llirwutr ^riïtsrijr (üoumnt Dagelijks verschijnencl Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT» Per kwarten' In Ijlden en In plaat sen waar n ne^ntsrhnp geves'lytl is f2 35 Franro per pi.st f 2.35 portokosten. Pe» week 018 Vo«» het Buitenland bij wekelijk- sche tending 50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles hij vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3981 VRIJDAG 2 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsLlVA Elke regel meer0.22M ir.gez. Medpdeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bil contract bplangriike korting. Voor tiet nevrngen aan t bureau wordt Derekena f 0.10 14e Jaargang Oit numntei bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad BETERE TOON De regeeringsmaatregelen, welke op de muiterij en de toejuiching daarvan door de roode dagblad- en vereenigingspers, moes- t e n volgen, kwamen voor de rood-gerichte marinebonden wel zeer ongelegen, De burgerbestuurders, die zonder ge vaar voor eigen positie hun gezag-onder- mijnend werk konden verrichten, werden er plotseling naast gezet. Doch evenzeer werd op staande voet ver broken het nauwe contact tusschen de Cambo-bonden, die reeds één orgaan had den in het Marine-weekblad; één gebouw .voor ontspanning en geestelijke instructie, de Burcht; en die feitelijk reeds tot fusie waren overgegaan, al ontbrak nog de offi- cieele sanctie. Het ideaal was echter zoc goed als bereikt: onderofficieren, korporaals en minderen in één organisatie vereenigd; want zij moeten immers allen de „klassen strijd" voeren tegenover de bourgeoisie. ,'t Had lang geduurd, voor het zoover komen was, doch eindelijk had men nieuwe naam voor de eene organisatie van marineschepelingen beneden de rang officier al vast in de kop van het orgaan opgenomen. Gemakkelijk was het niet gegaan, want aan boord staan onderofficieren en minde ren nogal ver van elkaar en dat werkt tuurlijk in de vakorganisatie na. Ook waren de onderofficieren in 't algemeen minder toegankelijk voor de klassenstrijd-theorie als do mindere schepelingen. Geen wónder; dat de leiding juichte over het verkregen 'resultaattotdat hieraan plotseling en radicaal den bodem werd in geslagen. Want het regeeringsvoo.rschrift luidde onverbiddelijk, dat er van de fusie niets kon komen. Wat wij in 't algemeen wel eens geschre ven hebben, geldt zeker in dit verband voor de onderofficieren: ze zijn blij, dat de re geering hen dwong in andere richting te gaan. Velen kohden niet tegen de stroom op, maar dreven niet voor, hun genoegen mee. Dit blijkt duidelijk uit het eerste nummer van het bondsorgaan van Marine-Officieren, dat dezer dagen verscheen. Men koos daar voor een naam, welke in die kringen een goede klank had „Het Midden"; want zoo heette bok tot 1921 het weekblad van de organisatie der onderofficieren, dat in Mei yan dat jaar tot veler spijt plaats moest maken voor het orgaan van het Camho, het Alg. Marine Weekblad. Als men het eerste nummer leest, dan voelt men: de onderofficieren zijn weer zich zelf. Het is geen aanbidden van de opgaan de zon als het hoofdbestuur schrijft: „dat het er prijs op stelt, betere verstand houding te ontwikkelen met andere belan- gen-vereenigingen en alle copie te zullen weigeren als het gaat over hatelijkheden of geharrewar over andere militaire vereeni- gingen, daar gebleken is, dat er meer na deel dan voordeel behaald is. Daar iedere vereeniging hetzelfde doel heeft, aldus heet het, doet het niets meer ter zake, hoe of waar men georganiseerd is." De bondsleiders, die leunden op het N. y. V., zouden zoo niet schrijven. Wat dit praktisch beteekent, blijkt uit een vermaning, welke we op een andere plaats lezen: Valt ook nooit een collega aan omdat hij lid is van een andere dan onze bond; hij kan daar zijn reden voor hebben en wie geeft u het recht een ander in zijn vrijheid te beknotten? Gij hebt toch ook niet aan een ander gevraagd of gij lid van onzen bond mocht zijn. Het mag voor u in den omgang met uw mede-onderofficieren geen verschil uitmaken bij welke vereeniging men is aangesloten; wij zijn allen onderofficier en hebben daarnaar te handelen. Nog dagelijks verzekert men ons, dat men geen leven had aan boord, als men geen lid was van de moderne organisatie. Men gaf zich eenvoudig maai' op als lid, om niet ge hinderd te worden. Doch, gelijk we nog pas lazen in een particuliere brief uit Indië, daarmee deed men ook afstand van zijn recht om als Christen te leven en b.v. te protesteeren, als anderen gehinderd werden omdat ze vóór het eten baden. Met grond mag verwacht worden, dat de onderofficieren die in Het Midden hun vereenigingsorgaan zien, van harte zullen meewerken om de rechten der Christenen aan boord te handhaven en te beschermen. X M. VAN BEEK OVERLEDEN Te Heemstede is in den ouderdom van 78 jaar overleden de heer J. M. van Beek, oud burgemeester van Landsmeer en Buiksloot. De teraardebestelling zal Zaterdagmiddag a.s. om 2 uur op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal plaats vinden. DE ECONOMISCHE RAAD GEÏNSTALLEERD DE REDE VAN DEN MINISTER Door den Minister van Econ. Zaken en Arbeid is ten zijnen departem'ente de Eco nomische Raad geïnstalleerd. De Minister sprak daarbij o. m. het volgende: Het feit, dat thans een zoo belangrijk college als de Economische Raad zal wor den geïnstalleerd, is een weerslag op de in stelling van het nieuwe departement van Economische Zaken. Bij de steeds nog 'je- nemende bemoeienissen met het oecono misch leven voelt immers de regeering zeer levendig behoefte aan objectieve voorlich ting. De overgang van het geven van voorlich ting tot het vergemakkelijken van het vin den van afzetgebieden is gemakkelijk en vanzei fsprekend. Het vraagstuk van het verband tusschen onze productiemogelijkheden en onze afzet mogelijkheid houdt ons uitermate bezig. Waar wij op het gebied van den land bouw dat vraagstuk hebben ontmoet, heb ben wij zelfs niet den tijd om te bedenken, of een andere theorie ons wel toestond om stappen te doen, die konden leiden tot een hetere verhouding van onze productie- onze afzetmogelijkheden op het gebied den landbouw. Wij hebben de taak moeten aanvatten om ons niet voor te ernstige in eenstorting te zien geplaatst, de taak om de productiemogelijkheden te gaan gebrui ken in een beter verband met de behoeften. De praktijk zal daarbij beter basis geven dan de theorie. Steeds meer blijkt, dat in de groeiende nationale moeilijkheden van de zen tijd voor de overheid een belangrijke taak van ordening is weggelegd. Wanneer dé regeering bij die belangrijke taak voorlichting zal moeten zoeken dan is het haar een voorrecht, die te mogen vin den in een lichaam als deze Economische Raad. waar wij het geheele Nederlandsche bedrijfsleven met zijn ervaring, met zijn wenschen en met zijn behoeften kunnen hooren spreken. Ik zeg niet, dat de Econo mische Raad is gebouwd op een vertcgen- •oordigend principe en ook laat ik mij niet uit over de vraag of een dergelijke basis de Bij den opbouw van den oeconomischen raad, is er plaats gelaten voor de werk zaamheid van vaste commissiën. Ook in de zen zin, dat als zoodanig kunmen optreden erkende colleges. Een raad als deze is uitermate geschikt, om de behoefte aan oeconomische voorlich ting te peilen en na te gaan of de oecono mische voorlichting van het departement niet aan bureaucratische seniliteit gaat lij den en wel voldoende op de behoefte van de praktijk blijft ingesteld. Wat de erkende colleges betreft, mijne heeren, is vrijwel algemeen gedacht aan den Nijverheidsraad, die reeds geruimen tijd op verdienstelijke wijze de regeering van advies dient op het gebied var de in dustrie, en aan den Middenstandsraad. Hoe le verhouding zal wezen van die er kende colleges en van die vaste commis sies met den Economischen Raad, dat zal juist een onderwerp uitmaken van den algemeenen maatregel van bestuur, welke maatregel van bestuur wederom niet zal worden tot stand gebracht, dan nadat het advies van dezen Economischen Raad zal zijn verkregen. U zult zich dus, naar ik hoop, spoedig willen bezig houden met het vraagstuk, op elke wijze u zich zult willen equipeeren met verschillende vaste commissies en het raagstuk, welke dan de verhouding zal wezen. De regeering zal er prijs op stellen, indien de Economische Raad goed voor oogen wil houden, dat hij de bevoegdheid bezit om eigener beweging advies uit te brengen, zonder dat er dus gewacht wordt op eenig verzoek van de regeering, waarbij een bepaald onderwerp aan de aandacht in den raad wordt voorgelegd. Het lijkt mij een bijzonder voordeel van den Oeconomischen Raad, dat daarin aan wezig zijn de vertegenwoordigers van ver schillende departementen. Van een regelmatig bijeenkomen van den Raad verwacht spr. buitengewoon veel. Ik geloof, mijne heeren, dat wij het ver trouwen mogen hebben, dat onder Gods zegen deze Oeconomische Raad een steun kan worden, een belangrijke steun in de steeds gloeiende taak, die voor de eerste tijden althans de Regeering op oeconomisch terrein wacht. Met een woord van dank voor den voorzitter, die zich zeer zeker geen oogenblik ontveinsd heeft, welk een zwaren arbeid hij op zijn schouders heeft genomen en voor U, mijne heeren, leden van den Oeconomischen Raad, voor Uw bereidwilligheid om de Regeering in dezen tijd met uw krachten wel te willen bij staan, verklaar ik dezen Oeconomischen Raad te zijn geïnstalleerd. Deze Installatierede werd door den voor zitter van den Raad, prof. Ir. I. P; de Vooys beantwoord, waarin deze o.m. zeide: Wij zijn ons bewust van de groote ge varen, die onze welvaart bedreigen tevens beseffen wij hoe gering de macht is om de, uit de geheele wereld aanstor mende, storende en vernietigende machten te beheerschen en te weerstaan. Wij weten, dat in ons volk, nu als weleer, de sterke bestaat om te worstelen en zich te handhaven. Moge bij die wil ook het inzicht rijpen van de middelen, die daar door noodzakelijk zijn, voor de offers, die gevergd moeten worden en voor- de kracht, die uit innige samenwerking kan geboren worden. Ik hoop te mogen zeggen, dat de Economische Raad hieraan naar beste krachten zal trachten mede te werken. STREMMING OPGEHEVEN De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Groote Rivieren maakt bekend, dat de stremming van de scheepvaart door de kleine draaibrug in de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dor drecht is opgeheven. DE ECONOMISCHE EN MONETAIRE CONFERENTIE DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE Als-leider der delegatie naar de Econo mischo en Monetaire conferentie, die op 12 Juni a.s .te Londen zal bijeenkomen, is be numd dr H Co lijn, minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers. Minister van Koloniën. Ais gedelegeerden zijn voorts benoemd mrLJM ATri p, president van de Neder landsche Bank, als wiens vervanger is aan gewezen mr J. W. Beyen, directeur vaa de Rotterdamsche Bankvereeniging; dr J A Nederbragt, chef van de Economische fcii Consulaire Directie van het Departemen* van Buitenlandsche Zaken; dr H. M Hirsch f e I d, directeur generaal van Han del en Nijverheid van het Departement van Econom Zaken en Arbeid; F B s' Jacob handelsattaché bij H. M. Gezantschap te Londen. BESTRIJDING VAN GEVOLGEN DER JEUGDWERKLOOSHEID TWEE ZEEUWSCHE BIJEENKOMSTEN. Dezer dagen vonden te Middelburg en te Goes twee bijeenkomsten plaats, voorgezeten docr den heer Mr. P. Die 1 em an, van bet Zuider-district der Landelijke Commissie tei Bestrijding der Gevolgen van de Jeugdwerk loosheid. Mejuffrouw W. Hart or ff zette de ge schiedenis van de landelijke commissies uit een en ging daarbjj de principes na, die bij 't werk voor de jeugdwerkloozen als 'eidraad dienen Daarna zette spr. uiteen hoe het werk reeds ter hand genomen is in groote en delmatige plaatsen en op het platte land. Voor de gemeenten op het platteland is er maai middel om tot een behoorlijk resultaat te komen en wel de concentratie van verschil lende naburige gemeenten. Nadat door ver schillende sprekers gewezen was op het groot aantal werkloozen, zelfs in een provincie als Zeeland, sprak mejuffrouw Hartorff nog over de groepeering van gemeenten, terwijl Mr. Dieleman den steun van Gedeputeerde Staten toezegde. De heer Edelman uit Vlissingen en de heer L o r i e r uit Middelburg zetten vervol gens uiteen, hoe in beide genoemde plaatsen het practische werk werd aangevat. VERGADERING CENTRAAL COMITÉ Het Centraal Comité hoopt op Dinsdag 6 Juni e.k., des nam. om 2 uur, in het Kuyper huis. te vergaderen. CENTRAAL COMITÉ VAN A.-R. KIESVEREENIGINGEN TEGEN DINSDAG BIJEENGEROEPEN Naar wij vernemen, is het centraal comité van antirevolutionaire kiesvereenigingen tegen Dinsdag (6 Juni) in vergadering bij eengeroenen, teneinde den toestand onder de oogen te zien, die is ontstaan door het optreden als ministers van voorzitter en tweeden voorzitter, resp. dr H. Colijn en mr J A de Wilde. Art 27 der statuten bepaalt o.m., dat mi nisters, die in het kabinet zitting verkre gen, niet tegelijk lid kunnen zijn van het centraal comité. GR1FFORMEARD SELSKIP FOR FRYSKE TA EL- EN SKRIFTENKENNISSE Men schrijft ons: Het Grifformeard Selskip for Fryske Tael- Skriffenkennisse houdt Pinkstermaandag in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Leeuwarden zijn derde jaarvergadering, waar als sprekers hopen op te treden de hee ren F. D. /an Dijk, Theol. Cand. te Wons, over het onderwerp: Uit Hem, door Hem en tot Hem, en D yan der Meulen van Sneek over het onderwerp: Welke vrijheid? In zijn derde jaarverslag zet de Skriuwer 3 heer A. M. Wybenga van Niawier uiteen dat hoewel het Selskip nog maar eenige ja ren bestaat de oorsprong verder ligt- De stichting van het Grifformeard Selskip toch bedoelde niets anders dan den arbeid voor de aloude Friesche tael voort te izetten in den geest van de eerste stichters van het Christlik Selskip". Voorts wordt er in het jaarverslag op gewe :en dat vele leden van het Gereformeerde Selskip" gedurende de 25-jarige periode van Christelijk Friesche taalbeweging een werk- i aandeel daarin hebben gehad. Herin nerd wordt o.a. aan het werk van den Frie- schen psalmdichter en den voorzitter van het Gereformeerde Selskip Ds. J. Douma van Britsum. Het laatste vereenigingsjaar kenmerkte zich als een rustig jaar. Ondanks de op Friesland zwaar drukkende crisis bleef het ledental stabiel. De kriten vergaderden gere geld. De zaak van het onderwijs in de Frie sche taal op de lagere scholen in Friesland had de volle aandacht van het Selskip. Ge hoopt werdt op een zoodanige wijgiging der L. O. wet dat de wettelijke mogelijkheid om het Friesch binnen de schooluren te onder wijzen geschapen wordt Op enkele plaatsen werden cursussen voor de Friesche taal aan kinderen en ouderen gegeven. Het geven van Christelijk Friesche volks lectuur werd bevorderd door middel van de Friesche rubriek in het Friesch Dagblad, en niet het minst ook door de uitgave van het Grifformea. I Tijdskift, waaraan verschil lende Friesche Gereformeerde predikanten en schrijvers medewerken. Besloten werd tot de uitgave van een tweetal Friesche ver halen. Voorts verscheen in het Nederlandsch schreven toelichting van gron doe. cti streven van het Selskip zulk- oevorde- ring der propaganda. DE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING De heer R. A. Ver w e y, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling, heeft in op dracht van den minister van Binnenlanri- sche Zaken den Hoogen Raad van Arbeid een toelichting gezonden op het vooront werp van wet, houdende wettelijke' regelen inzake het erkennen en subsidieeren van vpieenigingen met werkloozenkas en de in stelling van een crisiswerkloosheidsfonds. Hij schrijft o.m.: De werkloosheidsverzekering kan zijn eenerzijds verplichte verzekering, waarbij allen, die arbeider zijn in den zin van de wel, ook onder de verzekering vallen; an derzijds vrijwillige verzekering, waarbij ai- leun die arbeiders verzekerd zijn, die door eigen stappen daartoe geraken, nl. doorda' zij. Loetreden tot een vereeniging van arbei ders dan wel van werkgevers en arbeiden Jie een werkloozenkas inricht. Waar van de arbeiders een eigen daad verlangd wordt, gelijk dit het geval is in hot tweede systeem, wordt daarmee eea kostbare selectie verkregen. De ervaring heeft geleerd, dat de besturen van werkloozenkassen doeltreffend kunnen zorgen, dat „beroepswerkloozen" blijven buiten die kassen: hetgeen bij verplichte verzekering ondoenlijk zou blijken. -Categorieën arbeiders met zeer gering werkloosheidsrisico blijven bij vrijwilligs verzekering er buiten; onnoodige admini stratiekosten worden daardoor bespaard. Van hoe groot belang een goed werkende werkloosheidsverzekering ook voor het be drijfsleven is, heeft de heerschende crisis zoo overtuigend bewezen, dat een motivee- nng van een verplichting, om zich van de zijde van de bedrijven eenige financieele of fers te getroosten, overbodig mag worden geacht. Om die offers niet te groot te doen zijn, is er reden ook 't Rijk en de gemeen ten naast de werkgevers aan de reserve vorming voor crisistijden te doen medewer ken. Hun belang is trouwens bij een goede voorziening in niet mindere mate betrokken dan dat van de werkgevers. Gedacht is daarom aan de oprichting van een crisis-werkloosheidsfonds, waaraan het Rijk, de gezamenlijke gemeen ten en de gezamenlijke werkgevers per jaar te zamen (ieder voor een derde deel) even veel opbrengen als aan bijdragen voor de werkloozenkassen in totaal per jaar ont vangen- wordt 'Neemt men aan, dat per jaar f 6.000.000 aan bijdragen wordt ontvangen, dan zal iedere groep f 2.000.000 moeten opbrengen. Bij een jaarlijks verloond bedrag van f 1.300.000 komt dit neer op een premie van f 1.50 per flOOO loon per jaar. Het doel van het Crisiswerkloosheidsfonds is in de eerste plaats de werkloozenkassen in tijd van crisis te helpen. Voor zoover de beschikbare middelen het toelaten, zullen de gelden van het fonds ook aan andere doeleinden, met voorkoming of bestrijding van werkloosheid verband houdende, dienst baar kunnen worden gemaakt. Gedacht is bv. aan cursussen ten bate van werkloozen werkverruiming, steunverleening, o.a. aan gemeenten met te groote werkloosheids- 1 asten. Om de uitvoering van het denkbeeld niet alleen zoo eenvoudig mogelijk, doch zoomin mogelijk kostbaar te maken, is gedacht aan premiebetaling door die werkgevers, die pre mie ingevolge een wettelijke ongevallenver zekering betalen. Aan den eenen kant zul len daardoor sommigen van premiebetaling worden vrijgesteld, die wel tegen werkloos heid verzekerden in hun dienst hebben (bv. advocaten en notarissen), doch aan den anderen kant zullen werkgevers premie be talen wier personeel niet of niet algemeen tegen werkloosheid verzekerd is (bv. groe pen van Overheidspersoneel). Te dezen aan zien van de Ongevallenwet afwijkende rege hngen te treffen, zou uit een financieel oog punt van vrij geringe beteekenis zijn, ter wijl de uitvoering in de praktijk omslachti ger en dus kostbaarder zou worden. Op het voetspoor van hetgeen in Zwitser land geschiedt, opent het wetsontwerp de mogelijk om niet alleen zuivere arbeiders organisaties met werkloozenkas te erken nen en te subsidieeren, doch ook vereeni- gingen, opgericht door werkgevers en ar beiders to zamen. Op deze wijze zou bedrijfsgewijze kunnen worden opgetreden tegen het euvel van loonderving door onvrijwillige werkloosheid Dat men dezen weg ook bier te lande wel op wenscht te gaan, kan men afleiden uit het betalen van wachtgeldregelingen door werkgevers. Die wachtgeldregelingen kos ten den werkgevers geld tijdens de crisis; b:j verzekering wordt het geld ten behoeve van uitkeeringen bij werkloosheid in tijden van bedrijvigheid bijeengebracht. OOSTENRIJKSCHE KINDEREN WEENEN—BUDAPEST. Naar wij vernemen, zal ook dezen zomer vanwege het Centraal Protestantsch Comité te Bussum een Vacantietransport worden georganiseerd van Weenen en Budapest naar Nederland. Het transport wordt reeds begin Juli hier verwacht. Aanvragen om een vroeger pleegkind kan men richten aan het Secretariaat van bo vengenoemd Comité Nieuwelaan 10 Bussum PRO REGE Het bericht in de bladen, dat Ds. van Hoogenhuyze te Amsterdam spreken zal op de jaarvergadering van Pro Rege, Dinsdag 6 Juni, te Utrecht (Milit Tehuis Wed) is niet juist. Ds. v. H. had "erst aangeno men, maar moest door andere dringende erkzaamheden bedanken. Nu zal hetzelfde onderwerp (de doorwer king van de Chr. nationale gedachte in ons volksleven) behandeld worden door Mr. Dr. H. H. A. van Gvbland Oosterhoff te 's-Gra- venhage, secretaris Indologische Faculteit de Rijksuniversiteit te Utrecht. HET OVERLUDEN VAN GEZANT DE VILLIERS H. M. de Koningin heeft heden door Haar ordonnans-officier le luit. Jhr. Verheyen een krans doen brengen aan het sterfhuis van den overleden Zuid-Afrikaanschen gezant. H. M. de Koningin zal zich morgen zoowel bij den rouwdienst in de Kloosterkerk als bij de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer De Villiers doen verte genwoordiaen door Haar Groot-officier Jhr Van Suchtelen van de Haare, aan wien ie toegevoegd Hr. Ms. adjudant luit.-kol. Jhr de Jonge van Ellemeet. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft hedenochtend om half 12 een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij mevrouw De Villiers. Onder de stroom van telegrammen van deelneming welke van alle zijden bij de le gatie zijn ontvangen, was ook een telegram van Z. K. H. den Prins en een van den Graaf Clarendon, gouverneur-generaal van Zuid-Afrika. ..GROEN VAN PRINSTERER" VEREENIGING VAN BURGEMEESTERS, WETHOUDERS EN SECRETARISSEN. De Vereeniging van Burgemeesters, Wet houders en Gemeentesecretarissen „Groen van Prinsterer" zal op 13 Juni a.s. te Utrecht in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen in jaarvergadering bijeenkomen, waar als spreker zal optreden Mr. Dr. J. Beumer met het on derwerp: „Hoe kunnen gemeentebesturen gezien de bepalingen der Ambtenarenwet 1929 zich ontdoen van personeel, dat niet bereid is tot steun van het wettig gezag?"- NED. HERV. KERK Beroepen: Te Beekhergen (als hulppred.) cand. B. J. Lietaerl Peerbolte te Den Haag. Te Nieuw-Weerdinge, R. Tunte te EmliChheim (Graafschap Bentheim, Duitschland) AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. H. G. Groene woud hoopt Zondag 11 Juni a.s. van de Ned. Hervormde Gemeente te Gelselaar afscheid te nemen en Zondag 18 Juni d.a.v. te Balk (Fr.) - intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. O. Groene- woud, van Vriezënveen. D s. Z. Hoek, die Zondag j.l. naar wy reeds meldden, wegens ingang van zijn emeri taat voor de Geref. Kerk van Zonnemaire af scheid preekte, blijft voorloopig in de Geref. pastorie te Zonnemaire wonen en is bereid de Kerken, die hem daartoe üitnoodigen, das Zon dags te dienen. STANDBEELD Dr. N. SöDERBLOM Op den Hainstein bij Eisenach (Duitsch land), een centrum van Duitsch-Evange- lisch jeugdwerk, is een door den beeldhou wer Paul Birr vervaardigd standbeeld van den aartsbisschop van Zweden, wijlen Dr. Nathan Söderblom, opgericht. Dr. Söderblom had groote belangstelling voor het Duitsche jeugdwerk. KERK EN CAMERA Te H a 11e (Duitschland) organiseert het Saksisch Chr. Persbureau, te Dresden ge vestigd, een foto-tentoonstelling, het gebruik van de camera in dienst van Kerk en Gods dienst betreffende. HOSPITAAL-KERKSCHIP Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" van de Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, zal op 3 Juni a.s. des mor gens' om 9 uur vertrekken van den steiger Oostelyk viaduct, Van Es en Van Ommeren aan dé De Ruyterkade te Amsterdam. LEGER DES HEILS Nationale Landdag. Op Woensdag 14 Juni e.k. zal Lunteren wederom de jaar- lijksche Nationale Landdag van het Leger i des Heils (stichter W. Booth) gehouden worden. Evenals verleden jaar, toen duizenden van heinde en verre waren gekomen om de be langrijke samenkomsten van den Landdag bij te wonen, werdt ook ditmaal een zeer groot aantal deelnemers van alle deelen des lands verwacht. Behalve dat een vijflai 1 feesttreinen eenige duizenden Landdag bezoekers maar het mooie landelijke Lunte ren zal brengen, cijn vele autobussen reeds afgehuurd om dat aantal nog te vermeerde- Voornaamste Nieuws. Nota aan den Hoogen Raad van Arbeid betreffende instelling Crisis-Werkloosheids fonds. De Ontwapeningsconferentie begint uiter lijk 3 Juli met de tweede lezing van Mac Donalds ontwapeningsvoorstel. De eerste lezing is gisteren voltooid. Er werden nieuwe Fransche amendementen inzake het toezicht op de wapenirg ingediend. H i 11 ers werk versch a f f i ngsp rogram. Vereenvoudiging van het belastingsysteem in Duitschland. De Amerikanen en de Economische We reldconferentie. Scheepsramp op de Elbe. De openbare samenkomsten worden ge houden in het Leger des Heils-Padvinders- kamp aan de Goorsteeg. Zij zullen worden geleid door. Kommandant Hugh E. What- more, van Londen. In de jaren 1915191S was de Komman dant ook de Leider van het Leger in Neder-* Hij zal worden bijgestaan door Komman dant Bouwe Vias, den tegenwoordigen Lei der van het Leger des Heils in Nederland, terwijl tevens alle Officieren des lands aan wezig zullen zijn. Eenige honderden zangers en muzikanten zullen in de samenkomsten, hun medewerking geven. De bijeenkomsten vangen aan als volgt: 10 uur v.m. Heiligiags samenkomst, om 1.30 en 3 uur nam. Heils- bij eenkomsten. DE FRIESCHE VERTALING VAN HET NIEUWE TESTAMENT Met enkele dagen zal in het licht ver schijnen de Friesche vertaling van het Nieuwe Testament. Het wordt uitgegeven door het Nederlandsch Bijbelgenootschap, dat de uitgave op loffelijke wijze heeft ver zorgd, maar dat ook krachtig heeft meege* werkt aan de arbeid van de overzetting, die het werk is van Dr A. G. Wumkes, bi bliothecaris van de Provinciale Bibliotheek te Leeuwarden. Een woord van hulde en dank komt hem en de revisoren toe voo< dit monument van Friesche taalkunst. Ongetwijfeld zal dit werk naast de Frie sdie berijming van de Psalmen door de Friesche dichter A. M. Wybenga (waarin is opgenomen een vertaling ran de Catechis mus van de hand van E. B. Folkertsma), dat in 1923 reeds het licht zag, een plaats innemen in vele Friesche huisgezinnen. Het Friesche Nieuwe Testament zal ver* schijnen in twee formaten: één voor huiselijk gebruik en een kleiner voor het meenemen naar samenkomsten. Het Kristlik Frvsk Selskip ziet in dez® uitgave één van de heerlijkste vruchten var haar streven in de verloopen 25 jaren Op fiets- en wandeltochten is de origineele KING Pepermunt onmisbaar. Als het in den wind op gaat, of als ge moe en loom zijt van Je hitte, dan zorgt KING voor nieuwe energie en geeft U een krachtig, levenslustig gevoel. Dat komt, omdat KING meer is dan een heerlijke lekkernij; KING bezit dank zij de bereiding uit een edel natuurproduct de opwekkende en verkwikkende kracht, waaraan iedereen behoefte heeft. KING Pepermunt HET VISCHSEIZOEN GEOPEND De door hengelaars lang verbeide dag was gisteren dan eindelijk aangebroken: het vischseizoen is geopend. Bat gaf langs vaart en vliet een drukte van belang. Boven* staande aardige :-:ek nam onze fotograaf bij de sluisjes te Ouderkerk a. d. AmsttU

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1