VRIJDAG 2 JUNI 1933 BUITENLAND DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VOLMACHTEN VOOR HENDERSON DE HOOFDCOMMISSIE UITERLIJK 3 JULI WEER BIJEEN HITLERS GROOTE WERK- VERSjHAFFINGSPLAN WAT ER VOOR HET MILLIARD MrT ZAL WORDEN GEDAAN VOORTAAN OVERLEG MET Het Duitsche Rijkskabinet toeett zich BERLIJN Woensdag verscheidene uren beug gehou- pooLgoHB INTIMIDATIE HAD GEEN Danzig en het Derde Rijk De hoofdcommissie heeft na uitvoerige de batten het g steren door het presidium ge nomen besluit in zake de voortzetting der ontwapeningsconferentie bevestigd. Op grond van een voorstel van Norman Davis en Motta werd president Henderson volmacht gegeven. Henderson heeft thans officieel opdracht gekregen tijdens de ver daging der hoofdcommissie de noodige on derhandelingen alleen te voeren. Voorts is in afwijking van het besluit van Woensdag overeengekomen, dat de hoofdcom missie in ieder geval op zijn laatst op 3 Juli weer zal bijeenkomen. Het presidium zal na de eerste lezing on verwijld overgaan tot de detailbesprekingen ten einde den definitieven tekst van het ver drag voor te bereiden. De werkzaamheden van het presidium pijn geheim De eerste lezing voltooid De eerste lezing van het Engelsche ont- werp-conventie is gisteren op enkele artike len na ten einde gebracht. Van Duitsche zijde worden de resultaten van deze eerste lezing hoogst onbevredigend genoemd daar bijna alle mogendheden hun principieels be slissingen hebben voorbehouden, voor de tweede lezing. De Fransche oontrolevoorstellen De Fransche controlevoorstellen zijn met principieele reserves van Engelsche, Ameri kaansche, Italiaansche en Sovjet-Russische cijde en van talrijke andere mogendheden aangenomen. Paul Boncour verklaarde, dat de ter conferentie zoo vaak verlangde rechts gelijkheid hier haar verwerkelijking vond, daar Frankrijk bereid is, in de controle de rechtsgelijkheid van alle volkeren te erken den. De principieele instemming van Norman Davis wordt hier 'beschouwd als het resul taat van de diplomatieke onderhandelingen tusschen Herriot en Roosevelt Nadolny behield zich het definitieve Duit- sche standpunt voor tot de tweede lening, doch legde er den nadruk op, dat Duitsch- land bereid was iederen voitn van controle maatregelen te aamvaardea, waardoor het nagestreefde doel zou kunnen worden be reikt, die vo r alle staten golden en binnen het aoodzakelijk.e kader blijven. De „Times" bericht, dat van een reis van den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon naar Genève voor Pinksteren geen sprake meer zal zijn. Na het begin van het Pinksterreces van het Lager Huis zal hij zich voor minstens een week op zijn landgoed terugtrekken, naar men zegt tot voorbereiding van de Econo mische Wereldconferentie. De kort op elkaar volgende wijzigingen in de plannen van den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken hebben de be langstelling van de Engelsche pers gewekt Verschillende bladen, voornamelijk die welke tot de oppositie behooren, schrijven dat de kwestie van het al of ndet handha ven van het middel der luchtbombardemen ten in de Britsche koloniale gebieden een ernstige crisis in 't kabinet zou hebben ver oorzaakt. Sir John Simon zou er op hebben gestaan, dat Engeland Gijn voorbehouden tegen het gebruik van bombardementsvlieg tuigen in de koloniale gebieden zou laten vallen. De meerderheid van het kabinet beeft echter anders besloten en den Brit schen Minister voor de Luchtvaart, Lord Londonderry, te Genève opdracht gegeven de tot nog toe gevolgde Engelsche politiek te verdedigen. Volgens sommige bladen zou Simon zelfs met zijn aftreden hebben ge dreigd, wat echter van andere zijde wordt gedementeerd. De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" schrijft, dat men in Engel sche regeeringskringen de veiligheid van Londen tegen een luchtaanval van meer be- teekenis acht dan het behoud van bombar dementsvliegtuigen voor de koloniën. Daar om zal Lord Londonderry te Genève welis waar trachten alle opgeworpen bezwaren te gemaakte reserves laten vallen dan de ont- waarleggen, doch Engeland zal eerder zijn wapening in de lucht geheel opgeven. den met de problemen der werk\ erschaf- fing '\an cen door 't rijksministerie van fi nanciën ingediende wet aangenomen tot vermindering van de werkloosheid, waar door de rijksminister van financiën gemach tigd wordt arbeids-schatkistbiljetten tot eon totaalbedrag van een milliard Rijksmark uit te geven ten behoeve van werkzaamheden - - tot instandhouden en voltooien van open- algemeen. Weliswaar werden de algemeen bare gebouwen, werkzaamheden aan parti- verwachte 60 meerderheid niet behaald, culiere woongebouwen en woningen kleine maar voor de eerste maal heeft in de gescnie kolonisatie in de voorsteden, regulariseering denis van deze stad een enkele partij de van rivieren, gas-, water- en electriciteits- absolute meerderhe.d behaald. Donzig heeft verzorging, ondergrondsche werken en leve- zich ten gunste van het Derde Rijk uitge- UIT WERKING (Van onzen Duitschen correspondent) De vreugde in de vrije stand Danzig ringen in nature. aan hulpbehoevenden. De wet bevat verder bepalingen inzake vrijheid van belasting voor vervangende aankoopen, voor een vrijwillige gawe ter be vordering van den niationalen arbeid, voor het overbrengen van vrouwelijke werk krachten in het huishouden en voor de be vordering van het sluiten van huwelijken door hulp aan gehuwden en huwelijkslee- ningen. De rijkskanselier stelde voor om behalve deze voorstellen eenige groote arbeidspro jecten ten spoedigste aan ie vangen e.v wol in de eerste plaats een uitgebreid bouwpro gramma voor reparaties aan huizen en hot herstellen van een gezond grond- en wo ningbedrijf in verband met een reorganisa tie op belastinggebied; verder het aanlog gen van een net van groote verkeerswegen, dat voldoet aan de eischen van het moder- sproken. Niet slechts voor Danzig, ook voor Berlijn is dit resultaat van belang. Het gaat hier om een stad die een staat in den staat vormt, weliswaar nauw verwant is met het Duitsche rijk, maar onder strenge controle den volkenbond een relatieve zelfstandigheid geniet, welke zwaar onder de jalousie van Polen heeft te lijden. In den verkiezings strijd wist de N.S.D.A.P. dus dat cij met een groot aantal tegenstanders rekening moest houden. Bij de vorige volksdag-verkiezingen van November 1930 behaalden de nazi's 12 mandaten, de socialisten 19, de communisten 7, het centrum 11 en de Duitsch nationalen 10 zetels. De nationaal-socialisten waren bij dezen verkiezingsstrijd lang niet vrij in hun bewegingen Het heeft maar weinig gescheeld of alle propagandavergaderingen en zelfs de rig wordt geregeld, zoodat ook het kiesrecht voor hen, die buiten Danzig leven, gehand haafd blijft. Na deze vergadering begaven wij ons naar hotel Eden, waar de geleden te leurstelling werd goedgemaakt door een ste ngen maaltijd voor rekening van de N.S.D.A.P. Van allen kant werd mij verze kerd, dat men zulk een hatelijke actie bij roegere verkiezingen nog aooit heeft be leefd. De senaat heeft de booze gevolgen van Gulk een kortzichtige politiek voor zijn rekening moeten nemen en deelt thans officieel metlo, dat hij zich heeft te ruggetrokken. Aan den comm'ssaris van deci Volkenbond werd verzocht, zoo spoedig mo gelijk voor de vorming van een nieuwen senaat te zorgen. Terzelfder tijd werd het ongemotiveerde verbod van de „Danziger Neueste Nachrichten", welke partij had ge kozen voor Rauschn ng, den toekomstigen president van den nieuwen senaat, opgehe ven. Het zou de moeite waard zijn, eens te hooren, hoe Berlijns tegenwoordige eerste burgemeester Sahm, die voordien immers president van den Danziger senaat was, over de gebeurtenissen der laatste weken denkt.. Onder gijn beheer zou het stellig niet tot zulk een wrijving tusschen de Duitsch- nationalen en de nationaal-socialisten zija gekomen. Uit de enorme belangstelling, welke ook he* buitenland, speciaal Polen, voor het eind resultaat dezer verkiezingen toont, blijkt duidebjk, dat 't hier DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE In welingelichte kringen te Washington verluidt, dat de Amerikaansche delegatie ter Economische Wereldconferentie zal voorstellen de centrale circulatiebanken te machtigen zilver te gebruiken als supple- toire dekking der valuta tot een bedrag van ten hoogste 20 pet der gouddekking. Deze maatregel zal evenwel niet verplicht worden en geleidelijk kunnen worden inge voerd. De Amerikaansche regeering zou de be doeling hebben de dekking van den dollar in goud te verlagen van 40 tot 25 pet Weerbericht. oat voiooet aan ae eiscnen van nex muaei- bruine - waren~ op initiatief van den ne autoverkeer en dat een productief effect Duitsch.natjona]en voorzitter van den senaat heeft op de auto-industrieën, waarbij echtei een organische band tusschen spoorweg-en I "erTen! autotransport moet worden tot stand der deze omstandigJedm over bracht onder toonaangevende deelneming wegingen de voorkeur aan, de ^volkmg vaai Duitsche Reichsbahngesellschaft e.ü. Danzig per radio vanuit Berlijn ^toe te spre Er werd besloten een commissie te vor- men onder leiding n den president van de rijksbank, die de met het werkverschaf fingsprogram samenhangende financieele problemen zal bewerken en die gevolmach tigd zal zijn om alle aangelegenheden die de geld- en kapitaalmarkt betreffen, te re gelen en te controleeren, opdat geen versto ring ontstaat van de geld- en kapitaalmarkt door verkeerde disposities of door het in grijpen va-n onverantwoordelijke instanties. De eerstvolgende kabinetszitting vindt na de Pinksterdagen plaats. Oordeel der nat.-soc. pers Met betrekking tot het werkverschaffings plan der Rijksregeering en het plan betref fende de liquidatie der sohulden van den landbouw schrijft de Voelkischer Beobach- ter onder den titel: „Het begin van het vier^ jarenplan" o.m.: Het essentieele bij de werk- verschaffings„wissels" ten bedrage vanéén milliard is de omstandigheid, dat deze niet van invloed zijn op de openbare geldmarkt. Integendeel. Zij vormen een suppletoir cre- diet. De vrijheid van bedrijf wordt op geeu enkele wijze beperkt. Het plan in zake de liquidatie der schul den van den landbouw moet leiden tot een bewusten overgang naar normale toestanden en wel door verlaging van rente. Het komt er voor de toekomst niet op aan, dat een bepaald economisch systeem gehand haafd blijft Het belangrijkste is, den arbeid en de voeding van het Duitsche volk veilig te stellen en de werkeloosheid niet alleen tijdelijk, doch voor goed te overwinnen. Hoe dat geschiedt, daarover beslist enkel en al leen de doelmatigheid der te nemen maat regelen. De tijden zijn evenwel voorbij, dat de economische politiek zuiver wordt geleid van het gezichtspunt, dat een bepaalde eco nomische ordening behouden blijft, zonder ling te houden met de bestaande toe standen. Het bedrijfsleven beeft met dit nieuwe werk van wetgeving een groote kans gekregen. Het moet toonen in hoever het bedrijfsleven, zooals dit is. haar kans zal weten te benutten en in hoever de werkloos heid verminderd is. SCHEEPSBOTSING OP DE ELBE PASSAGIERS GERED. DRIE VERMISTEN Woensdagavond te ruim elf uur heeft op de Elbe ten gevolge van de dichte mist een ernstige aanvaring plaats gehad. Bij ton S. nabij het oostelijke zeegat kwamen de beido groote Engelsche stoomschepen „Sten tor" en de uitvarende „Guilford Castle" met elkaar in botsing. De „Stentor" trof de „Guilford Castle" bij het voorschip aan stuurboordzijde en veroorzaakte een reus achtig, bijna 10 M. groot gat in den wand van een der laadruimen van de „Guilford Castle", waarvan het voorschip onmiddel lijk begon te zinken. De gezagvoerder pro beerde het schip aan den grond te zetten om te voorkomen, dat het geheel zou zin ken. Inmiddels werden de passagiers, die zich voor een groot deel reeds te slapen hadden begeven, in goede orde In de boo ten van boord gebracht. Verscheidene in de nabijheid voor anker liggende schepen zetten booten uit om hulp te verleenen. Twaalf opvarenden werden door het ber gingsschip „Hermes" aan boord genomen en later overgebracht aan boord van de sleepboot „Krueckau", die hen gistermor gen te Cuxhaven aan land bracht. Achttien passagiers werden opgenomen aan boord van de „Stentor" doch naderhand eveneens door een Duitsche rivierboot te Cuxhaven aan land gebracht. De „Guilford Castle", die op de Oste Wand op het strand was gezet, is gister avond plotseling gezonken, naar het schijnt doordat een paar schotten bezweken. Vol gens nadere berichten zou het ongeval toch nog slachtoffers hebben geöischt en zouden drie opvarenden van de „Guilford Castle" zijn verdronken. Van twee hunner heeft men nog geen zekerheid en heeft men nog een geringe hoop, dat zij misschien dooi een andere boot zijn opgepikt Een dekjon gen heeft beide be i gebroken en andere leden van de bemanning liepen lichtere kwetsuren op. De eveneens zwaar bescha digde „Stentor" is inmiddels door twee pleepbooten naar Hamburg gesleept Eén aanslagbiljet en betaling op één kantoor. De Rijksminister van Financiën is voorne- mer*s. uiterlijk in het voorjaar van 1934 voor het Rijk, de landen en de gemeenten een over de geheele linie vereenvoudigd belastingsy steem in te voeren, waardoor aan het groote aantal belastingen en haar gecompliceerdheid op doortastende wijze een einde zal worden gemaakt. De vereenvoudiging houdt een aanzienlijke vergemakkelijking voor de belastingplichti gen in. Voortaan zullen niet langer door het Rijk, de landen en de gemeenten afzonderlijke aanslagbiljetten worden uitgereikt. De beta lingen zullen ook niet langer aan diverse kan toren behoeven te geschieden, doch slechts één kantoor, terwijl het geheele aanslag biljet slechts een pagina groot zal zijn. Deze groote belastinghervorming zal een ingrijpende vermindering meebrengen der op de Duitsche productie drukkende lasten. Be halve de automobielbelaeting zal nog een reeks andere heffingen verdwijnen. Ter bereiking van het beoogde doel zal het echter noodzakelijk zijn, dat ieder belasting plichtige door stipt op tjjd te betalen den ar beid van het rijksministerie van financiën zuo- danig vergemakkelijkt, dat de betreffende plan nen zonder vertraging kunnen worden opge steld. ken. Gouwleider Forster vertelde mij, dat ooral de Duitsch-nationalen alles deden om een overwinning der nazi's te verhinderen en wie de aanplakzuilen bestudeerde, kreeg dezelfden indruk. Forster vertelde mij: „Se dert den 30en Januari, toen over heel Duitschland de nationale revolutie begon, hebben wij geprobeerd, met de Duitsch-natio nalen saam te werken. Z ehm en Gijn omge- ing wilden echter niet rekening houden met de gewijzigde omstandigheden, bleven hoog te ros zitten en dachten dat wij achter hen aan zouden draven. Wie niet hooren wil, die moet voelen. Van hun elf mandaten heb ben zij er thans nog vier kunnen redden en bij wat meer vorzichtigheid hadden zij Hu- genberg zulk een blamage kunnen sparen! Wij zullen thans regeeren zonder den raad van Ziehm of Hinz of hoe zij verder heeten. Kijk om u heer. en stel vast dat de roode vlag met htt hakenkruis van haast alle daken in Danzig waait!" Ik kan de geestdrift over pulk een moeilijk behaalde overwinning volkomen begrijpen, temeer, waar men op het laatste nippertje be proefde, den nazi's nog een leelijke poets te bakken. Door de directie der rijksspoor wegen was bekend gemaakt, dat alle buiten Danzig woonachtige Duitschers naar hun geboorteplaats konden gaan, oan hun stem plicht te vervullen, zonder eenige kosten. Extra treinen werden ter beschikking ge steld en overal was Ruim 4000 in Danzig geboren Duitschers maakten van deze gelegenheid dankbaar gebruik, maar tot hun schrik kregen zij te hooren, dat volgens een besluit van 1923 hun kiesrecht was ingetrokken. Toen van allen kant hevige protesten binnenliepen werd op initiatief der N.S.D.A.P. vastgesteld, dat het kiesrecht voor hen, die Danzig niet meer als woonplaats hebben, inderdaad niet nauw keurig is geregeld. Pas op den verkiezings dag maakte de overwegend Duitsch-natio- nale senaat diit bekend en de vriendschap met de nazi's werd hierdoor stellig niet be vorderd! In het Schützenhaus woonde ik een pro testvergadering bij, waarbij de propaganda leider der nazi's, Batner, zijn teleurgestelde stadgenooten kalmeerde en hen dringend ver zocht, hun ontstemming niet in het open baar tot uiting te brengen. De nieuwe re- geering zal er voor zorgen, dat de verhou ding tusschen Danzig en het rijk nauwkeu- gaat. Niet slechts de overwinnaars, ook de overwonnenen verdienen onze belangstelling. Ook de internationale klassenstrijd der socia listen en communisten heeft hier een gevoe lige knak gekregen. Haar contact met War schau is de S.P.D. niet ten goede gekomen, want de bevolking van Danzig wil van de Poolsche politiek niets weten. Het moeilijke vraagstuk van den Poolschen corridor en de verhouding tusschen Duitschland en Polen zullen weldra door een senaat geregeld wor den, die in overleg met de rijksregeering te Berlijn handelt. Principieele beslissingen zulen voortaan in overleg met Berlijn wor den genomen. Rauschning, thans nog president van den Danziger Landbond, binnenkort hoogstwaar schijnlijk regeeringschef van de vrije stad Danzig, begaf zich persoonlijk naar Berlijn, om aan de vertegenwoordigers der Duitsche en der buitenlandsche pers een duidelijk beeld te geven, van wat wij hier persoonlijk van dichtbij konden volgen. Zijn uiteenzet tingen in den Pruisischen landdag komen geheel overeen met wat hier door ons werd beleefd: De overwinning der nationaal-socia listen werd behaald op een front van tegen standers, dat irich van de Duitsch nationalen uitstrekte tot de communisten. Men stond blootgesteld aan allerlei bedreigingen van Poolsche zijde. Een Poolsch oorlogsschip lag in de haven van Danzig. Een half uur bui ten Danzig lag in de Poolsche haven van Gdingen een aantal oorlogsschepen en on- derzeebooten geroed en trachtte een groot aantal Poolsche legionairen Danzig duidelijk te maken, dat men met een Poolschen inval rekening moest houden, zoodra de nationaal socialisten aan het bewind zouden komen. Maar al deze dreigementen weerhielden de nazi's niet, het gebouw der vakvereenigin- gen in beslag te nemen en met strenge disci pline een zorgvuldig program af te werken. Rauschning verklaarde zich bereid alles te vergeven en te vergeten, wat in de opgewon denheid der verkiezingen is gebeurd en met Gijn aaaste geestverwanten saam te werken. Men is gedwongen, met de wettelijk vastge legde controle van den Volkenbond reke ning te houden en dus niet bij machte, de partijen der socialisten en communisten op te heffen. De verhouding tusschen Danzig en Polen ligt saamgevat in het standpunt van Adolf Hitler, dat nationaal bewustzijn te vens eerbied voor andere volken beteekent. De belangen der vrije stad Danzig zullen door de nieuwe regeering in Genève met de vereischte doortastendheid worden behar tigd. Daozig, eind Mei 1933. ANTI-OPIUM-CONVENTIE Op 9 Juli in werking Uit Genève schrijft men ons, dat het Vol kenbondssecretariaat geconstateerd heeft, dat tijdig een voldoend aantal ratificaties van de anti-opiumconventie is binnengeko men, zoodat deze conventie den 9den Juli van dit jaar in kracht zal treden. „Deze conventie", aldus meldt men ons van wel onderrichte zijde, „beduidt een nieuwe en gewichtige ontwikkeling in de internationale coöperatie. Voor do eerste maal is nu een maatschappelijke fabricatie ondergeschikt gemaakt aan zedelijke en humanitaire doeleinden. Een internationale controle-organisatie wordt opgericht en van af 9 Juli zal geen staat meer verdoovende middelen kunnen maken in- of uitvoeren zonder zich onder de besluiten van deze controle-organisaties te stellen. Men zal dit resultaat in religieuse krin gen met bijiïondere voldoening begroeten. De door het Internationaal Sociaal'Gomité van den Oeconomischen raad voor practisch Christendom en de onderzoekingsafdeeling van den Internationalen Zendingsraad in Januari van dit jaar uitgevaardigde oproep tot ratificate der conventie heeft ongetwij feld een gunstigen invloed gehad". TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN IN BOTSING 8 DOODEN Volgens berichten uit Riverside in Cali fornia, zijn boven den Cajonpas twee leger vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort De bemanningen van beide vliegtuigen, tezamen 8 man, werden gedood DE KLEINE ENTENTE In de gisteren te Praag gehouden laatste zitting van den permanenten raad der Klei ne Entente legdón de drie ministers van buitenlandsche zaken de samenstelling en de wijze van werken vast van den economi- schen raad der Kleine Entente. Vervolgens werd de principieele kwestie bestudeerd van een betere economische samenwerking der drie staten. De hierbij genomen besluiten vormen een eensten stap naar een nieuwe economische gemeenschap, die langzamer hand alle gebieden van het bedrijfsleven van de drie staten zal omvatten. REVISIE IN HET CALMETTE-PROCES VERWORPEN De derde strafsenaat van het Reichsgericht te Leipzig heeft alle revisie in hot Luebecker Calmette-proces verworpen. In de motiveering wordt o.a. geconstateerd dat beklaagde Deiche de entstof met de hem ter beschikking staande ontoereikende middelen bewaard en verzorgd heeft. Wat dr. Altstedt betreft wordt o.a. opgemerkt, dat hij ook strafrechterlijk de verantwoorde lijkheid draagt voor het feit, dat hij op 24 Februari order gegeven heeft tot het afleve ren van ue entstof. RIJKSBISSCHOP VON BODELSCHWINGH De oppositie gestild? Rijksbisschop Von Bodelschwingh heeft te Berlijn zijn ambtsbezigheden aanvaard. Een zijner eerste daden is, dat hij in geen enkel opzicht honorarium voor zijn nieuwe ambtsbezigheden wil ontvangen; hij blijft predikant der gemeente te Bethel bij Biele feld en wenscht van dit predikantstracte- ment te leven. Slechts stemde hij toe in de stichting van een fonds, getiteld „voor het kerkelijk hervormingswerk", dat uit vrijwil lige giften moet worden gevormd en dienen zal om de kosten zijner noodzakelijke reizen te bestrijden. Voorts heeft hij ia den staf zijner naaste medewerkers veranderingen aangebracht; dr. Burckhardt en dr. Schol»:, vice-president en lid van den evangelischen opperkerkeraad, hebben ontslag genomen en zijn door jongere krachten vervangen. Nog meldt men ons uit Berlijn, dat de be weging der „Duitsche Christenen" waar schijnlijk niet zal voortgaan met roet in het eten te werpen en althans dat aiet algemeen zal doen. Reeds zond de afd. Gladbeck der „Duitsche Chistenen" niettegenstaande Wehrkreispfarrer Müllers critische radio een telegram van hulde en belofte van trouw aan den nieuwen rijksbischop. En vele kerkelijke organen, die overigens sym pathiek ten opzichte van de „Duitsche Christenen" staan, dringen er op aan, dat de leiding dezer geloofsbeweging van een strijd tegen de persoon van den rijksbis schop zal afzien, te meer daar talloos velen, die eveneens nationaal-socialistisch zijn, van harte de gedane keuze toejuichen en deze in geen enkel opzicht voor de kerkrefor matie, gelijk die thans noodig is, schadelijk achten. Men hoopt van harte dat een strijd van „bisschop" en „tegenbisschop" aan de kerk bespaard Ral blijven. Rijkspresident van Hindenburg is Donder dag naar Neudeck vertrokken. Het is nog niet bekend hoe lang hij daar zal vertoeven. Waarschijnlijk zal v. Hindenburg bij zijn terugkeer in Berlijn weer het Rijkspresi- dentspaleis betrekken. Het secretariaat van den Volkenbond deelt mede, dat in het eerste kwartaal van dit jaar de wereldhandel 5381 mililoen gouddollar heeft bedragen, d.i. 35 pet. van den wereldhandel in begin 1929. Sedert vier jaren loopt de wereldhandel ononderbro' terug. Begin 1933 heeft hij zijn laagste pi bereikt De achteruitgang heeft in 1930 i pet, in 1931 10 pet en in 1932 15 pet be dragen, d.i. binnen drie jaren 27 pet DE FRANSCHE BEGROOTING 1933 DOOR HET PARLEMENT AANGENOMEN Na veel moeilijkheden In nachtzittingen, die tot gistermorgen hebben geduurd, hebben de Fransche Kamer en Senaat de begrooting voor 1933 goedge keurd. Tussohen Kamer en Senaat bestond een verschil van meening over het petroleum- monopolie, dat door den Senaat werd afge wezen. Een compromis-voorstel om een stu die-commissie te benoemen, die binnen drie maanden rapport over de kwestie uitbrengt, en waarbij het parlement het recht behoudt een vrije beslissing te nemen, werd in de Kamer goedgekeurd met 359 tegen 200 stem men. De Senaat aanvaardde tenslotte dit compromis met 167 tegen 121 stemmen. In beide Huizen had Daladicr de vertrou wenskwestie gesteld. Nog verscheidene ma len moest de begrooting van de Kamer maar het Palais de Luxembourg worden gezon den, doch tenslotte werd gistermorgen tegen 7 uur de totale begrooting door de Kamer met 385 tegen 150 stemmen goedgekeurd. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis, of ae regeering geen aanleiding vond tot herdenking op de vloot van den slag bij het Skagerak antwoordde de Eerste Lord der Admiraliteit Sir Eyres Monsell, dat het bij de Britsche Koninklijke Marine geen gewoon is, dergel ij ke „overwinningen" te vieren. DE BERGINSTORTING AAN DE SAALE Het opruimingswerk op de plaats van de bergstorting aan de Saaie is goed gevorderd. In den loop van gisteren zouden drie drij vende baggermachines zijn aangekomen die kalkmassa zullen uitbaggeren. Het Woensdag gegraven afvoerkanaal heeft in het algemeen goed voldaan, hoewel het wa ter nog ver boven zijn normalen stand' staak BRAND UITGEBROKEN IN DE GAS FABRIEK VAN WERDER AAN DEN HAVEL Dreigend ontplodüngsgevaar. Ten gevolge van het in brand raken van uitstroomend gas bij het verrichten van laschwerk is brand uitgebroken in de gas fabriek t© Werd er aan den Havel. Er staat groot gevaar voor ontploffingen en omgeving werd tot op grooten afstand ontruimd en afgezet. Alle brandweren uit den omtrek, waaronder ook de beroeps brandweer uit Potsdam, zijn met zeer veel materiaal op het terrein van don brand aanwezig. Nader wordt gemeld: De brandweer is erin geslaagd het gas in de gashouders van de gasfabriek te Wer- der a. d. Havel, af te sluiten en het vuur in de gloeiende ketels kon gedoofd worden, zoodat het ontploffingsgevaar als geweken wordt beschouwd. Niettemin heeft men alle huizen in de omgeving ontruimd. OPGRAVING VAN LIJKEN Te Kanne in Belgisch Limburg, niet ver van Maastricht, waar in 1917 twee Duitsche officieren werden begraven, hebben onbe kend gebleven personen een paar nachten geleden twee lijken ontgraven en vermoede lijk per auto over Nederlandsch Limburg naar Duitschland getransporteerd. Bij de ontgraving werd echter een vergissing be gaan en nu is het stoffelijk overschot van één der Duitsche officieren, alsmede het lijk van een naast hem begraven veldwachter van Kanne meegenmen. De weduwe van dm veldwachter Jïeeft bij het parket te Tongeren een klacht wegens lijkroof inge diend. Een streng onderzoek is door het ge recht ingesteld. Hoogste stand te Böst Laagste stand te Vest Manoer 752.6. Stand vanmorgen half twaalf 766.5. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) In het laatste etmaal nam de hooge druk tusschen de beide depressies sterk in betee- kenis toe en verlengde liet secundaire maxi mum op de Noordzee zijn centrum naar West-Duitschland. Hierdoor werd de invloed der Oostelijke depressie voor het weer hier te lande geheel uitgeschakeld en is de toe voer van de lucht naar onze omgeving thans geheel continentaal, waardoor het weer nu minder bewolkt en warmer zal worden. De westelijke depressie beheersoht nog de weers toestand in het Westen en gaf veel regen in Oost-Engeland en Ierland en veroorzaakt hooge temperaturen op IJsland. Ook in Zwit serland vie lnog zware regen. De vooruit zichten voor de Pinksterdagen, althans voor de eerste, zijn door de verandering van den. luchtdruk in het eerste etmaal veel gunsti ger geworden en laten toe droog en zonnig weer te verwachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 19.0. 3 JUNI Zonsopgang 4.45 u.; Zonsondergang 9.12 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 3 JUNI Van 's avonds 9.42 u. tot 'a morgens 4.14 tu WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walahnt 3.46 8.30 Baat-i -0.00 -0.00 Bn-i son 9.40 9.36 Rhemfelden -3.92 -3.07 Kehl Maxan Dledesheim Mannheim Malnz Blngen Delfzijl Terschelling 3.20 16.37 Harl Ineen 8.66 16.26 Den Helder 1.46 13.65 IJmaiden 10.26 22.68 H-v. Holland 9.32 22.11 Scbevemngen 9.42 10.21 Botterdam 11.41 23.64 STAKINGSBEWEGING IN NOORD-DAKOTA In Bismarck in Noord-Dakota (Ver. St.) is een stakingsbeweging uitgebroken, die spoe dig dreigende vormen aannam. De gouver neur kondigde den staat van beleg af en riep de nationale garde bijeen, daar de politie niet in staat was meester te worden over de stakingsonlusten. Bij het onderzoek door de sie voor het bankwezen naar de financieele operaties van de bankiersfirma J. P. Morgan en Co. zijn nieuwe feiten aan het licht ge komen, die groote beroering in de Vereenig- de Staten wekken. Men heeft namelijk ken nis gekregen van een „voorkeurslijst" van vooraanstaande personen, die in de gelegen heid werden gesteld bij Morgan en Co. effec ten en aandeelen te koopen voor 75 dollar, die later verkocht werden voor 99 dollar. Dit was o.a. het geval met aandeelen van de United Corporation, een Holding Company van Morgan, die 22van de Amerikaansche electriciteitsindustrie controleerde. Bij het ondemoek bleek dat Morgan en Co. een winst hadden gemaakt van 8.290.045 dollar door op deze wijze een groot aantal aandee len te koopen en te verkoopen ten tijde van de oprichting van de United Corporation. Uit Oost-lndie INTERNATIONALE OPLICHTER BATAVIA, 1 Juni (Aneta). Kort geleden trad hier een zekere Willem van der Loos op, die een weekblad oprichtte en kapitaal zocht voor de exploitatie van bioscopen, coöperatieve winkels, enz., waarbij den aan deelhouders gouden bergen werden beloofd, o.a. een vaste positie. Van der Loos werd spoedig failliet ver klaard, waarna hij in Djokja werd ai troffen. „De Locomotief" verneemt thans, dat Van der Loos een oplichter van internationale vermaardheid blijkt te zijn, die wordt ge zocht door politie van Holland, België er Duitschland wegens onuitgezeten straffen. Van der Loos werd zes maal veroordeeld: ten eerste in 1925 te Den Haag tot drie maanden gevangenisstraf, ten tweede te Brussel tot drie jaar en zeven maanden ge vangenisstraf, ten vierde in 1930 te Keulen tot vijf maanden gevangenisstraf en ten slotte in Januari 1932 te Den Haag wegens overtreding van ae Loterijwet tot dertig dagen hechtenis. Daarna ging hij naar Ned.-Indië. De man stond sedert zijn jeugd ongunstig bekend. Hij richtte in den loop der jaren een Haagsch assurantiekantoor en een glasver- rcekeringsmaatschappij op, voorts te Brussel de uitgevermaatschappij „Wilo". Te Rotter dam richtte hij de Nederlandschc Reclame onderneming op Hij noemde zich Johan 6.23 6.33 1.23 1.14 4.29 4.39 1.43 1.36 Heden Vorig 2.90 2.79 1.16 119 2.86 2.71 0.78 0.85 2.71 2.55 -1.29 -1.12 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht 43.74 43.70 Venlo 10.96 11.01 2.27 2.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Willemstad 11.09 23.38 Bronwersh. 9.25 21.58 Zierikzee 6.: 0 22.11 Wemeldinge 10.14 22.40 Vlissingen 8.44 21.07 Terneuzen 9.13 21.39 Hansweert 9.49 22.06 Jansma en Johan Schuddeboom. Het is ook mogelijk, dat hij in Frankrijk eens veroordeeld werd- Wetenschap. HET INTERNATIONALE PO O LJ AAR Vergadering van de Internationale Commissie te Kopenhagen penhagen onder voorzitterschap Cour, directeur van het Deenache Meteorolo gische Instituut De Commtsle genoot de eer ontvangen te orden door den Koning van Denemarken. 2ooals men weet is verleden Jaar door da Rockefeller-Stichting een bedrag van 40.000 doUar ter beschikking van de Commissie ge- waarvan 26000 dollar voor den aankoop 6000 0.000 dat zijn instrumenten, met radiosondes, i kleine radlo- luftigo inrichting bü het sttjgen seinen senden. die op aarde opgevangen worden» irdoor men gegevens omtrent de tempera- r enz. op verschillende hoogten verkrijgt, men niet behoeft af te wachten of het lu- dat b(] het barsten van de ballon beneden valt, op aarde synoptische weerkaarten voor het Noordelijk Halfrond, gedurende don ttid van het Internationale Pooljaar. Aan de Deutsche Seewarte te Hamburg z(jn voorbereidingen voor het publlceeren dezer kaarten getroffen; uit oen becijfering van Ad miraal Dominik omtrent de kosten bleek, dat btJ een afname van 100 exemplaren er een aan zienlijk tekprt zou zijn; het ls echter waar schijnlijk, (j* de afname grooter zal zijn. Na de ln uitzicht gestelde financieele medewerking van de Meteorologische Aasoolatio van de Inter nationale Geodetische en Geophyslsche Unlo en van de Internal ionale Meteorologische Orga nisatie welker voorzitter, Prof. Van Ever- dingen, ln eeD schrijven aanbevolen had, een grorter aantal exemplaren te laten drukken zal het mogelijk zijn met do voorgenomen pu^ eerkaarten van het NoordeiyM te gaan en deze tot een goed blicatle der Halfrond vol.. Voor de bewerking van het uitgebreide wai registreeringen zullen blleenge kunnen .vorden, welke gegevens beschikbaar *ÖA Wat de waarnemingen van noorderlicht be treft, waarvan duizenden en duizenden foto's Oslo, uitgebreid inmerklng ?ebled ls waargenomen, en die

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6