Jlirnwr £>itedjr CTottraiti Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken OORZAAK EN GEVOLG BINNENLAND. N.ï. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT; Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week f Voor het Buitenland bij wekelijk- »che tending Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 10 JUN! 1933 No. 3987 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels...—.»L17Yt Elke pegel meer0.22V, Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels - 2.30 Elke regel meern 0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargano Zie de mededeeling op een der volgende pagina's „een reeks, welke de aan dacht zal trekken" Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Antithese en coalitie Met verbazing, doch ook met teleur stelling hebben we de laatste dagen kennis genomen van verschillende uitin gen in de kleine Chr. Hist, pers, in ver band met de kabinetsvorming en de vragen welke daaraan vastzitten. In 't algemeen heeft de pers zich nog al ernstig bezig gehouden met de vreemde structuur van dit kabinet en we sluiten ons zelf gaarne in bij de groep van rechtsche bladen welke wat onwennig staat tegenover het ongewone verschijnsel, dat links en rechts zullen samenwerken in één kabinet. Echter hebben- wij van meetaf de deur op een kier gehouden om desnoods tot deze kabinetsconstructie te komen. Immers is de positie zóó, dat de linker zijde onmogelijk een homogeen-meer derheidskabinet zou kunnen vormen; dat de rechterzijde daartoe geroepen is, indien zij over voldoende zetels be schikt; maar.dat mocht dit laatste niet'het geval'zijn we in deze fel- bewogen tijden iets anders noodig heb ben dan een kleurloos zakenkabinet, dat de loopende zaken afdoet, maar geen stevige crisis-politiek voert. Daarom en daarom alleen hielden We, weken voor de stembus, de moge lijkheid open voor een kabinet op bree- de basis, d. w. z. gesteund dóór alle partijen, welke het nationale belang in het middelpunt der regeeringspolitiek wilden stellen. Hierbij één partij uit te sluiten, welke niet zichzelf uitschakel de, leek ongehoord en daarom hebben We ons niet kunnen vereenigen met de vooropgestelde meening, dat slechts aan de vrijzinnig-democraten, doch niet aan de liberalen de royale kans moest worden geboden om medewerking te verleenen. Dit lag, gelijk men weet, in de bedoe ling der R.K. fractie en hieraan mogen zij wel eens denken, die thans deze groep zoo uitbundig veel lof toezwaaien, omdat zij aan de samenwerking der Christelijke partijen zoo lang mogelijk vast hield. Immers, van de oude coalite is geen sprake meer, onverschillig of men één dan wel twee vrijzinnige partijen bij de kabinetsformatie betrekt. Echter, niet dit heeft ons teleurge- pers, dat men hulde brengt aan de R.K. partij, die het met 52 leden der rechter zijde had willen wagen om een parle mentair kabinet te vormen. Hierover kunnen we slechts onze vreugde uitspreken. Wanneer men schrijft, dat de Staatspartij hulde ver dient, omdat zij geweigerd heeft mee te doen aan de vorming van een parle mentair kabinet op breede basis, wijl ze juist in deze tijd zee wou kiezen met een Christelijk parlementair kabinet; dan verheugen we ons over die lof uiting. Want we mogen, zonder iemand te prikkelen, gerust schrijven, dat het juist in deze kringen nogal eens moeite heeft gekost om tot een vlotte samen werking met de R.K. partij te komen terwijl anderzijds ons verleden er borg voor staat, dat wij nimmer voor anti papistische drogredenen uit de weg zijn gegaan. Onze verbazing en teleurstelling had dan ook een gansch andere grond. Deze lag allereerst in het zoowel treurige als verwarde geschrijf van de Chr. Hist. Banier in Friesland, welk blad zich al dus liet hooren: „Op één voornaam punt echter vesti gen wij de aandacht. Thans is welbewust met de oude coalitie gedachte gebroken. De heillooze antithese-politiek heeft af gedaan. Het begrip rechter- en linker zijde heeft zijn beteekenis verloren. Men trachtc dit niet te camoufleeren met d> uiting, dat dit kabinet slechts tijdelijk L met het oog op de crisis. Want een poli tiek, zooals de antithese-politiek, die niet in staat is in den tegenwoordigen chaos orde te sehenpen, deugt ook niet voor normale tijden. In de Christelijk-Historische Unie is do splitsingspoll -iek van Kuypcr nimmer toegejuicht. Ook in den laatstcn tijd ont braken daar niet de stemmen, die duide lijk te kennen gaven, dat andore tüdcn betere partijgroepeeringen noodzakelijk maakten. Bij de leiding echter ronden zoodanige stemmen geen gehoor. Wellicht echter, dat thans, nu ook Colijn den nieuwen roep des tijds verstaat, daarbij verande ring komt. Want wie onder ons meent, dat" Colijn hierin faalt, kan in dit kabi net geen zitting nemen. Zijn positie ware dan scheef en men kan nu eenmaal geen twee heeren dienen of op twee kansen wedden. De coalitie is dood, een nieuwe tijd ge naakt, gunstig voor de ontwikkeling der Christelijk Historische gedachte, zoo deze ook in de leiding voldoende naar buiten treedt". Het is onbegonnen werk dit hopeloos verwarde geschrijf te analyseeren. Het hoofdorgaan der Unie, de Nederlander beeft er direct en scherp op gere ageerd wat dit is, kan men in het mid den laten, maar Chr. historisch is dit geschrijf niet. En logisch evenmin. Want doordat men antithese en coalitie verwart, raakt men zelf verstrikt in onjuiste conclusies en komt men met anti-papistische of liberale gevolgtrek kingen. Er is geen sprake van, dat Colijn in de hier bedoelde zin de roep van de nieuwe tijd verstaat en op andere partij formatie aanstuurt; er is niets anders gebeurd, dan dat hij twee din gen vaststelde: De tegenwoordige coa litie van nominaal 52 man is innerlijk tc zwak om het daarmee te wagen te genover een minderheid van 48, van welke een deel althans bereid is om de schouders onder de nationale taak te zetten en die niet afgestooten mag worden in een tijd, nu we ons als één natie tegenover de crisis hebben te stellen. Welke nieuwe partij groepeering de schrijver op het oog heeft, en waarbij Chr. Hist, gedachte de leiding zal hebben, is ons niet duidelijk. Want hiermee zou men de Chr. Hist, partij 'erlagen tot een z.g. centrumgroep, onder scherp belijnd beginsel, terwijl het spreken van Kuypers splitsings- politiek onrechtvaardig is. Ongeveer dezelfde gedachtengang. maar dan leidend tot een gansch andere conclusie vinden we in breed? beschou wingen in het Chr. hist, weekblad voor Zuid-Holland. Of vergissen we ons, wat de conclu sie betreft? Wij weten het waarlijk niet. Want terwijl in het eerste artikel gesproken wordt van „een nieuwe anti these, welke correspondeert met de po litieke werkelijkheid van deze tijd" stelt een volgend artikel „een rechtsch kabinet boven elke andere oplossing", en heet het aan het slot van een derde artikel: „het stelt ons diep teleur, dat onder onze rechtsche meerderheid ge brek aan onderling vertrouwen is om te komen tot een rechtsche parlemen taire regeering". „Het zou een daad van geloof zijn geweest, als men het had durven wagen met een Gideonsbende van 52 man." Misschien is er tusschen deze beschou wingen meer overeenstemming, dan ons zoo oppervlakkig toeschijnt, maar hel der is ons één en ander niet. Want terwijl eenerzijds terecht - betoogd wordt, dat men de economi sche crisis niet louter mag aanvatten „als probleem van zuiver technisch ka rakter, waarmee de levensbeschouwing en in het bijzonder de religieuze levens beschouwing, niets te maken heeft en dat daar de verantwoordelijkheid ligt, die de Anti-Revolutionairen op zich hebben genomen"; leest men op een andere plaats in eenzelfde artikel: Dat de antithese voor goed kapot maakt is, daarover zullen wij geen tiaar» latenMaar wat wij wel betreuren, is, dat door de houding van de Anti-Revolu tionairen een einde is gemaakt rechtsche samenwerking. Wij kunnen het niet anders zien, dan dat het verwarring is van begin tot einde, doch slechts met het gevolg, dat :ian de anti-rev. partij verweten wordt de oorzaak te zijn van de vorming van een gemengd kabinet. Tegen deze onjuiste conclusie kiezen we stelling. De schuld daarvan ligt noch bij de anti-rev., noch bij één der andere rechtsche partijen; ze ligt uitsluitend bij hen, die de rechterzijde door belan genpartij tj es verbrokkelen en zóó de eenheid breken. Echter, zij kunnen de coalitie on mogelijk maken, maar de antithese blijft en deze zal vroeg of laat haar in vloed weer doen gelden. Want het is oorzaak en gevolg, en zoolang de oor zaak blijft, bestaat de mogelijkheid op terugkeer van het gevolg ook. Eerlijk gezegd, bij zoo'n beschouwing gaat het ons duizelen. Hoe kan er nu sprake zijn van een rechtsche samen werking, wanneer men niet de anti these aanvaardt, dat de rechtsche par tijen zich willen laten leiden door het Woord Gods, terwijl de linkergroepen dit Woord geen zeggenschap toekennen in het staatkundig leven? Of, hoe kan men zich verheugen met de Nat. Unie, dat „Dr. Colijn in zekere zin van zijn partij is losgemaakt" (zoo als men ten onrechte beweert), terwijl men anderzijds het verbreken der rechtsche samenwerking betreurt, om dat men juist in crisistijd de economi sche moeilijkheden niet isoleeren kan van het geestelijk leven# STEUNVERLEENING IN NATURA WAT DE ADVIES-COMMISSIE VOORSTELT De Commiis&ie van Advies inzake het ver strekken van steun in natura aan werkloo- zen heeft dezer dagen aan den Minister in Binncnlandsche Zaken haar rapport ingeboden. Uitgaande van het standpunt, dat het be staande distributie-apparaat zooveel moge lijk intact moet worden gelaten, heeft de commissie een plan ontworpen, waarbij Je winkelstand in zijn geheel blijft ingescha keld, terwijl zoowel den winkelier als den werklooze volkomen vrijheid wordt gelaten commissie geeft in overweging een stelsel van natura-bonnen in te voeren, wel ke bonnen bij de overheidskassen inwissel baar dienen te worden gesteld. Deze bons zijn verkrijgbaar ter plaatse, waar de steungelden worden uitbetaald. Zij hebben een koopkracht van 25 c., d-ofch zij orden aan den werklooze voor slechts 24 c. in rekening gebracht. Hierdoor ontstaat voor den werklooze de mogelijkheid om de aarde van het steunbedrag te verhoogen a de prikkel om het steunbedrag zóov mgelijk in bons in ontvangst te nemen. (tintvangt/ hij b.v. van een steunbedrag, groot 15, een bedrag van 9.60 in bons, zijnde 40 bons, don krijgt hij een total aarde van 15.40 in handen. De winkelier of leverancier kan deze bon6 inwisselen op door het ge-meentebestuu; aangewezen plaatsen en ontvangt 22 cent per bon terug. Het voordeel voor de over heid bedraagt dan 2 cent per bon. winkelier of leverancier geeft dus prac tisch 12 korting op de goederen, die met worden betaald. Het is gewenscht deze korting niet uitsluitend op den winkelier of leveranciers te doen drukken, doch een deel daarvan te doen verhalen op den fa brikant. Daarvoor is noodig, dat degene, die )ns inwisselt, een bewijs van inwisseling ontvangt, dat kan dienen om bij den tus- schenhandel of fabrikant korting te er- Deze korting ware in maximum te 6tellen op 4 van de te betalen rekening. winkelier of leverancier, die du6 een rekening te betalen krijgt, groot 100, kan olstaan met het betalen van 96, in-dlen hij daarbij 4 bewijzen van inwisseling over legt, elk van 100 naturabons. ONZE NIEUWE MINISTER Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE, die met inqanq van 12 Juni benoemd is tot Minister van Sociale Zaken. „DOOR PLICHT TOT RECHT" BOND VAN CHE. P.T.T.-PERSONEEL VERGADERING VAN DE BONDSRAAD HET NIEUWE DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN Wat er onder ressorteert De Staatscourant van gisterenavond bevat een Koninkl. besluit, waarbij wordt inge steld een Departement van Algemeen Be stuur, dat den naam zal dragen van: Mi nisterie van Son&le Zaken. Het besluit geeft aan de zaken, waarvoor de zorg aan dit ve Ministerie is opgedragen, o.m zaken betreffende arbeidersverzekering, stoomwe zen, werkloosheidsverzekering, arbeidsbemid deling, werkverschaffing en steunverleening, uitoefenen der geneeskunde en der artsenij- bereidkunde en wat daarmede samenhangt De kleinhandel in alcoholhoudende dranken, arenkeuring, de drinkwatervoorziening, de volkshuisvesting en verdere zaken be treffende de volksgezondheid. Bij het besluit wordt voorts aan het hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken opgedragen de zorg voor de zaken betreffende het Staatsbedrijf der P.T.T., de rijkspostspaarbank, de matcrieele rechtspo sitie van de burgerlijke ambtenaren en het personeel in overheidsdienst op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht, de regeling an de salarissen der burgerlijke rijksamb tenaren, de wachtgeldregeling voor deze ambtenaren, herplaatsing van op wachtgeld op wachtgeldpensioen gestelde burgerlij ke rijksambtenaren en militairen en con trole op de inkomsten van de wachtgelders. Voorts is bij Kon. besluit bepaald, dat de naam van het Ministerie van EconomisehP Zaken en Arbeid gewijzigd wordt in dien in: MMinisterie van Economische Zaken Het besluit treedt in werking met ingang van 12 Juni 1933. Bij Kon. Besluit van 8 Juni is met ingang van 12 Juni benoemd tot Minister van Soc Zaken Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, an de Tweede Kamer der Staten-Gene Voornaamste Nieuws. DE BROCHURE-DUYS NIEUWE KOERS IN DE S.D.A.P. Eenige weken geleden, toen de eerste ge ruchten opdoken omtrent een door Mr. Duijs, het sociaal-democratische lid der Tweede Kamer, gesohreven brochure, verband hou dende met eenige problemen van tactiek der S.D.A P doelde het dagblad „Het Volk" me de dat de heer Duijs besloten had „die brochure niet te publiceeren. nadat hij er zich van verwittigd had, dat de door hem aangeraakte problemen reeds in partijbe stuur en partijraad aan de orde waren". En toen deze week bericht werd, dat de brochure toch zal verschijnen, haastte H e t Volk zich om doze mededeeling ongeloof lijk te noemen. Maar het ongelooflijke zal dan toch maar geschieden. Want, aldus deelde Mr. Duijs, die te Lochom vertoeft, aan een verslaggever van Dc Telegraaf mee: „nu anderen zich openlijk uitspreken over de partijtaktiek. bc.hoef ik ook niet te zwijgen. In een inotie van de afdeeling Amster dam 5 werd reeds gezegd, dat een herzien van do partijtaktiek „in geen geval gericht mag zijn op een verzwakking van het revo lutionair karakter der partij en dat de par tijleiding met alle middelen, zoowel in par lement als huiten parlement, den strijd voor de verheffing van de arbeidersklasse zal voortzetten". Daartegen wenscht Mr. Duijs positie te kiezen en de verslaggever weet reeds te melden, wat de hoofdinhoud der brochure zal zijn: Mr. Duijs wenscht, dat de S.D.A.P. zich onomwonden zal uitspreken voor het uit sluitend gebruik maken van wettige mid delen ter hereikin-g van haar doel; voorts voor eerbiediging van het wettig gezag; dat de partij onomwonden sabotage bij een eventneele mobilisatie veroordeelen zal en dat zij tegenover onze Koningin een hou ding zal inuemen, welke meer in overeen stemming is met die der sociaal-democraten in Engeland, Zweden. Denemarken enz., terwijl tenslotte Mr. Duiis het standpunt met betrekking tot eenzijdige ontwapening commissoriaal wenscht te doen onderzookei in verhand onder moer met de gewijzigde internationale omstandigheden en op nog enkoio andere gronden, wolk laatste nunt geheel gaat in den geest als door ir Albar- da dezer dagen in do SoeïalstisHie Gids ge schreven. Wat betreft de verhouding tot het communisme wordt het innemen van een scherper standpunt in deze brochure bepleit Gisteren en eergisteren kwam de Ned. Bond van Chr. Prot. Post- en Telegraaf- en Telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht' te Zeist in jaarlijlcsche Bondsraadsvergade ring bijeen, onder leiding van den voorzit ter, den heer Feenstra van den Haag Na opening op gebruikelijke wijze, sprak de voorzitter een openingswoord, hij de verslechteringen naging, die het deel van het personeel zijn geworden. ITet steeds groeiende aantal arbeidscon- t.vactanten en het tot standkomen van het arhcidscontractantenbesluit werden nader gememoreerd. Spr. constateerdo dat dit be sluit de den betrokkenen in uitzicht gestel de aanstelling niet heeft gegeven. Behalve het in los verband houden van deze schen is ook de bezoldiging van dien aard dat zij absoluut onvoldoende moet worden geacht. Voorts deed spr. dc losmaking van do richtlijnen voor dc besteldiensten in de grooto steden de revue passeeron om ver volgens stil te staan bij de kwestie van di al maar uibreidende nachtdiensten, en he niet aanstellen van de voor diverse exa mens geslaagde ambtenaren. Spr. wilde hier niet meer van zeggen, omdat allen de tot standkoming der verslechteringen hebben medegemaakt. Wel wil spr. constateeren dat bij die totstandkoming een ruimere plaats aan het overleg is ingeruimd dan voorheen. Voor de toekomst kan het perso- Deel niets anders dan afwachten. Moet het daarheen gaan dat het nieuw opgetreden kabinet onder de drastische plannen ook nog eens het P.T.T.-bedrijf meent te moeten begrijpen dan zal men dit afzonderlijk heb ben te bezien. Hierbij zal de bond zijn eigen inzichten krachtens eigen beginsel laten spreken. Dat beginsel legt als plicht op om met de moeite en bezwaren van de mede- menschen rekening to houden. Tenslotte meende spr. deze vergadering niet te mo gen openen alvorens het bondsbestuur de gelukwenschen van den Bondsraad te heb ben aangeboden met het feit dat het juist op dezen dag een kwarteeuw geleden is, dat do Bond werd opgericht Behandeling voorstellen Vervolgens kwamen de voorstellen van de afdeelingen in bespreking. De voorstellen om bij indienstneming van hulppersoneel wel zoowel als geen rekening te houden met kostwinners en aan die de oorlteur te geven lokten breede bespreking uit. Er werd geen conclusie vastgesteld, maar besloten bij voorkomende gelegenhe den met de gehouden besprekingen reke ning te houden. Een voorstel om stappen te doen dat voorkomen worde dat aan ge- pensionneerden hulpbestellersdiensten wor den opgedragen werd aangenomen in dien zin dat gepensionneerden eerst in de laat ste plaats in aanmerking komen. Naar aan leiding van een voorstel van een der ringen n er voor te ijveren dat bij den telegraaf ienst geen jongelingen beneden de 16 jaar ■orden aangenomen (thans zijn er kanto- 3n waar jongelingen van 14 en 15 jaar ■crkzaAm zijn) werd aangenomen in dien in dat ter bevoegder plaatse zal worden aangedrongen dat geen werkzaamheden aan deze categorie zal worden opgedragen die niet ge-eigend zijn voor zulk een jeug digen leeftijd. Aangedrongen zal worden op een aanstelling als zoodanig voor hen die de werkzaamheden van kantoorknecht heb ben doorloopen. De besteldienst met name in de groote steden was voorts een onderwerp van bree de discussie. De heer Joh. C. Dekker van Den Haag, teekende uitvoerig de groote be zwaren aan de huidige dienstregeling ver bonden. Besloten werd te blijven ageei-en voor herstel van den ouden toestand. Aangenomen werd een voorstel om te ijveren dat aan de Kantoorhouders niet meer dan één van de drie Zondagen dienst zal worden opgedragen. Besloten werd te ijveren dat ook aan Kantoorhouders een dienstwoning worde verstrekt. Verzocht zal worden ook aan sta tionhouders eenige dagen verlof te verlee nen. Aangedrongen zal worden op restitutie voor het Technisch Personeel van een ge deelte van den reistijd. Verworpen werd eert voorstel om ook een vertegenwoordiger van de vakgroep kantoorbedienden een plaats te geven in den Bondsraad. DUITSCHLANDS TRANFSER- MORATORIUM AANDRANG OM TEGENMAATREGELEN Het Hoofdbestuur der Nederlandeche Mij. roor Nijverheid en Handel heeft een tele gram gezonden aan den voorzitter van raad van ministers, Dr Colijn, waarin den minister-president verzocht wordt met aan drang de mogelijkheid te overwegen tot het nemen van tegenmaatregelen tegenover het Nederland noodlottige moratorium, door Duitschland afgekmrlugd ten opzichte betalingen aan het buitenland. (blz. 1) Te Zeist heeft de Chr. Bond van P.T.T.- personeel de jaarlijksche Bondsraadverga dering gehouden. (blz. 2) euwe incidenten op de Arbeidsconfe- Amerika herinnert de schuldenaar-staten aan den 15 Juni-termijn. Engeland zou van plan zijn een klein bedrag te betalen om zijn goeden wil te toonen. (blz. 51 De Economische Wereldconferentie te Londen I. (blz. 10) Buitengewone zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Jaarvergadering van het Verband van Ge- ref. Evangelisatiecommissies. R. Huizenga, oud-directeur van de Kweek school met den Bijbel te Groningen en oud inspecteur van Chr. Nat. Schoolonderwijs, f (blz. 11) Het Amsterdamsche college van B. cn W. heeft tot loonsverlaging van het gemeente- personeel besloten. VEREEN. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS HET NIEUWE BESTUUR. Op de algemeene vergadering van de Ver. De Nederlandsche Dagbladpers, te Den Haag, zijn als nieuwe bestuursleden geko zen de heeren: Mr. H. Dikkers, C. M. Don ker en P. W. Peereboom. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: voorzitter: de heer J. W. Hennv '(Leidsch Dagblad); vice-voorz.: de heer H. Kuypers (Maasbode); penningmeester, de heer H. Nijgh (N. Rott. Crt.leden zijn: Mr. H. Dikkers, H. Dikkere, C. M. Dosker P. W. Peereboom. Secretaris (geen bestuurslid) is de heer Mr. W. G. J. Veenhoven, Haarlem. NIEUWE A.R. KAMERLEDEN Mr. T. A. VAN DIJKEN, Dr. A. A. L. RUTGERS, benoemd 111 lid der Tweede Kamer, als opvolqer van Mr. J. A. de Wilde. VER. VAN NEDERL. GEMEENTEN Aan het dezer dagen verschenen jaarver slag var, de Vereen, van Nederl. Gemeen ten ontleenen wij het volgende: Het ledental is in 1932 gestegen tot 93S met 7.772.573 inwoners d.i. 96.4 pCt. van het totaal aantal inwoners van Nederland. On der deze 933 gemeenten bevinden zich o.m. allo IS gemeenten met meer dan 50.000 in woners. Van de 29 gemeenten met 20.000 50.000 inwoners zijn 2S gemeenten lid ert van de 88 gemeenten met 10.000—20.000 in« won ere zijn 85 gemeenten lid Opgemerkt wordt dat de crisis-omstan digheden in nog grootere mate dan het vo rige jaar haar invloed deden gelden op de gemeentefinancicn en dat dit zijn te- - vond in de bemoeiingen der Ver- t z.g. Kortings- wetjo heaft de V&reeniging verschillende nemoeiingen geha 1, evenals met betrekking tut de regeling der pereoneele belasting, ten n m n u.rtolijke geldleeningcn en ban .1 m-.t de instelling door deu Minister van M Oerstaat van een conic.is- ilie tot taak heeft het streven tot op richting van gemeentelijke girodiensten te beoordeele.il. Een ancier belangrijk onderwerp, dat in het afgeloopen jaar de aandacht der Ver had. was de kwestie der werkloo- zenzorg. Steeds tit ^d zich scherp gevoelen ontbreken vu overleg tusschen het Rijk en de gemeenten omtrent ter zake van steun regeling en werkevrschaffing te nemen maatregelen. Na verschillende besprekingen mocht het aan het eind van 1932 gelukken van den Minister dc bereidverklaring te vernemen tot instelling van een contactcommissie. Deze commissie is in het begin van 1933 in- ?steld. Voorts is in het verslag melding gemaakt van een uitvoerige correspondentie met den Minister van Economische Zaken en Ar beid over de uitvoering van de Crisis-Zui- velwet, waarbij aan den Minister werd ver zocht, maatregelen te nemen, waardoor hij de uitvoering dezer wet niet ten nadeele der gemeenten in strijd met deze wet wordt gehandeld. Voor de verschillende verzekeringen, door bemiddeling van de Vereeniging bestond groote belangstelling. Het bedrag der op het contract van dc Vereeniging verzekerde brandschade bedroeg op 31 December bijna f310.000.000; het bedrag der verzekerde stormschade ruim f 61.000.000. Voorts ver leende de Vereeniging nog bemiddeling voor heretelverzekering, glasverzekering, fraude- en diefstalverzekering. Het Technisch Adviesbureau verrichtte dit jaar werkzaamhedenvoor 20 gemeen ten, zoo mede voor 2 groepen van 3 gemeen ten, 2 groepen van 10 gemeenten en 1 groep van 11 gemeenten. Dit iaar namen de plan nen voor drinkwaterleidingen een grooto plaats in onder de werkzaamheden van het bureau. Het Electrificatiebureau bracht adviezen uit over straatverlichting, stroomlevcrings- contracten, stroomleveringstaricvcn, enz. BOND VAN CHR. ZANG- EN ORATORIUMVEREEN. GROOT NATIONAAL CONCOURS VAN DEN RING UTRECHT De Ring Utrecht van de Bond van Chr. Zang- en Oratorium-vereenigingcn, hoopt op 23 en 24 Augustus a.s. op het landgoed „De oude Tempel" te Soesterberg, een groot nationaal concours voor Christelijke Zang- vereenigingen te houden. Tot op heden schreven 40 vereenigingen in, n.l. 5 in de Superieure afdeeling; 5 in de Eere-afdeeling; 4 in de afdeeling Uit muntendheid; 6 in de 1e afdeeling; 7 in de 2e afdeeling; 7 in de 3e afdeeling en 6 in de 4e afdeeling. De Jury bestaat uit de heeren .T. N. Boseh te Amsterdam: L. J. Mens te Leiden en T. W. Spreij te Rotterdam. Uitgezonderd voor de Superieure afdee ling en de Dameskoren, waarvoor in do Bond geen muziek aanwezig is. zijn alle verplichte werken uitgaven van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen in Nederland Aan dit concours is evenals het vorige jaar een prima-vista-wedstrijd verbonden, waarvoor reeds vier gemengde koren en een mannenkoor ingeschreven. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN- OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1