Jlicuiuc (tfourmti Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. GEREF. JEUGDCONGRES ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plaat* •en waar 'n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending *4.50 Bii dagelijksche zending *5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 3988 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 12 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot S regels..........L17M Elke regel meer0.22V Ingez. Mededeellngen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0-45 Bij contract belangrijke korting, nor het bevragen aan 't bureau «ordt berekend 0.Y0 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD GEMEENTESALARISSEN De Regeering wenscht, gelijk uit een persbericht bleek, op korte termijn, immers binnen tien dagen, een overzicht te ont vangen van de salarisregelingen van het flemeentepersoneel. Dit bericht sluit als vanzelf aan bij de geruchten, welke onlangs de ronde deden, dat het voornemen bestaat om „nivellee- rende bepalingen" te maken ten aanzien van de salarissen in overheidsdienst. En dus is het begrijpelijk, dat deze laatste mededeeling onmiddellijk onrust verwekte in breède kringen. In sommige colleges van Burgemeester en Wethouders is zelfs ernstig het gerucht besproken, dat de Minister-president zou voorstellen, om op alle salarissen van over heidspersoneel een zoodanige korting toe te passen, dat deze in totaal (met vorige kortingen inbegrepen dus) komt te staan op 25 voor gehuwden en 40 voor on- gehuwden. Dit is slechts een gerucht, en daarom heeft men reeds bij voorbaat officieus laten verklaren, dat er bij de regeering nog geen i bepaalde plannen bestaan om ter zake in te grijpen. Dat gelooven wij gaarne; doch iedereen zal wel zoo verstandig zijn om uit dit ver zamelen van gegevens niet af te leiden, I dat een salarisverhooging aanstaande is. I En het zou heelemaal geen bevreemding wekken, wanneer de regeering, nog meer I dan tot heden geschiedde, druk zal uitoefe- I nen om te komen tot verlaging van de sa larissen bij sommige provinciën en som mige gemeenten. Immers, van twee dingen moet men zich wel rekenschap geven. In de eerste plaats dat over 't geheel genomen het rijk meer gekort heeft op de salarissen dan de gemeenten; en dat zulks vooral in de buurt der regeering, waar het wemelt van ambte naren, die óf bij het rijk, óf bij de provin cie, óf bij de gemeente in dienst zijn; nogal licht tot wrijving aanleiding geeft. Dit zal ongetwijfeld de nivelleeringsgedach- te bevorderen. Waarbij men niet mag ver geten, dat in vele plattelandsgemeenten de salarissen nog erbarmelijk laag zijn. In de tweede plaats moet erkend, dat ook in volstrekte zin genomen, onderschei den gemeenten nog maar een zeer geringe korting hebben toegepast Dit is begrijpe lijk. Een rijksambtenaar, die een salaris verlaging voorbereidt, loopt nog wel eens de kans zijn succesvol streven beloond te zien met een promotie in rang en salaris; maar de gemeente-ambtenaar, die voor deze zaak gezet wordt, snijdt onherroepelijk ook zich zelf in de yingers. En dat is geen pret tige bezigheid. Toch mag gevraagd of het oorbaar is, dat gemeentepersoneel hier en daar slechts 3 salarisvermindering kreeg, vaak nog weer geneutraliseerd door kindertoeslag of pro motie; terwijl bijkans iedereen ernstiger in zijn inkomen werd getroffen. Wij vermoeden zoo, dat daartegen wel eens maatregelen genomen zouden kunnen worden. Ook in verband met de belasting- politiek. Haag ook niet ongunstig bedeeld is. Echter, er zijn veel grooter verschillen en onbegrijpelijkheden. Hoe kan we nemén slechts steekproeven een onbekende ge meente als Noorddijk (N.-H.) f 17.10 ont vangen en Emmen, waar zooveel moet ge beuren, slechts f 6.37? Waarom heeft Apel doorn f 12.85, Arnhem f 18.14 en Nijmegen 11.61? Waarom Nieuw-Beijerland f 7.98; Oud-Beijerland f 12.90 en Zuid-Beijerland f 6.61? Enschedé krijgt f 16.28; Hengelo 8.48; Steenwijk f 19.54 en Deventer f 17 27. In Noord-Brabant heeft men al heel groo- te verschillen: Hoogeloon f 12.08 en Tilburg f 12.45 (maar dat is dan ook het hoogste in deze provincie); daarentegen Beers94 centen, Cromvoirt 81 cent en Engelen (waar toch ook menschen wonen) 43 cent ongetwijfeld het laagste bedrag in heel het land. De cijfers loopen wel ontzaglijk uiteen en ze zijn de aandacht der regeering over waard. Vooral in tijden met snel wisselen de omstandigheden. ONBILLIJKE VERHOUDINGEN Het kan noodig blijken te zijn, dat de re geering zich, nog meer dan tot heden het geval was, inlaat met de financiën der ge meenten. We willen die waarheid wel accepteeren. Doch we zouden er dan gaarne direct wensch aan verbinden, dat de regeering niet alleen aandacht schenkt aan de uitga yen, doch ook aan de inkomsten. En met name denken we aan die, welke in ver band staan met de uitkeeringen op grond yan de financieele verhoudingswet. Het kan best waar zijn, dat de schaal, volgens welke deze uitkeering geschiedt, aanvankelijk met groote zorgvuldigheid deskundigheid is samengesteld; maar de sterk wisselende omstandigheden hebben een ongedachte toepassing in de praktijk yeroorzaakt In de Staatscourant van 27 April ver scheen een volledige staat der gemeenten, met opgave van het aantal inwoners; het bedrag, dat per hoofd der bevolking en het totale bedrag, dat op grond der .verhou dingswet uitgekeerd wordt. Wat het bedrag per hoofd betreft, schom melen de cijfers heel veel tusschen f 8 f 11.En die kunnen buiten beschouwing blijven. In 't algemeen gaan de steden daar boven uit en dat is ook wel begrijpelijk: Gronin gen f 13.05; Leeuwarden f 14.55; Assen f 15.87; Utrecht f 15.21; Amsterdam f 24. den Haag f 16.99; Rotterdam f 18.33; Lei den f 15.33. Het ontloopt elkaar niet zoo veel;; al is Amsterdam wèl zeer hoog en het verschil met Rotterdam opvallend groot; terwijl den DE ECONOMISCHE CONFERENTIE WAAROM GEEN LANDBODW-EXPERT? Op de vragen van den heer Van Rap- p a r d, waarom er ter economische confe rentie niet een landbouw-deskundlge aan onze delegatie wordt toegevoegd, heeft de Minister van Koloniën geantwoord: In verband met de vooralsnog bestaande onzekerheid welke vraagstukken te Lenden in het centrum der belangstelling zullen staan en op welk tijdstip deze respectieve lijk aan de orde zullen worden gësteld, heeft de regeering gemeend de delegatie naar die conferentie aanvankelijk te kunnen doen be staan uit een beperkt aantal leden. Indien tijdens de beraadslagingen blijken mocht, dat het wenschelijk is de delegatie aan te vullen mot deskundigen op eenig ge bied. dan zal hiertoe ongetwijfeld worden overgegaan. De geringe afstand en de da gelijksche reisgelegenheid laten een zoo danige regeling zonder bezwaar toe.- NIET VERSTANDIG In zijn toegejuichte rede, 'bij de behande ling van de regeeringsverklaring, heeft Colijn gezegd, dat do vrijzinnig-democrati sche ministers de nationale ontwapening niet hebben losgelaten, maar dat zij dit desideratum tijdelijk hebben opgeborgen. Wij zullen dit,, aldus schrijft de Vrijz.- Democraat, met een korreltje zout opvatten. Daar is geen bezwaar tegen. Maar het lijkt ons niet verstandig, dat het blad hier op laat volgen: „Maar dat Marchant en Oud ook in deze wetgevende periode wel al het mo gelijke zullen doen, om de defensie in de door ons gewenschte richting te sturen, dat staat voor ons vast Er moet bezuinigd worden. Drastisch. Op elk gebied. Dus ook op defensie. Uit de begrooting voor 1934 zal naar onze overtuiging blijken, dat men op defensie ten minste evenveel zal bezuinigen als op andere hoofdstukken. Het is ongetwijfeld een politiek waag stuk, dat in Colijns kabinet vijf richtingen zijn opgenomen. Samenwerking is alleen mogelijk, wanneer men zich recht tegen- de crisis plaatst en erkent; daarop moet alle aandacht gespannen zijn. Wij meenen, dat de ministers dit zeer duidelijk inzien en hoofd voor hoofd amen. Want anders ware het erger dan lichtvaardig geweest om samen in één ka binet op te treden. Maar dan moet de pers de haar bevrien de ministers niet bij voorbaat in een par tijdige richting dringen. Laat men eerst maar eens afwachten wat het kabinet doet en niet te veel spreken over wat de afzon derlijke ministers, op grond van hun poli tieke overtuiging, behooren te doen. De hoogste belangen van ons land vor deren, dat het kabinet zijn crisiswerk in de grootst mogelijke eendracht tot stand brengt En daarom is het niet verstandig om te schrijven, zooals de V r ij z.-d e m o- craat deed. CARNEGIE HELDENFONDS VOOR NEDERLAND Wij ontvingen het verslag over het jaar 1932 van het Carnegie Heldenfonds in 1911 gesticht door den Amerikaanschen philan- throop Andrew Carnegie, ter beloo ning en ondersteuning van hen, die bij rampen e. d. het leven van medemenschan redden, soms met gevaar voor het eigen leven, of met beschadiging van hun eigen dom. Uit de lange lijst van belooningen, die in het jaar 1932 werden uitgereikt, (het zijn er een 140-tal) vermelden wij er enkele. Th. J. van Dongen, te Rotterdam en C. de Lange, oud 13 jaar, eveneens te Rotter dam, hebben 5 Juni 1932 een kind gered uit de Koningshaven aldaar. De Lange sprong het eerst te water, doch het kind was hem te zwaar. Er stond veel stroom. Aan van Dongen is als belooning een be drag van f35.geschonken en aan De Lange en zilveren horloge met inscriptie en ketting. Bij een, in verband met de weersgesteld heid, noodige controle op de beide torens met daartusschen halverwege opgeheschen toog van de nieuwe hefbrug te Barendrecht op 3 September 1932, viel een arbeider van een 32 M. bordes op een daaronder gelegen 2-1 m. bordes, waar hij met een zeer ernstige schedelwonde bleef liggen. De arbeiders T. Kerkhoven en W, Hardan hebben bij het zware stormweer, onder stroomenden regen, den gewonde, die onbeheerschte bewegingen maakte en daardoor dreigde verder naar beneden te storten, op een klein bordesje in bedwang gehouden. Aan ieder is, met een waardeerend schrijven, een belooning van f30 toegekend. J. Cremers, klinker bij Werkspoor te Am sterdam, is 3 September 1932 bij den bouw van de Nieuwe Waalbrug te Zalt-Bommel een nageljongen, die in de rivier was geval len, van een hoogte van pl.m. 16 M. nage sprongen. Hij heeft den drenkeling _niet kunnen redden. Als belooning is hem een bronzen medail le geschonken. Aan schadeloosstellingen en belooningen werd in het afgeloopen jaar uitgekeerd f 6258.30; aan medailles, diploma's en bij zondere belooningen werd besteed f648.31, terwijl het totaal der geregelde uitkeerin gen in dat jaar f 14.506.50 beliep. DR COLIJN NAAR DE ECONOMISCHE CONFERENTIE Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Zaterdaqmorqen is Br H. Colijn vertrokken naar Londen tot bijwoning 'der Monetaire en Economische Conferentie. We zien hier den minister-president, vergezeld van zijn echtgenoote, aan 't station U.S.M. te Den H aag, wachtende op den trein naa.r Vlissingen. staat om functies, tot dusver aan de groe pen commiezen op de groote vereenigde kantoren toegewezen, te bezetten door func tionarissen uit het hooger personeel; van meening zijnde, dat door deze personeels formatie de belangen van het corps com miezen en de daaronder liggende groepen ernstig worden geschaad; dat bovendien dien deze maatregelen in strijd zijn met 't streven naar bezuiniging, doet een beroep op den Minister en dein Dir.-Generaal, ten einde aan deze verschuiving van functies zoo spoedig mogelijk een einde te maken". Nadat de vertegenwoordiger van hetgiro- ïrsoneel enkele grieven die bij dit perso neel worden gevonden, had naar voren ge bracht en bij de rondvraag enkele zaken van internen aard waren behandeld, sloot heer Mennes de vergadering met dank zegging. OFFICIEELE BERICHTEN den Marinestoomv: 1ste klasse L W Zaaijer den 1 geplaatst bij het Departement Defensie. BUITENLANDSCH EERETEEKEN Bij Kon. besluit is aan C D Merens. con POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Bij Kon. besluit is aan de commiezen bij den VERBOND VAN NATIONALISTEN NAAR EEN UNIFORM-VERBOD? De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten te Amsterdam heeft een adres gezonden aan den Minister-president met het verzoek bij een eventueel uit te vaardi gen verbod voor het dragen van uniformen, de padvindersvereeniging van het V. V. N. als zijnde een niet-revolutionnaire orga nisatie daarvan uit te sluiten. gers en J H V 1933, op hun loek eervol tslag verleend. ingang van BURGEMEESTER Bij Kon. besluit ls benoemd mi. 15 Juni tot burgemeester van Wonseradeel J F Weerstra. ONDERSCHEIDING Kon. besluit is benoemd tot ridder ln de Orde van Orar.je-Nassau J W Felix, commis- s van politie te Harderwijk. RECHTERLIJKE MACHT ij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer- itsvervanger in het Gerechtshof te Arnhem C de Roon Swaan, oud-vlce-president van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië. wonende te Velp (gem. Rheden). HOFBERICHTEN DE KONINGIN NAAR ORANGE? Uitnoodiging van Gemeentebestuur De gemeenteraad van Orange heeft be sloten Koningin Wilhelmina uit te noodi- gen de feesten bij te wonen, welke op 30 Juli te Orange zullen worden gevierd ter herdenking van het feit, dat Willem de Zwijger 400 jaar geleden geboren is. PRINSES JULIANA Prinses Juliana is voornemens Dinsdag a.s. ter gelegenheid van het Muziekfeest te Amsterdam de eerste uitvoering door de Wagner-Vereendging bij te wonen van het symphonisch drama „Halewijn" van Wil lem Pijper. Voorts vernemen wij, dat de Prinses Woensdag na haar bezoek aan Geldermal- sen weer haar intrek od het Loo zal nemen. CHR. BOND VAN P. T. T.- PERSONEEL DE BONDSRAADSVERGADERING. In de te Zeist voortgezette vergadering van den Bondsraad van de.n Ned. Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel „Door plicht tot recht" werd een voor stel aangenomen, verzoekend het bondsbe- stuur een krachtige actie te voeren voor de benoeming van adjunct-commiezen tot commies. Aangenomen werd een voorstel tot invoe ring van den rang van Hoofdcommies ten behoeve van commiezen met speciale func ties belast Na breede gedachtenwisseling over de be looning van arbeidscontractanten werd een resolutie aangenomen, waarin er bij de re geering op wordt aangedrongen, de arbeids contractanten met tenminste twee dienst jaren een vaste aanstelling te geven. Verder werd, naar aanleiding van vele klachten, een resolutie aangenomen, waar- geconstateerd wordt, dat de draagtijd van verschillende uniformkleedingstukken. gelet op de stof, te lang'is, dat aan de toe zegging van verstrekking van betere kwali teit nog niet is voldaan en waarin het bondshestuur wordt opgedragen ter toevoeg- der plaatse te trachten hiërin verbetering te brengen. Breede discussie ontstond ook naar aan leiding van het voorstel van den ring Z.- Holland-Zuid, dat de bond zicfh stellen zal op het standpunt dat de specialisatie van het hooger personeel in dezen tijd in strijd is met de noodige bezuiniging, waaraan o.m deelnamen de bondsvoorzitter en d«> hondssecretaris, de heerer, M e n n e s, van Groningen, en ten Haaf, van Den Haag, en de voorz. van den Bondsraad, de heer Feenstra, van Den Haag, die er op wees, dat absolute doorvoering van het voorge stelde niet wel mogelijk is, hoeveel goeds het voorstel ook bevat. De vergadering nam terzake met algo- meene stemmen de volgende resolutie aan: „De Bondsraad enz., besprekende de po sitie van de groepen Commiezen ~n Adj.- Commiezen in het P.T.T.-bedrijf, consta- teerende dat er blijkbaar een streven be- AMSTERDAM Als president der Arr. Rechtbank Zaterdagmiddag heeft Mr P. C o n i n c k Westenberg afscheid genomen als pre sident der arrondissement-rechtbank. Allereerst werd het woord daarbij voerd door den vice-president der recht bank Mr J. W. Huysinga, die namens de rechtbank sprak. Vervolgens werd de scheidende president nog toegesproken door den Officier van Justitie Mr dr A. J. van Thiel en door den deken van den Raad van Toezicht Mr J. H. Worst Als herinneringen werden bloemen, een zilveren blad met inscriptie en een oud- Hollandsche staande klok aangeboden. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Te Driebergen is het jaariijksche congres gehouden van de drie Geref. Jeugdbonden. (blz. 2) Economische Wereldconferentie te Londen is vandaag plechtig geopend. Verkla ring van Bonnet De Amerikaansche delega tie in haar werk belemmera. In Oostenrijk zijn aanslagen gepleegd op de politici Steidle en Rintelen. Te Innsbruck zijn in verband hiermee alle nazi-leiders gearresteerd en de Bruine Huizen bezet Te Münahen is de Katholieke Gezellendag door de politieke politie ontbonden omdat de „gezellen" tot tal van botsingen aanlei ding hadden gegeven. Bij de wereldtentoonstelling te Chicago heeft een ontzettende vliegramp plaats ge vonden: 10 dooden. Het einde der onderhandelingen over de afsluiting van collectieve contracten in de koopvaardij. De Ned. Handel Mij in 1932. Een buiten gewoon ongunstig jaar. Zware verliezen op cultuurondernemingen in Ned. Indië en op vestigingen in het Oosten. Jaarverslag 1932 Ned. Bank voor Zuid- Afrika N.V. Z. Afr. Pondenverlies meer dan 1 millioen. (blz. 5) De Economische Wereldconferentie te Londen II. (blz. 8) Economisohe opbouw van Nederland. Han delspolitieke maatregelen II. De Geref Jeugdorganisaties en het geld uit de publieke kas De practische vrucht van de Geref. In „Ons Boschhuds" te Driebergen is het jaarlijksoh Congres gehouden van de drie Geref. Jeugdbonden: Ned. Bond van J. V. op G. G., Bond van M. V. op G. G. in Neder land en Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Na opening door den voorzitter van de Contact-Commissie, den heer J. C Franc ken, van Utrecht, met gebed en een kort woord, werden o.m. onderwerpen voor het jlgeode congres genoemd. Op Donderdagamorgen na het ontbijt ving de bespreking aan over het onder werp van Prof. Dr. G. CU. Aalders^ van Hilversum: „Hoe behoort de houding van onze Geref. Jeugdorganisaties te zijn ta.v. de mogelijkheid om geld te bekomen uit de publieke kas of door bemiddeling van eenig pu bliek orgaan?" Referent gaat allereerst uit p r i n e 1 - i e e 1 gezichtspunt de gestelde vraag be antwoorden en komt tot de conclusie, dat noch met het oog op het karakter van den arbeid, waarvoor het Overheidsgeld wordt gebruikt, noch met het oog op den aard van de Geref. Jeugdorganisaties als zoodanig, noch met het oog op het wezen van het Staatsgeld bezwaar is tegen de aan vaarding van bedoeld geld. Daarna kooiende tot de positieve vraag: Prof. Dr. G. Ch. AALDERS mag de Geref. Jeugdorganisatie eventueel sianspraak maken op gelden uit de publie ke kas, beantwoordt referent deze bevesli gend. Naar zijn meening zou de rechtma tigheid hiervan te ontkennen, een algehee- le veroordeeling inhouden van onzen poli- tieken schoolstrijd. Evenmin kan ref. in- rien. dat er practische motieven zou den zijn, die het onraadzaam maken zulke gelden aan te nemen, aangezien door de Overheid geen voorwaarden worden ge steld, die de vrijheid van de Geref. Jeugd organisatie zouden belemmeren en haar in de vervulling vain haar taak zouden ver hinderen. Wat de Geluktelegrammen betreft, staat de zaak eenigszins anders. De opbrengst daarvan komt niet in den zak van den be lastingbetaler, maar wordt bijeengebracht door volkomen vrijwillige bijdragen van particulieren. Ook voor de aanvaarding daarvan worden geen voorwaarden gesteld, die zouden nopen om van het aandeel in de opbrengst af te zien Uit de discussie bleek allereerst versdhil van zienswijze over de vraag, wat onder sen principieel bezwaar moet worden ver staan. Zeer in den breede werden alle door ref. genoemde argumenten besproken. Van staatsrechtelijke zijde gezien, was men al gemeen van oordeel, dat er geen reden is voor Overheidsbemoeiing in dezen. Be schouwd van de zijde der jeugdorganisa ties, bleven bij meerderen principieele be zwaren bestaan, terwijl ook velen practi sche bezwaren bleven zien, die de Over heidsbemoeiing aankleven, te ernstiger van aard, naarmate het steunbedrag hooger wordt. Men was evenwel algemeen van ge voelen, dat in organisaties, waar de kwes tie der Overheidsbijdragen aanleiding zou geven tot onderlinge verwij dering. het be ter is deze zaak dan te laten rusten. Meer deren der congressisten maakten principieel onderscheid tusschen de zaak van subsidie en de aanvaarding van gelden uit de Ge luktelegrammen De besprekingen, gevoerd in zeer broe derlijken geest, konden niet leiden tot een eenparige conclusie, maar hadden toch tot resultaat, dat zoowel voor- als tegenstan ders elkanders standpunt beter hebben lee- ren kennen en waardeeren. Van Ihet tweede onderwerp: was inleider de heer A. van Rijn Dzn„ van Rotterdam. Ref. hehandelt achtereenvolgens de vra gen: Wat bedoelden wij en hebben wij steeds bedoeld met onzen Geref. jeugdar- beid? Welke verwachtingen mochten wij overeen kom ot iff dat bedoelen van di en ar beid hebben? Beantwoorden de practische resultaten aan die gestelde verwachtingen? Indien de vorige vraag niet geheel beves tigend of voor een groot deel ontkennend zou moeten worden beantwoord, wat is daarvan de reden? Zijn er in dit geval mid delen aan te geven om verbetering aan te brengen? z Naar de meening van ref. ziin er vele tropde vruchten van dezen Geref. jeugdarheid aan te wiizen. Mn ar jok ziin er schaduw zijden. Fen tamelijk groot groot percentage van de Geref. jonge menschen staat buiten A, VAN RIJN Dz: de jeugdvereenigingen. Daarbij zijn er tal van leden, die niet met hart en ziel aan den arbeid deelnemen, en ten derde beantwoor den velen, die vroeger lid waren, niet aan de verwachtingen, die redelijkerwijs mogen worden gesteld De vraag, of er verbetering is aan tebren-. gen, beantwoordt spr. aldus, dat de veree- nigingen in haar arbeid weer meer cen traal het Verbond Gods moeten vooropstel- In de breedvoerige discussie, die over dit referaat werd gevoerd, werd nader stilge staan bij de verschillende invloeden, die be lemmerend hebben gewerkt op het meerder vruchtdragen van den vereenigingsarbeid. Over het leven uit het Verbond werden tal van vragen gesteld, die ref. aanleiding ga ven zijn gedachten op dit punt te verduide lijken. Gewezen werd o.m. op de oorzaken van het afzijdig staan en de afdwaling van vele jeugdigen: op de middelen, die verbe tering kunnen brengen in dezen toestand; op de beteekenis van bet bezwarend ele ment in den arbeid der jeugdvereenigingen, niet in den zin alsof deze de taak van do Kerk zouden mogen overnemen, maar als uitvloeisel van den vormenden arbeid dei» vereeniginp. Ook kwam nogmaals ter spra ke de noodzakelijkheid van de vorming van leiders en leidsters van knapen- en meisjes- vergaderingen, die het hest door middel van cursussen zouden kunnen plaats heb ben. Huishoudelijke zaken en sluiting Op Vrijdagmorgen werd de bespreking van huishoudelijke zaken voortgezet. Als on derwerpen voor het volgende congres wer den genoemd: „De noodzakelijkheid onzer jeugdbeweging"; „Het vereenigingsleven in de groote stad"; „Jeugdherbergen". Als vraagpunt „De overgang van K.V. en J.M.V nnar J.V. en M.V.". De voorzitter, de heer J. C. Francken, sprak een woord van dank en uitte ziin blijdschap over het feit. dat dit congres in zijn geheel als welgeslaagd mag worden beschauwd. Nadat P s. P C h. van d e r V11 e t, van Utrecht, dank had gebracht aan de leiding van het congres, werd op de gebruikelijke wijze geëindigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1