liiruwr ^rütsdjr Clouriutt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT! Per kwartaal Id Lelden en In plant ten waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.33 portokoslen. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche tending *4.50 Bu dagenjksche zending «WO Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3985 DONDERDAG 8 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.LI VA Elke regel meera 0.22H Irgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaal uit TWEE bladen DE MINISTER-PRESIDENT Wij spraken een en andermaal van C o 1 ij n s program en wij zijn overtuigd, dat de kabinetsformateur ook werkelijk de leider van het ministerie is. Doch dit is hij dan jure suo, zooals Dr. Kuyper placht te zeggen, de primus inter pares, de eerste onder zijns gelijken; niet bij aanstelling, doch door talent, energie en drijfkracht. Want wij spreken wel van premier of minister-president om de feitelijke toestand aan te geven, doch formeel, krachtens zijn reglement van orde kent de ministerraad slechts een t ij d e 1 ij k voorzitter, die elk jaar opnieuw herkozen moet worden. Dr. Kuyper, die er diep van doordrongen was, dat de regeering één geheel behoort te zijn, zoodat er gelijk Dr. Colijn thans uitdrukte een kahinetspolitiek en geen ministerspolitiek gevoerd moet worden, maakte in 1901 de functie van minister president definitief en bracht de benoeming bij de Koningin. Dat is zuiver constitutioneel gedacht: niet ieder minister treedt voor zich zelf op, maar het kabinet als geheel namens de Koningin. Evenwel, in 1905 is de tijdelijkheid weer ingevoerd. Echter is in 1922 bij Kon. Besluit, dus naast het reglement van orde yoor de ministerraad, de positie van den Voorzitter van den Ministerraad nader ge regeld. Dezen voorzitter zijn eenige bizon- dere bevoegdheden toegekend. In zaken van algemeen beleid dienen de ministers met hem overleg te plegen, ongeacht de regel, dat belangrijke aangelegenheden in de mi nisterraad besproken worden. Deze toestand is nu echter eenigszins ge wrongen en we sluiten ons gaarne aan bij die bladen, welke aangedrongen hebben op zoodanige wijziging van het reglement van orde, dat daarin de „tijdelijkheid" vervalt en de regel van Dr. Kuyper opgenomen wordt Dan krijgt de minister-president een wei-geordende en goed-omschreven positie in het kabinet; dan is hij de eerste minis ter, die hij behoort te'wezen in het college, dat toch op zijn advies gevormd is. De Regeering dient als een eenheid naar buiten te treden en daarvoor is het ge- wenscht, dat de kabinetsformateur, niet al leen in feite, doch ook formeel, als hoofd van het door hem geformeerde ministerie fungeert, zoolang dit aan de regeering blijft Echter zijn ook daarmee niet alle moeilijk heden opgelost DE NIEUWE FIGUUR Met de .benoeming van den kabinets formateur tot minister-president voor heel do zittingsduur zijn niet alle moeilijkheden opgelost Immers, eenige tijd geleden is een andere figuur opgerezen. In de goede jaren met steeds klimmende inkomsten (men sprak zelfs van natuur lijke accressen) vroeg ieder minister feitelijk wat hij noodig had en behou dens bespreking in de ministerraad moest de minister van financiën maar zor gen, dat het geld er kwam. De comptabiliteitswet van 1927 heeft ech ter aan den minister van financiën bizon- dere bevoegdheden toegekend,. Iets wat vanzelf sprak in een tijd, toen deze minis ter telkens aan zijn collega's moest mee- deelen, dat er tekorten te vreezen in plaats van overschotten te wachten waren. Daarom werd bepaald, dat de minister Van financiën aan de begrootingen van zijn ambgenooten van te voren zijn goedkeuring moet hechten en is hij bevoegd om er be zwaar tegen te maken. Zelfs mag deze mi nister voorschrijven, welke uitgaven uit de gewone middelen moeten worden betaald en welke met leeningsgeld gefinancierd mogen worden. Men voelt, dat de minister van financiën hierdoor een zeer voorname en belangrijke plaats kreeg in de Regeering; en onverant woordelijke critici hebben dan ook menig maal ministers, die bezuinigen moesten, op gestookt tegen den „tiran aan financiën". Zwakke ministers hebben zich wel eens in de Kamer verontschuldigd met de mededee- ling: ik zou wel graag willen, maar de mi nister van financiën wil de gelden niet yoteeren. Dr. de Visser heeft, als minister, over dat laffe gedrag eens terecht de staf gebroken met de opmerking: wanneer ik de verant woordelijkheid voor mijn departement niet aanvaarden kan, dan behoor ik af te tre den, maar ik mag mij niet echter den mi nister van financiën verschuilen. Zoo is het werkelijk, maar het feit blijft bestaan, dat aan den functionaris voor fi nanciën aparte bevoegdheden zijn toe gekend. Zal dit onder de tegenwoordige omstan digheden, nu Dr. Colijn niet zelf Financiën nam, doch voor Koloniën opteerde, tot moei lijkheden leiden, zooals het Alg. Weekblad >or Christendom en Cultuur vreest? Er is reden om die vraag te stellen en met deze redactie te concludeeren, dat het vooral in deze tijden niet juist is, wanneer de feitelijke kapitein de koorden der scha mele beurs niet zelf vasthoudt, doch aan een ander doorgeeft Echter zien wij niet in, hoe dit formeel veranderd kan worden. In feite en in de praktijk zal het wel in orde komen. Men kan toch niet van ieder minister president verwachten, dat hij, zooals met Dr. Colijn het geval is, bijna op elk depar tement past en ook bij Financiën. Dat ware te veel gevergd. Daarom zal het gevonden moeten worden in zoodanige versteviging van rijn positie, dat hij ook in het geval, dat zich bij het vorige en bij dit kabinet voordoet, nochtans genoegzaam Invloed op het algemeenc financieele beleid kan uitoefenen. Dat de formeele regeling zich zooveel mogelijk aansluit bij de werkelijke toestand, uitnemend; doch er mag ook wel iets voor de gedienstigheden der practijk over blijven. Als die practijk maar goed en deugde lijk is. BINNENLAND. OFF1CIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS s; bij het Rijks? Friesland, tot hoofdoomml&s Dr A. L Heerm in Voss, thans commies; bij het Rijksarchief i M, D. Lammerts, than ad j un c t- commd es DE TOESTAND IN HET TEXTIELBEDRIJF EEN TELEGRAM UIT HELLENDOORN In verband met den zeer critieken toe stand in de textielindustrie te Nijverdal, heeft het gemeentebestuur van Hellendoorn telegrafisch een onderhoud aangevraagd bij den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken, hetwelk onmiddellijk toegestaan werd. Dit onderhoud heeft Dinsdagmiddag plaats gehad en daarbij heeft Minister De Wilde een langdurig gesprek gevoerd met het gemeentebestuur, waarbij tot uiting kwam, dat deze moeilijke kwestie de volle aandacht der regeering heeft. DE K.L.M. TIJDENS DE PINKSTERDAGEN Het mooie zomersche weer voor en ge durende de Pinksterdagen, heeft ten gevol ge gehad, dat de bezettingsgraad van alle verkeersmiddelen buitengewoon gunstig is geweest; ook het luchtverkeer kreeg hier van zijn deel. Van en naar Nederland wer den op Zaterdag 3 Juni vervoerd: 200 pas sagiers en ruim 5000 kg. vracht; in 1932 werden op dien dag vervoerd^85 passagiers en 3500 kg. vracht, welke cijfers wel een duidelijk beeld geven van den vooruitgang van het verkeer door de lucht Sinds Januari is het vervoer van en naar Nederland ten opzichte van het jaar 1932 meer dan verdubbeld. Ook op de lijnen van het binnenlandsche luchtnet was het ver keer buitengewoon gunstig; zoo werden op de Zeelandlijn vervoerd 42 passagiers, ter wijl het totaal 80 passagiers bedroeg. DRUIVEN ETEN IN HET WESTLAND CONTROLE DER V.V.V. De druiveneetgelegenheden in het West- land zullen dit seizoen niet meer onder controle van den bond Westland staan, doch onder toezicht van een op te richten West- landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. De kwestie van de Zondagsslui ting en het verplichte veilen, legde den bond Westland zooveel moeilijkheden in den weg, dat de controle door deze organisatie niet meer wenschelijk werd geacht. Iedere kweeker in het Westland zal dus dit seizoen in de gelegenheid zijn een druiveneetgele- genheid in te richten, hoewel onder con trole van het vreemdelingenverkeer. Dit kan ten deze echter uitsluitend adviseeren. TEGEN ROODE TERREUR DE NOODZAAK VAN KRACHTIGE ACTIE Naar aanleiding van een oproep van Ds J. Heetebrij, te Rilland, tegen de roode ter reur, zooals deze in sommige plaatsen is en wordt toegepast, hebben uit alle deelen des lands, velen hun sympathie met dezen op roep betuigd en hun medewerking toege- om op te treden tegen deze terreur. Het blijkt, dat velen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid eener krachtige actie te gen alle stille en openlijke terreur. Van groot belang is echter, dat voor deze zaak de medewerking zoo algemeen mogelijk is. Om nadere plannen uit te werken is het zeer gewenscht, dat degenen, die tegen den oproep tegen de terreur, een afwachtende houding aannemen en toch sympathiseeren met het plan, hun instemming nog betui gen en dit even schrijven aan het voorloo- pig correspondentieadres: Ds J. Hetebrij, Rilland, NEERBOSCH VIERT FEEST HET 70-JARIG BESTAAN HERDACHT De Weesinrichting Neerbosch heeft giste ren haar 70-jarig bestaan mogen vieren, ean blijde gebeurtenis, die talrijke vrienden en belangstellenden naar van't Lindenhout's rustige en vriendelijke stichting had gelokt. In de kapel werd in den voormiddag de herdenkingssamenkomst gehouden, onder leiding van den voorzitter van het bestuur der Vereeniging Weesinrichting Neerbosch Ds. W. C. P o s t u m u s M e ije s, van Rot terdam. Behalve de huidige directie. Ds. en Mevr. K1 u i n, waren ook de oud-directeur en -di rectie Ds. en Mevr. Schrijver aanwezig, de bestuursleden, het personeel, de heer Jan van 't Lindenhout. zoon van den stich ter. de burgemeester en de secretaris van Nijmegen en voorts vele vooraanstaande fi guren op het gebied wan inwendige zending, opvoedingswezen en philanthropie. Nadat deze allen door Ds. Posthumus Meijjes waren verwelkomd, zeide spr. God ootmoedig te danken, Die Neerbosch door kwaad en goed gerucht. door storm en on weer heen, zoo rijk heeft willen zegenen. Met warme dankbaarheid en diepe eerbied herdenken wij den stichter van Neerbosch, Van 't Lindenhout en diens gade. Met niet minder dankl aarheid noemde hij ook Ds. en mevr. Schrijver, die van 1903 tot 1926 hier de directie hebben gevoerd. In voor Neerhosch zeer moeilijke en donkere dagen aanvaardden zij hun zware taak. Dank zij hun krachtige leiding, hun onverwoestbaren ijver en trouw, dank zij bovenal hun vast vertrouwen in den Heer, Die hun weg naar hier had geleid, kwam Neerbosch tot nieu wen bloei en keerde in ons land het ver trouwen in Neerhosch terug. Met blijden dank, aldus spr., denken wij van-daag crook aan hoe nu ruim vijf jaar geleden de teepu- woordige directie, Ds. en Mevr. Kluin, hier het werk begon en tot heden, rijk door God gezegend, voortzet. De stichting heeft het thans hard te ver duren, daar de inkomsten minder worden en de uilgaven vermeerderen, ook al wordt groote zuinigheid betracht bij het beheei Soms vragen wij ons wel eens af: zal het werk op Neerbosch zich rustig kunnen blij ven ontwikkelen? God heeft groote dingen aan ons gedaan. En het geloof vat deze le venservaring aan met de stellige levens verwachting: Hij zal ons niet begeven ea Hij zal ons niet verlaten. Dies zijn wij ver blijd en vieren wij met een stillen lofzang dit feest! God zal ons niet beschamen. Zijn Woord is waarheid. Nadat het zangkoor van Neerbosch Wal ter Bachman-n's Unser Vater had gezongen en schoolkinderen twee gelegenheidsliede ren, hield Ds. W A. B. ten Kater, pred. der N. H. Gemeente te Wassenaar, een rede, waarin hij allereerst de nagedachtenis van den heer Johannes van 't Lindenhout huldigde, en vervolgens de stichtings- en wordingsgeschiedenis van Neerbosch na ging. God heeft op Zijn tijd Stichting en stichter in de smeltkroes gebracht: een brochure kwam in het licht vol halve waar heden en heele leugens, waardoor de per soon van Van 't Lindenhout werd ontluis terd en zijn werk aangetast. Was Van 't Lindenhout de stichter, Ds. en Mevr. S c h r ij v e r, die hem opvolgden, waren de voortzetters van den arbeid, op de tegenwoordige directie, Ds. en Mevr. Kluin rust de moeilijke taak de handhavers te zijn. Op handhaving komt het nu aan in dezen tijd van afbraak: om met open oog voor wat goed is in nieuwe inzichten en gedra gingen het oude Neerbosch te handhaven door te leven in den ouden geest, door kracht te putten uit het geloof. Wij dan ken Hem, die Neerbosch gesteld heeft tot een rijken zegen voor ons volk. Wij denken aan die duizenden weezen en onverzorgde kinderen, die hier opgeyoed zijn, van wie velen een eervolle plaats in de maatschappij innemen, van wie velen Neerbosch ook dankbaar zijn voor ontvangen geestelijken zegen. Wij denken aan zooveel goede lectuur door Neerbosoh onder het volk verspreid; wij denken aan Neerbosch' beteekenis voor het Christelijke lied. Neerbosch heeft ons Christenvolk weer zingen geleerd. Moge de ze herdenkingsdag, zoo eindigde spr., ons bewust maken den grooten zegen door God in Neerbosch 70 jaar lang aan ons volk ge schonken en moge de gemeente daardoor gedragen worden, Neerbosch te blijven dra gen door haar gebed, door haar gaven, haar actieve liefde. Tenslotte werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Centrale Commissie van Neerbosch' oud-weezen-vereeniging Am sterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht, den heer K. W e s s e 1 s, die de dank van vele honderden oud-weezen vertolkte en mededeelde, dat in enkele maanden tijds een gift van ruim f 2500 is bijeengebracht voor den bouw van een nieuw orgel in de kapel. De actie hiervoor wordt nog voortgezet. Spr. besloot met de verzekering, dat de oud-weezen hun oude tehuis zullen blijven liefhebben, hoog houden en verdedigen. Door den administrateur-adjunct-directeur den heer Kolman, werd uit naam van alle medewerkers op Neerbosdh een nieuw Avondmaal laken aangeboden. De talrijke gasten vereenigden zich daar na aan een welvoorziene koffietafel, waar bij nog door vele sprekers goede woorden werden geuit. Achtereenvolgens werd hier gesproken door den burgemeester, den oud- directeur Ds. Schrijver, Mr. van Rappard, oud-inspecteur van het rijkstucht- en op voedingswezen, Mr. A. de Graaf, inspecteur van genoemden centralen bond, Ds. Hel dring, Ds. Coenraad en de directeur Ds. Kluin. Van den Minister van Justitie kwam een telegrafische gelukwensch binnen, daar de ze tot zijn leedwezen geen gelegenheid had persoonlijk tegenwoordig te zijn. VERKOOPPRIJS MARGARINE Het hoofdbestuur van den Christelijken Bond van kleinhandelaren in melk en zui velproducten zond heden het volgende tele gram aan de Crisis-Zuivel-Centrale: „Margarinefabrieken verhoogen netto-' koopsprijs Margarine A met minstens v cents per kilogram. Verzoeken dringer. kleine winstmarge kleinhandel te beschei men door noodzakelijk geworden verhoo ging detailverkoopsprijs. Toestand voor kleinhandelaar onhoudbaar", HET 75-JARIG BESTAAN DER RIJKSVELDWACHT HERDENKING TE DEN HAAG Het korps Rijksveldwacht bestaat dit jaar driekwart eeuw. Ter herdenking van dit feit was gister in de zaal va.n den Haagschen Dierentuin een bijeenkomst georganiseerd, onder presidium van den heer D. v. d. Berg, uit Amsterdam. Op het podium prijk ten voor de bestuurstafel verscheiden bloem stukken. Een groote sohare geuniformden met genoodigden vulde do versierde zoal. Aanwezig waren o.m. de burgemeester van Den Haag en meerdere politie-autoriteiten. Nadat een driewerf hoera op de Koningin \va6 uitgebracht werd een telegram van hulde aan H. M. gezonden. In korte trekken schetste daarop de voor zitter de beteekenis van het korps Rijks- veldwacht. Door den districts-commandant van de Rijksveldwacht te Amsterdam, den heer E. Dozy, werd vervolgens de herdenkingsrede gehouden, waarin hij de geschiedenis en de taak van het korps uiteenzette en op het saa mhoo righe idsge voel wees, hetwelk dit korps 6dert. Mr C o 11 a r d vertolkte de gevoelens van sympathie van het departement van Justitie Verder voerden o.m. nog het woord de heeren Dickhoff, districtscommandant te Den Bosch en IrRaad, brigade-comman dant te Hilversum, Jhr Mr v. d. Bran de ler, procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, die het korps grooten lof bracht voor zijn plichtsvervulling en de heer De Fremery Kalff, namens den Bond van poldtie-ambtenaren tot bescherming van dieren, De Boer namens de Centrale van Ned. Overheidspersoneel en majoor K o 11 e urt Zuidfhorn. Laatstgenoemde bracht hulde aan de nagedaohtenis van minister Heems kerk, door wiens ttoedoen ook de financieele positie van den Rijkeveldwachter op hooger peil is gebraoht. Laatste spreker was majoor Piersma uit Gouda, op wiens vconstel tenslotte ge zamenlijk nogmaals het Wilheflmus werd gezongen. Een gemeenschappelijke maaltijd en een concert in den Dierentuin van de 's-Gra ven- ha agecfhe Politiemuziekvereeniging Onder ling Kunstgenot besloten den feestdag. NED. LUTH. JONGELINGSBOND BONDSDAG TE ZWOLLE De Bondsdag van de Nederl. Luthersche Jongelingsbond werd ditmaal te Zwolle ge houden. Er waren 130 deelnemers aanwe zig. Op de begrootingsavond werd gespro ken door Ds ten Rouwelaar, van Zwolle, door Ds G Riemers, van Bussum, voorzitter van den bond, en door Ds G D. van Noppen Ned. Herv. pred. te Zwolle. De afd. Zwolle bestond 25 jaar en ter ge legenheid van dit jubileum werd door oud leden, begunstigers en gemeenteleden een vaandel aangeboden. Daarna werd een fak keloptocht gehouden, met vlaggen en banie ren, die zeer de aandacht trok. De huishoudelijke vergadering werd ge presideerd door Ds G Riemers, die een in leidend woord sprak. Als bondsbestuurders werden herkozen de heeren A. W. G de Wit, Stadskanaal; H J Verkouw, Heemstede; J F F Herrmann, den Haag. De heer J. Schagen, uit Amsterdam, sedert twintig jaar werkzaam in het bonds- werk, stelde zich als bestuurder niet her kiesbaar; de bondsvoorzitter sprak waardee- rende woorden aan zijn adres voor hetgeen hij voor de bond verricht had. De bonds- secretaris, de heer G Kamann, sloot zich met een toepasselijke speech hierbij aan en een blijk van waardeering van de bonds leden overhandigend. Als bestuurder van den Bond van Luthersche Jongens werd ge kozen de heer EI. Fuchs uit Heemstede. Als plaats voor de volgende bondsverga dering werd Arnhem aangewezen. Uitvoerig werd gesproken over de gemeng de jeugdgroepen, die zich hebben vereenigd in de honden van Luthersche Jongeren. Be sloten is tot meer contact, zoodat op verschillende gemeenschappelijke terreinen in de toekomst de drie groote bonden, nl. Luthersch Jongelingsbond, Ned. Luth. Meis- jesbond en de Bond van Luthersche Jonge ren zullen samenwerken. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Vanwege de Bondszendingscommissie wer den nog sectievergaderingen gehouden, ter wijl besloten werd met een tocht per auto bus naar Giethoorn. TENTOGNSTELLINGSTREIN De officieele opening van den Oranje- trein (den eersten Ned. Tentoonstcllings- trein) zal plaats hebben te Utrecht op 12 Juni a.s. Voor het publiek is de trein voor het eerst toegankelijk te Hilversum, den volgenden dag. De deelname is schitterend. Geen vier kante centimeter is onbezet. De toonaangevers in handel en industrie schreven in. Speciale uitgebreide exposi ties van de K.L.M., de Spoorwegen, het Ko loniaal Instituut, de Nederlandsche Pers e-a. zullen zeker de algemeene belangstelling trekken, terwijl een radio-centrale door ge heel den trein en een gezellige restauratie wagen de attractie zeker nog zullen ver hoogen. De trein is circa een halve K.M. lang en heeft zijn eigen licht- en krachtinstal- Een speciale propagandadienst zal in iedere plaats de komst van den trein aan kondigen door middel van een plak collon- ne, een groote locomotief met tender, een filmwagen enz. KENTERING IN DE S.D.A.P. Naar wij vernemen zal binnenkort bij W. J. Thieme en Ge. te Zutphen toch de bro chure van Mr. Duys verschijnen, waarom trent werd gemeld, dat zij niet zou worden uitgegeven. Gemengd Nieuws. GEHEIMZINNIGE BRAND IN EEN BAKKERIJ Men meldt ons uit Megen (N.-Br.): Eén geheimzinnige brand heeft in den af- geloopen nacht in het dorp Megen gewoed. Omstreeks kwart voor één ontstond brand in de bakkerij van den heer J. E. Benkers, die juist aan het begin van de kom dezer gemeente woont De heer Ben kers zelf is reeds eenigen tijd ziek en wordt verpleegd in het ziekenhuis te Vechel. Gisteravond waren zijn zoon en dochter naar het ziekenhuis geroepen omdat de toe stand van den vader ernstig zou zijn. Het perceel van den heer Benkers bevat te aan de voorzijde een winkel met daar achter de electrische bakkerij, terwijl de bovenverdieping door de woning werd in genomen.-Achter het huis was een groote loods, welke als opslagplaats wordt ge bruikt Bij het uitbreken van den brand waren het perceel aanwezig een jong meisje, het dochtertje van den postbode, dat wel eens meer gedurende den laa'sten tijd in deze woning slaapt Het kind sliep in een z.g. opkamer achter den winkel. Boven sliep verder de knecht Omstreeks kwart voor één werd het meis je, dat ongeveer twaalf jaar oud is, naar zij veklaarde, wakker, door stemmen, die zei den, dat er toch niets te stelen viel, en iat ze daarom de boel maar in brand zouden steken. Het kind is toen opgestaan en be merkte, dat er brand was uitgebroken. Zij probeerde den knecht te wekken, doch deze sliep zoo vast, dat hij niet antwoordde op het geklop van het kir... De brand had zich intusschen uitgebreid en was reeds door de buren opgemerkt Zij slaagden er in de knecht wakker te maken, die, terwijl de trap reeds brandde, aan de achterzijde uit het raam wist te ontkonu>n Spoedig was de brandweer ter plaatse, die er in slaagde door de omliggende per- ceelen nat te houden, uitbreiding van den brand te voorkomen. Het perceel van bakker Benkers met de nabij behoorende loods is totaal afgebrand Alleen de voorgevel is blijven staan. Volgens nog niet met zekerheid bevestig de verklaringen zou in het perceel op ver schillende plaatsen tegelijk brand zijn uit gebroken. Althans zou tegelijkertijd in het woonhuis en in de loods vuur zijn ontstaan De burgemeester van Megen stelde een onderzoek in naar de geheimzinnige om standigheden, welke bij dezen brand zou den hebben bestaan. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Het 70-jarig bestaan van Neerbosch her. dacht Te Den Haag is het 75-jarig bestaan dec Rijksveldwacht herdacht (blz. 2) Het Pact van Vier is gisteravond te Romq Hoogverraad in Oostenrijk. Het Congres der Volkenbondsvereenigingea protesteert tegen de jodenvervolging. De eerste vliegboot-tocht Duitschland— Zuid-Amerika in geregelde luchtverbinding. Via „drijvend eiland". (blz. 3) Te Apeldoorn is de Schooldag gehouden van de Chr. Geref. Kerk. Te Rotterdam is de 42ste jaarvergadering gehouden van de Vereen, voor Chr. Volks onderwijs. Op de begraafplaats te Apeldoorn is een grafsteen onthuld op het graf van Prof. F, Lengkeek. 1 (blz. 5) Te Leeuwarden is de Bondsdag gehouden van de Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag. Te Utrecht is de 71ste algemeene vergade ring gehouden van Chr. Nat Schoolonderwijs (blz. 8) De Economische Ophouw van Nederland. Handelspolitieke maatregelen. I. Vijfde jaarvergadering van de Vereen, tot verzorging van kinderen „de Rudolphstich- ting". FELLE BRAND IN EEN SCHOENFABRIEK Men meldt ons uit Kaatsheuvel: In den afgeloopen nacht te ongeveer halt 2 ontdekte de surveilleerende inspecteur van politie alhier, Van Helsland, dat er brand was in de schoenfabriek van J. S oh rau we rs De Vries in de Hoofdstraat. Met zeer veel moeite wist de inspecteur het slapende gezin van den eigenaar, den heer Schrauwers, die zelf op reis was, te wekken. Pas na geruimen tijd gelukte het hem, de slapende familie, die bestond uit de moe der, acht kinderen en een grootmoeder, wakker te krijgen. De vlammen sloegen in een minimum van tijd over de geheele lengte van dc fabriek uit het dak, en van redding van het gebouw kon geen sprake zijn. Tien minuten nadat de brand was ont dekt gaf de brandweer reeds water en hier aan is het te danken dat de belendende per- ceelen voor het vuur gespaard bleven. Het woonhuis, dat ontruimd was, liep slechts waterschade op. Van de fabriek ble ven alleen de muren overeind. Te half 3 vannacht was de brandweer het vuur meester en behoefde slechts een wacht achter te blijven. Door het uitbranden der fabriek komen voorloopig 40 arbeiders en arbeidsters zon der werk. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. KATWIJKSCHE LOGGER GESTRAND Men meldt ons uit Wijk aan Zee: Htdenmorgen is tengevolge van den mist nabij strandpaal 54 gestrand de trawllogger KW. 4, schipper J. van Beelen Jaczn. De positie van het schip is niet gevaarlijk, on vermoedelijk zal het hedenmiddag bij hoog water vlot komen. GEVAARLIJKE KUNSTMEST Een landbouwer te Maashees (L.) kreeg het bij zijn werkzaamheden op het land zoo warm, dat hij zich van klompen en kousen ontdeed en op bloote voeten verder ging met het uitstrooien van kunstmest. Blijk baar wist de man niet van de gevaarlijke invloed van kalkstikstof op de huid. Na eenigen tijd kreeg hij zulke hevige pijn aan de voeten, dat hij niet meer verder kon gaan en ineenzakte. Beide voeten waren ernstig verbrand. DE TEWATERLATING VAN HET PRINS HENDRIK DOK

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1