ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND DE RUDOLFSTICHTING Kunst en Letteren» DE LAATSTE D] TRIBUNEN DONDERDAG 8 JUNI 1933 ECONOMISCHE PROBLEMEN HANDELSPOLITIEKE MAATREGELEN De hoop van de talrijke vrijhandelaren in ons land en van de tegenstanders van een gebonden economie is gevestigd op de op 12 Juni a.s. te openen economische wereld conferentie. Wij zullen niet op die confe rentie vooruitloopen, want ongetwijfeld be staat de mogelijkheid, al slaan wij die zeer gering aan, dat er iets ten goede wordt ge wrocht- Wij hebben echter rekening te hou den met de feiten, welke zich hebben voor gedaan en die niet zeer bemoedigend zijn voor het succes van die conferentie. Want deze conferentie heeft twee hoofd punten te behandelen, uit welke hoofdpun ten tal van neven-factoren dienen te wor den geregeld. Opheffing van handelsbelemmeringen Het eerste hoofdpunt is het tegengaan van het drijven om steeds nieuwe handels belemmeringen aan te brengen. Men hoopt zelfs het zoover te kunnen brengen, dat de bestaande belemmeringen zooveel mogelijk zullen worden weggenomen en dat het prin cipe van den vrijhandel weer algemeen zal worden aangehangen. In ons artikel: „De autarkie-idee zal en kan den eersten tijd niet verdwijnen" hebben wij hopelijk dui delijk gemaakt, dat vrijhandel in den ouden vorm, dus de ongebonden vrijhandel als nagenoeg onbestaanbaar moet worden beschouwd. Maar wij zouden ons kunnen vergissen en wij hebben onze theorieën te toetsen aan do werkelijkheid- De komende wereldconferentie zou een negatief bewijs voor onze stellingen kun nen zijn, terwijl, wanneer die conferentie ten opzichte van de vrijhandels-denkbeel den een succes zou worden, onze theprie als oniuist terzijde zal dienen te worden ge schoven. Maar wat hebben de voorname mogendheden gedaan? Zij hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om nog even voor het begin van het douanebestand naar men weet hebben de groote mogend heden een bestand gesloten, waarbij be paald is, dat gedurende den loop der we reldconferentie geen tarieven zullen worden verhoogd, welk bestand op 31 Juli a.s. kan eindigen, mits een. maand te voren daarvan opgezegd, terwijl na den 31sten Juli het ver band elk moment kan worden verbroken, echte/ eveneens met een opzeggingstermijn van een maand de rechten flink te ver- hoogen. Gaat er dus in den loop van de conferentie iels van de tariefmuren af, dan is men misschien nèt evenver als op het moment toen de beslissing over het houden der conferentie op 12 Juli was gevallen. Con tingen teeringen echter vallen buiten liet bestand, terwijl Engeland zich het reoht heeft voorbehouden om de reeds aangevan gen besprekingen over nieuwe handelsver dragen (welke gaan in de richting van ver hooging der rechten en natuurlijk gepaard met contingenteering) voort te zetten- In protectionistische richting Bereikt men dus in Londen eenig resul taat (hetgeen wij echter niet kunnen aan nemen) dan hébben de grootmachten dit resultaat al te voren geneutraliseerd door de muren op de gewenschte hoogte te brengén Er is echter nog meer. In Amerika gaat 'de president de reeds door de Volksverte genwoordiging aangenomen Federal Allot ment Bill in toepassing bregen. Deze Allot ment Bill bepaalt, dat op speciale artikelen een heffing zal worden geheven bij de pro ducenten van die artikelen, (welke heffing vermoedelijk voor het grootste gedeelte op do consumenten zal worden overgeheveld), terwijl het provenu van die heffingen ter be schikking gesteld zal worden van de boe ren, mits dege toestemmen in een vastge steld percentage vermindering van den uit zaai. De betrokken artikelen zullen dus in prijs moeten stijgen en het zou, zonder ver- hooging van invoerrechten, voor het buiten land voordeelig zijn om die artikelen in te voeren. Het gevolg van het in toepassing brengen van de Allotment Bill zal dus on vermijdelijk verdere verhooging yan het tarief zijn. Bovendien heeft Roosevelt zich al enkele malen uitgelaten over zijn wensch, ten op zichte van handelsverdragen, den weg te volgen van directe onderhandelingen van Staat tot Staat; hij wil geven en nemen en hij wil trachten door het verkrijgen van speciale concessies ook tegenprestaties te verleenen, mits de Senaat hem hiertoe de noodige volmachten verstrekt- Preferen- tieele tarieven en regionale handelsovereen komsten laten zich niet rijmen met vrij handel, want het zijn tegenovergestelde principes. Wat kan men dan op de econo mische wereldconferentie in de richting van vrijhandel doen, nu de groote landen meer en meer in de protectionistische rich ting afdrijven?. De stabilisatie der valuta's Het tweede hoofdpunt, dat op d« wereld conferentie zal worden besproken, is de sta bilisatie der valuta's, liefst op basis van den gouden standaard, zooals blijkt uit het rapport der commissie van voorbereiding. Engeland heeft al herhaalde malen te ken nen gegeven, dat het niets voelt voor on- tijdigen terugkeer tot het stelsel, dat niet goed meer functionneert. Londen wil, alvv rens te overwegen zich bij de goudlanden aan te sluiten, opheffing van de geconsta teerde fouten van dien standaard, zooals bijv. de ophooping van het gele metaal in enkele centra, waardoor aan die centra een onevenredige macht gegeven wordt De ge noemde goud-ophooping is echter weer een gevolg van de foutieve vredes-verdragen, van de ongeneigdheid buitenlandsche goe deren in betaling te nemen voor bestaande financieels verplichtingen, zoodat opheffine van de euvelen van den gouden standaard voorafgegaan moet worden door verbetering in de onderlinge handelsbetrekkingen, wij ziging der vredesbepalingen en beëindiging van den economisohen oorlog Dit zijn juist factoren, die de andere landen, met name Frankrijk, niet wenschen. Vandaar, dat men in Londen in den vicieuzen cirkel zal blijven rondwentelen en vandaar, dat de kans op eenig succes tot een gering percen tage is gedaald. Deze toch al minimale kans is nog verder verminderd door de be slissing van Amerika om wettelijk den gou den standaard te verlaten. Tot nu toe be stond slechts een goud-embargo, wat in feite gelijk staat met het verlaten van den gouden standaard, alhoewel wettelijk daar omtrent niets was bepaald- Nu wil Washing ton een fe.itelijken toestand wettelijk ma ken en daarmee toonen, dat het voor goed het goud den rug gaat toedraaien. Wat moet er dan op de wereldconferentie ter« opzichte van worden besproken? Want stabilisatie van valuta's, wanneer het goud geen interna tionale band meer vormt, is alleen mogelijk wanneer de schommelingen in de waarde van do munt ten opzichte van de binnen- landsche verhoudingen tot geringe propor ties zijn teruggebracht, m-a.w. tot er een evenwichtstoestand is gekomen. Het duurt gewoonlijk lang, voordat een dergelijk even wicht is ontstaan. Engeland kent op dit moment zelfs nog geen evenwicht, niette genstaande het verlaten van het goud op 21 September 1931 reeds circa 2 jaar gele den heeft plaats gevonden. Het is natuurlijk onmogelijk te zeggen, wat Londen zal brengen; men mag bij een ernstige studie omtrent den economischen opbouw van Nederland niet uitgaan van een veronderstelling, al heeft die veronder stelling een goede kans om werkelijkheid te worden. Men mag echter als zeker aannemen, dat de weg naar vrijhandel zoodanig versperd is, dat hij onbruikbaar is geworden. Men zal moeten overgaan tot wederkeertgheid tot afspraken van Staat tot Staat, van Sta- tengroep tot Satengroep en daarbij troeven in handen nemen, waarmede men een zoo groot mogelijke contraprestatie tracht te verkrijgen- Nederland zal dien wee dus ook moeten inslaan. Daarop komen wij in ons volgend artikel terug. VIJFDE JAARVERGADERING TE AMERSFOORT Krasse bezuinigingsmaatregelen zijn genomen In de Geref. Kerk aan den Zuidsingel te Amersfoort, hield gister de Vereenigïng tot verzorging van kinderen „De Rudolphstidh- ting" haar vijfde jaarvergadering. Vooraf ging een vergadering van het Dia conaal Supplet-fonds, welke door den Voor zitter, den heer W. Korvinius geopend werd met 't lezen van 1 Joh. 4 en gebed. De kascom- missie bracht een gunstig rapport uit Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester luidde gunstig aangaande den financieelen toestand van het fonds. De heer J. Reinink werd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Er werd eenigen tijd gediscussieerd over de wijze van beleg ging van een bedrag, maar het bestuurs voorstel werd ten aanzien daarvan aange nomen. Eenige Diaconiën stelden nog vra gen. Daarna werd de vergadering met dank zegging gesloten. De vergadering der vereeniging ander voorzitterschap van Z. Exc. J J C van Dijk. ving aan met het zingen van Ps. 89 7, waarna de Voorzitter een gedeelte uit Joh. 14 las, voorging in gebed en een openings woord sprak, waarin hij herdacht het over leden bestuurslid, den heer F. Eringa, te Hilversum. Hij laat in ons bestuur een ledi ge plaats. We zullen moeten missen zijn be zonken oordeel, zijn toewijding, zijn liefde tot dit werk en zijn opgewektheid. Maar we mogen God danken, dat hij is ingegaan in het Huis des Vaders met de vele woningen. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. Deze woorden werden staande aange hoord. De Voorzitter herinnerde er verder aan, dat de stichting ook zwaar getroffen werd door de ziekte van den directeur. Moge God hom spoedig de krachten hergeven en hem aan onzen arbeid teruggeven. Er waren ver der verschillende moeilijkheden, maar God heeft het voorzien én we mochten verstaan dat, als we bidden om de leiding des Gees- tes, deze ons niet wordt onthouden. In des Heeren hand zijn we veilig; welke zorgeh ons ook zullen drukken. Het jaarverslag van den secretaris werd een overzicht, gegeven van 't eerste lustrum der vereeniging. Met dankbaarheid mag geconstateerd worden, dat vele Diaconieën haar woord gestand hebben gedaan en de vereeniging moreel en financieel krachtig hebben gesteund. Doch, helaas, blijven som mige der Diaconieën ondanks herhaalde aanschrijvingen van verre staan. Een ander verschijnsel verontrust, nl., dat sommige Kerken verschillende collecten en bijdragen van stichtingen van barmhartigheid terzijde stellen om meerdere ontvangsten voor eigen behoeften te verkrijgen. Dit kan niet genoeg worden gelaakt Naast de zaak voor eigen armen en kerk is er ook een roeping jegens do landelijke stichtingen, die door samen werking van allen zijn tot stand gekomen, en in hun bestaan op de gezamenlijke ker ken en diaconieën mede zijn aangewezen. Het werk der Rudolphstichting is in deze vijf jaar in omvang en beteekenis toege nomen, Op 1 Jan. 1928 werden op de stich ting 116 kinderen verpleegd. Aan het eind van 1933 verbleven 142 kinderen op de stichting. Het vertrouwen in de doelmatig heid van het systeem der opvoeding, zoowel als in degenen, die met de opvoedende taak belast zijn, is volledig teruggekeerd; 't past ons niet hierover te roemen, doch wel om het dankbaar te constateeren. De directeur de heer Geleynse, heeft den laatsten tijd met ernstige ziekte te kampen. Dit is voor den man. die zijn krachten volledig en met volle toewijding gaf voor het werk, dat hem lief is, een zware beproeving. Ook voor het bestuur brengt deze ziekte verschillende moeilijkheden. Het bestuur werd voor beslissingen gesteld in verband met den sterken teruggang van inkomsten der stiohting, die slechts noode werden genomen. Het algemeen subsidie over 1931 werd belangrijk verlaagr. Boven dien deelde het ministerie mee, dat een ge wijzigde maatstaf zal gelden, die neerkomt op een jaarlijks terugkeerende beduidende vermindering. De uitkomst van land- en tuinbouwbedrijven steldt eveneens teleur. Hierdoor was het bestuur wel genoodzaakt de exploitatiekosten der stichting aan een grondige herziening te onderwerpen. Lei draad dpirbij was, dat het voortbestaan niet in gevaar mocht worden gebracht; noch door het aanvaarden van belangrijke tekorten, noch door verwaarloozing van de eigendommen der stichting. Toch moest op de kosten van onderhoud worden besnoeid, wat met inachtneming van bovengenoemde maatstaf geschiedde. De voorziening in het onderhoud der kleeding werd gewijzigd, eri evenals voorheen meer ten laste der pleeg ouders gelegd. Op de salarissen en vergoe dingen moest worden gekort Voor de pleeg ouders, die als pachters op de boerderijen wonen, is het een zware tijd. De opbrengst der producten daalde belangrijk en liet nau welijks een karige belooning voor den ar beid over. Door een gedeeltelijke restitutie van de gebruikte meststoffen kwam het be stuur zooveel als in zijn vermogen ligt tege- In het verslag werd herinnerd aan wijzi gingen in de personeelsbezetting, aan het afscheid van het hoofd der schooi, den heer P. Krepel, die naar Hardenberg vertrok, en de benoeming in zijn plaats van den heer G. ,Hogeweg. De lagere land- en tuinbouw school werd opgeheven. In het verslag wor den voorts mededeelingen gedaan omtrent de verzorging der kinderen, het aantal ver- pleegdagen enz. Het jaarverslag van den penningmeester behandelt ook het eerste vijftal jaren. In die periode steeg het aantal verpleegdagen met twintig procent De contributies hebben zich gehandhaafd. Collecten en giften vertoonen evenwel een inzinking, welke beangstigt Aan het verslag ontleenen we verder hel voigende: Thans rest ons nog een en ander te zeg gen over de totale tekorten over de eerste vier jaren, die thans op de balans voorkó men voor een bedrag van f 8.170.01. In ons vorige verslag hadden wij het to tale tekort geraamd op f 11.200. Door ons werd aan de hand van de toen bekende ge gevens het Algemeen Subsidie begroot op f 52.000. Wij maakten daarbij echter reeds de opmerking, dat dit altijd een eenigszins onberekenbare factor is. Dit is inderdaad juist gebleken. Het Departement is onze ingezonden rekening op verscheidene pos ten gaan besnoeien, zoodat het tenslotte Z.Exc. 7. J. C. VAN DIJK kwam op een subsidiebedrag van f 24.536, dus pl.m. f 13.000 lager dan wij geraamd hadden. Hierdoor steeg ons saldotekort tot f 24.170. Nog steeds is onze Voorzitter met de Re- geeringsambtenaren aan het onderhandelen en discussieeren, teneinde hen van dit, naar onze meening, onjuiste standpunt af te brengen. Wij mogen echter voorloopig niet met een twijfelachtig succes rekening hou den en dienen daarom den toestand te aan vaarden zooals hij thans is. Wij hebben, na ernstige overweging, be sloten, een belangrijk gedeelte van deze oude tekorten namelijk f 16.000, af te boe ken en daarmede de rekening „Gebouwen en Terreinen" van de Vereeniging te be lasten. Wij meenen hiertoe te mogen overgaan, omdat die tekorten voor een overwegend gedeelte een gevolg zijn geweest van de omstandigheid, dat belangrijke bedragen, uitgegeven voor uitbreiding en vernieuwing van onze onroerende goederen aanvankelijk ten laste van de exploitatie-rekening zijn gebracht en het ten volle gerechtvaardigd is, deze uitgaven tot een bedrag van f 16.000 te beschouwen als waardevermeerdering van de onroerende goederen. Over deze zaak hebben wij ook het oor deel ingewonnen van onzen accountant, die blijkens zijn rapport over 1932 geen enkel bezwaar maakt tegen deze definitieve rege ling. Door bovengenoemden maatregel daalt dus dit tekort van f24.170 tot f8.170, welk bedrag over 1932 weer zal kunnen worden verminderd met het te venvachten batige saldo groot f 1.286, zoodat het saldo tekort per uit. 1932 dan nog zal bedragen pl.m. f 6900, welk tekort wij met uw hulp gelei delijk hopen te delgen uit giften, collecten en contributies. Bij de behandeling van het jaarverslag werd de vraag gesteld of het wel goed was om meerdere lasten te leggen op de pleeg ouders Wier inkomsten terugliepen. De Voorzitter zette uiteen, dat f 13.000 minder werd ontvangen aan subsidie, zoo dat maatregelen moesten genomen wor den. Zeer krasse maatregelen waren nooddg, de salarissen werden zeer sterk besnoeid Spr. zette de beteekenis uiteen van den maatregel inzake het onderhoud der klee ding getroffen. Wij moeten een sluitende exploitatierekening hebben. Er mag nimmer iets, ook maar iets, komen van de situatie, welke er ten tijde van de Glindhorst was En we kunnen nu tot ieder in het land zeg gen: de exploitatie is zoo ingericht, dat in de toekomst menschelijkerwijze geen na deelige saldi gevreesd behoeven te worden Het verslag werd goedgekeurd. De lieer Korvinus vreesde bij het verslag van den penningmeester, dat het overboe ken van de f 16.000 op de rekening „Ge bouwen en terreinen" een verkeerd middel is; we moeten naar een lager levenspeil niet kunstmatig de boel trachten op te houden. Do Voorzitter zeide, dat naar een lager levenspeil reeds gegaan werd door het be stuur, bewijze de genomen maatregelen. Maar deze overboeking kan gerust geschie den; do waardevermeerdering door verbete ring en vergrooting is nimmer op de reke ning „Gebouwen en terreinen" gebracht. Natuurlijk zou het bestuur graag gezien hebben, dat het bedrag ad f 24.000 uit gif ten verkregen was; nu dit niet kan is er niets tegen om den maatregel te nemen, welke het bestuur voorstelt. De heer De Bruin vroeg of er niets aan gedaan kon worden om de verliezen op de bedrijven weg te werken. Do Voorzitter zeide, dat de bedrijven leer- apparaten zijn voor de vakopleiding. Er wordt getracht zooveel mogelijk te halen, wat er inzit Maar een belangrijk deel is boerderij en tuinderij en het hangt er van af of voor de producten weer betere prijzen gemaakt zullen kunnen worden. Namens de Diaconie van Groningen werd gevraagd naar de verhouding tusschen ver eeniging en stichting en de huur dea- ge bouwen. De Voorzitter zette uiteen, dat de vereeni ging de rechtspersoon is en de stichting de exploitatie betreft Dit is gedaan om een goed oveizicht over de exploitatie te krij gen. De stichting huurt de gebouwen van de vereeniging. De heer v. d. Veen deelde namens de dia conie Amsterdam-West mede, dat ter aan moediging van het bestuur deze diaconie een extra-gift van f 20 had meegegeven. (Applaus). De balans en winst- en verliesrekening, werden goedgekeurd. De penningmeester werd gedéchargeerd voor zijn gehouden be heer. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature van wijlen den heer Eringa gekozen de heer mr A J Fock, inspecteur van het L.O. te Utrecht De aftredende bestuursle den, de heeren D W Reinders, te Zwolle en T Sik ma te Amersfoort, werden herkozen. De Voorzitter sprak een woord van har- telijken dank aan het adres van het perso neel der stichting, dat in deze moeilijke tij den blijk heeft willen geven van medeleven. Offers zijn gebracht, die niet gering waren Het personeel heeft de offers aanvaard, om dat het niet anders kon. Onder 't personeel heerscht een buitengewoon goede Christe lijke geest Het bestuur stelt het zeer op prijs, dat dit nu gebleken is. Goud wordt in het vuur beproeft en te zien, dat de stich ting een personeel heeft, dat breed ziet naar het geheel en bereid is offers te brengen, is een voorrecht, waarvoor wij God mogen danken. Spr. bracht inzonderheid dank aan den administrateur, den heer Vermey en de adjunct-directrice mej. Lion Cachet aan den heer Storm, die de diaconieën opwekt tot steun, aan het afgetreden hoofd van de school, den heer Krepel, en wenschte het nieuwe hoofd, den heer Hogeweg, Gods ze gen toe. Ds Bavinck ging in dankgebed voor. TOSCANINI EN BAYREUTH Uit Rome wordt gemeld: Toscanini en twaalf andere dirigenten hebben een telegram aan Hitler gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de Joden- Radio Nieuws. vrijdag e juki door Ds. P. P. van Noort. van Oud Loosdrccht 11.00 Liederen-recital. 12.15 Middagconcert lur 3.00 Huishou- dhr. liinke Tolman, te Soest. 5.30 Gri foon 6.45 Openluchtconcert in het Vondel park te Amsterdam. 6.(JU Gramofoon G.30 Lezing dhr. A. J. Herwis. te Bussum. 7,15 Ned Chr Persbur. 7.30 Literair halfuurtje 8.00 Gramofoor Dr. J Sanders, te Rotterdar 10.10 Vaz Dias 10.20 Gril (296 M.) V.A.R.A 8,01 Orgelspel Hilver 8.30 Grt Viool 11.00 Onze keukei foon 4.0- Klein orkest 5.00 Na schooltijd icht 10.30 .1.30 Gramo- Na schooltijd i Voordracht V.P.R.O. 10,00 Morgenwijding 8.00 Weekuit zending. 8.30 Concert 9 30 Concert 1005 Vaz Dias 10,45 Gramofoon. Ir usee] (Vl.) (337 8 M.) 12 20 Concert 1.20 Gramofoon 5.20 Concert 6.20 Gra foon 6.50 Gramofoon 8.20 Gramofoon (Franscbi (509 3 M.) 12.20 Gramofoon 1.S0 Concert 5.20 Concert 6.35 Gramofoon - 6.60 Orkest 9.20 Concert 10.20 Gramof )a ven try (1664.4 M.) 12 20 Orgelconcert 1.05 Orkest 2,05 Gramofoon 3.20 BBC orkest 3,50 Concert 6,50 De grondslagen der muziek 9.55 Concert 10,35 Plane .angenberg (472 4 M.) 7.05 Gramofoon 10.35 Mensch und Welt 12.20 Concert 1.20 Concert 2.50 Gramofoön 4.50 Vespej .ondon Nat (261.3 m.) 12.20 Orgel 1.05 Orkest 2-05 Gramofoon 3.20 BBC orkest 5.35 Orkest 10.35 Piano .ondon Reg. (355.9 m.) 12.20 Concert. 3.20 Orkest 6.50 Concert 7.50 Kwintet 8,20 Concert 9,60 Zang 10.50 Gramofoon mofoon 9.50 Ko< a r tt 8 (Radio) (1724 M.) 8 05 Gran-W 12.50 Gramofoon 1,25 Piano 1,55 Gr® foon 6,50 Gramofoon 7.40 Gramofoon 9.05 Gramofoon ONZE LANGE GOLF IN GEVAAR Naar het „Hbld." vermeldt, is de toestand op de Internationale Radio-confereptie to Luzern thans zeer kritiek met Pinkste- ren wilde men reeds onverrichterzake uit eengaan. Er wordt nu echter opnieuw naar een oplossing der moeilijkheden in verband met de verdeeling der golflengten gezocht, maar de kansen op het behoud van de Ne- derlandsche lange golf staan zeer slecht Alle andere landen verzetten zich tegen: het behoud van de 1875 m-golf voor Neder land; daartegenover is men bereid ons land een goede korte golf erbij te geven, d.w.z. de lange voor een korte golf te ruilen. vervolgingen in Duitschland en verzocht wordt, hieraan een einde te maken. Aan gezien op dit telegram geen antwoord is ontvangen, heeft Toscanini zijn contract voor het leiden der opvoeringen te Bay-* reuth verbroken. Duitsche schooljeugd druk in actie in een van haar werktuinen, in ie omgeving van Berlijn. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door Edw. BULWER LYTTON (62 De Romeinen bleven op het plein staan en na eenige oogenblikken nam de volksmen ner Baroncelli het woord Ofschoon hij niét welsprekend of rijkbegaafd was, wist 'hij een handig gebruik te maken van gemeen plaatsen. En hij kende de zwakke zijde van zijn gehoor; hij kende hun ijdelheid, hun traagheid, hun aanmatigenden trots. „Hoort eens, vrienden" zeide hij, met een sprong op de plaats van Rienzi staande; „de Tribuun spreekt heerlijk dat deed hij altijd maar de aap gebruikt de kat, om de kastanjes voor hem uit het vuur te halen. Nu wil hij u de pooten in het vuur tuten steken, maar gij zult wel wijzer zijn. De Tribuun, die goede man, krijgt een pailois en houdt feestmalen, en baadt zich in een porfieron vaas wat hem niet tot eer strekt! waarin Sint Sylvester keizer Oon- stantijn doopte: dit alles is wel de moei*e waard ervoor te strijden. Maar gij, vrien den, wat krijgt gij anders dan harde slagen en het verlof om een prachtigen optocht te zien? Wel, als gij die kerels wegjaagt, dan krijgt gij een nieuwe belasting op den wijn- dat zail uw belooning wezen!" „Luistert! riep Cecco, „daar Jdinkt de trompet, toch jammer, dat hij ons be lasting wilde laten betalen!" „Zeker", riep Baroncelli, „daar klinkt de trompet, een zilveren trampet nog wel! A's gij hem nu uit de ongelegenheid helpt, heeft hij er de volgende week een van goud! Maar gaat dan toch waarom blijft gij staan, vrienden? het zijn maar honderdvijfiig huurlingen. Weliswaar zijn het duivels als zij aan het vechten zijn, zij steken van top tot teen in het harnas. Maar wat zou dat? AL snijden zij er een vier of vijfhonderd den hals ai, gij zult hen eindelijk wel de baas worden en dan kan de Tiibuun des te vroo- lijker aan tafel gaan." „Daar klinkt het tweede geschaJT, zeide de slager. „Als mijn oude moeder niet reeds twee zonen verloren had, zou ik waarachtig nog in staat zijn, den Tribuun te gaan helpen." „Dan moogt gij wel wat vlugger zijn", ging Baroncelli voort, .anders komt gij te laat. En wat zou dat jammer wezen! Als men den Tribuun wifl1 gelooven, dan is hij de eenige, die Rome kan redden. Wat? zoudt gij, het edelste volk ter wereld, niet in staat zijn, uzelf te redden? Zijt gij afhankelijk van één man? Zoudt gij niet in staat zijn de Colonna's en de Orsini's de wet voor te schrijven? Wel, wie heeft bij San Lorenzo de baronnen verslagen? Gij immers! Gij kreegt de klappen en de Tribuun de moneten Komt vrienden, laat dien man loopen; ik sta .u borg, dat er genoeg zijn, even goed alls hij, en goedkooper te krijgen. Luister! Daar blaast hij voor de derde maal; nu is het te laat!" De lang aangehouden, droefgeestige tonen der trompet klonken als de laatste afscheids groet van den goeden geest der stad. Toen zij zwegen, werd de geheele vergadering door een somber voorgevoel overmeesterd. Nu berouw en spijt niet meer hielpen, kregen zij berouw. De laffe praatjes van Baroncelli begonnen hen eensklaps tegen te staan; en de redenaar moest het aanzien, hoe zijn toe hoorders zich naar alle kanten verspreidden, juist toen hij hun eens wilde gaan vertellen, welke groote dingen hijzelf voor hen zou kunnen doen. Intusschen trok de Tribuun ongedeerd de gevaarlijke wijk van zijn vijanden door Ontsteld door zijn komst, verschansten zij zich in hun vesting, terwijl Rienzi zich naar St. Angelo begaf, waar Nina hem reens wachtte. De trotsche vrouw ontving hem met een glimlach van dankbaarheid om zijn redding doch zonder tranen, omdat 'le maat van de tegenspoed gevuld was. HOOFDSTUK XXXIV. De opvolgers van een mislukte omwenteling Vroolijk bescheen de winterzon de straten van Rome, toen het leger der baronnen Al door trok. De Kardinaal-Legaat aan het hoofd; de oude Colonna aan zijn rechter hand; nu niet meer trotsch opgericht, maar gebogen, want het verlies van zijn kinderen had zijn hart gebroken. Vlak achter hen reden Luca di Savelli, met zijn valschen glimlach, en Rinaldo Orsini, smadelijk om zich starend. Dan kwam een lange, maar barbaarsche stoet, voornamelijk bestaande uit vreemde huurlingen. Het geleek meer de intocht van vijandelijke troepen, dan de terugkeer van verbannen burgers. „Heer Colonna", sprak de Kardinaal- Legaat, een klein verschrompeld mannetje, Fransehman van geboorte en vol van de bitterste vooroordeelen tegen de Romeinen, die hem bij een vroegere zending zeer slecht ontvangen hadden, zooals wel meer gebeurde met vreemde geestelijken; „deze Pepino, dien Montreal op uw bevel hier heen zond, heeft ons inderdaad goede dien sten bewezen." De oude edelman boog, doch gaf geen antwoord. Zijn scherp verstand was veel verminderd en zijn strakke blik getuigde hoeveel hij had geleden. „Hij hoort mij niet", mompelde de kardi naal. „Het verdriet heeft hem kindsch ge maakt!" Hij keek om en wenkte Luca di Save/Mi „Luca", sprak de Legaat, „het was maar gelukkig, dat de zwarte banier van den Hongaar den Provenraai dwong, te Aversa te blijven, Als hij Rome was binnengetrok ken, dan hadden wij misschien met Rienzi's opvolger meer last gehad, dan met den Tribuun zelf. Montreal" voegde hij er met eenigen nadruk bij, „is een edelman en een Franschman. Dezen Pepino, dien hij gezon den heeft, zullen wij moeten omkoopen, ol hem door bedreigingen dwingen, te doen wat wij willen." „Dat zal zeker geen moeilijke taak zijn", antwoordde Savelli. „Montreal rekende op stijfhoofdiger verzet, waardoor hij zelf in de gelegenheid zou geweest zijn, er een eind aan te maken „Als Podesta, of vorst van Rome! Die be scheiden man! Wii Franschen hebben een gepast gevoel van eigenwaarde; maar deze plotselinge overwinning verrast hem even zeer als ons. Luca; en wij zullen Pepino zijn buit ontrukken, eer Montreal hem t:- hulp kan komen! Doch Rienzi moet sterven. Naar ik hoor, is hij nog altijd in het St. Angelo opgesloten. Orsini zal nog heden het kasteel hestonnen. Vandaag nemen wij het Kap! tooi in bezit, vernietigen rile wetten van den oproerling, ontbinden zijn bespot telijk parlement/ en brengen hst geheele bestuur der stad onder drie senatoren Rinaldo Orsini, Colonna en ik zelf; voor u, heer, hopen wij behoorlijk te zorgen." ..O, voor mij is het belooning genoeg, naar mijn paleis te mogen terugkeeren; en met oen rooftocht in de wijk der juweliers heb ik spoedig zooveel bij elkander, dat ik de versterkingen /eer in orde kan laten brengen I.uca di Saveili is geen eerzuchtig man. Hij verlangt slechts in vrede te mogen leven." De kardinaal glimlachte zuur en sloeg den weg naar het Kapitool in. Op bet plein waren als gewoonlijk ean troep ledigloopers verzameld. „Uit den weg! uit den weg! schelmen!" riepen de wachten, aan belde zijden de menigte wegtrappend, die, gewoon aan het rustige en beleefde optreden van Rienzi's lijfwacht, te langzaam plaats maakte, zoo dat menigeen ernstig gekwetst werd door de pieken der sofldaten en de hoeven der paarden. Daaronder was ook onze vriend Luigi, de slager, en zijn Romeinsch bloer' begon te koken, toen hij het stompe eind van een Duitsche lans .tegen zijn dikken buik kreeg. „Daar, Romein" zei de ruwe huurling iü zijn barbaarsch Italaansch, „ga uit den weg voor uw meerderen; gij hebt den laatsten tijd praal genoeg kunnen zien." „Meerderen!" barstte de arme slager uit, „een Romein heeft geen meerderen; en als ik niet twee broeders bij San Lorenzo ver loren had, zou ik „De hond is oproerig", zeide een van1 Orsini's bende, die achter den Duitscher liep, „hij praat van San Lorenzo!" „O!" zeide een ander volgeling van Orsini die er naast reed, „ik ken hem nog wel vafl vroeger. Hij behoorde bij Rienzi's troepen." „Zoo?'.t- zeide de ander op strengen toon; „dan kunnen wij niet te vroeg beginnen met een goed voorbeeld." Iets in den blik van den slager scheen hem niet te bevallen en bedaard stootte de ruiter van Orsini hem zijn piek in het hart en reed over zijn lichaam voort „Schande! Schande!" „Moord! Moord!" werd er onder het volk geroepen; en in de drift van het oogenblik begonnen zij om de wachten op te dringen. De Legaat hoorde den kreet en zag het gedrang; hij werd bleek. „De schurken maken weer oproer!" stofc» ter de hij. „Neen, uwe Eminentie neen" .antwoord de Luca; „maar misschien was het toch wel goed hun eens een heilzamen schrik aan tc jagen; zij zijn allen ongewapend: laat mij de wacht bevelen, ze uiteen te jagen. Eén woord is voldoende." Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8