JUram* ^rittódje (figurant Vriendelijk verzoek Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PUROL den iers ABONNEMENTi Por kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Fex week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending ,4.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3983 DINSDAG 6 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels...—....L17M Elke regel meer.—0-22V5 Icgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het Opvragen aan "t bureau wordt berekend 0 '0 14e Jaargang Willen de lezers vooral letten op wat op een binnenpagina staat onder het hoofd: „een reeks, welke de aandacht zal trekken" Dit nummer beslaat uil UffiiEMiiltii EERSTE BLAD persoo rden ui hoorliji opgave n de m ren steu t binne e veilln wachte aide pr aide pr ïgen vo de kwe omen, d de strei leren zi »nge, p reeuwt re Dien te weti ;n de; thans ;e spreei t vloge gekleur nder hu De zwa gekleu leeling ïheel to n het oi f van o ieder, d teming m het R koopwaj Germaai rkoop va orgd wo 1 in „Heima nog van dei de erf# m is, bl| geen bo on den hei ltijd ïescheur e koopei VAN KLETSPRAAT GESPRO KEN Wij hebben het bestaan de stelling te ver kondigen, dat de Regeering wel genood zaakt zal zijn maatregelen te nemen, waar bij alle vorige nog maar kinderspel zijn geweest Is daar niet aan te ontkomen, vraagt d e S t r ij d, het weekblad van het N. V. V. En met de zelfbewustheid aan deze krin gen eigen antwoordt de redactie zich zelf cn haar lezers: „Kletspraat natuurlijk!" Dat antwoord zal voor de volgelingen, die het al maar verder brengen in de kunst om zonder critiek te beamen wat de voor mannen zeggen en schrijven, natuurlijk wel afdoende zijn, al leest men de aller laatste dagen in de roode pers ook meer .verantwoordelijke taal; doch wij zouden er wel iets meer yan willen weten en zeggen. Echter heeft de r.k. Volkskrant het reeds voor ons opgenomen en wij kunnen ons bij dat betoog gevoeglijk aansluiten. Dit blad is van oordeel, dat het wel heel dapper klinkt om te zeggen „kletspraat, natuurlijk!" maar het kader van het N. V. V. wordt er niet veel wijzer van. Men zou haast, denken, dat de schrijver in de Strijd niets gelezen heeft van ,Jiet interview met minister de Geer, waar in duidelijk is voorgerekend dat, indien weeldeverteringsbelasting en omzetbelas ting tot stand komen, tóch voor '34 nog moet gerekend worden op een tekort van 122 millioen gulden op de gewone rijks uitgaven? Dit is toch moeilijk af te doen met een: Kletspraat natuurlijk?" Let er wel op: als de omzet- en de weeldeverteringsbelasting er komen en dan ook een 70 a 80 millioen opbrengen, dan heeft de gewone begrooting nóg een tekort van 122 millioen, indien niet meer. Geen nood! repliceert de Strijd. Dan maar leenen. Dat is in de oorlogsjaren ook gebeurd en„zijn die leeninigen niet al tijd trouw en in zeer snel tempo afgelost?" Is de bedoeling van deze vraag, dat er werkelijk is en zelfs in versneld tempo af gelost is? Zoo ja, dan is dat juist. Ten gevolge van het door de Str ij d c.s. zoo zeer gesmade beleid van minister Colijn in een vorig kabinet - kon minister de Geer veel meer aflossen dan oorspronkelijk het plan was. Indien de vraag echter bedoelt te bewe ren, dat de oorlogsleeningen werkelijk reeds afgelost zijn, dan is de Strijd er zoo ver mogelijk naast tamst*, in hetzelfde interview, waarvan we spraken, heeft Mr. de Geer nadrukkelijk uiteen gezet, dat de laatste oorlogsleening pas in 1959 afgelost zal zijn, als we kunnen doorgaan in het tempo van heden; maar dit zal wel absoluut onmogelijk zijn; voeg de hij er aan toe. Het zal dus nog heel wat langer duren dan 26 jaar. Trouwens, wat leert ons het officieel ver slag over de stand der staatsschuld? „Ons land ging de mobilisatie in met een Staatsschuld van 1154 millioen gulden op 31 December 1913. Op 31 December 1919 was het schuldbedrag opgeloopen tot 2799 mil lioen gulden en, door de daarop volgende crisis, leeningen voor woningbouw enz., tot 3543 millioen einde 1922.' Toen was de staatsschuld het hoogst, om te dalen tot 2683 millioen op 31 December 1930. Doch in de twee volgende jaren is ze weer met ruim 400 millioen gestegen. Per 81 December 1932 was onze staatsschuld namelijk weer 3094 millioen gulden." Zoo rooskleurig ziet het er met onze mid delen nog niet uit, dat het volstrekt niet zou hinderen, wanneer we gingen leenen .voor de gewone uitgaven. Voor werkverrui ming, hulp aan Indië, misschien ook voor ondersteuning zal toch al geleend moeten worden. En zoo heel makkelijk zal dat niet gaan. DE VOGELAAR Het socialisme heeft geen vroolijke tijd. Hier wordt het weggevaagd door het fas cisme, elders wordt het overtroefd door het communisme, nog elders verscheurd door innerlijke verdeeldhqid. 'J Geen wonder, dat zulk een gang van za ken vurigen socialistischen naturen ver- Onder dezen staan er ook op, die trachten aan de beweging nieuwe vaart te geven, door de propaganda voor 't socialisme in kerkelijke kringen nieuw te oriënteeren. Dat nieuwe zit hierin, dat men de leuze „Godsdienst is privaatzaak" een poosje op bergt en daarvoor in de plaats stelt: 't soci alisme vloeit uit 't Christendom voort. Christendom en socialisme vormen geen antithese, maar een synthese. Deze theorie wordt ook voorgestaan en verdedigd door een katholiek Fransch soci alist Marie Frangois in zijn kortgeleden verschenen werk: Socialist omdat ik katholiek ben. Dit boek is, zooals we reeds zagen, ook in Nederlandsche socialistische kringen druk besproken en geliefkoosd. Ook ten onzent hebben socialistische sprekers immers de gewoonte, hun publiek aan te zien. Treden zij op bijv. in orthodoxe stre ken, dan doen zij zich allervroomst voor en trachten zij hun argelooze luisteraars aan te praten dat „Christendom en socialisme elkander aanvullen; het eene zorgt voor de ziel, het andere voor het lichaam; het eene voor de eeuwigheid, het andere yoor het heden". En is de principieel Christelijke gedach te, dat de mensch den naaste moet dienen, ook niet de grond, waaruit de mooie soli dariteit van het socialisme voortkomt? Inderdaad het socialistisch beginsel is elastisch, als het zoo uitkomt Maar de practijk breekt over alle beweer de synthese tusschen godsdienst en soci alisme de staf. Zoolang historisch materialisme en klas senstrijd de leidende beginselen zijn voor den socialist, kin hij niet metterdaad een volgeling zijn van Hem, die gezegd heeft: „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid" en „Gij zult liefhebben den Heere, uw God met geheel uw bestaan en uw naasten gelijk uzelf". De vogel wort gelockt, gefluyt, Des vangers pijp geeft soet geluyt, Totdat hij 't dierken heeft int net, 't Welk hij dan naer sijn handen set, En brengt tet in alsulck bedwang, Dat 't pypen moet naer zynen sang. BINNENLAND. DEPARTEMENT. VAN ARBEID BENOEMING VAN TWEE DIRECTEUREN- GENERAAL? De „Vooruit" verneemt, dat het in de be- doelilng ligt om aan het Departement van Arbeid twee directeuren-generaal te benoe men. n.l. éen voor sociale zaken en de an der voor werkloosheids-aangelegenheden. Tot directeur-generaal voor de werkloos heids-aangelegenheden zal waarschijnlijk worden benoemd de heer Mr. Dr. A. A. v a n R h ij n, referendaris aan het Departement van Arbeid. DE LONDENSCHE CONFERENTIE WAAROM GEEN LANDBOUW DESKUNDIGE? De heer Van Rappard heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd, waarom geen enkele deskundige op landbouwgebied deel uitmaakt van de delegatie, diie door de regeering naar de economische en monetaire conferentie te Londen is afgevaardigd. RADIO-VISSCHERIJ-OMROEP MET INGANG VAN MORGEN. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie heeft het rijks-radio-sta tion voor den zakelijken omroep te Scheve- ningen met ingang van 7 Juni ter beschik king gesteld van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij, met ingang van welken datum de visscherij omroep in werking treedt. De uitzending geschiedt alle dagen, be halve des Maandags, des morgens acht uur, over Scheveningen-Haven met 'n golflengte van 1054 meter. Mededeelingen omtrent de radio-uitzen ding van visscherijberichten door onze poli- tiekruisers zullen nader worden bekend ge maakt. De draadlooze tclefonieberichten van de Nederlandsche politiekruisers zullen wor den gegeven in 360 meter golf om 11.15, 18 en 23 uur Nederlandschen zomertijd. Het hospitaal-kerkschip De Hoop geeft radioberichten met een golflengte van 220 meter om 9.50 cn 16.50 uur Nederlandsche zomertijd, DE SLUITING VAN DE BLAUWE WEEK De gezamenlijke drankbestrijdersvereeni- gingen in ons vaderland hebben hun tien- daagsche veldtocht tusschen Hemelvaart en Pinksteren als naar gewoonte weer gehou den, gisteren onder een stralenden hemel besloten met een grootsche meeting in Den Haag, voorafgegaan door een optocht door de stad met ontplooide banieren en mugiek, waaraan duizenden uit alle deelen van ons vaderland hebben deelgenomen. De optocht werd op de Gouverneurlaan opgesteld, vanwaar hij om 1 uur vertrok. In de optocht liepen de hoofdbesturen van ver schi 1 lende d ran kbestrij ders vereeni gingen mede. De jeugdgroepen met hun kleurige vaandels en kleedij, hun wapperende vlag gen en opgewekte gezangen trokken niet in de laatste plaats de aandacht In de optocht liepen ook mede de Geh. Onth. Harmonie „Voorwaarts" te Dordrecht; dc Harmonie Muziekvereen. „Voorwaarts" te Haarlem; de Geh. Onth. Muziekvereen. „Kunst voor het volk" te Den Haag; de Chr. Geh. Onth Mu ziekvereen. „Caecilia" te Utrecht en het muziekcorps van de afd. van Patrimonium te Den Haag. De politie had voor een uitstekende rege ling van het verkeer gezorgd. Om 1 uur zette de stoet zich in beweging voorafgegaan door de groote blauwe vlag van het Nat. Blauwe Weekcomm. en het bestuur dezer commissie. Hij trok over de v. Zeggelenlaan; Laakkade Calandstr.; Parallelweg; Hoefkade; Fish^f- straat; Roerenstraat; Wolmaranstr.; Schalk burgerstr.; Scheeperst.; de La Reyweg; Hoef kade; Kaapscheplein; Hoefkade, Groente- weg en Fruitweg naar het sportterrein van den N.A.S.B. waar om half drie de meeting aanving. Deze werd geopend door den heer A. Martinus in zijn kwaliteit van voomitter van het Haagsch Centraal Drankweercomm. Korte toespraken werden voorts gehouden door de heeren W. Drees, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Den Haag, als re presentant van de neutrale groepen en Ds. G. B. Westenburg Ned. Herv. predikant te Den Haag, als vertegenwoordiger der Prot. Chr. groepen. Ook van de zijde van de twee richtingen in de jeugdbeweging waren er twee sprekers, nl. mej. M. Thoomes van Utrecht en de heer G. Vink van Amsterdam Enkele koren van den bond van onthou- derszangvereenigingen en een demonstratie van den Ned. Arb. Sportbond luisterden de meeting op.. Aan het slot vertolkte een door muziek opgeluisterde vlaggen-apotheose het verlangen van duizenden drankbestrijders in ons vaderland. De heer J. C. Rugaart van Apeldoorn, sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van de Nat. Blauwe Week commissie een slot woord, waarna de uitnemend geslaagde de monstratie uiteenging, nadat gemeenschap pelijk gezongen was „Komt dan kameraden".: SOCIALE GENEESKUNDE De zomervergadering van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Ge neeskunde zal op 10 Juni a-s. te Rotterdam worden gehouden. Eerst zal een bezoek wor den gebracht aan de Openluchtschool en aan de Quarantaine-Inrichting, beide instel lingen, waarin de leden dener vereeniging zeer veel belangg stellen, in het bijzonder diegenen van hen, die werkzaam zijn bij of bijzondere belangstelling hebben voor het geneeskundig schooltoezicht, rasp. de be strijding van besmettelijke ziekten in de havens. De middagvergadering is gewijd aan de bespreking van een rapport uitgebracht door een commissie 0"er voorkoming, we ring en beteugeling van besmettelijke ziek ten in scholen en kinderbewaarplaatsen. Dit rapport is gepubliceerd in het orgaan der vereeniging, het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde. De nauwgezette bestudeering van een moeilijk vraagstuk is daarmede tot een voorloopigg resultaat gebracht, dat nu eerst in deskundigen kring, als deze verga dering is ,zal worden besproken om daarna als richtsnoer te worden aangeboden aan al degenen, die in de dagelijksche practijk op dit terrein werkzaam gijn en zoo her haaldelijk met tallooze moeilijkheden te kampen hebben. De verwachting is, dat dit rapport ertoe zal bijdragen, dat er meer uniformiteit zal ontstaan, waar thans vaak zeer verschillende maatregelen worden ge troffen. Na een gemeenschappelijk middagmaal zal in de avondvergadering Dr. A. van Voorthuijsen, de inspecteur van het bijzon der onderwijs (Utrecht) spreken over de psychologie van het schrift. Op aanvrage zijn uitnoodigingen tot het bijwonen der vergaderingen (niet voor de excursies) te verkrijgen bij den secretaris der Alg. Ned. Ver. voor Sociale Genees kunde, Dr. M G Neurdenburg, Frans van Mierisstraat 134, Amsterdam-Zuid. KAPCONCOURS EN TENTOON STELLING TE DEN HAAG IN OCTOBER A.S. Het Bestuur van de Haagsche Marcelclub heeft besloten om ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan dezer vereeniging een na tionaal kapconcours te organiseeren, waar aan verbonden zal worden een tentoonstel ling, zoowel voor het Kappers- als Parfu- meriebedrijf in den uitgebreidstcn zin des woords. Ditmaal zullen Concours en Tentoonstel ling vier dagen duren en wel van 10 Octo ber t/m 18 October a.s., waarvoor bereids gehuurd zijn alle zalen van het schitterend gelegen Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage. De vorming van een uitgebreid Eere- Comité is in voorbereiding, terwijl in het Uitvoerend Comité eenige heeren uit den handel en industrie, de twee bedrijven be treffende, zitting zullen nemen. Als secretaris-penningmeester van de rx- positie treedt wederom op de heer J. Kro nenburg, Copernicuslaan 95 te 's-Gra venhage. Stukgeloopenl voeten, verzachten geneest men mei 1\' KLETSPRAAT, NATUURLIJK! Ook het weekblad „Patrimonium" be steedt aandacht aan de critiek welke „D e S t r ij d. het orgaan van het N-V.V. rich ver oorloofde op onze meening, dat „de maatregelen, die tot nu toe zijn ge nomen niet meer dan kinderspel zullen dijn, vergeleken bij die, waaraan in de naaste toe komst niet le ontkomen zal dijn." Niet aan te ontkomen? vroeg „De Strijd" en het blad antwoordde: Niet te ontkomen? Kletspraat, natuurlijk! Nederland zou heel goed een flinke leening kunnen aangaan. In de mobili satiejaren heeft men daar nooit tegen op gezien. Zijn die leeningen niet altijd trouw en zelfs in een zeer snel tempo afgelost? Ook thans nou men weer aldus te werk kunnen gaan. Maar dan zou men de hand niet kunnen slaan aan de gehate sociale wetgevig en zou men minder sterk komen te staan bij zijn pogingen om het levenspeil der arbeiders omlaag te druk Daarom gaat men weer het oude spel spelen van het wekken eener paniekstem ming, van het aan de orde stellen van van fantastische bezuinigingsplannen, om de arbeiders zoo lang mogelijk in het de fensief te houden. En er zijn altijd nog wel groepen ar beiders die de roede kussen, waarmede worden. Patrimonium wraakt eerst in sner pende ironie dit onverantwoordelijk ge schrijf van deze klassenstrijders en vraagt Zóó is de suggestie van de „klassen- strijders". Wandelen zij met. gesloten oogen? Zien zij niet, voor welke groote moeilijkheden niet alleen ons land, maar heel West- en Midden Europa staat? In Twente aan schouwen wij iets van het groote vraag stuk va ndezen tijd. Hoe zal West- en Midden Europa nog wat kunnen houden van de Oostersche markten?Hoe zal het Westen met zijn levensstandaard het Oosten kunnen bedienen? Het schijnt haast onmogelijk. De Strijd sluit het oog voor de werke lijkheid. Het is een waanvoorstelling om te meenen dat we nu haast door de crisis heen zijn. En dat we dus wel kunnen leenen: ,3ezuiniging is onnoodig meent De Strijd. Staat en Gemeente moeten maar leenen! Ja, als de toestand van nu nog te vergelijken ware met dien van 19141918 Wie maakt er nu oorlogs of juister cri siswinst, waarop de fiscus beslag kan leggen? Wiens inkomen is gelijk gebleven of belangrijk gestegen? Zagen niet juist vele financieel draagkrachtigen hun in komen met 50 pCt. en meer dalen. Leenen alsof er niet reeds voor crisis- lasten geleend wordt! Maar men kan niet blijven doorgaan met het dekken van tekorten door leeningen Wanneer men de socialisten hun gang liet gaan, zouden onze kinderen in diepe amioede wegkwijnen. Het is typisch-so- cialistisch men zou het ook zien bij breede socialisatie om de toekomst aan het heden op te offeren. De kiezers van heden eiet men steeds voor zich. Zij moe ten te vriend worden gehouden Wat de kiezers van de toekomst betreft, wie dan leeft, zorge! Overigens is er geen land waar de crisis, nog zoo weinig schade heeft toege bracht aan de sociale en cultureele be langen als Nederland. Geen land ook, waarin alles betrekkelijk nog zoo goed is En reeds de samenstelling van het nieu we Ministerie waarborgt, dat men ook bij den bezuinigingsarbeid niet verder zal gaan dan onvermijdelijk is. De sociaal democraten hebben rich zelf door hun onverantwoordelijk optreden buiten het Kabinet geplaatst Voor regeeringsarbeid kan men slechts moedige mannen gebrui ken, die constructieven arbeid willen ver richten. Geen gezagsondermijners, geen demagogen, geen menschen met een door klassenstrijd ideeën beneveld brein! DE GROOTE UITTOCHT DE PINKSTERZON LOKTE NAAR BUITEN In onze heugenis hangt een Pinkster maandag toen het in de hoofdstraat van een onzer badplaatsen zóó druk was, dat men slechts voetje voor voetjie vooruit kon komen en men even goed over de hoofden der menschen als over de kinderhoofdjes van de straat kon loopenna eenige oefening natuurlijk. De ruimte tusschen die Pinkster-twee en de dag van gisteren is gevuld met Pink sterdagen bij de warme kachel of achter het raam, waartegen de regen kletterde. En, Hemelvaartsdag, nu anderhalve week geleden, eindigde ook met gure regenbuien. Doch de Engelsche weerkundigen, die zich vooral special iseeren op de Pinkster dagen, voorspelden vorige week Donderdag reeds warme Pinksterdagen en gisteren ge noten ze van hun succes: met voldoening registreerden zij, dat Pinksteren in geen eeuw zóó warm is geweest. De gevolgen zijn niet uitgebleven: wat gistermorgen blank ter deure uittoog keer de bruin terug; sommigen sluiten zich een dag bij de klimaatkleur aan. Er waren ook andere gevolgen, natuur lijk: met welgevulde beurzen gingen velen op stap; platzak kwamen ze terug. Dat is nu wel in strijd met de zuinigheid, welke ons gebiedend voorgeschreven wordt van alle zijden; maar men moet dat niet al te tragisch opnemen. Wij gelooven beslist, dat „onze vaderen" Pinkstermaandag hebben ingesteld, om den slaafschen en zwoegen den mensch eens een dagje te doen genie ten van Gods vrije, heerlijke natuur; en dat zulks eenige kosten met zich meebrengt, spreekt van zelf. Trouwens, het is slechts een kleine ver schuiving van het nationale bezit van het publiek naar hen, die het publiek op zoo'n dag als gisteren bedienen. Men mag dan ook met zekerheid aan nemen, al zagen wij nog geen enkele ex ploitatierekening, dat de dag van gisteren voor velen goedgemaakt heeft, wat men op Paaschmaandag en Hemelvaartsdag had gemist Dit geldt voor de rijdende winkels met ijs en chocolade, fruit en frissche dranken, eet- en snoepwaren; ja, wat niet al. De Pindamannetjes krijgen op zulke dager duchte concurrentie èn verkochten daarom gisteren maar wat anders: wonderheden van kleurig, uitgeknipt papier, waarvan men door eenvoudige bewegingen allerlei kunstvoorwerpen kon maken. Het gold natuurlijk ook voor de strand tenten; want het aantal „strandloopers" (een Rotterdamsch raadslid sprak ook al van „straatloopers") was legio. Op de Sche- veningsche boulevard en op de Pier was het zoo vol, datmenigeen wegvluchte uit de volte, omdat men lucht tekort kwam Ook de hotels en lunchrooms profiteer den. Scheven ingen b.v. werd overstroomd door een invasie van Duitsche tourings-cars met inhoud, en de hotels hadden kamers te weinig. Blijkbaar dachten de Duitschers: de 120 RL, welke wij mogen meenemen, kun nen we beter in het naburige Holland "'er- teren, dan verder te reizenzonder geld. Natuurlijk stoof het op de wegen fietsers, stof en auto's. De volle drie mil lioen fietsen, welke er in ons land zijn, rol den gisteren door ons land; dapper geas sisteerd door ronkende motorfietsen voortglijdende auto's: betaalde, gehuurde en geleende. En zoo Kwamen de weinige tolbazen, die ons land liever kwijt dan rijk is, ook aan hun trek. Echter, de nazatef) van Floris Vos, roemruchtiger gedachtenis, zijn er nog. Een motorfietser met Hol- landsch voertuig en een Hollandsch meisje op de duozitting riep zijn Fransch te hulp om een tolbaas duidelijk te maken, dat hij hem niet verstond, doch het baatte niet, al kreeg het meisje nog zoo hoogroode kleur: Hoe druk 't te Scheveningen was. Na een langen dag genoten te hebben run zon en see en strand, keerden de duizenden, bruingebrand tr oegesloofdhuiswaarts. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Aan het Departement van Arbeid zouden twee directeuren-generaal worden benoemd. Sluiting van de Blauwe Week. Pinksterdagen en zomervreugd. (blz. 2) Ontzettende spoorwegramp in Frankrijk door onoplettendheid van een machinist. Prins Wilhelm van Pruisen treedt in het huwelijk en doet afstand van zijn erfopvol gingsrechten. '(blz. sy Geslaagde Bondsdag van den Chr. Ned. Voetbalbond. Turndagen van het Chr. Gym nastiek verbond. (blz. 5) Heden wordt te Delft de algemeene ver gadering gehouden van de Vereen, van Chr. Onderwijzers gehouden. Burgemeesterswisseling te Batavia. Tal van auto- en motorongevallen. hij kwam er niet zonder betalen door. De assistenten des tolbaas' hielden hem stevig vast, tot hij onder uit zijn zak een stuiver tje opdiepte en als offer aan het verkeer bracht. Trouwens, laat ons dankbaar zijn, 'dat, voorzoover wij heden weten, de lijst der dooden en gewonden niet groot is, in .ver gelijking met het gejacht langs velden en wegen. Dit is voor een deel zeker te danken aan het drukke verkeer zelf, dat beperking der snelheid oplegde; het is ook gevolg van de zorgvuldigheid, welke verstandige auto mobilisten aan de dag leggen, gelijk dit zoo aardig in het mooie boekje van Ravero te Rotterdam is beschreven; het komt yoor een laatste derde deel ook in het credit van de Verkeerspolitie, op menige post geas sisteerd door marechaussee en veldwacht» die de brandende zon trotseerden en de ge vaarlijkste punten beschermden. Immers, togen de stedelingen naar bui ten, hetzij dat zij zon, zand of water of alle drie zochten de watersport neemt hand over hand met kano cn roeiboot toe de dorpelingen wilden de stad wel eens zien en hiervan profiteerden de Dierentuinen, Vliegveld Waalhaven en de populaire Spido-bootjes te Rotterdam. En, natuur lijk ook de autobussen en de Spoorwegen. Bij de laatste kwam zelfs In Amsterdam een zoodanige opstopping voor, dat de po litie hulp moest bieden en de loketten even gesloten werden. Doch al met al hadden de Spoorwegen, die al meer Kaufm&nnisch optreden, alles zoo goed geregeld, dat de zwaarbeladen treinen en extra-treinen 09 tijd vertrokken en op tijd binnenkwamen Wie vroeger, b.v. te Utrecht, wel eene twee uur als op een rooster te wachten ep te braden lag, omdat men het verkeer nu| meester was, zal waardeeren, dat het 8» genwoordig zooveel beter geregeld is. En zoo zijn we weer uit en thuis geko men. Zelfs al dachten we ergens buiten kennissen thuis te treffen, die er zelf van door waren. Och ja, op Pinkstermaandag staat men telkens voor verrassingen. Aan gename en onaangename; vooral als men de kracht der zon onderschat en men *s avonds een olie-bad moet nemen om de al te ge-„zon"-de huid te verzachten. Lief en leed hooren nu eenmaal bij el kaar. En er was gisteren in de natuur veel liefs en veel goeds. Wij hebben er van genoten! JOURNALISTIEK ALBERT R. VAN DER KALLEN t Gi6ter is te Zandvoort overleden de heer Albert v. d. Kalken directeur-hoofd redacteur ven het dagblad „De Gelderlan der" te Nijmegen. De heer v. d Kalleu is 60 jaren oud geworden. De teraardebestelling zal Woensdag as. in Nijmegen plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1