkeni Zooals gemeld, is een aantal „veiligheids- directeuren" in het geheele land benoemd. Aan dezen zijn niet alleen de politie en de gendarmerie van het land ondergeschikt, maar zij zijn ook gerechtigd afdeelingen in het bondsleger op te roepen. Duitsche wraak Zooals we ook hebben gemeld is de pers attaché van het Duitsche gezantschap te Weenen, Habicht. een felle nat socialist, die reeds eerder van zich heeft doen spre ken, om zijn politiek gedrag, dat bestond in opruien tegen de Oostenrijksche regee- rin-g, gearresteerd. Beweerd werd, dat hij in een smerige cel was gestopt en dat schijnt vooral de reden geweest te zijn waarom men te Berlijn maat regelen van weerwraak heeft genomen door den man die bij het Oostenrijksche ge zantschap dezelfde functie als Habicht te Weenen vervulde, den pers-attaché Wasser- back, te arresteeren en op te sluiten. Ter bevoegder plaatse te Weenen heeft men dit „kinderachtig" genoemd. Beide heeren zijn inmiddels in. vrijheid gesteld. Habicht heeft Ween-en moeten ver laten en Wasserback. die na het gebeurde te Berlijn natuurlijk niet blijven kon, is be noemd bij het Oostenrijksche gezantschap te Londen. Te Weenen werd inmiddels (verzekerd, dat Oostenrijk deze schending der exterri torialiteit bij den- Volken-bond aanhangig zal maken, indien Duitschland ten minste geen volledige voldoening geeft In verband hiermede werd verzekerd, dat bondskanselier Dollfuss heden nog in Wee nen zal arriveereD Ook verzekerde men, dat uit officieele be richten gebleken is, dat Von Neurath zich persoonlijk voor deze zaak veel moeite heeft gegeven en afles heeft gedaan wat mogelijk was eerst om de arrestatie van- den pers- attadhé te voorkomen en toen Berlijn hier aan geen gevolg gaf, de zaak bij Dollfuss probeerde te sussen. Grooter activiteit der nazi's. Als gevolg van- een en ander ontwikkelen de nazi's in Weenen een steeds grooter ac tiviteit. Ook gister werden weer eenige per sonen gearresteerd. Er hebben ook weer eenige vechtpartijen plaats gehad, waarbij verschillende personen zijn gewond. Op ver schillende plaatsen in de stad is door nazi's geschilderd: Ein Volk, ein Reich! met de baken Ik ruisemblemen. Berichten, dat op verschillende plaatsen aan de grens SA-troepen samengetrokken zouden zijn, hebben in Weenen groote on rust verwekt De persafd. van het Centrum te Berlijn deelt mede in tegenspraak van geruchten ■dat. er contact zou zijntusschen het Cen trum en- de Chr. soc. partij van Oostenrijk en, de regeering-Dollfuss, om welke reden tegen het Centrum zo"u moeten worden op getreden, dat deze betrekkingen in geen- enkel opzicht bestaan. Het Centrum heeft door zijn leider Brue- ning zijn- bereidwilligheid tot positieve me dewerking aan den opbouw van den nieu wen staat duidelijk tot uiting gebracht Het blijft aan dit standpunt vashouden. De toestand te Weenen Dinsdagavond werd te Weenen in bet Konzerthaus een groote vergadering gehou den van de Heimwehren, waar vele dui zenden luisterden naar redevoeringen- van minister Dr. Fey en prins Starhemberg, die beiden in- zeer krachtige bewoordingen te gen het Hitler-regiem en het drijven der nazi's in Oostenrijk opkwamen, Prins Starhemberg kreeg 'n minutenlan ge ovatie va.n de enthousiaste menigte. Ook later in de stad was het Heil Starhemberg! niet van de lucht. De vergadering was een ongekende reac tie op de bomaanslagen in Weenen, welke aan de nazi's worden toegeschreven. De po litie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om de veiligheid van minister Fey en van prins Staihemberg te verzekeren, maatregelen welke ook heden gehandhaafd bleven Overal in Weenen stonden Ueberfall- kommando's gereed en in den loop van dag waren reeds honderden personen ge arresteerd. Ook Woensdag ontwikkelde de politie een groote activiteit Meer dan 7000 man zijn onder de wapenen. Overal staan Ueber- fallkommando's en yele punten in de bin nenstad, alsmede de openbare gebouwen worden streng bewaakt met name de Bondskanselarij en de Universiteit In den loop van den dag geraakte Weenen in groo te opschudding toen bericht binnenkwam, dat de Oostenrijksche persattaché in Ber lijn, Dr. Wasserbaeck, gearresteerd was. In den nacht op Woensdag heeft de poli tie in verband met den bomaanslag in het geheel twaalf personen gearresteerd. Het betreft in hoofdzaak Rijksduitschens, wien ten laste wordt gelegd, dat zij een geheime terroristische groep hebben gevormd. Deze groep wordt door getuigenverklaringen en door verschillende aanwijzingen ernstig be last. Voorts zou de verdenking zijn gemoti veerd, dat deze groep bij de organisatie en bij de pleging van bomaanslagen een dende rol heeft gespeeld. BOTSINGEN IN KA RN TEN WEENEN, 15 Juni. Bij de arrestatie van Nat. Soc. leiders in Karnten, kwam het in ver schillende plaatsen tot politieke botsingen, waarbij de gendarmerie moest ingrijpen. partij neemt met den dag toe en steeds dui delijker teekent zich de scheiding af tusschen de beide groepen, waarvan de rechtsche onge veer 75 aanhangers telt en de linksche 58, Men vreest dat een 40-tal parlementsleden de party zal verlaten indien de beide groepen niet tot overeenstemming komen. MATTERN MOSKOU, 15 Juni. De Amerikaansche vlie ger Mattern die na een vergeefsche poging om Nome te bereiken, naar Charbarowsk moest terugkeeren, zal binnen den kortst gelijken tyd opnieuw starten om via Alaska New-York te bereiken. ENGELAND BETAALT AMER'KA GEDEELTELIJK ROOSEVELT HEEFT DIT GOED GEVONDEN FRANKRIJK EN BELGIE BETALEN NIET De Britsche minister van financiën Nevil le Chamberlain legde gisteravond laat da het Lagerhuis een verklaring af over de oorlogs schuldenkwestie. Spr. zette -uiiteen, dat het bezoek van Mac Donald aan Washington een atmosfeer van begrijpen en goeden wil aan beide kanten heeft geschapen- Bij haar besluiten inzake de Junibetaling liet de re geering zich er door leiden, dat zij op gelijke wijze rekening moesthouden met de uitwer king op Engeland en de geheele wereld. Ten einde niet vooruit te loopen op een definitie ve regeling stelde de regeering derhalve voor een betaling van 10 millioen dollar te doen als een soort erkenning der schuld met voorbehoud van een definitieve schul denregeling. Roosevelt heeft een mededee- ling gezonden waarin hij den geest der voorstellen erkent De betaling wordt in zil ver verricht Tegelijkertijd met de verklaring van Chamberlain werd in het Lagerhuis een Wit hoek over de oorlogsschuldkwestie ter hand gesteld. Uit Londen wordt voorts gemeld, dat Roosevelt de Engelsche regeering ook uitge noodigd heeft zich te Washington doen ver tegenwoordigen voor een oplossing van het schul d e n v raagstuk. In zijn bereidverklaring spreekt Roosevelt van „recieve", hetgeen aog niet hetzelfde is als „accept" Hij beschouwt de gedeeltelijke betaling als een duidelijke erkenning van schuldverplichting door Engeland. Het ligt niet in het vermogen vaa den president een uitstel van betaling of een revisie van het oorlogsschuldenprobleem toe te staan. In tegenstelling tot de Britsche nota, waar in verklaard was, d-at een volledige betaling der schulden niet mogelijk was zonder bij zonder ernstig in gevaar brengen van het succes der economische wereldconferentie en dat de schuldbetalingen de oorzaak van de tegenwoordige wereldcrisis vormden, legt Roosevelt er den nadruk op, dat hij de Brit sche verklaringen geenszins erkent Vol gens zijn meening brengen de schuldbeta lingen de wereldconferentie niet in gevaar en zijn zij evenmin verantwoordelijk voor de wereldcrisis. Roosevelt doet vervolgens de Briteche re geering het voorstel haar wenschen zoo spoe dig mogelijk in Washington bekend te ma ken Rooseivelt zal er dan voor zorgen, dat de Britsche wenschen het congres in zijn vol gende zitting aan het eind van dit jaar ter beslissing worden voorgelegd. Roosevelt houdt het echter voor doelmatig, wanneer verdere onderhandelingen over heit schulden vraagstuk tot een later tijdstip wor den uitgesteld. De Londensche conferentie is onder gunstige voorteekenen begonnen. Het is absoluut noodzakelijk, dat de confe rentie tijdens haar eerste dagen het moei lijke schuldenprobleem -uit den weg gaat Tegelijkertijd met de publicatie van deze verklaring geschiedde het overhandigen van een nota aan den Britschen ambassadeur door den onderstaatssecretaris Philips. In de nota wordt echter het in ontvangst nemen van die 10 millioen dollar niet vermeld. Dit in ontvangt nemen wordt dus alleen uitge sproken in de begeleidende verklaring. De Belgische regeering heeft in Was hington medegedeeld, dat zij niet in staat is de op 15 Juni vervallende oorlogsschuld- annuïtet te voldoen. H Frankrijk betaalt niet PARIJS, 15 Juni. Volgens de Echo de Paris heeft de Fransche regeering haar am bassadeur te Washington opgegeven te be voegder plaatse te verklaren, dat Frankrijk den Juni-termijn evenmin zal betalen als den December-termijn, zoolang niet een al omvattende oplossing voor het schulden- vraagstuk is gevonden. Weerbericht. WAT IS ER GEBEURD TE MUNCHEN De botsingen door S. A.-lieden geprovoceerd Dinsdagavond zijn de Nederlandsche deel nemers aan het „Katholieke Gezellencon- gres" te Mijnchen, dat door het optreden der Beiersche S. A. zoo onverwachts moest worden afgebroken, te Amsterdam terug- Kapelaan De Rooy, die de leiding vaj groep had, deelde ons mede, dat het Con gres dat oorspronkelijk een grootsch opge zet internationaal karakter zou dragen na de Hitler-omwenteling in Duitschland vterd opgezet als een Duitsch Congres, waaraan de buitenlandsche delegaties slechts als gast deelnamen. De Duitsche gezellen had den in München reeds de geheele week het fel oranje-gekleurde hemd gedragen dat zeer veel verschilt met het bruine hemd der S. A.-mannen, zonder dat dit tot eenige molestatie of eenige opmerking betreffende overtreding van het uniformverbod had geleid. Geen der buitenlanders was echter in een dergelijk hemd gekleed. Ook het congres zelf had oorspronkelijk een rustig en prettig verloop. De aanwezigheid Vice kanselier Von Papen en de beg tingstelegrammen van Rijkspresident Von Hindenburg deden allerminst vermoeden, wat de Congressisten te wachten stond. Het begon toen Vrijdagavond de Neder- landschq deelnemers terugkeerden van een Lohengrin-uitvoering. Zij werden aange houden door S. A.-leden die hen gelastten het bronzen congres-insigne van hun jas te verwijderen. Bij weigering namen de S. A.- mannen een dreigende houding aan, zoo dat de Hollanders het maar beter vonden aan het bevel te voldoen, hoewel de S. A.- lieden desgevraagd toegaven geen enkele bevoegdheid tot dit ortreden te hebben en het slechts te doen omdat ze er „zin" in hadden Aanvankelijk dachten de Hollanders met een incidentieel geval te doen te hebben gehad, maar naderhand bleek, dat in de geheele stad hetzelfde was gebeurd. Des Zaterdags nam het aantal S. A.-lieden steeds toe. Klaarblijkelijk werden zij uit de geheele omgeving te Mqnchen geconcen treerd. Hun optreden werd steeds brutaler en tartender. Congressisten werden naar insignes gefouilleerd op straat en in café's. Insignes werden afgerukt, oranjehemden der Duitsche gezellen werden van het li chaam gescheurd. De toestand werd be paald beangstigend. De Nederlandsche groep, die nauwelijks haar ho'el durfde verlaten, telefoneerde eenige muien met de politie die echter Hoogste stand te Abisko 765.6. Laagste stand te Seydisfjord 747.7. Stand vanmorgen half twaalf 762.3. WBER VERWACHTING Zwakke tot matige wind meest uit W. richtingen, aanvankelijk licht tot half be wolkt met weinig of geen regen, later toe nemende bewolking en iets koeler. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.8 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 16 JUNI. Van 's avonds 9.52 uur tot :s morgens 4.09 uur. WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amaterdamsche tijd} Heden Vorig Heden Vorig Walsh ui 0.00 3.20 Canp 2.49 2,< Basfi -0.00 -0.00 Ems 0.00 1 ach 2.30 2.19 Coblena 2.60 2.40 Rheinfelden -0.00 -3.01 Trier 0.64 0.78 Kehl 3.19 3.08 Keulen 2.34 2.27 Maxan 5.00 4.95 Rührort -0.95 -0.95 Diedesbelm 1.20 1.11 Wesel -0.75 -0.70 Mannheim 3.87 3.73 Emmerik 1.99 1.90 Lohr 1.35 1.37 Dusseldorf 1.72 1.68 Mains -1.28 -1.22 Maastricht 43.72 43.65 Blngen 2.23 2.21 Venlo 10.88 11.13 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 Juni Delfzijl 5.47 17.50 Hellevoetsluls 9.39 22.05 Terschelling 2.56 15.06 Willemstad 10.38 22.57 Harlingen 3.35 15.55 Brouwersh. 8.51 21.17 Den Helder 1.30 13.20 Zierikzee 9.19 21.30 IJmuiden 9.48 22.17 Wemeldingv 9.42 22.01 H.v. Holland 8.57 21 AO Vlissingen 8.09 20.25 Scheveningen 9.0? 21.40 Terneuzen 8.39 20.57 Rotterdam 11.10 23.13 Hansweert 9.16 21.24 steeds verklaarde er niets van te begrijpen. Op straat zag men geen andere politie dan de verkeersagenten, die zich met niets dan het verkeer op de drukke punten bemoei den. Het bleek heel duidelijk dat de politie machteloos was tegen de S. A.-benden, al thans geen vrijheid had om daartegen op te treden. Toen het Congres Zondagochtend offi cieel werd afgelast, haastte alles zich om zoo spoedig mogelijk uit de Beiersche hoofd stad te vertrekken en Zondagavond was het aan het hoofdstation een geweldig ge drang van reizigers voor de extra-treinen die alle bijna gelijktijdig vertrokken. Algemeen hadden de congresdeelnemers den indruk, dat'de toestemming die uit Berlijn tot het houden van het Congres van niemand minder dan van Hitler was geko men, nadat de Beiersche regeering het Congres drie dagen tevoren had verboden, in Beiersche nationaalsocialistische krin gen groot ontstemming heeft gewekt Men wil met alle geweld „bewijzen" dat de Ber- lijnsche autoriteiten met het verleenen van toestemming „ongelijk" hadden gehad en zoo werden ook, naar het oordeel van onzen zegsman, de relletjes bewust door de Nazi's geprovoceerd. Later, in Mainz en Keulen had men weer met het Congres-insigne op de borst geloopen, zonder dat iemand er aanstoot aan had genomen. Alleen in Beie ren moest aangetoond worden, dat het Katholieke Gezellencongres tot „wanorde lijkheden" leidde en was men geheel aan den willekeur der S. A.-lieden, die blijk baar door geen enkele macht, ook door hun leiders niet, in bedwang gehouden konden worden, overgeleverd. Gemengd Nieuws Besprekingen te Londen LONDEN. 15 Juni. Vry'dag wordt een be- apreking gehouden tusschen vertegenwoordi gers uit Duitsche financieele en bankkrin'gen en de commissie tot verstrekken van credie- éen op langen termijn aan Duitschland. Volgens Financieel News zou Dr.. Schacht bereid zyn de besprekingen preferent te be handelen. Gisteren werd een bespreking ge houden met vertegenwoordigers van firma s, die te Londen leeningen hebben geplaatst voor Duitsche landen en gemeenten. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Een boerenknecht te Zwaagdyk (N.-H.) maakte zich zóó driftig toen zyn paard weinig lust toonde de maaimachïne te trekken, dat hy het dier een touw om de tong bond. om het paard te dwingen vooruit te gaan. Hij trok daarbij zoo hevig, dat het arme dier de tong werd uitgerukt. Het beest werd afgemaakt en by de politie is aangifte gedaan van deze dierenmishandeling. INBRAAK IN EEN PASTORIE Te Druten werd 's nachts in de pastorie en I de roorische kerk ingebroken. De inbrekers hebben uit de brandkast geld en tafelzilver ontvreemd. Ook hebben ze de offerblokken, waarin slechts weinig geld zat, opengebroken. De politie heeft eenige effecten in den tuin van de pastorie gevonden. Ook zyn daar voet sporen van twee personen ontdekt en een paar sokken gevonden. BRANDEN. Te Eist (Gld.) is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerdery, eigendom van de familie Haaren, aan den rijksweg Arnhem-NymogenMet groote moeite mocht de brandweer er in slagen het woonhuis te behouden. Een groote bergschuur, waarin veel landbouwwerktuigen, ging geheel in de vlammen op. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2