DINSDAG 6 JÜNI 1933 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND DR. NEDERBRAGT OVER DE CONFERENTIE TE LONDEN Dr. J. A. Nederbragt, dia mèt Dr» H. Col ij m en enkele andere heercn, die onze regeering zullen vertegenwoordigen op Economische Wereldconferentie, heeft gis- tervond voor de microfoon der N.C.R.V een rede gehouden over het onderwerp: „Wat wij van de conferentie van Londen vor-] wachten". Spr. merkte bij de zes programpunten op, dat de conferentie over drie daarvan: het geldwezen, de goederenprijzen en de kapitaalbeweging, slechts kan theoretiseeren en dat do regecringen slechts rechtstreeks invloed zouden kunnen oefenen in verband met de andere drie, welke aan gaan de handelsbelemmerini de tarief- en verdragspolitiek en al is hier slechts sprake van sanctton- neering productie-beperking en goederenruil. Eén punt waarmee eeni ge regeeringen eveneens direct te maken hebben: de oorlogsschuldein, komt op het program niet voor. Spr. heeft van de conferentie geen over dreven verwachtingen: het verleden maeut hier tot voorzichtigheid; verschillende eco nomische conferenties sinds 1927 hebben practisch niets opgeleverd en er is hier ook geen gemeenschappelijk belang aanwezig, dat een conferentie licht zou doen slagen Bovendien deugt de methode der confe rentie niet, daar men weer begonnen is in kleine groepjes te spreken inplaats van aan de ronde tafel saam te komen met het doel tot oplossingen te geraken. Men laat, wat eveneens noodig is, nog niet voldoende los de leer, dat de staat niet door de wetten van de moraal gebonden is. Men komt met een lijst van eischen en niet tevens met een lijst van offers. Men begint bij anderen en wal niet bij zichzelf beginnen. Toch, zegt spr.. wanneer men geen offers wil brengen kan het resultaat bijna niet anders zijn dan dat men samen nog verder in de ellende ge raakt Het ergst is. dat men in al deze conferen ties den geest Gods niet aantreft. De inter nationale conferenties zijn wel niet anti godsdienstig maar wel a-religieus, zónder godsdienst. En Nederland heeft niets ge daan om te trachten daarin verandering te brengen. Ook de internationale politiek moet onder den invloed van het Woord onzes Gods gebracht worden. Als wij niet terugkeeren. tot de Wet en de Getuigenis ook op het ge bied van het verkeer der volken onderling, zullen we geen dageraad hebben. Spr. wil niet, in overgeestelijkheid, Gods Woord overal bijhalen, maar waar deze cri sis een vertrouwenscrisis, een crisis dus van zedelijken aard, is, helpt, wat de hoofdzaak betreft, daarin geen conferentie. Al zijn er drie redenen waarom spr. geen overdreven verwachtingen heeft van de Economische Wereldconferentie in den grond der zaak is hij toch optimistisch. Het Christendom is immers een harmonisch ge heel van pesssimisme en optimisme, omdat Ihet wel het allerslechtste denkt van den mensch, maar tevens het allerbeste van God. Al ontbreekt er iets aan de tegenwoordige sconferenrties der volken, zij zijn toch prin cipieel niet zóó slecht, dat we er als Chris ten niet deel aan zouden kunnen nemen Of de conferentie slagen zal, hangt van God af. niet van menschen. Het zal gaan zooals in Gods Raad besloten is. Is zij beter wetenschappelijk dart organisatorisch voor bereid de Heere zal het voorzien. We moeten niet zeggen: als de conferentie ,Van Londen niet slaagt, gaan we allen ten gronde. Immers ook dan gebeurt er niets zonder 's Heeren wil. De Heere zal de crisis doen eindigen op Zijn tijd. Hij zal het voor zien. Wij menschen kunnen de wereld niet be sturen, wij kunnen haar niet redden. Maar we zijn ook te onbeduidend om haar te ver derven. Thomas van- Aquino heeft eens ge zegd: De wereld wordt geregeerd door de wijsheid Gods en door de dwaasheid der menschen. Doen wij slechts wat onze hand vindt om te doen, dan kunnen we verder rustig toe zien. in vertrouwen op de wijsheid Gods Niet zonder reden koos spr. den Pinkster dag voor zijn voordracht. Hij eindigde met de woorden van den profeet Joël, die op den Pinksterdag vervuld werden en ook voor dezen tijd van verwarring en verwildering gelden: „En het zal geschieden, dat al wie den Naam des Heeren zal aanroepen, zal be houden worden, want op den berg Sion zal ontkoming zijn". DE KOMENDE ARBEIDS- CONFERENTIE DITMAAL VAN GROOTS BETEEKENIS Dece maand zal de internationale arbeids- conferentie worden gehouden, die waar schijnlijk tot 1 Juli zal duren. Menkent ditmaal aan deze conferentie zeer groote beteekenis toe, omdat zij begint aan den vooravond van de economische we reldconferentie en over verschillende be langrijke vraagstukken, zooals de invoering van de 40 urige arbeidsweek, de verzekering tegen de werkloosheid enz. zal beraadslagen. Tot Duitsch gedelegeerde is benoemd dr. Ley, welke benoeming waarschijnlijk op de conferentie zeer ernstige bezwaren zal vin den, aangezien Ley zal ter zijde worden ge- Staan door Leirchner, die vroeger tot de so ciaal-democratisch partij heeft behoord. President Roosevelt zal officieele waarne mers zenden, waaruit blijkt dat. zijn regee ring ook in dit opzicht wil breken met de politiek van haar voorgangster. EEN VROEGERE RIJKSMINISTER VOOR FINANCIEN GEARRESTEERD De vroegere Rijksminister van Financiën, Heinrich Koehler, drie tot de Centrum-partij behoort, is in „Schutzhaft" genomen, omdat zich voor zijn woning een groote menigte verzameld had, die van een compromittee- rende briefwisseling tusschen den vroege- ren minister van Baden, Adam Remmeie en Koehler kennis had gekregen. Deze briefwisseling was in de „Fuehrer" gepubli ceerd. De arrestatio van Koehler geschied de in het belang van zijn persoonlijke vei ligheid daar de protestdemonstraties der me nigte buitengewoon stormachtig waren. Spoorwegramp in Frankrijk EEN TREIN MET 500 PINKSTER- GANGERS VERONGELUKT DOOR ONOPLETTENDHEID VAN DEN MACHINIST Tot Zondagmiddag 14 dooden, 132 gewonden Uit Parijs wordt gemeld: Zondagochtend heeft tengevolge van een fout van den machinist op 7 K.M. afstand van Nantes een spoorwegramp plaats gehad, waarbij tientallen slacht offers zijn gevallen. De ramp geschied de met een extra-trein van Parijs naar Le Croisic, waarmede ongeveer vijf honderd passagiers, dje gedurende de Pinksterdagen op reis gingen, werden vervoerd. De trein was Zaterdagavond te 21.50 uur uit Parijs vertrokken en moest des morgens te 5.50 uur te Nan tes aankomen. s In verband met herstellingswerk zaamheden aan de lijn moesten de trei nen op het traject nabij Nantes met een beperkte snelheid van ongeveer 25 K.M. per uur rijden, waarvoor de noo- dige seinen waren opgesteld. De ma chinist, de 46-jarige Kurzon uit Tours, heeft deze seinen niet opgemerkt en liet den trein met een snelheid van ruim 60 K.M. rijden. De ramp ge schiedde bij het station van Sainte- Luce op 7 K.M. afstand van Nantes. Hoe de ramp geschiedde Tengevolge van de te groote snelheid is de trein, waarmede de ramp plaats had, ont spoord. Toen de machinist bemerkte, dat er iets met den trein gebeurde, trachtte hij door sterk te remmen den trein nog tot stilstand te brengen. Op dat moment echter /loog de locomotief als het ware als een dol geworden' dier steigerend uit de rals, viel opzij ejn boorde zich in den grond te midden van een hevigon vonkenregen. Onder een vreeselyk gekraak sloeg de tender bovenop de locomotief te pletter. De eerste wagon achter den tender, een eerste klasse rijtuig, kwam dwars over den spoorweg te staan. i)e volgende wagons echter schoven in en over elkaar en veranderden in eenige oogen- blikikerr in van den trein, stukken metaal, glasscher ven, balkan hout, enz. Het gekraak hield spoedig op, doch werd gevolgd door een vreeselijke stilte, die direct daarop plaats maakte voor een ontzettend gejammer en gehuil der slachtoffers De onder-chef van het station Grand Blot- tereau was de eerste, die op de plaats van de ramp verscheen en daar het vreeselijke schouwspel gadesloeg. ,Jk zag den trein den laatstenr wissel voor de plaats van de ramp bereiken aldus vertelaarde de onder-chef en ik had od dat. moment een onweerstaanbaar voorge voel. dat er iets vreeselijks zou gebeuren. Ik zag, binnen enkele seconden hoe de machi nist trachtte te remmen, terwijl de wissel in stukken vloog, waarvan er enkele voor mijn voeten neervielen. Daarop zag ik hoe de locomotief zich letterlijk im> den grond boorda jtooals een schip, dat op zee schip- break lijdt en met den voorsteven In de golven verdwijnt Op hetzelfde, oogenblik hoorde ik bet geluid als vain een hevigen donderslag, weldra ge volgd door lange smartkreten...." Onmiddellijk nam de onder-chef maatre gelen voor de hulpverleemng en waarschuw de de betrokken autoriteiten. Zoo spoedig mogelijk werden gezondheidsdienst, de brandwper en de civiele en militaire docto ren uit de omgeving naar de plaats vam de ramp gebracht. In de ziekenhuizen werden tegelijkertijd de noodige maatregelen geno men voor 'het opmemen van de gewonden. Het reddingswerk De reddingscolonne begaf zich met den meesten spoed onder leiding van den heer Mathivet, prefect va® het departement van de Beneden-Loire. naar de plaats van het onheil. Spoedig na aankomst waren dertien dooden, zeven mamnen en zes vrouwen, ge borgen. De lijken waren voor het meeren- deel zoo gruwelijk verminkt, dat het iden- tïficeeren zeer moelijk was. Zij werden naar het lijkenhuis "van het ziekenhuis te Nantes overgebracht. De gewonden 'werden eveneens naar do ziekenhuizen in Nantes vervoerd. Ongeveer vijftig gewonden moesten in de ziekenhui zen worden opgenomen. Van een tiental is de toestand zoo ernstig dat de doctoren voor hun leven vreezen. Een klein kind, dat ernstig gewond was. is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden, waardoor het aantal dooden tot veertien is gestegen. Met kortsaofitigen ijver werd het oprui- mingswerk voortgezet Meer dam honderd gewonden werden geholpen. Het juiste aan tal kon nog niet nauwkeurig worden vast gesteld. Onderhoud met een overlevende Wij hebben een onderhoud gehad meteen officier van het vliegkamp uit Tours, die met verlof naar zijn ouders ging en te Tours in den trein was gestapt Hij vertelde, dat de trein, door het groot aantal Parijzemaars. dat met de Pinkster dagen op reis ging, zeer vol was. „Toen wij Nantes naderden bevond ik mij in den zij- gaing waar verscheidene reizigers stonden te praten en te rooken. Plotseling bemerkten wij, dat er iets bij zonders gebeurde; het was alsof de aarde zich bewoog en op hetzelfde moment bijna werden wij weggeslingerd. Tien tot vijftien seconden duurde het en toen- begreep ik, dat er een ongeluk gebeurd was. Ik hooide een vreese- lijk gekraak. Hoe ik ongedeerd er uitgeko men ben, weet ik niet Het is een wonder. Het compartement, waarin ik oorspronke lijk gezeten had, is geheel vernield en alle reizigers, die daarin gezeten 'hebben, zullen aarschijnlijk gedood zijn". Op de plaats van' de ramp hebben zich vreeselijke tooneelen afgespeeld. Mannen zochten naar hun vrouwen en kindereu, moeders liepen wanhopig over het terrein, zoekende naar baar kinderen. Korten tijd na de ramp was de justitie uit Nantes ter plaatse. werd aan- een langdurig verhoor onderwor pen, evenals de stoker. De machinist is voor- loopig ter beschikking van de justitie ge steld. De machinist zou over negen maan den zijn- functie op de locomotief neerleggen. De meeste dooden en gewonde® zijn af komstig uit Parijs en omgeving en uit Tours. Voorzoover bekend zijn er geen buitenlan ders, dus ook geen Nederlanders bij. Uit Parijs zijn verschillende autoriteiten van het Ministerie van Verkeer naar Nan tes vertrokken om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Een ramp van zeer grooten omvang Nog wordt uit Parijs gemeld: Het laat zich aanzien, dat het aantal slachtoffers van de spoorwegramp bij Nantes veel groo- ter is dan de eerste berichten meldden. Vol gens de berichten van Zondagmiddag wa ren er veertien dooden-, onder wie zes vrou wen en een baby. Voorzoover bekend zijn er 132 gewonden. Van twaalf is de toestand le vensgevaarlijk. Het is mogelijk, dat er nog een aantal slachtoffers onder de overblijf selen van de vernielde wagons is. De aangerichte schade is zeer groot. Het terrein van de ramp vertoont een groote ruïne. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp werd uit Nantes en andere plaat sen in de omgeving hulp gezonden. Ook met het opruimingswerk werd onmiddellijk een begin gemaakt. VREESELIJK GEBEUREN OP EEN LOOMOTIEF PARIJS, 6 Juni Gietermiddag heeft oip de machine van den pereonenfir-ein van Parijs naar Montereau een vreeselijk onge luk plaats gevonden, dat gemakkelijk tot een nieuwe groote spoorwegramp had kun nen leiden, hetgeen echter i6 v -orkomen door die tegenwoordigheid ven geest en den moed van den machinist en den stoker, die beiden als slachtoffer van hun plicht zijn gevallen. Toen tusschen Parijs en Montereaiu de stoker kolen op het vuur wilde werpen, sloegen plotseling vlammen naar buiten, waardoor de kleeren van den stoker in brand raakten De mechanist probeerde de vlammen te dooven, doch de wind die ontstond door de snelheid van den trein, joeg de vlammen ook in de richting van de machinist, die even eens in brand vloog. De ongelukkige sprong brandend uit den trein en bleef ernstig wond liggen. De stoker 'bleef op zijn post, en had nog <}e tegenwoordigheid van geest de alarm- Mok te luiden die den hoofdoonducteur waarschuwde, dat e»r op de looomotief iets niet in orde was. De hoofdconducteur slaagde er in over '-en. tender de machine te bereiken, waar hij den stoker vond. die bewusteloos in el- kaas was gezakt. De hoofdconducteur bracht den tredn tot staan en een ernstig ongeluk, was voor komen. Machinist en stoker zijn, korten tijd nadat hun eerste hulp was verleenid, aan hun verwondingen overleden. NOG EEN SPOORWEGONGELUK Nabij het station St. Pierre Des Corps is gisteren de expresse-trein NantesLyon in botsing gekomen met een locaaltrein, die den dienst tusschen St. Pierre des Corps en Tours onderhoudt. Een bagagewagon van den locaaltrein werd versplinterd en liep uit de rails, even als een andere wagon; 26 passagiers liepen kwetsuren op. DE EXPLOSIERAMP TE LONG BEACH Schade van 2 millioen Dollar Bij de ontploffingsramp te Long Beach in Californië blijken in totaal 11 personen om het lev enite zijn gekomen en IS te zijn ge wond. De explosie vond plaats in een der petro- leumraffinaderijen van de Richfield Oil Com pany, waar eensklaps een der groote, ge heel gevulde tanks in brand vloog. Met ra zende snelheid grepen de vlammen om r.ich heen en in een minimum van tijd vlogen achtereenvolgens niet minder dan 30 tanks in de lucht De brandende vloeisto' stroomde over het terrein, met het gevolg dat twee hui zen in de asch werden gelegd en 13 boorto rens vernield. De brandweer ondervond bij haar arbeid grooten hinder van het publiek, dat door een paniek was aangegrepen. Pas na groote moeite slaagde men er in, de uit omstreeks 20.000 personen bestaande menschenmassa tot bedaren te brengen en het vuur dat zich intusschen ook tot de terreinen van de Texas Oil Company had uitgebreid meester te wor De materieele schade, welke door de explo sies en den brand is aangericht, wordt op 2.000.000 dollar KERK EN STAAT IN SPANJE PAUSELIJK PROTEST BIJ DE AFKON DIGING VAN DE WET OP DE CONGREGATIES Uit Madrid wondt, geseind, dat d* wet op die god&diienötige orden is afgekondigd. In verband daarmee heeft het Spaanecbe episcopaat een hevig protest daartegen af gekondigd. De lange herderlijke brief, on- derteakend door den aartsbisschop en de bisschoppen, merkt op, dat de agressieve leekenpolitiek, welke dien grondslag vormt ven de grondwet, zich verscherpt heeft door die éénzijdige verbleking der plechtige ver dragen met de Kerk, door de afschaffing der beg looting van den olerue, die eohteohei- dBingswat, de naasting door den staat van de kerkelijke begraafplaatsen en eindelijk door de wet op de congregatiën, waarin de bie&olioppen een zware schending zien van bet goddelijk recht d€r Kerk. een negatie van hun vrijheid, een hindernis voor hun apostolaat, een dwarsbooming van hun be schavingswerk. Het document noemt de sancties op, welke het kanonieke recht voorziet voor hen, die verordeningen of decreten tegen de vrijheden «n rechten der Kerk uitvaardigen en stelt vast, dat excommunicatie ten dier sanc ties ia. Tevens is een Pauselijke encycliek met betrekking tot de afgekondigde wet gepu bliceerd. De Paus zegt daarin oa: De wet op de godsdienstige congregaties en concessies vormt een nieuwe ernstige schending niet alleen van den godsdienst, maar tevens van die beginselen der burger lijke vrijheid, waar het nieuwe régime van beweert u-it te gaan Door de ontbinding van de religieus© orden, die een gehoorzaamheidsbelofte af leggen tegenover een andere autoriteit dan het wettige «staatsgezag, wil men de Conv- pagnie van Jezus treffen, om met minder ;moeirte het Christelijke geloof en de Christ(v lijke zpd'&leer te vermoorden in het hart van de natte en tevens het hoogste gezag van de Kerk te treffen, door het gezag van den plaatsvervanger van Jezus Christus aan de kaak te stelden ais een gezag, dat vreemd is aan dat van de Spaansohe natie. De Paus noodigt zijn Spaaneche zonen uit om alle wettige middelen aan te wenden °m de wetgevers ertoe te brengen cleze be slissingen te herzien en door andere te ver vangen, die m«t het katholieke ge voeden overeen te brengen zijn. De Paus dringt ook aan op die eensgezind haiid van aflden voor de verdediging van het geloof, door aan hert gemeene goed van het vaderland en den godsdienst elk ander ideaal ondergeschikt te maken en wijst op de noodzakelijkheid om de katholieke actie te organiseeren en te ontwikkelen. DE TRANSFERBESPREKINGEN GEËINDIGD ZONDER RESULTAAT De traneferbesprekingen te Berlijn zijn geëindigd. Zij hebben geen resultaat opgeleverd, daar men van de zijde der crediteuren ndet is In gegaan op het Duiteche denkbeeeld van een transfermovatoriium doch wel heftig heeft geprotesteerd tegen een mogelijk eenzijdig optreden in dezen van de Rijksbank. Alle delegaties hebben met nadruk aan Dr Schacht te kennen gegeven, dat als Duitschland een moratorium afkondigt, on middellijk clearing verkeer met Duitschland zal worden ingesteld. Het is een waandenk beeld, te meenen, dat de devieeernpoeitie van de Rijksbank een verbetering zal ondergaan door een moratorium. Het spreekt vanzelf, dat de crediteurnataes ddt niet zonder meer zouden aanzien Zoo gauw als de Duitsohe betalingen aan hert buitenland ophouden, zal ook het Duiteche exporteurplus ver dwijnen. Amerika zou, naar gemeld wordt, tot zeer drastische maatregelen overgaan, en in be slagneming van Duitsch tegoed overwegen. GOUDCLAUSULE GESCHRAPT ROOSEVELT'S HANDTEEKENING NOG NOODIG De Amerikaansche Senaat heeft het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de gouden standaard officieel wordt afgeschaft en waarbij machtiging wordt verleend de goudclausule buiten werking te stellen. Het wetsontwerp, dat reeds door het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd wacht thans op de onderteekening door president Roosevelt Bij de debatten over het ontwerp sprak senator Borah zich voor de beoogde maatre gelen uit: hij zeide dat het voor de Ver. Sta ten onmogelijk is tot den gouden standaard terug te keeren zoolang Engeland niet het zelfde doet en dit laatste achtte hij op het oogenblik onwaarschijnlijk. Uit Innsbruck wordt gemeld dat de Ti- roolsche Landsregeering heeft bekend ge maakt dat binnen eenige dagen de Tirool- sche Heimatwehr officieel als hulppolitie in dienst zal worden gesteld. Beleedigmg van Heimat-leden, die als hulppolitie dienst doen wordt gestraft met boeten tot 200 Schilling en drie maanden hechtenis. De hulppolitie zal dienst doen voomamel'jk te HET PACT VAN VIER DE NIEUWE MOEILIJKHEDEN De Times schrijft inzake de onderhande lingen over het pact der vier mogendheden, dat deze moeilijkheden ondervinden. De zaak hiervan ligt in verschil van meening over artikel 3 van het pact Italië en Enge land zouden door een compromisformule op te stellen het principe van de rechtsgelijk heid van Duitschland in toepassing willen brengen. Frankrijk zou hiertegen bezwaren hebben, daar 't o10 jaar zou willen laten verloopen voor hiertoe zou worden overge- Voigens de Daily Telegraph betreffen de moeilijkheden in het bijzonder het sanctie artikel 16. Het blad is van meening, dat Frankrijk tracht van Engeland toezegging te krijgen van strijd tegen of blokkade van Duitschland ingeval een conflict tusschen Duitschland en Polen mocht ontstaan. Ook zou Engeland geen besprekingen over grens herzieningen mogen aanknoopen. De Engel sche minister van buitenlandsche «zaken zou echter te kennen hebben gegeven, dat E land buiten de bestaande geen nieuwe plichtingen op zich kon nemen. CONGRES INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL FENTENER VAN VLISSINGEN TOT VOORZITTER GEKOZEN Het Congres van de Internationale Ka mer van Koophandel te Weenen heeft Za terdag zijn beraadslagingen besloten. Tot voorzitter voor een ambtsperiode van twee jaar werd gekozen do Nederlandsche afge vaardigde Fentener van Vlissingen. Het Congres heeft een reeks resoluties in zake economische politiek aangenomen. O.a. werd aanvaard een resolutie over de han delspolitiek, waarin wordt erkend het be ginsel van voorrechtstarieven en regionale aaneeensluiting. Italië en Britsch-Indië stemden tegen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE BESPREKINEN TE PARIJS Tusschen de vertegenwoordigers van de V-S. Engeland en Frankrijk Te Parijs worden ijverig voorbereidingen getroffen voor de besprekingen welke Don derdag tusschen de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Engeland en Frank rijk zullen aanvangen en welke voorname lijk op de ontwapening betrekking hebben, Men meent, dat Norman Davis tot een Engelsch Amerikaansch overeenkomst wil geraken waarbij Frankrijk «zich dan zou moeten aansluiten en waardoor het slagen van de Ontwaoeningsconferentie wordt be- orderd. Men hoopt te Parijs dat president Roosevelt in zijn binnenkort te verwachten verklaringen mededeelingen hieromtrent zal Voorts vrwacht men in verband met het tot stand komen van het Verdrag van Vier dat Mussolini zich binnenkort hierover open lijk zal uitspreken. GELDSTRAFFEN OP SCHOOL De Portugeesche regeering heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij aan onderwij zers wordt toegestaan, om de kinderen, die zich in de klas niet goed ged/agen, een boe te op te leggen, aangezien gebleken is. dat verwijdering uit de klas of van de school door de kinderen als een aangename ver- poozing wordt opgevat en lijfstraffen niet zijn geoorloofd De betaalde boeten worden besteed voor schoolprijzen en uitstapjes. MATTERN VLIEGT VAN AMERIKA NAAR MOSKOU VIA OSLO Zaterdagmorgen is die Amerikaanscbe wereldvlieger Matrtera van Brooklyn in Canada gestart voor een vlucht naar Europa Hoewel zijn doel als Parijs was aangege ven, is hij Zondagmorgen op een klein eiland ,a_an de Nporeche kust gedaald, ongeveer 150 K.M. van Oslo en vandaar gevlogen na-ar Oslo, waar hij na een korte nachtrust Maan dagochtend om 6 uur 40 is opgestegen naar Moekou. Maandagmiddag om 3 uur 25 Moekou sche tijd i6 Mattern op het oentraüe vliegveld te- Moskou gedaald. Op zijn verderen tocht zal Mattern ge bruik maken van kaarten hem door de Russen ter beschikking gesteld. Zaterdag is Prins Wilhelm van Pruisen te Bonn in hert huwelijk getreden met Doro- tha von SailviatL De belangstelling van heit publiek was zeer groot l)e Stahflih elm had een e erewacht voor den ingang van die Slotkerk, waar die plechtigheid te 13 uur een aanvang nam, gevormd. Hert altaar was versierd met witte chrysanten. Onder de aanwezigen werd opge merkt Prins Aibrecht von Hohenzodlern van de Katholieke linie. Terwijl hert orgel het pnaeiudiuxn in C groote terts van Bach speelde, betrad het bruidspaar de kerk. Ds Haun voltrok de plechtigheid en sprak den zegen over het bruidspaar uit Vandaar begaven de jonggehuwden zioh naar het huis Von Salvftafd, waar een maaltijd werd gehouden. Daarna vertrokken de prins en zijn eohtgenoote voor hun huwelijksreis Van de zijde van het Pruisische konings huis wordt medegedeeld: Prins Wilhelm van Pruisen heeft bij zijn meerderjarigheid afstand gedaan van alle rechten, die uit zijn eerstgeboorte voort spruiten, voor het geval dat hij een huwe lijk zou aangaan, dat niet in overeenstem ming met de huieorde van bet koninklijk HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD. Te Amsterdam is door de Zedenpolitie in samenwerking met het Rijksbureau betreffen- jtt de bestrijding van den handel in vrouwen kinderen in Limburg een 35-jarige reiziger aa-iot-houden, die onder val sche voorspiegelin gen twee Limburgsche meisjes in een huis Innshnirl» rinrh «,1c ~"j~' J" l" nuioui'uo van mex KonaiïKUjK van ontucht te Amsterdam had doen onder- wadit M te KuSen g grCUS cJV D°0r zijn hanvellJk Dor - krengen, 'n v.rbend hiermede is de houdster te Kulstem' I thea von Salviatd is dit geval ingetreden. van genoemd h --"1 JAPAN EN CHINA Officieus wordt medegedeeld, dat de Chi- neesohe regeering de wapenstilstandsover eenkomst, die kortgeleden te Takoe is getee- ken, goedgekeurd heeft De Japansche Vredesvoorwaarden De Japansche vredesvoorwaarden worden uit Moexden gemeld. ZIJ luiden als volgt: 1. China mag slechts gen beperkt aantal troepen in Noord-China houden, 2. Alle Chineesche troepenbewegingen in Noord China moeten ter kennis van de Ja pansche autoriteiten worden gebracht 3. Jehol wordt bij Mandsjoerije gevoegd. 4. Het gebied van Shanghaikwan en Tsing- wangtau wordt onder Japansch protecto raat gesteld. 5. China verplicht zich den staat Mand- sjoekwo te erkennen. 6. De Chineesche regeering verplicht zich alle klachten tegen Japan in Geneve in te trekken. 7. Alle versterkingen in het gebied Koepei- ko Loean Jeking worden afgebroken. 8. China verplicht zich geen bondgenoot schap tegen Japan en Mandsjoekwo te slui ten. MIJNRAMP IN JAPAN 46 DOODEN, 50 GEWONDEN Als gevolg van een hevige ontploffing in een kolenmijn zijn 46 mijnwerkers gedood en 50 zwaar geiwond. De materieele schade is enorm. Uit Bern wordt gemeld: In de Val Levan- tina nabij Ohiggiogna zijn bij het transport van boomstammen per kabelspoor zeven per sonen door hoogspanningsstroom gedood. Op nog niet opgehelderde wijze is de stalen kabel in contact gekomen met een hoog spanningsleiding. Er werden nog twee per sonen zwaar gewond. CONCORDAAT OOSTENRIJK-VATICAAN. De Oostenrijksohe Bondskanselier Dollfuss en de minister van Justitie Schusschnig zijn afzonderlijk door den Paus in audiëntie ont vangen: beiden ontvingen een decoratie uit handen van den Paus. Het concordaat tusschen Oostenrijk en den Heiligen Stoel zal hedenavond worden ge- teekend. De Bondskanselier heeft gedurende zijn verblijf te Rome ook een lang onderhoud ge had met Mussolini, waarover echter geener lei mededeeling aan de pers is verstrekt Morgenochtend zal Dollfuss Rome verlaten. RIJKSJEUGDLEIDER DER N.S.DÜLP. VERONGELUKT De Rijksjeugdleider der N.SJD.A.P. Bal- dur v. Schiraoh, heeft in de buurt van Neu renberg een auto-ongeval gehad. Schirach en zijn vrouw zijn gewond naar het zie kenhuis overgebracht. Gemengd Nieuws. Weerbericht Het dunne DÜltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Hernösand 767.2. Laagste stand te Reykjavih 7455.1. Stand vanmorgen halftwaalf 763.6. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Eon. Ned. Metcorol Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige wind uit N.O. richtin gen, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens geringe onweerskans, waarschijnlijk iets koeler overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Gedurende de Pinksterdagen is 't hoog druk-gebied over Scandinavië in beteekenis afgenomen, doch thans stijgt er de baro meter weer. Dit beteekent, dat er in de te genwoordige weerstoestand nog niet veel verandering zal komen, hoewel de bewol king tijdelijk wellicht zal toenemen, en de temperatuur wat zal dalen. Bij IJsland duurde de depressie voort Over Spanje en Centraal-Europa liggen vlakke minima. Over bijna heel het gebied is de temperatuur boven normaal, met uit zondering van de Zweedsche kust en Z.O. Duitschland. Neerslag van beteekenis viel alle te Janmayen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 24.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 7 JUNI Van 's avonds 9.46 u. tot 's morgens 4.12 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 3.04 3.S9 -o.no -o.oo Brei-tob 2-05 2.36 RheiJiTelden -2.86 -3.07 Kehl 3.06 3.37 Maxan 4.86 5.24 Dledesheim 0.93 1.19 Mannheim 8.73 4.17 Lobr 1.25 1.47 Malus -1.36 -1.54 Bingen 0.00 2.50 Canp Ems Coblenx Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht 43.76 43.76 Venlo 10.81 10.82 1.09 116 2.55 2.78 0.40 0.63 2.51 2.77 -1.22 -1.45 -1.01 -1.23 2A1 2.44 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 1(117 2236 Terschelling 7.30 19.49 Harlineen 8.20 20.50 Den Helder 6.15 18.35 IJmuiden 1.42 14.11 Ev. Holland 0.54 13.16 Schevemngen 1.84 13^6 Rotterdam 2.49 15^6 Hellevoetslnls 1.39 14.06 Willemstad 2.29 14.57 Brouwersh. 0.51 13.17 Zierikzee 1.21 13.52 Wemeldlnge L43 14.14 Vlissingen 12.18 Terneazen 0.24 12^3 Hansweert 1.07 13.39 BOSCHBRANDi de staatsbosschen van de houtvesterij. „Dorst" onder Gilze-Rjjen (N.-Br.) heeft een zware boschbrand gewoed. Ongeveer 3 H-A. dennebosch is een prooi der vlammen gewor den. De oorzaak is onbekend, doch zal ver moedelijk te wijten zijn aan het achteloos wegwerpen van een eindje sigaar of sigaret. De boschbrandweer slaagde er eerst na uren in het vuur door het aanleggen van z.g. tegen vuren, te stuiten. IN BRAND GERAAKT Op de Noord bij Alblasserdam zou de schippersknecht B. Molenaar met een ben- einelanmp zich naaj de motor begeven. Hierbij is de lamp plotseling uit elkaar gesprongen. De knecht geraakte in brand en sprong in de rivier. Spoedig» toegescho ten hulp bracht hen op het droge. Hij had zeer ernstige brandwonden aan hoofd en armen opgeloopen. Na voorloopig te zijn be handeld, is hij naar zijn woonplaats Noor deloos overgebracht Economie en EHntmcMta. LEVENSVERZ. HIJ. ARNHEM Winstsaldo I 226.086 (v.j. f 216.564) Div. 6 pet. Aan het jaarverslas over 1932 der NV. Le- v^verzekerlag M(J. Arnhem, ontleenen w(j het De steeds slechter wordende economische toe stand. zoowel ln Nederland als vooral In Ned. rspieselde zich uit den aard der zaak Itatcn der exploitatie. Terwfll hier te lande nog een kleine vooruitgang kon worden behaald, deed zich in Indië hetzelfde verschpn- als in het crisisjaar 1932, dat het ver- bestaande verzekeringen grooter was dan de afsluiting van nieuwe .tengevolge waar van do portefeuille in haar geheel genomen een teruggang vertoonde. Afgesloten werden 1401 nieuwe verzekerin- sn met een totaal verzekerd bedrag van 9.861.666.90 tegen 1584 met f 10.828.418.90 ln 13' ter wit 1 wegens expiratie, overlijden, af koop en royement vervielen 1690 polissen met f 11.875.501.43 tegen 1342 met f 9.057 743.99 in 1931. De afval overtrof alzoo de toename met 289 verzekeringen en f 2.513.834.53 verzekerd bedrag, waardoor de totale stand terugliep van f 87 300 94, 6L f 89.814.777. ~e sterft :es tegen 17.998.018). Van de groote afschrijving, welke het vorige .ar wegens den lagen beursstand per 31 Dec. op het effectenbezit moest plaats vinden, kwam i de effectenkoc ■olie bedrag van gestort in de reserve gedeelte beschikbaar, deze koerswinst we: voor geldbelegging, welke daardoor met f C55.04-2.12 ln de balans voorkomt. Ons bedrijf wierp, mode tengevolge van de toegepaste beperking van uitgaven, een zeer bevredigende winst af. Besloten werd deze winst weder voor het grootste deel te bestem men voor afschrijving en aanvulling van de naar gewoonte weo-d het In den loop van het Jaar voor i---»^._r_ ervoermiddelei reheel afgesch: 31.630.07, wal groot f 226.086.73 (vj. f 216. "'"-van wordt f 200.000 bestemd voor aan- vnn de extra-reserve en moet f14.500 _.a gereserveerd voor de dividend- en tan- tième-, alsmede de Indische Vennootschapsbe- Wif stel'en voor van de overschietende 11.586.73 f 3000 te storten in de winst-reserve >°r verzekerden en het restant te verdeelen den voet als aangegeven in art. 21 der -♦»- tuten nl. aan -» i arrest gesteld. Jf 15 1 per oprichtersaandeel 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2