Jlietuue gTriitsrijf (üeurattf Vriendelijk verzoek Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. NAT. VEREEN. PRO REGE ABONNEMENT» Per kwartaal in Leiden en in plant ten waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche sending «4.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3984 WOENSDAG 7 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsLI7V» Elke regel meer0.22 VI Ingez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Willen de lezers vooral letten op wat op een binnen pagina staat onder het hoofd: „een reeks, welke de aandacht zal trekken" Dit nummer bestaat uil DRIE bladen mom* aernel- m den a mijn meer ef zijd de^d' it uit- het •etstuk ij niet kbeeld ir ver at van eenigi it de ■oepen. henen, in. 9p dit tl aan, roken a door GEEN TOESPITSING, WEL HANDHAVING Sommige bladen, zoowel ter rechter- als ter linkerzijde, hebben zich gestooten aan de uitdrukking der Regeeringsverklaring, dat de Regeering „het toespitsen van poli tieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke eendracht wil vermijden." Dat mag nooit geschieden, riep men uit en sommigen voegden er aan toe: minister Kuyper maakte zich indertijd aan dit kwaad der toespitsing schuldig en het nood lottige gevolg daarvan was de verdeeldheid in ons volk in „paganisten" en Christenen. Er ware over het dubbel onjuiste van deze laatste conclusie een geheel artikel tc schrijven, waarbij allerlei factoren in be spreking zouden moeten komen, vooral ook deze, dat men toen niet gewoon was in de politiek veel te merken van de antithese, doch zulks laten we thans rusten. Het feit echter, dat de rechtsche pers, welke over de geciteerde uitspraak strui kelde, de conclusie der linksche pers verre van zich werpt, bewijst reeds voldoende, dat wij hier met iets anders te doen heb ben. Toen wij de verklaring voor de eerste keer la2en, kwam ook bij ons de gedachte op, dat deze uitdrukking minder gelukkig was. Vooral het woord „toespitsen" duidt zoo licht op iets ongunstigs. Echter, de bedoeling der Regeering was ons volkomen duidelijk, gelijk iedereen wel begrepen heeft, waarom deze clausule op genomen werd. Daarom vroegen we ons direct af: hoe kan men beter onder woor den brengen, wat hier gezegd moet worden? En we kwamen voor ons zelf tot de eerlijke erkenning: zonder al te breede omschrijving zien wij er geen kans toe. Men zou kunnen zeggen: De Regeèring zal in haar beleid toonen, dat zij de Chris telijke volksaspiraties als bron van kracht erkent; maar zij zal vermijden de politieke en geestelijke tegenstellingen op de voor grond te dringen; doch ook die omschrij ving bevredigt niet. Hiermee is niet vol komen duidelijk gemaakt, wat de bedoeling is; n.1. een status quo op het terrein der principieele politiek. Een laten rusten van beginselvragen, zooals deze allicht tot hef tige partijstrijd leiden kunnen; een aan vaarding van de feitelijke toestand; zoodat van de vrijzinnige ministers wèl gevorderd mag worden mede te handhaven, wat door Christelijke actie tot stand kwam, doch geen positief .voortbouwen op deze grond slagen. En dat wil' weer niet zeggen, dat de .'rechtsche ministers hun beginsel zouden verloochenen; maar wèl, dat zij niet met .voorstellen zullen komen, waartegen prin cipieel verzet zou rijzen. Want dat zou toe spitsen zijn van politieke en geestelijke te genstellingen: e>en scherper stellen en for muleeren van eigen wenschen. Dat is bij de samenwerking van het he- tien, waarbij Dr. Kuyper evengoed leiding zou kunnen geven als Dr. Colijn, onduld baar. En als we alles overwegen, kunnen we nog niet inzien, dat de klaring het zoo onjuist heeft HANDHAVING VAN EEN GOED BEGINSEL Hetgeen wij in bovenstaande driestar be toogden vindt zijn bevestiging in een nega tieve regeeringsdaad en in een positieve regeeringstoezegging. Op de vragen van den heer De Visser be treffende het nemen van maatregelen van Regeertngswege, krachtens welke de in con cubinaat levende werkloozen ten aanzien .van den uit te keeren steun worden gelijk gesteld met de gehuwde werkloozen, heeft minister de Wilde geantwoord, dat hij niet wenscht te bevorderen, dat aan de in con cubinaat levende personen de voor gehuw den vastgestelde steun wordt uitgekeerd. De minister wenscht dat niet te bevor deren. Dat is een negatieve, doch niettemin een welsprekende regeeringsdaad. Er ge beurt feitelijk niets anders dan handhaving van het stah.s quo, maar het is de voort zetting n oen regel, welke op de Christe lijke volksaspiratie rust, als men het zoo zeggen wil. Het ligt in de bedoeling om hier en daar niet alleen de huwende vrouw te ontslaan uit overheidsdienst, maar ook de vrouw, die in concubinaat gaat leven. Die worden in dat opzicht op een lijn gesteld. Welnu, van deze misschien minder fraaie beeldspraak maakt de uiterste lin kerzijde gebruik om aan te dringen op ge lijkstelling tusschen gehuwde en in concu binaat levende werkloozen ten aanzien van de steunuitkeering. Over die wonderlijke redeneering zeggen we nu niets; evenmin over de onjuiste ge volgtrekking, dat het maken van onder scheid oorzaak is, dat zulke vrouwen aan het gebrek worden overgegeven, omdat men émders wel, maar nu niet het verschil kent tusschen steun aan werkloozen en hulpbetoon aan ellendigen. Met deze overwegingen had de minister in dit geval niets te maken; hij had zich slechts aan te sluiten bij de Christelijke overtuiging, welke in ons volk leeft, dat de Regeering het huwelijk niet mag diskwali- ficeeren door het op één lijn te stellen met do Russische methode, die man en vrouw slechts administratief bij elkaar voegt. Of, om het met terugslag op de eerste driestar te zeggen: minister de Wilde spitst de geestelijke en politieke tegenstelling niet toe, doch bewaart slechts, wat1 burgéiTecht onder ons volk verkreeg. POSITIEF REGEERINGSPLAN Zeer opzettelijk sprak Dr. Colijn ér van, dat we geen ministerspolitiek, maar kabi- netspolitiek te wachten hebben. Dat was een gelukkige wijze van zeggen: niet ieder minister beslist voor zich zelf, maar het kabinet als geheel neemt besluiten. Als zoodanig moeten we dus ook het re- geeringsvoornemen zien om aandacht te schenken aan de loonarbeid der gehuwde vrouw; voorzoover ze geen kost winster is. Praktisch kan dit niet anders beteekenen dan het vrijlaten van loonarbeid voor de gehuwde vrouw, die om welke oorzaak dan ook moet optreden als kostwin- ster voor het gezin; doch beperking van die arbeid, voorzoover deze leidt tot cumulatie van inkomens, niet zelden voor kleine of onvolledige gezinnen. Hoever deze maatregel zal gaan hope lijk iets verder dan het Rotterdamsche voorstel doet er nu niet toe; de vraag is: in hoever kan dit kabinetspolitiek zijn? Het antwoord daarop is niet moeilijk te geven. Tegen loonarbeid van de gehuwde vrouw hebben onderscheiden ministers ern stige, principieele bezwaren. Want die loon arbeid schaadt de eere-positie der vrouw evenzeer als het welzijn van het gezin. Deze overtuiging wordt echter niet door alle ministers gedeeld. Hoewel de vrijzinnig democraten op dit punt zeker niet fanatie ker zijn dan liberalen en sociaal-democra ten, verschillen ze toch yan meening met de rechtsche partijen. Doch behalve in de kringen der roode en rooder partijen, die op dit stuk ook weer ver achter de feiten aanloopen en de prak tijk opofferen aan het dogmatisme, groeit allerwege de overtuiging, dat om der tijden nood de gehuwde vrouw, wier man een be hoorlijke bezoldiging geniet, van de arbeids markt teruggedrongen moet worden ten bate van de werklooze kostwinners. Dit is niet alleen een sterk Christelijke levensovertuiging, het wordt ook eisch der praktijk en wie daarvoor zijn oogen niet sluit, stelt zich achter die eisch. Welnu, aangenomen dat straks Prof. Slo- temaker de Bruine met een wetsvoorstel in dezen geest komt, dan spitst hij daarmee de geestelijke tegenstellingen niet toe, doch hij plaatst zich slechts op het praktische standpunt, dat der tijden nood deze maat regel vordert. En dan kunnen vrijzinnigen, die de oogen open doen, zonder bezwaar deze maatregel goedkeuren. SOCIALISME EN FASCISME Naar wij vernemen heeft het bestuur der S.,D.A.P.-Federatie Den Haag geweigerd, toe te stemmen in een debat tusschen barer voormannen en den heer J. A.' Bi leider van den Alg. Ned. Fascistenbond. Op grond daarvan heeft de heer W. Drees een debat afgewezen ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT DE HOUDING DEK VEKEEN. TEGEN- OVER ANDERE ORGANISATIES Ia het Tehuis voor Militairen te Utrecht hield gisteren de Nationale Vereeniging ,Pro Rege" haar algemeene vergadering. De voorzitter Ds. T. J. Hagen, van Delft, liet zingen Psalm 48 7, las een ge deelte van het Pinkster-Evangelie en ging voor in gebed. Daarna sprak hij eon openingswoord „De oude koers". Het is geen onge woon verschijnsel in 'ivie dagen, aldus Spr., dat de men- schen en zelfs de partijen van koers veranderen. Het is nog maar kort gele den, dat er een machtige bekoring uitging van de val- ••che democratie op de meeste men- schen. Oude paden moesten verlaten worden en nieuwe banen betreden. Vooral het anti- militarisme in allerlei vorm deed opgeld. Het gebroken geweertje versierde de revers. De jongeren predikten, geheel tegen hun natuur in, weerloosheid en dergelijke il- De nood van ons eigen land, het gebeurde van de Zeven Provinciën, en de historie van het buitenland hebben de oogen geopend voor het waardelooze van de droomerijen en fantasieën, waaraan men zich had overge geven.. Ons volk werd wakker geschud. Men zag den afgrond, waar ons volk in dreigde te storten. En dat werd de oorzaak, dat velen de oude koers gingen verlaten, nu het sig naal op onveilig stond. Sommigen di'aaiden langzaam bij, maar bij anderen was de koersverandering plotseling en radicaal. zoover als het défaitisme werd ver loochend, en er weer terugkeer kwam tot het roepen om de oude waarden van Gods dienst, Gezin en Gezag, mogen we deze ver andering van koei's loven en er dankbaar voor zijn. Maar en dat is het gevaarlijke bij velen werd wel de richting gewijzigd, maar ze bleef onjuist, omdat nu gevaren werd naar de fascistische haven. Onze nationale vereeniging „Pro Rege" behoeft haar ouden en beproefden koers niet te wijzigen. Vijftien jaren lang heeft ze de gezonde beginselen van en over de weer macht verdedigd en gehandhaafd. Vijftien jaar lang heeft ze gestreden voor de samen binding van volk en weermacht, voor het hooghouden van het gezag. Vijftien jaar lang heeft ze de banier ontplooid: Pro Rege et Pro Regina. Dat was de oorzaak, waarom ze zooveel bestrijding vond, en anderen haar onver schillig voorbijgingen. De stroom van den tijd was ons tegen, izelfs in christelijke krin gen. De slaapmutsen waren te diep over de ooren getrokken om onze arbeid te kunnen waardeeren, tegenwerking zelfs door de mannen van 't gezag was niet zelden ons Maar nu is de wind toch ook in onze zeilen gekomen. We behoeven niet van koers te veranderen, de blijven in ouden koers varen; we behoeven geen nieuwe idealen er bij te nemen. We hebben tot nu toe vast- zullen blijven vasthouden aan onze oude leus. Alleen hopen en bidden we, dat vele nieuwe bootslui in deze tijd zich op ons scheepje zullen laten aanmonsteren, om met man en macht naar de veilige haven voor ons volk te varen. Het ideaal, dat ein delijk weer door ons christenvolk gegrepen schijnt te worden, moge ons volk samen brengen onder de banier van Pro Rege. Telegram aan H.M. de Koningin. Hierna stelde de vooniitter voor om het volgende telegram te verzenden: Aan Hare Majesteit de Koningin: De Nationale Vereeniging „Pro Rege" in jaarvergadering te Utrecht, Militair Tehuis, bijeen, sinds de vijftien jaren van haar bestaan strijdende pro Rege et pro Regina in Volk en Weermacht, blijft in ouden be proefden koers varen, en staat met onkreuk bare trouw rondom Uw troon. De Voorzitter verwelkomde ter ver- eadering overste De Jong, vertegenwoor diger van den Min. van Defensie, benevens velschillende andere afgevaardigden. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan de discussie namen deel Am sterdam, Barneveld en Zui d-II o 1- 1 a n d. Van het verband Zuid-Holland kwam een brief in die meerdere punten van cri- tiek op de leiding bevatte, en die meteen een onderwerp van bespreking uitmaakte. Voor Zui d-H o 11 a n d maakte de voor zitter, Ds. Jac. v. Nes Czn„ van Den Haag, zioh de tolk van de bezwaren die daar leven. De secretaris, de heer N. A. Schuman van Amsterdam, beantwoordde de gemaak te opmerkingen. Het hoofdbestuur is toe gankelijk voor billijke en opbouwende cri- tiek niet voor negatieve. De brief van Zuid- Holland maakt den indruk van een steige rend ros, dat alles omver loopt. Spr. ging od meerdere punten nader in. Het hoofdbe stuur is er van doordrongen dat zijn arbeid onvolmaakt is en verlangt geen dank. maar is oök gevoelig voor waardeering, die hier gemist wordt. Spr. meent dat meerdere mo tieven in het schrijven van Zuid-Holland niet juist zijn. Een breede discussie ontstond, waaraan deelnamen Ds. G. Fenema van Loosduinen (hoofdbestuur); Zuid-Holland (de heeren Ds. Jac. v. Nes Czn., wachtm. J. v. Rooyen en W. C. F. Scheps), de voorzitter Ds. T. J. Hagen, de secretaris N. A. Schuman, be nevens Bar. v. Tuyl v. Serooskerken, afge vaardigde van den Ned. Mil.bond. Na een discussie, die soms een zeer levendig ka rakter droeg, werd verslag en bestuursbe leid vastgesteld. Het financieel verslag werd na eenige op merkingen goedgekeurd. Evenzoo het ver slag van de boekencommissie, waarna reke ning en begrooting werden vastgesteld. Hierna kwam aan de orde de motie van Zuid-Holland, luidende: „Het algemeen bestuur van het Verband Zuid-I-Iolland van de Nationale Vereeniging „Pro Rege", kennis genomen hebbend van het optreden van het Nat. Verhond „Gods dienst, gezin, gezag" en instemmend met een terzake in een dei Chr. dagbladen ge geven beschouwing; van oordeel dat het doen samenwerken van zoo heterogene bestanddeelen als in dit verbond een middelpunt hebben bij voor baat met lamheid geslagen is en ook leiden moet tot verwarring, gelijk enkele sprekers op de openbare vergadering in den Haag- schen Dierentuin, 22 Maart j.l., daarvan dui delijk bewijs hebben gegeven door er een verkiezingsvergadering van hun resp. par tijen van te willen maken: betreurt, dat de secretaris van het Hoofd; bestuur van „Pro Rege" aan bovenbedoeld® vergadering in kwaliteit een actief aandeel heeft genomen: spreekt als zijn gevoelen uit, dat over toetreding tot lichamen als G.G.G. door do Na. Vereen. ,.Pro Rege" de algemeene ver gadering eerst behoort te woraen gehoord c.q. alleen heeft te beslissen en dat zoolang dit lichaam terzake geen uitspraak heeft ge daan, een beschouwen van de Nat. Vereen „Pro Rege" als deel van het Nat Verbond G.G.G. praematuur moet worden geacht; besluit dit gevoelen ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur van „Pro Rege" en te publiceeren in de pers". Het Hoofdbestuur adviseert dit voorstel van het Zuid-Hollandsch Verbandsbestuur niet aan te nemeu. Ds. v. Nes lichtte de motie nader toe. Aan de discussie namen deel Amsterdam en het Hoofdbestuur, dat ook zelve betreur de dat de kwaliteit van den heer Schuman achter zij'"* naam stond aangegeven. De zaak werd hierna als afgedaan be schouwd. Te halfdrie ving de MIDDAGVERGADERING Ingekomen was een motle-Amersfoort om het lidmaatschap van een fascistische organisede onvereenigbaar te verklaren met dat van „Pro Rege". De voorzitter wilde deze motie naar het hoofdbestuur om praeadvies zenden, waar het zulk een gewichtige materie geldt. Zuid-Holland en Nunspeet verzetten zich daartegen, wijl deze dingen onder ons vol komen zekerheid hebben. Een voorstel-Amersfoort om den Min- van Defensie te verzoeken aan „Pro Rege" meerdere bewegingsvrijheid te geven, gaf het Hoofdbestuur aanleiding te verzoeken om feiten van een beperking dezer vrijheid ter zijner kennis te brengen. Dan zal het college e.v. zich tot den bewindsman wen den. Bij de rondvraag pleitte Breda voor een eigen vereenigingslied, waarvan het een concept ronddeelde. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de heeren Ds. T. J. Hagen te Delft; Ds. J. Gispen te Groningen; H. Schaaf te Middelburg, terwijl gekozen werd de heer H. Bolle te Amersfoort. Hiena sprak Dr. H. A. v. GyblaodOos- t e r h o f f, van Den Haag, over: „De door werking van de Chr.-nationale gedachte in ons volksleven", waarop eenige discussie volgde. Meerdere sprekers konden het betoog van den spreker niet geheel onderschrijven en met name Ds. v. Nes gaf te kennen dat hij het standpunt van den inleider t.a.v. het fas cisme etc. niet deelen kon. Dr. v. Gvbland Oosterhoff diende hierna van repliek. Als slotpunt Van het agendum gaf de heer Leo Lens verschillende van zijn rof- felrijmen, die hij iederen dag in ons blad publiceert, ten beste. Nadat de voorzitter een slotwoord gespro ken had en allen had dankgezegd die tot het welslagen van deze jaarvergadering had den bijgedragen, sloot Ds. v. Nes de verga dering met gebed. NEDERLAND EN HET VOOR GESTELDE TARIEVENBESTAND Op vragen van den heer Kortenhorst. inz. de door Amerika en Engeland opnieuw verhoogde invoerrechten en do wenschelijk- heid, dat ons land daartegen een protest zou laten hooren, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat door de Engelsche maatregelen de betrokken Ne- derlandsche uitvoer zwaar wordt gctrcifcn. Voor zoover in de Vereenigde Statei. van Noord-Amerika den laatsten tijd invoer rechten zijn verhoogd, hebben deze verhoo gingen blijkbaar niet een zelfde schadelijke uitwerking op den Nederlandschen uitvoer geoefend. Wat onze houding to.v. deze tariefver- hoogingen in verband met het voorgestelde tarievenbestand aangaat, meent de minister te mogen verwijzen naar het antwoord, dat de Nederlandsche regeering aan den sec retaris-generaal van den Volkenbond zal doen toekomen met betrekking tot dc reso lutie nopens het tarief bestand, aangenomen door het comité uit den Volkenbondsraad voor de organisatie van de monetaire en oeconomische conferentie, welk antwoord binnen enkele dagen aan de Kamer zal worden overgelegd en in de pers bekend zal worden gemaakt. BURGEMEESTER VAN BEVERWIJK Benoemd is tot burgemeester van Bever wijk met ingang van 1 Juni Mr H. J. J. Scholter.6. Mr Schblten6 is 38 jaar oud. Hij is thans hoofdcommissie aan het Departement voor Economische Zaken en Arbeid cn is vroeger Burgemeester van Houten en liid van de Provinciale Staten van Utrecht geweest. Hij is secretaris van de Nederlandsche Vereeni ging voor Armenzorg en Weldadigheid en secretaris van de Landbouw-crisiscomm Ook w«« h'i cecretaris van de Staatscom missie-LLels Uit de Antirev. Partij. VOORZITTERS CENTRAAL COMITÉ In de vacature van eersten en tweeden voorzitter van het Centraal Comité, ontstaan door het aftreden van de heeren Colijn en De Wilde, heeft dit college in zijn vergade ring van gister, op voorstel van den aftre denden voorzitter, benoemd de heeren J. Schouten en ds. M. van Grieken. Ds. M. VAN GRIEKEN Toen mr. De Wilde bedankte als wet houder van Den Haag en de heer J. Schou ten als raadslid van Rotterdam, begreep iedeireen in de A.R. partij wel, dat hier achter de bedoeling school om hen in dien de omstandigheden meewerkten op een andere plaats te brengen. Welnu, dat is thans geschied. Mr. De Wilde is op voorstel van dr. Colijn minis ter geworden en de heer J. Schouten is gis teren, „op voorstel van den aftredenden voorzitter", benoemd tot voorzitter van het Centraal Comité. Het is een hooge en schoone onderschei ding voor den heer Schouten van wien men haast zeggen kan: Al wat in Kuypers boe ken steekt is in zijn hoofd (en hart) ge- En daarom wenschen wij hem en de anti-rev. partij recht hartelijk geluk met deze benoeming, in het vaste vertrou wen, dat hij hier nog vele ongekende kwa liteiten zal kunnen openharen en met de bede, dat God hem moge sterken naar lichaam en geest. Dat naast hem kwam te staan de trouwe en moedige, maar tevens geheel onbaat zuchtige propagandist der anti-rev. begin selen, ds. Van Grieken, is ons ook een oor zaak van groote vreugde. Deze onderschei ding siert den man en de partij beide. Het is te hopen, dat de nieuw-gekozenen niet al te spoedig gelegenheid krijgen om hun zetel aan de nu afgetredenen aan te bieden. Exameq gedaan en niet geslaagd Kennis voldoende, maar tt nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuw- taibletten gebruikt.' Hierdoor blijft men kalm en helder van geest Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent PROV. COMITÉ VAN A. R. KIES VEREEN. Ds. Polstede bedankt als secretaris. Zaterdag 10 Juni a.s hoopt het Prov. Comité van A. R. Kiesver. in Overijssel te vergaderen, v.m. half elf in hotel Geyten- beek te Zwolle. O-m. komt in de morgen vergadering aan de orde een voorstel om trent de verhouding tusschen het Prov. Comité en de Pers. Zijn wij goed ingelicht dan luidt het voorstel van het Prov. Comité om aan de A.R. Pers in Overijssel subsidie te verleenen cn wel aan de Kamper Courant en de Vecht- en IJsselbode. Verder komt aan de orde: Verkiezing van een voorzitter en van een secretaris, terwijl als spreker hoopt op te treden de heer L. F. Duymaer van Twist. In de middagvergadering zal de heer J. Schouten spreken over de propaganda. Een en ander wijst er op dat het een belangrijke vergadering kan worden, men zij dus tegenwoordig. ROTTERDAM-LLOYD-RAPIDE De firma Ruys en Co.. hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Llo> o meldt, dat de boottrein in aansluiting op liet thuisvarende mailschip Indrapoera, hetwelk 7 Jun> a.s. te Marsceille wordt verwacht, Donderdag S Juni as., om 8 uur 28 aan het Hollamische Spoor ie Den Haag zal aankomen. Aan komst te Roosendaal 6.58 uur en te Rattcr- djyn D.P. 8 uur. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De heer J. Schouten en Ds. M. van Grie ken respectievelijk tot voorzitter en tweede voorzitter van het Centraal Comité benoemd. Algemeene vergadering van de Nat. Ver een. Pro Rege. Minister Verschuurs antwoord op de vra gen van den heer Kortenhorst over het voorgestelde tarievenbestand. (blz. 2) Duitschland schijnt niet bereid te zijn het gewijzigde Viermogendhedenpacc te teekenen Morgen Franse h-Engelsch-Amerikaansche besprekingen over de 0ntwapeningskwe6ties te Parijs. De Volkenbondsraad en de Jodenvervol ging. Sir Eric Drummond neemt afscheid van den Volkenbondsraad. Een mislukte aanslag op Venizelos. Moordaanslag op den Afghaanschen ge zant te Parijs. De gezant overleden. De Duitsche Rijksbisschop richt een Pink- sterboodschap aan de Kerken. (blz. 3) De wedstrijden van het Noordergewest van het Ned. Chr. Gynn.astiekverbond. G.O.G.-dag te Nijverdal. (blz. 5) Algemeene vergadering te Delft van de Vereen, van Chr. Onderwijzers. Het rapport van de Hooge Raad van Ar beid inzake de wettelijke verkorting van de arbeidsduur. (blz. 9) Bondsdag te Leeuwarden van de Bond van Meisjesvereen. op Geref. grondslag. Jaarvergadering van de Vereen, voor Chr. Bewaarschoolonderwijs. (blz. 8) Te Apeldoorn is de conferentie gehouden van predikanten der Chr. Geref. Kerk. Jaarvergadering van het Verband van Geref. Evangelisatie. Algemeene jaarvergadering van de Vereen, van Chr. Leeraren en Leeraressen bij het Nij verheidsonderwijs. ALBERT VAN DER KALLEN t Een begaafd journalist overleden Gisteren meldden we reeds, dat op bijna zestig-jarigen leeftijd te Zandvoort, waar hij herstel van gezondheid zocht, overleden is Albert van der Kallen, hoofdredacteur-direc teur van het r.k. dagblad „de Gelder- lander". Schrijver dezes heeft met dezen vriende lijken collega veel omgang gehad en treurt met zijn weduwe en elf kinderen, over wie hij hij elke gelegenheid sprak, omdat hij zoo blij was met deze zegen Gods. Altijd was het de ernstige, godsdienstige, m«/ir ook opgewekte en vroolijke man, die nauw gezet leefde, maar ook dankbaar was voor aardsclie weldaden, welke hem geschonken waren. Nadat hij korten tijd aan MaasHode en Dagblad van Noord-Brabant ge werkt had, kwam hij aan de Gelderlan der, van welk blad hij in 1919 directeur- hoofdredacteur werd en voor welk blad hij met groote trouw en ijver heeft gearbeid, zoolang het dag was. Ook met groote bekwaamheid. Want met dankbaarheid zal door alle medewerkers worden erkend, dat niet het minst door zijn inzicht en volharding de Gelderlan der geworden is tot een der stevigste cn, meestgelezen r.,k. dagbladen, met een op lage, welke bijna de 40.000 nadert Dat wil wat zeggen voor een dagblad, dat geen landelijk karakter heeft en dus aan gewezen is op een behaalde streek. Doch de wijze, waarop v. d. Kallen schreef, was oor* zaak, dat de opinie van de Gelderlan- d e r meermalen geciteerd werd over be langrijke gebeurtenissen. Wij voor ons willen gaarne zeggen, dat wij nimmer verzuimden te lezen, die aan trekkelijke artikelen, welke het midden hielden tusschen een meditatie cn een poli- tiek-sociale beschouwing; want zij bewe zen, wat één zijner vele vrienden thans in zijn blad schr ef: „In Friesland geboren en in Limburg gevormd, trof hij tusschen hoofd en hart het evenwicht Zijn maatgevoel be waarde hem tegen de risicos van snel geïmproviseerd schrift. Het kranten-artikel en zijn leven waren wel bedacht. Zijn wil volgde een onher roepelijke overtuiging, hij was een Friesche Christen. Wat hij in /ijn ge schrift beleed, leefde in zijn daad; de apostolische gedachte uit zijn bureau verloor hij niet in zijn gebed Zóó hebben wij v. d. Kallen gekend als hooggeacht collega; zoo denken wc aan hem na zijn vroegtijdig overlijden. God trooste de zynen, die achterbleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1